Open school op Texel wenselijk Kleuters onthulden artistiek klimrek Ordinary people .WAT IK ZEGGEN WOU.. Windenergie heeft ook nadelen Vogelwandeltocht op Hemelvaartsdag Marg. Sinclair-band start met lessen Maas breidt supermarkt uit Staatssecretaris van onderwijs spreekt in Den Helder Vals kenteken Oosterend neemt beslissing over festiviteiten Kwestie Bernhardlaan naar oplossing Onrendabele gasaansluitingen naar volgende raad Privacy voor saunagangers enige zelfstandig werkende verkopers(sters) Gemeentebesturen confereerden op Schiermonnikoog Q 00:0.0 noooooOQQOOO B 11 a INSDAG 11 ME11982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Hat artistieke klimrek werd door de kleuters self onthuld. Slog ne slag werd de papieren slinger eraf gewikkeld. Leerlingen van kleuterschool De Krekeltjes in Den Hoorn hebben gisterochtend een houten klimrek onthuld dat gemaakt is door Stefan During uit Oosterend. De school werd enkele jaren geleden ver bouwd en er was nog steeds geld over voor een 'kunstwerk'. Voor zitter Kees Bruin van de stichting die de kleuterschool beheert, zei gistermorgen dat het bestuur een kunstwerk wilde waar ook de kin deren iets aan zouden hebben. Aan de onthulling van het beeld werd door alle kinderen meegewerkt. Het houten kunstwerk was door felge kleurde papieren slingers omwik keld en dat haalden de kinderen er gezamenlijk af. Kunstenaar Stefan During, die met zijn vrouw bij deze plechtigheid aanwezig was, kreeg namens het schoolbestuur een boe- kenbon aangeboden door de oud ste leerling van de school Michel Takes. Zijn vrouw Nesrin kreeg een bloemetje dat werd aangeboden door de jongste leerlinge Sieme Zijm. Omdat ze niet alleen durfde werd ze bijgestaan door mede leerlinge Nienke Berghuis. Het artis tiek uitgevoerde klimrek biedt vele speelmogelijkheden. De kinderen kunnen er op, over en inklimmen en die mogelijkheden werden tijdens het speelkwartier dan ook meteen uitgebuit. De vorm van het rek is bijzonder aantrekkelijk en harmo nieert goed met de lijn van de school. Het klimrek is gemaakt van een tropische houtsoort: Iroko. Dit hout heeft het voordeel dat het zeer weerbestendig is. Ongelakt in de grond blijft het vijftig jaar goed. In varband hiermee sprak Kees Bruin de wens uit dat ook misschien de kleinkinderen van Nesrin en Stefan During nog eens van het kunstwerk gebruik zullen maken. In verband met de feestelijke onthulling kregen alle leerlingen van kleuterschool De Krekeltjes een ijsje. WVTN «N LCZCRS BUT LH VERAHTWOOKOLlUXXElO WkN W n€CAXT£ De laatste tijd staat met name op Texel de windenergie volop in de belangsteling. Wie de artikelen over deze (goedkope?) energievorm leest, raakt al snel geïnteresseerd. Maar is het nu wel zo voordelig om met dergelijke dure installaties de energievoorziening te verzorgen? Meerdere malen wordt gewezen op de voordelen van deze energiebron. Maar zoals bij de meeste dingen het geval is, is er ook hier een keerzijde aan de medaille. Wat gaat er namelijk gebeuren als op grote schaal windenergie wordt toegepasti Zo moeten de thans in gebruik zijnde centrales dezelfde capaciteit behouden i.v.m. windstille dagen, want dan zal de windenergiegebruiker ook terug vallen op de centrale. Op dagen met voldoende wind echter wordt en deel van de centralecapaciteit niet benut. Dit resulteert in een hogere kilowatt uur-prijs omdat de brandstofkosten van de centrale maar een onderdeel zijn van de hele exploitatie. Daar komt nog bij dat de windenergiegebruiker bij voldoende wind al snel een overcapaci teit heeft en deze dan ook terug wil leveren aan de centrale. Vooral dit laatste wordt mijns inziens de laatste tijd nog al eens door de poli tieke partijen als een propagandapunt in algemene beschouwingen en pro gramma's opgenomen. Zij stellen hier in dat er ruimte moet worden gemaakt voor de gebruiker van alternatieve energie, en dat er door de energiele verende bedrijven moet worden meege werkt wat betreft het terugleveren van overtollige energie. Weten de politici, die menen in algemeen belang te spreken, wel dat het algemeen belang hier niet mee gediend is? Maar dat dit keidt tot nóg hogere energiekosten? En dat diegenen die in de gunstige om standigheid vertoeven om een windmolen bij huis te plaatsen (men moet zeker buitenaf wonen wil er vol doende rendement uit de molen gehaald worden) bij windstille dagen oók meer voor zijn eigen energievoor ziening moet betalen? Windstille dagen komen ook op Texel voldoende voor. Als we de laatste 2 jaar bekijken dan gaven 1980 en 1981 beide 106 dagen met een windsnelheid van minder dan 5 knopen (minder dan 2 Beaufort). Resumerend kunnen we dus stellen dat windenergie- gebruikers op 29% van de dagen in een jaar dure energie moeten kopen. En dat mensen in de stad (verreweg de meesten I het hele jaar door dure ener gie moeten kopen. En dat alles omdat een minderheid van de bevolking terug wil in de tijd met een landschapsont- sierende molen naast huis. Dirk Vinke, Den Burg. Op donderdag 20 mei (Hemelvaarts dag) houdt Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje haar traditionele vogel wandeltocht, met mooie parcoursen door het gebied rond De koog. Voor het eerst wordt er ook een 30 km lange route uitgezet, zodat ook de liefhebbers van langere afstanden aan hun trekken kunnen komen. De overige afstanden zijn 5, 10 en 20 km. Het startlokaal is weer gevestigd in De Kaaps-nol, de kantine van kampeerterrein Kogerstrand in de duinen achter De Koog. Voor de 30 km kan er gestart worden tussen 11 en 12 uur, voor de andere afstanden van 11 tot 14 uur. Na 12 uur kan er niet meer worden ingeschreven voor de afstand van 30 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor junio ren tot 16 jaar f2,50, voor senioren f3, Leden krijgen een korting van ƒ0,50 resp. ƒ0,75. Deze prijzen gelden bij voorinschrijving. Bij inschrijving aan de start is het inschrijfgeld f 1,— hoger. De voorinschrijving sluit op donderdag a.s. Inschrijven bij H. L. Ploeger, Bea- trixlaan66of C. A. de Grave, Grensweg '3. De Margaretha Sinclair Band start met lessen aan nieuwe leerlingen. De genen die trommels bespelen hebben dinsdags van 19.00 tot 20.00 uur les en zij die bazuinen bespelen woensdags van 19.00 tot 20.00 uur. Meisjes vanaf tien jaar kunnen zich nog opgeven. De majorettes beginnen in september. Zij moeten tenminste 8 jaar zijn. Inlichtin gen zijn te krijgen bij Ine Witte, Holle- wal 30, tel. 4104. De 4 6 supermarkt van J. Maas aan de Gravenstraat wordt uitge breid en verbouwd. Plannen tot ver plaatsing van het bedrijf naar het Jarino winkelcomplex dat moet ko men aan de Vogelenzang/Gasthuis straat zijn van de baan. Uitvoering van de door Maas gewen ste verbouwing betekent dat het per centage van de grond dat mag wor den bebouwd, ver wordt overschreden. B. en W hebben daar echter geen be zwaar tegen en willen aan het plan meewerken door middel van een artikel 19-procedure. Het huidige pand beslaat ook al een grotere oppervlakte dan de 60% die het bestemmingsplan voor schrijft. Bij de verbouwing zullen enkele houten gebouwen aan de Weststraat verdwijnen. Er komt een magazijn voor in de plaats en ook de oppervlakte van de winkel zal worden vergroot. Morgen (woensdag) wordt in het Beatrixhotel in Huisduinen een manifes tatie gehouden van de districten Alkmaar/Westfriesland en Noordhol land-noord van de Algemene Vereni ging voor Medewerkers bij het Onder wijs. (Avmo). Discussiethema is ,,Het voortgezet basisonderwijs". Gesproken wordt door Staatssecretaris Drs. W. J. Deetman van Onderwijs en Weten schappen. Na afloop van zijn referaat zal hij discussiëren met de aanwezigen. De plannen met het voortgezet basis onderwijs zijn bijzonder ingrijpend voor het onderwijsbestel: mavo en lbo zullen verdwijnen en andere ondervormen worden totaal veranderd. De bijeen komst, die om 16.45 uur begint, is ook toegankelijk voor een beperkt aantal niet-Avmo leden. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met drs. W. A. K. H. Boere, voorzitter van de afde ling Noordholland-Noord van de Avmo, Thijsselaan 122 te Den Burg, telefoon (02220) 3112. Een 42-jarige inwoner van IJmuiden werd vrijdag door de politie aangehou den omdat hij nabij Westerslag in een auto met een vals kenteken reed. Niet alleen de kentekenplaten, maar ook het kentekenbewijs waren vervalst. De bestuurder verklaarde de auto vorig jaar te hebben gekocht. Bij de politie be staat echter de indruk dat het om een gestolen auto gaat. De politie kreeg argwaan omdat het kenteken niet paste bij het betreffende autotype. De auto is in beslag geno men voor onderzoek. Vrijdagavond wordt in dorpshuis De Bijenkorf een buitengewone vergade ring van de dorpscommissie gehouden om te beslissen of in 1983 het feest Oosterend Present zal worden gehouden. Alle bewoners van Ooster end en omgeving zijn uitgenodigd om op deze vergadering schriftelijk hun stem uit te brengen, nadat voorzitter J. C. Roeper een inleiding heeft gehouden en ieder gelegenheid heeft gehad voor het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. Na de pauze zullen films worden gedraaid van vorige Oosterend Present-feesten. De vergadering begint om 20.00 uur. Tijdens het waddenoverleg is nog maals bevestigd, dat de eiland-gemeen ten van mening zijn, dat bestuurlijk gezien een combinatie van de toepas sing van de Natuurbeschermingswet, een algemene politieverordening en een bestemmingsplan voldoende bescher ming geven aan de bijzondere waarden van de Waddenzee. Toch zijn de eilan den bereid om met de voorzitter van de stuurgroep Waddenprovincies nog eens te spreken om te pogen dit standpunt en het standpunt van de provincies (voor keur voor een provinciale natuurbe schermingsverordening) dichter bij el kaar te brengen. De eiland-besturen zullen blijven aandringen op de erkenning van de bijzondere onderwijssituatie op de eilan den. Om de kwaliteit van het onderwijs op de eilanden te behouden zal de deur moeten open blijven voor extra facili teiten en extra formatieplaatsen. De nota „zoute veren" is aan de orde geweest en op de waddenconferentie is besloten nogmaals te wijzen op de uitgangspunten van de gelijke behande ling van alle eilanders met behoud van verantwoorde tarieven en tenminste hetzelfde servicepakket. De financiële verantwoordelijkheid van het rijk blijft in dezen voorop bestaan in de visie van de eilandbesturen. De bouw van woningwetwonin gen in „De Mars" door de woning bouwvereniging Texel zal waar schijnlijk zonder vertraging door gaan, omdat b. en w. een compro mis hebben bereikt inzake het bezwaar dat door de bewoners van de Bernhardlaan is ingediend. De be woners hebben verklaard dat zij hun bezwaarschrift zullen intrekken als de afstand tussen de geplande woningwetwoningen en de dichtst bijzijnde bungalows aan de Bern hardlaan wordt vergroot van 28 tot 33 meter. Dit is mogelijk door een geplande parkeerstrook te schrappen en b. en w. hebben besloten dat te doen, hoewel aan het gewijzigde plan ook bezwaren kleven. De thans zittende gemeenteraad zal zich niet meer buigen over het pro bleem van aardgasaansluitingen in de onrendabele delen van het Texelse bui tengebied. De kwestie is verschoven tot na september als de nieuwe gemeenteraad in functie is. Het besluit is mede genomen omdat de kwestie niet bijzonder spoedeisend is. De laatste tijd zijn de olieprijzen gezakt, terwijl de gasprijzen zijn gestegen. B en W hebben besloten de heer E. D. Keijser te De Koog een strook grond aan de Parnassiastraat te verkopen, zo dat hij daarop een schutting of andere degelijke afscherming kan plaatsen. Keijser had geklaagd over last die de klanten van zijn sauna ondervinden van kinderen die zich op het speelterrein naast de sauna vermaken. Dit speel terrein wordt slechts door een magere gemeentelijke groenstrook van het sau naterrein gescheiden, waardoor het mogelijk is dat de saunagangers wor den nageroepen en op andere manieren worden geplaagd. Voor ons filiaal in jonge betaal bare mode in De Koog zoeken wij voor het seizoen Uitsluitend schriftelijke sollicitaties richten onder no. 622 aan bureau van dit blad. CONCLUSIE SECTIE VORMINGSWERK Het vormingswerk op Texel «vindt zich in een impasse. Voor ursussen als „Vrouwen oriënteren tich op de samenleving" bestond anvankelijk veel belangstelling naar dit is veel minder geworden, 'ot deze conclusie kwam G. Wester- aken gisteravond tijdens de jaarver- - jadering van de sectie vormings- en Ontwikkelingswerk van de welzijns- ttichting. Westerloken noemde dit ammer, „omdat we in een maat- tchappelijk ingewikkleld systeem gven en omdat het goed is na te lenken over je eigen situatie". Een eden voor de teruglopende belang- itelling zou kunnen zijn dat op Texel irrijwel geen mensen zijn die in het vormingswerk geschoold zijn. Men s hiervoor afhankelijk van mensen ran de vastewal. Toch zou het goed N jjn als op Texel, in navolging van de ontwikkeling elders, een open ichool zou komen. Deze moet niet ils een echte school worden gezien, naar eerder als een groep van onge veer vijftien mensen die gezamenlijk vaststellen waarmee ze zich gedurende een jaar tweemaal per veek zullen bezighouden. De helft van de tijd wordt gebruikt voor ken- in lisoverdracht en hier valt te denken lan vakken als Nederlands en ingels. De andere helft zou kunnen vorden besteed aan vorming zoals naatschappijoriëntatie. Een gemis is dat op Texel geen vaste jrganisatie bestaat om iets dergelijks e( ip te zetten. Vroeger vervulden de ker- een een belangrijke functie in het vor- ningswerk. Binnen catechisatie werd, ,'j volgens Westerlaken, veel gedaan aan de oriëntatie van mensen op de maat- ichappijDe kerken zijn die rol voor sen belangrijk deel kwijtgeraakt en laarvoor is niets anders in de plaats ge- comen. In de groepsdiscussie die door Westerlaken werd geleid, kwam verder laar voren dat er wantrouwen bestaat legen het vormingswerk. Vaak wordt geredeneerd dat je er toch niets leert, geen diploma's kunt halen en dat er slleen maar gekletst wordt. De ver dichte vormingsdagen voor eerplichtige scholieren, zijn vaak dagen waarop gespijbeld wordt. De idee dat et vormingswerk weinig voorstelt, werd nog versterkt door de laatste VOS sursus die in De Cocksdorp en Eierland werd gehouden. Door de deelnemers werd de inhoud van deze cursus als reer eenzijdig ervaren en kwalificaties als „indoctrinatie" waren voor deze ursus dan ook niet van de lucht. Kansarm W. Loning, voorzitter van de sectie, tei dat er ten aanzien van de open school contacten zijn geweest met Schagen, waar men er meer ervaring mee heeft. De vraag dringt zich op of de open school zich alleen moet richten op de kansarme groep, mensen dus met een gebrekkige vooropleiding of ook op anderen. In dit verband zou je je ook moeten afvragen wat voor eisen je aan de vooropleiding stelt. Is dat enkele jaren lagere school, of moet men enkele jaren voortgezet onderwijs genoten hebben? Om één en ander goed te organiseren zou je de beschikking moeten hebben over een plaatselijk educatief centrum. In de huidige tijd van bezuinigingen is dat echter moeilijk te realiseren. Ook het financieren van de open school zelf is moeilijk. Admini strateur van de sectie G. A. Oskam, zei dat mogelijk iets bereikt kan worden via de subsidieregeling voor avond-Mavo's en Havo's. Ook zouden de mogelijk heden van samenwerking met het vor mingscentrum in Den Helder bestu deerd moeten worden. Lagere school Over het teruglopen van de belang stelling voor de VOS-curssussen en de „Ouders op herhaling"-cursus werd gezegd dat degenen, die een dergelijke cursus hebben gevolgd, daar hu geen behoefte meer aan hebben en dat jon gere mensen er ook geen behoefte aan hebben, omdat ze beter geschoold zijn. Dit laatste werd in de discussie bestreden. Er zijn ondanks de leer plichtwet nog veel jongeren die slechts enkele jaren lagere school hebben en zeer wel baat zouden kunnen hebben bij een vormingscur sus. Op grond van landelijke statistie ken mag zelfs verwacht worden dat op Texel tien twintig analfabeten zijn. Er moet dan ook gewerkt worden aan een alfabetiseringsprogramma. H%t moeilijke is alleen hoe je mensen die niet kunnen lezen, benadert voor iets dergelijks. Het plaatsen van een adver tentie werd de beste mogelijkheid ge vonden omdat de analfabeten mogelijk huisgenoten hebben die hen op de cursus wijzen. Video Voorafgaand aan de discussie in de jaarvergadering werd een video opname getoond van het vormings-, ontwikkelings- en emancipatiewerk in de gemeente Venray. Hierbij kwamen problemen met betrekking tot decentra lisatie aan de orde. Wegens onduide lijkheid over plaatselijke situaties en vanwege de wens het welzijnswerk beter te coördineren worden subsidies die vroeger door de rijksoverheid wer den toegekend, thans door de gemeen tes behandeld. Een probleem is dat dit in de praktijk tot grotere bureaucratie heeft geleid. Donderdag en vrijdag is ditmaal op Schiermonnikoog de halfjaarlijkse waddenconferentie gehouden. Tijdens deze bijeenkomst van gemeentebestu ren van de Nederlandse waddeneilan den is over een aantal gezamenlijke belangen gesproken. Op een viertal punten zijn beslissingen genomen, die voor de verdere gang van zaken in het waddengebied van belang kunnen zijn: besloten is de voorbereiding van een bestemmingsplan voor de Waddenzee voort te zetten. De vijf eilandbesturen zullen het verzoek van de gemeente Wieringen, gezien de bijzondere positie van dit vroegere eiland, honoreren en deze gemeente bij de ontwikkeling van het bestemmingsplan betrekken. .Ordinary People" is het aangrijpen- ie verhaal van de jongen Conrad Wasp, ien tiener, die zelfmoord probeerde te liegen, omdat hij getuige was van het verdrinken van zijn broer Butch bij een teiltochtje. Als hij na een poosje het tiekenhuis verlaat, wordt hij door zijn juders onder behandeling gesteld van len psychiater. Daar hij zich onmogelijk weer kan aanpassen aan zijn omgeving Hort hij zich in een schuchter liefdes- ivontuur met een aardige klasgenote, (arin. Maar thuis blijft de toestand (echt. Conrad is ervan overtuigd, dat tijn ouders zijn overleden broer steeds lebben voorgetrokken en in wezen niets lm hem geven. Zijn vader die van goede «ille is, probeert contact met zijn in zichzelf gekeerde zoon te krijgen, maar zijn moeder is te afstandelijk en weigert tot de kern van Conrads emotionele crisis door te dringen. Wanneer ook zijn vriendinnetje, Karin, de hand aan zich zelf slaat, is Conrad ten einde raad. Wanhopig wendt hij zich tot zijn vader. In een dramatische climax komt het tot een hereniging van vader en zoon, terwijl ook de moeder tot inzicht komt te kort geschoten te zijn in haar liefde en begrip. Tijdelijk ruimt zij het veld. Als hoofd van zijn eigen productie maatschappij Wildwood had Robert Redford vijf jaar geleden nog voor de uitgave de rechten gekocht van de roman Oedinary People. Eind 1976 haalde dit boek van de zich een huis vrouw uit Minniapolis noemende Judith Guest de eerste plaats op de lijst van Amerikaanse bestsellers en de pocket- uitgave ligt nog steeds in de boekhan del. „Voor het eerst in lange tijd was ik diep bewogen door iets wat ik las", stelt Redford. Hij noemt het boek een „door dringend verslag over menselijk gevoel en gedrag". Ordinary People is donder dag om 20.00 uur in het City Theater te zien.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5