Zegers: Blanken vecht niet hard genoeg voor behoud Beatrixschool Raad: beheerder muziekcentrum zilveren jubileum Sinclair Band vierde Bootje op drift Aanrijding Portefeuille gestolen Stichting heeft toch geld van de gemeente nodig 91 ^DINSDAG 13 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het CDA raadslid P. A. Zegers vindt dat wethouder Fridt Blanken zich niet hard genoeg inspant om de Beatrix school voor Texel te behouden. Welis waar is voor het nieuwe schooljaar om dispensatie gevraagd, maar Zegers vond de brief waarin dit verzoek was ver woord, te weinig overtuigend en te formeel van strekking. Zegers sprak zijn afkeuring uit in de raadsvergadering van dinsdagavond, waar de problemen rond het buitenge woon onderwijs op Texel opnieuw aan de orde kwamen naar aanleiding van mededelingen van het college over de meest recente ontwikkelingen en naar aanleiding van de brief die de ouders van de kinderen van de Beatrixschool aan staatssecretaris Hermes van onder wijs hebben gestuurd voor instandhou ding van de Beatrixschool. Gevaarlijk Zegers zei weinig vertrouwen te heb ben in de goede afloop en informeerde naar het standpunt van de inspecteur in deze kwestie. Hij vond het gevaarlijk om niet alles in het werk te stellen om de Beatrixschool te behouden en meende dat de lom-leerlingen die nu op de Beatrixschool zitten, niet gedwongen kunnen worden om naar de Kompas dependance over te stappen. Hij vond dat Blanken er harder achteraan moet zitten. Wethouder Blanken merkte op dat de situatie gecompliceerder is dan Zegers deed voorkomen. Hij zei niet te weten welk advies de inspecteur in deze kwestie heeft gegeven. ,,Maar als ik het wèl zou weten, zou ik het niet zeggen want het advies is niet openbaar." Naar aanleiding van vragen van Daan Schil ling zei Blanken dat er inmiddels een ge zamenlijke bijeenkomst is geweest van afvaardigingen van de ouders van de Beatrixschool en van de Kompasschool. Men is het er over eens dat alle Buo- kinderen op Texel onderwijs moeten hebben. De wijze waarop dat is te bereiken moet door de minister worden aangegeven. Een beslissing inzake het voortbestaan van de Beatrixschool kan niet worden bespoedigd, zo is gebleken na telefonisch contact met de inspectie. Zodra de beslissing bekend is komen de ouders opnieuw bijeen. Blanken beloofde op deze zaak te zullen terug komen. Herdenking Aan het begin van de vergadering herdacht de raad door het in acht nemen van enkele ogenblikken stilte het onlangs overleden oud-raadslid de heer S. Keijser Jzn. Burgemeester Engelvaart noemde hem een rustig, bekwaam en ruimdenkend bestuurder en een inne mende persoonlijkheid die met weinig woorden van wijsheid blijk gaf en bij ieder respect afdwong. Winkelsluiting De CDA raadsleden en S. de Waard van het Pakt waren het niet eens met het voorstel van B en W om steun te geven aan een motie van de gemeen teraad van Bergen inzake het goed- keuringsbeleid van Economische Zaken ten aanzien van winkelsluitingsverorde ningen. De Texelse raad heeft zich in de vorige raadsvergadering beperkt tot een uitgebreidere winkelopenstelling in be paalde dorpen voor bepaalde aangewe zen categorieën winkels. Het college vindt echter dat onderscheid in winkels concurrentievervalsend werkt. Ook is het in de praktijk soms moeilijk om te bepalen of een winkel bepaalde waren in hoofdzaak verkoopt. Die bepaling komt de rechtszekerheid niet ten goede, zodat het college vond dat de motie Bergen ondersteund zou moeten wor den. Die motie sprak zich uit voor één ontheffingsregeling voor alle winkels gedurende de vakantieperiode in alle seizoenplaatsen. Mevrouw Huitema-Vos vond de re geling zoals die onlangs door de ge meenteraad voor Texel is vastgesteld, juist. Ze verwachtte dat een verder gaande regeling niet zal worden goed gekeurd door Economische Zaken. Ze vond het bovendien onnodig en onge wenst om alle zaken voor de ontheffing in aanmerking te brengen. Alleen de verstrekking van de eerste levensbe hoeften moet gewaarborgd zijn op de seizoenzondagen. Bij stemming bleek echter juist onvoldoende steun voor het andere standpunt zodat met zes tegen vijf stemmen werd besloten de motie Bergen te steunen. Woninggarantie De gemeente is niet van plan een eind te maken aan het systeem van de ge meentegarantie op hypothecaire lenin gen voor woningbouw. Aldus deelde wethouder Nauta mee op een vraag van P. A. Zegers die zoiets bij geruchte had vernomen. Er zijn dus geen garanties geblokkeerd en het is ook niet juist dat het college zou overwegen andere nor men toe te passen bij het toekennen van garantie. Overigens conformeert het college zich bij het toekennen van garantie aan de rijksregels, mede omdat het garantierisico voor de helft voor rekening van het rijk komt. Het enige waar verandering in komt zijn de taxa ties. Schilling en Duinker Het eind van de problemen rond de bouwplannen van de firma Schilling en Duinker voor een bollenschuur in Den Hoorn, is nog niet in zicht. De Raad van State heeft onlangs het raadsbesluit vernietigd waarin het beroep van Schil ling en Duinker tegen aanhouding van de bouwvergunning ongegrond werd verklaard. Reden van de vernietiging was puur formeel: niet de raad maar B en W hadden de beslissing moeten nemen. B en W zullen nu dus alsnog een nieuw besluit moeten nemen, waartegen de firma dan weer opnieuw beroep kan aantekenen. Intussen zijn Duinker en Schilling na 2 Vi jaar nog even ver als in het begin. Burgemeester Engelvaart vond het daarom beter om ten aanzien van het bouwplan over eenstemming te bereiken met monu mentenzorg en volkhuisvesting, zodat beroepsprocedures worden voorkomen. Hij zei zich graag te willen inspannen om deze zaak met spoed tot een goed einde te helpen brengen. J. C. Dros was er slecht over te spreken dat B en W blijkbaar niet hebben geweten dat niet de raad maar het college over deze zaak had moeten beslissen. ,,De gemeente verdient een brevet van onkunde. Al dat werk is voor niets geweest. We hebben ter zake kundige mensen nodig; nu duurt het weer een of anderhalf jaar." Ook Ate Rienstra vond het droevig. ,,Een interessant juridisch steekspel maar het is wel gesol met de burger." Dienstencentrum Het was de bedoeling om in de ge meenteraadsvergadering van mei be slissingen te nemen inzake het dien stencentrum voor ouderen. Blanken deelde mee dat het later wordt omdat nog niet alle gegevens binnen zijn. Dit onderwerp was het enige agendapunt van de vergadering van de commissie Welzijn op 27 april en deze vergadering gaat daarom met door. Banenplan Naar aanleiding van vragen die door Gelein Jansen in de raadsvergadering van 8 december waren gesteld inzake de taakafbakening van de jeugdwerkers Jan Kramer en Andries Huberts, had het college schriftelijk onder meer geant woord dat Jan Kramer zal worden inge schakeld bij de bestrijding van de jeugd werkloosheid. In samenwerking met de begeleidingscommissie van het Mensen Zonder Werk-project was aan B en W voorgesteld een werkgroep samen te stellen die binnenkort een banenplan moet maken, inhakend op het werk gelegenheidsbeleid van de regering. Om gebruik van de mogelijkheden te kunnen maken, zou snel gehandeld moeten worden. Daan Schilling liet dinsdagavond blij ken dit plan nauwelijks serieus te ne men Hij sprak van „geleuter" en „kre ten" en informeerde of er echt iets valt te regelen op dit gebied. Volgens Blanken was het allemaal wel degelijk serieus. Hij zei dat binnenkort een nota van de sociale dienst over dit onderwerp zal verschijnen en verwees naar werk gelegenheidsplannen elders in het land (zoals Nunspeet) waar mensen bos- arbeid verrichten met behoud van hun uitkering. Iets dergelijks moet ook op Texel van de grond komen. De plannen hiervoor heeft de ge meente in december ingediend, maar omdat er geen reactie op werd gehoord werd twee weken geleden telefonisch navraag gedaan. Toen bleek dat de gemeentelijke brief was zoekgeraakt! Het Texelse voorstel was echter wel positief ontvangen. Er is direct een kopie van de brief gemaakt en het ver zoek is opnieuw ingediend. De gemeenteraad besloot dinsdag avond met zeven tegen vier stemmen (vier raadsleden waren wegens vakantie 0 of ziekte verhinderd) voor de aanstelling van een beheerder voor het muziek centrum in Oosterend. Aan de oude Doopsgezinde kerk is enorm veel geld gespendeerd om het gebouw te res taureren en geschikt te maken als muziekrepetitie en -concertruimte. Om uit het centrum het maximale rendement te halen is een beheerder dringend nood zakelijk, was de redenatie van de voor standers van een betaalde beheerder. Dit onderwerp kwam aan de orde tijdens de behandeling van de bezwaarschriften die waren binnengekomen naar aanleiding van het jaarprogramma sociaal cultureel werk 1982. Het jaarprogramma werd zonder wijzigingen vastgesteld. Zoals bekend ziet de stichting die de voormalige Doopsgezinde kerk beheert geen mogelijkheid het dagelijks beheer I zoals schoonhouden e.d. uit handen te geven aan de vier verenigingen die van het gebouw gebruik maken. Wethouder Blanken zei dat het door de stichting gevraagde bedrag van ƒ7500, niet in de onlangs aangenomen subsidieverorde ning past. Het gebouw kan niet omschre ven worden als een verlengstuk van een dorpshuis en Blanken vond dat Ooster- endaltijdgrotedaden heeft verricht in het kader van de zelfwerkzaamheid en nu ook maar moest laten zien het zonder 1 extra subsidie te kunnen. „Desnoods voor één jaar en als het dan echt niet gaat, moeten we de subsidieverordening niddi wijzigen", aldus Blanken die vond dat het bedrag aan huur voor ver enigingen (ƒ12,50 per uur) beslist aan de lage kant is. „Daar kan nog wel wat bij." Het CDA en Texels Belang voelden niets voor een proef van één jaar zonder beheerder. „De dorpscommissie heeft indertijd het beheer al niet op zich willen nemen omdat ze de problemen al zagen aankomen. Als we nu besluiten tot een proef moeten we volgend jaar toch beslissen over een beheerder", was de mening van D, Schilling en G. Jansen. D. Welboren vond ook dat er geld vrijge maakt moet worden voor een beheerder. Wethouder Nauta noemde het subsidi ëren van een beheerder echter „Sinter klaas spelen." „Deze subsidie past in geen enkel beleid van het college. We creëeren hiermee willekeur." Nauta zei dat de stichting het gebouw voor niets heeft overgenomen en het beheer is geruime tijd geleden al aanvaard. „Wij hebben de basis gelegd. De stichting moet zorgen voor rendement." Bij stem ming bleken afgezien van de wethouders alleen de Pakt raadsleden Ellen en De Waard het collegevoorstel om géén geld uit te trekken voor een beheerder te steunen. In totaal komt de exploitatie subsidie voor het muziekcentrum voor dit jaar op tien mille. Na stemming vroeg Nauta welke post uit de welzijnpot nu geschrapt of ingekrompen zou moeten worden. „Er moet financieel ruimte gemaakt worden. Heeft u suggesties?" De raadsleden wisten hier niet meteen antwoord op. „We zullen er over na denken." Oprichter Stam kon de verleiding niet weerstaan en nam de bazuin ter hand om nog een keer met de meisjes mee te spelen. Geluid De wijziging van de politieverordening die is bedoeld om geluidsoverlast te bestrijden, kreeg kritiek van Daan Wel boren. In de verordening had hij duide lijke normen gemist. Wanneer is geluid hinderlijk? Welboren vreesde voor wille keur als niet alsnog zou worden gezorgd voor objectieve normen waaraan door middel van meting zou kunnen worden getoetst. Ook mevrouw Huitema had dat gemis geconstateerd. Verder wilde ze weten of de nieuwe regels alleen voor de openlucht gelden. Uit het antwoord van burgemeester Engelvaart bleek dat de regeling nog zal worden geperfec tioneerd. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de Julianastraat, Warmoes straat, Zwaanstraat, Gravenstraat, Gast huisstraat, Lijnbaan, Hollewal, West straat en Molenstraat, leder wordt ver zocht het papier vóór 10.00 uur ge bundeld aan de weg te zetten. Een zeven meter lange motorvlet, die op het strand bij De Cocksdorp lag, werd zaterdag door de eigenaar, een man uit Duitsland, vermist. Enkele dagen later werd het totaal vernielde scheepje teruggevonden langs de dijk bij het Friese plaatsje Zurich. Alleen de buitenboordmotor was nog bruikbaar. Of het bootje vanzelf is losgeslagen, of dat onbekenden ermee hebben gevaren, is nog niet bekend. Zondagochtend rond drie uur vloog een door een twintigjarige vrouw bestuurde auto uit de bocht op de Hoornderweg nabij perceel 18. De auto kwam uit de richting van Den Hoorn. Toen de politie arriveer de waren de vier inzittenden naar het dichtstbijzijnde huis gegaan. Daar bleek dat de bestuurster en een 19-jarige inzittende gewond waren aan voeten en gezicht. Twee andere inzittenden, jongens van 23 en 19 jaar, hadden lichte verwondingen. Na eerste hulp door een arts werd besloten het viertal met een extra boot naar het ziekenhuis in Den Helder te laten vervoeren. Van een 19-jarige jongeman uit Voor burg werd zondag een zwarte porte feuille met zijn rijbewijs, giropas, legi- timatiekaart van de PTT en vierhon derd gulden gestolen. De jongen zat in een bar in Den Burg en had de porte feuille naast zich gelegd met zijn jas er overheen. Rond kwart voor één merkte hij dat dieven hun slag hadden geslagen. Van een schildersbedrijf werd dins dag een houten ladder gestolen. Nabij het karwei waarmee men bezig was, had men de ladder onder het zand ver stopt. Dit belette de dieven echter niet hun slag te slaan. Stichting Het Texelse Schaap zal toch gebruik maken van de gemeente lijke garantie volgens welke rente en af lossing van een door de stichting aan gegane lening tot ƒ80.000, door de gemeente worden vergoed. Aanvanke- 'Hik zag her ernaar uit dat de stichting .Li uii geia geen gebruik hoefde te maken, maar de prijsontwikkelingen van het lamsvlees zijn anders geweest dan was verwacht. In 1980 werd nog acht gulden voor een kilo lamsvlees betaald en in 1981 was dat al elf gulden. Flierdoor was het niet mogelijk de extra toeslag op Texels lamsvlees te realiseren. Het Texelse produkt zou dan wel erg kostbaar worden ten opzichte van andere vleessoorten. Inmiddels had de stichting wel kosten gemaakt. Alleen al voor marketingdoeleinden werd 749.440,— uitgegeven. De stichting heeft een verzoek om subsidie aan de gemeente gericht voor bijna zestigduizend gulden en het college van B en W heeft hierover gunstig beslist. Overigens is de doelstelling van de stichting, namelijk het verbeteren van de inkomenspositie van de scha penhouders, door de verhoging van de lamsvleesprijs gerealiseerd. De Margaretha Sinclairband ziet terug op een geslaagde jubileum viering. Hoogtepunt van de herdenking van het 25-jarig bestaan van de „gidsendrumband" was het verbluffend goede optreden van meer dan 70 oud-leden die een „reünistenband" hadden gevormd en op tweede paasdag door Den Burg marcheerden alsof het hun dagelijks werk was. Meer dan 150 oud-leden hadden gehoor gegeven aan de oproep om naar de jubileumreünie te komen. Sommigen kwamen van zeer ver, zelfs uit Duits land. Tot de feestvierders hoorden ook pastor H. A. Stam die de band in 1957 oprichtte en de heer W. F. Stomp die de teugels van Stam overnam toen deze werd overgeplaatst en de meisjesdrum band liet uitgroeien tot een indruk wekkend geheel dat bij allerlei gele genheden optrad en Texel in binnen- en buitenland menige promotiedienst be wees. Kapelaan Stam, tegenwoordig ge trouwd, vader van twee kinderen en als pastor werkzaam in Rozendaal, heeft nadien nog twee drumbands in het leven geroepen: in Halfweg (waar hij was van 1957 tot 1960) en in Suriname waar hij zes jaar in de missie heeft gewerkt De heer W. F. Stomp, destijds opper wachtmeesterbij de Texelse rijkspolitie, is tegenwoordig gepensioneerd en woont in Den Bosch. „Als ze nu op concours zouden gaan, zouden ze zo weer een eerste prijs winnen!" zei hij maandagmiddag in hotel De Linde- boom-Texel, waar de reünistenband op het toneel nog een paar nummers ten beste gaf en ook de tegenwoordige band zich niet onbetuigd liet. Veel werk De huidige voorzitter van de band mevrouw Ine Witte-Barhorst verwel komde nieuwe en oude leden alsmede een aantal genodigden. Ze vertelde dat de huidige drumband (36 leden) heel wat kleiner is dan in de gloriejaren. Maar de groep is zeer stabiel en treedt regelmatig bij allerlei gelegenheden op. Voor de jubileumviering is veel organi satorisch werk verzet. Met name het samenstellen, oefenen en van instru menten voorzien van de reünistenband heeft veel gevergd. Mede dank zij DEK, Voorwaarts Mars en het Kon. Texels Fanfare (die instrumenten uitleenden) was het gelukt. Na optredens door zowel de oude als de nieuwe band gaven majorettes van de huidige groep een show op mecha nische muziek. De oud-leden Anita Wit te, Karin en Marijke Bakker sloegen een trommelmars en de heren Stam en Stomp haalden elk in een praatje her inneringen op. Een spontane bijdrage aan het feest kwam van oud-leden die een lied hadden gemaakt dat dank zij grote tekstvellen door het publiek kon worden meegezongen. Na afloop wer den mevrouw Boogaard, Ineke Bakker- Zijm en Marga Ransdorp-Witte wegens hun aandeel in de organisatie in de bloemetjes gezet. Fanfare Een bijzondere verrassing was de muzikale hulde die door het Kon. Texels Fanfare werd gebracht. Dit korps mar cheerde onverwacht de zaal binnen en voorzitter Van Sambeek maakte mel ding van de collegiale banden die KTF en Sinclair steeds hebben onderhouden. Nooit is sprake geweest van concur rentie, wel van onderling overleg. Het KTF bood als jubileumgeschenk een paashaas met trommel aan; in de trom mel bleek een geldbedrag te zitten. Zeer genoegelijk was de vertoning van films en dia's die in de loop der jaren van de band zijn gemaakt. Er waren filmopnamen bij die de heer Stam had gemaakt in het oprichtingsjaar. Aardig waren ook de opnamen van andere bands die de heer Stam heeft opge richt. Een van de bands werd uitgerust met instrumenten die door de Sinclair band waren afgedankt. Op de Krimweg vond zaterdagmid dag rond vijf uur een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De bromfiets reed over het fietspad, terwijl zulks verboden is. Een 36-jarige automobilist uit Alphen a/d Rijn hield daar bij het linksafslaan geen rekening mee en had door begroeiing onvol doende zicht, waarna de aanrijding volgde. Daarbij werd de voorvork van de bromfiets verbogen en liep de auto aan de zijkant enkele flinke deuken op. De reunistenband tijdens de muzikale rondgang door Den Burg op paasmaandag.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5