Rustig praten op 11 mei Texels koor schitterde op zangavond Standsorganisaties: Onderhoudende avond rond 1 mei-viering erduistering ran f60.000,— )rank en shag niet onbeheerd achterlaten Raad van State akkoord met garage: 9 mei moederdag Rower styling SchuiÜng Kilo spinazie 59 Komkommer 69 iij een winkelbedrijf in Den Burg (tussen juni 1980 en december 11) f60.000,— verduisterd door een irkneemster. Dat bleek vorige iek donderdag bij contróle van de aken van het betreffende bedrijf. 25-jarige vrouw, die de verduiste- g had gepleegd, was begin dit jaar ar Leiden verhuisd en werd na het kend worden van de verduiste- g door de politie voor verhoor ar Texel gehaald. Ze bekende on- ddellijk. Doordat ze binnen het drijf een vertrouwenspositie kleedde, had ze lang ongestoord ar gang kunnen gaan. Belast met financiële controle binnen het be- jf, controleerde ze wel anderen, tar werd zelf niet gecontroleerd, k bracht ze geld naar de bank ar het bedrijf. Van het geld is niets ter over. Leerlingen van het voortgezet onder- js in Den Burg zijn door de school- ding gewaarschuwd tegen het onwe- ïd innemen van drugs. In openbare legenheden zou het zijn voorgeko- ;n dat LSD of andere middelen in ;r of shag zijn gestopt. Ouders van aisjes die onwel werden, hebben de ilitie gewaarschuwd. Howel er geen zondere verdenkingen zijn in een paalde richting, is toch het algemene vies gegeven consumpties die in mcings e.d. worden besteld niet on- iheerd achter te laten. De standsorganisaties hebben besloten op dinsdag 11 mei (als een hoorzitting van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening naar Texel komt om daar de mening te vernemen over de land schapsplannen van de regering) geen harde actie te voeren. Het is dus niet de bedoeling dat de boeren massaal met trekkers de straat opgaan, zoals in het recente verleden twee keer is gebeurd. Als individuele boeren dat toch doen, gebeurt dat in ieder geval niet onder verantwoordelijkheid van de organisaties. na contact in Den Haag de indruk dat het rijk met het bestemmingsplan ge noegen zal nemen en geen verdere eisen heeft zodat het algemene rijksbeleid ten De voorzitters van de drie landbouw organisaties en van de afdeling Bloem bollencultuur vinden harde actie op dinsdag 11 mei niet zinvol. Bij die gele genheid hoeft n.l. niets te worden af dwongen. Het is alleen maar belangrijk dat de agrariërs en anderen die zich bij de problematiek betrokken voelen hun geluid laten horen en daarbij massaal van belangstellsing blijk geven. Alle leden van de organisaties (totaal zo'n 400) zullen daarom per stencil worden opgeroepen op de hoorzitting (die in De Lindeboom-Texel wordt gehouden en om 13.00 uur begint) present te zijn. Ze kunnen desgewenst spandoeken e.d. meenemen, maar voor het overige wordt gehoopt op een hoorzitting waar in de wederzijdse informatieverstrekking goed uit de verf komt. Vrij algemeen bestaat over de infor matie inzake de gevolgen van de land schapsplannen ontevredenheid. Met name wordt gewacht op het standpunt dat het rijk zal innemen ten opzichte van de landschapsbeschermende karakter van het bestemmingsplan buitengebied van Texel. Het gemeentebestuur heeft aanzien van landschappelijk waardevolle gebieden in het land voor Texel bij voorbaat niet zou gelden. De toezeg ging dat „speciale behandeling" van Texel spoedig in nadere rijksinformatie zou worden bevestigd, is echter nog steeds niet gestand gedaan. Te ver wachten is dat met name burgemeester Engelvaart hierover iets zal zeggen op de hoorzitting. Posters De agrariërs willen een zo breed mogelijk publiek laten delen in hun ver ontrusting over de landschapsplannen. Onder hun leden zullen ze de komende week diverse posters met leuzen (totaal zes soorten) verspreiden. De bedoeling is dat deze affiches vóór 11 mei voor de ramen of op het hek aan de straat worden bevestigd en daar het hele seizoen blijven hangen. Ook wordt ge werkt aan publiciteit in samenwerking met het overige Texelse bedrijfsleven. 1 mei-feest in De Lindeboom. Links kamerlid Aad Kosto tijdens zijn speech en rechts Jaap Dros bij het zingen en spelen van zelfgeschreven liedjes. het Witte Huis gaan opzoeken. Na een korte pauze was het de beurt aan het poppentheater Rob en Max uit Amsterdam die in de korte show ge deeltelijk zelf als poppen functioneer den. Het betrof een mooi kijkspel van licht en geluid en zelfs echt vuur, wat vooral bij ouderen in de zaal hilariteit opwekte en waarbij men zich hardop afvroeg wat ,,de bedoeling" van dit alles was. Bij het spel was de natuur als uitgangspunt genomen en wie dat wilde kon in het opgevoerde de ondergang van het milieu ontdekken maar ook het klasseverschil in de wereld kwam aan bod. Enigszins teleurstellend was het aan gekondigde optreden van het duo Wim en Bouwe omdat Bouwe ontbrak en Wim slechts met een accordeon folk muziek moest brengen. Dat ene instru ment en die ene stem waren hiervoor toch iets te mager, maar dat was dus niet de schuld van de artiest die met veel inzet zong en speelde. De viering van 1 mei, de dag van de arbeid, is zaterdagavond door vertegen woordigsters van een aantal linkse or ganisatie serieus aangepakt. In een nagenoeg volle schouwburgzaal van hotel De Lindeboom-Texel, die mede door een feestelijke aankleding uitste kend voldeed, werd een afwisselend programma afgewerkt dat behoudens de wat lange wachttijden tussen de „nummers" bij het publiek goed in de smaak viel. Zowel oudere en jongere socialisten, en andere belangstellenden, konden in het feestprogramma dat vari- alleen dat Nederlandse koren die Engel se liederen zingen, dit vaak met een meer dan afschuwelijk accent doen. Wie weet hoe mooi Engelse koren hun liederen zingen, zal dit extra betreuren. Het Christelijk Mannenkoor IJmuiden had slechts voor één nummer gekozen, namelijk variaties op „Die Forelle" van F. Schubert. Aanvankelijk verrassend, maar later toch wel ieu langdradig en hier en daar ook niet geheel zuiver. De componist van deze variaties was F. Schóggl. Een goed idee was het om de avond vol zang te onderbreken voor een uit voering van de Christelijke Fanfare Ex celsior, ook weer onder leiding van A. Kuik Want hoe mooi het gebrachte ook was, het is moeilijk drie uur lang de aandacht gevangen te houden bij uit sluitend zangkoren. De uitvoering van Excelsior vormde een prettig intermez zo. Gespeeld werden onder meer de „Trumpet Tune and Air" van Purcell- Mellema en „Ode an die Freude", van Lees verder pagina 5 in waardige afsluiting van een avond vol zang. De gezamenlijke koren brachten het Ambrosiaans lofgezang van Gebhardt Tiemersma ten ihore. Het Texels Christelijk Mannenkoor heeft zaterdag bewezen nog iteeds zijn mannetje te staan temidden van andere zangkoren uit loordholland. Dat gebeurde tijdens een zangavond die werd lehouden in de katholieke kerk te Den Burg. Aan de avond werd neegewerkt door de Christelijke Mannenkoren uit Alkmaar, IJ mui len, Den Helder en Broek op-Langedijk. Deze koren zijn, evenals het Texels Christelijk Mannenkoor, verenigd in het gewest Noordholland 'an de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium- 'erenigingen. De koren werden muzikaal begeleid door organist P. (raaijma en voor het instrumentale deel van de avond zorgde de Christelijke Muziekvereniging Excelsior. Na de opening door de voorzitter van iet gewest, de heer W. IJlstra, begon iet Texels Christelijk Mannenkoor het nuzikale deel van de avond met ,,Ave 'erum Corpus" van Mozart. Meteen al vdrd duidelijk dat de heer A. Kuik het koor nog steeds goed ,,in de vingers" heeft want het openingsnummer van het Texelse koor was bijzonder zuiver en mooi. Dat gold ook voor hetPelgrims koor" van R. Wagner dat als tweede nummer werd gezongen. Een fraaie af sluiting van dit optreden was de Ode van H. deWolff die door trompetgeschal zeer goed werd ondersteund. Volgens de heer W. IJlstra staan de voorletters van het Alkmaarse Christelijk Mannen koor ook voor aandacht, concentratie en medewerking en dat bleek zaterdag avond dan ook. Het koor onder leiding van J. Hoogland, bracht eerste een Hymne van J. Sibelius en daarna ,,Veni Jesu Amor Mi" van Cherubini ten gehore. Dit laatste nummer was door Hoogland zelf bewerkt en werd met veel inzet gezongen. Na het heel erg mooie „Tollite Hostias" van Saint Saëns be sloot het Alkmaars Christelijk Mannen koor met het wat luchtigerSwing low, sweet chariot." Na de „zwaardere" nummers die eerst werden gezongen was dit een verademing. Jammer is De garage die de heer J. H. L. Winter heeft gebouwd bij zijn wo ning aan de Orchismient in De Koog, mag blijven staan. Dit heeft de Raad van State beslist. Dat betekent dat een punt is gezet achter een waarschijnlijk unieke kwestie. Voor de garage was normaal door de gemeente vergun ning verleend. Tegen die bouwver gunning werd bezwaar gemaakt door de heer B. de Haan uit Aals meer, die zijn tweede woning naast het huis van Winter heeft. Dit (Arob) beroep werd door de Raad van State gegrond verklaard. De garage had met gebouwd mogen worden omdat deze strijdig was met de voorschriften van het be stemmingsplan De bouwvergun ning moest dus alsnog worden ge weigerd, maar de garage stond er inmiddels al. B en W voelden er gezien de omstandigheden niets voor om sloop van de garage af te dwingen. Het besluit om niet tot politiedwang over te gaan werd toen door de heer De Haan aan gevochten bij de Raad van State. Deze deed op 2 april (tot verwon dering en teleurstelling van de familie De Haan) de uitspraak dat het beroep van De Haan ongegrond is. eerde van expertimenteel poppenthea ter tot het meezingen met socialistische liederen iets van hun gading vinden. Twee jaar geleden werd ook een der gelijke avond gehouden en getuige de belangstelling zaterdag is het zeker een feest dat voor herhaling vatbaar is. Begonnen werd met een optreden van het zangkoor Stem des Volks uit Den Helder o.l.v. Jannie Craanen. Het koor was wegens verplichtingen elders niet compleet maar bracht toch een onder houdend programma van socialistische liederen die door oud AJC-ers werden meegezongen. Bekende verzen als „de eerste mei", „de socialistenmars" en „morgenrood" werden, soms met een enkel vals nootje, ten gehore gebracht. De enige spreker was het tweede kamerlid voor de PvdA Aad Kosto die in zijn algemeenheid sprak over de soli- dariteitspolitiek van linkse bewegingen en partijen. Kosto vond het bewon derenswaardig dat in een relatief kleine gemeente als Texel „strijdlustig" de eerste mei gevierd werd. De viering van deze dag is in 1889 ingesteld en heeft door vele politieke stormen en veranderingen weliswaar niet meer de sfeer van vroeger, maar mag in een nieuw jasje ook getuigen van solidariteit van socialisten, meende Kosto. Hij noemde hierbij het solidair zijn met de onderdrukten in de derde wereld en in ons eigen land. „Die on derdrukking in Nederland moeten we tegengaan door een goed voorzienin genpakket en het streven naar een rechtvaardiger samenleving." De eerste mei vond hij een uitstekende gelegen heid om, ondanks allerlei actuele dis cussies en onderlinge meningsverschil len, stil te staan bij het ideaal dat de socialisten voor ogen staat: een ge meenschap van gelijkheid en broeder schap. Dat laatste woord zag Kosto liever vervangen door „solidariteit" want als men het woord broederschap gebruikt, zou ook het woord „zuster schap" gebezigd moeten worden. „Daarom zie ik liever één woord." Hij besloot zijn korte speech met de wens dat door dergelijke bijeenkomsten het hogere ideaal zowel op Texel als in Den Haag niet vergeten wordt. „Pas dan kunnen we de toekomst met vertrou wen tegemoet zien." Komisch De verschillende optredens werden aaneen gesmeed door een zestal dikwijls vreemd uitgedoste dames van het vrouwenhuis die met korte komische introducties of mime zorgden voor de aankondigingen. Dit werkte vooral ko misch omdat de meesten de tonelisten kenden en bij opkomst al begonnen te lachen. Nel Bruin zong, zichzelf begeleidend op de akoustische gitaar, een tweetal nummers waarvan het eerste „kom socialisten" van de popgroep Bots door het publiek uit volle borst werd mee gezongen. Nel Bruin bracht ook het Ierse „Flowers of the forest" uitste kend. Datzelfde kan gezegd worden van Jaap Dros die, weliswaar met een iets agressievere stem, een viertal liederen zong. Hij bracht zelf geschreven en gecomponeerde vrolijke liefdesliedjes en eindigde met een „meer politiek" num mer over het werpen van de atoombom waarna twee slachtoffers de dader in Criminelen Het officiële programma werd beslo ten met een solo piano-zang optreden van Jannie Craanen die zoals vanouds weer nieuwe liedjes ten gehore bracht. Het moet gezegdjze weet de politieke gevoelens van haar achterban muzikaal en tekstueel goed te vertolken. Ze haal de hard uit in een liedje over de Teso dat het volgende couplet bevatte: „Hielpen we je daarvoor vroeger uit de nood/ al waren onze aandeeltjes niet zo groot/ mijn aandeel van vijf piek doet zeer/ je doet voor ons geen bliksem meer." Ook de boeren moesten het ontgelden in een liedje over de gierspuitactie. „Zijn 't criminelen/ dat dachten er velen/ maar een democratisch besluit/ daar kom je toch niet onderuit/ boeren jullie waren fout met jullie spuit" zong Jannie en ze besloot de avond met een Nederlandse vertaling van het liedje dat onlangs eerste werd bij het eurovisiesongfestival „Een beetje vrede", wéarna gezamenlijk de „Internationale" werd gezongen. Op muziek van de Texelse popgroepen The Mess en The Irisistible Monkeys werd nog tot in de kleine uurtjes gedanst. Heren opgelet, 20 soorten gemengde boeketten staan voor alle moeders klaar. S.v.p. tijdig bestellen i.v.m. de drukte. telefoon (02220) 4571 Verkrijgbaar bij: Verswinkel te De Cocksdorp Versexpres Texel, en Brouwer, Oosterend. Geldig t/m donderdag. lactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 5 Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ~m - tal Verschijnt dinsdags en vrijdags is Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel (02220)4988. f S%w" MPostgiro 652. Abonnementsprijs/16,15 per kwartaal V^/ f 1T1 ri PjT v) tl/ 70 cent incasso; los 65 cent ir advertenties, abonnementen, etc.. A p a a «/V a %3 aar f v \S v F tf %rW BankrelatiesAmro Bank nr 46.99 17 636. geveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, yf Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr 67.34.60.398. foon (02220)2741, na 18.00 uur 4881. \S

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1