Het Pakt wil boer in het best een college AKemati III 19 Brandstol maken van oud napier UKUNTDEKNOP OMDRAAIEN.WIJ NIET. Zi yv NIET ALLEEN GEÏNTERESSEERD IN „ZACHTE SECTOR HELP ONS HELPEN. GEEF! Idee voor werkgelegenheid: GIRO 6868 RODE KRUIS DEN HAAG I tIJDAG 28 ME11982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Bij de recente discussie over Texelse landschapsbescherming lingen velen er vanuit dat het Pakt 'automatisch' voorstander zou zijn an een nationaal landschap. Pogingen om hen te bewegen een hard fwijzend standpunt in te nemen werden dan ook bij voorbaat ruchteloos geacht en werden dan ook niet ondernomen. Feit is chter dat ook het Pakt afwijzend staat tegenover een Nationaal .andschap en van mening is dat de landschappelijke belangen oldoende worden geregeld door het gemeentelijke bestemmingsplan. Het bovenstaande werd nadrukkelijk nderstreept door de PPR-man van de •akt-fractie Daan Welboren tijdens een lolitieke discussie-avond die het Pakt linsdagavond hield in „De Lindeboom- ëxel". Dezelfde woordvoerder ver jaarde er van harte voorstander van te ^ijn dat er een afspiegelingscollege komt aarin ook een boer zit. Vier jaar jeleden lag dat niet anders. Als Daan Shilling van Texels Belang tijdig had aten blijken interesse te hebben voor iet wethouderschap zou hij de 'rechtse' /vethouder zijn geworden in het college nplaats van Gerard van der Kooi. Texels Jelang moet dus niet de overige raads- eden maar alleen zichzelf verwijten daarover maken. Ook uit andere opmerkingen bleek linsdagavond dat het Pakt niet altijd bij /oorbaat in en bepaalde hoek en een )epaalde interessesfeer gedrukt wil wor- len. Gerard van der Kooi Fzn. bracht ïaar voren dat het niet vanzelfsprekend noet zijn dat de Pakt-wethouder met /velzijnsaangelegenheden, onderwijs en lociale zaken wordt belast (al ligt dat /vel voor de hand voor een partij die zegt jich in de eerste plaats wil inzetten voor je zwaksten in de samenleving) maar dat ook openbare werken, woningbouw gn werkgelegenheid geclaimd kunnen worden. Socialisten willen niet langer lezien worden als mensen die niets -anders kunnen dan verdelen en opma ken van wat anderen verdienen Trou wens, woningzoekenden en werkzoe kenden kunnen ook als zwakkeren in de samenleving worden beschouwd zodat het sociale raakvlak er evengoed is. Realisme Evenals voor andere verkiezingsactivi teiten bestond voor de Pakt discussie avond weinig belangstelling, maar wat door verschillende raadsleden (die een forum hadden gevormd onder leiding van Miriam van Oortmerssen) en vanuit de zaal te berde werd gebracht, was overwegend zinnig waardoor sprake was van discussie van behoorlijk niveau Het nieuwe realisme klonk voortdurend door. Het Pakt wil zich inzetten voor haalbare dingen en vaag idealistisch gepraat vermijden. Dat realisme bleek ook uit de ver wachtingen die de socialisten hebben van de komende gemeenteraadsverkie zingen. Die zijn niet erg hoog gespan nen. Daan Welboren meende dat 'rechts' (waartoe hij ook Texels Belang rekende) winst zal behalen en dat het Pakt niet ongehavend uit de strijd tevoorschijn zal komen. Maar als D'66 in de gemeenteraad komt en als ook de PSP een zetel zou halen, zou er wellicht toch voldoende progressief evenwicht in de raad blijven en wat dat betreft was hij hoopvol gestemd. Doemdenken Nog realistischer was Gerard van der Kooi Fzn. die het helemaal met leuk vond dat Welboren openlijk zei dat hij stemverlies verwachtte, wetende dat je daardoor het verlies juist stimuleert. Van der Kooi had een studie gemaakt van de verkiezingsuitslagen op Texel sinds de jaren twintig en was op grond daarvan tot de conclusie gekomen dat de socia listen zich best zullen handhaven of zelfs winst boeken. De avond werd geopend door wet houder Fridt Blanken die terugblikte in de recente geschiedenis en naging wat er allemaal terecht was qekomen van de voornemens waarmee het Pakt de verkiezingen is ingegaan. Zijn con clusie kwam erop neer dat heel wat stappen in de goede richting zijn ge daan, al zijn er ook dingen waar (nog) mets van terecht is gekomen. De invloed van de socialisten is in ieder geval duidelijk aantoonbaar. Vaak komt het voor dat het Pakt met ideeën komt die in eerste instantie geen genade vinden bij de rest van de raad. Later komt dan een andere partij met hetzelf de initiatief en dan lukt het wel' Dorpspolitiek In de gemeenteraad wordt 'dorpspoli tiek bedreven wat voor- en nadelen heeft. Feit is dat de kleinere zaken, die eigenlijk niet zo heel belangrijk zijn, naar verhouding de meeste aandacht krijgen omdat ze tot het gevoel spreken en omdat ze overzichtelijk zijn. Andere besluiten waarmee soms enorme bedra gen zijn gemoeid wekken nauwelijks discussie omdat ze niet 'grijpbaar' zijn en de raadsleden al gauw denken dat ze er met genoeg verstand van hebben. Blanken zei er altijd naar te hebben gestreefd begrijpelijk over te komen bij het publiek, door het vermijden van ambtelijke taal en het helder uiteenzet ten van de problemen. Dat is zeer moeilijk. Een bestuurder die eenmaal is ingewerkt en dus goed is geïnformeerd, beseft vaak niet dat achterban en anderen dat allemaal niet weten waar door de afstand tussen bestuur en burgerij te groot wordt. In het bijzonder voor de komende vier jaar zal het 'terugkoppelen' naar de achterban dan ook het parool zijn en die achterban zal ook de gelegenheid krijgen een bestuur der zo nodig 'terug te fluiten'. Visie Blanken zei dat het opereren vanuit een maatschappijvisie zoals de socialis ten doen, bijdraagt aan die duidelijk heid De kiezers weten dan wat zij kunnen verwachten en zijn ook in staat de bestuursleden in de praktijk te toetsen aan de principes. Dat houdt volgens Blanken niet in dat men maar dom achter de door de partij gehan teerde banier blijft aanlopen. Er moet volop gelegenheid zijn rekening te hou den met de realiteit. Het aangesloten zijn bij een partij die ook provinciaal en landelijk actief is, heeft belangrijke voordelen. Blanken zei dat het Pakt steeds vaker gebruik maakt van de kennis van zaken bij de provinciale en landelijke partijorganen. Dat daar onvol doende belangstelling zou zijn voor de kleine plaatselijke problemen is niet waar. Bij een politiek niet gebonden groepering (zoals Texels Belang) blijven de kiezers in het ongewisse. Er is geen echt programma; de kiezers moeten maar afwachten wat de betrokken man of vrouw gaat doen. Het toeval speelt een te grote rol en voor de kiezers is dat allerminst duidelijk. Het Pakt heeft van zijn verkiezingsprogramma veel werk gemaakt. Het is democratisch tot stand gekomen en herhaaldelijk aangevuld en gewijzigd. Goed gedaan Prijzend liet de wethouder zich uit over de wijze waarop de zittende raads leden hun taak de afgelopen vier jaar hebben vervuld. Hij merkte op dat het Pakt niet streeft naar goedkoop succes, waardoor waardering met altijd in over eenstemming is met de prestatie. Daan Welboren, die zich vooral heeft ingezet voor milieuzaken, was niet ontevreden over wat reeds is bereikt op dit gebied. Natuurbelangen op Texel worden thans planmatig veilig gesteld. De bebossing van de noordkop is aanstaande. De watervervuiling wordt steeds meer teruggedrongen en de voorlichting over milieuzaken heeft ge stalte gekregen. Wat betreft de houding tegenover kernwapens en kernenergie werd ook succes geboekt, zoals het besluit om geen kernwapens op het Texelse grondgebied toe te laten. De motie tegen de kerncentrale in de Noordoostpolder werd echter met 9 tegen 6 weggestemd. Cor Ellen heeft zich vooral bezig gehouden met ageren tegen zeevervuiling. De verordening waarin de verwerking van afvalstoffen wordt geregeld is ook een belangrijk pluspunt van de afgelopen vier jaar geweest. Koekoeksredenatie' Welboren had zich geërgerd aan de wijze waarop in de landschapsdiscussie de belangen van de boeren soms werden bepleit. Dat de boeren ervoor zorgen dat wij kunnen eten, is geen argument om dan maar alles goed te vinden wat boeren doen. Tegen een agrarische vertegenwoordiger in het college had Welboren geen bezwaar, integendeel. Het Pakt ziet daar zelfs electoraal voordeel (stemmenwinst op den duur) in, want het is een feit dat een groepering als Texels Belang zijn ver moedelijke verkiezingswinst mede te danken heeft aan het feit dat men de afgelopen vier jaar in de oppositie zat. Roken Het is vanzelfsprekend dat een partij die de milieubelangen zo hoog in het vaandel heeft geschreven, zelf het goe de voorbeeld geeft. Volgens ex-roker Welboren zouden Pakt mensen daarom met moeten roken. (Die opmerking kwam met zo best over bij de met een shaggie in de hand zittende Pakt-luis- teraars). Welboren zei dat hij eens had voorgesteld een rookverbod in te voeren voor raads- en commissievergaderin gen. Dat lukte met. Een jaar later kwam Gelein Jansen van het CDA met hetzelf de voorstel en toen kwam het verbod er wèl door. Waarmee de PPR-man weer eens aangetoond zag hoe belangrijk maar ook hoe ondankbaar de rol van een kleine voorhoedepartij kan zijn. Welboren sprak zich uit voor een nog veel vriendelijker benadering van het openbaar groen, niet spuiten en besef fen dat het begrip 'netjes' heel betrekke lijk is. Verder pleitte hij voor permanent onderzoek van de invloed op het milieu van alle gemeentelijke beslissingen. In de commissie voor recreatie en natuur behoud zouden twee of drie milieuver tegenwoordigers moeten zitten en niet slechts één zoals thans. Landschap Het Pakt vindt dat de door de raad aangenomen CDA-motie over het struc tuurschema natuur- en landschapsbe scherming de belangen van de boeren en de werkgelegenheid veel beter dient dan de botte afwijzing die de minderheid van de raad voorstond. Ook in de CDA-motie wordt het landschapspark afgewezen, maar men wil met het rijk in gesprek blijven om een eind te kunnen maken aan een aantal bedenkelijke ontwikkelingen zoals het voortdurend aankopen van agrarische gronden door CRM. Ook wil men op deze wijze geld loskrijgen om het eigen gemeentelijke bestemmingsplan behoorlijk te kunnen toepassen. ,,Door nergens over te wil len praten haal je in huis, wat je nu juist wil voorkomen. Dat is niet zo erg slim". Fridt Blanken zei het wel leuk te vinden dat de boeren die destijds zoveel bezwaar maakten tegen het bestem mingsplan buitengebied, op dat plan nu kennelijk trots zijn want het wordt voortdurend aangevoerd als argument om het nationaal landschap buiten de deur te houden. Blanken zei dat in de geruchtmakende raadsvergadering geen sprake was van een fundamenteel ver schil van opvatting. Men was het alleen niet eens over de tactiek die moest worden gevolgd. Er is toen overigens mets besloten. Het structuurschema is voor kennisgeving aangenomen en B. en W. moeten met het rijk om de tafel gaan zitten. Geen superras Daan Welboren zei persoonlijk wel iets te voelen voor de aanwijzing van de Texelse duinen tot nationaal park, maar dan moeten de campings daar kunnen blijven Welboren had wel bezwaren tegen de visie dat de landschapskwestie alleen een zaak is van de Texelaars, waar niemand anders zich mee mag bemoeien. Nog gevaarlijker vond hij de tendens dat de Texelaar wordt opge voerd als een superwezen dat alles zélf kan en waarbij iedere andersdenkende wordt afgeschilderd als een levensbe dreigende vijand. Tot de in de zaal zittende Dietér Stoll zei hij: ,,Jij mag er wat van vinden en zeggen, maar dat mag iemand uit Zwitserland óók". Onvermijdelijk was dat ook de veer dienst aan de orde kwam. Welboren, die herhaaldelijk hard en emotioneel tegen Teso heeft aangetrapt en daarbij niet aarzelde het beleid van deze onderne ming 'a-sociaal' te noemen, nam nu een meer gematigde houding in. Hij zei zelfs niet meer tegen Teso te zullen schoppen maar de problemen van de veerdienst zakelijk tegemoet te zullen treden. Teso mag als onderneming best blijven be staan, maar er zal overheidsgeld in gestoken moeten worden om tot andere tarieven te komen. Het voordelige Texelaarsabonnement wordt gezien als een eerste stap. Het ideaal is dat de veerdienst de status van openbaar ver voer krijgt, maar het is niet reëel om te verwachten dat dit op korte termijn is te verwezenlijken. Dat laatste werd bena drukt door Elisabeth de Weijer, een van de Pakt-kandidaten. Daan Welboren zei dat Teso zelf naar de overheid moet stappen om de problemen aan de orde te stellen. Fridt Blanken geloofde nog niet zo erg dat de aanpassing van de fuiken een tariefs verlaging van 20% zal veroorzaken. In ieder geval verzette hij zich tegen stop lichten op de Pontweg als middel om de zeer lange files die de dubbeldekker veroorzaakt, te onderbreken. Beter was het volgens hem de auto's steeds met kleine groepjes tegelijk van het veerha venterrein 'los te laten'. Oud-raadslid mevrouw Koning-Bruin vond dat de forumleden wat erg makke lijk praatten over de Teso-problemen. Dat toeristen vaak vier tot vijf uur moeten wachten alvorens over te kun nen is ook niet acceptabel. Horecaf Naar aanleiding van vragen uit de zaal zei Fridt Blanken dat het verzet van Horecaf tegen de bouw van een hotel in het artikel 11-gebied en de betrokken heid van Jarino bij de RST-holding, niet op feiten is gefundeerd. Van gemeente garantie is geen sprake en de aandelen van de holding komen voor 95% in handen van de Recreatiestichting waar door de invloed van Jarino niets voor stelt. De juridische costructie is zodanig dat de RST (en dus de gemeente) de zaken in de hand houdt. De bedoeling is dat Horecaf, Horeca e.d. met de RST om de tafel zullen gaan zitten om alles duidelijk te krijgen. Dat is nog niet gebeurd en het door H. Wuis vertolkte verzet van Horecaf is dan ook voorbarig. Blanken liet overigens blijken dat het nog helemaal niet vast staat dat de artikel 11-plannen werkelijk doorgaan. De financiële problemen zijn nog niet opgelost, hoewel bij de presentatie van de plannen de indruk is gewekt dat het wat dat betreft erg simpel zou liggen. Woningtoewijzing In het verdere verloop van de discus sie werd vanuit de zaal gepleit voor een andere aanpak van het huisvestingspro bleem van jongeren. Blanken vondt dat van het huidige systeem van verdeling bij de woningbouwvereniging (toewij zing van de helft van de woningen volgens rangnummer en de andere helft volgens urgentie) moet worden afge stapt. De urgentie moet veel meer bepalend worden. Volgens Dieter Stoll moet de huurbe- schermingswet op de helling. Mensen hebben soms jaren een huis te koop staan maar durven dat niet tijdelijk aan woningzoekenden te verhuren omdat je die mensen er niet uitkrijgt als het huis wordt verkocht. Volgens Stoll moest er een aparte gemeentelijke regeling voor leegstaande en te koop zijnde huizen komen. Blanken zei dat de gemeente meer van het recht tot vorderen gebruik zal maken. „We gaan strenger optre den". De laatste vorderingen waren geen succes omdat de eigenaars „zo danige situaties wisten te scheppen dat de woningzoekenden waarom het ging, geen gebruik van de woning wilden maken". Gerard van der Kooi Fzn. was tegen het ongedaan maken van huurbescher- mmg. ,,Je kunt die mensen niet in een woning zetten met de wetenschap dat ze elk moment op straat kunnen worden gezet". de fiets brengt je van deur tot deur naar je werk? op de fiets! Alle partijen die aan de gemeente raadsverkiezingen van a.s. woensdag deelnemen willen de werkgelegenheid bevorderen. D'66 heeft echter een idee gelanceerd, dat onmiddellijk uitvoerbaar is: het maken van brandstof voor open haarden en allesbranders van oud papier en andere brandbare afval. Lijstaanvoerder Jan Hennink heeft zelf op kleine schaal al dergelijke brand- stofblokken vervaardigd. Het resultaat toonde hij op de politieke forumavond over „Jongeren en de gemeenteraads verkiezingen" die vorige week in 't Asiel in Den Burg werd gehouden. De fabricage gaat als volgt: de oude kran ten worden in een molen met water tot een brei gemaakt. Deze wordt in vormen geperst en vervolgens ge droogd Het resultaat is een soort turf, waarmee uitstekend gestookt kan worden. Voor dergelijke brandstofblokken is op Texel een markt in de vorm van honderden mensen die een hout kachel of allesbrander stoken om op deze wijze hun jaarlijkse stookkosten een flink eind omlaag te brengen. De grondstof is er ook volop want elk gezin „produceert" per week enkele kilo's oud papier, dus reken maar uit. De verenigingen die het oud papier tot dusver ophalen en via de handel naar de papierfabriek sturen, zouden het papier voortaan op Texel tot brandstof- blokken kunnen laten verwerken en dezelfde of mogelijk zelfs een hogere prijs ontvangen. Dat betekent dat de gemeente geen geld meer hoeft uit te trekken voor de garantieprijs in perio den dat het oud papier weinig waard is (zoalé nu) en dat het transport naar het vasteland wordt vermeden. Jan Hen nink denkt dat een Texelse brandstof- blokkenbedrijf per jaar wel 600 ton blokken kan produceren. Het kan nog meer worden als naast oude kranten ook andere papierafval, houtschilfers e.d. zouden worden gebruikt. Het maken van de „turven" zou onderdeel kunnen zijn van een plaatse lijke vuilverwerkingsindustrie, waarbij alles wat nog enige waarde heeft uit het huisvuil wordt gehaald, dus niet alleen het papier maar ook glas, oude metalen, plastic, vodden etc. Als de zaak niet centraal zou worden aange pakt, zou er werk kunnen zitten in het DE KOOG TEXEL Hold met gerenoveerde kamen appartementen en een eigen ovcrdcLl zwembad tublropiwh venaarmd Kamrntraai AM Uc koog Tel. 02228-207 DEN BURG TEXEL Hold IH l indeboom mei een en tweepersoon» kamen waaronder mei ligbad eigen loilct en wastafel («rorneplaalt 1791 Cf Oen Borg. Td Ai22fl-20 De gewraakte advertentie in De Telegraaf produceren van persjes waarmee de mensen van hun kranten zelf de brand stofblokken kunnen maken. Allemaal present De avond in 't Asiel, geleid door Hans Oosterhof, had een geanimeerd karakter, howel ook hier de belang stelling niet daverend was. Het forum werd gevormd door Gelein Jansen van Hennink met zijn zelfvervaardigde turven het CDA, Peter Bakker van de PSP, Jan Hennink van D'66, Fridt Blanken van het Pakt, Dick Drijver van Texels Belang en Klaas Barendregt van de WD. Texels Belang en de WD, die aanvankelijk niet zouden komen, waren dus ook present. Meningen werden gegeven naar aan leiding van stellingen, zoals Uitke ringstrekkers dienen voor het gemeen schapsgeld dat ze krijgen een prestatie te leveren. Of juist niet, omdat voor de uitkering reeds is gewerkt". Ook werd gesproken over de mogelijkheden die de gemeente heeft om de werkgele genheid te bevorderen of banen te scheppen. Een ander discussiepunt was wat de gemeente moet doen als van rijkswege geen geld meer wordt ge geven voor bijv. het Mensen zonder Werkprojekt en agdere aktiviteiten ten behoeve van niet-aktieven. Kras Sommige deelnemers aan de discus sie schrokken niet terug voor krasse uitlatingen. Gelein Jansen bijvoorbeeld bleek nogal verbeten te £Tjn op de Re creatiestichting. Van een sociale onder neming is de RST uitgegroeid tot een „commerciële grootgrutter" waar Jansen als gemeenteraadslid niets mee te maken wilde hebben. Hij vond zelfs dat alle raadsleden die tevens bestuurs lid van de RST zijn de raad zouden moeten verlaten. En als dat niet zou gebeuren, zouden die raadsleden de morele plicht hebben ervoor te zor gen dat met de op handen zijnde bouwaktiviteit van de RST tevens leer lingbouwplaatsen werden gevormd Jansen kreeg uiteraard verzet van Fridt Blanken, die vond dat de gemeente juist nog sterker in de RST vertegen woordigd zou moeten zijn om de taak van de RST als uitvoerend orgaan van de gemeente nog beter tot zijn recht te laten komen. Jansen hekelde ook de betrokkenheid van Jarino bij de RST. Het gaf hem te denken dat Jarino (met hotel Beatrix) en de RST (met De Lin deboom) gezamenlijk adverteren in De Telegraaf. Jansen zei dat hij in zijn me ning door het grootste deel van zijn fraktie wordt gesteund.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5