Groen ^warLr Jéxels in het hart-, TESO: VERLIES VAN f2,8 MILJOEN DE KOOG ZIT IN DE MIDDENMOOT Jubileum Texelse Boys luisterrijk afgesloten Echtpaar Wessels in de bloemetjes Daling autovervoer vooral buiten seizoen Prijzen in badplaatsen Quickynette- stunt je JAARGANG Nr. 9683 Teun de Boer flinkst overhandigde twee jubiteumviaggen. Op de foto de vlag van de „grote" KNVB. ,,Wij zijn best een beetje trots", aldus voorzitter Kees de Grave in zijn jubi- leumspeech. Die trots gold onder meer het feit dat Texelse Boys zijn zaken ook financieel altijd rond heeft kunnen krij gen, hoewel dat lang niet eenvoudig was. Vooral de laatste tijd zijn de kosten bijzonder hoog, Met name de reiskosten die de op het vasteland spelende elf tallen moeten maken, rijzen de pan uit. Wat dat betreft is vooral het dames voetbal (de dames moeten bijna altijd ver weg als ze ,,uit" spelen! een dure liefhebberij. Bestonden vroeger de in komsten van de vereniging bijna hele maal uit contributiegeld, nu is dat nog slechts voor een kwart het geval. De rest moet uit andere bronnen komen. Texelse Boys heeft momenteel 15 elf tallen op de been. Verheugend is dat vooral de jeugd zich tot Texelse Boys voelt aangetrokken. Niet alleen lijkt de toekomst van de vereniging daardoor verzekerd, men houdt op deze manier ook grote aantallen jongeren van de straat en geeft hen een zinvolle vrije tijdsbesteding. Wat het damesvoetbal op Texel betreft verricht Texelse Boys pionierswerk. Negen jaar geleden werd ermee beqonnen; thans zijn er vier Emancipatie Wethouder Fridt Blanken, sprekend namens het gemeentebestuur, wees ook op de blijvende inzet en samen werking die er de belangrijkste oorzaak van is dat Texelse Boys het vijftig jaar heeft volgehouden. De 212 leden tellen de vereniging is springlevend. Verheu gend vond Blanken het dat het leden bestand voor een kwart uit vrouwen bestaat, waaruit blijkt dat Texelse Boys een duidelijke bijdrage heeft gegeven aan de emancipatie van deze oorspron kelijk typische mannensport. Blanken wees ook op de gezelligheid, het sociale contact en de mentaal vormende waar de die van de vereniging uitgaat, daar mee het welzijnskarakter van de voet balvereniging onderstrepend. Lees verder pagina 2 Zie advertentie in deze krant. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75. tel. (02228) 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. :rits Beutick', Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220)4988 a - j 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr, 46.99.17.636 /oor advertenties, abonnementen, etc.. JT'Ë IJ fj '/V/^/ Ëj 9l/F t/fl/ i Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. .angeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220)2741, na 18.00 uur 4881. De NV TESO heeft over 1981 een verlies geboekt van f2,8 miljoen, vat ruim een miljoen meer is dan het verlies over 1980. Dit blijkt uit het larverslag dat een dezer dagen is verschenen en dat zal worden iehandeld in de aandeelhoudersvergadering van vrijdag 25 juni om '0.00 uur in het Havenrestaurant. De liquiditeitspositie is nu zodanig dat ivesteringen die nodig zijn om tot een og meer efficiënte bedrijfsvoering te omen, erdoor worden belemmerd, ëso tracht nu geld voor deze inves- eringen los te krijgen door een hypo- heek op het havengebouw. In het verslagjaar heeft Teso te naken gekregen met een forse stijging an de post rentekosten. Dat is een levolg van de nu helemaal volle finan- ieringslast van de Molengat en van de xtreem hoge rentestand voor rekening ourant crediet. De rentelasten stegen an 1 Zz tot 3,1 miljoen gulden. Ook de jrandstofkosten namen aanzienlijk toe. )e gemiddelde inkoopprijs van stookolie teeg 25% en er werd 50%meer ge- iruikt. Dat toegenomen verbruik komt vooral door de Molengat die als gevolg ^an technische storingen met de andere ;chepen veel langer gebruikt is geweest jan gewenst was. Daling Het vervoer bij Teso is gedaald en leeft het niveau van 1976 bereikt. Dat jeinvloedde uiteraard het bedrijfsresul- aat en de compensatie moest gedeel telijk in tariefsverhoging worden ge zocht Ook door verbetering van de efficiency (hetzelfde doen met minder mensen) probeert Teso het dalende vervoersvolume en de stijgende kosten op te vangen. De eerste fase van die ontwikkeling kwam gereed in de vorm van het nieuwe havengebouw in Den Helder waar het verkeer straks met veel minder mensen kan worden afgewik keld. Het autovervoer, gerekend in pae's (personenauto-equivalenten) zakte met ruim 16000 tot 673.700 pae's of ruim 2%. De daling deed zich voor in alle categoriën maar in het bijzonder bij de vrachtauto's, waarvan het vervoer met 5% daalde en bij de opleggers waar een achteruitgang met 9% werd gesigna leerd. De daling bij het vervoer van per sonenauto's was 2% gemiddeld over het hele jaar gerekend, maar was relatief sterk in de periode buiten het zomer seizoen. De daling was 5% in het eerste en 9% in het vierde kwartaal. In de vakantieperiode zelf was er nog een beetje groei: 1%. Het vervoer van cara vans nam toe met 14% (totaal 13.600). Het passagiersvervoer bleef nagenoeg ,,De goedkoopste badplaatsen zijn igmond aan Zee, Noordwijk aan Zee en Catwijk aan Zee. De hoogste prijzen zijn jenoteerd in Kijkduin en vervolgens in ladzand, Midsland, De Koog, Dom- ïurg. Bergen aan Zee en Camperduin", ildus een conclusie van de ANWB- :onsumentenvoorlichting die een on- ierzoek deed naar de prijzen in bad- jlaatsen ten opzichte van het achter and. Die conclusie is voor de badplaat - ;en in het algemeen positief. „Bad- )laatsen zijn nauwelijks duurder dan het achterland", is dan ook de kop van een /erslag van dit onderzoek in de Toeris- lenkampioen van juni. Gemiddeld betaalt men in een bad- jlaats twee procent meer voor levens- niddelen dan in een vergelijkbare plaats )p het platteland zonder toeristische vaarde. De ANWB noemt de „achter- and"-plaatsen niet met name zodat niet sekend is waarmee De Koog (de enige onderzochte Texelse badplaats) is ver geleken. Vorige lente en zomer zijn vier medewerkers van de ANWB op pad geweest om in 16 badplaatsen ruim 3000 prijzen te noteren. Dezelfde dag werd een vergelijkbare plaats in het directe achterland" bezocht. Voor het pakket boodschappen zijn de prijzen genoteerd in een supermarkt, bij de slager, de bakker en de groenteman in het meest drukke gedeelte van de badplaats. Ook zijn restaurants, snackbars, strandten ten en terassen op prijshantering door gelicht. De resultaten worden in de Toeristenkampioen vrij summier weer gegeven. Men geeft de gemiddelde prijsvergelijking aan. Naast de super markt (2% duurder) betaalt de toerist bij de bakker gemiddeld vier procent meer. De slager is daarentegen één procent goedkoper en de groenteman negen procent duurder. Forse prijsverschillen werden geno teerd in de categorie consumpties. In de snackbars bleken kleine consumpties soms negentien procent duurder te zijn dan op het platteland. ,,ln het café van de badplaatsen vroeg men voor een pilsje en het flesje prik 24% meer", is een ander fors prijsverschil dat de ANWB weergeeft. Prijzen in kleinere restaurants verschillen onderling prak tisch niet was een andere conclusie, maar de prijzen van winkels op cam pings vielen de ANWB erg tegen. Soms moest voor een karretje boodschappen tien procent meer worden betaald dan in supermarkten in badplaatsen. De prijzen voor hapjes en maaltijden van de zoge naamde „kleine kaart" op camping restaurants bleken echter heel erg mee te vallen. Die lagen gemiddeld vijftien procent lager dan elders. De ANWB kon in het onderzoek geen duidelijk verband leggen tussen de „luxe" van een badplaats en het daar gehanteerde prijspeil. Men dacht aanvankelijk: hoe meer voorzieningen hoe hoger de prij zen, maar die vlieger ging niet op. „De zogenaamde luxe badplaatsen blijken niet altijd het duurste te zijn." Zo sloeg de kassa op een relatief zeer eenvoudige badplaats als Midsland op Terschelling zeer hoge prijzen aan. De goedkoopste consumpties werden genoteerd in Egmond aan Zee en Wijk aan Zee en de duurste consumpties waren volgens de ANWB te verkrijgen in Kijkduin. De Koog zit daartussen, maar geldt bepaald niet als de goed koopste badplaats. Voor zowel bood schappen als consumpties betaalt men in Texel's toeristendorp twintig tot dertig procent meer dan op het platte land. Op onderstaande tabel de prijsver gelijking badplaatsen zoals die werd ge publiceerd in de Toeristenkampioen. gelijk met dat van 1980: 2.248.000 per sonen. Het aantal vaarten werd vrij drastisch teruggebracht om het vervoer scherper op het dalende aanbod af te stemmen. Er werden 17.070 overtochten gemaakt, 1090 minder dan in 1980. Het verslag: „Door het in gebruik nemen van de Molengat met het grotere en met name voor het vrachtverkeer doelmatiger in gerichte dek, wordt de kwaliteitsver mindering die is ontstaan door het ver minderde aantal afvaarten, grotendeels gecompenseerd. De positieve invloed van de grotere vervoerscapaciteit van dit schip op de wachttijden in de zomer periode zijn duidelijk naar voren ge komen. Bovendien is ook op zeer drukke dagen de dienstregeling aange houden, zodat de aansluiting op bus en trein in stand kon blijven." De omzet bij Teso nam met f 1,5 miljoen (14%) toe tot 712,8 miljoen. De kosten van de omzet stegen evenzeer. De afschrijvingen zijn sterk gestegen. Rekening is gehouden met de gestegen nieuwbouwpriizen van schepen en de afschrijvingslasten van de Molengat drukken nu geheel op de exploitatie. Voldoening In het jaarverslag wordt verder ge meld dat de Molengat nu geheel is betaald (na de garantiedokking) en dat in het nieuwe schip nogal wat ver beteringen zijn aangebracht, die echter details betreffen. „Met voldoening kan worden vastgesteld dat het schip aan de verwachtingen voldoet." Hetzelfde wordt opgemerkt over het nieuwe sta tionsgebouw in Den Helder. Het daar te hanteren personeelsbesparende contro lesysteem zal echter pas in de loop van 1982 worden geinstalleerd. Een belangrijke andere investering van Teso is de nieuwe computer waar mee een totaalbedrag van 7250.000,— is gemoeid. De bestaande apparatuur voldoet als gevolg van lange verwer kingstijden al lang niet meer. De nieuwe computer zal niet alleen de financiële magazijn- loonadministratie en diverse statistieken bijhouden, ook de tech nische administratie en het maken van dienstroosters voor het personeel kan ermee gebeuren. Wat het personeels bestand betreft wordt opgemerkt dat het streven is gericht op afbouw door natuurlijke afvloeiing van 94 naar 69 personen. Lees verder pagina 5 Mevrouw Wessels voorsiet haar man van de zilveren KNVB-speld. vrouwlijke elftallen. Een inkomstenbron voor de vereni ging is de toto, waar later de lotto bijkwam. Elke week trekt een „legertje ophalers" er op uit om de formulieren af te halen; aan vrijwilligers is geen gebrek. Al vijftien jaar heeft Willem van de Gracht de leiding van dit onderdeel van het werk. „Hij is zijn gewicht in goud waard." Kantine schuldvrij De verhuizing van het oude naar het nieuwe veld, bracht de ingebruikneming van een nieuwe, kostbare kantine met zich mee. Menigeen dacht dat de ver eniging nu teveel hooi op de vork had genomen, maar dank zij een voort varende en zakelijke voorzitter („Dat was ik dus niet", zei De Grave) was alles goedgekomen. Het gebouw is nu schuldvrij en een tweede.verbouwing zit er aan te komen. Met de training van de jeugd zit het goed. Alle elftallen worden door gediplomeerde trainers geleid. Een nieuwe activiteit van de laatste jaren was het zaalvoetbal, waaraan de Boys met vier elftallen meedoet. Ook bij de organisatie van toernooien weet de vereniging van wanten. Een jaarlijks hoogtepunt is het Ab van Sam- beek veteranentoernooi, waarbij de prijsuitreiking telkens door een lid van de familie Van Sambeek geschiedt. Met nadruk wees De Grave erop dat het vele dat door Texelse Boys wordt gedaan, helemaal te danken is aan medewer king. Altijd staan leden en buiten staanders klaar om de helpende hand te te bieden. „Als die medewerking blijft, gaat de Boys een goede toekomst tege moet." „Vijftig jaar verrichtte Texelse Boys met steeds wisselende samen stelling van bestuur een stuk maatschappelijk werk van de eerste orde. Uw leden kregen en krijgen een goede vrijetijdsbesteding geboden en daarnaast de opvoeding tot sportiviteit en onderling begrip, alsmede de doelbewuste verbetering van de lichamelijke gesteldheid." Aldus de heer Teun de Boer van de KIVfVB afdeling Noordholland, een van de vele sprekers tijdens de officiële receptie die zaterdag in De Lindeboom-Texel werd gehouden ter gelegenheid van het gouden bestaansjubileum van Texelse Boys. Hoge kosten Met deze receptie, een koud buffet (waaraan door 240 leden werd deelge nomen) en een gezellige reünie van leden en oud-leden werd de reeks fes tiviteiten rond het 50-jarig bestaan af gesloten. Het organiseren van dat feest is een omvangrijke operatie geweest zoals nog eens bleek uit wat zaterdagmiddag werd gezegd door de heer P. A. Zegers die samen met de heren Witte en Spigt de feestcommissie vormde. In september werd al met de voorbereidingen begon nen. Het kleine team bleek efficient te werken en over gebrek aan mede werking van de leden en vele anderen, had men niet te klagen. Met de orga nisatie van het hoogtepunt van het feest (het Pinkstertoernooi van vorige week) was zelfs al in februari 1981 begonnen. Een geslaagd project in het kader van het feest was ook het jubileumboek dat een groep Boys-enthousiastelingen heeft samengesteld en uitgegeven. Een exemplaar van dit boek, waarin vooral de „Boys-geschiedschrijver" Gerard Kuip een belangrijk aandeel had, werd aan de receptiegangers overhandigd. De heer Zegers bracht ook dank aan de vele sponsors: mensen die het Boys- feest mogelijk hadden gemaakt door financiële bijdragen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1