Groen <2wartsjexels in het harG College moei meewerken aan bouw van kassen K J. C. Dros op bijeenkomst Texels Belang: Volgend jaar weer Oosterend Present Ruime meerderheid vóór: Wieken weer aan de molen Nota windenergie in bibliotheek Het is gezellig HAVENRESTAURANT TEXEL Zuivelboerderij Sint Donatus TEXELTOERIST 96e JAARGANG Nr. 9679 WOENSDAG 19 MEI 1982 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 :rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en (ans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 /oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34 60.398. 'Gebruik het afgewerkte koelwater an de electriciteitscentrale voor het erwarmen van kassen. Er worden nu ionderden kubieke meters warm water ler etmaal over de dijk gepompt. Het rekken van bolbloemen zou goede verkgelegenheid kunnen opleveren in Ie wintermaanden. Hiervoor is het lodig dat het college medewerking ver eent aan de bouw van kassen in de luurt van de centrale.' Dit idee om de verkgelegenheid te bevorderen heeft iet Texels Belang raadslid J. C. Dros aan iet college van B en W voorgelegd. )ros kondigde tijdens een verkiezings lijeenkomst van Texels Belang [die ionderdagavond in de Bijenkorf te losterend werd gehouden! zijn plan tan. Als enige partij gaat Texels Belang fit keer voor de gemeenteraadsverkie- ;ingen alle dorpen af. De opkomst op feze avonden valt tot nu toe overigens tegen. In De Koog en De Cocksdorp Elke vrijdag mondelinge informatie De discussienota Windenergie, waarin het gemeentebestuur het voorgenomen beleid ten aanzien van let toelaten van windmolens op Texel heeft uiteengezet, ligt momen teel ter inzage in de openbare biblio theek in Den Burg. Gedurende vier weken kan iedereen er kennis van nemen en er eventueel op reageren bij B. en W. Met de aldus gemaakte aan- en opmerkingen zal rekening worden gehouden bij het samen stellen van de definitieve nota en de daarop gebaseerde windmolenveror dening en wijzigingen in het bestem mingsplan. De discussienota is tot stand gekomen in nauw overleg met de plaat selijke afdeling van de Organisatie voor Duurzame Energie (ODE). Deze afdeling heeft in de bibliotheek een itand ingericht, waar allerlei informatie materiaal met betrekking tot windener gie en andere vormen van duurzame energie ter inzage ligt. Elke vrijdag avond is een van de bestuursleden van fe werkgroep aanwezig om belangstel lenden van mondelinge informatie te Afgewezen De ODE werkgroep is nog steeds aezig met het verzamelen van gege vens, die belangrijk zijn bij het vaststel en van de hoogte en doorsnede van windmolens op Texel. Er zijn aanwij- tingen dat het windregiem lang niet averal op Texel gelijk is, althans niet overeenstemt met de gegevens van iet KNMI die op slechts een punt (de Hors) worden geregistreerd. Het is ook van economisch belang dat windmolens niet groter worden dan strikt nodig is. Feitelijk zou de situatie ap elke bouwplaats tevoren deskundig moeten worden beoordeeld. Om meer ndgegevens te krijgen wil de ODE 3veral op het eiland gedurende langere lijd metingen verrichten. Voor de aan schaf van de benodigde apparatuur werd onlangs een beroep gedaan op iet fonds van de Stuurgroep Maat- chappelijke Diskussie Energiebeleid. Dit verzoek werd deze week echter af- jewezen met als argument dat het <NMI zich reeds bezig houdt met het /erzamelen van meer windgegevens op rasis waarvan de mogelijkheden voor nvoering van windenergie voldoende (linnen worden beoordeeld. kwam er slechts een handje vol mensen en ook in Oosterend was er weinig belangstelling. Texels Belang hoopt dat de interesse voor dit soort avonden groter zal worden naarmate de ver kiezingen meer in zicht komen. In het werkgelegenheidspraatje van Dros noemde hij ook de mosselteelt. Deze mosselteelt vindt al bij Texel plaats, maar alle mosselen worden in Zeeland verwerkt. Volgens Dros gaat 20 tot 30% van de mosselen verloren tijdens het langdurige transport naar Zeeland. Volgens Dros had het RIVO destijds materiaal beschikbaar om te beginnen met het verwateren van mos selen. Toen het RIVO werd veranderd in het RIN was deze kans verkeken. Dros benadrukte dat Texel moet toehappen wanneer de mogelijkheden voor mos selteelt zich voordoen. Ook wees Dros op de werkgelegenheid die kan ontstaan door off shore activiteiten vanaf het eiland. 'In Den Helder moeten alle schepen die voor off shore worden gebruikt door een sluis. Texel heeft twee zeehavens die direct met het open water in verbinding staan en die voor off shore activiteiten geschikt zijn te ma ken, zei Dros. Ook het vliegveld van Texel bood volgens hem betere facili teiten voor off shore faciliteiten dan de Helderse luchthaven. Als één der voordelen noemde hij de kortere vlieg route vanaf het Texelse veld. Gemeentewerken Dros deed een beroep op Texelaars om hun geld te besteden op Texel, als tenminste de prijzen op Texel gelijk zijn aan die op het vasteland. In dit verband noemde Dros ook de dienst gemeente werken. Deze dienst heeft een omzet van vijf miljoen per jaar. Dat is drie gulden per seconde en als al dat geld op Texel zou worden besteed zou dat een aardige impuls zijn voor de Texelse eco nomie.' Het mogelijk op den duur teruglopen van het scholenbestand baarde Dros zorgen. De rijksscholenge meenschap en het LBO hebben samen meer dan honderd leerkrachten die ieder ongeveer vijftigduizend per jaar verdie nen. Zou dit inkomen van Texel ver dwijnen, dan heeft dat ook zijn gevolgen voor de Texelse economie. Daarnaast vond Dros het ongewenst dat kinderen die voortgezet onderwijs willen volgen, dan weer naar de vastewal moeten. Nieuwe leden De avond in de Bijenkorf werd geo pend door Texels Belang voorzitter Cor Zijm die memoreerde dat de partij nu zestien jaar bestaat en voor de vijfde keer aan de verkiezingen mee zal doen. Hij vond het verheugend dat Texels Belang de laatste tijd veel nieuwe leden heeft gekregen en zei te vermoeden dat dat wellicht voortvloeit uit afkeer van de landelijke politiek. Zijm ging verder in op de geschiedenis van de partij. Soms was er een wethouder van Texels Belang, soms had de partij twee of drie zetels, maar altijd kon Texels Belang rekenen op een grote achterban. Over de achterliggende raadsperiode merkte het raadslid J. van Asselt op plezierig te hebben samengewerkt met D. Schilling en dat er ook goede con tacten waren met J. Dros, die een eenmansfractie vormde. Van Asselt vond dat Texels Belang vier jaar geleden op een vreemde manier buiten de verdeling van de wethoudersportefeuil les is gebleven, maar desondanks heb ben de raadsleden van deze partij het college 'positief kritisch' willen volgen. Van Asselt vond dat voor de volgende periode wel een Texels Belang-wethou- der moet komen om meer greep te hebben op het gemeentelijk beleid. De uitgangspunten van Texels Belang zou den dan meer in de praktijk kunnen worden gebracht. Ten aanzien van de landschapspark problematiek merkte Van Asselt op dat Texels Belang, samen met Dros de enige partij was die het principiëel had afgewezen. De VVD heeft volgens Van Asselt een gevaarlijke visie. Deze partij zou tegen het land- schapspark zijn omdat de huidige eco nomische situatie zich daartegen verzet. Van Asselt vond dit gevaarlijk omdat bij verbetering van de economie Texel opeens wél landschapspark zou kunnen worden. Wat betreft de vogelbescherming merkte Dros nog op dat het wellicht een goed idee is als het Mensen Zonder Werk project zogenaamde nestbescher mers maakt, kleine constructies van ijzerdraad die bij een nest kunnen wor den geplaatst. Jeugd Dieper op de milieuproblematiek ging D. Drijver in. Hij zei dat het bestem mingsplan Buitengebied genoeg waar borgen biedt voor het behoud van het Texels landschap. De vergoedingsrege ling loopt niet naar wens in gebieden die reeds als nationaal landschap zijn aange wezen. Het recreatie basisplan biedt volgens Drijver genoeg mogelijkheden om de recreatie op Texel op juiste wijze te laten plaatsvinden. Hij kwam tot de conclusie dat op Texel geen land schapspark nodig is, mede omdat de boeren op het eiland concurerend hun bedrijf moeten kunnen voeren. Mevrouw Krijnen-Bais ging als laatste kandidaat in op de jeugdproblematiek. Ze haalde een artikel aan uit het juridisch studentenblad Ars Aequi waarin staat dat de jeugd de mogelijkheid moet hebben meer verantwoordelijkheid te dragen. Er wordt nu pas iets aan de jeugd gedaan als er al problemen zijn. Die problemen zouden echter voor komen kunnen worden, wanneer het dragen van verantwoordelijkheid wordt bevorderd. Als voorbeeld van het ontnemen van bepaalde verantwoorde lijkheden noemde mevrouw Krijnen de watersport. Het surfen op de Hors meertjes is verboden en op zee mag alleen nog bij hotel Opduin vrij gesurfd worden. Mevrouw Krijnen vond dat een bezigheid als vrij surfen meer verant woordelijkheidsgevoel bij de jeugd doet ontstaan. Verder merkte ze op dat de schoolbe geleidingsdienst vanuit Den Helder niet goed functioneert en dat het tijd is dat op Texel een jeugdmaatschappelijk werker of een jeugdpsycholoog komt. Op zeer democratische wijze heeft Oosterend besloten in de zomer van volgend jaar op nog nader te bepalen data een groot feest op touw te zetten. In de vrijdagavond in dorpshuis De Bijenkorf gehou den buitengewone vergadering van de dorpscommissie werden 85 stemmen vóór feestvieren uitgebracht en 11 tegen. Voor de dorps commissie was dat ruimschoots voldoende. Men had zich voorge nomen dat er minimaal 75% voorstanders moesten zijn, wilde men er weer aan het omvangrijke organisatiekarwei beginnen. Bij het feest Oosterend Present moet men op de medewerking van het overgrote deel van de Oosterenders kunnen rekenen, want haast iedereen zal er op een of andere wijze bij worden betrokken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Voorzitter J. C. Roeper liet aan het begin van de bijeenkomst blijken nog wel wat meer belangstelling te hebben verwacht. Er waren nu minder dan honderd mensen. Roeper zei nadrukke lijk dat het bestuur zich ten aanzien van de vraag 'feest of niet' strikt neutraal zou opstellen om de mening in de zaal niet te beïnvloeden. De bestuursleden zouden zich van stemming onthouden. De organisatie van het feest zal weer berusten bij de thans nog sluimerende Stichting Oosterend Present. Feitelijk is dat de dorpscommissie, want het be stuur van de dorpscommissie is tevens het bestuur van de Stichting Oosterend Present. Van mogelijk nog groter belang bij de organisatie zijn de vele commis sies die ieder bepaalde onderdelen van het feest voor hun rekening nemen. In zijn inleidend praatje liet Roeper verder uitkomen er alle begrip voor te hebben dat er mensen zijn die niet voor een nieuw Oosterend Present voelen. Zo'n feest vraagt veel inzet en geld en niet iedereen vindt dat in deze economisch zorgelijke tijden verantwoord. Anderen vinden die omstandigheden juist een reden om wél te feesten. Nieuwe banden Een zeer belangrijk pluspunt van zo'n gezamenlijk georganiseerd feest vond Roeper de nauwe banden die erdoor ontstaan tussen de Oosterenders onder ling. In het dorp vestigen zich regel matig nieuwe mensen die elkaar tijdens de voorbereidingen voor het feest goed leren kennen en vanaf dat moment blijvend contact houden. Het staat nog allerminst vast welke evenementen in de zomer van 1983 in Oosterend zullen worden geboden. Er wordt veel gevoeld voor een vlootshow, maar dat zal helemaal afhangen van de bereidheid van de vissers die zich hierover nog niet hebben beraden. Een historisch openluchtspel lijkt vaste tra ditie te zijn maar het is best mogelijk dat inplaats daarvan deze keer iets anders wordt gedaan, mede omdat men op dit moment nog geen idee heeft waar dit openluchtspel over zou moeten gaan. Dat in Oosterend voorlopig nog geen nieuwe huizen worden gebouwd heeft als voordeel dat het volgend jaar nog kan worden beschikt over een geschikt feestterrein. Overigens is er wat voor te zeggen om voor dit doel niet meer een stuk gewoon boerengrasland te nemen maar een vlak terrein, waarbij wordt gedacht aan het sportveld. De vorige keer kon een veelbelovende muzikale show uit Nieuw Zeeland niet doorgaan omdat de muzikanten op het hobbelige terrein teveel risico liepen. Borgen Wat betreft de financien merkte Roe per op dat het ook nu weer de bedoeling is de zaken sluitend te krijgen. Van vorige feesten bleef steeds een aardig batig saldo over, bestemd voor Ooster- ender gemeenschapsvoorzieningen. Het saldo van de laatste keer (voor een rolschaatsbaan) is overigens nog niet aangesproken. De kans op verlies in plaats van winst is overigens vrij groot. De meeste evenementen zijn weerge- voelig. De organisatie zal de gewenste financiële buffer vormen door een hon derdtal mensen te vragen borg te staan voor eenbepaald bedrag. De vorige keer was dat 7200,— per borg. Tot dusver heeft men de borgen altijd terug kunnen betalen. Voor het vragen van een risico garantie bij de gemeente wordt weinig gevoeld. Veel werk De voorzitter waarschuwde dat het besluit om ook volgend jaar weer te feesten niet lichtvaardig moet worden genomen. De gevolgen zijn voor veel mensen ingrijpend en er zal veel werk verzet moeten worden. In eerste instan tie zal een beroep woreen gedaan op de commissies die ook de vorige keer aan het werk zijn geweest, aangevuld met vooral jongeren die dan de handen flink uit de mouwen zullen moeten steken. „Er zijn bij ons geen erebaantjes". De molen 'De Traanroeler' te Oudeschild heeft zijn wieken weer terug. Met behulp van een grote kraan zijn de 22 meter lange roeden vrijdag op hun plaats gezet door het molenbouwersbedrijf Dunning B.V. v/h Th. Bremer te Adorp (Gronin gen). De stalen roeden waren er begin november afgehaald om in de werkplaats van Dunning te worden opgeknapt. De komende weken zullen de wieken verder worden gemonteerd. Er zullen metalen neuzen en remkleppen worden gebracht en het hekwerk en de kleppen worden van hoogwaardig hout. Deze materialen hebben een veel langere levensduur dan het aluminium waarmee de molen tot vorig jaar was uitgerust. Door de gewijzigde konstruktie krijgt de molen ook een hoger rendement, wat erop neerkomt dat er per jaar meer stroom mee wordt opgewekt (Advertentie I.M.) Na de pauze kregen de aanwezigen de gelegenheid hun mening te geven. Daarbij bleek al spoedig dat een ruime meerderheid voorstander was van het feest. De heer S. Keijzer pleitte voor een vlootshow. Naar aanleiding van de suggestie om voor het feest een ideën- bus open te stellen, werd gezegd dat ieder die een aardig idee heeft daarmee terecht kan bij een van de commissie leden. De heer Tatenhoven sr. stelde de vraag aan de orde of het nu echt wel zo nodig is volgend jaar alweer een feest te beginnen. Elke vijfjaar móet niet persé; je zou het ook nog een jaar kunnen uitstellen. Roeper bevestigde dat. De termijn van vijf jaar is in het verleden ook niet altijd precies aangehouden. Tussen het eerste en tweede feest zat vier jaar Maar voor vaste regelmaat is ook wat te zeggen. Met name sommige oud-Oos- terenders die van de partij willen zijn op de reünie, rekenen er een beetje op. Oosterend Present werd tot dusver altijd in de bouwvakvakantie gehouden, niet alleen omdat er dan veel mensen op Texel zijn maar vooral omdat dan beschikt kon worden over het materiaal van aannemer Drijver. Tegenwoordig zijn de bouwvakvakanties anders gere geld zodat het eventueel ook in een andere periode kan. Verschillende meningen waren vrijdag te beluisteren over de vraag op welke dagen van de week het feest moet worden gehouden. Afsluitend op vrijdag of zaterdag? Meegedeeld werd dat het saldo van het vorige feest niet mag dienen om een eventueel verlies van het nieuwe feest te compenseren. Dat geld blijft staan; niemand mag er aan komen. Al halverwege het voorlezen van de stembriefjes was duidelijk dat de voor standers van het feest verre in de meerderheid waren. ,,Haal de erepoort maar alvast van de zolder", zei iemand. Kwark Boerenkaas Verse karnemelk Boerenboter Donderdags verkoop aan de boerderij, Hoomderweg 46, Den Hoorn. Het eerste zomernummer van de (nr. 2/'82) is klaar en is sinds afgelopen weekend bij 70 verkooppunten te koop. De voorbereidingen voor de bijlage van de Texeltoerist en Texelse Courant Recreaktief Texel zijn in volle gang. Met ingang van vrijdag 9 juli zal deze gratis krant gedurende 7 weken worden ver spreid onder Texelaars en toeristen. Dat verspreiden gebeurt via de Texelse Courant, het Recreaktief- team en de 70 verkooppunten van Texeltoerist. De krant wordt zelfs op de boot uitgedeeld. Totale oplage 135.000, Advertenties. Er is nog beperkt advertentieruimte beschikbaar. Informatie: Drukkerij/Uitgeverij Langeveld en de Rooy B V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1