Toneel en cabaret voor RSG-leerlingen 1 Ml MA RECLAMEVOOR „DE INSTUIF" MOET WEG Geslaagden RSG Politiebureaus langer open DRIE BOSBRANDEN OP EEN MIDDAG Geluidtest crossmotoren bij vliegveld Werkgroep E.V.P. Aanrijdingen Fietstocht Plattelandsvrouwen Loze melding Diefstallen Minder nesten in de Muy Kotterconcert KTF-DEK VVV verwacht drukte Winkeldiefstallen ha! óók lid van de fietsclub! Een aardig onderdeel van het lererencabaret was de sketch „Ordnung muss sein", waarbij de strenge gang van zaken tijdens een Duitse les op d de hak werd genomen. Eigenaar maakt bezwaar PAGINA 6 TEXELSE COURANT Jeanet van Tatenhove, Caroline van Velthuijsen, Christine Vlas, Ria Witte, Peter Bakker, Mirjam Bohnen, Peter Brons, Will Duiven, Carla de Grave, Hans Jansen, Edgard Kikkert, Huib Modder, Tom Smit, Marleen Terwindt, Marc van de Ven, Betty Witte, Jan Eduard Witte. Mavo 4: Andrea Bakker, Angelique Boom, Esther Bremer, René Eelman, Rob van Heerwaarden, Karin Kiltz, Greta Kuiper, John List, Johan Moens, Frank Riteco, Hein Paul Siebinga, Ju dith Trap, Annegreet van der Vis, Bert van der Wal, Anita Westdorp, Eduard Witte, William Witte, Fia Bakker, Anne- miek Boon, Corina Duinker, Mark Peter Graaf, Sacha Henstra, Harm Koolhof, Willem van der Laan, Peter Maas, Marjan Reij, Guus Rutten, Niel Slijde- rink, Willeke Troost, Jan Visser, Lindia Wassenborg, Gertjan Westerlaken, Helga Witte, Marjo Zoetelief, Mirjam Bonne, Biem Bremer, Margaretha Eel man, Eelco Groot, Sijbrand Keijser, Jacob Kreeft, Lilian van Liere, Els van der Meer, Jan de Ridder, Carin Scher mer, Frans van Splunter, Karin Ver meulen, Marcel Visser, Kees van de Werdt, Anita Witte, Gitta Witte, Joost van Aalderen. Mavo 3: Marleen Barendregt, Clarck de Boer, Gert Coevert, Anneriet Keijzer, Linda Krotje, Christine Schot, Henriëtte de Wit, Linda Witte. IN DINSDAG 8 JUNI 198h De Rijksscholengemeenschap heeft donderdag- en vrijdagavond wederom bewezen met zijn 25 jaar een spring levende school te zijn. Donderdag werd voor onderbouwklassen een toneel avond gehouden met daarna leraren- cabaret. Die avond werd afgerond met disco. Vrijdag was er hetzelfde pro gramma voor de bovenbouw, maar deze avond werd afgerond met wat rustiger muziek van de KGB band. Beide avon den werden zeer goed bezocht; de grote zaal van hotel De Lindeboom-Texel was dan ook afgeladen. Zeker voor leerlin gentoneel was wat ir> de eerste helft van de avond geboden werd, van hoog gehalte. De keuze van het stuk Moord in de pastorie" van de Engelse detec tiveschrijver Agatha Christie bleek aan trekkelijk en spannend. Toch was het lerarencabaret na het toneelstuk een verademing. Met veel vaart werden diverse toestanden op school in vaak geestige scenes op de hak genomen. Het enige nadeel van de avond was dat een ,,zit" van acht tot tvyaalf uur wel een beetje aan de lange kant is. Wellicht had het leerlingentoneel toch beter wat eenacters kunnen brengen ora zodoen de het passieve deel van de avond wat te bekorten. De thriller die door de RSG leerlingen werd opgevoerd speelde zich af in een klein Engels dorp. Duidelijk was te zien dat regisseur Jan Willem Hidskes er veel werk van gemaakt had om het stuk zo goed mogelijk op de planken te krijgen. Ook de spelers toonden veel betrokken heid bij het hele gebeuren. Een van de speelsters was zelfs nerveuzer voor de toneeluitvoering dan voor haar examen. In het stuk wordt kolonel Protheroe, die met bijzonder geliefd is, vermoord aan getroffen in de studeerkamer van do minee Clement. De dominee had een afspraak met de kolonel om samen uit te zoeken wie er geknoeid had met de kerkgelden. Aanvankelijk lijkt inspecteur Slack op het goede spoor te teijn, even als jeffrouw Marple, de nieuwsgierige oude vrijster die alles „toevallig" zag gebeuren. Het haast klassieke kenmerk van dit stuk was dat alle spelers op den duur wel één of ander rrrcftief hadden om de kolonel te vermoorden. Bijna tot aan het eind bleef het dan ook ondui delijk wie de dader was. Uiteindelijk bleek het de liefde van kunstschilder Lawrence Redding voor de vrouw van Protheroe te zijn, die hem tot het plegen van de moord had gedreven. Boekenwurm De avond van het leerlingentoneel was niet openbaar. De leerlingen en enkele verdere bij de RSG betrokkenen waren ervoor uitgenodigd. Daarom schrijven we hier ook geen recensie en blijven waardeoordelen over de ver schillende spelers achterwege. Het zou echter een onrecht zijn om niet Edwind Pauptit in zijn rol van Hawes, de hulp predikant te noemen. Hij wist op zeer goede wijze gestalte te geven aan deze wat stuntelige en als boekenwurm overkomende figuur. Met zijn geestig en bijna professioneel toneelspel „droeg" hij het hele stuk. Pauptit speelde verder een klein rolletje als politieagent Jen nings. De andere spelers in dit stuk waren Rob Flens (dominee Clement), Karin Bakker (Griselda), Chris Blanken (Dennis), Jeanette Zuidewind (Mary, dienstmeisje), Mirjam Bakker (Anne Protheroe), Esther van Zeijlen (Lettice), Ralph Grabowski (Haydock, de dokter), Gerda Zijm (juffrouw Marple), Jopie Zijm (Mevrouw Price Ridley); Sjoerd Jan Visser (Lawrence Redding, kunst schilder), Joop Rommets (Slack, poli- tieinspecteur) en Peter van Nijen (kolo nel Protheroe). Een bijzonder mooi decor met op de achtergrond de kerk met verlichte ra men was tot stand gekomen onder leiding van Wob Rienks en Henk Arend- sen. Voor de rekwisieten en kleding zorgden Peter van Nijen en Joost van Beurden en deze laatste souffleerde ook tijdens het stuk. Gegrimeerd werd door Juul Swarthof. Duitse les Zoals gezegd, vrolijk spontaan en leuk was het cabaret dat door de leraren werd opgevoerd. Heel aardig was de wijze waarop de ontwikkelingen in de Duitse les werden geschetst. Eerst een stugge leraar, een schoolfrik van de bovenste plank die onder het motto „Ordnung muss sein" de tucht in zijn klas poogde te handhaven. Vervolgens een totaal uit de hand lopend „peda gogisch" lesuurtje waarin de leerlingen met hamers, zagen, schroevedraaiers en andere apparatuur het leslokaal vernie len. De jonge alternatieve leraar heeft hier begrip voor en probeert tussen de bedrijven door op ludieke wijze iets aan Duitse grammatika te doen. Tenslotte een blik in de toekomst. Een swingende juffrouw die in het Engels (why in a German lesson?) zingend de klas bin nenkomt. Waar zij zwijgt vullen de leer lingen de Duitse voorzetsels in. Een manier van lesgeven die nog niet zo erg bekend is en die in ieder geval erg swingend overkwam. Pedashow Een beetje flauw waren de „Ster spotjes" tussen de verschillende bedrij ven, maar heel aardig was de act van de nieuwe leraar. Eerst de man die er het beste van wil maken en bij zijn leerlingen aanstuurt op anti-autoritair samenwer ken. Na twee jaar hangt dezelfde man onderuitgezakt achter zijn bureau en dreigt permanent met strafwerk en de klas uitsturen. Een zeer herkenbare act waarschijnlijk voor iedereen die ooit op school gezeten heeft of er nog op zit. De Pedashow nam nog eens goed het over drijven van pedagogische principes op de hak en heel aardig was het onderdeel Oldies but Goldies". Op de wijs van een populair liedje werden de eigen schappen van verschillende docenten breed uitgemeten. Met als aardig inter mezzo het swingend gebrachte „Zullen we maar weer een sommetje maken" als winskundeleraren aan de orde kwamen. De regie was in handen van Hans de Kruyff en de teksten werden geleverd door „het lerarencollectief". Henk van Attenveldt begeleidde het cabaret op piano en Frans Busch speelde gitaar. Verder deden mee: Rien Mast, Simon Dros, Peter van Nijen, Paul van Hoof, Popke van Bruggen, Miriam van Oort- mersen, Martin de Weyer, Lia Dijkema en Jan Willem Hidskes. Aan de Rijksscholengemeenschap werden vrijdagavond 4 juni de diplo ma's uitgereikt aan de leerlingen die in diverse afdelingen slaagden. Hier volgen de namen: Atheneum B Dirk van der Beek, Dirk Jan Brans, Lodewijk Dros, Wim Eel man, Dick van der Gracht, Trudie van Heerwaarden, Chris Kuip, Carien Ma- nuels, Bart Schraag, Carla Witte, Louis Witte, Jan C. Witte, Jan M. Witte, Gerda Zijm. Atheneum A: Rieke Bakker, Daléa Dekker, Gerrie Festen, Martin Hijlkema, Paul Krugers, Miranda Luiken, Jacque line de Porto, Corina van der Vis, Anneke Westbroek. Havo: Vera Bakker, Els Binsbergen, Annemarie Boks, Kees Dros, Arco Eel man, Lilian van Heerwaarden, René Katsmar, Carry de Kok, Sandra Parle- vliet, Elske Stark, Lucas Tijssen, Sjoerd Jan Visser, Anja Witte, Mona Wuis, Mirjam Bakker, Ruud Boekhoff, Martin Bootsma, Hilde Duinker, Ralph Gra bowski, Hester Hijlkema, Marjan Kik kert, Per van der Kooi, Ellie Rutten, De heer J. J. Bakker heeft bij B en W bezwaar gemaakt tegen het feit dat een verwijsbord aan de Pontweg ten behoe ve van supermarkt en restaurant „De Instuif" aan de Californiëweg is ver wijderd. Bakker had een reclameover eenkomst gesloten met de gemeente voor reclame in de uniforme voorge schreven „gemeenteframes" maar het college heeft volgens de supermarkt eigenaar deze overeenkomst niet ver lengd omdat „winkels niet geacht worden te behoren tot het begrip recreatieve voorzieningen." Bakker voert aan dat zijn winkel in de toelichting bij het bestemmingsplan buitengebied wel als „recreatief" wordt bestempeld. De animo voor het gebruik van gemeentelijke verwijsborden wordt te groot is ook een reden van B en W om de overeenkomst op te zeggen maar Bakker stelt dat hij een van de oudste klanten is. „Al sinds 30 jaar wordt het door de gemeente toegestaan dat ik aan de Pontweg een verwijsbord heb staan. Ik heb me altijd aan de regels gehouden en altijd betaald." Bakker wijst op het feit dat hij zich „moet behelpen" met één verwijsbord aan de Pontweg terwijl de reclamemogelijkhe den in de dorpen veel groter zijn. Het commerciële belang van het bord wordt door de briefschrijver niet ontkent maar ook wijst hij erop dat de borden van nut kunnen zijn voor plaatselijk onbekend zijnde toeristen. Het reclame bord van „De Instuif" is inmiddels door de gemeente uit het frame aan de Pont weg verwijderd en Bakker vraagt of het onmiddellijk teruggeplaatst kan worden. „Oude rechten kunnen niet zomaar ver vallen ten gunste van nieuwe (grote animo) verwijsborden." B en W zullen de raad in de raadsvergadering van dinsdagavond voorstellen het bezwaar zelf af te handelen. De politiebureaus in Den Burg en De Koog zijn tot eind augustus tot 23.00 uur 's avonds geopend. Een scène tijdens het stuk „De moord in de pastorie" van Agatha Christie. Het vermoeden dat een pyromaan of sensatiezoeker momenteel hardnekkig tracht een bosbrand te laten ontstaan in de Dennen is versterkt, sinds vrijdag in de Dennen drie keer brand werd ont dekt. Het liep goed af. Staatsbosbeheer en brandweer waren er snel bij, zodat de schade tot enkele honderden vierkante meters beperkt bleef. De eerste brand werd ontdekt bij het Houten Bakje. Mensen van Staatsbos beheer doofden de vlammen. Slechts enkele tientallen vierkante meters ver branden en het vuur bleef beperkt tot de laagste begroeiing. Nauwelijks was men klaar met blussen of er werd alarm geslagen voor een volgende brand: in de droge dennen bij het Turtveld. Hier was het vuur zover gevorderd dat enkele stammen reeds brandden. Zonder blus sen zouden de kronen van de dennen in brand zijn geraakt en zou er geen houden meer zijn geweest. Ongeveer 150 m2 verbrandde. Men was nog aan het blussen toen bosbrand nummer drie werd gemeld, nu in ,,Het Paradijsje", het bosgebied bij de Nattevlaksweg waar een oppervlakte van 300 m2 werd geblakerd. Laatstgenoemde brand was ontdekt door een helicopterpiloot. Hij zag de rook opstijgen vanuit het bos, draaide enkele rondjes om de plek te localiseren en gaf de positie via zijn basis door aan de brandweer. De drie brand haarden van vrijdag liggen op ongeveer een lijn, op zodanige afstand dat ze achter elkaar door één persoon kunnen zijn aangestoken. In aansluiting op de hoorzitting over de aanleg van een motorcrossterrein bij het vliegveld zal de gemeente zater dagmorgen 19 juni van 8.30 tot 9.00 uur een praktijk geluidstest uitvoeren waar bij crossers van de MAB betrokken zullen zijn. De resultaten van deze test worden op een binnenkort te houden tweede hoorzitting bekend gemaakt. De geluidtest is vooral bedoeld voor omwonenden van het vliegveld. Zij kunnen dan een indruk krijgen van het geproduceerde lawaai en op de hoor zitting hun ervaringen kenbaar maken. Ook andere belanghebbenden kunnen op 19 juni een oor te luisteren leggen. Toegang tot het vliegveld is om veilig heidsredenen echter verboden. Een aantal Texelse leden van de Evangelische Volkspartij willen, mede met het oog op de komende kamer verkiezingen in september, komen tot een werkgroep die zich gaat bezig houden met het bespreken van het nieuwe EVP verkiezingsprogramma en de invloed die de EVP zou kunnen uit oefenen in de gemeentepolitiek. Gega digden voor de werkgroep kunnen voor meer informatie terecht bij Jaap Vlaming, Achtertune 17 in Oosterend. Twee inwoners uit Groningen raakten zaterdag gewond bij een aanrijding, die plaatsvond op de hoek van de Rozendijk met de Bakkenweg. De zestigjarige Gro ningse bestuurder werd geen voor rang verieend door een 22-jarige Texelaar. Nadat de auto van de Texelaar de auto uit Groningen links had geraakt, ging deze slingeren, botste tegen een boom en kwam tegen een tweede boom tot stil stand. De Groninger moest zich met gekneusde ribben onder doktersbe handeling stellen. Zijn passagiere liep letsel aan haar armen op. De auto werd zwaar beschadigd. De schade aan de Texelse auto was gering. De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Texel houdt woensdag 16 juni een fietstocht die om twee uur start vanaf de Elemert. Voor deze tocht moet men zich voor 14 juni opgeven. Dit in verband met inkopen voor de barbecue die aan heet eind van de tiëtstocht zal worden gehouden Geinteresseerden kunnen zich opgeven bij Marjan van der Vis, telefoon 2459; Matty Zuidewind, telefoon 2307 of Lina Zegel, telefoon 2728. Vanmorgen om ongeveer vijf uur kwam het automatisch brandalarm van het Verpleeghuis Texel in werking. De snel in aktie gekomen brandweer konstateerde echter dat er niets aan de hand was. Alle vertrekken van het Ver pleeghuis werden gecontroleerd. Ook bevond zich nergens rook of damp waardoor de installatie kan zijn ingeschakeld. De oorzaak van het alarm blijft daarom een raadsel. Van een dertigjarige Amsterdamml zijn zaterdag tussen vier en vijf uur vef schillende zeilartikelen gestolen. Hl gaat om twee surfschoenen, twa sokken en paar leren zeilhandschoenef met een totale waarde van 7320, Amsterdammer had zijn spullen eel moment onbeheerd gelaten bij de il gang van het terrein van Kustzeilverj eniging De Cocksdorp. In de nacht van zaterdag op zond: werd het slot van een auto geforceei die op het parkeerterrein bij ei campingjn De Koog stond geparkeeri Uit de auto, die toebehoorde aan ei 22-jarige Duitser, werden een klei beeldcamera met winder en groothoel lens gestolen, ter waarde van elfhoi derd gulden. Aan de auto ontstor voor honderd gulden schade. De veertien vrijwilligers die zonda onder leiding van Staatsbosbeheer ne: ten hebben geteld in de Muy kwame tot 776 nesten van zilvermeeuwen e 326 nesten van stormmeeuwen. Dat aanzienlijk minder dan vorig jaar toen 1112 nesten van zilvermeeuwen en 63 nesten van stormmeeuwen warer Overigens liggen de nesten van stom meeuwen erg verspreid zodat er moge lijk nog een aantal ontdekt zullen woi den. Over de reden van het teruglope van het aantal nesten is niets bekenc Feit is wel dat er in De Geul dit jaar mee nesten waren dan vorig jaar. Het mogelijk dat een aantal vogels van he ene naar het andere gebied is verhuisd Het tellen van de nesten in De Mu duurde van acht tot twaalf uur en wa door de warmte een zwaar karwei. Dinsdag 8 juni De gemeenteraad vergadert in het raac huis, aanvang 19.30 uur. Woensdag 9 juni De commissie algemene zaken heeft het raadhuis een openabre vergaderinc aanvang 15.30 uur. Gesproken wore onder meer over de statuten van de R< creatiestichting en de aanschaf va tekstverwerkingsapparatuur. Donderdag 10 juni De Rabobank Texel heeft in De Lind< boom-Texel de jaarvergadering, aar vang 20.00 uur. Op 12 juli zal KTF-DEK een kotte concert verzorgen in de haven va Oudeschild. Dat is in 1978 ook al eer gebeurd en het was toen een gror succes. Net als in dat jaar zal de TX 8 van Kees Boom midden in de have komen te liggen met daarop de voltallig bezetting van KTF-DEK. Dirigent Dyo Wassink zal aan boor worden gebracht met behulp van c Koninklijke Noord- en Zuid- Hollands Reddingmaatschappij. Er zal op d kotter een programma met populair muziek ten gehore worden gebracht. D toegang is uiteraard gratis, maar wi wordt tijdens het concert een collect gehouden ten behoeve van de reddint maatschappij. Het concert begint or half acht 's avonds. Vooraf wordt ee muzikale rondgang door Oudeschild gr maakt. Donderdag a.s. is het in Duitslan ,,Fronleichnam", een vrije dag. In h< verleden is gebleken dat veel Duitser er dan op uittreken. Deze keer kan door het opnemen van een extra vrij dag op vrijdag een korte vakantie va worden gemaakt. Als de weersomstai digheden gunstig blijven verwacht c VW daarom donderdag grol toeristendrukte, waar ook de bakke de slager en andere belanghebbends met hun bevoorrading rekening me moeten houden. Hetzelfde effekt is te verwachten va donderdag 17 juni, de ,,Tag der Deu schen Einheit" Gistermorgen rond half twaalf wei een vijftienjarig Duits meisje betrapt het stelen van een blouse bij een te tielzaak in Den Burg. De diefstal wei door het personeel ontdekt. Tegen ha is proces verbaal opgemaakt. In De Koog probeerde een 22-jaric Duitser een slof sigaretten te stelen een supermarkt. Toen hij werd betral zei hij eerst dat de sigaretten uit ee andere winkel afkomstig waren, ma later legde hij tegenover de politie ee bekentenis af. Ook hier werd proci verbaal opgemaakt.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 6