FILM Jehovah's Getuigen bouwden zeif nieuwe Koninkrijkszaal „La Banquière" Teelt van snijmais 9on9Qr LAND BOUW QQ,0 O- - OOOOOOOQOOQO „Sabine" Landbouwschap wil betere bestrijding muskusrat Afvoer van kwikresten Inbraak bij kustzeilvereniging Aanrijding 1JINSDAG 13 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Deze film betreft het verhaal over de onweerstaanbare en schitterende op bloei van Parijs tijdens de dolle jaren tussen de beide wereldoorlogen en over een mooie, eerzuchtige vrouw, die in die tijd een grote rol speelde: Emma Eckhert de directrice van een aanvankelijk kleine bank welke kleine spaarders aantrekt door hen een voor die tijd ongekend hoge rente in het vooruitzicht te stellen. En door het populair worden van haar bank kan Emma Eckhert steeds meer gaan genieten van het leven, luxe, liefde en macht. Emma is hevig verliefd op een jong parlementslid. Anderzijds wordt zij belaagd door een jaloerse, keiharde bankier die gesteund wordt door een wraakzuchtige rechter een een obscure journalist. Deze film is ook een loflied op de vrienschap en trouw van Emma's vrienden die haar in alle omstandig heden bijstaan. Maar haar toenemende succes bezorgt haar steeds meer vijan den, vooral als „links" de verkiezingen wint. Zij wordt dan een vijandin van de heersende machten, een vrouw die ver nietigd moet worden. Wanneer we de Franse regisseur Francis Girod mogen geloven, moet het zo ongeveer zijn gegaan met de in die tijd geleefd hebbende Marthe Hanau. Directrice van een bank die inderdaad als eerste de kleine spaarders uit de middenstand en de eenvoudige burgerij tot financieel bankverkeer wist over ta halen. Met de bij haar gedeponeerde obligaties op naam wist zo ze behendig te manipuleren dat ze voor de eigenaren winstgevender werden dan waar ook elders. Strikt juridisch genomen lichtte de bankierster hiertoe echter volgens de „kleine lettertjes" de hand met de wet. Overigens zonder ooit iemand te bena delen. Het enige dat haar formeel kon worden aangewreven was dat ze meer risico's nam dan officieel werd toege staan. Emma Eckhert wordt met een be heerste heftigheid gekarakteriseerd door de voor zo'n creatie geschapen Romy Schneider. Donderdagavond in filrn- ganger De eerste Nederlandse speelfilm die in 1982 in premiere ging was „Sabine" van René van Nie Aruba, parel" der Ne- derlanse Antillen, vormt het exotische decor van deze productie. Het is een internationaal opgezette film met naast Nederlands meest bekende acteur Rijk de Gooyer ook Ben Vereen, één der hoofdrolspelers in de televisieserie Ten- speed and Brownshoe en Maike Burn- styn die nu Broadway aan zijn voeten weet met zijn topprestatie in de musical „Barnum", alsmede Lucia Tristan en Talya Ferro Als hoofdpersoon debu teert de 15-jarige Benthe Forrer, door René van Nie gekozen uit maar liefst 500 meisjes. Zij speelt een meisje van 15 dat voor het eerst haar vader ontmoet; hij is nooit met haar moeder getrouwd, daar zijn avontuurlijke camere zich er niet voor leende. De vader neemt zijn dochter mee op een werkvakantie op Aruba. Na enige afstandelijkheid wordt een stevige band gesmeed tussen vader en dochter tot het moment dat zij ont dekt dat haaroogappel" een vluchtige relatie aanknoopt met een vrouw wat haar treft als „ontrouw". Zij voelt zich gekwetst en bedrogen; haar vader be grijpt het met, terwijl zij niet bij machte is om hem duidelijk te maken, dat zij verliefd is op hem. „Sabine" het verhaal van een liefde, welke zich ontwikkelt tot een zeer hechte vriendschap, is te zien van vrijdag tot en met maandag. Toe gang 12 jaar. Q en Q Q en Q zijn samen met inspec teursdochtertje Akkie Swaan betrokken in een spannend avontuur. Er is een internationale bende aan het werk die de plaatselijke politie voor grote raadselen stelt. Al gauw weten de drie vrienden veel meer dan de politie maar hun na speuringen worden nauwelijks serieus genomen. Alleen de immer actieve opa van Aristides krijgt door dat de kinderen geen fabeltjes vertellen. Samen weten ze zoveel bewijsmateriaal te verzamelen, dat ook Akkie's vader ze wel moet geloven. Deze zet zijn mannen aan het werk maar ook zij hebben nog een helpende hand van Q en Q nodig alvorens de bende opgerold kan worden. „Q en Q" in de zondagse matinee. Alle leef tijden. Kringopziener A. Conijn vertelde tijdens de bijeenkomst van zaterdag in de nieuwe Koninkrijkszaal over de bedoeling die de Jehovah's Getuigen met hun vergaderingen hebben. Texelse Jehovah's Getuigen hebben aterdag hun nieuwe Koninkrijkszaal lan het Schilderend 19 te Den burg, jfficieel geopend. De koninkrijkszaal is jevestigd in het voormalige cafetaria an de heer Th. van Heerwaarden dat /oor dit doel door de Jehova's zelf werd verbouwd. Door deze zelfwerkzaamheid »n het geringe bedrag aan huur dat aan Jan Heerwaarden moet worden betaald cunnen de Jehova's Getuigen tegen eer weinig kosten beschikken over een )iekfijne ruimte, waar voor ongeveer achtig mensen plaats is. Zaterdagochtend werd tussen tien en waalf uur open dag gehouden en hier van werd door Jehovah's Getuigen van Texel en de vaste wal gebruik gemaakt )m een kijkje te nemen in de nieuwe (oninkrijkszaal. Ook enkele Texelaars Jie geen binding hebben met de betref- ende religieuze stroming maakten van Je open dag gebruik. De Koninkrijkszaal al worden gebruikt voor vergaderingen - Jie woensdagavond om half acht en ondagochtend om half elf worden ge- ïouden. Deze vergaderingen kunnen in iet teken van de theocratische school taan. Voor zo'n bijeenkomst krijgt ieder ien bepaald onderwerp dat hij of zij in :en praatje van vijf of zes minuten moet verduidelijken. Deze zelfstudie wordt ;en goede manier gevonden om men- ;en vertrouwd met geloof en de bijbel te naken. Verder zijn er Wachttorenstu- Jies, waar een bepaald artikel uit het )lad de Wachttoren wordt besproken. )e koninkrijkszaal zal ook als centrum Jienen van waaruit huisbezoeken wor- Jen gehouden. Het is de bedoeling vijf naai per week de deuren langs te gaan. Op Texel zijn momenteel 10 gezinnen (totaal 22 mensen) Jehovah's Getuigen. Zaterdagmiddag ging de heer C. van der Vladen in op de ontstaangeschiedenis /an de Jehova's Getuigen op Texel. Er djn nu 43.870 gemeenten van deze eligieuze stroming in de hele wereld en Texel is daar één van. Vanuit Wijdenes in Den Helder kwamen Jehovah's Betuigen naar Texel om daar huisbe- :oeken te verrichten. In die eerste ïeriode is mevrouw L. Bamberg bij- ronder actief geweest en ze maakte het iaardoor voor latere Jehovah's makke ijker met de mensen in contact te comen. In 1956 ging ze van het eiland if. Als pionier werd door Van der Vladen ook de familie Bijsterbos ge- loemd. Nu zijn er 22 verkondigers op Texel. De Jehovah's getuigen waren aan vankelijk gevestigd in het dorpshuis van Ben Burg. Later gingen ze naar het tode Kruisgebouw en de laatste jaren vverd gebruik gemaakt van dorpshuis De A/aldhoorn in Den Hoorn, een accom modatie die volgens Van der Maden niet deaal was. „We konden er niet altijd erecht en werden heen en weer ge- aagd tussen uitvoeringen en verkiezin- )en." Aanvankelijk gingen de gedach ten uit naar het kopen van 'n eigen pand maar dit bleek al snel te duur. Het /oormalige cafetaria „De Kolenkit" aan iet Schilderend bood echter een goede in betaalbare oplossing. Van der Maden iet ook een grammofoonplaat horen waarmee door Jehovah's Getuigen voor Je oorlog werd gewerkt. De krakende ilaat die door middel van een slinger- jrammofoon ten gehore werd gebracht prak ook toen al van „de laatste dagen 'an de heerschappij van Satan op larde". In aansluiting op het praatje van Van der Maden verzorgde de heer T. Meus- sen een diapresentatie van de ver bouwing Duidelijk was de deplorabele staat van het voormalige cafetaria te zien voordat het verbouwd werd. Om beneden voldoende ruimte te krijgen moest de trap naar de bovenverdieping worden gesloopt. De toiletruimte was beschadigd en werd door de Jehovah's Getuigen op schitterende wijze opge knapt. Bij het verbouwen werd hoofd zakelijk gebruik gemaakt van materialen die op de vaste wal werden gekocht, omdat dat goedkoper Ts. Meussën als toelichting bij een dia: „Een dergelijk wagentje hout kostte in Hoorn ƒ200,— en had op Texel ƒ680, gekost." Bij het breken kwam flink wat puin vrij dat met totaal 25 wagentjes naar de Texelse Het landbouwschap heeft bij minister De Koning van landbouw en visserij bezorgdheid uitgesproken over de weinig effectieve bestrijding van de muskusrat. In één der laatste vergaderingen van het Texelse Waterschap werd ook al gespro ken over het oprukken van dit bijzonder schadelijke dier. Wanneer niets wordt ondernomen kan de muskusrat over enkele jaren op Texel zijn en schade aan waterkeringen en beschoeiïngen toe brengen. Het Marsdiep hoeft voor de muskusrat geen belemmering te zijn. Volgens het landbouwschap is een amb telijke werkgroep in Den Haag al geruime tijd bezig om uit te zoeken hoe de bestrijding beter kan worden georgani seerd. Minister De Koning zei dat ook hij snel helderheid wil over de vorderingen van deze groep. Waarschijnlijk zal de ver antwoordelijkheid voor de bestrijding bij de provincies komen te liggen, maar die zijn het er onderling nog niet over eens Ook op de vraag hoe de bestrijding moet worden gefinancieerd is nog geen ant woord gegeven. In de week van 19 tot en met 23 april is er wederom gelegenheid de kwik restanten, afkomstig van aardappelont smetting in te leveren. Het slib en de filters moeten volkomen droog zijn en afzonderlijk in stevige plastic zakken worden verpakt. Nat slib en natte filters zullen worden geweigerd. Men is aan sprakelijk voor de schade die ontstaat als men andere stoffen dan kwikrestan ten inlevert. De afvoer van de restanten is vrij kostbaar. Daarom moet bij af levering een bijdrage in de kosten worden betaald. Naast een vast bedrag per inlevering van f7,50 is dit voor een zak filters ƒ25,— Voor slib is f50,— per zak (maximaal 25 kg) verschuldigd. In verband met de bescherming van het milieu moeten beslist alle kwikrestanten worden ingeleverd; er moet ernstig rekening mee worden gehouden dat op de bedrijven zal worden gecontroleerd. Het is daarom noodzakelijk dat op het innameadres om een ontvangstbon wordt gevraagd. De restanten kunnen worden ingeleverd bij de Coöp. Aard- appelbewaring, Meijertebos te Den Burg. vuilnisbelt werd gereden. Uit de dia's bleek dat het een gelukkige bijkomstig heid was dat veel Jehovah's Getuigen van beroep bouwvakker zijn.Hierdoor kon van een oud cafetaria een profes sioneel ogende koninkrijkszaal worden gemaakt. Vijftien jaar Het pachtcontract dat de Jehovah's Getuigen met Van Heerwaarden hebben geldt vijftien jaar. Ze geloven namelijk dat voor die tijd de huidige wereld zal zijn vergaan en 'plaats heeft gemaakt- voor een paradijs zoals dat oorspron kelijk door God werd geschapen. Kringopziener van de Jehovah's Getui gen A. Conijn hield een inwijdings toespraak en vond het verheugend dat De auto van een inwoner van Ooster end werd zondagavond flink bescha digd bij een aanrijding waarbij de schul dige doorreed. De aangereden auto stond geparkeerd in de Koetebuurt en werd aan de zijkant geraakt door een passerende felgekleurde bus. Deze werd de volgende dag door de gedu peerde ontdekt op de Nikadel te De Koog en bleek toe te behoren aan een 23-jarige Duitse vrouw, die verklaarde niets van de aanrijding gemerkt te hebben. Wel gaf ze toe op de betref fende tijd in Oosterend te hebben gereden en ook werden laksporen aan getroffen. In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden ingebroken in het clubhuis van de Kustzeilvereniging De Cocksdorp tussen het reddingsboothuis en de vuurtoren. Met een tang werd eerst de anderhalve meter hoge gazen omheining stukgeknipt, waarna de in brekers de deur van het clubhuis, die met twee kettingen en hangsloten was vergrendeld, openbraken. Er werd een catamaranzeil (Prindle 15) met blokken en schoten gestolen, ter waarde van ruim drieduizend gulden. Snijmais heeft als voedermiddel een goede naam. De meststieren groeien prima van dit ruwvoer en bij de melk veehouders past snijmais goed in het ruwvoerrantsoen voor de melkkoeien. Nu heeft snijmais voor de groei een grond nodig die in een goede voedings toestand is en niet te snel vochttekort heeft. Wanneer aan deze voorwaarden wordt voldaan kunnen redelijke op brengsten worden gehaald. De grond moet een pH hebben van minimaal 5.2 tot 5.4. Is deze pH lager dan zal de opbrengst daar onder lijden. Wanneer er kweek in de grond aanwe' zig is, dient dit eerst bestreden te wor den. Goede resultaten kunnen bereikt worden met een volveldbespuiting 5 1. Eridicane of 5 1 Sutan 6E. Direct met het spuiten moet een grondbewerking plaatsvinden. Wordt de grondbewer king later uitgevoerd dan vallen de resultaten tegen. Mais vraagt voorts een bezakte grond. Om dit te bereiken dient de grond plm. 6 weken voor het zaaien geploegd te zijn. Ook is dit na te bootsen door tegelijk met het ploegen een vorenpakker te gebruiken. Bij proe ven bleek de laatste werkwijze zeer goede resultaten te geven. Zoals gezegd, snijmais vraagt een grond met een goede pH. Wanneer grondonderzoek voor de teelt van snij mais is uitgevoerd is heel eenvoudig de vereiste bemesting aan fosfaat en kali af te lezen. Een goed gewas snijmais vraagt plm. 200 kg zuivere stikstof wat overeenkomt met 800 kg Kalammon- salpeter of 1000 kg Magnesia-ammon. Bij het zaaien van de mais wordt fosfaat als rijenbemesting gegeven. Nu blijkt uit onderzoek dat ook een rijenbemesting van maximaal 30 kg zuivere stikstof positief werkt. In de handel zijn er mengmeststoffen die een verhouding hebben aan N. (stikstof) en P. (fosfaat) speciaal geschikt als rijenbemesting voor snijmais. Zaaien Mais vraagt een kiemingstemperatuur van 10°C. Mais moet dan ook op tijd worden gezaaid waarbij het binnen 10 dagen boven de grond moet staan. Gebeurt dat met dan hebben bodem schimmels kans om de jonge spruiten aan te tasten. De meest geschikte tijd ligt tussen 20 april en 1 mei. Wordt later gezaaid, dan kost het opbrengst, wat neerkomt op plm. f35,— per dag. Op het oog wil later gezaaide snijmais nog weieens een hogere opbrengst geven maar uit onderzoek blijkt het volgende: 45 33,6 47 28,9 45 28,7 53 21,2 54 50 15 13,7 12,9 11,3 Door de laat gezaaide mais later te oogsten wordt het verschil in opbrengst niet goed gemaakt. Want bij dit onder zoek werd de laat gezaaide pas 3 november geoogst. Bij de totale op brengst gaat het om de droge stof met daarbij de VEM waarde. Water kan op een andere manier worden verkregen tegen lagere kosten. Onkruidbestrijding Atrazm geeft in de snijmaisteelt een zeer goede onkruidbestrijding. Tevens is het middel vrij goedkoop. Een nadeel is dat wanneer er een aantal jaren snijmais op hetzelfde perceel staat, er schade aan het volggewas kan optreden door de aanwezigheid van atrazin. Om dit te voorkomen kan er een onkruidbestrij ding plaatsvinden met een rijenspuit. Alleen wordt er gespoten in de maisrijen en tussen de rijen kan dan een mecha nische onkruidbestrijding plaatsvinden. Uit het onderzoek blijkt dat het mecha nische bewerking tussen de maisrijen een opbrengst verhogend effect heeft. De grond wordt dan in de rij tot ongeveer 6 cm onder maaiveld los gemaakt. Op het bedrijf van de heer K. Eelman, Schorrenweg 12 in polder Het Noorden komt een snijmaisrassenproef te liggen. Op het perceel naast de bungalow van de heer Daalder zullen een aantal rassen met elkaar vergeleken worden. Belang stellenden kunnen daar de ontwikkeling van de verschillende rassen in het komende groeiseizoen gaan volgen. Texel nu over een eigen koninkrijkszaal beschikt. Hij vertelde over de verga deringen in dergelijke zalen en toonde aan dat deze strikt volgens de bijbel worden gehouden. Hij las de tekst uit Hebreeën 10:23,24 waar staat „Laten wij de belijdenis van hetgeen wij hopen, onwankelbaar vasthouden, want Hij die beloofd is, is getrouw. En laten wij op elkander acht geven om elkaar aan te vuren tot liefdeen goede werken." Juist door elkaar aan te vuren hebben bij de Jehovah's Getuigen alle aanwezigen aandeel in de besprekingen, die in de koninkrijkszaal worden gehouden. De vergaderingen worden niet alleen door volwassenen bezocht maar ook door kinderen want in Deuteronomium 31:12 staat geschreven: „Roep het volk te zamen, mannen, vrouwen, en kinderen, ook de vreemdeling die in uw steden woont, opdat zij ernaar horen en de Here, uw God, leren vrezen en al de woorden dezer wet naarstig onderhou den." Volgens Conijn is het de wens van God dat iedereen bij de vergaderingen aanwezig is. Conijn vertelde verder over de eerste grote vergadering die God in 1513 vóór Christus bijeen had geroepen en waarin het volk dat op weg was naar het beloofde land, de wet ontving. De bijeenkomst op zaterdag werd besloten met het zingen van een lied en gezamenlijk gebed. Zondag werd een openbare toespraak en een wachttoren studie in de nieuwe koninkrijkszaal ge houden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9