Groen 2warLrJ~exels in het hart-, Ruimere schaderegeling plan voorschriften? Minder bezoekers in disco door schutting voor nooduitgang Waterbeheersing in „De Mars" is voldoende i>DR0S RAAD ONTEVREDEN MET HUIDIGE SYSTEEM Overschakelen naar'n nieuwe Renault Vrouw door eigen hond ernstig gebeten Uitspraken Ellen voor eigen rekening" Boedel- en materialenveiling 24 april a.s. Bosbrandje bij Pontweg Certificaat voor Roy Veel belangstelling voor eierzoeken DINSDAG 13 APRIL 1982 I6e JAARGANG Nr. 9670 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en lans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220)4988. oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld 8- De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ■lefoon (02220)2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr 36 25 01 742 NMB nr. 67.34 60 398. Het gemeentebestuur zal nagaan of een andere regeling mogelijk is (oor het vergoeden van schade die agrariërs ondervinden als gevolg van Ie voorschriften van het bestemmingplan buitengebied. Dat betekent lat deze oude kwestie opnieuw in discussie komt met als mogelijk esultaat een ruimere regeling of een wijziging van het bestemmingsplan waardoor boeren bij het bouwen van schuren e.d. overal op Texel even luur uit zijn. Al geruime tijd hanteert de gemeente de zg. bijdrageregeling maar deze ver goedt alleen de kosten die het gevolg zijn van de zg. nadere eisen. Dat zijn niet de kostenverhogende voorschriften van het bestemmingsplan. Dat betekent dat bijvoorbeeld de extra kosten van een voorgeschreven dakhelling van 30graden niet worden vergoed volgens de bij drageregeling. In theorie is het mogelijk dat deze kosten wel worden vergoed krachtens artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening, maar in de praktijk blijkt daar weinig van terecht te komen. Dat onder vond agrariër J. J. Zijm die in het Hoge- berggebied een ligboxenstal liet bouwen die zowel als gevolg van de voorschriften van het bestemmingsplan (verplichte dakhelling van minstens 30 gradenl als COLLEGE OVER BRIEF Het college zal geen stappen onder nemen om de problemen die de leden van de commissie ruimtelijke ordening F. van Asselt, J. C. Dros, N. C. Barendregt en J. C. Stolk in een brief hadden aangevoerd, op te lossen. Het viertal had het college een brief ge schreven naar aanleiding van een actie van het mede-commissielid C. Ellen om landbouwvoorlichter Koolhof ontslagen te krijgen. Van Asselt, Barendregt, Dros en Stolk hadden in de commissie vergadering van 25 maart geëist dat Ellen zijn woorden terug zou nemen en zijn excuses zou aanbieden. Door voor zitter Nauta was dit onderwerp afge kapt, omdat hij het buiten de orde van de vergadering achtte. Hierop schreven de vier commissieleden een brief naar het college van B en W die op 6 april werd behandeld. Het college komt tot de conclusie dat de mening van de heer Ellen een particuliere mening was, die 'erd geuit in een particuliere vergade- ing en daarom geheel voor rekening is an Ellen. Het college stelt geen menin- len te hebben over de uitlatingen van illen en vindt dat deze geen relatie lebben met het functioneren van de lommissie ruimtelijke ordening. 'LMJIMCT Renault Inderdaad; ƒ128,- per maand voor een R 4 met een inruil van/5150, Vraag méér informatie bij: Oorsprongweg 3, Eierland Texel, c Tel 02225-233 Inbreng goederen maandag, dins dag, woensdag en donderdag van 17.00 - 20.00 uur. door de zg. nadere eisen duurder uitviel. Zijm slaagde erin de gevolgen van de nadere eisen krachtens de gemeentelijke bijdrageregeling vergoed te krijgen, maar een beroep op artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening in verband met de meerkosten van het 30 graden-dak werd een mislukking. Zoals bekend heeft de Kroon het beroep van Zijm ongegrond verklaard. Sleutel zoek Op zichzelf was dat geen verrassing. Al meerdere malen is in de gemeenteraad geconstateerd, ook aan de hand van ervaringen elders in het land, dat het rijk kennelijk niet bereid of in staat is om plan schadevergoeding volgens artikel 49 toe testaan. Het oud-raadslid L. J. Weijdt zei eens: „Artikel 49 is een spaarpot die op slot zit en waarvan de sleutel zoek is." Om die reden heeft een aanmerkeli|k deel van de gemeenteraad altijd gepleit voor een zodanige regeling dat elke financiële discriminatie van boeren op Texel zou worden uitgesloten: door een bijdrageregeling die alle kostenverho gende effecten van bestemmingsplan- regels compenseert of nog eenvou diger maar niet haalbaar in verband met de landschapsbescherming het ach terwege laten van kostenverhogende voorschriften. „Geen geld, geen eisen." AA Voorwaarde Onder die voorwaarde is het CDA des tijds met het bestemmingsplan akkoord gegaan. De op landschapsbehoud ge richte voorschriften vond men best als het de boeren maar geen geld zou kosten. Naar aanleiding van het geval Zijm, bracht Ate Rienstra in de raadsverga dering van dinsdagavond dit CDA stand punt in herinnering. Hij vond dat de agrarische bedrijfsvoering in het Hoge- berggebied financieel niet moeilijker mag zijn dan elders op Texel. De extra kosten van het 30 graden-dak zouden daarom moeten worden vergoed. Rienstra wilde daarom niet dat het geval verder onbe sproken zou blijven zoals B en W hadden voorgesteld, maar dat de raad een uit spraak zou doen die erop neer zou komen dat met name de boeren in het Hogeberg- gebied volledig schadeloos worden ge steld. Daar was Daan Schilling van Texels Belang het mee eens. Hij vond dat niets meer dan het inlossen van een oude belofte. Altijd is gezegd dat zonder geld nooit extra eisen zouden worden gesteld. Hij vond het niet billijk om te stellen dat een voorschrift van het bestemmingsplan geen nadere eis is en daarom niet voor vergoeding krachtens de gemeentelijke bijdrageregeling in aanmerking komt. In theorie en naar de letter van de bepa lingen klopt het waarschijnlijk wel, maar dat is nooit de intentie geweest bij het vaststellen van het bestemmingsplan. „Omdat sommige agrariërs toevallig in het Hogeberggebied wonen, worden ze zwaarder belast. Dat mag niet." De burgemeester concludeerde dat over de bijdrageregeling genoeg is ge praat en dat aan een besluit van de Kroon niet kan worden getornd. De enige mogelijkheid zou daarom zijn: wijziging van het bestemmingsplan in bijvoorbeeld zodanige zin dat overal op Texel een dak van 20 graden is toegestaan en waarbij een steiler dak als nadere eis wordt aangemerkt, die dus voor vergoeding in aanmerking komt. Wethouder Blanken liet blijken niet erg veel te voelen voor het opnieuw in discussie brengen van deze zaak. Hij herinnerde eraan dat destiids 24 uur is vergaderd alvorens besloten werd het bestemmingsplan buitengebied vast te stellen en dat daarbij speciaal aan het kostenaspect uitgebreide aandacht is besteed, „ledereen wist waarom het ging. Ik voel er weinig voor om dat nu terug te draaien." Doenlijk Daan Schilling wees erop dat zich in het Hogeberggebied slechts acht agrarische bouwblokken bevindenHet wijzigen van de voorschriften waardoor de bestem mingsplanvoorschriften financieel kun nen worden gecompenseerd, heeft daar om gevolgen die overkomelijk zijn voor de gemeente. Schilling vond dat de ge meente geen beste beurt zou maken als hieraan geen mouw zou worden gepast. Voor J. C. Droswas het vanzelfsprekend dat er alsnog een compensatieregeling komt.De meerderheid van de raad heeft het altijd zo bedoeld en het is ook beloofd. Het CDA ging op die voorwaar de akkoord met het be stemmingsplan; anders zou het hele be stemmingsplan waarschijnlijk zijn afge wezen." Daan Welboren vond dat de raad over zo'n belangrijke zaak niet direct een beslissing moest nemen. De zaak moet eerst behoorlijk door het college worden onderzocht en vervolgens aan de com missie ruimtelijke ordening worden voor gelegd Aldus werd tenslotte besloten. De enige tegenstemmer was Cor Ellen. Tussen E. Stiekema en R. de Vries uit Den Burg bestaat onenigheid over een schutting die laatstge noemde achter zijn huis wil optrek ken. De schutting zou pal voor de nooduitgang komen van discotheek Question in de Zwaanstraat, waar Stiekema eigenaar van is. In verband met de inrichting van de discotheek en de opstelling van de bars is het niet mogelijk ergens anders een nooduitgang aan te leggen. Volgens de geldende veiligheidsvoorschriften moeten openbare gebouwen een uit gangsbreedte hebben om een bepaald aantal personen te mogen bevatten. Als regel geldt tien centi meter per negen personen. Inclusief de nu in het geding zijnde nooduitgang is de totale uitgangs breedte van discotheek Question 526 centimeter. Dat houdt in dat zich maximaal 473 personen in het bedrijf mogen bevinden. Zou de nooduit gang door de schutting onbruikbaar worden, dan noudt de discotheek nog maar een uitgangsbreedte over van 400 centimeter. Het maximum aantal personen dat dan in Question aanwezig mag zijn zou op 360 komen. In een brief aan het college schrijft E. Stiekema dat de nooduitgang er al 47 jaar is en ook voorkomt op alle officiële bouwtekeningen. De schoonvader van de heer De Vries, die nu de schutting wil bouwen, had destijds geen bezwaar tegen een recht van overpad in nood gevallen. Door de schutting zou dat recht komen te vervallen. In de brief maakt Stiekema kenbaar dat hij in financiële problemen komt als zich dagelijks nog maar 360 personen in zijn bedrijf zouden mogen bevinden. Hij verzoekt het college dan ook niet akkoord te gaan met de bouwaanvraag die door De Vries voor de schutting is ingediend. Burgemeester en wethou ders hebben besloten de aanvraag voor de schutting voorlopig aan te houden voor nader juridisch onderzoek. Er kan op worden gerekend dat zich in het nieuwe woongebied De Mars geen problemen met water overlast zullen voordoen, zoals wel het geval is in Den Burg Oost. In het belang van de waterbeheersing worden in De Mars zelfs uitgebreide waterpartijen aangelegd. Het bovenstaande kreeg J. C. Dros dinsdagavond te horen in de raadsvergadering, waar besloten werd om geld uit te trekken voor het bouwrijp maken van een stuk van het Marsplan, zodat daar spoedig kan worden begonnen met het bou wen van huizen. Dros toonde zich ongerust omdat in Den Burg-Oost veel ellende door wa teroverlast is ontstaan en kostbare lap middelen nodig zijn geweest om het ongerief achteraf terug te dringen. Het gebied van het Marsplan is nog lager gelegen dan Den Burg oost, zodat het daar zonder bijzondere maat regelen ook tot problemen zou leiden. Wethouder Nauta zei dat de slechte er varingen ter harte zijn genomen. Nis Gelein Jansen was de enige die tegen het besluit stemde om de mu- zielnis in het park door het Mensen Zonder Werk-projekt tegen materiaal kosten op te laten knappen. Hij vond het weggegooid geld. Hij en Daan Wel boren zouden graag zien dat een nieuwe, aardig uitgevoerde muziek tent zou verrijzen op de Groeneplaats. Dros stemde tegen het renovatieplan voor de woningen Peperstraat 15 en 15a te Oosterend. Dros had uitgerekend dat die kosten van het herstel lang niet door de huuropbrengst worden gedekt. Er moet dus veel gemeentegeld bij Wethouder Nauta Woensdagavond om kwart over zes moest de brandweer uitrukken voor een bosbrand aan de Pontweg ter hoogte van Bispinckhof. Toen de brandweer bij het perceel arriveerde was de brand nagenoeg geblust door Tatenhove en Zoetelief van Staatsbosbeheer die het vuur met juten zakken te lijf gingen. De brandweer verrichte het na-blus werk waarna geconcludeerd kon wor den dat een stuk van honderd vlerkante meter met lagere begroeing was ver brand. De oorzaak betrof het spelen met lucifers van twee elfjarige meisjes die op Texel hun vakantie doorbrachten. De dadertjes waren duidelijk ontdaan door hetgeen ze hadden aangericht en wer den door de politie naar hun ouders gebracht. Na enkele minuten blussen kon de brandweer ook huiswaarts ke ren. legde uit dat het moeilijk anders kan. De huurders hebben bepaalde rechten. Raad van elf De raadsvergadering van dinsdag had een weinig schokkend en vlot ver loop. Oorzaak was het ontbreken van hete hangijzers op de agenda en het feit dat maar liefst vier raadsleden ont braken. Wethouder Van der Kooi en Henk Beumkes waren met vakantie en KI. Barendregt en J. van Asselt waren door griep geveld. Er bleef dus een „Raad van elf" over die niettemin zijn taak serieus opvatte en traditiegetrouw naar verhouding meer aandacht besteedde aan minder belangrijke dan aan gewichtige onderwerpen. Door een grondruil met de Stichting Samen Eén komt de gemeente in het bezit van een stuk grond nabij de Elek triciteitscentrale in Oudeschild. Het kan in de toekomst bedrijventerrein worden. Cor Ellen brak een lans voor de schapenboet die er staat. De gemeentelijke schapenboetencommis- sie zou zich daarmee moeten be moeien. Volgens Nauta was de boe- tencommissie al lang opgeheven; de taak is overgenomen door de gemeen telijke monumentencommissie. Voor behoud van de boet op deze plaats voelde hij niet zoveel. De grond bij de centrale is verkregen in ruil voor grond op de hoek Pontweg- Pelikaanweg. Gelein Jansen zal nog te horen krijgen hoeveel geld de gemeen te aan laatstgenoemd stuk in de loop der tijd heeft uitgegeven. Op de vraag van Jansen wie eigenlijk het initiatief heeft genomen voor deze grondruil zei Nauta: ikzelf. J. C. Dros was tegen de verstrekking van de crediet voor de afwerkingskos- ten van De Lindeboom-Texel. Niet dui delijk werd wat zijn bezwaren waren. Het geld komt uit de saldi reserve en het wordt dus geen nieuwe kapitaals- last. P. A. Zegers kon bijna niet geloven dat de gemeente nu helemaal niets meer aan De Lindeboom hoeft bij te dragen. „Was dit echt de allerlaatste keer?" Nauta bevestigde dat, maar vond dat de gemeente het niet bont had gemaakt. Slechts een keer eerder is de raad om een bijdrage verzocht: het bekende bedrag van meer dan en miljoen. De politiehond van wachtmeester R. Kuulkers is in Zaanstad geslaagd voor het certificaat surveillancehond, zodat hij als diensthond bij de politie mag worden ingezet. Het certificaat is twee jaar en drie maanden geldig. Na die periode moet dus opnieuw examen worden gedaan. De minimumeis is dat 306 punten worden gehaald. Roy kreeg er 401 en slaagde dus met glans. Meer dan 200 kinderen hebben eerste paasdag meegedaan aan de eierzoekwedstr/jd die door De Koog Promotion in De Koog was georganiseerd. Ai vanaf half elf meldden zich de eerste kinderen bij de grote wagen die op de Nikadel stond opgesteld om zich door gri- meuse Juulke Swarthof als paas haas te laten schminken. Omdat het buitengewoon koud was versche nen de meeste kinderen in een warme jas in plaats van in paas haastenue, maar dat deed aan het enthousiasme niets af. Rond half twaalf zette de optocht zich in beweging. Met muziek van drum band Voorwaarts Mars ging het naar het bos tegenover de Vogel- mient. Daar werden in korte tijd alle 800 verstopte eieren door de kin deren tevoorschijn gehaald, evenals het grote chocolade superei. Dat laatste was de hoofdprijs van deze wedstrijd en werd gevonden door Anton van der Vis. Zondagmiddag werd mevrouw A. Verhoeven-Peters op het kampeerter rein „Kogerstrand" door haar eigen in paniek geraakte hond ernstig gebeten. Zij moest zich onder doktersbehandeling stellen en kan voorlopig niet werken. Het ongeluk gebeurde toen mevrouw Verhoeven (echtgenote van de beheer der) haar poedel uitliet op een stil gedeelte van de camping. Plotseling kwam een grote hond van een van de kampeerders aanrennen en raakte in fel gevecht met de poedel. De kleine poedel liet daarbij tal van ernstige beten op en delfde het onderspit. Mevrouw Verhoeven probeerde de vechtende dieren te scheiden, maar werd daarbij door haar eigen hond die paniek om zich heen hapte in beide handen gebeten. Totaal telde de dokter meer dan veertig tandindrukken. De poedel kwam er ook slecht af, Bij het verzorgen van de diverse wonden bracht de dierenarts 16 hechtingen aan. De zaak is in der minne met de eigenaar van de grote, onge deerd gebleven hond (een trouwe gast van „Kogerstrand") geregeld. Het ongeluk zou niet zijn gebeurd als beide eigenaars zich hadden gehouden aan de regel dat op de camping „Ko gerstrand" honden nooit los mogen lopen. Dat laatste geldt al jaren, maar de laatste tijd is onduidelijkheid ontstaan als gevolg van wijziging van de politie verordening, waarin is bepaald dat hon den in de Texelse duinen aan de lijn moeten, met uitzondering van het ge bied tussen paal 17 en 21. Binnen laatstgenoemd gebied ligt de camping Kogerstrand, zodat veel mensen denken dat je daar je hond mag laten loslopen. Dat is dus onjuist. De particuliere beheerder van de camping, de Recrea tiestichting Texel, houdt gewoon de be voegdheid om het aanlijngebod te handhaven. Dat geldt ook voor het deel van de camping, dat is gereserveerd voor kampeerders die hun hond hebben meegenomen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1