Feestelijke heropening van CVO-schooi „Ons werkterrein is nu ideaal" Texelse Boys OUD-LAIMDBOUVWOORLICHTER COR VAN GRONINGEN OVERLEDEN VERVOLG VAN PAG. 1 „WAT IK ZEGGEN WOU." Bemoeizucht Bedankt Kunstuitleen Loterij bij jarige Quickynette S Geslaagd Het onthullen van de opengewerkte tekening. inging op de eis dat het bestuurniets" als geschenk wilde hebben. Toch had hij een door zijn vrouw gemaakt droog- boeket meegenomen. ,,Denk niet dat het iets is want het is niets en u moet het zodanig ophangen dat het ook niets lijkt." Voor „Hebron" overhandigde hij echter twee enveloppen met inhoud mede namens de fa. Westerlaken die het grondwerk en bestrating had ver- zrogd. Bestek Ko Vinke sloot als voorzitter van het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs het officiële ge deelte af met het lezen van een bijbel gedeelte en met de opmerking dat de school blijft doorbouwen, maar met een ander bestek: Gods woord. ,,lk hoop dat ons geloof hier in de praktijk gebracht mag worden, anders is het een dode school", aldus Vinke. In het bijzonder werd nog dank gezegd aan de feestcommissie van ouderen die er voor hadden gezorgd dat de openingsdag vooral een feest voor de leerlingen was geworden, maar ook tijdens het drukbezochte open huis vrijdagavond was de feestcommissie actief. BFWvtN «N LCZCRS- GUITEN vOUNTWOOWtLUKHC© WNK RECHHIit Als J. Knupker de plakkaten een opgeklopte zaak vindt en betwijfelt of het allemaal wel zin heeft, dan snap ik niet waar hij zich mee bemoeit. Hij komt hier één keer in het jaar. Maar wij wonen hier het hele jaar door. Wij ondervinden er schade van als dat landschapspark er komt. Hij niet. J. Knupker bemoeit u •zich maar met wat er in Arnhem ge beurt. Dan houden wij ons met de problemen van Ons Eiland bezig. Mevr. G. Stark-de Jong, De Cocksdorp Langs deze weg willen wij de Teso vriendelijk danken voor de 3 uur wacht tijd op dinsdag 1 juni. Bij aankomst in Groningen was de begrafenis van onze moeder reeds voorbij. B. Dijkstra en B. Molanus, De Cocksdorp. NASCHRIFT: Desgevraagd vernamen wij van de Teso-directie dat de mogelijkheid be staat in zeer dringende gevallen (zoals voor de begrafenis van een naast fami lielid) met voorrang vervoerd te worden. Het personeel is hiervan op de hoogte. De beslissing wordt genomen door de walchef, of bij zijn afwezigheid, de brugman. Omdat het vaak voorkomt dat mensen met een smoesje komen om voorrang te krijgen, zal wel worden nagegaan of de opgegeven reden juist is. —Red. In tegenstelling tot eerdere berichten staat nog niet vast of kunstwerken die via de beeldende kunstregeling in het bezit zijn gekomen van de gemeente, kunnen worden uitgeleend aan hotel De Lindeboom-Texel of andere particuliere gebouwen. B en W voelen er wel voor om kunstwerken ter beschikking te stellen aan andere dan openbare ge bouwen maar de voorwaarden en kri- teria daarvoor moeten nog worden vastgesteld. PAGINA 2TEXELSE COURANT „Na vele hobbels staat het er dan toch", zei Dirk Lap als hoofd van de bouw commissie vrijdagmiddag bij de heropening van de CVO school. „Zijn" commissie was jaren in touw geweest om de school te moderniseren en getuige de speeches van de genodigden was de realisering van vier nieuwe lokalen een periode van opstaan, maar vooral vallen geweest. Het was toch gelukt en de vreugde was vrijdagmiddag dan ook groot. Tweehonderdtachtig leerlingen, gemeentelijke ver tegenwoordigers, leerkrachten en allen die betrokken waren geweest bij de bouw waren op het schoolplein aanwezig om de feestelijke opening mee te vieren, waarbij ook het geschenk, het voorlopige financiële resultaat van de actie voor het kindertehuis Hebron" op Curacao, werd overhandigd. Dit resultaat was ƒ2708,90 en het bedrag werd in ontvangst genomen door het echtpaar Veldwisch, de ouders van Harriet Griffith-Veldwisch, oud- leerlinge van de CVO school en al jaren leidster van Hebron." Voor deze overhandiging werd door een tiental gekostumeerde leerlingen, uit elke klas één, een puzzelstuk weg gehaald waardoor een grote tekening van de nieuwe school, gemaakt door Nico Bakker, zichtbaar werd. De pane len die door de kinderen voorzichtig werden weggepakt bevatten foto's van alle stadia van de bouw. Bij het ver wijderen van het laatste puzzelstuk ging tevens een enorme tros balonnen de lucht in die ademloos door de kinderen werd gevolgd en tijdens het verdere officiële programma de aandacht trok omdat de ballonnen hoog boven Den Burg zichtbaar bleven. Hierna werd door verschillende spre kers in de nieuwe gemeenschapsruimte het woord gevoerd. Dirk Lap ging diep in op de geschiedenis van de bouw en de vele voorbereidingen. Zoals gezegd, een periode van vallen en opstaan waarbij vooral de start zeer teleur stellend was. Twee jaar geleden kreeg het schoolbestuur van het Christelijk Volksonderwijs bericht dat de onder wijsinspectie een modernisering en klei ne uitbreiding van de school afkeurde. Een zware delegatie" kon later bij de hoofdinspectie wel aantonen dat de door Architectenbureau Alkema ont worpen modernisering nodig was mede gezien de ontwikkeling van het be stemmingsplan De Mars waarbij de CVO school een belangrijke ,,wijkfunctie" denkt te gaan vervullen. In augustus 1980 werd toestemming verleend door de hoofdinspectie maar wel moest het bouwplan nog enigszins gewijzigd wor den. Bij de uiteindelijke begroting bleek echter dat drie ton meer nodig was dan geraamd. Verlaten D. Lap zei dat met de wethouder overeen was gekomen dat het bedrag dan maar bijgeraamd moest worden. Met de bouw werd begonnen maar van B en W kwam bericht dat het school bestuur voor eigen risico bezig was omdat de gemeenteraad het extra kre diet van drie ton nog niet had goed gekeurd. ,,Dat was op 21 augustus vorig jaar en dat betekende voor mij een slapeloze nacht. Ik voelde me verlaten", aldus Lap die waarschijnlijk een diepe zucht van verlichting heeft geslaakt toen de raad de verhoogde begroting toch goedkeurde. ,,We hebben nu een ideale werkruimte", concludeerde de spreker, maar toch is het werk van de bouw commissie nog niet ten einde. Met het gemeentebestuur bestaat onenigheid over de plaats van de te bouwen fiet senberging. Tegen een afwijzende be slissing van B en W is het schoolbestuur in beroep gegaan bij de raad. ,,Dat zal nog wel even duren." Lap dankte alle bedrijven die hadden meegeholpen het karwei in korte tijd te klaren en in het bijzonder de oudercommissie en leer krachten die zich hadden ingespannen om de vele tussentijdse verhuizingen en noodoplossingen in goede banen te leiden. Ik wens u wijsheid, geduld en een gezegende arbeid in dit mooie gebouw", besloot Lap zijn betoog. Hobbels Wethouder Fridt Blanken ging ook in op de hobbels" die genomen moesten worden. Ik heb een laatje met geld, maar ben ook aangesteld om deze ge meenschapscentjes te bewaken", aldus Blanken die meenden dat ondanks be zuinigingen toch een school was gerea liseerd die gezien mag worden. Hij zei het jammer te vinden de rol van zuinige Piet" te hebben moeten spelen ,,maar je kunt niet ineens alles reali seren." Toch moest hij het school bestuur nageven een juiste prognose (gemaakt in 1978) te hebben opgesteld. De voorspelling dat ook in 1983 een zevende leerkracht nodig zou blijven, komt uit. ,,Daar had de gemeente niet op gerekend." Blanken zag ook in de toekomst weinig problemen. ,,Met een Marsplan in het vooruitzicht blijft deze school goed bezet." Wonderen Het voormalige hoofd der school, de heer Veldhuysen, hield een minder zakelijk betoog. Hij zei zich 1978 nog levendig te kunnen herinneren. ,,Er knapte toen iets omdat de bouwplannen in duigen leken te vallen. Ik was daar na vier eerdere verbouwingen niet rouwig om." Veldhuysen moest vrijdag echter toegeven dat het resultaat de onge makken van het lesgeven zeker zal hebben goedgemaakt. Hij was wel ver dwaald in de nieuwe school en conclu deerde dat de hedendaagse bouwkunst tot wonderen in staat is. Jan Wieten sprak namens de N.H. kerk en ging in op de relatie kerk en christelijk onder wijs. Ook moest Wieten kwijt dat hij zichzelf grêag als opvolger van Veld huysen had gezien. ,,Het zou net een schooltje voor mij zijn geweest, maar ja, ze wilden hier goed onderwijs geven." Hij had een cadeau voor het hoofd der school, Jur van de Wal, ,,dat gebruikt kan worden zoals het op een CVOschool hoort": een gezinsbijbel. Straatmuzikant De muziekdocent Jan Lubbers had een bijdrage van meer ludieke aard. 's Morgens was voor alle leerlingen een vossenjacht gehouden en Lubbers was als accordeonist op de Groeneplaats één van de vossen die gevonden moest worden. Veel toeristen zagen in hem echter een serieuze straatmuzikant en hij wist in twee uur tijd f25,— aan beloningen voor zijn spel te ontvangen. Lubbers overhandigde dat bedrag aan de familie Veldwisch voor het kinder tehuis. Aannemer C. H. F. Duin hield een zeer humoristisch betoog waarin hij De heer F. Veldwisch rechtsspreekt een dankwoord namens het kindertehuis Hebron op Curapao. In het midden mevr. Veldwisch met hot ingezamelde bedrag verstoptin een papieren boom. Geheel links de voorzitter van de school Ko Vinke. ondernemers-aktiviteiten Stomerij Quickynette in Den Burg be staat een jaar en dat wordt met een bijzondere loterij gevierd. Een ieder die tot 29 juni stoomgoed bij de Quickynette brengt ontvangt per kledingstuk een lot. De eerste prijs van deze loterij is ander halve minuut gratis winkelen bij Albert Heijn. Degene die deze prijs wint zal anderhalve minuut met een boodschap- penwagentje door de supermarkt mo gen rijden, ondertussen zoveel moge lijk spullen verzamelend. Bij proeven die met deze manier van winkelen zijn ge nomen is gebleken dat anderhalve mi nuut lang genoeg is om voor een res pectabel bedrag bijeen te graaien. De tweede prijs in de loterij is een rond vlucht voor twee personen boven Texel en de derde prijs een bezoek aan de bioscoop voor twee personen. Blanken zei dat het nieuwe sport complex waarover Texelse Boys tegen woordig medebeschikt, binnenkort zal worden afgerond met een wielerbaan. Met zorg had hij echter vernomen dat inzake het tracee van deze baan pro blemen zouden bestaan tussen Texelse Boys en de Wielervereniging. Hij zei dat deze problemen in goede relatie moes ten worden opgelost. De wielervereni ging is gebaat bij veilige beoefening van hun sport en dat moet kunnen zonder de belangen van Texelse Boys te scha den Voorzitter De Grave antwoordde direct geruststellend. ,,Er zijn inderdaad perikelen, maar die zijn wat ons betreft best te overwinnen. We moeten samen praten. De wielerclub is in ieder geval van harte welkom." KNVB Met groot enthousiasme schetste Teun de Boer van de KNVB Noord holland de verdiensten van de jubi lerende vereniging. Hoewel we in een maarschappij leven waarin de letter C van carriere, competitie en consumptie en de P van planning, promotie en pres tatie de hoofdletters van het alfabet vormen en we ons verkijken op topsala rissen, kennis en sociale zekerheid, neemt de sport gelukkig nog een heel belangrijke plaats in. De voetbalvereni gingen hebben vooral een sociaal doel in de huidige samenleving. Het sociaal functioneren van de clubs staat bij de KNVB bovenaan." Uit het vervolg bleek dat De Boer van mening was dat Texelse Boys geheel aan dit doel be antwoordt ,,dank zij buitengewoon ac tieve bestuursleden en commissieleden, mensen die we niet genoeg kunnen waarderen." ,,De KNVB wenst Texelse Boys toe dat ze mag blijven wat ze is: een zuivere amateurclub, waar de sport sport blijft, waar het ideële niet geofferd wordt aan het financiële, waar club liefde en clubgeest de motorische krachten blijven, waar gevoetbald wordt om het genoegen dat het spel verschaft, waar gearbeid wordt aan lichaamsoefe ning en karaktervorming." De Boer overhandigde aan het bestuur twee jubileumvlaggen, zowel van de afdeling Noordholland als van de „grote" KNVB. Wessels Een man die tijdens de receptie op bijzondere wijze werd gehuldigd, was de heer A. C. J. Wessels die sedert 1963 secretaris is van Texelse Boys na een korte periode als waarnemend secre taris. Wessels heeft zich voor de ver eniging buitengewoon verdienstelijk ge maakt en vatte zijn taak breed op. Hij fungeerde ook als „verlengstuk" van de elftallencommissie en het wedstrijd secretariaat. De Boer noemde Wessels Op 74-jarige leeftijd is donderdag vrij plotseling de heer C. van Groningen overleden. Tot zijn pensionering per 1 april 1973 was de heer Van Groningen als landbouwvoorlichter in dienst van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel, een functie die hij sedert 1939 vervulde. Tevens was hij secretaris van de plaatselijke commissie van de ruil verkaveling en was ook op kerkelijk en maatschappelijk gebied actief als be stuurder van de Hervormde Gemeente Den Burg en de Stichting „Samen Eén". Met name de verdiensten van Van Groningen voor de Texelse landbouw waren zodanig, dat hij bij zijn afscheids receptie op zijn 65e verjaardag op 10 maart 1973 de zilveren erepenning van de gemeente Texel kreeg. De in Haarlemmermeer geboren Van Groningen ging zich bezig houden met landbouwvoorlichting nadat hij enige tijd zelf in de landbouw had gewerkt en vervolgens bij het onderwijs was ge weest. Aanvankelijk had hij de rang assistent, later hoofdassistent. Van Groningen maakte bij het geven van zijn landbouwkundige adviezen graag en vaak gebruik van de Texelse Courant waarin hij later een eigen rubriek kreeg. Niet alleen de boeren namen er aldus kennis van maar ook de andere lezers. Mede omdat Van Groningen schreef in een makkelijk leesbare stijl, droeg hij ertoe bij dat ook veel buitenstaanders begrip kregen voor de problematiek van de moderne landbouw. Belangrijker nog was dat de landbouwvoorlichter er op deze wijze aan bijdroeg dat de Texelse landbouw het bekende hoge peil bereik te. Zijn adviezen waren soms omstreden maar zij hadden effect, mede dank zij het feit dat Van Groningen met tegen herhaling opzag als zijn doel niet in een keer werd bereikt. Hetzelfde belang werd telkens op een andere wijze belicht, waarbij Van Groningen dank baar gebruik maakte van de vele reacties die hij van de agrariërs kreeg. Menigeen herinnert zich zijn langdurige strijd tegen „stekels" en „bossige weiden" en de daar nauw verband mee houdende plei dooien voor graslandvernieuwing en het strooien van stikstof. In het bijzonder spande Van Groningen zich in om de kwaliteit van kuilgras (door het propa geren van de voordroogkuil) op Texel omhoog te brengen, in het belang van de voor de melkproduktie belangrijke ruwvoedervoorziening. Hij had succes, waardoor het zwaartepunt van de voor lichting later op de meer economische aspecten van de agrarische bedrijfsvoe ring kwam te liggen. Niet iedereen was bevriend met Van Groningen, een ge volg van de op Texel aanvankelijk omstreden ruilverkaveling. Als secre taris van de plaatselijke commissie pro pageerde hij deze ingrijpende operatie met kracht en was hij bij de met veel conflicten gepaard gaande uitvoering in de praktijk betrokken. De Texelse land bouw wist het optreden van Van Gro ningen te waarderen. Op zijn afscheids receptie kreeg bij namens de boeren een reis naar Californië aangeboden. In het verleden had hij eens een koninklijke onderscheiding geweigerd, maar de gemeentelijke erepenning was voor hem een onverdacht blijk van waardering. In het ereboek van de gemeente Texel staat over Van Groningen onder meer: „In zijn functie heeft hij door zijn algemeen erkende en gewaardeerde deskundigheid het grootst mogelijke vertrouwen van de bevolking verwor ven." DINSDAG 8 JUNI jt 'U „een voorbeeld van inzet en eerlijkh< en betrok ook mevrouw Wessels in hulde. Als ludieke onderscheiding i zij door De Boer geslagen tot Riddel de orde van de voetbalschoen zeep" en kreeg zo'n zeepschoen werkelijk omgehangen. Vervolgi mocht zij haar echtgenoot voorzien I de zilveren Speld van Verdienste var KNVB. De heer Zegers had voor vrouw Wessels ook een presentje: fraaie kandelaar voor haar colle 1 tinnen voorwerpen. Bartimei Zegers vertelde dat de feestci missie ter gelegenheid van het jubilt iets heeft willen doen ten behoeve mensen die niet tot sportbeoefenin staat zijn, minder validen. Dat had resulteerd in contact met de Bartimi hoeve (vormings- en vakantiehuis blinden en meervoudig gehandicaj in Oosterend) waar men graag een derwagen wilde hebben. Deze wa kan worden gebruikt bij het vervoer de zwaarst gehandicapten, die am aan tochtjes over Texel niet zou kunnen deelnemen. De wagen v aangeboden aan directeur G. A. V a van de vereniging „Bartimeus" die )l< deze geste uitvoerig dank bracht. T<rG lijk liet hij blijken bijzonder tevredei zijn over de medewerking die instituut op Texel ondervindt van gemeentebestuur en van de Texelaaio het algemeen. Het mooiste is dat gehandicapten die in de Bartim|J' hoeve verblijven op Texel worden schouwd en behandeld als gelijkw dige medeburgers. „Zij worden nagestaard. Er is sprake van vollere sociale integratie." Identitc ia Texelse Boys is dan wel c J? „roomsch katholieke voetbalvei ging" meer, vriendschappelijke bar a met de kerk zijn er nog altijd. A bleek uit hetgeen naar voren werd bracht door pastor Kolkman en reactie daarop van het bestuur. K man (die ook ooit „geestelijk advisiei van een voetbalclub was) zei dat hij geruisloos verdwijnen van de kathol31 signatuur van de vereniging (een pr< dat zich ca. vijftien jaar geleden volt betreurde. „Men leek er zich voo schamen om voor zijn identiteit u komen". Kolkmans felicitaties aan adres van de „gouden Boys" ware[j echter niet minder hartelijk om. hij wees op het belang van de vrei van het spel, de kameraadschap ei onderlinge band, die belangrijk naast de prestaties. Hij kondigde aaAo de eigenlijke jubileumdag (zondag i juni) te zullen bidden en Gods zege zullen vragen voor alle levende overleden leden van Texelse Boys. geschenk van net kérKDestuür overl digde hij een envelop met inhoud, ik hoor dat de voorzitter van de leumcommissie al blij is met ƒ25, moet hij hiermee wel verschrikkelijk 'e zijn", aldus Kolkman. Een financieel cadeau had ook v zitter C. Hoogerheide van de Welz stichting meegebracht: een bedrag ƒ3000, als voorschot op een over jaar uitgesmeerde investeringssubi van totaal ƒ10.000, bestemd uitbreiding van keuken en kantine, geld komt uit de „kermispot." De heer Bob Bakker, voorzitter SV Texel, schetste de enorme betekjn van het voetbal voor de vrijetijdsbt ding. Zo'n 10 procent van de Ne landse bevolking is er elke weel betrokken, wat op Texel neerkom 1300 personen. Er is geen twijfel aar dc het een belangrijke vorm van welz Je werk is, waar de plaatselijke over dan ook niet aan voorbij gaat. Ba greep de gelegenheid aan om te blijken dat die zorg van de geme nog beter kan. Het onderhoud vat terreinen laat te wensen over. Vol< Bakker moest het makkelijk beter nen. „De deskundige mensen hebt huis", zei hij tot Blanken. Als cade< overhandigde hij een zakje geld de aankoop van een of meer voetballen." De kritiek op het veil derhoud werd onderschreven voorzitter De Grave. „Het kan bi zonder dat het meer kost." Blai beloofde aandacht voor deze kwei Oud-lediz' H De heer Jaap Schrama voerde woord namens alle oud-leden ook buiten Texel. Die hadden ook willen doen ter gelegenheid van jubileum en dat had geresulteerd in inzameling bestemd voor „iets vends": een geluidsinstallatie. Het stuur had laten weten dat voor o veer f2000, iets goeds te koop wa dat men zelf voor dit doel al ƒ800, klaarliggen. Met trots kon Schr meedelen dat hij een bedrag van f 1S kon overhandigen. Daar komt nog bij zodat het bestuur zelf waarschi niets meer zal hoeven bijdragen, sprekersrij werd besloten door Ja Koning van de Texelse sportraad, haar felicitaties onderstreepte met geschenk: een voetbal. Jenny Kikkert van manege „El hof" in De Koog slaagde te Nibbixw voor het diploma „Commandant" de Koninklijke Nederlandse Fedei van landelijke rijveremgingen. Het ploma geeft bevoegdheid tot het g« van les aan ruiters en kan worden vc gezet met een opleiding voor instructeur en vervolgens instructei 11 ie al

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2