van der Zwaag won paasviswedstrijd Boys uitgeschakeld voor periodetitel „Rijk moet bijdragen in vervoerskosten van Texelaars" „Rode burcht helemaal ingepalmd" Eilandcompetitie volleybal Texels Belang voor zelfstandige TESO )- Beemster-Boys: 2-1 Rondvraag raadsvergadering Bestemmingsplan De Krim deze zomer ter visie „The Messengers" hebben zangers nodig Reanimatie herhaling NSDAG 13 APRIL 1982 TEXELSE COURANT '?V~ foor do viswedstrijd bij de dijk van Oudeschiid bestond enorm veel belangstelling. Mannetje aan mannetje werd gewacht totdat de aanbeet van scholletje of scharretje de hengettop zou doen bewegen. Uitslagen 13 april Programma 20 april Veld A mannen: 18.30 u. Westerlaken-Cors Polis Boetiek 22 19.05 u. Boetiek 22-Versluis Cors Polis Mannen: 19.45 uQuestion-Koel serveren Versluis Boetiek 22-Cors Polis 1-1 20.25 u. RSG 2-Bravura Question Westerlaken-PEN 1-1 21.05 u. Graaf sp.-Timmers bakk. Rog-Smash 3 2-0 Van Wijngaarden J.O.Stars-Kobeko 0-2 22.25 u. Balcken-Bremakker Molenkoog DGM-Graaf spuiterij 0-2 Reisburo-Hema 1-1 Veld B mannen: Opduin-Memo 2-0 LOS RWS-Teso 2-0 18.45 u. Nevobo-Tevoko2 Koel Serveren-Versluis 0-2 20.25 u. Gamma-CVI TBK Gemeente-Pado 2-0 21.05u. TBK-Opduin Gamma Gamma-TBK 2-0 21.45 uSmash 3-Opduin PEN Pado-Koel Serveren 1-1 22.25 u. PEN-Pado Smash 3 Question-Pado 2-0 Vrouwen: Veld C vrouwen: CVI-Graaf spuiterij 0-2 18.30 u. CVI-Smash 2 Skil Question-Hema 1-1 19.05 u. Skil-Strends End Smash 2 Verfbus-Strends End 1-1 19.45 u. Bremakker-Graaf sp. Rog-Koffieshop 2-0 Strends End Koogel-Mantje 2-0 20.25 u. Gar. Dros-Verfbus Bremakker Koffieshop-Garage Kikkert 0-2 21.05u. Expert-Nokanto Koogel Jailteam-Goënga 2 1-1 21.45u. Koogel-Gr.Slock Expert Memo-Goënga 1 0-2 22.25 u. Rog-Molenkoog Gr.Slock Ook de deelnemende vrouwen wisten regelmatig een visje te vangen, hoewel het onthaken soms wat moeilijk ging. De heer M. J. van der Zwaag is winnaar geworden van de Paasviswed- itrijd 1982 die door de Sportvissersclub Ju Texel was georganiseerd. Maar liefst 104 hengelaars waren op tweede paas dag 's ochtends naar de dijk bij Oude- ;child getogen om daar hun geluk te JU jeproeven. Het was behoorlijk koud, naar er was weinig neerslag en achter de dijk stonden de vissers lekker be schut. Van der Zwaag wist totaal 207 centimeter vis op de kant te krijgen en ur <vas daarmee ombetwist winnaar. Tweede werd P. Jacobs uit Hippoly- tushoef met 162 centimeter. Aan deze wedstrijd deed een groot aantal vissers /an de vastewal mee, zoals veertig man uit Wieringen. Veel hengelaars be schouwden deze wedstrijd als een oefe- ning voor de selectie wedstrijd Neder- ands kampioen kusthengelen die aan- ex staande zaterdag op de Afsluitdijk wordt gehouden. Aan deze wedstrijd doen ook 12 Texelse vissers mee. bi De wedstrijd van tweede paasdag Degon om half tien en duurde tot half èén. Om half twee vond in 't Skiltje de Drijsuitreiking plaats. Totaal werd 5649 centimeter vis gevangen. Hoofdzakelijk kleine platvis. De tweede tot en met de zevende plaats was voor vissers uit Hippolytushoef. Derde werd H. Breed- veld 151 cm; vierde M. Ringelberg 144 ;_cm; vijfde C. Zonneveld 138 cm; zesde '_C. Hoep 137 cm en zevende P. Breed 136 cm, D. van der Bos uit Zaandam werd met 135 centimeter achtste en de Texelaars T. Buren en H. van Lierop bezetten met respectievelijk 135 en 121 centimeter de negende en tiende plaats. Behalve Wieringen, Texel en Zaandam deden ook vissers mee uit Den Helder, Hoogwoud, Twisk, Eindhoven, Rotter- dam, Wormer en Hoogeveen. Voor de prijzen was gezorgd door Texelse mid denstanders en de sportvissersclub Texel. ,,Het Texels cultuurlandschap mag in de normale en natuurlijke ontwikkelin- 2 gen, nu en in de toekomst, geen be- 2 perkingen ondervinden. Een cultuur- 1 landschap kan geen park zijn en daarom 2 [Wijzen wij de koppeling Texel-nationaal landschap af." Dit staat in het verkie- I zingsprogramma van Texels Belang 3 voor de periode 1982-1986. Texels Be- Ilang spreekt zich in het programma ook uit tegen het verplaatsen van over nachtingscapaciteit van de huidige i daarvoor bestemde terreinen naar agra rische terreinen. Op grond daarvan wordt de invoering van een nationaal park afgewezen. De logiescapaciteit op Texel moet volgens Texels Belang ge handhaafd worden. ,,Voor op te heffen i logiescapaciteit dient vervangende of alternatieve capaciteit gecreëerd te n worden, zoveel mogelijk in particuliere v handen." De werkgelegenheid in de agrarische, II toeristische en visserijsector en ook in Ji de ambachtelijke, toeleverende en ver zorgende bedrijven dient gehandhaafd en zoveel mogelijk verder ontwikkeld te worden. Onderzocht moet worden of nieuwe werkgelegenheid kan worden aangetrokken. Hierbij denkt Texels Be lang aan herstellingsoorden en verzor gingstehuizen. Het behouden van een goed woon- en leefklimaat op Texel, in de dorpen en in het buitengebied staat bij Texels Belang primair. Dit wordt mede bereikt door uitbreiding van het aardgasnet en de riolering over heel Texel en het scheppen van voldoende woonruimte voor grote en kleine ge zinnen. Texels Belang streeft er daarom naar dat de opzet en de uitwerking van reeds bestaande en nog te maken be stemmingsplannen, planologische kernbeslissingen en andere wetten en maatregelen zo zijn opgesteld dat de eilandbevolking in zijn totaliteit maar ook de enkeling geen financiële of anders zins beperkende gevolgen daarvan ondervindt. Openheid en duidelijke informatie van het bestuursapparaat naar de bevolking moeten volgens Texels Belang worden bevorderd, waarbij met de wensen van de bevolking rekening moet worden gehouden. Hierbij dient zoveel mogelijk gebruik te worden gemaakt van plaat selijke deskundigen in raads- en advies commissies. Ten aanzien van de leden van raads- adviescommissies moet zo veel mogelijk openheid worden be tracht. Initiatieven De overheid moet volgens het pro gramma openstaan voor initiatieven tot het ontplooien van creativiteit en ge zonde vrijetijdsbesteding. Dit wordt vooral voor de jeugd belangrijk gevon den. Texels Belang spreekt zich verder uit voor een goed uitgeruste en bezet politieapparaat. TESO dient zelfstandig te blijven, maar wel moet het rijk bijdragen in de vervoerskosten van de Texelaars. De walvoorzieningen in de veerhaven moe ten zodanig aangepast worden dat de nadelen en problemen die nu nog aan de dubbeldekker vastzitten, worden opge heven. De bouw van een overdekt zwembad moet volgens het programma ,,op een voor Texelaars meest gunstige plaats" gebeuren. Men spreekt zich uit voor be vordering van een onderzoek naar en stimulering van wind- en zonne-energie, biogas en andere alternatieve energie bronnen op Texel. Initiatieven die de rampzalige kustafname langs de Noordzee" kunnen tegengaan dienen eveneens bevorderd te worden. Wat betreft onderwijs is Texels Be lang van mening dat een goede oplos sing voor het buitengewoon onderwijs Het is Texelse Boys niet gelukt de voor de periodetitel zo belangrijke wed strijd tegen Beemster in winst om te zetten. Beemster was de betere ploeg maar kon niet echt overtuigen en kwam met enig geluk aan de twee punten. Voor de Boys keurde de scheidsrechter 10 minuten voor tijd een doelpunt af en ontnam daarmee de hoop op beter resultaat. De beide ploegen hebben er onder moeilijke omstandigheden, harde wind en hagelbuien, geen fraaie maar wel een spannende wedstrijd van gemaakt. Beemster overtroefde de Boys op het middenveld en was zodoende het meest in de aanval. De eerste aanvallen wa ren weliswaar voor de Boys maar verder dan twee afstandschoten, waar de Beemster keeper niet veel moeite mee had, kwamen ze niet. Het eerste gevaarlijke moment voor het Boys doel leverde meteen het ope ningsdoelpunt op. Na een in eerste instantie afgeslagen corner, kwam de bal opnieuw voor doel en de geheel vrij staande H. Kluft had geen moeite keeper Kees Koopman te passeren. Na deze tegenvaller probeerden de Boys de bakens wel te verzetten, maar de aan wezige werklust was niet voldoende om Beemster te verontrusten. Het resultaat was veel balverlies en dus een voorhoe de die verstoken bleef van bruikbare ballen. Vlak voor rust kreeg Beemster de kans om de voorsprong te vergroten op een presenteerblaadje aangeboden. Wim van Heerwaarden deed een poging om die bal te stoppen maar deze sprong via de voet tegen zijn arm, de scheids rechter zag in deze niet opzettelijke handsbal een strafschop. De bal werd echter naast geschoten Steun Na rust hadden de Boys de wind in de rug maar ondanks deze steun konden ze toch geen vuist maken. Beemster bleef gevaarlijk counteren. Maar goed uitlo pen van keeper Koopman voorkwam een grotere achterstand. Halverwege de tweede helft kon hij echter al uitlopende een inzet maar half keren, de bal rolde gevonden moet worden en dat ge streefd moet worden naar het behoud van de Pedagogische Academie in Den Helder. In Den Helder zou eveneens een MTS moeten komen. De nieuwe wet op het basisonderwijs moet op soepele wijze worden ingevoerd, met hand having van de plaatselijke scholen op Texel. De volgende kandidaten staan op de alfabetische lijst van Texels Belang. J. van Asselt, De Koog; A. A. Blom, Oudeschiid; Mevr. Boon-Dijksen Nieu- weschild; J. C. Dros Den Burg; W. Dros Oosterend; D. Drijver Den Hoorn; Mevr. Feikema-Bakker De Koog; Th. van Hoorn De Koog; P. Jongejan De Cocks- dorp; P. Kikkert De Cocksdorp; Mevr. Kikkert-Duinker Westergeest; Mevr. Krijnen-Bais Den Burg; Mevr. Pansier- Weijdt Den Burg; S. PLaatsman De Waal; F. Schellinger Oudeschiid; D.F. G. Schilling Den Hoorn. met een slakkengangetje richting Boys doel en leek daar een prooi te worden voor Jos Wessels, maar net op het moment dat hij zijn schoen tegen de bal wilde zetten, veranderde de bal zodanig van richting dat ook Wessels kansloos was. De Boys gaven de moed echter niet op en bleven vechten voor een beter resultaat. Pieter Duin schoof veelvuldig op naar het middenveld en pas toen kwam er wat meer lijn in de Boys aanvallen. Een kwartier voor tijd zag Duin zijn inspanningen beloond met een doelpunt. Na een prima combinatie met Paul van Heerwaarden verscheen hij in een moeilijke hoek voor de keeper maar wist deze toch te passeren. Buitenspel Dezelfde spelers leken ook voor de gelijkmaker te gaan zorgen. Een door Paul van Heerwaarden op de paal ge schoten bal, sprong voor het doel weg, de inlopende Pieter Duin kon echter net met bij de bal. Dat lukte Jos Wessels wel. Hij liep de in buitenspel positie liggende Pieter Duin voorbij en schoof te bal tegen het net. Geen vuiltje aan de lucht, dacht iedereen maar de scheids rechter zag het anders en annuleerde het doelpunt wegens buitenspel. Deze Toen de PSP Texel het 25-jarig bestaan van de partij vierde in dorpshuis de Oude ULO waren nogal wat PSP- affiches voor de ramen gehangen en dus van buitenaf zichtbaar. Niet alleen de lokaliteit waar de pacifisten waren, maar ook de andere afdelingen van het gebouw waren aldus met affiches ver sierd. Gelein Jansen van het CDA liet in de rondvraag van de dinsdagavond gehou den raadsvergadering blijken daar geen waardering voor te hebben. Hij zei tele foontjes te hebben gehad van mensen die er zich aan hadden geërgerd. Is de rooie burcht nu helemaal ingepalmd?" had iemand gezegd. Jansen vroeg of het gebruiksreglement van het dorps huis zoiets verbiedt en vond het in ieder geval ongewenst dat een voor de hele gemeenschap bedoeld gebouw een zo nadrukkelijk stempel krijgt van een bepaalde politieke partij. Wethouder Fridt Blanken tilde er niet zwaar aan en vond het daarom niet nodig een regeling te maken. De pam fletten waren na afloop in ieder geval weer opgeruimd, zodat het leed wel te overzien was. Veerdienst Dros had met afkeuring kennis ge nomen van het bericht in de krant dat B en W wellicht een werkgroep in het leven zullen roepen om de gevolgen te bestuderen van de eventuele aanpas sing van de aanleginrichtingen zodat de dubbeldekker volledig gebruikt kan worden. Dros meende dat de gegevens PAGINA 11 Het bestemmingsplan voor het recre atiegebied De Krim wordt deze zomer ter visie gelegd, iets later dan de be doeling was. Het overleg met de pro vincie heeft echter meer tijd gevergd dan was verwacht. Door deze vertra ging is het echter nodig dat de ge meenteraad opnieuw een zg. voorberei- dingsbesluit neemt, waardoor het mo gelijk is om door toepassing van artikel 19 op de bepalingen van het nieuwe plan vooruit te lopen. Op 19 mei vorig jaar werd reeds zo'n voorbereidings- besluit genomen maar dat is niet langer dan een jaar geldig en verlenging is niet mogelijk. Door de artikel 19 procedure zal het op korte termijn mogelijk zijn op de Krim werken en werkzaamheden uit te voeren; gebouwen zijn voorlopig niet aan de orde. Het evangelisch zangkoor The Mes sengers heeft plaats voor een aantal nieuwe leden. Als lid is iedereen welkom die achter het evangelie van Christus staat. Repetities met zowel rustige als vlotte muziek worden iedere zaterdag avond gehouden in de gereformeerde kerk te Den Burg van half acht tot negen uur. Wie geinteresseerd is kan dan langs komen of contact opnemen met Wieb Beijert (02220-3753), Arie Lap (02226- 282), Gerard Huisman (02220-4478) of Hillie Oosterhof (02220-687) tegenvaller was voor de Boys fataal en Beemster kon zonder veel moeite de winst vasthouden. Door dit resultaat gaat Beemster verder in de strijd om de periodetitel en zijn de Boys hiervoor uit geschakeld. Deelnemers van de cursussen reani matie van vorig jaar kunnen de komen de weken op half-jaarlijkse herhalings oefening in het Rode Kruis-gebouw. Deze herhalingslessen zijn in feite bij de cursus inbegrepen en bedoeld als een geheugensteuntje van het geleerde. De herhalingsbijeenkomsten worden gehouden op maandag 19 en 26 april en 12 mei van 19.30 tot 21.30 uur. Het is de bedoeling dat één van deze avonden bezocht wordt. De her halingslessen zijn gratis. I* Kranten, tijdschriften en ander oud papier hoort NIET in de vuilniszak. Bewaar het voor de verenigingen! I die nodig zijn met weinig moeite in een paar uur tijd bij elkaar kunnen worden gebracht en dat een werkgroep, waarin het bureau Hajema zou moeten zitten, overbodig is. Wethouder Nauta zei dat nog geen besluit is genomen, maar was niet af kerig van het inschakelen van het bureau Hajema. Hij vond althans het inhuren" van voldoende deskundig heid gewenst. Watersport Dros had vernomen dat de regeling die in de nota kleine watersport is opge nomen, dit jaar nog niet van kracht zal zijn. Nauta antwoordde dat bij de uit voering van de overeengekomen rege ling ,,een knelpunt" is gebleken waarop nog wordt gestudeerd. Munitie Herhaaldelijk komt de mijnoprui- mingsdienst naar Texel om daar grana ten en andere munitie onschadelijk te maken. Cor Ellen vond dat deze mensen met hun opsporingsapparatuur zich niet moeten beperken tot het laten verdwij nen van wat al gevonden is maar dat zij tevens de omgeving moeten afzoeken naar eventuele meerdere munitie. De burgemeester wilde dat wel vragen, maar was overigens vol lof over de houding van publiek, politie en mijn- opruimingsdienst. Altijd wordt correct de politie gewaarschuwd als ergens iets wordt gevonden en de opruimingsdienst is er dan vlot bij om de boel op te ruimen. Stalling Vooral in Den Burg is behoefte aan een bewaakte rijwielstalling. Cor Ellen stelde voor dat het Mensen Zonder Werk-project zo'n stalling maakt en exploiteert. Blanken zag problemen. Zo'n project zou als experiment aange pakt moeten worden en dat was niet zo eenvoudig voor elkaar te krijgen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11