Cjroen c2warLrJexels in het hart-. Toename wmkeidiefstal wordt alarmerend TESO-man aangereden en zwaar mishandeld Alsof ze niet zijn weggeweest Afslag Noorzeekust Texel Organisaties willen snelle maatregelen 02220-2066 ONDERNEMERS GAAN ER WAT AAN DOEN p Bij brand en spoedeisende ambulance: NIEUW HUUR de woodboy voor uw paria vloer en spaar veel geld uitl Spandoek in PTT-mast flmt BAKKERS IJZERHANDEL Kilo stoofprei 891 Bos rabarber 69 t JAARGANG Nr. 9677 DINSDAG 11 MEI 1982 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. ts Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en ms Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. tor advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V, Postbus 11,1790 AA Den Burg efoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742. NMB nr. 67.34.60.398 Winkeldiefstal is een verschijnsel dat ook op Texel hand over and toeneemt. Alles wijst erop dat het eiland niet achterblijft ij de landelijke ontwikkeling, wat betekent dat in de gezamen- ke winkels per jaar wel voor drie ton wordt gestolen. Vooral i zaken waar wordt gewerkt met kleine winstpercentages, is et economisch effekt daarvan enorm. Van bepaalde artikelen toeten er tientallen worden verkocht om het verlies van een estolen exemplaar te vergoeden. Dat laatste bevestigt het algemene ge voel dat het aantal winkeldiefstallen snel toeneemt. „Het lijkt wel een hausse", aldus Bakker, die het erg ver drietig vindt dat de eigen Texelse scho lieren van het voortgezet onderwijs een flink steentje bijdragen aan dit kwalijke verschijnsel. Op Texel trekt vooral winkeldiefstal ie door jeugdigen worden bedreven de indacht, hoewel volgens landelijke ijfers de daders steeds meer gezocht roeten worden in de groep van 30-40- irigen. Naast de diefstallen door inderen van Texelse scholen, doen roepen scholieren van elders, die voor ierkweken en schoolreisjes op het iland zijn, menige winkelier de schrik m het hart slaan. De plotselinge ivasie van tientallen overal rond raaiende jongens en meisjes in de rinkel maakt het bijna onmogelijk te oorkomen dat vele artikelen onbetaald e winkel verlaten. Sombere ervaring Een van de winkeliers die over deze ombere ervaringen weet mee te praten Peter Bakker, eigenaar van de Hema Den Burg. Sinds de opening van zijn aak in 1979 hebben hij en zijn mede werkers al zo'n 130 daders aangehou- en, waarvan alleen dit jaar al dertig. Maatregelen Bakker staat niet alleen in zijn zorg. Ook andere winkeliers van Texel vinden dat het de spuigaten uitloopt en be zinnen zich nu op gezamenlijke maatre gelen om het kwaad terug te dringen door vooral preventieve maatregelen. Veel diefstal kan worden voorkomen door een aantal voor de hand liggende regels toe te passen op het gebied van toezicht, winkelinrichting en consequent optreden tegenover degenen die betrapt zijn. Het thema winkeldiefstal stond centraal op een gisteravond gehou den informatiebijeenkomst die op Een medewerker van TESO werd ondagmiddag op het haventerrein an 't Homtje door een 21-jarige Am- terdammer aangereden en met uistslagen verder toegetakeld. De Amsterdammer was het er niet mee ens dat hij bij de boot op zijn beurt noest wachten en probeerde her- laaldelijk eerder op te rijden dan ras toegestaan. Dat de TESO-mede- verker, de 61-jarige heer J. de Zwart, iem dit belette, was aanleiding voor ijn geweldadig gedrag. De Zwart noest met een op twee plaatsen ge roken kaak, een kapotte neus en ogletsel. De mishandeling vond om half vier 's niddags plaats. De auto van de Amsterdamse jonge- nan stond als eerste in de rij. Deze vas nog niet aan de beurt en moest vachten op een andere rij. De Amster- lammer stapte uit zijn auto en maakte, net de bedoeling snel de boot op te ijden, het kettinkje voor zijn auto los. )e heer De Zwart wees hem erop dat lit niet is toegestaan en zei dat hij ustig in zijn auto moest blijven wach- en. Dit hield de Amsterdammer maar torte tijd vol. Toen de rij naast hem de toot was opgereden, stuurde hij zijn iuto hier snel achteraan en weer wilde 3e Zwart hem tegenhouden. De TESO- nedewerker week geen centimeter woor de aanstormende auto en kwam Dp de motorkap terecht. De Amster dammer stopte en kwam uit zijn auto. Vervolgens bracht hij De Zwart de slagen toe, met het genoemde gevolg. Later in het ziekenhuis bleken ook hart klachten. Tegen de Amsterdammer, die deel uit-' maakte van een groep van 25 jongelui van een buurthuis in Amsterdam, is proces verbaal opgemaakt wegens mis handeling. De politie verzoekt getuigen van het voorval zich met haar in verbinding te stellen. initiatief van de winkeliersvereniging werd gehouden in hotel De Linde- boom-Texel en waarvoor ook de leden van het Texels Verbond van Ondernemers en hun personeel wa ren uitgenodigd. Die avond werd verzorgd door opper wachtmeester J. H. Foppes (36I van de Rijkspolitie, die bij de staf in Alkmaar werkzaam is als ambtenaar voorko ming misdrijven. Al vaker is hij op Texel geweest om voor verenigingen een praatje te houden over misdrijfpreven- tie. Hij werd met een kort woord inge leid door mevrouw H. van der Kooi- Heijmans, voorzitster van de Winkeliers vereniging, die somber constateerde dat diefstal „een steeds grotere bedrei ging van het economisch resultaat van onze bedrijven" wordt. Opper Foppes legde uit wat juridisch onder diefstal en verduistering moet worden verstaan (wat niet zo erg ont hullend was) en ging uitvoerig in op de vraag welke bevoegdheden een winke lier heeft, nadat hij iemand op dief stal heeft betrapt. Aanhouden mag De winkelier, cassière, maar ook elke andere persoon heeft het recht om de dief in zo'n geval aan te houden en zelfs flink op te treden als de dief niet meewerkt. Dat moet dan wel gebeuren nadat alle mogelijkheden van normaal betalen zijn gepasseerd, dus na de kassa en in een kleine winkel als de betrokkene de zaak wil verlaten. Aanhouden (een vorm van vrijheidsbe roving) mag dus, al is het raadzaam (uit veiligheid en in verband met latere ge tuigenverklaringen) om dit met meer dan één persoon te doen. De verdachte moet duidelijk en correct te horen krijgen wat er aan de hand is en vervol gens moet de politie worden gewaar schuwd. De winkelier heeft niet het recht tot fouilleren of visiteren, (tasje e.d. nazoeken); hij mag de verdachte alleen verzoeken de gestolen spullen te voorschijn te brengen. Door resoluut en taktisch optreden moet een handge meen worden voorkomen. Bij agressief gedrag van de verdachte, mag worden Lees verder pagina 2 Overweldigend" en onvoorstel baar", dat zijn de superlatieven die gebruikt werden voor het nostalgische optreden van The Typhoons zaterdag avond in dancing Question in Den Burg. Zeiden zal eigenaar Eddy Stiekema zijn zaak zo vol hebben gezien. Alle beschik bare ruimte was bezet door een niet overdrevenuitzinnige menigte van jong en oud die luisterde naar zestiger jaren- hits van deze oud- Texelse popformatie. Onverklaarbaar" was de term die door, vooral, oudere bezoekers werd gebruikt bij het aanschouwen van zoveel jonge ren die het optreden volgden alsof het de Beatles waren. Dat ouderen de Texelse 'idolen' van weleer Bob Dros, Wim Koorn, Huib Dros, Wim Beerling en Wop Rienks nog eens wilden zien en horen was te voorspellen maar dat zoveel jongeren, die tijdens het hoogte punt van de Typhoons nog in de wieg lagen, ook wild enthousiast waren kan alleen maar verklaard worden uit het feit dat men 'de sfeer en muziek van vroeger' wilde proeven. Het tweede nummerJe wordt ouder papa" dat de kinderen van de Ty- phoons-leden zongen, ondersteund met schitterende mimiek van de orkestleden, gold zaterdag dan ook alleen in figuurlij ke zin. Het optreden was zowel tech nisch als muzikaal stukken beter dan vijf jaar geleden en het leek alsof The Typhoons nog dagelijks op de planken staan {wat bij twee leden inderdaad het geval is). Gedanst werd er practisch niet om de simpele reden dat het publiek zich niet kon bewegen. De sfeer was echter uitstekend en agressie bleef onder de toeschouwers achterwege. Even werd het helaasecht ouder wets toen een meisje onwel werd in de duwende menigte en naar buiten ge bracht moest worden. In de frisse lucht kwam ze weer bij, waardoor dit geval van hyper-ventilatie goed afliep Het toonde echter wel aan dat voor een eventueel volgend optreden uitgekeken moet worden naar een grotere zaal of dat het aantal bezoekers aan een maxi mum wordt gebonden zoals gebruike lijk bij Ouwe Sunder klaasDat optreden komt er echter voorlopig niet. Tot over vijf jaar" kon zanger Wim Koorn mee delen aan het einde van het optreden, 's nachts om twee uur, zodat deze reünie traditie blijkbaar wordt voortgezet. Het publiek nam overigens geen genoegen met deze mededeling en bleef roepen om toegiften waarna de band besloot met het door Beerling gevoelig gezongenGeorgia on my mind" en het Beatle-succes ,,Sgt Pepper Lonely Hearts Club Band" Toen was het echt afgelopen en konden de veertigers, twens en tieners terugzien op een avondje herinnering, een hernieuwde kennismaking ofwel iets geheel nieuws. wf Het is belangrijk dat zo snel mogelijk bij iedereen bekend wordt dat bij brand of als snelle komst van een ziekenauto nodig is, voortaan het telefoonnummer 02220-2066 van de regionale alarm centrale moet worden gedraaid, leder een wordt daarom verzocht het boven staande kadertje uit te knippen en op of bij de telefoon te bevestigen, in af wachting van een echte sticker die te zijner tijd wordt verspreid. De Landelijke Vereniging tot Behoud van Waddenzee, de Werk groep Landschapszorg Texel en de Stichting Duinbehoud hebben in een brief aan de Kamercommissie van CRM en Verkeer en Waterstaat hun ernstige verontrusting uitgesproken over de kustafslag op Texel, waar door de unieke en internationaal befaamde natuurgebieden De Muy en De Slufter verforen dreigen te gaan. Aanleiding van de brief is het niet beschikbaar stellen van ongeveer een miljoen gulden voor een onderzoek dat moet aangeven op welke manier de kustafslag het beste kan worden tegen gegaan. De zaak raakt daardoor in een impasse; er gebeurt voorlopig helemaal niets. De drie organisaties vragen niet alleen om het onderzoek maar willen snelle noodmaatregelen zoals zandsuppletie en wel vóór de komende winter. Volgens de brief zullen binnen vier jaar de Muyen verloren gaan als er niets gebeurt en zal de waarde van de Slufter ernstig worden aangetast en op den duur gevaar lopen geheel verloren te gaan. „De waarden van deze gebieden voor de natuur, maar ook voor de openluchtrecreatie op Texel zijn enorm. In de Muy-plas broedt elk jaar een grote kolonie lepelaars, de Muy en de Slufter vormen uiterst rijke rust- en fou- rageergebieden voor allerlei vogels, met name ook in de trektijd, en in het gehele duingebied broeden grote aan tallen vogels, waaronder zeer zeldzame. Daarnaast zijn ook de botanische waar den hoog: in de Slufter vinden we rijke kweldervegetaties en interessante gra diënten van zoet naar zout, terwijl de vochtige duinvalleien nog zeer rijk zijn aan b.v. parnassia, orchideeën en gen tianen, planten, die elders in het Neder landse duingebied sterk achteruit zijn gegaan door onder meer de waterwin ning. Het verdwijnen van de betrokken ge bieden zou het grootste verlies van dit soort gebieden zijn sinds de ondergang van De Beer in 1965. Wij willen er dringend voor pleiten dat de Texelse Noordzeekust beschermd wordt tegen elke verdere aantasting. Temeer, daar er in de afge lopen 50 jaar reeds zeer zware verliezen geleden zijn door afslag en het naar binnen schuiven van de zeereep door Rijkswaterstaat, dit om zandverlies tegen te gaan. Hierdoor zijn reeds vele vochtige duinvalleien verdwenen, waar onder grote delen van de Muyen. De laatste jaren is de kust ter plekke 7 tot 14 m. per jaar afgeslagen. Voor het stoppen van dit proces is allereerst nodig dat vóór de komende winter noodmaatregelen uitgevoerd worden, b.v. een zandsuppletie. Daarnaast willen wij er op aandringen, dat op de kortst mogelijke termijn geld wordt bestemd voor een onderzoek naar de meest geschikte strategie voor een duurzame bescherming van de Texelse Noordzeekust. Het betreft hier een onderzoek waartoe de Direktie Noord-Holland van Rijkswaterstaat het initiatief heeft genomen en waarvan de voorstudie afgelopen winter is uitgevoerd door de Samenwerkende In stellingen ten behoeve van Beleidsana- lytische Studies (SIBAS). Het eigenlijke onderzoek, waarvan de kosten geraamd zijn op ongeveer 1 miljoen gulden, zou reeds op 1 maart begon nen zijn in verband met het noodzake lijke veldonderzoek ter plaatse. In het kader van bezuinigingen lijkt dit onder zoek nu te worden geschrapt met het ernstige risico van een impasse: het staat met eenduidig vast welke verdedi gingsstrategie de beste is, het onder zoek ernaar vindt niet plaats en dus ge beurt er helemaal niets. Onze organisaties vinden dat een onaanvaardbare gang van zaken. Met nadruk willen wij wijzen op het belang van dit onderzoeksprojekt, -aangezien alléén op die manier duidelijkheid kan worden verschaft over de effektiviteit van verschillende maatregelen (zand- suppleties, lange en korte strandhoof- den, dammen en zandverplaatsingen) voor de te onderscheiden kustvakken, waarin diverse belangen een rol spelen (natuur- en landschapsbehoud, open luchtrecreatie, drinkwatervoorziening en veiligheid)" Reinig en behandel nu zelf uw PARKET of PLANKENVLOEREN met WOODBOY Eindelijk een nieuw eenvoudig kom pleet en goedkoop systeem voor de DOE-HET-ZELVER. Geen gevaar voor beschadigingen of te veel stof De zendmast van de PTT aan de Waalderstraat in Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag op on gebruikelijke wijze versierd. Onbekenden hadden een spandoek met het opschrift „Platen tiendaagse" bij de winkel van Jan Agter aan de Stenenplaats weggehaald en deze in de mast gehangen. Ook werd de PTT mast versierd met een aantal vlagge tjes. Het spandoek hangt nu op veertig meter hoogte. De daders moeten 's nachts in de mast geklommen zijn om daar het doek te bevestigen. Mede ge zien het feit dat dit soort daden gewoonlijk in een stemming van alco holische overmoed plaatsvindt, was het een gevaarlijke stunt. Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDEEEN! I Verkrijgbaar bij: Verswinkel te De Cocksdorp Versexpres Texel, en Brouwer, Oosterend. Geldig t/m donderdag.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1