VVD-kameriid Hermans: „Aankopen grond door CRM sluipend proces" Heston Choir in Den Burg Texelaar doet mee aan zeilrace naar Verenigde Staten TX 11 op laatste rustplaats Resultaten van „werken met klei"- cursus in raadhuis kelder Jassen gestolen Diefstal brommer pi dSDAG 25 ME11982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 goede Een gezin met vier personen dat met een caravan naar Texel komt is voor de overtocht al snel honderd gulden kwijt. Sommigen zien daarom van het bezoek van Texel af, waardoor inkom sten verloren gaan. Wendrich prees het functioneren van TESO en zei dat als de fuikhaven wordt aangepast zo dat het tweede dek van de dubbeldekker ge bruikt kan worden, dit waarschijnlijk tot gevolg heeft dat de tarieven twintig procent lager worden. Verder zei hij dat TESO jaarlijks 1,3 miljoen gulden bijlegt om het vervoer van Texelaars relatief goedkoop te laten plaatsvinden. Her mans bleef zich huiverig opstellen ten opzichte van het subsidiëren van een particulier bedrijf, maar vond wel dat met spoed moet worden gewerkt aan aanpassing van de fuikhaven. Landspolitiek Aan het begin van de avond ging het VVD tweede kamerlid in op de lands politiek. Hij verweet D'66 kortzichtig heid omdat deze partij niet met de VVD wil regeren. Na een jaar besluiteloos heid is gebleken dat de combinatie PvdA, CDA en D'66 niet kan. ,,Wie zal het D'66 dan kwalijk nemen als het zegt: we gaan met CDA en WD verder in een volwaardig kabinet". Volgens Hermans staan deze drie partijen op de hoofd punten van het beleid het dichtst bij elkaar. ,,De partijtop van D'66 is kortzichtig bezig. Ze zijn als de dood de PvdA van zich te vervreemden. Maar de redelijke kiezers van D'66 zullen het spoor volledig bijster zijn". Hermans zei dat de VVD als rechts en asociaal werd omschreven toen deze partij tien jaar geleden pleitte voor verlichting van de lasten van het bedrijfsleven en beper king van het volume der sociale voorzie ningen. Nu zijn alle partijen het erover eens dat dergelijke maatregelen nodig zijn". De 33-jarige Ab de Wijn uit Den Burg „dobbert" sinds vorige week zondag op de Atlantische Oceaan. Hij is bezig aan de De Kuyper-Cruise zeilrace. Een tocht van ongeveer zeven weken van Rotterdam naar New York. De Wijn is als navigator aangesteld op de Pinta III van schipper Jan van Zadel uit Medem- blik. De Cruise-race is georganiseerd in het kader van de 200 jaar handelsbe trekkingen Nederland-V.S. Met veel feestvertoon zijn de acht deelnemende schepen uit Rotterdam vertrokken en de zeiltocht is cruise genoemd omdat de Bermuda-eilanden en de Azoren aangedaan moeten worden. Daar zitten tijdscontroleurs. Er wordt met handicap gevaren, waardoor volgens een punten systeem een win naar wordt aangewezen. Ab de Wijn heeft ervaring als stuurman op de grote vaart en heeft verschillende zeilschepen uit Denemarken en Noorwegen naar Nederland gebracht. Het is voor de eerste keer dat hij een dergelijke lange tocht maakt. Vanuit New York vliegt hij terug naar huis, omdat de Pinta III in de VS verkocht zal worden. Donderdag vertrekken uit Rotterdam de zeilschepen die meedoen aan een an dere race naar New York, waarbij geen enkele plaats wordt aangedaan en men zelf de kortste route kan kiezen. De eerste zeildagen waren voor de vier koppige Pinta-bemanning ,,te rustig". In het Kanaal stond praktisch geen wind en men heeft enkele dagen rond gedobberd. Contact met de schepen is er nog via het schip ,,Krasnapolsky" dat door de sponsor is uitgerust met een zeer sterke zender die tot het Am sterdamse gelijknamige hotel reikt. De andere schepen hebben weer radiover binding met ,,Krasnapolsky" en zo konden de eerste bevindingen aan het thuisfront" worden doorgegeven. De TX 11, de in 1894 gebouwde Texelse blazer die als voorbeeld diende voor het bouwen van een gloednieuw schip dat nu bij het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen ligt, heeft zijn laatste rustplaats gevonden. Na de jarenlange zwerf tochten langs verschillende havens en musea waarin de aftakeling steeds verder ging, is het schip nu terecht gekomen in de plaats waar zijn veelbewogen dienstjaren des tijds begonnen: Oudeschi/d. Het gehavende wrak kwam daar vrijdag middag rond half twee aan. Het schip lag op een dekschuit en werd getrokken door twee pleziervaar tuigen. Die schepen behoorden toe aan de heer Van Amerongen, werf baas bij werf 't Kromhout te Am sterdam waar de nieuwe TX 11 gebouwd werd. Van Amerongen had aangeboden de oude blazer naar Texel te vervoeren. In Oude schi/d was veel belangstelling voor de oude blazer. Zoiets kunnen ze toch niet meer oplappen", zei een vrouw en daar had ze gelijk in. Het is dan ook niet de bedoeling dat het schip hersteld wordt. De TX 11 zal nooit meer op de Waddenzee varen, maar komt bij het Maritiem mu seum te liggen a/s blijvende her denking aan de oude geharde Tex else vissers/ieden. Vandaag wordt een bescherming rond het schip aangebracht die moet voorkomen dat het weer de blazer nog verder zal doen aftakelen. Wanneer de zaak financiëel rond is en de bouw vergunning is afgegeven komt de blazer te liggen in de oude Wier- schuur bij het museum. Die wier- schuur stond vroeger bij de Hoge- berg. Het wordt nu de ruimte waar de TX 11 tot in lengte van dagen door bezoekers bewonderd kan worden. De aankomst van de TX 11 was een imponerend gezicht. Het krak kemikkige schip moest namelijk met een zware kraan van de dekschuit worden gehesen en op een vracht wagen gezet. Vervolgens werd het naar het museum gereden, waar het weer van de vrachtwagen werd afgetakeld. Gelukkig was het in een solide stalen kooiconstructie gevat die voorkwam dat het zou breken. Met een gigantische kraan van de firma Mosk uit den Helder werd het vijftien ton zware schip opgetild. De firma Mosk deed dit geheel be langeloos. Nadat eerder in deze krant had gestaan dat het college van B en W de gevraagde f 3.500, - niet beschikbaar wilde stellen om de oude blazer terug naar Texel te brengen, bood Mosk zijn kraan gratis aan. Een cadeautje van dui zenden guldens, want het werken met deze apparatuur is allesbehalve goedkoop. Het schip heeft nu in teder geval zijn laatste bestemming gevonden en het wachten is nu op het moment waarop de oude wier- schuur gebouwd kan worden. Tot en met 11 juni is in de raadhuis- expositiekelder werk te zien van tien cursisten die hebben meegedaan met de MZW-cursus „werken met klei". Daarbij heeft men niet alleen het zelf ontwerpen en maken van potten en schalen in de praktijk gebracht, maar ook het bakken en glazuren is met zelf gebouwde steenovens in de buitenlucht uitgevoerd. De cursus van tien lessen werd gegeven door Nesrin During uit Oosterend en bij het maken van de potten is geen gebruik gemaakt van een draaischijf en uitsluitend gewerkt met Texelse klei. Door het niet elektrisch bakken ont staat een a-symetrie en het houtvuur heeft in de uiteindelijke vorm altijd het laatste woord. In de raadhuiskelder is een oven nagebouwd waaruit blijkt dat pottenbakken door ieder zonder dure apparatuur uitgevoerd kan worden. Met hout stoken vereist enige inspan- Enkele cursuswerkstukken. ning, maar deze natuurlijke techniek levert echter wel bijzonder kleurige „baksels" op. Het resultaat van de cursus is tezamen met het werk van de uitleen kunstenaars en (vanaf dinsdag) met aquarellen van het waterverfconcours op werkdagen te bezichtigen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur Uit een discotheek in Den Burg werden vrijdagavond vier jassen gesto len met een totale waarde van 1750, Het gaat om twee vliegeniers jacks, een zwarte leren jas en een spijkerjack. In de nacht van dinsdag op woens dag werd in De Koog een rode Zündapp bromfiets gestolen met verze keringsplaatje TWB 428. De bromfiets, die toebehoorde aan een 17-jarige Texelaar was niet afgesloten. gebeurt dat. D. Stoll ging in op het feit dat de Werkgroep Landschapszorg niet op de hoorzitting over het nationaal landschap was verschenen. ,,Dat hoe ven ze met want ze hebben recht streekse contacten met Den Haag. Als ze aan de bel trekken wordt er geluisterd en gaat in Den Haag meteen een geld zak open", zei hij. ,,Als dat waar zou zijn, zou ik meteen mijn kamerzetel beschikbaar stellen", zei Hermans. Hij zei dat er jarenlang een sterke natuur- en milieulobby is geweest naar tweede kamerleden toe. Lang zamerhand beginnen de inziditen in de kamer zich echter te wijzigenMen ziet in dat mensen de bemoeizucht van de overheid moe zijn De gedachte wint veld dat de natuur zelf in evenwicht moet komen Hermans zei stomver baasd te hebben vastgesteld dat meeuwen op Texel beschermd zijn. "Ik heb nergens zoveel meeuwen gezien als hier. Doordat je het één beschermt raakt het evenwicht zoek. Door het beschermen wordt de natuur vaak ver stoord", zei hij. T oeristenbelasting Over de door Hermans bepleite de centralisatie stelde de heer Kamstra een vraag. Volgens hem heeft decentrali satie tot gevolg dat de burger allerlei extra belasting moet betalen. Als voor beeld noemde hij de gemeentelijke toeristenbelasting en ook de heffing van Uitwaterende sluizen. Kamstra betaalde tien jaar geleden honderd gulden aan uitwaterende sluizen rn nu is dat al -tweeduizend gulden. „Kleine zelfstandigen zijn de dupe van decentralisatie. Er is geen enkele partij die voor de kleine ondernemer opkomt. Hij wordt door de decentralisatie uit gemolken". Hermans gaf toe dat er de laatste jaren een enorme groei is van ge meentelijke belastingen. Toch vond hij dat de raad een grote zelfstandigheid moet hebben bij het heffen ervan. Wanneer een nieuwe sporthal wordt gebouwd, heeft de raad inzicht in hoeveel dat per burger gaat kosten.: De raad kan de kosten dan tegen de voordelen afwegen. Veel gedetailleerder dan wanneer het uit Den Haag zou worden geregeld. Hermans zei er voor stander van te zijn dat de gemeentelijke belastingen worden verhoogd en de rijksbelastingen verlaagd. Op het ogen blik worden echter beide soorten belas tingen verhoogd. Daardoor komen bur gers en ondernemers op hoge lasten te zitten. Over het plaatselijk beleid op Texel merkte voorzitter Wendrich nog op dat de VVD accoord gaat met een jaar lijks trendmatige verhoging van de toeristenbelasting, maar dat iedere extra verhoging wordt afgewezen. Veertarieven Over de veertarieven zei Hermans er geen voorstander van te zijn wanneer het rijk hierin bijdraagt. Wanneer de dienst in handen van het rijk zou komen verwachtte hij een duurdere exploitatie. Het rijk zou er dan misschien geld bij leggen zodat de kaartjes goedkoper zouden worden, maar dat extra geld dient uiteindelijk door de belastingbe taler opgebracht te worden. „De prijs van de overtocht viel me niet eens tegen. Ik ben naar Terschelling geweest en toen was ik veel duurder uit", zei het kamerlid. Voorzitter Wendrich was het daar niet helemaal mee eens. Hij legde uit dat wanneer de overheid zou bij dragen in de veertarieven dit waar schijnlijk een flinke impuls zou bete kenen voor de Texelse economie en dat komt indirect de overheid weer ten De VVD heeft zich vrijdagavond krachtig teweer gesteld tegen uitlatingen die het Texels Belang raadslid J. van Asselt sen week eerder deed op een bijeenkomst van zijn kiesvereni ging in Oosterend. Doelend op een inleiding die het VVD tweede kamerlid Blauw over de landschapsparkproblematiek had gehouden, verweet Van Asselt de VVD een gevaarlijke koers te varen. De liberalen zouden alleen maar tegen het toe wijzen van Texel tot nationaal landschap zijn omdat het finan cieel niet haalbaar is. Hieruit concludeerde Van Asselt, dat de WD wel met een toewijzing akkoord gaat als de economie Bantrekt. H. Wendrich, voorzitter van de Texelse afdeling van de VVD stak zijn teleurstelling over de uitlatingen van het Texels Belang raadslid niet onder stoelen of banken. „We blijven ons tegen Texel als nationaal landschap verzetten. Niet Dm financiële redenen, maar in verband met de vrijheid die hier aangetast wordt. Een nationaal landschap komt de Texelse eco nomie en leefbaarheid niet ten goede", zei hij. Wendrich maakte verder duidelijk dat Blauw niet alleen financiële motie yen had gebruikt om het landschapspark af te wijzen. Het tweede kamerlid had gezegd dat een landschapspark alleen prima is, wanneer de bevolking het zelf wil. Voor Texel had Blauw laten weten een nationaal landschap niet op z'n plaats te vinden. „Een stoot onder de gordel" en „beneden peil" waren ie kwalificaties die Wendrich over had voor datgene wat Van Asselt te berde had gebracht. ving. „Via een achterdeur proberen ze toch een nationaal landschap te maken. Voor de aankoop van agrarische gron den is 145 miljoen beschikbaar en op de hele CRM-begroting is dat een vrij klem bedrag. Daarom vallen deze activiteiten niet zo op. Het aankopen van agrarische grond is een sluipend proces. Als je het in de gaten krijgt is het vaak al te laat. Het is belangrijk dat dit soort praktijken wordt doorgegeven aan tweede kamer leden" zei Hermans. Hij zei dat nieuwe aankopen van CRM op Texel onmid- delijk ter ore moeten worden gebracht van de tweede kamerfractie van de VVD die er dan vragen over zal stellen en probeert de aankopen tegen te houden. D. Stoll wees erop dat CRM een veel hogere prijs voor de grond biedt dan particulieren. „Je kunt het een boer niet kwalijk nemen dat hij aan CRM verkoopt als hij dan een ton méér krijgt", zei hij. Hermans noemde de hoge prijzen die door CRM worden geboden verspilling van overheidsgeld. "Als je op deze manier je beleid door wil voeren dan noem ik dat politiek van zeer laag alooi". Hij beloofde één en ander in de tweede kamer aan de kaak te zullen stellen. Bejaardenwerk In antwoord op een vraag van G. Poster zei Hermans dat de VVD de CRM-gelden anders zou uitgeven Er zouden minder of geen agrarische ge bieden worden aangekocht en het geld zou worden gebruikt voor gezinsverzor ging en bejaardenwerk. Natuurbehoud moet van de mensen zelf komen. „De Texelaars hebben er alle belang bij hun duingebied zo mooi mogelijk te houden. Dat is een taak voor henzelf en niet voor de overheid". Hermans vond dat de overheid veel te snel klaar staat om taken over te nemen. „Teveel heerst de mentaliteit van: als we het in handen van de overheid geven, komt het wel goed. Vergeet dat maar rustig. Door alle taken die de overheid erbij heeft gekre gen is een gigantisch bureaucratisch apparaat ontstaan. Dat heeft het geheel onoverzichtelijk gemaakt". Hermans gaf vervolgens enkele voorbeelden van fa lende overheidsbemoeienis. H. Wendrich, vroeg of het mogelijk is dat gronden die door CRM zijn aange kocht weer terug worden verkocht aan particulieren. Hermans zei dat dat in derdaad kan. Als de kamer beslist dat het terugverkocht moet worden, dan De partijavond van de VVD werd in Hotel De Lindeboom Texel gehouden. Centraal stond een inleiding die het VVD tweede kamerlid Loek Hermans hield over de landspolitiek en enkele Texelse problemen. Wendrich zei het belangrijk te vinden dat je als plaatse lijke afdeling goed contact hebt met statenleden en tweede kamerleden. ,,Als je partij geen kamerleden of statenleden; kent, dan kun je wel een grote mond opzetten, maar dan blijft het bij bla-bla", zei hij. Wat betreft de landschapspark pro blematiek hield Hermans zich vast aan het oorspronkelijke plan, zoals dat des tijds door de VVD'er Vonhoff is ontwor pen. Dat plan houdt in dat gebieden die zichzelf niet kunnen bedruipen worden bestemd als nationaal landschap. Texel kan zich echter uitstekend bedruipen en moet dan ook geen nationaal landschap worden. Hermans vond dat de bevol king bij dit soort beslissingen al in een vroeg stadium moet kunnen meepraten en dat zou op Texel onvoldoende gebeurd zijn. Hij beaamde dat er op het ministerie van CRM geen geld beschik baar is voor het uitvoeren van de landschapsplannen. De VVD'er pleitte in zijn inleiding verder voor decentralisatie. Gemeenten dienen grotere bevoegdheden en mo gelijkheden te hebben. Niet alles moet vanuit Den Haag worden bedisseld. Invloedverwerving In antwoord od een vraaq van voor zitter Wendrich kwalificeerde Hermans- het aankopen van agrarische gronden door CRM als sluipende invloedverwer- Zaterdagavond 29 mei zal het Hesston College Choir optreden in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Dit gemengde koor telt 46 leden en bezoekt naast ons land ook België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, en Oostenrijk. Dit zijn de landen waar hun doopsgezinde voorouders oorspronkelijk woonden. Het op treden in de doopsgezinde kerk begint om 8 uur. ledereen is van harte welkom.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7