Groen "Zwarts jexeh in het karL, Voorlopig geen beslissing over sloppen Kustafslag Nieuw hotel Pelikaan mei 186 eenheden Dak RIN-gebouw in vlammen Holding 'Ret voor drie RST-projecten Gezien bij B. en W. akkoord met plan Jarino: Nu ook appartementen Tubantia' gekocht Garage Grisnigt Vijf mei viering in De Koog Man verdwenen van „Tyro" Rijverbod Belangrijk voor onze adverteerders maandagmorgen 10.00 uur Het is gezellig HAVENRESTAURANT TEXEL Open feestavond in Eyercoogh Gierspuiters in hoger beroep 9 mei moederdag Flower styling Schuiling Volvo 343 Winner 1.4 f 16.850 (f 14.280 excl. BTW) VRIJDAG 30 APRIL 1982 tie JAARGANG Nr. 9674 ledactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en lans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 foot advertenties, abonnementen, etc.. angeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /Ï6,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34 60.398. Het rijk heeft geen geld beschikbaar gesteld voor voortgezet Dnderzoek inzake maatregelen om een eind te maken aan de afslag van de westelijke duinkust van Texel. Een beslissing zal troorlopig dan ook uitblijven. Het onderzoek zou moeten worden /erricht door de Samenwerkende In- itellingen ten behoeve van Beleids- inalytische Studies (SIBAS) die in- niddels wel een vooronderzoek hebben ifgerond waarin de problemen waarom iet gaat zijn geïnventariseerd. De voortgaande kustafslag veroor zaakt toenemende ongerustheid. Niet jmdat het leven en goed van mensen accuut wordt bedreigd maar omdat de achter de eerste duinenrij gelegen na- luur- en recreatiegebieden ten onder lullen gaan als er niets gebeurt. Met tame het verdwijnen van de camping <ogerstrand wordt als een economische amp beschouwd. Het aanwijzen van /ervangende kampeerplaatsen elders op Texel stuit op ernstige bezwaren, vooral nan agrarische zijde omdat het land bouwareaal erdoor zou worden aange tast. Hoe land de duinenrij die zich nu nog jevindt tussen de camping en de zee kan standhouden is uiteraard met pre cies te zeggen, maar als de kustafslag doorgaat in het tempo van de afgelopen jaren (twee tot vier meter per jaar) zal het nog een jaar of tien duren. Het natuurgebied de buitenmuy wordt nog iets meer bedreigd. De afslag per jaar bedraagt hier twee tot zes meter. Voor Rijkswaterstaat is het geen van zelfsprekende zaak dat die buitenste duinrichel tot elke prijs moet worden behouden. Dat gebeurt alleen als daar door de zee een rechtstreekse bedrei ging voor het land zou worden. Omdat er nog een flinke duinenrij overblijft, is dat niet het geval. Bij het onderzoek van SIBAS zullen alle in het geding zijnde balngen op een rijtje worden gezet en zal uit de diverse maatregelen, mede afhankelijk van de kosten daarvan, een keus worden gemaakt. Zoals het er nu voorstaat zal daarmee geen haast kunnen worden gemaakt. Volgens het oorspronkelijke plan had het afsluitend Bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino koopt hotel De Pelikaan ran de heer P. Keijser. Het is de bedoeling het te slopen en te rervangen door een nieuw hotel met 186 kamers. Het nieuwe 'elikaanhotel zal beschikken over een ondergrondse parkeergarage roor meer dan 200 auto's. In deze kelderverdieping komt ook een wembad. onderzoek (kosten één miljoen gulden) op 1 maart moeten beginnen. Kamervragen Het PvdA kamerlid Rienks heeft de ongerustheid over het uitblijven van spoedige maatregelen tegen de kust afslag kenbaar gemaakt door het stellen van vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Deze vragen (waarop het antwoord nog niet is gegeven) luiden als volgt: 1. Is het de minsiter bekend dat: a. Langs de Noordzeekust van Texel in deze eeuw al enkele honderden meters duingebied is weggeslagen, waardoor vele natuurterreinen reeds verdwenen zijn, niet alleen door de afslag zelf maar ook door het achterwaarts verplaatsen van de zeereep door Rijkswaterstaat. b. De kustafslag in het noordelijk ge deelte gemiddeld 7 tot 14 meter per jaar bedraagt, waardoor de komende jaren het voortbestaan van twee van Neder lands mooiste natuurgebieden (de Sluf ter en de Muy) op het spel gezet wordt en bovendien de belangen van de open luchtrecreatie en de veiligheid van Texel in het geding zijn? 2. Is de minister bereid om op korte termijn maatregelen te treffen waardoor de huidige Noordzeekust van Texel al thans voorlopig gegarandeerd wordt, zodat de natuurgebieden van de Slufter en de Muyen niet verder worden aange tast, noch door afslag, noch door waterstaatkundige werken? 3. Is de minister bereid om te be vorderen dat zo spoedig mogelijk de financiële hindernissen uit de weg ge ruimd worden voor de uitvoering van een onderzoek naar meer duurzame op lossingen? Door do blussings werkzaamheden op het dek ven het Rlhlgebouw ontstond beneden waterschede een dossiers en monsters. Het toekomstige gebouw krijgt de lorm van een H: een centraal deel met zier vleugels. Omdat het bestemmings- jlan buitengebied een hoog bebou- vingspercentage van de beschikbare jrond toestaat is voor het naar Texelse legrippen enorme complex juist ruimte jenoeg. Visserkap Het gebouw wordt (afgezien van de selder) uitgevoerd in drie bouwlagen. 3e hoogste verdieping komt in de kap, roals ook is gebeurd bij „Tubantia". Dat s strijdig met het bestemmingsplan en Jaarom is een artikel 19 nodig om de jouw mogelijk te maken. B en W lebben besloten hieraan mee te werken jn ook akkoord te gaan met een andere rfstand tot de as van de weg: (18 meter) ;n de liftkoker die met zijn 10.55 meter loger is dan het bestemmingsplan toe- aat. Uitvoering van het bouwplan is nog liet aanstaande, zodat tijd beschikbaar s om de noodzakelijke procedure af te (verken. Er wordt op gerekend dat met lame de als echte verdieping uitge- roerde „Visserkap" aanleiding zal zijn /oor bezwaren. In 1965 werd aan de huidige eigenaar /an de Pelikaan bouwvergunning ver leend voor vergroting van het oude kamphuis tot een fors hotel in drie bouwlagen. Dit plan is slechts gedeel telijk uitgevoerd; één vleugel bleef ach terwege. De bevrijding wordt op woensdag vijf mei in De Koog op feestelijke wijze herdacht. Om 14.00 uur wordt op de Nikadel een tekenwedstrijd gehouden die een uur later wordt gevolgd door kinderspelen voor de jeugd in de leeftijd van vier tot vijftien jaar. 's Avonds is er een wedstrijd damesvoetbal. Aanvang 19.30 uur. Tijdens een wetenschappelijke tocht op de Atlantische Oceaan is een van de opvarenden van het schip ,,Tyro" spoorloos verdwenen. Het was de kok, een Kaap Verdiaan. Op eerste Paasdag 's morgens deed hij gewoon zijn werk maar werd omstreeks zeven uur ver mist. Hij moet op een of andere manier overboord zijn geraakt. De Tyro keerde om en er werd geruime tijd vergeefs naar de drenkeling uitgekeken. Op de Azoren heeft de kapitein de Nederland se consul ingelicht. De Tyro was ingezet voor onderzoek van de Rijks Geologische Dienst waarbij technische assistentie werd gegeven door de NIOZ medewerkers Jack Schil ling en Harry de Porto. Het schip is inmiddels in Nederland terug en vertrekt vrijdag a.s. weer voor wetenschappelijk onderzoek in de centrale Noordzee voor de afdeling Fysische Oceanografie van het NIOZ. Tijdens werkzaamheden aan het dak van het RIN-gebouw in 't Horn- tje is woensdagochtend rond half tien brand ontstaan. Op het dak werden met behulp van branders nieuwe teerlagen aangebracht en daarbij raakten onderliggende lagen in brand. Hoewel de brandweer het vuur vrij snel onder controle had ont stond toch veel schade. In het be treffende gebouw lagen namelijk monsters, onderzoeksresultaten en dossiers opgeslagen. Een deel daar van werd door bluswater bescha digd. Omdat het vuur alleen maar in het dak van het gebouw woedde konden de RIN-medewerkers die juist gezamenlijk aan de koffie zaten toen het vuur ontstond, nog erg veel redden. Veel materiaal werd naar buiten gedragen en andere dossiers konden tijdig opgeborgen worden in bureaus die bescherming boden tegen het neerstromende water. Na anderhalf uur blussen kon het sein brand meester worden gegeven. Vanwege de grote water- en rook schade heeft het NIOZ in 't Horntje aan de gedupeerde RIN-medewer kers ruimte ter beschikking gesteld, zodat het wetenschappelijk werk kan doorgaan. In verband met het uitvallen van Koninginnedag als werkdag kunnen de advertenties voor de krant van dinsdag 4 mei a.s. ingeleverd worden tot De Recreatiestichting zal een besloten vennootschap stichten als holdingmaatschappij voor drie RST-projecten; het recreatieplan in het artikel 11 gebied De Koog, appartementenhotel „Marinus" en het appartementenhotel „Tubantia". De holding bv krijgt de naam „Retex" waarvan de aandelen voor 32/35e deel eigendom zijn van de Recreatiestichting. De rest is van De Lindeboom Beheer B.V. waarin Jarino voorde helft participeert. Deze constructie maakt het mogelijk om tegen minimale risico's genoemde projecten te exploiteren volgens de richtlijnen van het gemeentelijke recreatiebeleid. Ook zal op deze wijze een gelijkwaardige concurrentiepositie ontstaan ten opzichte van het overige Texelse bedrijfsleven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De Recreatiestichting krijgt de onder grond van de drie recreatieprojecten in eigendom en geeft deze in erfpacht uit tegen een kostendekkende canon aan de drie respectievelijke werkmaatschap pijen, ook besloten vennootschappen. De exploitatievoorwaarden, in overeen stemming met het door de gemeepte goedgekeurde beleid van de Recreatie stichting zijn opgenomen in de respec tievelijke erfpachtovereenkomsten. De aandelen van de werkmaatschappijen komen in handen van de holding „Re tex". Aldus kunnen winst en verlies van de drie aparte werkmaatschappijen fis caal worden verrekend. Dat De Lindeboom Beheer een be scheiden minderheidsbelang krijgt in Retex heeft als simpele reden dat voor een besloten vennootschap minstens twee oprichters nodig zijn. Dat men daarmee ook een stukje Jarino-invloed binnenhaalt, wordt niet bezwaarlijk ge vonden, in tegendeel. De „know how" van die kant is mooi meegenomen en het gezamenlijk behartigen van inkoop, reservering e.d. voor De Lindeboom en de drie andere projecten kan erg voor delig en praktisch zijn. De Recreatiestichting zal een bedrag van 732.000,— in Retex storten. Tubantia Dat nu ook de appartementen van Tubantia eigendom zijn van de Recrea tiestichting was nog niet officieel be kend. De RST heeft dit gloednieuwe complex voor 2,5 miljoen gulden kun nen kopen, een miljoen minder dan waarvoor het is gebouwd. Tubantia, gereed gekomen in februari 1981, omvat 26 appartementen met zwembad, sola rium. Enkele hotelkamers, restaurant bar en de bedrijfswoning bleven buiten de koop. De bedoeling van de oorspronkelijke eigenaar Reh-Bex was de appartemen ten per stuk te verkopen. Dat werd een mislukking omdat vpor dergelijke ap partementen nauwelijks nog belangstel ling bestaat. Reh-Bex ging failliet als gevolg van een grote fiscale claim. De Recreatiestichting was wel geïnteres seerd in het complex maar de kans daarop leek verkeken toen een interna tionale Time-sharing organisatie het in handen kreeg. Dat was echter van korte duur en de RST kon alsnog kopen, zelfs onder gunstige financieringscondities: vijfjaar lang geen aflossing en een vaste rente van 10%. „Molenbos" Zoals bekend kreeg de RST al eerder hotel Marinus in bezit en wel tegen de spotprijs van 7325.000, Exploitatie van dit 16 ruime kamers met bad tellen de hotel is na een ingrijpende op knapbeurt geen probleem. Er hoort ook een café-restaurant met beheer derswoning bij. De RST wil het hotel op den duur verbouwen tot appartemen ten. Al direct krijgt het een andere naam: „Molenbos". Het hotel was sinds 1978 in handen van de project ontwikkelaar Wijnands die het voor een miljoen had gekocht. Wijnands maakte een plan voor 18 appartementen met restaurant en café. Deze appartementen zouden per stuk worden verkocht, maar evenals later bij Tubantia werd dat een mislukking. Wijnands ging failliet en de RST werd via de curator en Texel Vastgoed de eigenaar. Een 32-jarige Texelaar werd woens dagmiddag rond 12.00 uur aangehou den door de politie op de Akenbuurt. Het bleek dat hij zijn auto bestuurde na het nuttigen van alcoholhoudende drank en daarom onderging hij twee maal de blaasproef. Omdat het pijpje tweemaal groen kleurde wilde de politie een bloedproef nemen, maar dit werd geweigerd. Tegen de man werd proces verbaal opgemaakt en tevens werd een rijverbod opgelegd. De Internationale Youth Hostel Fede ration bestaat dit weekend vijftig jaar en ter gelegenheid daarvan wordt zaterdag in jeugdherberg „De Eyercoogh" aan de Pontweg een feestelijke avond gehou den. Desgewenst kan de jeugdherberg bekeken worden en in de grote zaal staat koffie klaar en men kan tevens genieten van een optreden van het Ierse folkechtpaar Liam en Deirdre, dat volks muziek ten gehore zal brengen. De toe gang is gratis en de avond begint om 20.00 uur. De twee Texelaars die enkele weken geleden in Alkmaar tot boetes van vijf honderd gulden werden veroordeeld, wegens het spuiten van gier tegen de gevel van het gemeentehuis zijn in hoger beroep gegaan bij het gerechts hof te Amsterdam. Zoals bekend kwam het tweetal tot zijn daad uit onvrede over de wijze waarop de gemeenteraad zich over de landschapsproblematiek uitsprak. Heren opgelet, 20 soorten gemengde boeketten staan voor alle moeders klaar. S.v.p. tijdig bestellen i.v.m. de drukte. telefoon (02220) 4571 Bernhardlaan 170 - telefoon (02220) 2200

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1