Gemaal Eierland wordt geheel automatisch Plannen dienstencentrum besproken Wij willen naar 't oude Sint Jan AGEND4 Winkeldiefstal Vernieling VERVOLG VAN PAG. 1 Diefstal Aanrijding in dichte mist Sokjes „Excelsior" hield de Engelvaart-trofee Evangelische Volkspartij steunt pacifisten Auto in brand Werkgroep bestudeert banenplan PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 ME11 De Hoofdingelanden van het Waterschap Texel hebben donderdag avond besloten de elektrische krachtinstallatie van het gemaal Eierland te vervangen door een volledig automatische installatie. Hiermee is een bedrag gemoeid van ƒ175.230, Een handbediende nieuwe installatie zou ongeveer de helft goedkoper zijn, maar de besparing aan arbeidskosten is zodanig dat een volledig automatische installatie toch voordeliger werkt. In de praktijk komt het er op neer dat het aanwerven van één machinist achterwege kan blijven. Een volledig automatisch gemaal werkt bovendien nauwkeuriger dan een handbediende installatie. De apparatuur 'waakt' dag en nacht over het waterpeil en schakelt de pompen in op het moment dat hiermee zo weinig mogelijk energie is gemoeid, dus als het zeewater laag is. Het Waterschap heeft het vraagstuk van de efficiency van de bemaling uitvoerig laten bestuderen door het ingenieursbureau „Oranjewoud" B.V. te Schermerhorn. Dit bureau maakte vergelijkende kostenopzetten van drie mogelijkheden: handbediende, half- automatische en volledig automatische bemaling van Eierland. Dat tot het laatste moest worden besloten was al gauw duidelijk en vormde donderdag avond dan ook nauwelijks een punt van discussie. Naast de simpele rekensom was er nog een ander argument om tot volle dige automatisering over te gaan: het feit dat de huidige machinisten van het Waterschap op een flinke afstand van de gemalen woonachtig zijn zodat van een voortdurend direkt toezicht geen sprake is. Totaalplan De plannen met het Eierlandse ge maal vormen één aspect van de veran deringen die bij de bemaling van het Texelse polderland worden doorgevoerd met het doel tot nog grotere efficiency en bedrijfszekerheid te komen. Het complete plan is uiteengezet in een rapport dat is uitgebracht door het genoemde ingenieursbureau en waarin rekening is gehouden met natuurlijke afvloeiing van personeel. Helemaal zon der personeel kan het uiteraard niet. Volgens het rapport zullen aan het kleinere aantal nieuwe mensen vrij hoge eisen wat betreft ambitie en vakbe kwaamheid moeten worden gesteld. Uiteindelijk zal het Waterschap over drie machinisten (vroeger zes) beschikken die het hele jaar in wisseldiensten voor de bemaling zorgen. Hun taak bestaat uit bedienen, controle, onderhoud en eventueel (en zo mogelijk) herstel van de gemalen Eierland, Krassekeet, Dijk manshuizen, de Schans en Prins Hen drikpolder. Tot de zorg van de machi nisten horen ook de 4 kleinere bema lingsinstallaties (hevelpomp Robbegat, onderbemaling van de Bemes en Hoorn der Nieuwland en de bemaling van de Zandkes) alsmede van de zeven sluizen in binnendijken en een zevental stuwen. De automatisering van Eierland is thans aan bod in verband met het vervroegd uittreden van machinist L. Laan. Verouderd Bij de korte discussie over dit onder werp kwam onder meer naar voren dat vervanging van de installatie van Eier land in ieder geval noodzakelijk is, ook teruggeslagen, al is het niet geoorloofd onnodig hard op te treden of alvast een gereedliggend slag- of ander wapen te gebruiken. Bij wijze van preventieve maatregel tassen e.d. van klanten con troleren is verboden. Altijd aangeven Foppes hield een krachtig pleidooi voor het inschakelen van de politie. Ook kleine diefstallen moeten worden aangegeven. Dat er niets zou worden gedaan aan gevallen waarbij voor niet meer dan vijftig gulden wordt gestolen, is een fabeltje. Het is waar dat dergelijke kleine vergrijpen niet gerech telijk worden vervolgd, maar ze worden wel geregistreerd, er wordt pro ces verbaal gemaakt en de volgende keren kunnen die meerdere gevallen sémen wel tot vervolging leiden. Door gaans wordt alleen aangifte gedaan als bij diefstal een dader wordt betrapt, maar Foppes vond dat ook de gevallen waarin artikelen alleen maar worden vermist (en de dader dus gevlogen is) bij de politie bekend moeten worden gemaakt. „Wij moeten precies en volle dig weten wat er op dit gebied gebeurt, pas dan kunnen we er wat aan doen." Veel winkeliers zijn geneigd dergelijke gevallen zelf af te handelen omdat ze vooral bij seizoendrukte geen tijd hebben voor de omhaal die het inscha kelen van de politie betekent, vooral als het lang duurt voordat de politie arri veert. Volgens Foppes behoort het niet voor te komen dat de politie een half uur op zich laat wachten. Registratie van winkeldieven is overi gens niet blijvend. De naam van de ver dachte wordt na zeven jaar geschrapt; bij een minderjarige gebeurt dat nog eerder, nl. als hij strafrechterlijk meer derjarig wordt: op z'n achttiende. Truc» Foppes noemde een groot aantal trucs en kunstgrepen waarvan winkeldieven zich bedienen. Wie daar een beetje studie van maakt kan heel wat dieven betrappen. Beter is het ech ter diefstal te voorkomen door niet al te veel gelegenheid te bieden. De oorzaak van het toenemende aantal winkeldief stallen is toe te schrijven aan norm vervaging. Vooral bij grotere bedrijven, waarvan men de eigenaar niet ziet of persoonlijk kent, wordt stelen niet meer als een belastend misdrijf ervaren. Het stimuleren van het kopen („Grijp uw kansl") stimuleert ook diefstal. Onder de jeugd wordt diefstal vaak als uitdaging gezien, een stukje avontuur om de verveling te verdrijven. Zelfs het gepakt worden is spannend. De spreker vertelde als jongen zelf wel eens iets gestolen te hebben, als sportieve pres tatie ten opzichte van leeftijdsgenoten. Hij had het spul wel weer terugge bracht, omdat hij bang was dat zijn ouders zouden vragen hoe hij eraan was gekomen. Waarmee Foppes duide lijk maakte dat de houding van de ouders ook van belang is. Ouders moeten weten wat hun kinderen in hun kamer komt. hebben en waar het vandaan Wegjagen Kennelijk nieuw voor de meeste toe hoorders was dat een winkelier bevoegd is mensen die hij niet ver trouwt zijn zaak uit te zetten. Een win kel is geen openbaar terrein. Op deze manier zou het stelen door grote groe pen jongeren tegelijk, wat op Texel veel voorkomt, kunnen worden bestreden: niet meer dan drie of vier kinderen van een bepaalde groep tege lijk naar binnen I Spreker liet uitkomen dat de winke liers de hand in eigen boezem moeten steken, waarbij hij tal van tips gaf. Bewaking met een tv-camera is niet ideaal. Het ding zelf werkt wel preven tief, maar contröle via de camera vergt zoveel aandacht dat er al gauw niets meer van terecht komt. Van de bekende spiegels in warenhuizen e.d. kunnen de winkeldieven zelf handig gebruik maken, want daarmee kunnen zij vaststellen of de winkeljuffrouw op hen let en in een onbewaakt moment dus hun slag slaan. Zwangere vrouwen Dat zwangere vrouwen soms aan kleptomanie lijden is waar, maar het verschijnsel is zo zeldzaam dat het niet nodig is zwangere vrouwen extra in de gaten te houden. Het is ook niet waar dat op de drukste uren in de winkel het meest wordt gestolen. Dat gebeurt juist op andere uren, in het bijzonder op be paalde momenten, als de aandacht van het personeel door iets anders wordt gevraagd. Vooral vrouwen hebben de naam te stelen in winkels, maar dat is niet terecht. Een uitschieter wordt wel gevormd door mannen tussen dertig en veertig jaar; bij deze categorie stijgt het aantal winkeldiefstallen het snelst. Foppes gaf veel vanzelfsprekende tips ter voorkoming van diefstal: de winkel netjes houden, schappen tijdig bijvul len, de kostbare kleine dingen onder direkt toezicht houden e.d. Het perso neel moet de prijzen kennen om de truc met het verwisselen van prijsplakkertjes te voorkomen. Van belang is ook het gedrag van de winkelier of de man ach ter de kassa: een „lummelige" handel wijze is voor dieven uitnodigend. Een vertoning van dia's met geluid onderstreepte het betoog van Foppes. Het feit dat in de zaal veel personeels leden van diverse bedrijven zaten, was er de kennelijke oorzaak van dat hij niet inging op het verschijnsel van diefstal door eigen personeel. Volgens veel bronnen zouden hier minstens dezelfde bedragen mee zijn gemoeid als bij dief stal door klanten. Nader vernamen wij dat de winke liersvereniging het niet bij deze avond als preventiemaatregel zal laten. Ook op andere manieren zullen alle betrokkenen worden gestimuleerd maatregelen te nemen en in ieder geval telkens de politie in te schakelen als iemand be trapt wordt. Er komen waarschijnlijk voorlichtingsstickers. Winkeldieven die het erg bont maken, moeten erop rekenen dat hun namen aan collega's worden doorgegeven. zonder automatiseringsplannen. De ap paratuur (uit 1933) is duidelijk versleten en tal van onderdelen zijn niet meer leverbaar. Een van de mededelingen die dijk graaf M. Roeper Pzn aan het begin van de vergadering deed, betrof de rijksnota met betrekking tot het toekomstig weg- beheer in Nederland. Als deze plannen doorgaan zal het Waterschap zijn taak als wegbeheerder verliezen en alleen nog moeten zorgen voor de dijkwegen: op Texel niet meer dan 40 kilometer. De primaire wegen zouden in beheer ko men bij het rijk, de secundaire en tertiaire wegen bij de provincie en de kwartiaire en niet-plan wegen bij de gemeente. Een belangrijk deel van de Texelse wegen zou dus overgaan naar de provincie. Het is de bedoeling dat deze veranderingen al begin 1985 zullen zijn doorgevoerd. Voor het Waterschap zal het onder meer gevolgen hebben voor de personeelsbezetting. Waarnemend dijkgraaf Heemraad Leber heeft zijn taak als waarnemend dijkgraaf neergelegd en is als zodanig opgevolgd door J. S. Dijt. Machinist L. Laan (62) is per 1 maart opgevolgd door machinist/medewerker A. Timmer. Gevreesd wordt dat het nog geruime tijd zal duren voordat Oosterend zijn nieuwe rioolzuiveringsinstallatie heeft, dit als gevolg van de bezwaren die zijn gemaakt in het kader van de artikel 19 procedure. Dijkgraaf Roeper zei dit te betreuren. Het Hoogheemraadschap heeft het geld voor dit project klaar liggen en zou direct van start kunnen gaan. De nieuwe zuivering van Ooster end vormt de laatste schakel van de Texelse zuiveringsketen. De huidige Oosterender zuivering verkeert volgens Roeper in „deplorabele" staat, met als gevolg slechte waterkwaliteit tot in de wijde omgeving. Oude motoren Het was onvermijdelijk dat ook de geruchtmakende gang van zaken rond de twee oude motoren van het voorma lige gemaal Waalenburg op de vergade ring aan de orde moest komen. Roeper deelde mee dat de motoren door het Waterschap bij de gemeente in bewa ring waren gegeven met de bedoeling dat ze te zijner tijd ergens op Texel zouden worden tentoongesteld. De ge meente heeft de motoren zonder toe stemming van het Waterschap weg gegeven aan een museum (voor stoom werktuigen) in Boxtel. Het Waterschap heeft van zijn ongenoegen bij het ge meentebestuur blijk gegeven. Gelukkig is gebleken dat de oude motoren achteraf toch niet zo best passen in het 'stoom'- museum en dat ze weer naar Texel kunnen worden teruggehaald. Afge sproken is dat dit zal gebeuren zodra zich op Texel een serieuze gegadigde meldt. De oorspronkelijke plannen om de motoren in het artikel 11-gebied in De Koog te plaatsen zijn van de baan. Onderhoud Bij de vaststelling van de raming voor 'zeewaterkerende werken' in 1982 kwam onder meer het onderhoudswerk aan de dijken ter sprake. De gloednieu we dijken zijn van een uitstekende constructie en vergen minder onder houd dan de oude dijken. Met name doen zich veel minder verzakkingen voor in de steenglooiing omdat uitspoe ling van zand niet of nauwelijks mogelijk is. Voor dergelijk herstel is dus niet zoveel geld nodig, maar aanmerkelijk meer is uitgetrokken voor het verwijde ren van afval en 'opdriftsel', voorna melijk bestaande uit plastic. Ook de ver nielzucht heeft gevolgen voor de begro ting. Er worden nogal wat borden vernield. Of ze verdwijnen 'zomaar', als gevolg van de bedenkelijke rage om overal borden te stelen en daarvan een verzameling aan te leggen. Hogere waardering Texel mag dan een klein Waterschap zijn, de waterbeheersings- en aanver wante problematiek is zeer ingewikkeld en veelzijdig waardoor naar verhouding veel van de inzet en vakbekwaamheid van de ontwerpende en leidinggevende functionarissen wordt gevergd. Het wa terschapsbestuur was tot de conclusie gekomen, dat de hoofden van dienst in feite worden onderbetaald, een visie die door het provinciaal bestuur kon wor den gedeeld. De secretaris-penning meester (Flisijnl en het hoofd van de technische dienst (Vonk) werden daar om met algemene instemming van de hoofdingelanden in een hogere salaris schaal geplaatst. Deze salariëring, al dus de dijkgraaf, moet worden gezien als bevorderingsuitloop. Eventuele op volgers van de heren Flisijn en Vonk vallen er niet direkt in. Nieuwe bestuurders Op de vergadering van hoofdinge landen waren enkele nieuwe gezichten te zien. De heer J. Duin, als vertegen woordiger van het 'gebouwd' is hoofd ingeland geworden als opvolger van de heer Lap en de heer J. Uitgeest is de heer List opgevolgd voor het 'onge bouwd'. Hun geloofsbrieven, evenals die van de herbenoemde hoofdingelanden G. Schraag, J. Hin en H. Bakker, werden in orde bevonden zodat zij tot de vergadering konden worden toegela ten. De inspanningen die een hoofd ingeland bij het Waterschap Texel zich moet getroosten, zijn te overzien. Vier keer per jaar is er een hoofdingelanden vergadering, één keer wordt op Texel een werkbezoek gehouden en er is ook wat commissiewerk. Het jaarlijkse be- stuursreisje wordt ook tot de taken gerekend want naast de ontspanning wordt daarbij ook aandacht besteed aan informatie op waterschapsgebied. Uit een tuin in Den Burg werd vrijdag een zeventig centimeter hoog tulpen boompje gestolen met wit-rose bloemen. Het boompje had een waarde van ongeveer honderd gulden. De auto van de Texelaar raakte bij de aanrijding tota Een vrouw met kind kocht bij de stand van de Hervormde Vrouwen dienst op de feestmarkt van Konin ginnedag een paar donkerblauwe sokjes, maar liet deze achter. Afhalen kan alsnof bij Drijverstraat 2. Door dichte mist is maandagochtend een aanrijding gebeurd op de kruising Westerweg/Pontweg. Een 69-jarige Texelaar kwam vanaf de Westerweg en wilde de Pontweg oversteken Door het slechte zicht hield hij daarbij geen rekening met de auto van een 26-jarige inwoner uit Den Helder. Bij de aanrij ding raakte de auto van de Texelaar total loss en werd die van de Heldenaar zwaar beschadigd. De inwoner uit Den Helder werd voor observatie naar het ziekenhuis gebracht. De Texelaar liep een wondje aan zijn hoofd op. De Christelijke Muziekvereniging „Excelsior" uit Oosterend is er zater dagavond in geslaagd de Mevrouw Engelvaart-muziektrofee te behouden. De muzikale ontmoeting met het harmonieorkest „Apollo", zaterdagavond in de Sporthal in Den Oever, werd een duidelijke overwin ning voor het Texelse körps: Excelsior kreeg van de jury 96 Vi punten en Apollo 89 Vi punten. De muzikanten van Excelsior keken wel op van dit verschil. Zelf hadden ze tijdens de uitvoering het gevoel dat beide korpsen zeer aan elkaar waren gewaagd en dat het erom zou spannen. Volgens de jury brachten beide korp sen muziek van hoog niveau. Elke ver eniging speelde zeven verschillende nummers. Een aardig onderdeel was de dirigentenwis'SëlilTQ'.' A'én'"hiït slot van de avond speelden de verenigingen gezamenlijk twee marsen, respectieve lijk onder leiding van de heer Kuik en de heer Sijtsma Om ongeveer kwart voor elf kon het jurylid Feenstra uit Sneek de uitslag bekend maken. Voorzitter Th. Medema van Excelsior sprak een dankwoord aan het adres van „Apollo" voor de goede ontvangst en de gezellige avond, waar na hij uit handen van mevrouw Engel vaart de begeerde trofee ontving. Dat betekent dat Excelsior voor volgend jaar een ander ongeveer gelijkwaardig Noordhollands korps moet uitdagen voor de strijd om de trofee, die dan voor de vijfde achtereenvolgende keer wordt gehouden. Zo'n 35 supporters waren met „Ex celsior" naar Den Oever gekomen. De terugtocht naar Texel werd per kotter gemaakt. „Verscsheur die andere plannen maar. Wij willen naar het oude Sint Jan", aldus een bejaarde op de hoor zitting, die gistermiddag in het Ver pleeghuis werd gehouden en waarbij zeventig bejaarden te kennen gaven al een keuze te hebben gemaakt. Die keuze ging tussen een viertal plan nen voor het nieuwe dienstencen trum in dorpshuis de Oude ULO, een geheel nieuw pand in de Zwaanstraat, een gemeenteplan in het oude St. Jan en een plan van eigenaar firma Duin in hetzelfde gebouw. Dat laatste plan werd una niem gekozen nadat bejaar denwerker Nico Nagtegaal alle plannen met behulp van tekeningen had toegelicht. De hoorzitting was georganiseerd door het „Hollebol-beraad" op advies van wethouder Blanken die had gezegd dat alle plannen bespreekbaar waren en dat in deze eerste discussieronde niet haar de kosten gekeken moest worden. Los van dat kostenaspect werd dus een keuze gemaakt. Na afloop kon Nagtegaal wel meedelen dat het Plan Duin beduidend goedkoper is dan het aanvankelijk door het Beraad voorgestelde nieuwbouwplan in de Zwaanstraat. Achteraf bezien is het dus goed dat dit plan niet door de raad is aangeno men want ondanks de ideale ruimte die daar gebouwd kan worden, werd door een aantal bejaarden naar voren gebracht dat de plaats hoogst ongeluk kig is. „In de'zomer kun je er geen fiets of auto kwijt" was een veelgehoorde mening. Het plan Oude Ulo wilden de bejaarden niet meer ter discussie stel len. Al eerder is gebleken dat de bejaar den niet naar het dorpshuis willen en dat werd gistermiddag nog eens in klare taal herhaald. Over de vraag hoe St. Jan verbouwd moet worden tot dienstencentrum bestaat verschil van opvatting tussen de gemeente en de firma Duin. Dat heeft geresulteerd in twee plannen voor hetzelfde gebouw. Het grootste pro bleem is een dragende muur in de eet zaal van het voormalige bejaardente huis, die niet toelaat dat beneden een grote sooszaal wordt ingericht. Daarom heeft de gemeente daar de biljartzaal gepland en boven (de oude kapel) een soosruimte, tevens te gebruiken als gym- en zangruimte. Bij het plan Duin is de dragende muur wel verdwenen. („Volgens onze instructeur kan het wel" aldus C. H. F. Duin) en dat levert een veel grotere zaal op waar gebiljart en „gesoost" kan worden. Boven kan dan tevens een grote gym- en zangzaal komen met een ver gaderruimte en een kantoor voor Nag tegaal. Een nadeel van St. Jan is dat er De Texelse leden van de Evangelis Volkspartij (EVP) verzoeken hun s pathisanten om bij de komende meenteraadsverkiezingen hun stem te brengen op de PSP. Hoewel de EVP geen socialisti: partij is en andere doelstellingen h dan de PSP, ziet men in het streve de praktijk zodanige overeenkom dat men het genoemde stemac heeft willen geven. ,,Ook voor ons zorg voor de meest kwetsbare gro« zo belangrijk dat die zorg beslissend de besluitvorming en niet de Tevens moet de druk die op het wordt uitgeoefend, worden verkU Van gemeentewege moet de vorr en het behoud van kleinschalige, taalsarme en arbeidsintensieve bedr ten sterkste worden bevorderd. Oc zouden programma's van andere tijen goed of beter klinken dan dat de PSP, dan nog geven wij de PSP voordeel van de twijfel", aldus Texelse EVP-ers. Een 37-jarige Texelaar is vrijdag zijn auto in het zicht van de gestrand. Hij reed naar garage aan de Oorsprongweg, omdat i auto een zware benzinelucht hing. maar tweehonderd meter voor garage vloog de auto,plotselin brand; Het enige dat de bestuurdei doen was vluchten. Met een probeerde hij het brandende voe nog te doven, maar het vuur w< hevig. Bij deze bluspogingen liej Texelaar brandwonden in het ge op. Op de plaats waar de auto stilstand kwam werd het wegdek zes vierkante meter ingebrand, schade aan de slechts één jaar auto is dertigduizend gulden. twee verdiepingen zijn. Dit moet worden opgelost met een lift en een flinke trap". Een voordeel is dat twee grote zalen gemaakt kunnen worden waardoor het aantal bejaardenaktivi- teiten belangrijk uitgebreid kan worden", aldus Nagtegaal. Parkeren De keuken en het buffet zijn in het plan bij de soosruimte ingedeeld, in tegenstelling tot het gemeentevoorstel om de koffie e.d. met een lift naar de soosruimte boven te brengen. De aan wezigen waren het snel eens, al zagen enkelen nog problemen in de beschik bare parkeerruimte. Zeker is dat enkele plaatsen aan de voorzijde voor invalide bejaarden gereserveerd zullen worden, maar mevrouw Den Braven en J. Beumkes wilden ook graag parkeer ruimte in de tuin aan de achterzijde van het gebouw. C. H. F. Duin kon echter niets toezeggen. „Als de gemeente een stuk grond wil kopen, valt er natuur lijk altijd te praten", aldus de aanne mer, die eraan toevoegde dat voor de tuin ook bouwplannen bestaan. Tot slot van de bijeenkomst riep voorzitter Jo de Graaf alle aanwezigen op aan wezig te zijn op de gemeentelijke hoor zitting over het dienstencentrum die woensdagavond 19 mei wordt gehou den. Op voorstel van het Mensen zo Werk-project en de sectie jeugd jongerenwerk van de Welzijnssticl zullen B. en W. een werkgroep ir leven roepen die zich zal bezig hoi met het Texelse banenplan voor loze jongeren. Met de coördinatie het geheel zal de Sociale D worden belast. De verwachting de verantwoordelijke wethouder, van Sociale Zaken (Blanken) zal zij dus niet die van werkgelegenheid. I portefeuille werkgelegenheid wordi melijk een scheiding aangebracht, derscheid wordt gemaakt tussen b< dering van „gewone" werkgeleger en het bieden van werk als so maatregel. Dinsdag 11 mei De gemeenteraad 19.30 uur. vergadert aan In de LTS-kantine wordt een oi avond van het Lager Beroepsonde gehouden. Donderdag 13 mei De sectie jeugd- en jongerenwerk jaarvergadering in dorpshuis De V\ waal; 20.00 uur. In De Bijenkorf te Oosterend Texels Belang een openbare disci avond; 20.00 uur. Van een auto uit Den Burg we de nacht van zaterdag op zonda benzinedop gestolen. De auto Sto de Waalderstraat. Verder werdei zelfde nacht in de Waalderstraat schillende ruitenwissers van auto bogen en zijspiegels vernield.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2