Texel kan meer doen voor de eigen werkgelegenheid FILM La Terrazza ganger Ondernemers discussieerden met raadskandidaten Boedelveiling VERVOLG VAN PAG. 1 qo:q nnnnnooooooo Voorlichtingsavond diabetes verenigin PAGINA 2 TEXELSE COURANT Het mogelijk maken van helicopterlandingen bij nacht op het vlieg veld Texel, het aantrekken van offshore-industrie, het stichten van een gemeentelijk werkgelegenheidsfonds, strijd voor behoud van de kampeerplaatsen en het aangrijpen van nieuwe mogelijkheden om Texel een rol te laten spelen bij de mosselbedrijvigheid. Deze ideeën om de werkgelegenheid op Texel te behouden of op te voeren kwa,men onder meer aan de orde in de politieke forumdiscussie die vorige week op initiatief van het Texels Verbond van Ondernemers werd gehouden in hotel De Lindeboom-Texel. De politieke partijen die aan de ko mende gemeenteraadsverkiezingen meedoen, waren daar ieder door twee kopstukken" vertegenwoordigd, in de meeste gevallen de nummers één en twee op de betreffende lijst. Tijdens de discussie werd nog eens duidelijk dat het opvoeren van de werkgelegenheid op ons eiland maar zeer gedeeltelijk kan worden bewerkstelligd door de ge meentelijke overheid. Aan de belang rijkste bedreiging van de economische activiteit (het teruglopen van het be steedbaar inkomenl kan de gemeente weinig doen. Wel kan planologische en financiële medewerking worden gege ven aan plaatselijke initiatieven. Het meest veelbelovende werkgelegen- heidsnieuwtje dat op deze avond te horen was, betreft nieuwe plannen om Texel te betrekken bij de mosselindus trie. ,,Er staan op dit moment aardige dingen te gebeuren. Ik ben daarover erg optimistisch", aldus forumlid Ben Daal der van het CDA die liet blijken dat over het Texelse mosselproject spoedig meer bekend gemaakt kan worden. Hij waar schuwde tegen al te hoge verwach tingen. „We moeten kleinschalig be ginnen." Alvorens de eigenlijke discussie be gon, kregen de deelnemende partijen van forumvoorzitter Harry de Graaf de derij van Blok van de Velden uit de zestiger jaren werd betaald. Het duurste artikel was een koelcel die voor ƒ8000, wegging. En over het bedrag van ƒ850,— dat werd gegeven voor een radiografisch bestuurde modelboot is de oorspronkelijke eigenaar ook dik tevre den. Een vrijwel nieuwe houtkachel die voc r de helft van de nieuwwaarde weg had gemogen, kreeg echter geen enkel bod. Opmerkelijk was ook de verkoop van een boot voor 3100, deze had al twee jaar te koop gestaan, een alge meen bekend feit. De nieuwe eigenaar werd de buurman! 'n klein drama was de bijna geslaagde verkoop van een pony. Dat gebeurde tot groot verdriet van de jeugdige eigenaar die er dan ook huilend bijstond. Door een wonderlijke gang van zaken (waar volgens geruchten een van paardensport houdende veilingmeester de hand in had) bleef het dier onver kocht! Een auto ging weg voor ƒ4000, een (zeer aftandse) jeep voor ƒ1500, Ervaring Zoals gezegd, de organisatoren heb ben er veel van geleerd. Alles wat aan op- en aanmerkingen is vernomen of wat volgens eigen waarneming minder goed ging, is genoteerd. Een van de grieven was dat één kijkdag (op vrijdag) voorafgaande aan de veiling te weinig is. Daar moeten zeker twee of drie dagen voor worden uitgetrokken en daar moet minstens een niet-werkdag bij zijn. leder moet in de gelegenheid zijn alle uitgestalde artikelen aandachtig te bekijken. Ook zou wat meer bekend moeten worden gemaakt over vooral de technische kant van veel artikelen. Zes tig gulden voor en goed werkende zwart-wit televisie is niet veel, maar als zo'n apparaat defect is, is het veel te duur. Omdat over dat soort zaken te weinig bekend was, werd vaak te weinig geboden. Ook de koekoeksklok die voor een paar tientjes werd gekocht maar achter af direct de vuilnisbak inkom omdat het ding niet deugde en niet tegen een betaalbaar bedrag was te repareren betekent weggegooid geld. *Op de kijk dag zouden de artikelen naar soort enigszins gegroepeerd moeten zijn voor vergelijking van de artikelen onder ling. Ook zou het percentage rotzooi" onder de aangeboden waar nog wat verder kunnen worden teruggebracht. Bepaalde zaken hadden beter direct naar de meierblis gebracht kunnen worden. Verder zou het geen kwaad kunnen als op de kijkdag desgevraagd een indicatie kan worden gegeven van de eventuele ophoudprijs. Het een en ander neemt echter niet weg dat het voor Texel nieuwe eve nement als volledig geslaagd mag wor den beschouwd. De vijf jaar bestaande Lions Club Texel heeft er een beste beurt mee gemaakt. gelegenheid om hun politieke ideeën te verwoorden, wat in de meeste gevallen neerkwam op het verkort weergeven van het verkiezingsprogramma of een aantal punten daaruit. Korte praatjes Omdat het verkiezingsprogramma van Texels Belang erg kort is, kon Jan van Asselt in de toegemeten tijd het verkiezingsprogramma bijna helemaal voorlezen. Namens het pakt moest Fridt Blanken zich beperken tot een aantal punten. Hij wees op de moge lijkheid om actie te voeren voor het buiten het hoogseizoen naar Texel halen van 65-plussers en vergelijkbare andere categoriën toeristen die niet aan de zomervakantieperiode zijn gebonden. Ook pleitte hij voor een gemeentelijk fonds waaruit kleinschalige werkprojec ten kunnen worden gesteund en het aantrekken van instellingen op sociaal- medisch terrein. Blanken wilde nuchter heid in deze. ,,Vaag idealisme leidt tot niets." Piet Zegers namens het CDA (,,De partij van de duidelijkheid en emanci patie ook voor mannen.") noemde de veerverbinding van levensbelang voor een goed ondernemersklimaat. De boot moet betaalbaar zijn, niet alleen voor Texelaars maar ook voor toeristen. Toeristen worden nu al afgeschrikt door het tarief en dat is dus schadelijk voor een van Texels belangrijkste bestaans- bronnen. Zegers zei Texel ongeschikt te vinden als nationaal park en pleitte voor vereenvoudigde procedures om de bouwactiviteit te bevorderen. Theo van den Berg van de PSP zei dat zijn partij zich het lot van het midden- en kleinbedrijf zeer aantrekt en ook dat van de kleine boer. Vooral middenstanders zijn slachtoffer van vermindering van koopkracht. Van de PSP mag Texel beslist geen massarecreatie-eiland wor den. Dat is niet in het belang van de ondernemers want het betekent het slachten van de kip met de gouden eieren. Grootschalige recreatieprojecten (compleet met winkels) zijn ook uit den boze want de bestaande plaatselijke middenstand vist dan achter het net. Jo van Beek-Koster, namens D66 de enige vrouw in het forum, zag werk gelegenheid in het bouwen van kleinere aantallen woningen, met name in de nog bestaande gaten in de dorpen. D66 wil dat de gemeente het midden- en kleinbedrijf nadrukkelijk steunt en, bij voorbeeld, voor het hele eiland dezelfde uitgebreide winkelsluitingsregeling in het seizoen afkondigt. Volgens D66 voldoet Texel als enige gemeente rond de Waddenzee aan de voorwaarden voor vestiging van mosselindustrie. De gemeente moet daar dus achteraan en ook het nodige opstarten op het gebied van alternatieve landbouw, visfileerbe- drijven en het kweken van vis met behulp van het koelwater van de elec- triciteitscentrale. Ook D66 vindt de stij gende veertarieven zeer bedreigend voor de eilandeconomie. Klaas Barendregt van de VVD gaf aanpassing van de aanleginrichtingen zodat de dubbeldekker volop gebruikt kan worden, als een van de belangrijkste voorwaarden voor verbetering van de concurrentiepositie van Texel als va kantieoord. Voor de veerdienst is bo vendien overheidssubsidie nodig, de plaatselijke belastingen mogen niet meer dan trendmatig stijgen en de bepalingen van bestemmingsplannen moeten versoepeld worden. Ook moet Texel beter worden verkocht waarbij Barendregt een centrale rol wilde toe kennen aan de VVV die daarbij zou kunnen werken met Texels lamsvlees, Texelse kaas, e.d. Landschap De heer J. de Beurs opende de rij van vragenstellers door het standpunt van D66 te vragen inzake het nationaal landschap. Lijsttrekker Jan Hennink antwoordde dat het bestemmingsplan buitengebied de landschappelijke be langen van Texel voldoende veilig stelt en dat het nationaal landschap dus niet hoeft. Ben Daalder verkondigde het park standpunt van het CDA: tegen. Hij zei persoonlijk slechte ervaringen te hebben met beheersovereenkomsten en was over het algemeen gekant tegen grootschalige overheidsbemoeienis". Cor Dros van Texels Belang: ,,lk wou dat het CDA dat standpunt ook in de gemeenteraad had vertolkt, dan zou de beslissing van 12 januari anders zijn uitgevallen." Onveranderd De voorzitter informeerde of het CDA standpunt sinds 12 januari inderdaad is veranderd, maar dat werd door Piet Zegers met stelligheid ontkend. Hij zei dat het in die berucht geworden raads vergadering helemaal niet ging om voor of tegen het landschapspark. Al in 1977 heeft de raad het park met algemene stemmen afgewezen en die uitspraak is nooit herroepen. Het ging er op 12 januari om hoe de raad over de groene nota's dacht. Het CDA heeft toen uitgesproken dat ten aanzien van de regeringsplannen sprake was van „es sentiële verschillen en onoverkomelijke knelpunten." Er is niets gezegd dat het park wordt aanvaard als die knelpunten worden opgelost. Klaas Barendregt herinnerde eraan dat Wallis de Vries heeft gezegd dat het park niet doorgaat als de bevolking er tegen is. ,,Men had daarom conse quent alles moeten afwijzen en niet de schijn moeten wekken dat er te praten viel." Vliegveld De heer Hooijschuur bracht naar voren dat het vliegveld „geactiveerd" moet worden ter bevordering van eco nomische bedrijvigheid wat onder an dere zou moeten inhouden het bieden van onbeperkte mogelijkheid voor heli- coptergebruik. Cor Dros zei daar hele maal achter te staan. Hij had dit onder werp onlangs nog in de raad ter sprake gebracht maar het was volgens hem door de burgemeester afgewimpeld. „Als ik herkozen word, kom ik opnieuw met voorstellen." Theo van den Berg van de PSP was helemaal geen voorstander van uitbrei ding van het vliegveld; hij wilde de vliegactiviteit juist teruggedrongen zien. „Een beperkte groep oefent hier een elitaire sport uit en dringt overlast op aan anderen." Fridt Blanken verklaarde tegen het vliegveld geen bezwaar te hebben als de hinder tot een minimum beperkt -blijft Hij betreurde het negatieve provinciate PvdA standpunt in deze. De heer Ott vond het PSP standpunt strijdig met economische belangen, maar Theo van den Berg zag het anders: door de hinder van het vliegveld wordt Texel als rust- en recreatie-eiland minder aantrekkelijk en dat geeft meer econo mische schade dan door de met het vliegveld samenhangende werkgele genheid wordt goedgemaakt. Ben Daalder zei het „aandoenlijk" te vinden dat de PSP zo bezorgd is over mensen die geluidsoverlast van het vliegveld ondervinden. Volgens hem moet een beetje lawaai ter wille van economische bedrijvigheid voor lief worden genomen en hij was dan ook voorstander van nachtlandingen door helicopters als dat de betrokkenheid van Texel bij de off-shore-activiteit kan be vorderen. Kustafslag Vrij langdurig werd gediscussieerd over de mogelijke verdwijning van de RST campings uit de duinen. Volgens de rijksplannen horen de campings in het tot nationaal park aan te wijzen Texelse duinen niet thuis, maar ook als gevolg van de afslag van de duinen wordt een van de campings, „Koger- strand", vrij acuut bedreigd. Alle fo rumleden waren het er over eens dat het verdwijnen van een camping als Koger- strand een economische ramp voor Texel zou zijn. Jan van Asselt wilde initiatief om de afslag een halt toe te roepen. De voorzitter vertelde dat het niet bij voorbaat vast staat dat rijks waterstaat bereid is alle kosten van zo'n reddingsoperatie te dragen. Op een vraag van Joop Moerbeek of de cam pings uit de duinen mogen verdwijnen, zei PSP-er Theo van den Berg dat er rekening mee moet worden gehouden dat dit zal gebeuren en dat dus naar vervangende kampeergelegenheid moet worden uitgekeken. Tegen het ver dwijnen van de campings uit de duinen heeft de PSP op zichzelf geen bezwaar. Moerbeek wees erop dat de PSP er dus blijkbaar geen moeite mee heeft dat straks agrarische grond nodig is voor nieuwe campings. Van den Berg ant woordde dat het best mogelijk is dat Texel zich straks moet aansluiten bij de landelijke regels voor kamperen bij de boer:drie tenten per erf. Bovendien ver wachtte hij dat veel boeren geen be zwaar zullen hebben tegen kampeer- activiteit. „Zodra een boer merkt dat hij met kampeerders meer verdient dan met landbouw, zal hij van zijn land een kampeerterrein maken." Concreet W. Brommersma wilde wel eens horen welke concrete plannen de poli tieke partijen hebben om de werkgele genheid te vergroten en een eind te maken aan de terugloop van de ren tabiliteit en de daling van de koop kracht. Dirk Terpstra van het Pakt vond het een landelijk probleem. Hij vond dat Texel van alles kan beginnen, maar het zal weinig baten als men landelijk door gaat met het aantasten van inkomens. Fridt Blanken las uit zijn verkiezings programma voor wat het Pakt aan werkgelegenheidsbevorderende initia tieven wil ontplooien of steunen: deel tijdbanen bij de gemeente, sezoenver- bredende maatregelen, het werven van 65-plussers en andere niet aan het seizoen gebonden vakantiegangers een fonds voor kleinschalige projecten, actief aquisitiebeleid om bedrijven te trekken. Cor Dros van Texels Belang wilde in alle dorpen bedrijventerreinen. Vooral in De Waal is het nodig. Ben Daalder zag voor Texel veel reële mogelijkheden: viskweek, uitbreiding van de bestaande dok-bedrijvigheid in Oudeschild, off shore. Particulieren zouden het initiatief moeten nemen en de gemeente zou moeten helpen. 47.000 Jan Stolk stelde het maximaal toe laatbare aantal slaapplaatsen van 47.000 ter discussie. Hij vroeg of de partijen bereid zouden zijn naar bijv. 60.000 te gaan als zou worden aangetoond dat hierdoor de werkloosheid kan worden tegengegaan. De meeste forumleden zagen echter geen heil in uitbreiding van het aantal slaapplaatsen. Gerbrand Pos ter van de VVD vond dat de groei in seizoensverbreding moest worden ge zocht. De PSP liet weten tegen te zijn, zelfs als de werkgelegenheid erdoor bevorderd zou worden. Op langere termijn zal Texel zoveel schade onder vinden dat de mensen wegblijven. Piet Zegers vond vergroting van het aantal slaapplaatsen zeer ongewenst omdat het alleen de seizoenwerkloosheid zou doen toenemen. Het forum ventileerde ook wat me ningen over het artikel 11 plan in De Koog als seizoenverbredend middel. De PSP staat er nogal gereserveerd tegen over. „Wie draagt de kosten als het niet jendabel is? We zijn bang dat het elitair wordt en geen bijdrage aan seizoen verbreding geeft. Als binnen het plan ook winkels e.d. komen, gaat het ten koste van de bestaande middenstands- bedrijven." Piet Zegers vond dat de exploitatie van het plan in ieder geval sluitend moet zijn. Bij enkele onderdelen had „hij twijfels. Goedkope RST-grond Kruidenier Aad van Heerwaarden had in de toelichting bij het artikel 11 plan gelezen dat daar wordt uitgegaan van een grondprijs van ƒ14,— per m2 en vroeg of andere ondernemers ook grond voor zo weinig geld kunnen krijgen. Piet Zegers dacht dat die ƒ14,— de boek waarde vertegenwoordigt en veronder stelde dat de grond voor veel meer geld zal worden verkocht. Elke ondernemer moest volgens hem gelijke kansen krij gen. Ook Dros sprak zich uit voor rechtsgelijkheid. De RST moet voor grond evenveel betalen als een andere onderneming. Fridt Blanken had naar voren ge bracht dat hij de aanzienlijke gemeen telijke subsidie voor de VVV ook als een stimulans voor de werkgelegenheid zag. VVV bestuurder H. Segers reageerde daarop door erop te wijzen dat de gemeentelijke bijdrage aan de VVV moet worden gezien als een vergoeding voor de algemene informatie die de VVV geeft. Deze dienst zou anders door de gemeente zelf moeten worden verricht. Segers wou verder kwijt dat ook het bedrijfsleven veel geld in de VVV steekt, en roerde ook de problemen rond de plaats van het nieuwe VVV kantoor aan. Wat dat laatste betreft zei Blanken van mening te blijven dat de VVV n het centrum thuishoort en daar bijdraagt aan de levendigheid. Klaas Barendregt vond dit collegestandpunt slecht onder bouwd. De gemeente gaat ervan uit dat de „baliefunctie" van de VVV heel belangrijk is, zodat handhaven in het centrum gewenst is. Die baliefunctie valt echter steeds meer in het niet ten opzichte van de doorverwijsfunctie. Het is veel praktischer de VVV aan de bui tenkant van Den Burg te houden. Zo dacht ook Ben Daalder erover. Kees Bakker wilde van alle partijen weten hoe zij denken over het artikel 11 gebied in De Koog en over de wijze waarop dit ontwikkeld zou moeten worden: op particuliere basis of volgens de thans ingeslagen weg, dus door de RST. Cor Dros erkende de noodzaak van een der gelijke slechtweervoorziening als er maar geen gemeentegeld ging inzitten. Hij verbond er direct een pleidooi aan voor een overdekt bad in Den Burg. Jan Hennink van D66 zei dat de grootst mogelijke spoed moet worden betracht bij het uitvoeren van het artikel 11 plan en vond de RST (met zijn samengesteld bestuur en gemeentelijke betrokken heid) de meest aangewezen instantie als uitvoerder en exploitant. DINSDAG 27 APRIL 13 m li 5 In een groot patriciërshuis in Rome worden geregeld grote bijeenkomsten gehouden gevolgd door een etentje. Voor het eten komen de gasten bij elkaar op het terras om van gedachten te wisselen. Deze gesprekken beperken zich niet tot de gebruikelijke huis-, tuin en keukenpraatjes, want bij het gezel schap bevinden zich vele mannen en vrouwen, die op verschillende terreinen een prominente plaats innemen. Zo is er bijvoorbeeld een vooraanstaand communistisch parlementslid, bekende filmregisseur, diens scenaff schrijver en diens echtgenote. Er w J dus veel gediscussieerd over Italiaanse film en politiek en o.a. over de vrouwenemancipatie, omda echtgenote van de filmregisseur fervente voorstandster hiervan is zich omringd heeft met verschille dames, die net zo over de manr maatschappij denken als zij. Deze cussies leiden vaak tot humoristis situaties, maar ook tot irritaties spanningen, die vaak niet op het te ti zelf ontstaan, maar meestal dieper v» telen in de privé-omstandigheden de betrokkenen, die wij ook in de te zien krijgen als een nadere verklai van het gedrag van de gasten in grote patriciërshuis. Op deze ma t ontstaat een film die diep ingaat op schillende actuele en maatschappel problemen en tevens een zek analyse geeft van de denk- en hand wijze van een aantal mensen, die d problemen maken en ze soms ook w zelf moeten oplossen. W. Mets zei dat het nu niet de be doeling is winkels in het artikel 11 gebied op te nemen. ,,Maar als het plan finan cieel onhaalbaar is, wordt dat misschien toch nodig. Wie geeft ons de garantie dat dit niet gebeurt." Blanken zei dat het programma van eisen waarop het plan is gebaseerd geen winkels vermeld. Daar moet gewoon van worden uitge gaan. Blanken ergerde zich duidelijk aan de kritiek op onderdelen van het plan. Hij wees op het zeer grote economisch en zakelijk belang, waar heel Texel pro fijt van zal hebben. ,,Het getuigt van verkeerd gezien eigen belang om er alleen maar kankerend en met de handen in de zakken bij te staan. Alleen al de bouw van het project betekent 200 manjaren werk. Straks biedt het artikel 11 plan 50 vaste banen." Ook RST bestuurder Kees Graaf hield een warm pleidooi voor het plan. Hij vond het voor Texel zó belangrijk dat het helemaal niet zo gek zou zijn om de grond gratis beschikbaar te stellen. Jaap Drijver (van Drijver Bouw B.V.) had kritiek op het idee van D66 om de bestaande gaten in de bestaande kernen door woningbouw op te vullen. De grond is veel te duur en de bouw te kleinschalig om hier tegen een accep tabele prijs te kunnen bouwen. Wo ningen die aan een maximum prijs en maximum huur zijn gebonden, zijn thans onmogelijk. Ontslag Jan Stolk had in de krant gelezen dat Dirk Terpstra tijdens een vakbonds bijeenkomst had gezegd dat het nog steeds voorkomt dat werknemers wor den ontslagen omdat zij lid zijn van een bond. Stolk geloofde dat nauwelijks en wilde wel eens horen in welk bedrijf zoiets is gebeurd en of de betrokken werknemers hun ontslag hebben aan gevochten. Terpstra wilde er echter niets over zeggen, omdat hij in de openbaarheid geen namen van bedrij ven wilde noemen. Hij kon echter ver zekeren dat dergelijke ontslagen inder daad nog voorkomen en was bereid daar in besloten sfeer wel eens over te praten. Zwaar wethouderschap Martin Tromp vroeg of het wel mogelijk is om naast een drukke dag taak en gezinsleven het werk als raadslid of wethouder behoorlijk te doen. Zou je niet beter full time betaalde wethouders kunnen hebben? Fridt Blanken (door de voorzitter ,,een geteisterde wethou der" genoemd) sprak van een .fasci nerende hondebaan" die veel van li chaam en geest vergt. De financ vergoeding die daar tegenover staat i laag. Maar dat is nu eenmaal een geven feit. ,,Je mag blij zijn dat je mensen kunt vinden die zo'n taak wi vervullen en daardoor 60 tot 70 uur week werken." De ervaringen van Cor Dros (die een tijd wethouder is geweest) wa iets anders. Lichamelijk had hij het w wel aangekund (,,lk was gewend 100 uur per week te werken") maar had wel gevolgen voor zijn bedrijf gezin gehad. Dros voelde wel voor betaalde wethouder. Volgens de lan lijke richtlijnen kan dat alleen als gemeente meer dan 50.000 inwon telt. ,,Als wij zorgen voor voldoei werkgelegenheid kómen er zoveel woners en hebben we betaalde w houders." Dros had liever twee betaa wethouders dan drie part timers z< nu. „De verhouding tussen het aai wethouders en het aantal raadslede! niet goed." Op eigen kostei Dros had nog een ander idee om een full time betaald gemeentebest te komen. In Texels Belang is wel ei het idee geopperd om zo'n wethou door de kiesvereniging te laten bptal „Andere partijen die een wethou leveren, zouden dat ook kunnen doe Theo van den Berg zei dat de rij overheid zou moeten erkennen dat problemen van Texel vergelijkbaar met die van een veel grotere gemee en alsnog akkoord gaan met betaa full time wethouders. Blanken herinr de eraan dat op grond van dat argum Texel een derde wethouder mocht noemen. Een vrouwelijke vragenstc vond dat voor vrouwen het vervul van zo'n functie niet zo'n groot p bleem zou zijn. „We hebben thuis v alles tegenwoordig apparaten. Als je de kleine kinderen vandaan bent het best." Piet Zegers vond de salariëring raadsleden en wethouders helemaa belangrijk. „Je moet dit werk niet centen maar uit idealisme doen." ëring J smaal n niet ora Op 3 mei zal de afdeling Den Hel van de Diabetes Vereniging Nederli een voorlichtingsavond houden o 'Voeding van diabetici'. Aanvang 1£ uur in het wijkgebouw van het Groi Kruis, Witte Kruislaan 19, Den Burg

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2