Cjroen 2wartsjexels in het harL, „SPUIT ZO WEINIG ALS JE DURFT" Het raadsel van de verdwenen motoren Jth Commissie over bestrijdingsmiddelen: BOEDELVEILING LIJKT SUCCES TE WORDEN Kattenmepper in Oudeschild? Geluidsinstallatie gestolen Het is gezellig HAVENRESTAURANT TEXEL Zonder toestemming weggegeven? Beroep uitgebracht Nummering lijsten 1! 6a JAARGANG Nr. 9672 VRIJDAG 23 APRIL 1982 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. /oor advertenties, abonnementen, etc. angeveld De Rooy B.V .Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01 742: NMB nr 67.34.60.398 De commissie openbare werken discussieerde dinsdagmiddag geruime tijd over et gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen door de gemeente. Aan de hand an een rapport, gemaakt door P. Bakker van gemeentewerken, kwam men tot de onclusie dat het gebruik van deze middelen op wegen en fietspaden onontbeerlijk Het werd een economisch onhaalbare kaart genoemd om groen tussen traattegels en langs asfalt met mesjes en schoffels te lijf te gaan. Ook uit sociale >verwegingen was men afwijzend. ,,Het is vernederend om mensen de straat choon te laten krabben." Het rapport van gemeentwerken iverd door H. Beumkes „verhelderend" jenoemd. In het verleden is er veel ritiek geweest op het gebruik van hemische middelen door de gemeente, naar Beumkes had de indruk dat er alles lan gedaan wordt om zo weinig en zo -eilig mogelijk te spuiten. Stelregel bij gemeentewerken is:,,Spuit zo weinig als e durft" en Beumkes geloofde dat deze egel consequent werd gehanteerd. In iet rapport wordt gesteld dat schade bij nensen door deze middelen vrijwel jitsluitend het gevolg is van ongelukken m ernstige fouten bij de toepassing van iet middel. „Veel produkten zijn vrij in ie handel en de voorschriften worden liet goed gelezen", aldus P. Bakker. Het gebruik van deze middelen levert m /oor gemeentewerken een arbeidsbe- ;paring van tachtig procent op. Dat is /an belang omdat de toename van penbaar groen veel sneller gaat dan de :oename van personeel bij gemeente erken. Van de ruim dertig hectare ieplanting die de gemeente onderhoudt 'ordt jaarlijks ongeveer vijf hectare iehandeld met chemische middelen. de twee jaar wordt een ander ebied chemisch aangepakt om struc- :uur- en bodembederf te voorkomen, et spuiten van deze vijf hectare levert ien financiële besparing van anderhalve on op. Zou men deze oppervlakte met ichoffels te lijf gaan, dan kunnen vier lensen aan werk geholpen worden. ,Als we dat bedrag zouden geven, |evert het direct werk op", aldus C. Dros ie zich echter ook realiseerde dat het leen vast werk kon zijn omdat onkruid- •estrijding in de winter niet hoeft. Bewijs P. Zegers kwam na het lezen van het ►Rapport tot de conclusie dat het ge schreven was door iemand die het nodig /indt dat deze middelen gebruikt wor- Jen. P. Bakker reageerde hierop door te stellen dat als er geld beschikbaar komt voor extra mankracht hij het spuiten in plantsoenen meteen zou staken. „Maar in de huidige omstandig heden kan dat echt niet." Ook werd geconcludeerd dat de onschadelijkheid van de middelen niet echt bewezen kan worden, ondanks jaarlijks onderzoek en strenge begeleiding van het ministerie van volksgezondheid. „Onze mensen zijn zich bewust van de gevaren en stellen zich op studiedagen op de hoogte van nieuwe feiten", aldus Bak ker die moest concluderen dat de dis cussies over schadelijkheid vaak on doorzichtig zijn. Zo beweerde A. Dijk- sen van de werkgroep landschapszorg in een artikel in „Natuur en Milieu" dat de gebruikte middelen Simazin en Ami- trol onder „verdenking staan kanker verwekkend te zijn." Diepgaand onder zoek heeft echter niets in die richting opgeleverd. P. Bakker: „Wij hebben die middelen toch maar aan de kant gezet." Bij alle middelen wordt de voorge schreven laagste dosering toegepast en vroegtijdig spuiten van bijvoorbeeld straten levert veel arbeidsbesparing op. H. Beumkes vond ook dat het vroeg moest gebeuren. Anders zeggen ze: wat zielig van al dat groen. Als er nog niets is, is het ook niet zielig." P Bakker zei dat het publiek juist in opstand komt als trottoirs en wegen worden bespoten waar nog geen onkruid te bekennen is. „Waarom spuit je? Er is geen onkruid" is dan de reactie. Stopwerk H. Beumkes zei dat het jammer is dat veel wegbermen met allerlei bloemen zo vroeg gemaaid worden. Maaiver- gunningen maken het echter onmogelijk om hier iets aan te doen omdat uit sluitend een tijdstip wordt genoemd waarop het werk klaar moet zijn. Voor mensen die dit werk aannemen bete kent het maaien van bermen vaak „stopwerk" waarbij men uitgaat van het economisch nut. Toegezegd werd dat bij de volgende vergunninguitgifte ook bepalingen over startdata genoemd zullen worden. C. Dros wilde meer bloemen in de bermen en stelde voor partijen krokussen e.d. in te zaaien. „Voor een paar honderd gulden krijgen de bermen een feestelijk aanzien", aldus het zelfstandige raadslid. G. van der Kooi zei dat aan deze wens zal worden voldaan. Zoutzuur Dros vond ook dat de gemeente een goed voorbeeld moet geven in het ver zamelen van zwerfvuil. Hij noemde hierbij het plein voor het raadhuis. „Vuil trekt vuil aan en het is een kleine moeite dit plein dagelijks schoon te vegen. Nu is het vaak een rotzooi." P. Bakker wees erop dat men nooit uit financiële over wegingen mag zeggen dat gemeente werken onkruidbestrijding moet mini- seren. Dan gaan de mensen zelf aan de gang en dit heeft in het verleden al tot problemen geleid. „Ik heb ze zelfs gezien met zoutzuur.'" Dat geldt ook voor ongediertebestrij- ding, al is het financieel onmogelijk om alle meldingen te behandelen Nieuwe richtlijnen voor die hulp zijn dringend gewenst, zo meende Bakker, want nu wordt met subjectieve maatstaven ge meten, waarbij men bijv. bejaarden altijd helpt. Anderen moeten rattenbe- strijdingsmiddelen zelf halen bij ge meentewerken en ook hier schuilt een gevaar van oneigenlijk gebruik En schokkend voorbeeld wordt in het rapport genoemd. Een agrariër in de Hemmer gebruikte naast het door de gemeente verstrekte rattenbestrijdings- middel ook met parathion vergiftigde tarwe waardoor naast een paar ratten, ook een dertigtal eenden, duiven en meeuwen een zeer pijnlijke dood stierven. Kakkerlak Voor de bestrijding van de farao mieren moet toestemming gevraagd worden bij het ministerie en ook hier m gelden zeer strenge richtlijnen voor de middelen met een „doodskop-verpak- king". Bakker kon meedelen dat ook de kakkerlak, vooral in horeca-onderne- mingen nogal eens opduikt. „Daar bie den we dan ook altijd hulp." De commissieleden, behalve Zegers die zei technisch onvoldoende inzicht hierin te hebben, konden zich verenigen met de conclusie uit het rapport, waarin gesteld wordt dat het onderhoudsm- veau van de plantsoenen gehandhaafd moet worden en dat straatonkruid che misch bestreden moet worden. Voor plantsoenen kan ook gewerkt worden met het aanbrangen van boomschors op de bodem, het planten van bodem bedekkers (iets wat de gemeente al doet) of het maaien van onkruid waarbij andere beplanting kans loopt beschadigd te worden. Deze alternatie ven kosten meer geld en als alle chemische middelen zouden moeten verdwijnen (niet voor ongedierte) be tekent dat een uitgave van f270.000,— extra per jaar. Een minimaal en ver antwoord gebruik van deze middelen zal dan ook altijd nodig blijven, zo was de conclusie van de commissie B en W zullen over dit onderwerp een pre advies presenteren aan de gemeen teraad Het ziet er naar uit dat de door de Lionsc/ub georganiseerde boedel- veiling die zaterdag in het gebouw van Drijver aan het Wezen/and wordt gehouden, een groot succes wordt. Een enorme hoeveelheid koopwaar, waaronder interessante en aantrekkelijke objecten, is sinds dinsdag in het veilinggebouw be zorgd Alles is overzichtelijk opge steld voor de kijkdag die vrijdag [heden) wordt gehouden van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds, 'n Bontere collectie van artikelen kan men zich nauwelijks voorstellen: oude en nieuwe meu belen, koelcel, ra dio's, televisies, [kinderfietsen, opblaasboot, motorboot, boilers, schilderijen, leren jassen, houtka chel, voor o/iestook geschikt ge maakte oud-hollandse potkachels, vogelkooien, schemerlampen, twee auto's bromfietsen, antieke ploeg, driewie/de kar, buitenboord motor, onderzetters, radio-gram mofoons, film- en diaprojectors, bietenmolen, golfplaten, land bouwwerktuigen, transportband, onderzettersm tafelkleden, motoren enz. enz. De veiling begint zaterdag om 10.00 uur. Het gebouw is vanaf 9.00 uur open. Men wordt verzocht zijn auto neer te zetten op het grote parkeerterrein aan de Emma/aan; de ruimte voor de schuur is nl. nodig voor het uitstallen van grote stuk ken koopwaar, zoals landbouwma chines. Gratis ,,koperskaarten" moeten tijdig worden afgehaald; ze zijn vrijdag en zaterdag verkrijgbaar in het gebouw. Dezelfde dagen worden ook catalogussen verkocht a fl, Kinderen zonder geleide worden met toegelaten. Tijdens kijkdag en veiling zijn in het gebouw diverse consumpties verkrijgbaar. De baten van de veiling zijn voor een later bekend te maken ,,goed Texe/s doel. De foto toont een klein deel van de bijeengebrachte koopwaar. In Oudeschild hebben zich de laatste tijd enkele merkwaardige verdwijningen van katten voorgedaan. Mevrouw A. Schaatsenberg-Mosk miste haar kat; het dier werd zondag dood aangetroffen [in de haven. Enkele weken eerder deed zich hetzelfde voor met de kat van me vrouw R. Ellen. Ook dit dier verdween en werd later in de haven terugge vonden. Volgens geruchten zouden de laatste tijd nog andere katten op ver dachte wijze zijn omgekomen. Mevrouw Schaatsenberg wil daar graag meer over weten omdat ze niet uitsluit dat een kattenmepper aan het werk is. Gege vens inzake sterfgevallen van katten wil zij graag verzamelen en aan de politie verstrekken. Mevrouw Schaatsenberg woont De Ruyterstraat 46 en is tele fonisch (liefst 's avondsl te bereiken onder nummer 02220-3655. Tijdens de politieke forumavond van iet TVO die dinsdagavond in hotel De Lindeboom-Texel werd gehouden is een versterker ter waarde van M.500,— en een bandrecorder ter waarde van 1.200, gestolen. De apparatuur was opgeslagen in een auto van de heer Bakker uit Den Helder die de geluidsvoorziening verzorgde tijdens de politieke avond. De auto stond op de Groeneplaats geparkeerd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De oude motoren uit het gesloopte gemaal Waalenburg zijn niet meer op Texel. Dat werd aan H. Beumkes van het Pakt meegedeeld tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. De motoren zijn .ergens in IMoordholland", wist wethouder Van der Kooi te vertellen. Geruime tijd was gepoogd op Texel een plaatsje te vinden waar de oude diesels tentoongesteld konden worden. Dat lukte niet volgens de wethouder en daarom zijn ze weggegeven aan iemand die ze ook zal tentoonstellen. ..Als wij een plek hebben, kunnen we ze eventueel terughalen." Beumkes was niet blij met dit ant woord, vooral omdat niet meer duide lijkheid gegeven kon worden. C. Dros zei dat op Texel in ieder geval één gegadigde was geweest om een motor te reviseren en te exposeren. „Die man heeft nooit antwoord gehad op zijn schriftelijke aanbod", aldus Dros. Bij navraag bij de eigenaar van de machi nes, het Waterschap, werd ons verteld dat de motoren helemaal niet zijn weggegeven. „Dat is een fabeltje. Wij zijn nog steeds in onderhandeling met de gemeente over een geschikte plaats" aldus Flissijn van het Waterschap., Aanvankelijk was het de bedoeling de motoren in een maritiem museum in het artikel 11 gebied bij De Koog te plaat sen. Deze mogelijkheid is echter van de baan en daarom werd naar een nieuwe plaats gezocht. Toch weg! Woensdagmiddag kreeg de redactie echter een verschrikt telefoontje van het waterschap: „De motoren zijn inder daad verdwenen." Enigszins verontrust was men na de uitlatingen van Van der Kooi gaan kijken in het voormalige PEN-gebouw, eigendom van de ge meente waar de motoren moesten staan ,,Drie weken geleden stonden ze er nog maar nu zijn we weg" aldus Flissijn, die aanvulde dat het onderwerp motoren" deze week nog was behandeld op een bestuursvergadering van het water schap in de veronderstelling dat men er als eigenaar nog alles over te zeggen had. ,,Dit is geheel buiten ons om gebeurd. We snappen er niets van." Wel was bij het Waterschap bekend dat een mu seum in Medemblik interesse voor één diesel had. ,,lk weet niet waar ze zijn", aldus Flissijn. Desgevraagd werd ons later door de heer C. van Es van gemeentewerken meegedeeld dat de motoren naar een museum in Culemborg zijn verhuisd. Daar worden de machines opgeknapt en voorzien van platen met de vermelding van herkomst en tentoongesteld. De bouwstart van Jarino in de Gast huisstraat zal nog wel even duren. Jarino zou aanvankelijk direct na de winter met bouwen van het winkel centrum beginnen, maar gezien de stagnerende behoefte aan winkelruimte is het nog niet zo ver, zo deelde wet houder Van der Kooi mee. De gemeente heeft geen mogelijkheid om Jarino tot snel bouwen te bewegen. C Dros wenste een onderzoek naar de mogelijkheden om ingezameld glas zelf naar de verwerkingsindustrie in Rotterdam te brengen. Nu worden de glascontainers geleegd bij gemeente werken en wordt de partij later weer overgeladen in een grote truck. Dros vond dat overladen extra werk en hoewel er dan in één keer een grote hoeveelheid naar de vaste wal gaat, wilde hij graag voorgerekend zien wat het gaat kosten als het met de kleinere gemeentewagens gebeurd. Wethouder Van der Kooi voelde daar niet veel voor en ging ervan uit dat nu de meest economische oplossing was gekozen. „We zullen het bekijken." Kaal P Zegers van het CDA vroeg of de Kikkertstraat in De Cocksdorp een bee tje verfraaid kan worden. Vorig jaar zijn hiervoor plannen uitgewerkt, waarbij de bevolking zelf ook met leuke ideëen kwam aanzetten (de kokkels van Stolk) maar nu stond verfraaiing van deze straat pas voor volgend jaar op de wensenlijst. „Het is daar een kale boel. Met wat kleine ingrepen kan toch wat sfeer gemaakt worden", aldus Zegers die hierbij dacht aan bloembakken e.d. Van der Kooi vond de Kikkertstraat ook ongezellig en beloofde aandacht voor de wens van Zegers. De Kantoorstraat in Den Burg heeft een nieuwe gedeeltelijke sierbestrating gekregen en de commissieleden waren enthousiast over het resultaat. C. Dros: „Hier is een vakman aan het werk geweest. Het ziet er schitterend uit." Dros wilde graag weten wat het op knappen van de bestrating heeft gekost. „Dan hebben we een prijsvergelijk." Wethouder Van der Kooi kon geen be drag noemen, maar zei dat De Linde boom Beheer B.V. ook aan de her bestrating heeft meebetaald. Dros was ook te spreken over de boomplantdag, waarbij in de nieuwbouwwijk van Oude schild vele boompjes zijp geplant. Deze nationale dag is vooral gericht op de jeugd. Dros was van mening dat daar ook volwassenen bij betrokken moeten worden Positieve geluiden slaakten de commissieleden ook over het afwate ringsproject in Den Burg oost waar wateroverlast tot het verleden behoort. C. Dros was er niet gerust op dat in De Mars geen afwateringsprobleem zal ontstaan. „Daar moet gedraineerd wor den." Van der Kooi zei dat toekomstige bewoners zelf kunnen bepalen of ze hun grond draineren. De gemeente zal zor gen voor aansluiting van de drainage- systemem op de riolering. Meer groen De Burgwal wordt opnieuw ingericht en de bewoners zullen donderdagavond over de plannen worden gehoord. De straat krijgt een nieuwe bestrating en meer groen want een deel van de par keerplaatsen bij „De Hollebol" zal ver dwijnen. Als het oude bejaardendien stencentrum is gesloopt, kunnen daar nog enkele parkeervakken worden ge maakt. De commissie oordeelde gunstig over het plan en stelde voor het uit te voeren als de bewoners ook positief zijn. Met het opknappen van de Water molenweg wordt binnenkort een begin gemaakt. De commissie kreeg verder tekeningen onder ogen voor recon structie van het kruispunt Langeveld- straat-Vuurtorenweg, waar o.a, enkele verkeerszuilen zullen komen en een reconstructie van de Postweg ter hoog te van „Rio Grande" waar een T-split- sing komt voor de nieuwe toegang naar De Krim. De commissie ging akkoord en zag ook geen problemen in verhoging van de Fonteinsnol in de Dennen. De toren wordt drie meter hoger en de kosten (F26.000, worden betaald uit de pot van de toeristenbelasting. De Hervormde gemeenten van Den Hoorn en Waal en Koog hebben een beroep uitgebracht op kandidaat T. Verbeek uit Katwijk in de vacature die ontstond door het vertrek van ds. J. J. H. Hoekstra naar Velsen-zuid. Om de gemeenteleden en de kandi daat-dominee nader met elkaar kennis te laten maken, wordt vrijdag (vandaag) een gemeenteavond gehouden in de Schuilhut in De Koog. Deze avond begint om kwart voor acht. Ook de gemeenteleden uit De Waal worden verwacht. In Den Hoorn begint deze bijeen komst om negen uur in „Ons Huis". Gisteren zijn aan de partijen die deel nemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen de lijstnummers toegekend. Onder andere in verband met het deelnemen van nieuwe partijen was hiervoor loting nodig. De nummering is nu 1. CDA, 2. Pakt, 3. Texels Belang, 4. VVD, 5. F>SP en 6. D66.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1