Bouwvergunning voor hotel „californië" Veel aanrijdingen in pinksterweekeinde Kasteleinsgrafsteen verplaatsen naar NRC Gemeente koopt het Eierlandsche Huis Voorstel aan B. en \N.: Verleende bouwvergunningen „Mijn cliënt raakt ai zijn privacy kwijt" „Rangers" naar Texel T,,i VHIV VJ f uit» ./'t> Bejaardenzorg wil doorbouwen Vijver mag blijven College kiest voor dienstencentrum in oude St. Jan Meeuwen „De Geul" niet in één ochtend te tellen Pols gebroken 1! J DAG 4 JUN11982 TEXELSE COURANT PAGINA 13 .t pink sterweekeinde was het taf reel van veel aanrijdingen. In enkele gevallen mqesten gewonden naar het ziekenhuis in Den Helder wor en ibracht, zoals na een aanrijding die zondagmiddag op de hoek van de Slufterweg met de Postweg plaatsvond. Een auto botste tegen een ptorfiets die op zijn beurt tegen drie fietsers aankwam. 1Foto Henk Vink). De Texelse politie heeft tijdens het pinksterweekeinde de handen leer dan vol gehad aan een groot aantal verkeersongevallen. Bij een elangrijk deel van deze aanrijdingen waren Nederlandse en Duitse lotorrijders betrokken die afgelopen weekeinde op Texel waren. In e meeste gevallen bleven de gevolgen tot blikschade beperkt, maar ok moesten soms gewonden naar het Gemini ziekenhuis in Den elder worden gebracht. Bij enkele aanrijdingen speelde drank een Zaterdagavond rond zeven uur reed en 41-jarige motorrijder uit Düsseldorf ver de Randweg in de richting van de aliforniëweg. De Duitser hield hierbij veel links waardoor twee motorrijders it Stompetoren en Berkhout moesten twijken. Ze kwamen met hun vervoer- liddel in de bosjes naast de weg recht. De motorrijder uit Stompetoren loest voor observatie naar het Gemini Burgemeester en wethouders hebben jn de volgende personen en instanties ouwvergunning verleend. J. Vlaming, Klif 17, Den Hoorn, voor et vergroten van keuken met bij- euken; C Timmer, Koetebuurt 5, osterend, voor het gedeeltelijk ver- ideren en vergroten van een bakkerij; R. Nauman, Stolpweg8, Den Hoorn, oor het vergroten van een voliere; PTT, 'en Haag, voor het vergroten van een lefoongebouw aan de Molenlaan te 'e Cocksdorp; PTT Den Haag, voor het ergroten van een telefoongebouw aan e Vliestraat te Oosterend; J. Buis, asthuisstraat 34b, Den Burg, voor het ergroten van een dakkapel; Gemeente exel, voor het renoveren dubbel woonhuis Warmoesstraat 24-26 te Den urg; J. C. Eelman, voor het bouwen an en overdekt terras aan de Califor- ieweg 130 te Texel; J. L. van Exel, ostweg 154, De Cocksdorp, voor het ergroten van een landbouwschuur; K. jepkema, voor het bouwen van een eestalling aan de Waalderweg 21 te exel; A. van Duyvenbode-Verdoes, oor het bouwen van een strandpavil- >en aan het Westerslag, paal 15; D. C. 'isser, Zeebries 9. Den Burg, voor het ouwen van een carport; C. Boeijen, Vilhelminalaan 47, Den Burg, voor het •ouwen van een garage-berging; Rijks- lebouwendienst, voor het gedeeltelijk eranderen en vergroten van een lienstgebouw aan de Keesomlaan 4a te )en burg; G. Arkenbout, voor het ver- nderen van een woonhuis aan de Witte ruislaan 1 te Den Burg; J. Koorn, Vaalderstraat 78, Den Burg, voor het laken van een loopdeur in berging; W. an Duijn, Naalrand 57, Den Hoorn, ■oor het plaatsen van een schutting; T. egierse, Postweg 3, De Cocksdorp, oor het gedeeltelijke veranderen van len voorgevel, A. L. Schrama/B. W. itarink, Waalderstraat 15, Den Burg, oor het bouwen van een schutting; G. anWoensel, Keidelplein 15, De Cocks- lorp, voor het bouwen van een berg- uimte; C. van Heerwaarden, Klif 23, )en Hoorn, voor het veranderen van )annekoekhuis; F. Timmer, Waalder- itraat 17, Den Burg, voor het bouwen •an een berging; W. van Sijp, Peper- traat 13, Oosterend, voor het veran- leren van een woonhuis; N. Boon, /uurtorenweg 27, De Cocksdorp, voor 'ernieuwing bedrijfswoning en kantoor, i/l. Ebke, voor het bouwen van bar- )ecue en windscherm aan de Slufter- veg 156 te Texel; Von der Linde, voor iet vergroten van een zomerhuis aan de aliforniëweg 297 te Texel; R. A. N. -ommandeur, voor het veranderen van jevels woonhuis aan de Barentszstraat 13, te Oudeschild; Stichting St. Dona- us, Hoornderweg 46, Den Hoorn, voor iet vergroten van de kaas- /kwark- nakerij. Derden-belanghebbenden kunnen te- jen deze beschikkingen ingevolge de Net Administratieve Rechtspraak Over- ïeidsbeschikkingen een bezwaarschrift ndienen. Nadere informatie hierover is e verkrijgen bij de gemeentesecretarie, ifdeling algemene zaken, kamer 209. ziekenhuis in Den Helder worden ge bracht evenals zijn duopassagiere uit Spijkerboor, die klaagde over pijn in haar enkel en schaafwonden. Dezelfde avond konden ze weer naar Texel terugkeren. Twee motoren waren betrokken bij een aanrijding die zaterdag om kwart voor negen op de Badweg gebeurde. Een motorrijder uit Papendrecht reed links van de weg en stak plotseling over. Hij hield daarbij geen rekening met een 32-jarige motorrijder uit Essen die hem tegemoet kwam. Bij de daarop volgende aanrijding werden beide motoren aan zienlijk beschadigd. De motorrijder uit Papendrecht moest met open enkel fractuur naar het Gemini ziekenhuis worden gebracht. Een groepje Duitse jongens dat teveel had gedronken om-eeft-auto -te kunnen. besturen, stelden daartoe zaterdag avond om half zeven toch pogingen in het werk Eén van hen, een 19-jarige, reed bij het Westerslag met hoge snel heid achteruit en botste tegen een boom. De auto raakte bij deze manoeu vre total loss. Over de kop Door onbekende oorzaak sloeg zon dagmiddag om twee uur op de Laag- waalderweg nabij loonbedrijf Kikkert een auto over de kop die werd bestuurd door een Amsterdammer. Bij dit onge luk kwam de Amsterdammer hard met zijn neus op het stuur van de auto terecht, maar bleef verder ongedeerd. Zijn auto moest total loss worden weg gesleept. Een 23-jarige Duitse motorrijder was betrokken bij een aanrijding die zondag middag op de Boodtlaan plaatsvond. Een Texelse autobestuurder wilde een groepje motorrijders passeren en tijdens die manoeuvre ging de Duitser met zijn motor naar links. Bij de aanrijding liep de auto een deuk op in het portier en een kapot portierraampje. Van de motor brak een koppelingshandel af. De aan rijding gebeurde rond vijf uur. Op de hoek van de Postweg/Slufter- weg reed een uit Ouderkerk afkomstige bestuurder van een personenauto ach terop de motor van een bestuurder uit Weurt die afremde om rechtsaf te slaan. Door de duw die de motor kreeg, vloog deze het fietspad op en ramde daar vier fietsers. Deze fietsers, afkomstig uit Duisburg, bleven ongedeerd, maar de motorrijder en zijn eveneens uit Weurt afkomstige duopassagiere moesten met diverse kneuzingen naar het Gemini ziekenhuis worden gebracht. De fietsen die bij een bedrijf in Den Burg waren gehuurd, werd zwaar beschadigd. Maandagmiddag rond twee uur ge beurde op de Rozendijk een aanrijding. Een 36-jarige Texelaar remde met zijn auto af voor de kruising met het Pont- weg. Dit werd niet opgemerkt door een bestuurder uit Diemen, die dan ook achterop de Texelaar reed. Aan beide auto's ontstond schade. Op de kruising Gasthuisstraat-Lijn baan ramde maandagavond een op Texel wonende Marokkaan met zijn auto twee geparkeerd staande auto's. De oorzaak van deze aanrijding, waarbij flink wat blikschade ontstond, is niet bekend. In de sloot In de nacht van maandag op dinsdag raakte om half één een auto in de sloot van de Vuurtorenweg bij De Cocksdorp. De uit Zwolle afkomstige bestuurder had de bocht in de weg niet tijdig opgemerkt. De auto werd flink bescha digd en moest worden weggesleept. Maandagavond om kwart over negen gebeurde op een parkeerterrein een aanrijding tussen een auto en een bromfietser. Een 47-jarige vrouw uit Gouda botste met haar auto tegen een Texelse bromfietser, die daarna met een gebroken been naar het ziekenhuis in Alkmaar afgevoerd moest worden. Dinsdagmiddag om half één vond een kop-staart botsing plaats op de Pont- weg. De auto van een 63-jarige Duitser stond voorgesorteerd om linksaf het Gerritslanderdijkje op te gaan en werd achterop gereden door een 22-jarige Texelse. Aan beide auto's ontstond aanzienlijke schade. Even zag het ernaar uit dat aan deze reeds van ongelukken nog een extra ongeval moest worden toegevoegd. Duitse motorrijders troffen in de nacht van zaterdag op zondag een jongen die op de weg lag nabij camping Koger- strand. Ze dachten dat hij aangereden was en waarschuwden de politie. Toen de politie arriveerde bleek de jongen dermate veel te hebben gedronken dat hij niet meer op zijn benen kon staan en ook niet meer aanspreekbaar was. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. Jarino B.V. heeft van het college een vergunning gekregen voor herbouw van hotel Californië na een verklaring van geen bezwaar door Gedeputeerde Sta ten. Tegen de bouw van het hotel met drie bouwlagen, een hoofdgebouw met een hoogte van meer dan 10 meter en een parkeergarage zijn al in een vroeg tijdig stadium bezwaren ingediend door o.a. de werkgroep Landschapszorg en verschillende eigenaars van bungalows in de directe omgeving. Onder hen nu ook de heer Speelman uit Oostwolk, eigenaar van een vlakbij de bouwplaats gelegen zomerhuis die een Arob be zwaar heeft ingediend tegen het door de raad genomen voorbereidingsbesluit, waardoor wijziging van het bestem mingsplan buitengebied kon worden gestart. Het Arob bezwaar van Speel man wordt door het college als ,,te snel" omschreven omdat dit besluit nog geen directe gevolgen voor de om wonenden heeft. Nu de bouwvergun ning is afgegeven kan wel een Arob bezwaar worden ingediend zowel tegen het besluit van het college als tegen de verklaring van geen bezwaar door Ge deputeerde Staten. Het ,,te vroeg" ingediende bezwaar schrift van Speelman komt ter sprake op de raadsvergadering van dinsdagavond en het ziet ernaar uit dat het niet ont vankelijk zal worden verklaard omdat ook de beroepschriftencommissie, met uitzondering van het Pakt-raadslid S. de Waard tot dit oordeel kwam. In een uitvoerig epistel komt de advocaat van Speelman, Mr. J. B. Huizink, met de redenen waarom bezwaar wordt ge maakt. Deze komen in grote lijnen over een met andere bezwaren van om wonenden tegen de derde bouwlaag, de parkeergarage en het niet in het Texelse landschap passende ontwero. Speel man verwacht dat hij door de situering van de parkeergarage ernstige overlast zal ondervinden. Overlast bestaande uit verstoring van de rustige situatie ter plekke door lawaai, stank en gevaar van rijdende automobielen." De bezwaarde van Texel en op de steen staat (nog steeds leesbaar! de volgende tekst. ,,Hiet leydt Begrauen Hendrick Dirckz Gewesen Cas-Telijn opt Eijerlandt, sturf den 19 januaries 1681. Salich sijn de Dooden die in Den Heer ontslapen, sij rusten van Haer arbeyt, hun wereken volgen haer nae." Iets lager op de steen staat „Hier^ leyt Machtelt van Voort - huysen, Gewesen Huysvrou van Caste- eyn, Sturf den 16 september 1681." Meijer doet het college het voorstel de steen te verplaatsen naar een laag duin bij het NRC zodat het „geen klimpaal meer kan zijn van de jeugd." Veel kosten zijn er volgens de briefschrijver niet mee gemoeid. Het duingedeelte wordt al afgeschermd door prikkeldraad maar Meijer wil het niet bij die ene steen laten Andere grafstenen die ook ver bonden zijn met de geschiedenis van Texel en Eyerland, waarvan een deel is verwerkt in oude dijken, zouden een plaatsje bij het NRC moeten krijgen. Hij pleit ervoor oude stenen, met huis tekens op te graven. „Ik geef grif toe dat het een namaakkerkhof wordt, maar dat is altijd beter dan de huidige situatie in De Koog." De brief van Meijer staat als ingekomen stuk op de agenda van de raadsvergadering van dinsdag 8 juni. Het college stelt de gemeenteraad voor het voorstel zelf af te handelen. Jeugdige supporters van het Wereld Natuur Fonds, Rangers" geheten, ko men zaterdag naar Texel voor een Nationale Ranger-dag. De kinderen (van 8-18 jaar) zijn afkomstig uit het hele land. Onder meer zal het Natuurrecrea- tiecentrum worden bezocht. De „Ran gers" hebben zich via hun maandblad ,,Tam tam" voor deze dag kunnen op geven. Twee jaar geleden werd ook een Rangerdag op Texel gehouden. Toen werd een bezoek gebracht aan het NIOZ, gevolgd door een rondvaart op de Waddenzee. Toen werd door 150 jon gelui meegedaan. De activiteiten van het Wereld Natuur Fonds staan dit jaar in het teken van het 20-jarig bestaan. Het doel van het WNF wordt gesteund door tal van comité's. Texel hoort tot het comité Noordholland Noord, dat in Den Helder is gevestigd. .-i Uv-H tW rxat: M B De grafsteen van Hendrick Dircksz. in de Vogelmient te De Koog. De heer A. Meijer uit Hoedekenskerke heeft het college een brief geschreven waarin hij vraagt oude grafstenen, stoep- en grens- en dijkpalen die enige historische waarde hebben te verzame len en te plaatsen op een stuk duin nabij het Natuurrecreatiecentrum. De brief schrijver kwam op dit idee nadat hij onlangs het oude kerkhof van De Koog bezocht en tot zijn ontsteltenis merkte dat dit „in feite historische gebied" is opgenomen in het speelveldje van bun galowpark „De Vogelmient." Op dit terrein staat de bekende grafsteen van de kastelein van het Eyer- landsche Huis uit 1681. „De andere stenen zijn onder het zand gegraven maar deze historische belangrijke steen bleek dat zelfs overleefd te hebben" aldus A. Meijer die het onbegrijpelijk noemt dat een gemeenteraad dit accep teert. „Welk ander Waddeneiland zorgt zo goed voor het nalatenschap van zijn voorouders?" vraagt hij cynisch. De grote steen staat op het graf van Hedrick Dirckz. Kikkert en zijn vrouw Machtelt van Voorthuysen. Zij zwaaiden in de zeventiende eeuw lange tijd de scepter in de herberg van het noorden denkt ook dat de Californièweg niet op deze extra toename van verkeer is berekend en hij heeft de vrees dat zijn woning door de aanleg van de parkeer garage zal verzakken. Karakter Ook wordt overlast verwacht van de keuken die gepland is naast de woning van Speelman. Ook het vermeende verlies aan privacy is een zware factor in het bezwaarschrift. Speelman is tevens van mening dat de bouw van het hotel een flinke waardevermindering van zijn zomerwoning betekent en ook plaatst hij veel vraagtekens bij het behoud van het landschap rondom Californië. „Wat natuurgebied was, zal ten gevolge van de bouw definitief dit karakter verlie zen." Vastgesteld Het college is van mening dat het be zwaar van Speelman onterecht is omdat hij bij de aankoop van de zomerwoning (1979) op de hoogte had kunnen zijn van de mogelijkheid tot bouw van een hotel. Hij is eigenaar van de woning geworden nadat het bestemmingsplan door de raad was vastgesteld maar Mr. Huizink voert hiertegen in dat nu een bouwplan is ingediend dat niet overeenkomt met dit bestemmingsplan. Hij vraagt dan ook aan de raad heroverweging van het voorbereidingsbesluit, iets wat door de afgifte van de bouwvergunning nu niet meer mogelijk is. Bloemen voor 166 huurders De Stichting Bejaardenzorg Texel is voorlopig niet van plan te stoppen met de bouw van bejaardenwoningen. On derhandelingen met het gemeentebe stuur en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten zijn gaande over de bouw van een twintigtal bejaardenwoningen als onderdeel van de tweede fase van het BNG-woningbouwproject in Den Burg noord-west. Dit terrein grenst aan het verzorgingstehuis Sint Jan, wat mogelijkheden biedt voor serviceverle ning, alarmering, e.d. Ook worden mogelijkheden bestudeerd in de buurt van de R.K. kerk. Bejaardenzorg heeft thans 166 be jaardenwoningen in eigendom en beheer. Een feestelijk ogenblik was het onlangs opleveren van de honderd ste woning die voor de stichting is gebouwd door Bouwbedrijf Daalder B.V. uit De Cocksdorp onder archi tectuur van bureau Alkema. Door op drachtgever, architect en aannemer werd ter gelegenheid van het heugelijke feit bij de huurders van alle 166 wo ningen een boeketje bloemen bezorgd, inplaats van een receptie of andere fes tiviteit. Voor de bij de bouw betrokken medewerkers was er een bijeenkomst waarop „pannenbier" werd geschon ken. De honderdste „Daalderwoning" staat aan de Waalderstraat (nummer 10) op de plaats van de voormalige garage Rey. De 100 nieuwe woningen zijn in tien jaar gerealiseerd. Het beleid is erop gericht deze bouwstroom op gang te houden. De familie Cnossen heeft enkele malen bij het gemeentebestuur ge klaagd over een vijver (van tien bij tien meter! die de heer A. Zielman heeft gegraven bij De Zeshonderd. Volgens Cnossen zou hier paling worden ge kweekt, maar van gemeentewege werd vastgesteld dat de vijver er alleen voor hobbydoeleinden is: het houden van watervogels. Zielman heeft overigens in 1979 wel een vergunning gehad voor een palingkwekerij. B en W zouden Zielman kunnen ver plichten de vijver dicht te gooien omdat het hier gaat om een open erf dat wordt gebruikt in strijd met de bestemmings voorschriften, maar het college voelt niets voor een dergelijke maatregel. De vijver mag gewoon blijven. Zielman moet er wel een behoorlijk hek omheen zetten. De gemeenteraad zal dinsdagavond een principe-uitspraak doen over de plaats waar het nieuwe dienstencen trum voor bejaarden moet komen. Het college is van mening dat het nieuwe onderkomen gerealiseerd moet worden in het voormalige bejaardenhuis St. Jan. In deze kwestie gaat het spreek woord „Haastige spoed is zelden goed" wel heel erg op. In maart werd vooral door de ouderen gevraagd snel te besluiten het dienstencentrum te bou wen in de Zwaanstraat en niet bij dorps huis de Oude ULO. Enige weken na de raadsvergadering, waar nog niet werd beslist, kwam het idee voor St. Jan op tafel. De gemeenteraad krijgt dinsdag cij fermateriaal onder ogen waaruit blijkt dat het bouwen van een nieuw centrum in de Zwaanstraat verreweg het duurste is: zeven ton. Aan- en verbouw van het dorpshuis met mede-gebruik van be staande vertrekken is het meest goed koop: ƒ214.000, Op een actieverga dering van ouderen en een hoorzitting is echter gebleken dat het „Hollebol- beraad" en veel ouderen er niets voor voelen een „bijwagen" te worden in deze gemeenschapsaccommodatie. Voor het voormalige St. Jan zijn twee plannen uitgewerkt. Een door aannemer en eigenaar J. Duin dat ƒ463.000,— gaat kosten en een door gemeente werken dat 76 mille voordeliger is. In het plan van de fa. Duin moeten enkele dragende muren vervangen wor den door een draagconstructie waar door men 19 vierkante meter meer oppervlakte kan creeëren over twee verdiepingen. De genoemde kosten zijn globaal begroot en inrichtingskosten zijn niet meegerekend. Voor het diensten centrum was subsidie aangevraagd in het kader van de „aanvullende civiel technische werken" maar inmiddels is van rijkswege meegedeeld dat niet op subsidie gerekend moet worden. Parkeren Het college erkent de ingebrachte be zwaren tegen gezamenlijk gebruik van de dorpshuisruimten en stelt de raad dan ook voor dit plan te laten vallen. Een dienstencentrum in de Zwaanstraat vol- dat geheel aan het eerder opgestelde wensenpakket, maar de plaats wordt door het college ongelukkig genoemd. De Molenstraat is een veel betere locatie, o.a. door de parkeermogelijk- heden. Het college spreekt in het advies aan de raad geen voorkeur uit voor het plan Duin of het eigen plan. Voorgesteld wordt een gezamenlijk ontwerp te ma ken dat voldoet aan de eisen van CRM en de wensen van de toekomstige ge bruikers. De exploitatielasten en de subsidie die de gemeente moet bijdra gen kunnen dan ook nog niet worden begroot. Aan de raad wordt voorgesteld in principe te besluiten een diensten centrum te maken in St. Jan onder het voorbehoud dat de vereiste rijksbijdrage hiervoor wordt verkregen. Twaalf vrijwilligers hebben zaterdag geholpen met het tellen van nesten van zilvermeeuwen in De Geul. Het waren merendeels mensen die ook aan de tel- actie van vorig jaar hebben meegedaan. Onder leiding van de bewakers van Staatsbosbeheer was men van 7.00 tot 12.00 uur bij grote hitte in touw. Toen waren 1848 nesten geteld en vond men het welletjes. Het telwerk zal worden voltooid door de bewakers. De indruk bestaat dat het aantal meeuwennesten hoger is dan vorig jaar, maar daarover bestaat pas zekerheid als het hele gebied is geteld. In De Geul zijn twee kolonies zilvermeeuwen. Het is mogelijk dat de ene kolonie is gegroeid terwijl de andere is geslonken. Zondag a.s. zal telwerk worden uit gevoerd in de Muij, aanvang 8.00 uur. Ook hier hoopt men te kunnen rekenen op een groep vrijwilligers. Wie belang stelling heeft kan zich overdag opgeven bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 02228-741 en 's avonds bij Jaap van Groenigen, telefoon 3562 in Den Burg. Een 65-jarige vrouw uit Muiden brak vrijdag haar pols toen ze ten val kwam. Ze was een veldboeket aan het plukken bij de Boodtlaan en verloor daarbij haar evenwicht. Door een taxi werd ze naar het Gemini ziekenhuis gebracht. Aan de gemeenteraad wordt dins dagavond voorgesteld het multifunc tionele gebouw Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp aan te kopen voor een bedrag van f978 098,42. Door deze transactie kan de gemeente per jaar een halve ton meer gymnastiekvergoeding vangen dan de huidige eigenaar, de ver eniging Gemeenschap Eierland. De hogere vergoeding heeft te maken met een nieuwe rijksregeling waarbij niet langer het aantal gymuren wordt vergoed maar het gymlokaal. Voor waarde voor deze hogere vergoeding is echter dat de gemeente eigenaar is van de gymzaal. Juridisch is het gewenst het hele gebouw in eigendom te nemen. Beheer en exploitatie van het gebouw (zowel de school als het dorpshuis) blijven berusten bij de vereniging, zodat er in de praktijk weinig verandert. Tussen de gemeente en de vereniging Gemeenschap Eierland is na langdurig overleg wel overeengekomen dat beide partijen de helft van de meeropbrengst van het gymnastieklokaal zullen krijgen. Dat betekent dus voor ieder een voor deel van ongeveer 25 mille, wat de ver eniging Gemeenschap Eierland wil ge bruiken voor de aanleg van een bow lingbaan. De aankoop moet na de gemeenteraad ook nog goedgekeurd worden door gedeputeerde staten en CRM,

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13