rexla honkbalt er lustig op los 't is een showsport waarbij je rustig een boterhammetje kunt eten Lindeboom krijgt voorkeursbehandeling bij kunstuitleen Tweemaal verlies voor honkbalclub N IJDAG 28 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 13 Naast rugby heeft Texel er sinds kort nog een nieuwe sport bij. Het anuit Amerika overgewaaide baseball (honkbal) heeft na 75 jaar met enduizenden beoefenaars in heel het land een waddeneiland bereikt, onk- en softbalclub Texla is na enkele maanden zaaltrainingen met e competitie gestart en de 35 leden doen er alles aan om in deze fficiële wedstrijden resultaat te boeken. Echt belangrijk is dat (nog) iet. ,,De betere-teams willen zich weieens rustig houden om wat canning in de strijd te brengen en gunt een beginner altijd een paar untjes", aldus Job Baretta van Texla die zegt dat de sfeer bij onk- en softbal belangrijker is dan winnen. „Elke tak van sport heeft en eigen sfeer, maar bij honkbal ligt toch wel de nadruk op gein en iow". slaan. De werper van de veldpartij gooit de bal en en deze moet tussen de schouders en knieën van de slagman belanden. Dan is het een slag, wat de scheidsrechter aangeeft met een vinger in de lucht. Komt de bal lager of hoger of te ver van de speler af dan is het wijd en na drie keer wijd heeft de slagman een vrije loop naar het eerste honk. Drie keer gegooid maar niet geslagen bete kent een uitbal waarna de speler weer naar het spelersbankje mag zonder punten. Drie keer uit betekent wisseling van de teams en slaat de slagman wel raak, dan heeft hij een zogenaamde 'gedwongen loop' naar het eerste honk. Daar staat de honkman met één been op het 'kussentje'. Wordt de bal zeer snel gevangen en naar hem gegooid terwijl de slagman nog aan het rennen is dan is hij uit. Lukt dit niet dan is het eerste honk in ieder geval bereikt. Voor het tweede, derde en het laatste thuishonk geldt een Vrije loop waarbij de loper door de veldspelers uitgetikt moet worden terwijl hij met op een honk staat. Vaak zijn deze lopen echter ook gedwongen omdat er nooit twee slagspelers op een honk mogen staan en er derhalve doorgelopen moet worden om het eer ste honk vrij te houden. Passeert een slagspeler alle vier honken, hetzij in één keer, hetzij in etappes, dan betekent dat een punt. zijn niet groot en worden door Agter en Baretta omschreven als 'iets minder snel'. De gebruikte ballen zijn groter en kunnen daardoor minder snel verplaatst worden en het honkenveld is kleiner. Bij Texla trainen ook de dames in deze tak hij bijvoorbeeld doet als de bal in de bomen belandt: over slaan of een home run. Officieel is: als een bal verder dan 75 meter wordt geslagen, is het auto matisch een home run. Yell ,,Je spreekt vooraf een aantal vaste regels af en dat draagt al bij tot een ongedwongen sfeer", aldus Peter Ag ter, die verhaalt dat evenals bijvoorbeeld bij volleybal enkele tradities stevig in ere worden gehouden. De honkbalspelers zijn uitgerust met een pet met imposan te zonneklep. Die pet wordt bij de aanvang van de wedstrijd in de lucht gegooid en evenals bij ijshockey bedan ken de teams elkaar na afloop keurig in een rij waarbij men elkaar tegen de handen slaat. Ook een yell ontbreekt niet en dit alles is 'Part of the show' wat volgens Agter en Baretta ook geldt voor de kleding: een kickerbokker, slobkousen en de pet. ,,Het is wel leuk, die pet maar veel te warm". Als anderzijds mag een werper maar één wedstrijd per weekend spelen. Zoals gezegd, het honkbal komt oorspronkelijk uit Amerika en is daar als baseball razend populair. Toch zijn het (wederom) Engelsen geweest die een en ander bedacht hebben. Zij kwamen als emigranten in de VS en speelden na een zware dagtaak in de 'nieuwe wereld' een spel dat 'rounders' werd genoemd. Voor dat spel in ontwikkeling heeft ene Alexander J Cartwright in 1845 de eerste officiële regels opgesteld en een officieel veld uitgezet. Elite Honkbal is een zomersport; het sei zoen loopt van eind april tot begin september. ,,Veel mensen denken toch dat honkbal een elitesport is", aldus Baretta, die het tegendeel beweert. Om onverklaarbare rede zijn de meeste honkbalverenigingen rondom Haarlem gegroepeerd waar de sport ook in Holland is geïntroduceerd maar het is beslist geen 'betere kringen' sport. Dat geldt wel voor het minder populaire cricket. Pijnlijk Agter en Baretta stellen dat een honkballer voor enkele tientjes aan de Dat betekent uiteraard niet dat de )anning ontbreekt maar die is vaak van jrte duur. Als vanger in het achterveld an men een half uur niets te doen ebben maar als er een bal achterin rordt geslagen ontstaat enkele jconden een koortsachtige activiteit, loe of geheel uitgeput raken komt bij onkbal niet voor, zo menen de be- uursleden Peter Agter en Job Baretta. e afstanden van honk tot honk bedra- en 27,5 meter en de slagman die een ome run' slaat en alle vier honken asseert trekt dus een sprintje van ruim onderd meter. ,,Dan ben je wel even toe, maar je hebt daarna alle tijd om uit rusten en een boterhammetje te en". Texla is in augustus vorig jaar opge- cht als MST afdeling na een aantal ïnmsmakingsweken gefinancieerd oor de Texelse Sportraad. Dit was een itiatief om te kijken of er belangstelling sor slagsporten bestond en dat bleek al iel het geval te zijn. In januari is Texla estart met zaaltrainingen waarbij met *chte ballen werd geoefend. Op een klein speelveld aan de Haffel- erweg, naast de Boys-velden, wordt u getraind en worden de thuiswedstrij- en gespeeld. Een vrij lage ballenvanger loet zorgen dat de keiharde ballen niet p de weg komen en dat blijkt op die laats redelijk te lukken. Bij de ingang an het Boys-terrein prijkt een bord met e tekst ,,als u hier parkeert, heeft u de ans dat u de auto bezeert" en dat is een overbodige luxe. Enkele ballen ebben al voor een kapotte spiegel en euken gezorgd. Juridisch is dit voor exla geen probleem. Het 'autoveldje' ij het Boys-complex is officieel geen arkeerterrein en het is zelfs zo dat er een auto's mogen staan. Voor sporters i spprtliefhebbers is het parkeerterrein an de Emmalaan ruimschoots vol- oende. Peter Agter vertelt dat de genstander altijd gevraagd wordt re ening te houden met het feit dat nkelen toch persé de auto bij het oetbalveld willen hebben. ,,Meer kun- en en willen we niet doen. Een ieder arkeert daar voor eigen risico". Het bestuur van Texla hoopt dat het i kleine veld zeer tijdelijk zal zijn. In het leuwe sportcomplex is naast de wieler- aan en atletiekvoorzieningen ook een onk- en softbalveld gepland. Als de emeenteraad hier geld voor wil uittrek- en kan dit snel gerealiseerd worden. )ver publieke belangstelling heeft Texla iij de thuiswedstrijden al niet te klagen ïaar de heren bestuursleden vragen ich weieens af of men voor het spel omt of voor de missers die op de auto's unnen belanden. Gezien de geluiden overvliegende ballen vrees ik latste", aldus Peter Agter. het Volle bak Wie iets van honkbal afweet kan chter ook aan de sport zelfs als toe- chouwer een fijne middag beleven Het ennen van een aantal spelregels is issentieel omdat het niet altijd actie is, vat de klok slaat. Er zijn dan enkele indere zaken waar de beginnende "exelse supporter op kan letten en dat is 'oornamelijk de show rond het gebeu- en £en belangrijke spil is de scheids- echter die nooit zal nalaten met enig levoel voor sfeer zijn beslissingen ken- laar te maken. Volle bak" en ,,he's •ut" zijn twee van de vele kreten die hij laakt men daarbij korte rechtlijnige >ewegingen. Echter nooit met een ichreeuw of wilde gebaren. Met een ingelse relaxtheid wordt een speler na !en slag waardoor het eerste honk niet vordt gehaald uit het veld gewezen. :én armgebaar en het met een bombas- ische stem uitspreken van ,,he's out" is 'oldoende. Razendsnel Het lijkt allemaal vrij simpel maar dat is niet zo. De veldspelers moeten alert zijn op alle lopers vooral omdat na een gesjaagde slag zoveel mogelijk tegen standers uitgetikt moeten worden waar bij een snelle bal naar de achtervanger op het laatste honk essentieel is om een winstpunt te voorkomen. Hard en zuiver gooien in een korte tijd is dan ook nodig. Iets wat bij Texla tijdens de trainingen uitvoerig geoefend wordt en wat Baret ta als het mooiste van het honkbal ervaart. ,,Je staat in het veld te wachten en te wachten totdat je opeens even razendsnel moet reageren". Hij noemt coördinatie en tactiek inzicht erg belangrijk en met een snel overzicht van het veld moet bepaald worden waar de bal het eerste heen moet. Dat wachten voor veldspelers wordt voornamelijk veroorzaakt door het gebeuren rond de 'werpheuvel'. Geoefende werpers kunnen vele trucs uithalen Een bal bij honk- en softbal bestaat uit kurk, nylon en een omhulsel van zeemleer dat is dichtgenaaid op een speciale manier. De bal is rond maar door de 'ribbels' kan de werper door een bepaalde manier te gooien de bal even van richting doen veranderen, maar hem toch op de juiste plaats boven de slagplaat laten belanden. Dit alles is uiteraard bedoeld om de slagman op het verkeerde been te zetten. Softbal wordt ook beoefend bij Texla al wordt nog niet in de competitie gespeeld. De verschillen met honkbal Een zeer geconcentreerd onderdeel van honkbal: de spanning rond worp en slag. IFoto's Peter de Hoogh). van sport. Een competitie voor deze groep is er niet. Partijdigheid In de klasse waarin Texla speelt is de wedstrijd gebonden aan een tijdslimiet van twee uur. Tekenend voor het ongedwongen karakter van het spel is dat de thuisclub altijd de scheidsrechter levert. Op onze vraag of dat geen partijdigheid in de hand werkt wordt gelachen. ,,Het is toch alleen maar sympathiek". Een belangrijke rol in de wedstrijd speelt ook de coach van het team dat aan slag is. Hij heeft een speciale plaats naast het veld waar hij spelers aanwijzingen en aansporingen geeft. De spelregels staan overigens, zeker op een officieus wedstrijdveld, niet vast. Met de scheidsrechter wordt voor de wedstrijd overleg gevoerd wat Job Baretta als Texla-Pitcher werperin aktie. achterveldspeler heeft men in de mid daguren echter wel met tegen de zon inkijken te maken omdat elk veld zo is aangelegd dat de achtervanger achter de slagman nooit in de zon mag kijken. Helm hoofdzaak Honk- en softbal is in principe geen contactsport al wordt niet ontkend dat een blauwe plek weieens wordt opge lopen. Vooral slidings op het honk, terwijl de honkman de loper vrij hard handig probeert uit te tikken. Er staan fikse straffen op onsportief contact maar ook een scheidsrechter ziet niet alles. Een helm is bij het slaan van de bal verplicht maar die wordt bij het bereiken van het eerste honk meteen weer ingeruild voor de pet. ,,Die ballen bereiken snelheden van honderd kilo meter per uur, dus die moet je niet tegen je kop krijgen", zegt Job Baretta. Een ander bijzonder aspect is dat de verrich tingen van alle spelers bijgehouden worden door een zogenaamde 'scoor- der'. Elke spelsituatie wordt in een soort honkbal steno (30 tekens) omschreven en later goedgekeurd door de scheids rechter. Uit die lijsten kunnen de teams achteraf precies nagaan hoe vaak iemand juist of onjuist gehandeld heeft en daardoor leert men wat op bepaalde plaatsen waardevolle spelers zijn IJs Essentieel bij de wedstrijden is ook de warming up die soms al twee uur voor aanvang begint. Het werpen van slag ballen is een bezigheid die kracht vergt van één arm en derhalve ziet men bij wedstrijden de werper ook oefenen buiten het veld als zijn team aan slag is. Bij prof-wedstrijden in de hogere klas sen doet men dat anders: de werparm wordt 'tussentijds' in ijs gelegd om d® spieren niet teveel te laten zwellen; slag kan. ,,Het enige wat je bij ons moet aanschaffen is een handschoen en voor jongeren kosten die tussen de vier en acht tientjes". Ouderen betalen voor een dergelijk attribuut minimaal zestig gulden. Het overige materiaal is door de MST aangeschaft voor een totaalbedrag vanm /4000, Geïnteresseerden kun nen kennis nemen van de sport met tijdelijk gebruik van een clubhand schoen. Het ballen onderscheppen met deze grote leren 'vanger' is ook een techniek op zich die men niet meteen onder de knie heeft. Het gaat er voornamelijk om enigszins met het projectiel mee te geven en de bal niet in de holte van je hand te laten komen. ,,Dat kan bijzonder pijnlijk zijn", weet Job Baretta uit ervaring. Knudde Bij Texla verwacht men niet meteen grote prestaties. ,,Het ritselt in Neder land van de teams met knuddespelers maar men moet zich wel terdege in de spelregels verdiepen". Een doorgewin terd kader ontbreekt nog bij Texla maar voor de heren- en de damesploegen (deze spelen volgende zomer ook in competitieverband) zijn trainers gevon den De trainingstijden zijn als volgt: dinsdagavond vanaf 19.00 uur senioren heren (vanaf 16 jaar), donderdagavond dames en jeugd eveneens vanaf 19.00 uur Een ieder die interesse heeft voor honk- of softbal is welkom aan de Haffelderweg en de contributie be draagt /60, MST-basiscontributie en flper maand clubcontributie. Als meer leden van één gezin lid zijn van de MST geldt de gebruikelijke korting. Vanaf 29 juni tot 21 juli zal niet gespeeld worden aan de Haffelderweg en zondag wacht de jonge vereniging een uitwedstrijd tegen Middenmeer. Volgende week zondag is het echter wel weer raak en kan men vanaf 14.00 uur een kijkje nemen bij deze wedstrijd waar regelmatig de kreet 'strike' zal opklin ken. Dan moet er geslagen worden en als de scheidsrechter beide vuisten in de lucht steekt en een laag grommende 'volle bak' laat horen dan wordt het öf een vrije loop óf een uit. Voor Texla is het te hopen dat er enkele 'power heaters' gekweekt kunnen worden of wel jongens die raak en hard kunnen slaan met de alluminium knuppels en ook een goede 'pitchei' (werper) kan de club gebruiken. „We missen eigenlijk een paar mensen die vroeger gespeeld hebben en alle trucs kennen", aldus Baretta. Maar essentieel is het niet. „Coördinatie van snelle bewegingen, paniekbestendig op onverwachte mo menten en slim zijn, dat is het beste wat we kunnen hebben. Dan swingt zo'n wedstrijd". Op Hemelvaartsdag was koploper Alcmaria Victrix de tegenstander van formaat, die Texla met sterk spel op nul punten hield Vooral de pitcher van deze ploeg was voor de Texelaars niet te bespelen. Met harde curve ballen, gevarieerd over de thuisplaat liet hij de Texelse slagploeg nauwelijks een kans. Werd er al een bal geraakt, dan was de slagactie op het harde werpen zo laat, dat de bal naar het eerste honk geslagen werd. Aan Alcmaria zijde zorgde een aan zienlijk contingent Antillianen voor het nodige slaggeweld. De pechvogel van de wedstrijd was Henk Huitema. Door vier wi|d kwam hij op het eerste honk. Vervolgens wist hij met attent spel de honken twee en drie te stelen, via keurige slidings. Het eerste Texelse punt leek gescoord te worden, maar toen Henk op twee meter van de thuisplaat was, viel elders op de honken de derde uit. Einduitslag: 21-0. Zaterdag werd de wedstrijd tegen Vikingen 2 uit Den Helder gespeeld. In een geanimeerde wedstrijd kon Texla alleen in de derde slagbeurt de ploeg uit Den Helder niet meer volgen. In de openingsslagbeurt scoorde Texla de eerste punt, waar Vikingen drie punten tegenover stelde. Met iets meer slagkracht wist Vikingen in de tweede inning de voorsprong uit te bouwen tot 5—1, zoals gezegd verloor Texla in de derde inning de aan sluiting. De pitcher kreeg door ver moeidheid last met de controle over het werpen en werd te laat gewisseld. De kentering kwam toen Co Vermue het werk op de werpheuvel overnam. Twee innings lang zette hij op prima wijze de Vikingers met drieslag aan de kant In de zesde inning moest Co nog 2 pun ten toestaan, maar Texla stelde daar 4 punten tegenover. Einduitslag: 20 5. Het college van B. en W. is ermee akkoord gegaan, dat Hotel De Linde- boom-Texel een voorkeursbehande ling krijgt wat betreft het uitlenen van kunst en het organiseren van tentoonstellingen. Deze beslissing is conform hetgeen hierover in het meerjarenplan sociaal cultureel werk werd gesteld. Verder moeten kriteria worden ontworpen voor andere ruimten met een zekere re presentativiteit. In dit verband zou ook gedacht kunnen worden aan kunstuitleen voor ruimten die commercieel gebruikt worden. Dat De Lindeboom voorkeur krijgt bij gemeentelijke kunstuitleen vindt mede zijn oorsprong in het feit, dat een gemeentelijke stichting (RST) voor de helft bij het beheer van het hotel be trokken is. Er wordt aan gedacht werk van Reinier Bakels op te hangen in de Lindeboom. Dit zou in deze historische omgeving beter tot zijn recht komen dan in het gemeentehuis. Bovendien staat het werk van Bakels in het raad huis bloot aan veel zonneschijn, dat een ongunstige invloed op de schilderijen heeft. De gemeente heeft plannen om van de Lindeboom een plaats te maken die cultureel belangrijk is voor Texel. Tussen de heer Oskam van de afdeling Culturele zaken en de heer Koorn van Lindeboom beheer b.v. hebben gesprekken plaatsgevonden om in 1982 en 1983 theaterproducties in het ge bouw te realiseren. Het risico van deze producties zou voor de helft door de Welzijnsstichting en voor de andere helft door Lindeboom b.v. gedragen moeten worden. Koorn moet dit nog met de b.v. bespreken.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13