Meeuwennesten tellen, een hele klus! 02220-2066 i HELP ONS HELPE „HARMONIE" EN KTF-DEK SPELEN IN DE LINDEBOOM GIRO 6868 RODE KRUIS DEN HAAG Bij brand en spoedeisende ambulance: I I I )l RIJDAG 28 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA9 natig c illeen iringen niet te geloven: je rust ervan uit blijf fit... blijf fietsen! Reageren op deze rubriek kan bij Jaap Kaarten voor het concert in „De Lindeboom-Texel" kosten 1,50 en zijn verkrijgbaar bij de firma Zegel aan de Weverstraat 32 in Den Burg of zondag ochtend aan de zaal. de meeuwen eten. Net als bijvoorbeeld uilen vormen ze namelijk braakballen waarin onverteerbare resten zitten. Veel braakballen bevatten resten van schel pen, krabben en visgraten. Ze zijn afkomstig van vogels die 'natuurlijk' voedsel eten. Sommige zilvermeeuwen komen echter op een andere wijze aan de kost. In hun braakballen vinden we bijvoorbeeld worstvelletjes, boterham papiertjes en mayonaisezakjes. Als de meeuw ze naar binnen slokt bevatten ze nog eetbare resten. Die worden in het lichaam opgenomen, de onverteerbare delen braakt de vogel echter na verloop van tijd weer uit. Soms bevat zo'n braakbal wel heel merkwaardige zaken. Een bewaker trof in één ervan een condoom aan! Zijn commentaar: „Blijk baar gaan de meeuwen nu zelf iets doen om de toename van de soort te stop pen Jaarlijks worden de nesten van de meeuwen die in de Texelse duinen broeden geteld. Zo blijven we op de hoogte van de ontwikkeling in de meeuwenwereld. De laatste jaren is door de grote toename het tellen een enorm karwei. Voor de bewakers lang zamerhand een nachtmerrie, voor ande ren echter een leuke bezigheid. De afgelopen twee jaar is een groot deel van de nesten van zilvermeeuwen in de Geul daarom met behulp van vrijwilli gers geteld. Ook dit jaar bestaat die mogelijkheid en wel a.s. zaterdag om 7 uur. de luilakmorgen. Als u interesse heeft mee te doen kunt u zich telefo nisch opgeven bij het Natuurrecreatie- centrum telefoon (02228) 741 of van avond door mij thuis op te bellen. Omdat het lopen door het duingebied gedurende enkele uren vrij zwaar is, geldt als minimumleeftijd voor deelname twaalf jaar. Het is verder de bedoeling volgende week zondag (6 juni) om 8 uur 's morgens in de Muy de meeuwen nesten te tellen. Ook hiervoor kunt u zich telefonisch opgeven. J. van Groenigen Troost" is er een goed voorbeeld van. Meestal zijn er honderden meeuwen te zien die in ons afval nog heel wat eetbaars weten te vinden. Vooral als er onder barre winteromstandigheden el ders weinig voedsel is te bemachtigen, zitten er soms enorme aantallen die hier gemakkelijk aan de kost komen. De sterfte onder de vogels is daardoor veel minder dan onder natuurlijke omstan digheden. Het gevolg: steeds meer meeuwen. Dat blijkt heel duidelijk uit De braakballen van zilvermeeuwen verschaf fen ons een goed beeld van het voedsel dat deze vogels gebruiken, blaast resten van schelpen en vissen, treffen we In de kolonie van de Geul In de braakballen veel afval aan, zoals verpakkingsmateriaal van loverworst en mayonaise. het aantal broedparen van zilvermeeu wen in de Geul. Toen men de vuilnis belt naar deze omgeving verplaatste broedden er 886 paren, vorig jaar waren dat er maar liefst 3.387I Bij de nesten in de kolonie is goed te zien welk voedsel Scouting Texel haalt vanaf 10.00 uur oud papier op in Den Burg: Schilderend, Keesomlaan, Emmalaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Elemert en Pieter van Cuyckstraat. Met klem wordt erop aangedrongen dat ieder het papier tijdig en gebundeld aan de straat zet, zodat bij het inladen vlot kan worden gewerkt. Middernacht, Gebr. Brouwer, Pierre Kartner. Arr J. v. d. Veken, Cooper. Trompetsolo, solisten: M. Mast-Ott en R. Doze. Rainbow-polka, C. Verbeek, arr. J. Colmar. Trombone-solo, solist: J, Drenth. Der Fidele Bassist, Hans Ruckauer. Bas-solo, solist: H. 't Hart. Rimbalzello, Lex Abel Tigerrag, N. la Rocca, arr. Pi. Schef- fer. Pauze. KTF-DEK Per Aspera ad Astra, Urbach/Mole- naar, mars. Ouverture and Beginners, uit: Vaude ville Suite, Pi Scheffer. The Rosy Morn, Round-Jakma. Solis ten: F. de Grave, trompet; G. Blom, bugel; G. van der Veen, tuba; T. Lenting, bes-bas; C. Witte, trombone. Moment for Morricone, Morricone/ De Mey. Filmmuziek uit: Once upon a time in the West; The Good, the Bad and the Ugly. Brazil, Barosso/Scheffer. Sluiting door de voorzitter van Ko ninklijke Muziekvereniging Harmonie, de heer H. 't Hart. De Koninklijke Muziekvereniging Har monie is in 1887 opgericht en bestaat dus bijna honderd jaar. Verwarrend is dat Harmonie geen harmonie is maar een fanfare. Bij een fanfare wordt alleen op koperen instrumenten gespeeld, bij een harmonie zijn er ook houten instru menten. „Harmonie" uit Wieringen speelt slechts op koper. De bezoekende muziekvereniging heeft een bezetting van 35 muzikanten en nog zo'n 15 leerlingen in opleiding. De dirigent van Harmonie is Jac. Doze. Tijdens militaire dienst speelde hij als trompettist in de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. De liefde voor fanfaremuziek werd toen zo opgewekt dat hij lessen in directie en harmonieleer ging volgen bij de bekende componist Gerard Boedijn. Muziek vereniging Harmonie, onder leiding van Doze, speelt momenteel in de ere- afdeling. Het programma van het koffieconcert ziet er als volgt uit: Welkom door de voorzitter van het van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. duizenden meeuwen op het eiland gaat het echter om een heel klein aantal. Enkele bewakers krijgen jaarlijks een vergunning om meeuwen die het in dit opzicht erg bont maken af te schieten. Maar het is natuurlijk onzinnig wegens vraat van enkele meeuwen een bloed bad aan te ricnten onder de in dit opzicht volkomen onschuldige soort genoten. Schade aan gewassen Boeren wijzen ook dikwijls op de schade die meeuwen aan sommige gewassen op het land veroorzaken. Tot enkele jaren geleden mochten jagers op meeuwen schieten zonder speciale ver gunning: ze waren min of meer vogel vrij. Omdat bleek dat schade aan land bouwgewassen landelijk erg meeviel is enkele jaren geleden besloten dat voor het afschieten een vergunning nodig is. In de praktijk blijkt in de Flevopolder en op Texel toch vrij veel schade te zijn. De meeste klachten ontstaan hier als het graan vooral gerst boven de grond komt. Op zo'n perceel strijken hele troepen meeuwen neer die flinke schade kunnen aanrichten. Op ons eiland heb ben momenteel twee personen een vergunning om meeuwenschade tegen te gaan. In de periode van 1 april 1981 tot 1 april van dit jaar bezochten ze 60 boeren waarbij ze de schade op het land trachtten te beperken door 321 meeu wen af te schieten. Omdat deze gang van zaken veel tijd vraagt, overweegt men momenteel of het toch niet ver standig is het afschieten van meeuwen aan minder strenge regels te binden. Daarbij zal het uitgangspunt wel blijven dat het beter is de meeuwen te bestrij den op plaatsen waar ze werkelijk schade doen, dan ze massaal te lijf te gaan in de broedkolonies. In het verle den hebben acties zoals het rapen van eieren en het op grote schaal vergiftigen van meeuwen bovendien lang niet altijd tot het gewenste resultaat geleid. Ondanks het feit dat de zilvermeeuw een algemene vogel is, raken deelne mers aan een rondleiding door een broedkolonie er dikwijls diep van onder de indruk. Zo ook vorige week een groep dames. Nadat ze enige tijd tussen de vele nesten hadden gelopen, stelde één van hen de bewaker de vraag: „Wanneer voert u de vogels?" Deze zei daarop: „Wij voeren ze niet, u voert ze zélf als u in de winter de vogeltjes voer geeft en meeuwen daarmee vandoor gaan". Er schuilt veel waars in dit antwoord. Ook op een andere manier geven we de meeuwen vaak ongewild te eten. De vuilnisbelt bij het „Licht van ii Het is belangrijk dat zo snel mogelijk bij iedereen bekend wordt dat bij brand of als snelle komst van een ziekenauto nodig is, voortaan het telefoonnummer 02220-2066 van de regionale alarm centrale moet worden gedraaid, leder een wordt daarom verzocht het boven staande kadertje uit te knippen en op of bij de telefoon te bevestigen, in af wachting van een echte sticker die te zijner tijd wordt verspreid Zaterdag wordt in De Waal weer oud papier opgehaald door MST handbal. Het ophalen begint om 13.30 uur. - Kranten, tijdschriften en ander oud papier hoort NIET in de vuilniszak. Bewaar het voor de verenigingen! Enkele maanden geleden stond in deze rubriek een artikel over de ichteruitgang van weidevogels in ons land. Er kwam in naar voren dat joor de moderne manier van boeren deze vogels het moeilijk hebben, tiaar aanleiding van dit stukje belde een boer mij op om te vertellen jat er volgens hem niets klopte: „Niet de boeren zijn de schuld van de ichteruitgang van de weidevogels, het komt door de natuurbescher- ers zelf. De oorzaak zit hem in de grote hoeveelheid meeuwen die in Ie natuurgebieden broeden. De meeste boeren doen er alles aan de esten op hun land te beschermen, maar uit eigen ervaring weet ik dat eeuwen veel eieren en jongen opvreten. Daar ligt de oorzaak van de chteruitgang van de weidevogels". Soortgelijke verhalen hoor je regel- als het over vogels gaat, niet i van boeren maar ook wel in ^cringen van natuurbeschermers. Ook in J| ïatuurgebieden is jaarlijks sprake van ■het weqroven- vah eieren en jonge /ogels. Omdat er meestal niemand anwezig is op het moment dat dit jebeurt, blijft het raden wat de oorzaak Roofvogels doen het natuurlijk, maar >ok meeuwen, eksters, kraaien en kau- ven zijn verdacht. Onderzoek Om eens na te gaan wat er met de iieren en jongen gebeurt stelt Staats- rosbeheer dit voorjaar in de Muy een jnderzoek in naar de broedresultaten bij veidevogels op een weiland van bijna 5 ïectare. In dit verband is het interessant :e weten dat in deze omgeving veel neeuwen broeden en er vooral bij slecht veer dikwijls vele tientallen op dit weiland zitten. Van de kieviten is inmid- Jels al het nodige bekend. Uit de 8 Een beeld van het tellen van meeuwennesten in de Geul, zoals dat vorig Jaar gebeurde. De deelnemers staan klaar om de kolonie binnen te trekken, leder telt in een strook van ongeveer tien meter de nesten die er liggen. Als ieder z'n strook klaar heeft komt men bij elkaar en worden de aantallen opgeteld. Daarna, gaat men opnieuw op Knie staan om de volgende strook te tellen. nesten die er lagen verdween tijdens het broeden geen enkel ei. Onder de jonge kieviten zijn wel enkele slachtoffers gevallen. Drie zijn weggeroofd door een zwarte kraai, twee door een torenvalk en één door een stormmeeuw. Mis schien zeggen sommige lezers nu: zie je wel dat meeuwen jonge vogels opvre ten! Dat klopt, maar we moeten niet vergeten dat sterfte onder de jonge vogels heel gewoon is. Een deel van de jongen dient als voedsel voor andere dieren, anders zou het aantal kieviten zo toenemen dat ze spoedig een plaag zouden vormen. Het is meestal zo dat er onder de meeuwen enkele specialisten voorkomen die af en toe eieren of jongen roven Op het totaal van de Op zondagochtend 6 juni zal het Koninklijk Texels Fanfarekorps KTF- DEK voor het eerst concerteren in de nieuwe schouwburgzaal van hotel De Lindeboom-Texel. Voor dit gebeuren is de Koninklijke Muziekvereniging Har monie uit Hippolytushoef uitgenodigd die een deel van het optreden voor zijn rekening neemt. Het gezamenlijk koffie concert begint om kwart over eff. De Wieringer muzikanten zijn op tegen bezoek: twee jaar geleden verzorgde KTF-DEK samen met de Harmonie een koffieconcert in Hippolytushoef. Koninklijk Texels Fanfarekorps, de heer Wim van Sambeek. „Harmonie" The Standard of St. George, mars, K. J Alford. Grandfather's Clock, G. Doughty. Euphonium solo, solist J. Numeijer. Sentimental Selection, arr. Pi. Schef fer.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9