Welzijnsstichting over beheersbaarheid uilgaven Wij krijgen de zwarte piet toegespeeld" G.v. T. nam deel aan de provinciale wedstrijden springen te Schagen l y i ik\vi bi imi f f ,,An American werewolf" POVERE EERSTE LAMMEREN- MARKT Opbrengst collecte Picknick-rit Blijde Rijders Plan Burgwal ter inzage KNVB-toernooi NlOZ-toneelgroep zaterdag in De Lindeboom Voetbaluitslagen Vakantieganger waarschuwt voor gevolg veertarief ha! óók lid van de fietsclub! Henk Witte weer Koningschutter I! 'OENSDAG 19 ME11982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 d Het bestuur van de Welzijnsstichting eonde zich in de vergadering van gis- ravond verbolgen over de kritiek van ikeleke raadsleden over 'de niet te ïheersen' uitgaven in de welzijnssector, t Vij geven precies aan wat we willen maar eraad gaat schrappen en doet grotere tgaven en dat mogen wij dan weer in ïze begroting oplossen,' was een op- erking van E. Postma en C. Hooger- ide die meenden dat de raad wel voor a iterklaas speelt maar niet aangeeft aar het geld vandaan moet komen. F. °|chellinger maakte zich helemaal niet ukover die kritiek. 'Het is politiek alleen aar makkelijk om grote bedragen bij ons ider te brengen. Als de tijd rijp is krijgen het wel op hun brood,' aldus de gevaardige van de dorpshuissektie. Naar aanleiding van de raadskritiek oeg mevrouw Postma waarom ge- eentelijke subsidies bij de Welszijns- aichting begroot zijn. De stichting is s>lgens haar een adviserende instantie aar krijgt wel de gevolgen van raads- jsturen onder ogen. 'Zet dat op de igroting van culturele zaken.' G. Oskam if daarop een uitleg die erop neerkwam it het goed is alle uitgaven in deze sector )één begroting te plaatsen waardoor de >sten juist te beheersen zijn en prioriteit ïancieel en maatschappelijk goed afge- ogen kunnen worden. Daardoor is het >or het bestuur makkelijker om advies t te brengen al blijft de gemeenteraad ituurlijk het laatste woord houden,' dus Oskam, die aanvulde dat de korting subsidies nu binnen de stichting is igelost. Tussen de sektie jeugd en jongeren- erk en de beheerscommissie van het irpshuis in Den Burg is onenigheid itstaan over het verhuren van de igwerklesruimte van de muziekschool n derden. In het meerjarenplan is isteld dat deze ruimte speciaal voor rhuur geschikt gemaakt zou worden n behoeve van bijvoorbeeld popgroe- n die daar kunnen repeteren. De ruimte aat echter vol met slagwerkinstrumen- n en de beheerscommissie vreest it door onvoldoende toezicht schade zal itstaan. Bovendien voelen de vakleer- achten van de muziekschool er niets or de lesbox bij verhuur leeg te halen, jntracten met huurders bieden vol- ns de beheerscommissie geen vol lende waarborg voor een juist gebruik n de ruimte en het eventueel verhalen n schade. De lesbox mag nu alleen ver- lurd worden aan leerlingen die privéles Hen hebben van een muziekschool icent. E. Postma en M Janssen rwoordden de bezwaren van de sektie zeiden de indruk te hebben dat vooraf bepaald was dat de ruimte maar beter et verhuurd kon worden.Waarom zet school die ruimte dan vol met De eerste Texelse lammeren- markt was maandag weer een schamele vertoning. Niet meer dan 83 dieren werden aangevoerd, slechts een paar hokjes vol. Geno teerd werden prijzen van f 162,50 tot f 175,bij slechte handel. instrumenten. Geef erblokfluitles," aldus E. Postma, die te horen kreeg dat pauken ed. alleen in de speciale slagwerkruimte gebruikt kunnen worden Ongeschikt ,Ze zijn er ongeschikt voor gemaakt," meende W. Rienks, die het betreurde dat de school alleen voor eigen leerlingen op komt. Het argument van geen toezicht werd niet juist gevonden. (,,Dat kun je wel met contracten regelen.") maar men begreep wel dat het moeilijk is de slag werkinstrumenten steeds te verhuizen. De sektie jeugd en jongerenwerk is na haar protest uitgenodigd de situatie ter plekke te komen bekijken Polygoon De gemeente heeft van het Polygoon journaal de aanbieding gekregen om negen fils die betrekking hebben op Texelse gebeurtenissen uit de periooe 1925 - 1955 over te nemen. Het betreft onder andere opnamen van strandingen van schepen, de MOK, het bewijzen van de laatste eer aan een omgekomen Engelse piloot in het eerste oorlogsjaar en de stormramp van 1953. In samenwer king met de musea zal bekeken worden De opbrengst van de collecte, die voor het astmafonds werd gehouden is f3948,02. Dat is minder dan vorig jaar, toen f4017,11 werd opgehaald. Verdeeld naar de dorpen is de op brengst als volgt De Waal f57,10; Den Burg f1825,45; 't Horntje/Den Hoorn f462,70; De Koog f582,92; Oudeschild 7375,65; Oosterend f513,35; De Cocksdorp f130,85. De Blijde Rijders" houden morgen (Hemelvaartsdageen picknick-rit. De start is om 11.45 uur op het parkeerter rein aan de Emmalaan. Opgave vooraf is niet nodig. Mochten de weersom standigheden aanleiding geven tot twij fel over al of niet doorgaan van de rit, dan kan gebeld worden naar (02226) 369. Gisteren hebben B. en W. besluiten genomen inzake de herinrichting van de Burgwal in Den Burg. Daarbij is voor zover mogelijk rekening gehouden met hetgeen in de 22 april gehouden hoorzitting door de bewoners naar voren is gebracht. Het ging met name om de situatie op de hoek Burgwal- Parkstraat. Tekeningen van het gewij zigde plan liggen ingaand maandag a.s. voor ieder ter inzage in kamer 206 van het raadhuis. Gedurende openings tijden van het raadhuis kunnen ze worden ingezien. Het is de bedoeling ongeveer een week later met de uitvoe ring van het werk te beginnen. hoe het materiaal overgenomen zal worden, omdat ook de mogelijkheid van overschrijven op video bestaat. Exacte kosten zijn nog niet bekend. Voorzitter De Welzijnsstichting heeft een nieuwe voorzitter. P. Bakker die deze taak twee jaar heeft vervuld heeft te kennen gege ven 'gas terug te willen nemen' en gis teravond werd met vier stemmen C. Hoo- gerheide als nieuwe welzijnsvoorman gekozen. Zijn tegenkandidaat M. Jans sen kreeg drie stemmen en zal Hooger- heide opvolgen als vedrtegenwoordiger in de begeleidingscommissie van het MZW-projekt. Ter afsluiting van het 70 jarig jubileum van SV Texel wordt zondag 23 mei een KNVBtoernooi gehouden. Deelnemen de elftallen KNVB selectie, Helderse selectie, Texelse selectie, Actief (3e kl, KNVB noord) HSV (3e kl. KNVB west) en Texel. Indeling: poule A, KNVB elftal, Texel, HSV. Poule B Helderse elftal, Texel elftal, Actief. 11.00 uurTexels elftal - Helders elftal Texel - HSV 11.45 uur: KNVB elftal - HSV Actief-Texels elftal 12.30 uur KNVB elftal-Texel Helders elftal - Actief pauze jeugdwedstrijd 14.10 uur om 3e en 4e plaats om 5e en 6e plaats 15.00 uur finale 16.45 uur prijsuitreiking in de Kletskeet. Het zouden goede wedstrijden kunnen zijn. Texel kan eens laten zien of het tegen deze sterke elftallen tot goede resultaten kan komen. De toneelgroep „Comedia de la Nioz" brengt zaterdagavond een tweetal toneelstukken in de schouwburg van Hotel De Linde- boom-Texel. Gebracht wordt de tweeakter „Spiegels" geschreven door Dimitri Frenkel Frank en de eenakter „Gips" geschreven door J. P. Franssens. Aanvang van de toneelavond is 20.00 uur en toe gangskaarten kosten zes gulden. Het is de eerste keer (behoudens de deelname aan het eenakterfestival van UDI) dat Comedia de la Nioz publieke lijk naar buiten treedt. Al vele jaren werden voor het NIOZ personeel uit voeringen gegeven op de jaarlijkse feestavond, maar nu wordt de sprong naar een breder publiek gewaagd. Dat lijkt op voorhand al niet tot desastreuze gevolgen te zullen leiden, want in de beperkte toneelakkommodatie van de RSG liet de NlOZ-groep tijdens het eenakterfestival met de opvoering van „Wegens sterfgeval gesloten" van Jan Wolkers een goede indruk achter. Ook zaterdag waagt de groep zich aan twee serieuze stukken die echter ook veel humor bevatten. „Gips" handelt over twee patiënten in het ziekenhuis, waar van de ene (door het vele gips) volledig aan het bed gekluisterd is en afhanke lijk blijkt van zijn kamergenoot, die deze machtpositie vaak „niet zo sociaal" weet uit te buiten. „Spiegels" van Frenkel Frank toont een aantal gesprek ken tussen twee personen die vol ver rassingen zitten en waarin helden zich blijken te ontpoppen als nep-figuren en „trutten" zich ontwikkelen tot aardige mensen! Na afloop van de toneelavond is er bal met de muziekgroep De Speakers. Zondag 16 mei: 4de klasse KNVB: Texel-USVU 2-0 Beslissingswedstrijd kampioen schap res. 3de klasse A: Texel 3-WGW 4 0-2 Beslissingswedstrijd Kampioen schap Res. 5de klasse B: Texel 5-WGW 9 3—1 Hoewel de deelname minder groot was dan in voorgaande jaren, deden toch nog 48 ploegen mee aan deze provinciale wedstrijden springen te Schagen. Drie verenigingen van de Turnkring Hollands Noorderkwartier, w.o. G.V.T. en de overige verenigingen uit de Turnkringen West-Friesland, Hollands Zuiderkwartier, Purmerend en Omstreken en de Gooise Turnkring. Het lange mat-springen werd leuk gebracht. Er werden per deelneem ster 10 sprongen uitgevoerd. De meisjes eindigden hiermee in de middenmoot. Voor het kastspringen waren de sprongen te licht. Er werden volgens het reglement 2 lichte, 3 middelmatige en 1 zware sprong gevraagd, zowel in de lengte als in de breedte van de kast. De eenvoudigste sprong in de cat. zware sprongen was een handstand overslag op één hand. Hier kwamen de meisjes nog niet aan toe, waardoor het eindcijfer niet tot het maximum kon komen. Dames De combinatieploeg meisjes/dames kwam uit op de lange mat. Zij moesten ieder 12 sprongen laten zien. Zij eindigden bij de hoogst geklasseerden. Deze ploeg bestond uit Monique Schermer, Monique Kalk, Mirjam Raven, Anka Coutinho, Marja Vlaming, Gertie Praamstra, Leonie Ran, Marit de Porto. De ploeg moest in z'n geheel 10 gelijke sprongen maken. Daarnaast mochten 2 vrije sprongen worden uit gevoerd. Er werd goed gesprongen. Er waren mooi uitgevoerde flick flacks en salto's. Voor dit seizoen waren dit de laatste wedstrijden georganiseerd door Kring en Provincie. G.V.T. kwam uit met 3 ploegen. 1 ploeg meisjes lange mat en 1 ploeg meisjes kast Rheuter. Op deze 2 toestellen deden dezelfde meisjes mee. 1 ploeg meisjes/dames lange mat. De meisjesploeg bestond uit: Tascha Witte, Tamara Maas, Danny Witte, Gemma Praamstra, Edda Bakker, Simone Winter, Siegrid Sikma, Karin Vlaming. Voor dit jonge meisjesploegje was het de eerste keer dat ze aan dit soort wedstrijden meededen. Kampioenschappen Zaterdag worden de Texelse kam pioenschappen turnen gehouden in de Sporthal „Ons Genoegen". Deze wedstrijden worden door de Stichting Sportraad georganiseerd. 's Morgens zijn er wedstrijden voor de recreatiegroepen in de leeftijd van 6-12 jaar voor alle leden van alle gymnastiekverenigingen op Texel. Elke deelnemer/ster zal een diploma krijgen. Aanvang 9.30 uur buitendorpen; 10.30 uur GVT4eden. 's Middags zijn de Tum wedstrijden voor de afd. Turnen. Hieruit komt de Texelse kampioen(e). Het belooft een mooie en zeer spannende wedstrijd te worden. Het klinkt misschien een beetje tegenstrijdig, maar „An American werewolf in Londen" is een heel genoeglijke griezelfilm van auteur-regis seur John Landis, uit het recente ver leden bekend van pittige komedies als „Kentucky fried movie", „Nantional Lampoons Animal House" en „The Blues Brothers". Voor deze film heeft Landis een beroep gedaan op twee jonge acteurs David Naughton en Griffin Dunn. Zij spelen Amerikaanse studenten, die een trip door Engeland maken. Op een avond raken ze bij volle maan ver dwaald in moerasachtig gebied. Ze houden op met grappen maken over geesten als ze een bloedstollend gebrul horen. Op hetzelfde moment bespringt een monster Griffin. Naughton neemt de benen. Al komt hij niet ver in het drassige gebied. Hij herstelt zich en keert terug. Dan bespringt het monster hem. Als David bijkomt in het ziekenhuis en het monster een oplawaai wil geven, zegt de verpleeg ster dat hij zich beter rustig kan houden, omdat hij drie weken buiten bewustzijn is geweest. De artsen geloven David's verhaal niet. Maar David herinnert zich het beeld van het monster dat voor zijn geestesoog op doemt en gaat op zoek. Griffin ver schijnt in David's nachtmerries als weerwolf. Een vreselijk toegetakelde Griffin vertelt David dat het monster beiden in zijn macht heeft. Ook David is gebeten en gedoemd te veranderen in zo'n vreemd beest. Bij de volgende volle maan gebeuren er vreemde dingen met z'n lichaam. Hij gromt en verandert langzaam in een vreemd creatuur en verdwijnt in de nacht. Vanaf dit moment brengt regisseur Landis de film naar een zenuwen gieren door je keel-climax. „Am American werewolf in London" is te zien van donderdag t/m dinsdag. Toegang: 16 jaar. „Popeye" Om Half drie gaan in de zondagmati- nee de lichten uit en de projector aan voor een elftal tekenfilms van het spinazie-etende matroosje Popeye Hij is te zien als o.a. gymnastiekleraar, als toreador, als presidentskandidaat, als kermisexploitant enz. enz. Maar ook zal Popeye zich stefeds weer moeten ver dedigen tegen de laag bij de grondse streken van zijn rivaal Bloto, die hem en zijn vriendin Olijfje het leven zuur probeert te maken. „Ik ben er in Den Helder getuige van geweest hoe verschillende mensen met caravans die 7102,— moesten betalen voor de overtocht, hun spul omdraaiden en huiswaarts of naar een andere bestemming gingen". Aldus de heer J. A. Does uit Kortenhoef in een brief aan de gemeenteraad, waarin hij waar schuwt voor de gevolgen van de TESO-tarieven en andere volgens hem ongunstige ontwikkelingen op Texel. De heer Does is tot dusver een trouwe vriend van Texel. Al twintig jaar komt hij er met zijn gezin gemiddeld drie keer per jaar. Ook dit jaar zal hij de zomervakantie van drie weken nog op ons eiland doorbrengen, maar hij kon digt aan dat het de laatste keer is ge weest als de veertarieven niet lager worden. Hij is ervan overtuigd dat zeer vele anderen hetzelfde doen, al zullen zij dat niet tevoren aankondigen. Het zijn vooral de korte vakanties naar Texel die door de stijgende boot tarieven onbetaalbaar worden. Does schrijft dat hij voor een lang weekend rond 25 april voor de overtocht van een personenauto met vrouw en kind 749,— moest betalen. Voor een zelfde overtocht bij Kruiningen/Perkpolder in Zeeland betaalde hij 75, Does wijst er in zijn brief op dat Texel ook zonder overtochtkosten al duur is. „Tijdens een vakantie besteden wij een veelvoud van hetgeen een gemiddelde buitenlandse vakantie ons zou kosten, want Texel is echt niet zo goedkoop". Does zegt dat ook de jaarlijks stijgen de toeristenbelasting een bedreiging voor het toerisme is." „Deze belasting, die aanvankelijk werd ingevoerd om noodzakelijke voorzieningen voor de toerist te kunnen betalen, dreigt thans uit te groeien tot een melkkoe waarmee de gemeente Texel zich allerlei dolle dingen kan per mitteren. Maar let wel, de meeste mensen komen naar Texel voor de rust, de natuur en de gemoedelijkheid van de bevolking. Juist die kleinschaligheid van winkeltjes, eethuisjes en de voor sommigen misschien wat primitief aandoende vermakelijkheden heeft zo z'n eigen charme. Maar als ik thans zie hoe, met name De Koog verloedert door gokautomatenhallen en andere groots opgezette amusementsprojec ten, dan rijst bij mij de vraag, of Texel niet bezig is haar beste troefkaart te verspelen. U moet zich goed realiseren, dat als Texel wordt veranderd in één groot pretpark, het zich in niets meer onder scheidt van de vele andere pretparken in ons land, maar wel het nadeel houdt van een dure boottocht en een uit de hand gelopen toeristenbelasting." Vrijdag is in Sportzaal do „Ferre- ver" voor de achtste maal het tradi- tionale Koningschieten gehouden door de Handboogschietvereniging Eilandschutters In dit jaarlijks terugkerende evene ment spannen de leden van de hand boogschietvereniging met elkaar de boog om uit te maken, wie zich voor het lopende verenigingsjaar Koning- schutter mag noemen. Evenals voorgaande jaren werd het een spannende en gelijkopgaande strijd, waarin de nummers 1 en 2 elkaar niets toegaven. Maar naarmate de wedstrijd vorderde kregen bij Pieter Boon de zenuwen de overhand, waardoor hij in Henk Witte zijn meerdere moest erken nen en hij evenals vorig jaar tweede werd. De uitslag: 1e en Koningschutter Henk Witte 296 punten; 2e Pieter Boon 280 punten; 3e André Keijzer 259 punten. Zodat Henk Witte weer een goede start gemaakt heeft om de Keizerstitel, die hij vorig jaar moest afstaan aan Simon de Porto, te heroveren.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7