Leerkrachten eerst aan bod Voorlichtingscampagne over alcohol en drugs Forumavond met vier partijen Reydon en Dijksen maakten schitterend plantenboekje Vliegtuig beschadigd bij mislukte landing De wilde- planten van Texel „WAT IK ZEGGEN WOU.." Sociale energie opwekking Stiekels, kottesteerte, skoentjes, f/ooiekruud en zoksowat.. OENSDAG 19 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Nog voor de zomervakantie start 'De nieuwe Skuul' met een voorlichtings- mpagne voor leerkrachten van het voortgezet onderwijs over het gebruik van ohol onder jongeren. Deze mededeling werd donderdagavond gedaan op de irvergadering van de sectie jeugd en jongerenwerk van de Welzijnsstichting door jgdwerker Jan Kramer. Naar aanleiding van geruchten over toenemend ird-drug gebruik op Texel hebben gemeente, politie, de jeugdwerkers en de lofden der scholen overleg gepleegd inzake voorlichting aan leerlingen. Daarbij ram men tot de conclusie dat er van een hard drugprobleem op Texel nog uwelijks sprake is. Het toenemend gebruik van alcohol werd wel een 'groot obleem' genoemd. Afgelopen winter heeft de sektie al voorlichtingsavonden voor jgdverenigingen en dorpshuisbestuurders georganiseerd over alcoholgebruik en isbruik, maar de belangstelling hiervoor was matig. Jan Kramer had de indruk dat officiële instanties met daarbij 'De nieuwe Skuul' de voorlichting serieus wil inpakken waarbij naast de leerkrachten later ook de ouders betrokken zullen Drden. In september gaat de voorlichtingscampagne over drugs van start. Het overleg is op gang gekomen na >t bericht over het mogelijk strooien in LSD in shag en bier. 'Deze geruch- n die na onderzoek niet juist bleken te n, hebben wel voor een sneeuwbal- fect gezorgd waardoor nu voorlichting grotere schaal gebracht kan wor- in,' aldus Kramer, die vertelde dat de ïwetendheid van leerkrachten inzake cohol en drugs groot is. Toch zijn erkrachten de personen die vaak in srste instantie deze zaken kunnen aan- larten bij hun leerlingen. 'Dat wekt leer vertrouwen als een voorlichter van Dlitie of Jellinek. Ze moeten beslagen in ijs komen,' aldus Kramer, die stelde at ook aandacht besteed zal worden an de achtergronden van de drugs- andel, zoals de criminaliteit. Het gaat ierbij niet alleen om het herkennen en rkennen van verslaafden of adspirant- erslaafden maar ook om het bieden van ulp. Alcohol wordt het eerst bij de kop epakt omdat dit probleem als 'zeer relgroeiend' wordt ervaren. 'De tole- intie van alcoholgebruik is bij ouderen i korte tijd zeer verlaagd. Op zeer jonge >eftijd (12-13 jaar) wordt soms al veel Icohol gedronken,' aldus Kramer. Gokautomaten Een andere verslaving die tijdens de ktievergadering, die in Dorpshuis de /ielewaal werd gehouden, ter sprake «am was het spelen met spelletjes en Staatsbosbeheer en het Arbeidsbureau maar door een trage ambtelijke afwik keling is het de mist ingegaan,' aldus Kramer die zich met de sektie verbolgen toonde over het feit dat B en W in een antwoord helemaal niet gereageerd hebben op het voorstel van het groeps kampeerterrein. Kleine diefstal Jan Hennink die sprak namens D'66 (Vermeulen: 'We hadden meer politieke vertegenwoordigers verwacht') vroeg of op Texel te geven opleidingen in de gokautomaten. Door de sektie is aan het college voorgesteld de minimumleeftijd voor het betreden van automatenhallen op 16 jaar te stellen, zoals bijvoorbeeld ook in Amsterdam het geval is. De hallen met vooral videospelen raken overal in het land steeds meer in trek. Hoewel een wetsontwerp in de maak is om overal een minimumleeftijd in te stellen, wil de sectie graag op deze maatregel vooruitlopen. 'Er worden ontstellende bedragen vergokt,' aldus Kramer die van A. Delsing van de Jellinek had vernomen dat de fanatieke automatengokkers in de grote steden dezelfde symptomen hebben als drugs- en alcoholverslaafden. 'Ook de ontwen ningsverschijnselen zijn hetzelfde maar er is nog geen goede therapie gevon den om deze verslaving tegen te gaan.' Door deskundigen wordt al gesproken over het instellen van gratis automaten hallen voor ontwenning. Plezierig De sektie jeugd- en jongerenwerk zal zich het komende jaar meer bezighou den met jeugdwerkloosheid. Jan Kra mer zei dat jeugdwerk meer is dan zorgen voor voorzieningen waarin jon geren plezierig of leerzaam hun vrije tijd kunnen doorbrengen. 'Ook andere za ken die het welzijn van de mens bepalen behoren tot mijn takenpakket', aldus Kramer, die in samenspraak met het MZW-project en de onlangs opgerichte commissie die moet komen tot een Texels Banenplan een aantal projecten zal opzetten. Een eerste idee werd donderdagavond al door de sektie aan gedragen in de vorm van een op te richten Stichting Afvalverwerking. Werklozen zouden zich in deze stichting moeten bezighouden met het verzame len, sorteren en verkopen van afvalhout. Dat hout zou op verschillende manieren ingezameld kunnen worden. De stich ting zou het jutten van strandhout kunnen pachten en erfbeplantingen kunnen verzorgen. Het betere hout kan verkocht worden aan knutselaars en het mindere hout kan verkocht worden als brandhout. Van de gemeente zou men een premie kunnen krijgen voor elke kubieke meter hout die niet op vuilnisbelt terecht komt en men zou stortgeld voor de houtleveraars in rekening kunnen brengen. puinstortplaats Andere mogelijkheden voor de afvals stichting: het beheren van een puin- stortplaats, inname van giftige stoffen en het op grote schaal centraal com- posteren van keukenafval. De sektie was van mening dat een dergelijk project Toonvormend' zou moeten zijn, dus met een werkprojekt dat uitsluitend arbeid met behoud van uitkering zou opleveren. 'De gemeente is bij een dergelijk bedrijf gebaat want de stort plaats raakt vol,' aldus de voorzitter van de sektie, Eelco Vermeulen. ambtelijke afwikkeling Een ander plan betreft het aanleggen van een groepsjeugdkampeerterrein (o.a. te gebruiken door het bouwkamp en Scouting) in het Krimplan. De jeugd moet dan ook betrokken worden bij ontwerp en uitvoering. Vermeulen dacht dat het schoolprojekt (leerlingen bouwplaats) uitgevoerd zou kunnen worden. De afgelopen winter had de sectie ook het initiatief genomen voor een duinherstel-jongerenprojekt waarbij 20 werklozen geplaatst zouden kunnen worden. 'Er was overeenstemming met BAtVEN VAN LCZERS - BUTEN VEAANT WOOAOELIJKMllD SAN 0€ Pt DA* TIE Het ingezonden stuk van Dirk Vinke roept nogal wat op. Een leek op dat gebied zou kunnen zeggen: ja hij heeft gelijk, de één goedkope energie en de ènder voor de meerkosten laten betalen. Dat klinkt niet leuk. De feiten liggen echter anders. Windgeneratoren wor den gebruikt voor verwarming of koe ling en slechts zelden voor verlichting. Windgeneratoren zijn en worden niet direct een concurent van het stroom- opwekkendbedrijf, wel van gasolie- of brandhoutleveranciers, mocht iemand stroom willen leveren aan het P.E.N. dan is dat een zeer onvoordelige zaak daar hij 10 cent per kilowatt vergoed krijgt en de kostprijs ongeveer 20 cent per kilolwatt is. Windgeneratoren wekken via stroom, of direct door middel van een waterrem warmte op. In beide gevallen kan de energie getransporteerd worden naar het gebruikspunt. Het is duidelijk dat met stroom een grotere afstand over brugd worden kan. Het wonen in het buitengebied heeft naast vele voordelen ook nadelen, zoals het niet aangesloten zijn op het aardgasnet, de grote afkoe ling door wind van een vrijstaande woning en daaraan gekoppeld de hoge prijs van de bestaande energiedragers. Dat zelf energie opwekken, door de gemiddelde gebruiker betaald moet worden, slaat nergens op. De werk gelegenheid die windenergie en andere vormen van niet fossiele energie ople vert is beslist niet gering. Dat er op 29 van de dagen te weinig wind is, is alleen maar prettig, want wind koelt het meest af. O.D.E. Texel horecasector niet meer gestimuleerd moeten worden. Kramer kon meedelen dat voor het volgende jaar een 'versnel de' cursus horeca en andere cursussen in de consumptieve sector zijn aange vraagd. Ook bracht Hennink de sugges tie dat ter bestrijding van de kleine diefstal, in bijvoorbeeld het zwembad, toezicht gehouden zou kunnen worden door (werkloze) jongeren. Vermeulen vond dat de ouders in eerste instantie verantwoordelijk zijn al werd enige controle in kleedkamers van zwembad en sportakkomodatie ('Dat zijn geen kinderspeelplaatsen') niet overbodig genoemd. Zijspoor De heer De Wijn had als begeleider van de Oudeschilder jeugdclub vrees dat in het jeugdbeleid de nadruk op de werkloosheidproblematiek komt te lig gen ten koste van de jeugdclubbegelei ding. 'We moeten wel altijd een beroep op Kramer kunnen blijven doen, want er zijn problemen genoeg,' aldus De Wijn. De sektie achtte dit gevaar ook aan wezig, maar men kan in de maandelijkse vergadering 'de jeugdwerker altijd nog terugfluiten.' Een sportvliegtuigje (type Piper PA 28) liep zaterdag zware schade op bij een mislukte landing op het vliegveld Texel. Het eenmotorige toestel, be stuurd door de eigenaar S. de Haas uit Amsterdam kwam om 16.40 uur vanuit zuidelijke richting te laag aanvliegen waardoor het landingsgestel paaltjes en prikkeldraad raakte vlakbij de grens van het veld. Een wiel brak af en het toestel maakte een buiklanding waarbij een van de vleugels tegen de grond sloeg en werd verbogen. De Haas en zijn medeinzittende Horn kwamen met de schrik vrij. Havenmeester Ed de Bruin was met de brandblusapparatuur zeer snel ter plaatse maar hoefde niet in te grijpen. Er kan van enig geluk worden gesproken. Bij nog iets minder hoogte zou het toestel tegen de slootkant over de kop zijn geslagen en waarschijnlijk in brand zijn gevlogen. Na een eerste onderzoek door de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie handelt de Rijkslucht vaartdienst de zaak verder af. Er is een redelijke kans dat het nog vrij nieuwe vliegtuig kan worden hersteld. De politieke forumavond die vrijdag avond in jongerencentrum 't Asiel onder de noemer ,,De Texelse jeugd en de gemeenteraadsverkiezingen" wordt ge houden zal geen afvaardiging te zien geven van alle partijen. Texels Belang en de VVD zullen niet in het forum vertegenwoordigd zijn. Het Pakt, het CDA, de PSP en D'66 wel. De avond begint om 20.00 uur en er zal ruim schoots gelegenheid zijn vragen te stellen. De bedoeling van de avond is om, vooral aan jonge, kiezers en adspirant- kiezers voorlichting te geven over de uitgangspunten en visies van de partijen op zaken die jongeren aanslaan en problemen van meer algemene aard. De belangstelling voor politiek onder nieu we generaties is tanende, zo hebben landelijke onderzoeken aangetoond en de organiserende instanties van de forumavond, de sectie jeugd- en jonge renwerk en de Stichting Open Jeugd werk hadden aanvankelijk de bedoeling een voorlichtingskrant uit te brengen met standpunten van alle partijen. Dat had moeten gebeuren aan de hand van enquêteformulieren die Texels Belang en de VVD ook niet hebben ingevuld. ,,Die krant komt er dus niet en dat is jammer voor de partijen die wel hun best hebben gedaan maar straks krijgen wij het verwijt niet subjectieve, informatie door te spelen aan de jeugd", aldus jeugdwerker Jan Kramer die stelt dat de jongeren verkiezingskrant onder andere op scholen verspreid zou zijn. De VVD heeft wel gereageerd op de oproep een afgevaardigde voor de fo rumavond te leveren maar kon aan deze eis niet voldoen omdat een VVD-kamer- lid vrijdag een bezoek aan Texel brengt. Texels Belang heeft niet gereageerd en tot op heden is niemand bereid gevon den in het forum zitting te nemen. De deelnemende partijen zijn vertegen woordigd door Gelein Jansen (CDA), Peter Bakker (PSP), Jan Hennink (D'66) en Fridt Blanken (Pakt). Adriaan Dijksen zorgde intussen voor Ie tekst. Van elke soort is de Neder- andse, Latijnse, Engelse, Franse, Duitse en vaak ook de Texelse naam /ermeld, gevolgd door wat bijzonder- ïeden. De planten zijn in het boek ge- ubriceerd naar herkomstgebied: plan- en van het bos, sloot- en walkanten, luinwallen, wegbermen etc. Over elk herkomstgebied wordt een verhaaltje verteld, ook voorzien van fraaie land schapjes in kleur. Verder zijn er de Jiverse naamregisters. Een heel plaatselijk en folkloristisch Johan Reydon flinkst en Adriaan Dijksan iccent heeft het boek gekregen door Johan Reydon Idrumn Dijksen Da wettelijk beschermde grasklokjes (Tenels: blauw klokkiel siert van de Platen uit het boek. Linksboven de Zwanebloem die in de omslag ven het zojuist verschenen plantenboek van Reydon en het Tesels „Korrewós" heet of „Piopekeersiekangolaer. Dijksan. worden bereikt. Dat zou wel eens de belangrijkste verdienste van het boekje kunnen zijn. Dat het verschijnt op een moment dat landschap- en natuurbe houd op Texel volop in discussie zijn, is puur toeval. Maar het kan wel een -bij drage leveren aan die discussie, vooral omdat in het nu verschenen boekje de verwijtende, wetenschappelijke en be lerende toon, die zo kenmerkend is voor veel andere publikaties van milieu mensen, vrijwel achterwege is gebleven. Het idee voor het Texelse planten boek kwam van Johan Reydon, sinds meer dan twintig jaar conservator bij het Texels Museum, later Natuurrecreatie- centrum. In die functie houdt hij zich onder meer bezig met tekenen, het maken van gipsmodellen en diorama's. Ook spreekt hij er veel mensen en daar bij kwam de behoefte aan een overzich telijk Texels plantenboekje herhaaldelijk naar boven. Dezelfde ervaring had zijn NRC-collega Adriaan Dijksen. Het lag voor de hand dat beiden elkaar snel vonden maar het had heel wat voeten in aarde voordat kwam vast te staan dat zo'n uitgave werkelijk mogelijk was. De Texelse Museumvereniging had voor de uitgave geen belangstelling. Dat lag anders bij Drukkerij Brügemann en ,,Het Open Boek", waar vast kwam te staan dat uitgave van een boek met maximaal 200 afbeeldingen in kleur een haalbare kaart moest zijn. Nachtwerk Wie dit bijna 100 pagina's tellende boekje doorbladert zal kunnen bevesti gen dat het een van de mooiste uit gaven is die ooit over een Texels onderwerp is verschenen. In aanmerking nemend dat de oplaag slechts 3000 exemplaren is, dat de meer dan 200 tekeningen allemaal in vierkleurendruk zijn weergegeven en dat het boek ook nog in een hard stevig bandje zit, mag de verkoopprijs van f22,50 verbluffend laag worden ge noemd. Dat is te danken aan subsidies maar vooral aan het feit dat allen die aan het boekje meewerkten meer idea listisch dan commercieel te werk zijn gegaan. Er zit veel onbetaalde of laag betaalde arbeid in. Pfanteneiland Als gevolg van de enorme variatie aan landschapstypen op een betrekke lijk kleine oppervlakte komen op Texel veel soorten planten voor. Stranden, duinen, hei, kwelders, wegbermen, tuinwallen, loofbos, naaldhout, droge en natte gebieden kennen allemaal plantensoorten die bij uitstek in die bepaalde omgeving gedijen. In tegen stelling tot de vogels zijn de planten op Texel nooit eerder onderwerp geweest van een boek. Hoogstens werden de planten als bijzaak vermeld, zoals in „Texel, het vogeleiland" door J. Drijver, hoewel ook het beroemde Ver- kadealbum over Texel (1927) aandacht aan planten besteedt. Boeiend Dat speciale Texelse plantenboek is er dus nu wel, al moet men niet den ken dat het een volledige opsomming geeft van al de wilde planten die op Texel voorkomen. Afgezien van het feit dat dit bij een dergelijke kostbare pre sentatie onmogelijk zou zijn (er zijn zo'n 600 soorten I) zou dat ook weinig zin hebben. Het boekje is namelijk geen flora, maar een instruktieve boeiende leidraad, bestemd voor gewone mensen die (nog) geen bijzonder diep gaande belangstelling voor wilde planten hebben, zowel Texelaars als mensen die regelmatig op Texel komen. Dat „stiekels, pispotjes, skoentjes en knieneblade Texelse namen zijn voor bekende wilde planten, weet haast iedereen wel. Maar hebt ooit gehoord van skeepeblomme, farkesvergift, kwielblade en knienesteertjes? En van „piepiekeersiekangelaar"? Feit is dat de meeste Texelse aanduidingen van planten in onbruik en ver getelheid zijn geraakt. Een groot aantal ervan kon echter worden achterhaald dank zij speuren van Theo Timmer van „Het Open Boek en worden verwerkt in zijn uitgave „De wilde planten van Texel", geschreven door Adriaan Dijksen en van schitterende kleurtekeningen voorzien door Johan Reydon. de Texelse naamsaanduidingen. Theo Timmer heeft er heel wat tijd in gesto ken om die bij elkaar te krijgen. Hij raadpleegde niet alleen allerlei boeken (zoals het Texels woordenboek), maar benaderde ook veel oudere Texelaars, waarvan hij wist dat zij belangstelling hadden voor planten. Dat leverde een Pas toen (in 1979) sloeg Johan leydon aan het tekenen, aan de hand /an een lijst van planten, waarvan werd jemeend dat deze in het boek zouden noeten worden opgenomen. Reydon, sen begenadigd tekenaar, maakte :ijn aquarellen naar de natuur. Alle ilanten, met uitzondering van de orchi- leeën, werden meegenomen naar huis vaar ze uitsluitend in vrije tijd verden nagetekend. Reydon geeft achend toe dat hij hiermee geen goed /oorbeeld heeft gegeven, want planten noet je in de natuur laten. Maar het loei heiligde in dit geval de middelen, (/leer dan een jaar, twee seizoenen, verd getekend. Omdat alle planten /loeiend moesten worden afgebeeld varen voorjaar en zomer perioden van opdrukte; het werd vaak nachtwerk, daar medio 1980 was de collectie ;laar: 218 afbeeldingen verdeeld over iertig kleurplaten. Het zijn meest op- /allende of algemene planten maar er :itten ook zeldzame tussen als ze Jpvallen door schoonheid of typerend rijn voor een bepaald gebied. flinke oogst op. Timmer heeft het gevoel dat het allemaal nog net op tijd is gebeurd. Een paar jaar later zou veel minder te achterhalen zijn geweest. Nu het boekje is verschenen en ongetwij feld bij velen onder ogen komt, is de kans groot dat er nog veel meer oude Texelse namen boven water komen. Mensen met tips zijn welkom bij Timmer. In een volgende druk zullen de nieuwe gegevens worden verwerkt. Mede door de typografische uitvoe ring is ,,De wilde planten van Texel" iets heel moois geworden, een kwali- teitsprodukt van Texelse makelij dat met veel liefde tot stand is gekomen. Daardoor en door de eenvoud en overzichtelijkheid kan een breed publiek

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13