Rijkvrouw kwam met Uitkering zomerzegels voor invalidentoilet WAT !KZEGGEN WOU.. LAWAAI FIETSTOCHT OP LUILAKOCHTEND Woody Woodpecker m Vervoer naar Rolling Stones Geslaagd De TESO-tarieven en de Texelse ondernemers Tijdelijke marktverordening Derde wereld Geslaagd Speel-o-theek Toch Pinksterdienst Waterfabriek werkte naar tevredenheid Zangeres in koffiebar Voorspeelavonden Muziekschool Speciale luilakvoorstelling: r r Dia-avonden en kerkentocht 9i IJDAG 28 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE rzitter Harting flinksvan de Stichting Texels Museum gaf de cheque meteen door aan administrateur Van Es (rechts). Op de foto staan verder eden van het plaatselijk comité de dames Van der Eijk, Vlas en Keesom. Het bestuur van de Stichting Texels Museum heeft woens- gochtend een cheque ter waarde van 78000,— ontvangen, be- emd voor het maken van een invalidentoilet in het Maritiem Huseum. Het geld is beschikbaar gesteld door de Stichting imité Zomerzegels en is afkomstig uit de opbrengst van de merzegelverkoop van vorig jaar. Het bestuur van de Stichting xels Museum had om een bijdrage uit dit fonds verzocht. De cheque werd woensdagochtend wensen. De bouw van een invalidentoi- ïrhandigd aan voorzitter C. P rting van de Stichting Texels Mu- im door mevrouw A. v.d. Eijk-Bie- s, die leidster is van het groepje nes dat zich bezig houdt met de be- dering van de verkoop van de nerzegels en andere artikelen. De brengst is bestemd voor projekten het gebied van welzijn en gezond- dszorg. De zomerzegels bestaan uit i serie van vier met een totale >slag van een gulden. In 1981 droeg de netto opbrengst van de tie ƒ3.284.000, Al jaren worden de zomerzegels ook Texel verkocht, maar tot voor kort beurde dat net als bij de gewone stzegels: via het loket van het post- itoor Dit jaar is voor het eerst een latselijk comité aktief, bestaande uit ivrouw Van der Eijk, B. Keesom- rsten en T. Vlas-van der Vlies. Deze mes zorgden ervoor dat in het post- itoor van Den Burg een stalletje trd geplaatst waar de zegels en arti- len zoals kalenders, blocnotes, eerste g-enveloppen e.d. aan de man irden gebracht. Het werk van het imité kreeg daardoor extra aandacht dat moet hebben geresulteerd in een ïtere verkoop. Nog meer? Al vaker profiteerde Texel van het :rk van het Comité Zomerzegels. Het niet uitgesloten dat het Maritiem jseum nog eens een beroep zal doen dit fonds, want er zijn nog veel let is een eerste stap om het inmiddels landelijk befaamde ,,Juttersmuseum" ook voor invaliden en slecht ter been zijnden aantrekkelijk te maken. De tweede is het aanbrengen van een trap- penlift zodat slecht ter been zijnden en rolstoelgebruikers ook de twee boven verdiepingen van het museum kunnen bereiken. Rijkvrouw Mevrouw Van der Eijk maakte van de overhandiging van de cheque op het zonnige buitenterrein van het museum een vrolijke aangelegenheid. Met een variant op een bekend Sint Maarten- liedje zei ze ,,Hier staat een rijk vrouw, die veel geven wou, geen appel of een peer, maar véél en véél meer!" Voorzitter Harting toonde zich dankbaar ,,We kunnen het best ge bruiken want we zitten in de rode cijfers. Ik hoop dat met dit geld vreug de kan worden gegeven aan mensen die het hard nodig hebben." Op verzoek van mevrouw Van der Eijk wilde hij er graag een oproep aan alle Texelaars aan verbinden om toch maar vooral veel zomerzegels te kopen. Eens temeer is duidelijk dat hierdoor goede dingen worden mogelijk gemaakt. Voor het concert van de Rolling Stones dat volgende week woensdag in Rotterdam wordt gehouden, zijn kaarten verkrijgbaar bij Café De Zwaan. Men kan dan met een bus mee. De kaarten kosten ƒ85, per stuk. Vertrek met de boot van 13.35 uur en 's nachts wordt om ongeveer één uur met een kotter teruggevaren. Voor het type-examen dat op 23 april in ,,De Schakel" te Den Burg werd gehouden, zijn 23 cursisten geslaagd en werden twee afgewezen. De cursus was georganiseerd door het Scheidegger Instituut en om voor het diploma in aanmerking te komen diende men een snelheid van 130 aanslagen per minuut te halen met maximaal 1% fouten. De namen van de geslaagden met tussen haakjes het aantal aanslagen per minuut volgen hieronder: dhr. R. Vinke (1411, mej. A. Wonder (196), mej. E. Hillen (149), mej. C. Westdorp (311), dhr. E. Dob (164), mej. B. de Vries (146), mej. C. van de Wetering (296), dhr. R. de Vries (140), mej. M. Giling (205), dhr. E. Giling (252), mej. C. van Wijngaarden (1931, mej. M, Kramer (182), dhr. N. Witte (189), mej. E. Rijke (266), mej. W. Troost (218), mej. R. Stam (172), dhr. J. Bakker (286), mej. M. Rijk (1681, dhr. B. Witte (263), mej. M. Coevert (155), mevr, C. Witte (221). Uit verslagen, in deze krant, van allerlei politieke vergaderingen en fo- rurps, kan de laatste tijd vernomen worden dat de Texelse ondernemers en de aan hen verwante politieke partijen zich plotseling nogal druk maken over de sterk stijgende Teso-tarieven (zie vooral Texelse Courant van 25 mei). Nu is hier op zich niets op tegen, ware het niet, dat deze zelfde mensen nooit anders gedaan hebben dan de Teso- directie in haar beleid ondersteunen. Toen de dubbeldekker werd aange schaft, was er niemand die protesteerde tegen de invoering van de zomertarie- ven. Ook toen de heer Hoogerheide een paar jaar terug meende te moeten verkondigen dat de tarieven voor de veerverbinding zo'n klein gedeelte van het vakantiebudget uitmaakte, dat best nog wat verhogingen van de tarieven mogelijk waren, kwamen er geen pro testen. Nu men in de gaten heeft dat het toch uit de hand gelopen is, gaat men opeens in het zicht van de gemeente raadsverkiezingen, ach en wee roepen. Echter met één heel belangrijk gemis en dat zijn de tarieven voor de afhankelijke eilandbevolking. Hieraan wordt door deze groep mensen ruim onvoldoende aandacht geschonken. Zie hiervoor de Texelse Courant van 25 mei. Erger nog, verlaging van de terieven voor de Texelaars dreigt naar het tweede plan verschoven te worden. Op zich klopt dat wel, want de actiegroep jaarabonnement die al vanaf 1977 de tarieven van de Teso aan de kaak stelt best leuk volgens de heer Warnaar maar de toeristen zijn belang rijker) heeft alleen van de linkse politieke partijen op Texel wat daadwerkelijke steun gekregen. De andere partijen belijden deze steun alleen met hun mond, verder hebben zij geen enkele actie ondernomen. Bij hun achterban wordt waarschijnlijk gedacht dat een goedkoop jaarabonnement voor Texel niet van economisch belang is. Ik wil er voor waarschuwen dat er ontwikkelingen aan de gang zijn, die zeer in het nadeel van de van de veer verbinding afhankelijke Texelse bevol king uit kunnen pakken. De actiegroep jaarabonnement is een heel stuk op de goede weg om tariefsverlaging voor de Texelaars mogelijk te maken, inclusief de invoering van een goedkoop perso nen jaarabonnement. Hier dient in eer ste instantie de aandacht op gericht te worden door de politieke partijen op Texel, want voor de Texelaars zijn de tarieven al jaren veel te hoog. Een doorkruizing van de actie om de tarieven voor de Texelaars lager te krijgen, door pogingen om dit ook voor de toeristen te bereiken kan de hele zaak in het honderd laten lopen. Tenslotte nog een voorstel voor de heer Hermans van de VVD 2de kamer fractie, die het onjuist vindt, als met belastinggeld de tarieven voor de Texe laars verlaagd worden. Ten eerste ver geet hij dat dit ook bij al het andere openbaar vervoer het geval is. Of wil hij het daar afschaffen? Ten tweede lijkt het mij een goede zaak dat hij met zijn partijgenoten Scherpenhuizen (2de kamerlid) en De Voogd (ex 2de kamer lid) eens in conclaaf gaat om te leren hoe je de kwestie van de veertarieven moet benaderen. Dirk Terpstra, Den Burg Op de wekelijkse markt in Den Burg sigen problemen te ontstaan door kte van marktmeester J. Kikkert, ids de raad in 1977 het besluit nam t er wekelijks markt zou worden ge- uden, is er nooit een verordening stgesteld. Het marktgebeuren func- ineerde op grond van mondelinge af raken die met de marktmeester irden gemaakt. Wegens diens af- ïzigheid dreigt de zaak nu in het inderd te lopen. Eind van dit jaar 'mt er een definitieve marktverorde- ïg en in afwachting daarvan hebben en W. besloten een tijdelijke maat- jel voor de markt af te kondigen. Dat nodig omdat door de grotere werk- )sheid de vraag naar standplaatsen Deiend is, vooral in de zomerperiode, de tijdelijke regeling staat in welke vallen een stand toegewezen of ge- iigerd kan worden. Het besluit is ge- seerd op.de Modelmarktverordening n de Vereniging van Hoofdambte ren bij het marktwezen in Nederland. wijze van het toewijzen van stand- latsen, het maximaal aantal stand- latsen per branche, en beroepsmoge- heden tegen beslissingen staan in tijdelijke beschikking omschreven. regeling geldt voorlopig tot 30 sep- nber. De mensen die op Texel verant woordelijk zijn voor de openbare orde, zien de zaterdag voor Pinkste ren, Luilak, met zorg naderen. De laatste keren is dit folkloristische gebruik ook op Texel ontaard in ver nieling van gemeentelijke en particu liere eigendommen! Ook het maken van het luilaklawaai zelf begint veel te vroeg en gebeurt op een wijze, die met het oorspronkelijke feest niets meer te maken heeft. Hoewel het ongetwijfeld een minder heid is die de boel op deze wijze bederft, wordt er weinig voor gevoeld om het kwaad te bestrijden door alleen maar streng politieoptreden Veel pret tiger zou het zijn als de baldadigheid zou kunnen worden voorkomen door de jongelui die in de luilaknacht de straat op willen iets anders te bieden. Ook wordt gehoopt dat de ouders hun verantwoordelijkheid in deze zullen beseffen en niet zullen toelaten dat de jeugd al de avond tevoren naar buiten gaat. De ervaringen met deze aanpak zijn elders in het land niet slecht. De beruchte TT nacht van Assen is geen probleem meer sinds begonnen is met het bieden van alternatief" vermaak. De echte raddraaiers zullen zich hierdoor wellicht niet laten boeien, maar als er geen .publiek" meer is, is de aardigheid er voor hen gauw af. Lawaai mag Het is uiteraard niet de bedoeling de luilaktraditie op zeep te helpen. Lawaai mag er best worden gemaakt, ook met een heleboel jongeren tegelijk, maar niet vóór een redelijk tijdstip en zonder zinloze vernieling. Enige verwachting wordt gekoes terd van een „lawaaifietstocht" die om 4.15 uur van start gaat op het Wezenland in Den Burg. Het is een door de Wielervereniging georgani seerde toertocht van 25 kilometer. Wie meerijdt maakt gebruik van zijn gewone fiets die uiteraard zoveel mogelijk lawaai moet veroorzaken door er de nodige bussen, pannen en ander rinkelend en piepend materiaal aan vast te binden. Als honderden jongelui op deze wijze zouden mee doen ontstaat een ongekend lawaai dat op Texel nog nooit eerder te horen is geweest. Pure sensatie Op het Wezenland is op dezelfde tijd nog meer wielervertier. Om 4 uur start een tijdrit (ook met fietsen met lawaai makers) en om 5 uur begint een handi capwedstrijd, waarmee met fietsen rond pionnen e.d. moet worden gereden en waarbij voor drie leeftijds groepen prijzen zijn uitgeloofd. Zwembad Wie liever zwemt dan fietst, kan vanaf 4 uur terecht in zwembad Molen koog, waar onder andere spuitvoetbal wordt gespeeld. De brandweer werkt mee en de patatkiosk is open In de Texelse Courant van woensdag 19 mei heb ik enkele dingen gelezen die m.i. totaal niet te motiveren zijn. Klaas Barendregt meent dat de koopkracht in de derde wereld zal toenemen, waar door daar een afzetgebied ontstaat. Waar haalt de heer Barendregt deze wijsheid vandaan? Of heeft hij Korea, Taiwan en Singapore als voorbeeld genomen voor de derde wereld. Meneer Barendregt, in bijna heel het Zuid- Amerikaanse continent, in bijna heel Afrika en het grootste deel van Azië gaat de koopkracht van het grootste deel van de bevolking nog steeds achteruit. Alleen de zetbazen van het Westen, die zorgen dat wij hun delf stoffen voor een redelijke prijs kunnen ombouwen tot dure producten, worden snel rijker! Hier zijn legio voorbeelden van te geven, maar dan zou de Texelse Courant een heel ander soort blad worden. Weet u, wat de derde wereld levert, waarvan de koopkracht zou stijgen? Granen e.d., aardnoten, soja, alles wat voor onze margarine en veevoer van belang is, omdat ze nog schulden moeten aflossen aan het Wes ten. Hoe kan hij, die zijn eigen voedsel moet verkopen om de rekening te betalen een nog duurder artikel van onze kapitaalsintensieve markt terug kopen? Bovendien produceert de derde wereld nu al veel meer dan ze consu meert. Er is geen structureel tekort, maar een tekort door wanverdeling. Barendregt heeft geen kaas gegeten van ontwikkelingseconomie. Laat hij zich dan met op dit terrein begeven. Of denkt hij de boeren blij te kunnen maken met een dode mus? Mocht hij zich nog eens met deze materie bezig houden, dan moet hij ook eens kijken, waarom in de derde wereld de boertjes, die met kunstmest en veredelde zaden gaan werken, binnen de kortste keren tot over de oren in de schuld zitten. Kunstmest geeft alleen een grote pro ductieverhoging bij daartoe geselecteer de gewassen. Oorspronkelijke rassen van voedselgewassen reageren heel, betrekkelijk op kunstmest. Kan trou wens die productievermeerdering meer inhouden dan het toegeleverde? Nee. En aangezien u ook slechts van enkele sporenelementen weet dat ze belangrijk voor ons zijn, zult u al die andere zeker met toevoegen. Daarin ligt wel het risico voor de consument, in veredeld maar eenzijdig voedsel Nog iets anders. In dezelfde krant oppert Dros om kassen bij de elektrici teitscentrale te bouwen, verwarmd met koelwater. Ruim een jaar geleden praat ten reeds velen erover op Texel, maar toen zat er zeker nog geen verkiezings brood in. En als Kees Koorn zich afvraagt waarom de werklozen niet in groten getale komen opdraven, zou hij zich eens moeten afvragen waarom ze wél zouden komen. Zeker om de argu menten aan te horen, waarom zij eruit moesten. Zorg maar voor werk, dan komen ze vanzelf. Jaap Vlaming, Oosterend Bert Segerink is in Voorschoten ge slaagd voor het diploma detailhandel motorvoertuig en fietsbedrijf. In verband met de pinkstervakantie zal de Speel-o-theek op woensdag 2 juni gesloten zijn. Een week later, op woensdag 9 juni, wordt ter afsluiting van het seizoen, een speelmiddag voor kleuters georgani seerd in de speel-o-theek. Alle leden zijn om 14.30 uur van harte welkom. Tege lijkertijd is het mogelijk geleend speel goed in te leveren. Op vrijdag 11 juni is de allerlaatste gelegenheid voor de vakantie het speel goed terug te brengen. In tegenstelling tot eerdere berich ten zal a.s. zondag in de R.K. kerk van De Cocksdorp toch een Pinkster- dienst worden gehouden, aanvang 10.00 uur. De waterfabriek op Texel werkte ook in 1981 tot tevredenheid. Dat staat in het jaarverslag van het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland. Buiten het zomerseizoen werd een voorraad zoet water opgebouwd door infiltratie van 134 000 kubieke meter distillaat dat via persputten in de Hogeberg werd gepompt. Deze voor raad werd aangesproken in het vakan tieseizoen toen het waterverbruik door de vele toeristen de productie overtrof. Uit het infiltratiegebied werd in 1981 90.000 kubieke meter onttrokken. De Alkmaarse zangeres Karen Tien kamp treedt zaterdagavond op in de Youth for Christ koffiebar in De Schakel. De avond begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Karen brengt een programma van Engelse en nederlandstalige luisterlied jes door haarzelf gecomponeerd De Texelse muziekschool houdt bin nenkort twee informatie-avonden voor aanstaande instrumentale leerlingen. Tijdens deze voorspeeluren zullen vrij wel alle instrumenten, waarop de mu ziekschool lessen kan verzorgen, te beluisteren zijn. Er zal voornamelijk worden opgetreden door leerlingen, die 1 2 jaar les hebben op hun instrument. Muzikale topprestaties mogen dan ook nog niet worden verwacht. De avonden zijn bedoeld voor de leerlingen van de tweedejaars speel- klassen van de muziekschool, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Na afloop (het programma duurt onge veer een uur) is er gelegenheid met de aanwezige docenten te spreken. De data zijn: woensdag 2 juni a.s. in het muziekcentrum (Doopsgezinde kerk) te Oosterend en donderdag 3 juni a.s. in de voorspeelruimte van de muziekschool te Den Burg (ingang Wilhelminalaan). Beide avonden begin nen om 19,30 uur In Den Hoorn begint om 4 uur een uniek cultureel evenement: een luilakconcert op de Naai. De uitvoe renden zijn zoveel mogelijk jongeren die de „muziek" zullen voortbren gen met potten, pannen, bussen en ander lawaaispul. Na afloop van het concert is er een lawaaidefile door Den Hoorn met als doel het anders zo rustige dorp tot een hel te maken, waarin niemand meer een oog kan dichtdoen. Het défilé eindigt weer op de Naai, met een „slotconcert". Vele decibellen zullen ook te registreren zijn in jongerencentrum 't Asiel in Den Burg dat al vanaf 23.00 uur open is en waar popgroep The Age (vroeger ,,The New") zijn best zal doen. Verder zullen de hele nacht speelfilms worden gedraaid. Volgens de jeugdwerkers Jan Kramer en Andries Huberts zit er een heel pikante bij. Voor films kan men ook in de echte bioscoop terecht. Om 5.15 uur gaat het City Theater open en werkt daar een vrolijk (teken (filmprogramma af, hetzelfde als gepland is voor de matinee van a.s. zondag. Vermeldenswaard is ook het luilak- surfen van de windsurfclub Texel, dat om 6.00 uur begint bij het strand van paal 17. Kachel trekken? Voor zover bekend is er verder niets te doen op Texel, hoewel in Oosterend de wens leeft dat hier het oeroude Oos- terender gebruik van het „kachel trekken" zal herleven. De man die daar alles van weet is de heer J. C. Roeper. Hij wil geïnteresseerden graag met raad terzijde staan. De deuren van het City theater gaan zaterdagmorgen i.v.m. luilak om kwart over vijf open. Er worden dan een serie kostelijke tekenfilms vertoont van Woo dy Woodpecker, de eigenwijze specht, Charlie Bear, de onhandige huisvader en Chilly Willy, de vriendelijke pinguin. Het geheel wordt onderbroken door een korte pauze. Ditzelfde programma is ook te zien als zondagmatinee. De entree bedraagt 75,00 per persoon. De toegang is alle leeftijden. Dinsdag wordt een kerkentocht ge houden, die begint om 14.00 uur bij de Nederlands Hervormde kerk in De Koog. Het is de bedoeling de tocht met eigen auto's te rijden, waarbij eventuele deelnemers die geen auto bezitten met anderen mee kunnen. Dinsdagavond wordt in de Hervormde kerk een dia-avond gehouden over Texel. De toegang voor volwassenen bedraagt 71,50 en kinde ren betalen een gulden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7