Groen cZwartsJexeh in het harG Gemeenteraad kritisch over „bootinformatie Nieuwe waddenzegels op Texei gepresenteerd Alleen aanvaardbaar als experiment De winkels in Den Burg zijr dinsdags de hele dag geopj**L ri Dronkemansrit eindigde tegen paal Bezwaren Feikema en Van Asselt ongegrond verklaard Schadelijke peilverandering door artikel 11- plannen? Nieuwe politieman in De Koog Burgemeester: zegels onderstrepen behoud eigen sfeer 1 Se JAARGANG Nr. 9684 VRIJDAG 11 JUN11982 ■dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. its Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en jns Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 )or advertenties, abonnementen, etc.' mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f\6,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17-636 Rabobank nr. 36.25 01.742 NMB nr. 67.34.60.398. De gemeenteraad is nog niet erg enthousiast over het plan om in de .omende zomermaanden op de veerboot toeristische informatie te erstrekken. In de raadsvergadering van dinsdagavond stemden de ier leden van de CDA-fractie zelfs tegen het voorstel om voor dit doel :en bijdrage te verstrekken van f15000,— uit de toeristische reserve, tndere raadsleden gingen pas akkoord nadat wethouder J. IMauta lad verklaard dat het hier om een experiment gaat, waarmee volgend aar kan worden gestopt als de ervaringen ongunstig zijn. Zoals bekend zal de informatie met iedewerking van Teso worden ver- rrgd door leden van het „Recre- ;tief"-team van de sportraad. Bij elke Ivaart richting Texel zullen de opva- inden via de geluidsinstallatie worden egroet, gevolgd door enkele mede- elingen van informatieve aard, onge- eer zoals dat ook gebeurt in de vlieg- ligen van de meeste luchtvaartmaat- ;happijen. In de begroeting wordt ge- ezen op de aanwezigheid van de ecreatief-mensen aan boord (herken aar aan hun gele jacks) die bereid zijn lensen te woord te staan, te verwijzen te voorzien van de Recre-Actief- 'ant waarin een opsomming wordt egeven van de evenementen die die eek op Texel zijn te beleven. Goedkope enquete Op initiatief van het gemeentebestuur jllen de Recreactief-mensen tijdens de aarten richting Den Helder interviews ouden met toeristen die hun vakantie chter de rug hebben. Daarbij zal een ental vragen worden gesteld met be- ekking tot de groepsgrootte, verblijfs- luur, de accommodatie waarvan ge- iruik is gemaakt, e.d. Op die manier kan gemeente op goedkope wijze een chat aan gegevens verzamelen, be- ingrijk voor het toeristisch beleid. Cor Ellen zei in de raadsvergadering lat hij de vragenlijst veel te kort vond. li) vond dat van deze gelegenheid lebruik moest worden gemaakt om nog ■eel meer aan de weet te komen over iet toeristisch gedrag van de mensen op ëxel. Piet Zegers stond sceptisch tegenover iet voorlichtingsplan. Hij verwachtte lat weinig mensen zullen luisteren naar rat via de geluidsinstallatie wordt ge- Een 20-jarige mannier van amfi- isch oefenkamp De Mok raakte in s nacht van dinsdag op woensdag an zijn hoofd gewond bij een aan- jding in de Warmoesstraat in Den urg. De jongen maakte deel uit van en groepje van acht mariniers dat erschillende café's had bezocht, inder invloed van sterke drank en nder luid gezang bewoog de groep ch rond één uur naar de parkeer- laats achter Modehuis Moerbeek Iwaar hun auto geparkeerd stond, ladat de acht mariniers in de kleine lersonenauto waren gestapt werd iet grote snelheid de Warmoes traat ingereden, tegen de oegestande richting in. De iestuurder van de auto, een twintig je Amsterdammer, zag hierbij len Amira-paaltje over het hoofd abij nummer 47. Bij de aanrijding ie volgde sloeg een van de j'on- ens die op de voorbank zat door et voorruit, hetgeen een bloedende oofdwond opleverde. Na behande- ng door verplegers van de Marine on hij naar het oefenkamp terug- •bracht worden. De bestuurder van de auto was na de anrijding weer in zijn zwaar bescha- igde vervoermiddel gekropen en wist e wagen met enige moeite te star- in. Slingerend en ter nauwernood ndere auto's en palen ontwijkend reed ij achteruit de Warmoesstraat uit, raarna hij de auto op de Keesomlaan arkeerde. Omdat aanvankelijk geen er inzittenden wilde vertellen wie de estuurder was geweest, kon de larechausssee die de zaak in mderzoek heeft, geen blaasproef afne- nen. Pas later bekende de Amster- lammer onder invloed van drank chter het stuur te hebben gezeten. zegd en meende dat het propagandis tisch effect van deze operatie niet erg groot zal zijn. Een goedkoper boot kaartje zou een heel wat grotere toeris tische reclame zijn. Bovendien kunnen de kosten van de informatieverstrekking niet blijvend uit de toeristische reserve (het fonds dat wordt gevormd uit een deel van de toeristenbelasting) worden bestreden. Dat betekent dat het geld in de toekomst aan de gewone algemene middelen moet worden onttrokken en daar voelde Zegers helemaal niets voor. Verder vroeg hij zich af of het de taak is van de sportraad om zich met zoiets bezig te houden; het is veel meer een aangelegenheid voor de VVV. Het op deze wijze verkrijgen van gegevens van huiswaarts kerende toeristen vond Ze gers wel nuttig maar de nadelen van het plan waren voor hem en zijn fractie genoten toch overwegend. Klaas Barendregt van de VVD zei ongeveer dezelfde bezwaren te voelen, maar hij was niet tegen een proef. ,,Je ziet gauw genoeg of het effect heeft." Barendregt dacht dat het werken met schriftelijke informatie (borden e.d.) meer effect zou hebben dan mondelinge boodschappen. Volgens hem zijn men sen die op vakantie zijn meer ingesteld op het gezicht dan op het gehoor. De bezwaren die mevrouw Feikema en de heer Van Asselt uit De Koog hebben ingediend tegen de plannen van SVV om bij de Turkse Tent zomerhuizen te bouwen, zijn door B en W meren deels ongegrond verklaard. Alleen de klacht over de thans veel te smalle boomsingel aan de zuidkant van het terrein is terecht en het gemeente bestuur zal dan ook verlangen dat deze singel minstens zeven meter breed wordt. Erkend wordt dat Van Asselt in zijn rechtszekerheid wordt benadeeld als vergunning wordt gegeven voor een project waartegen hij (in het kader van de bestemmingsplanprocedure) een be roep heeft lopen bij de Kroon, maar in dit geval wordt het belang van SVV overwegend geacht. Verder vindt het college dat de natuur- en andere belangen waarop in de bezwaarschriften is gedoeld, al in een eerder stadium behoorlijk zijn afgewogen zodat het niet nodig is daarop terug te komen. Het ziet er naar uit dat Van Asselt met deze beslissing geen genoegen zal ne men en tegen het besluit om aan de SVV-plannen mee te werken Arob- beroep zal aantekenen. Dat heeft hij althans in zijn bezwaar bij het college laten blijken. Het Waterschap Texel vreest dat de waterpartijen die moeten komen in het recreatieproject dat de RST wil stichten in het artikel 11 gebied in De Koog, een verlaging van het grondwaterpeil in de omgeving zal veroorzaken. Met name voor de bollenteelt in het achterliggende gebied zou dat schadelijk kunnen zijn. B en W hebben dan ook besloten dat het aspect van de waterhuishouding eerst moet worden bestudeerd, waarna het plan zodanig moet worden veranderd. Ook tegen het voornemen om binnen het artikel 11 gebied het waterpeil te verhogen bestaat bezwaar. Het zou een slecht effect kunnen hebben op de werking van de riolering in de aangren zende delen van De Koog. Sieme de Waard van het Pakt kon digde eerst aan dat het het zinloos vond om met de bootinformatie zelfs maar een proef te nemen, maar toen het op stemmen aankwam gaf hij zich toch gewonnen. „Laat ik ook maar mee doen." Wethouder Nauta onderstreepte dat het gaat om een proef. Het effect wordt na afloop beoordeeld. Nauta zei zeer veel waarde te hechten aan de kleine thuisreis-enquete. Het vakantie gedrag van de mensen verandert. Voor het toeristisch beleid op Texel is het belangrijk dat men op de hoogte is van verblijfsduur, groepsgrootte, of het de eerste keer was dat men Texel bezocht, etc. „Alleen al daarom is die f 15.000,— goed bfesteed." Piet Zegers meende dat de kostenberekening niet klopte. Volgens hem was voor het uit voeren van het plan méér nodig van f 15.000,— zodat hij vreesde dat de raad achteraf met een aanvullende aanvraag zou worden geconfronteerd. Nauta was daar niet bang voor. „De sportraad moet het gewoon voor dit geld doen." Volgens Nauta is de informatiever strekking aan boord niet bedoeld als reclame, maar moet worden gezien als een servicegebaar. Men wil de kennis making met Texel wat vriendelijker en persoonlijker maken. Het betreft hier overigens een duidelijke taak van de sportraad want de gepropageerde eve nementen worden voor een belangrijk deel ook door de sportraad (Recreactief) georganiseerd. Overigens is bij deze zaak ook de VVV betrokken. De periode waarin de informatie op de boot wordt verstrekt is maar kort; half augustus is alles afgelopen. Verwacht wordt dat in die periode 10.000 enquêteformulieren kunnen worden ingevuld. Uit dezelfde toeristische reserve stel de de raad ook f26.000,— beschikbaar voor het verhogen met een verdieping van de uitkijktoren op de Fonteinsnol. J C. Dros had er bezwaar tegen dat in de begroting 10% kosten voor de gemeen tewerken (voor calculatie en voorberei ding) is opgenomen, nadat de btw van 18% al was berekend. „Het kost eigen lijk maar f22.800,—" Dros informeerde tevens of meerdere aannemers in de gelegenheid worden gesteld voor het werk in te schrijven. Niemand van de collegeleden kon daarop het antwoord geven. Een forse aderlating voor het fonds toeristische reserve betekende het be drag van f103.500, dat beschikbaar wordt gesteld voor het Maritiem Mu seum in Oudeschild. Het geld is nodig voor de aankoop van de werkplaats (f45.000, plaatsing reddingboothuis (f6000, verdere inrichting van het museum (f15.000,herstel en ver warming werkplaats (f12.500, en voor het dekken van een investerings overschrijding in 1981 van f25.000, Laatstgenoemde post heeft bij het col lege en bij de commissie voor recreatie en natuurbehoud nogal wat ergernis opgewekt. Het overschrijden van het budget betekent dat men in het Mari tiem Museum ongecontroleerd zijn gang heeft kunnen gaan. Aan financieel toe zicht van gemeentwege was niet zo'n behoefte omdat de ervaring met de financiële handel en wandel van het museum in het verleden helemaal niet slecht was. Piet Zegers zei in de raadsvergadering dat er behoorlijk toezicht moet zijn. In de praktijk (bij de muziekschool) blijkt dat men dan keurig binnen de ramingen blijft. Zegers wilde met het beschikbaar stellen van geld uit de toeristenpot alleen akkoord gaan als wordt uitge sproken dat voorlopig geen investe- ringsgeld voor het museum meer be schikbaar wordt gesteld. Wethouder Nauta zei dat het college inderdaad lering heeft getrokken uit het gebeuren. Het financieel toezicht zal voortaan beter zijn. „Dit is treurig; het kan echt niet." De heer T. Jilderda (27) is benoemd tot rayoncommandant van De Koog. Jilderda is ruim acht jaar bij de politie en begon zijn loopbaan in het Noord hollandse Blokker. De laatste jaren werkte hij als wachtmeester in Stede Broec. De nieuwe Texelse politieman zal in De Koog gaan wonen. Directeur van het Postdistrict Haarlem mr. J. J. van der Goes overhandigde dinsdagmiddag in het Natuurrecreatiecentrum een mapje met de nieuwe postzegels aan burgemeester Engelvaart De PTT heeft dinsdag twee nieuwe postzegels gepresenteerd die gewijd zijn aan het Waddengebied. Dat gebeurde in het Natuur- recreatiecentrum in De Koog waar directeur van het postdistrict Haarlem, Mr. J. J. van der Goes, een mapje met vijf zegels aan burgemeester Engelvaart overhandigde. De zegels in dit mapje, dat voor f4,50 ook bij de postkantoren in de rond het Waddengebied verkrijgbaar is, waren gestempeld met de stempels van de vijf Waddeneilanden. In zijn dankwoord ging burgemeester Engelvaart in op het ontstaan van de zegels. Hij zei dat oud-gemeentesecretaris P. Beemsterboer er een belangrijk aandeel in had, omdat hij vorig jaar een brief naar de PTT schreef met het verzoek Waddenzegels te laten ontwerpen. Beemsterboer is enthousiast postzegelverzamelaar en de burgemeester zei het fijn te vinden dat Beemsterboer bij de kleine plechtigheid in het Natuurrecreatiecentrum aanwezig was. klaarde Mr. Van der Goes zich verheugd de nieuwe zegels op Texel ten doop te mogen houden. De zegels zijn verschenen in waarden van 50 en 70 cent en werden ontworpen door F. Landsman uit Holwerd. Op de zegel van 50 cent staan een grote stern en een eidereend. Op die van 70 cent brandganzen. De zegels zijn uitgevoerd in rood, blauw, geel en zwart en zijn gedrukt in een oplage van 140.000 vel. Het zegelformaat is 36 bij 25 millimeter. De nieuwe zegels worden verkocht zolang de voorraad strekt doch uiterlijk tot juli 1983 Geschiedenis Van der Goes ging tijdens de bij eenkomst in het Natuurrecreatiecen trum in op de geschiedenis van de post zegel. Voordat de postzegel bestond was het gebruikelijk dat de ontvanger van de brief porto betaalde. De Engels man R, Hill was er altijd flink van onder de indruk als zijn moeder een brief ontving, want dat betekende een flinke financiële aderlating. In de tijd dat Hill leefde moest een vijfde van een week loon voor het ontvangen van een brief worden betaald. De ouders van Hill waren eenvoudige mensen en konden radeloos zijn wanneer er een brief kwam. Daardoor gedreven vond Hill in 1840 de postzegel uit. Aanvankelijk be stond er veel weerstand tegen deze vinding omdat de gedachte dat de ont vanger moest betalen diep was inge worteld. Gaandeweg veroverde de postzegel terrein en in 1850 was het grootste deel van de wereld er ver trouwd mee. 1850 was ook het jaar waarin de postzegel in Nederland werd geïntroduceerd. Zelfstandigheid Mr. Van der Goes zei dat de postzegel zich van uitsluitend frankeermiddel heeft ontwikkeld tot speculatiemiddel, betaalmiddel, verzamelobject en sym bool van zelfstandigheid van een staat. Wat dit laatste betreft: zegels die een waarde hebben, die groter is dan op een binnenlandse brief moet worden geplakt moeten de beeltenis van het staatshoofd dragen. In Nederland is dat het portret van de koningin. Zegels met een waarde die op een binnenlandse brief moet worden geplakt, of met een lagere waarde, mogen andere afbeel dingen hebben. Van der Goes zei dat bij de PTT tien tot twintig aanvragen per jaar binnenkomen met het verzoek een zegel voor een goed doel te ontwerpen. Hierbij wordt zeer streng geselecteerd, want naast de reeds genoemde functies is een postzegel ook nog eens cultuur drager. ,,Het is een heel probleem om van een postzegel een cultureel kleinood te maken. Een klein kunstwerkje. Daar om bestaan er heel strenge normen", zei hij. Complimenten Van der Goes merkte op dat de Ne derlandse zegels in het eigen land soms worden bekritiseerd, maar dat er uit het buitenland vaak complimenten komen. Toch is er ook in eigen land genoeg belangstelling. Er zijn circa 600.000 ver zamelaars die zich toeleggen op het vergaren van een zo volledig mogelijke collectie. Van der Goes noemde dat een goede zaak. Niet alleen omdat iedere zegel die aan een verzamelaar wordt verkocht, pure winst betekent voor de (Zie vervolg pagina 11 Directeur Van der Goes wees op het bijzondere karakter van de bijeenkomst. Meestal worden postzegels op de eerste dag van uitgifte aan ministers of staats secretarissen aangeboden. Eerst was het de bedoeling de nieuwe zegels aan drie staatssecretarissen te overhandigen in het Zuiderzeemuseum van Enkhuizen. Aangezien er momenteel door de lande lijke politieke situatie geen staatssecre tarissen zijn, was gekozen voor de over handiging van de zegels aan de Texelse burgemeester als vertegenwoordiger van het Noordhollandse deel van het Waddengebied. Ook in Leeuwarden werd een dergelijke bijeenkomst gehou den, waar vertegenwoordigers van de Friese Waddengemeenten mapjes met postzegels kregen aangeboden. Als enthousiast bezoeker van Texel ver- EIGEN KEUKEN jte Winkeliersvereniging D0)

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1