Weer boerenaktie op 11 mei? Voor het weekend 'Patéotraat Gemeente onderzoekt bouwmogelijkheid van ..vriendelijke" huisjes Alsnog bouwvergunning voor fysiotherapeut Opvarende 'Aurelia' gewond afgevoerd Provincie geeft geen geld voor bijdrageregeling Ophaalroute voor bejaardenreis Bestemmingsplan De Krim in juni ter visie ,WAT IK ZEGGEN WOU..' Verswinkel mikt op prijsgevoelige consument Geen bouwblok Groene Kruis Zuigelingenbureau T rombosedienst Straat schoonkrabben vernederend? van 1 en 2 mei 1982 Artsen I Groene Kruis Tandartsen Apotheek j Dierenartsen Brand/ambuiance Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten Alcohol en drugs. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 APRIL 191 De gewonde machinist wordt op de brancard van de trAureUa" gehaaid. (foto Henk Vink) De 49-jarige tweede machinist van het NlOZ-schip „Aurelia" R. J. R. Antho- nijsz uit Den Helder werd woensdag slachtoffer van een bedrijfsongeval en moest per ambulance naar het zieken huis in Den Helder worden gebracht. Tijdens werkzaamheden op het achter schip van de in de NlOZ-haven liggende Aurelia werd hij door een losgeschoten staaldraad tussen de benen getroffen. Hoewel geen sprake was van zichtbare verwondingen, verloor de man toch herhaaldelijk het bewustzijn en werd opname in het ziekenhuis gewenst geacht. De provincie heeft laten weten geen geld te willen geven voor de bijdrage regeling van de gemeente Texel. Ge deputeerde Staten willen eerst afwach ten wat het rijk in deze doet. Daarover bestaat nog onduidelijkheid en dat hangt weer samen met de problematiek van de nationale landschappen. De gemeente Texel ontvangt thans van het rijk een jaarlijks bedrag volgens een voorlopige regeling. Op een verzoek van de gemeente om meer te geven, werd afwijzend beschikt met het naar chantage riekende argument dat dit eerst mogelijk zou zijn nadat Texel tot nationaal landschap is verklaard. Het ziet er nu naar uit dat de bijdrage regeling (bedoeld om kostenverhogende nadere eisen aan agrarische gebouwen in het oude land van Texel te ver goeden) een belasting voor de gemeen tebegroting gaat betekenen. Er moet nl. veel meer geld aan bijdragen worden uitgegeven, dan van het rijk wordt terugontvangen. Toch zal het gemeentebestuur, op verzoek van de raad, de bijdrageregeling volgens ruimere normen gaan toepas sen en wel op zodanige wijze dat ook kostenverhogende eisen van het be stemmingsplan in het Hogeberg-gebied (zoals het daar geldende voorschrift om dakhellingen van tenminste dertig gra den te maken) worden vergoed. Omdat in het Hogeberg-gebied slechts enkele boerenbedrijven zijn en geen nieuwe agrarische bouwblokken worden toege laten, zijn de financiële gevolgen van deze ruimere toepassing te overzien. Intussen blijft de gemeente proberen het rijk ervan te overtuigen dat er meer geld van die kant moet komen om land schapsbehoud op Texel mogelijk te maken. Het geld zou er in principe moeten zijn als wordt erkend dat Texel door zijn bestemmingsplan de land schappelijke waarden voldoende be schermd, zodat het niet nodig is dat het rijk zich hiermee bemoeit door Texel tot nationaal landschap aan te wijzen. De ophaalroute voor het Anbo-be- jaardenreisje naar de Broeker veiling op 5 mei is als volgt. Vertrek om 7.20 uur vanaf de Elemert of Emmalaan, Wil- helminalaan, Kogerstraat, Beatrixlaan en garage Kaczor. Alle deelnemers dienen het gele (bus) kaartje mee te nemen. De gemeente zal toch onderzoe ken of de bouw van een aantal „vriendelijke" kleine huurwoningen aan de Stolpweg in Den Hoorn mogelijk is. De reden van het nadere onderzoek is dat voor dergelijke woningen belangstelling bestaat, dat kan althans worden geconcludeerd uit het woningbehoefteonderzoek dat in verband met de plannen voor De Mars in Den Burg is gehouden. Bij die gelegenheid gaven 16 perso nen de voorkeur te kennen voor een (huur)woning in Den Hoorn en er waren 11 mensen waarvoor het niet uit maakt in welk dorp zij wonen. De Provinciale Planologische Dienst stond nogal terughoudend tegenover het idee van kleine huurwoningen (waarom werd gevraagd in een vorig jaar gehou- Op dinsdag 11 mei zullen boerenor- ganisaties en anderen die zich belang hebbend voelen gebruik maken van de gelegenheid om zich te keren tegen de plannen om Texel aan te wijzen tot nationaal landschap. Maar of bij die gelegenheid ook spectaculaire stunts zullen worden uitgehaald zoals op Texel twee keer eerder is gebeurd, staat nog allerminst vast. Daarover bestaat geen overeenstemming. Veel boeren voelen er niet zoveel voor om nu weer met trekkers de weg op te gaan en willen het verzet op meer diplomatieke wijze door voormannen laten vertolken. An deren daarentegen vinden dat deze laatste gelegenheid om een duidelijk „nee" te laten horen met alle mogelijk heden moet worden aangegrepen en dat er dus een demonstratie moet komen waarover wordt nagepraat. Zoals bekend komt op genoemde dag een commissie van de Raad van Advies voor de ruimtelijke ordening naar Texel voor een in De Lindeboom-Texel (dus niet in Bos en Duin) te houden hoor zitting, waarbij door personen en in stanties die schriftelijk hebben gerea geerd op de rijksplannen, toelichting kan worden gegeven. Deze bijeenkomst begint om 13.00 uur en is niet al te strak georganiseerd, zodat er gelegenheid is voor discussie. Dinsdagavond werd in De Lindeboom Texel gesproken over wat er op 11 mei moet gebeuren Dat was tijdens een samenkomst van voorzitters van standsorganisaties, de contactvrouwen van de standsorganisaties en enkele anderen die belangstellend of betrokken waren. Zoals gezegd kwam men (nog) met tot overeenstemming. Krachtig? De heer D. Stoll die deze avond als voorzitter optrad, liet duidelijk blijken dat hij hoorde tot de „opstandige" minderheid die wel voelt voor een krachtige demonstratie die op de amb tenaren uit Den Haag indruk zal maken. De besturen van de standsorganisaties zijn echter terughoudend, waarbij de angst dat de zaak weer uit de hand zal lopen een rol speelt. De heer Stoll was echter van mening dat de organisaties de zaak juist in de hand kunnen houden door zich wel „fel" op te stellen zodat zij hun achterban niet teleurstellen. Het gezamenlijke beraad inzake actie tegen de landschapsplannen was uit vloeisel van de cursus Economische Vorming Agrarische Vrouwen (EVAV) die recentelijk op Texel is gehouden en waarbij een van de lesbijeenkomsten was gewijd aan de actuele problematiek van de nationale landschapsbescher ming en de gevolgen daarvan voor de boeren- en aanverwante bedrijvigheid. Dieter Stoll, die samen met zijn vrouw veel tijd heeft gestoken in het bestu deren van de rijksplannen zoals die in het betreffende structuurschema zijn neergelegd, wees er in zijn openings woord op dat eenheid in het verzet tegen de rijksplannen van doorslagge vend belang is voor het eindresultaat. Niet alleen de boeren maar ook anderen die de nadelige economische effecten ondervinden, moeten in het geweer komen. Aankoopbeleid Over wat het rijk nu precies wil, bestaat nog veel onduidelijkheid. Met name worden vraagtekens opgeroepen door het streven om natuurweten schappelijk waardevolle gebieden aan te kopen of in aanmerking te brengen voor het aangaan van beheersovereenkom sten met de betrokken boeren. Stoll toonde een landkaart waarop het aan koopbeleid van CRM was duidelijk gemaakt. Volgens die kaart staan flinke gebieden vooral rond bestaande reser vaten die reeds in bezit zijn van natuur monumenten of CRM, op de nominatie om op een dergelijke manier beschermd te worden. Merkwaardig is dat deze kaart bij de gemeente niet bekend is. Daar hebben ze een kaart waarop plannen zijn aangegeven die veel minder ver gaan. En als de gemeente bij de provincie om de andere kaart vraagt, wordt deze geweigerd! Onheilspellend Op deze avond werd ook het woord gevoerd door de heer Leen van der Sar, planoloog van de Christelijke boeren- en tumdersbond. Hij ging in op de diverse nota's die inzake de natuur- en land schapsbescherming in Nederland zijn verschenen, waaronder de relatienota. De gevolgen voor Texel zijn nog niet duidelijk maar erg geruststellend vond de spreker het niet. Texel wordt niet alleen gezien als toekomstig nationaal landschap maar ook als Grote Land schappelijke Eenheid waar de belangen van de natuur tegen de andere belangen moeten worden afgewogen. De agra riërs zien in dit alles geen heil, alleen maar nadelen. Texel wil trachten het rijk te laten erkennen dat door middel van het bestemmingsplan buitengebied de landschappelijke belangen al voldoende zijn beschermd en dat het rijk zich daar verder niet mee moet bemoeien. Wel zou het rijk met geld moeten komen om de kostenverhogingen van de betrokken agrariërs te compenseren. Van der Sar geloofde met dat het rijk de gemeente zoveel vertrouwen zal geven. Namens de gezamenlijke standsorga nisaties werd door de heer G. Schraag voorgelezen wat op de hoorzitting van 11 mei ten gehore zal worden gebracht; een krachtig pleidooi voor het onaange tast laten van Texel als hoogwaardig agrarisch productiegebied. Hetzelfde betoog is ook naar de vaste kamer commissie gestuurd. Schraag vertelde dat ook het ge meentebestuur allerminst tevreden is over de wijze waarop de plannen wor den gepresenteerd en over het feit dat de gemeente in deze nauwelijks is gehoord. den hoorzitting in Den Hoorn) maar het college zal de woningbouwvereniging toch vragen een plan te maken. De grondprijs per woning zal rond de ƒ130.000, liggen, exclusief btw. Het zal niet eenvoudig zijn om bij het ge wenste aantal tot een acceptabele stichtingsprijs te komen, nog afgezien van het feit dat de van rijkswege vast gestelde contingenten ruimte voor deze bouw moeten bieden. Twee van de ge wenste woningen zouden komen op grond die nog geen gemeente-eigen dom is; de mogelijkheid tot aankoop daarvan moet ook nog worden onder zocht. Er zijn dus nog veel hindernissen te overwinnen. Het ontwerp bestemmingsplan De Krim zal, zo laat het zich aanzien, in juni ter visie worden gelegd. Door de provinciale planologische commissie zijn op het plan nog wat aanmerkingen gemaakt, merendeels van redactionele aard. Wel van belang is dat de provin cie gewaarborgd wil hebben dat de zomerhuizen die in De Krim worden gebouwd, uitsluitend zullen worden geëxploiteerd en dus niet zullen worden verkocht als tweede woning. Voor verkoop is thans geen gevaar omdat er geen koopanimo is maar de PPC wil het ook voor de toekomst uitsluiten. Deze zaak is inmiddels onderwerp van overleg geweest tussen gemeentebe stuur, de Exploitatiemij De Krim en Newomij. etcTCN VERANTWOOnoetLWHtt) VttN Ot RtOMiTtE Twee gebakken zeetongetjes (slippies), gemengde salade, frites en remouladesaus ƒ14,50 ondernemers-aktiviteiten In De Cocksdorp werd woensdag ochtend de Verswinkel", Kikkertstraat 19, geopend De winkel, met een ver koopoppervlakte van honderd vierkante meter, is eigendom van Dirk Leegwater en wordt gerund door G J. de Jong. Met deze winkel wordt vooral op het prijsbewuste publiek gemikt. Men gaat ervan uit dat Cocksdorpers die in het verleden echt goedkoop wilden winkelen naar Den Burg moesten om daar naar een supermarkt te gaan. Het voordeel was dan echter betrekkelijk omdat men ook de autokosten had De Verswinkel in De Cocksdorp streeft er naar qua prijsniveau gelijk met, of onder de grote supermarkts te zitten. Omdat alles zo vers mogelijk moet wor- -usttt den aangeleverd, wordt gebruik gemaakt van Texelse leveranciers. Verschillende soorten worst worden aangeleverd door slager Dros uit Oos terend. Brood komt eveneens uit Oos terend en wel van Bakkerij 't Gouden Boltje. De Verswinkel heeft een opval lende verzameling visspecialiteiten zoals tong, forel, St. Jocobsschelpen en wij ting in de vriezer liggen. Voor deze vis zorgt de heer R. Steenhuizen van res taurant De Hoop. Groente en fruit worden dagelijks vers aangevoerd van de veiling in Alkmaar en ook heeft de nieuwe winkel een afdeling waar bloe men en planten worden verkocht. Verder zijn er uiteraard de gewone krui denierswaren te vinden. Omdat in het pand vroeger ook een kruidenierswinkel was gevestigd hoefde er weinig aan verbouwd te worden. Wat moest wor den veranderd, kon door de medewer kers zelf worden gedaan. Voor het inrichten van de groenten en fruit- afdeling werd aannemersbedrijf Daalder ingeschakeld. HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310. Weekendaanbieding 5 kroketten van ƒ6,25 voorƒ3,75 SNACKBAR (02220) 4890. B. en W. vinden het niet nodig heer J. Witte, Muijweg 29, een agi risch bouwblok toe te kennen achi zijn woning, binnen het bestei mingsplan Zuid Eierland. Het collej meent dat Witte voldoende mogeli: heden heeft verderop, op eigen groi buiten de grens van het plan Zu Eierland, dus in het plan buitengebied Volgens afspraak. Informatie hier over op werkdagen van 17.00-18.0 uur: tel. (02220) 3241. Iedere woensdagochtend volgens spraak van 9.00 tot 10.30 uur. Adre Groene Kruisgebouw (ingang tandai sencentrum), Wittte Kruislaan, Dr Burg, tel. (02220) 4887 (uitsluiter tijdens bovenstaande uren). Indien u niet op het afgesproki tijdstip kunt komen, dan gaarne ko takt opnemen voor woensdag met administratie van het laboratorium v: het Gemini-ziekenhuis, tel. (0223 11414 tst. 232 of tst. 299. Mee te nemen: alle trombosedien! gegevens van elders en verzekering gegevens (ziekenfondskaart). Is het vernederend om mensen de straat te laten schoonkrabben? Tot mijn grote ergernis las ik de bevestiging van de boven gestelde vraag in uw blad van 23 april j.l Mag ik daartegenover de volgende vraag stellen? Kan enige (noodzakelijke) arbeid ooit vernederend zijn? Sinds Marx de menselijke arbeid, het hoogste wat de mens te offeren heeft, tot koopwaar heeft gedegradeerd is het „witte boordencomplex" opgekomen, een van afstamming typisch oosters, hindoeïstisch en onchristelijk complex! Men moet zijn handen vooral niet vuil maken! Dit begrip heeft onze maat schappij danig in zijn greep en daarin reeds het nodige verpest. Daar zitten ook rassistische invloeden in. Ik ben nu 82 en nog niet te beroerd om mijn straatje schoon te krabben en dit zo nodig ook te doen bij mijn buurman. Christus heeft met de voetwassing dui delijk gemaakt dat geen z.g. lagere arbeid ooit vernederend kan zijn. Laten wij ons toch bezinnen en niet dergelijke kletspraatjes vertellen. Mens erger me niet s.v.p. Of krabben het meest efficiënt is, heeft hiermede niets te maken. Ir. W. Chr. Bedding, Amsterdam. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. 102220) 2023. IH Ambulance (in geval van onge- lukken met betekenend lichame- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot [H maandagmiddag 13.00 uur. Let op! Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00 - 14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, :T- Den Burg, tel. 4319. Uitleen van verplegingsartikelen en informatie Maandag t/m vrijdag 17.00-18.00 - uur. Lidmaatschapskaart meebren- gen Voor zeer spoedeisende tandheel- S kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- recht in het tandheelkundig cen- trum in het Groene Kruisgebouw, Ëi Witte Kruislaan 19. De groente-afdeling van de Verswinkei in De Cocksdorp. De fysiotherapeut G. Arkenbout krijgt alsnog vergunning voor een illegaal uit gevoerde verbouwing en bestemmings wijziging van het pand Witte Kruislaan 1 in Den Burg. Arkenbout heeft hier een praktijkruimte gemaakt; hij dacht dat het niet nodig was hiervoor een vergunning te vragen. Arkenbout had al eerder pogingen gedaan om ergens een centrum voor fysiotherapie te stichten, maar het was hem niet gelukt daarvoor vergunning te krijgen. Het college heeft besloten alsnog met de bouw akkoord te gaan maar wil wel dat een aantal bouwkundige brand preventiemaatregelen worden geno men. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele- foon (02220) 2527. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220- 2066. Bij geen gehoor 02230- 22222. Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????. s Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon m (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541. Zondag 2 mei 1982 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Wisman collecte ontwikkelingssamenwer king. De Cocksdorp 9.30 uur de heer Pantekoek uit Rotterdam. Zen- dingsbussenzondag Den Hoorn 11.00 uurds. Hoekstra uit Velsen-zuid. Medewerking Soli Deo Gloris en kinderneven- dienst. De Koog 11.00 uur de heer Pante koek uit Rotterdam. De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra uit Velsen-zuid. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. M.m.v. The Messen gers. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. Collecte plaatselijk jeugdwerk. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds J. Donker 19.30 uur ds. R. J. Blaauw 1940-1945 voorbije geschiedenis? Lichtboei uitzending. Oosterend 10.00 uur mevr. ds. F. Smit-Kruize. 19.30 uur ds. H. E. Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur dienst 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt). in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur ds. Woudt uit Den Helder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur slotdienst zon dagsschool. Uitzending De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Hoekstra. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zatedag 19.00 uur herenkoor. zondag 10.45 uur dameskoor, kindernevendienst. De Koog zondag 9.30 uur. Den Hoorn zondag 19.00 uur. De Cocksdorp zaterdag 17.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Schilderend 19. Zondag 10.30 uur openbare lezing. Thema: ,,De Messiaanse Koning van Gods Koninkrijk". Wachttorenstudie, 11.30 uur. ThemaNu is het de tijd om het Woord te prediken". Handelin gen 5:42. Illlllllllllllllllllllllllllllillliillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Consultatieburean voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2