Voor Texels rekreatie is het twaalf uur Grootse hulde voor zilveren pastor Minder belangstelling voor a vondvierdaagse Direkteur R. Veenstra van Rabobank Texel: )RINGEND OVERNACHTINGEN NODIG BUITEN SEIZOEN Champagne na „Rondje" BAKKERS IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEËN I DINSDAG 15 JUNI 1982 II JAARGANG Nr. 9685 Vt kg aardbeien van de koude grond 1,89 2 dikke kroppen sla 69 Verkrijgbaar bij: Verswinkel te De Cocksdorp Versexpres Texel, en Brouwer, Oosterend. Geldig t/m donderdag. dactie: Harry de Graaf' Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 s Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en E ~E M 1 a Verschijnt dinsdags en vrijdags, ns Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. f 4 7 C f A Efe /la i/E sQ+a Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal f? tl /t l^g f yir.l. iff f 70 cent incasso; los 65 cent or advertenties, abonnementen, etc g g i t g w O rag' w tr w F 17 %rw BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636. igeveld&DeRooyB.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, yj Rabobank nr 36 25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. ifoon (02220)2741, na 18.00 uur 4881 Dat de parochianen ingenomen zijn met hun herder werd in vele toonaarden tot uitdrukking gebracht en bleek ook op financiële wijze. Een inzameling be stemd voor een passend jubileumge schenk had niet minder dan ƒ8500,— opgebracht, wat neerkomt op ongeveer een tientje voor ieder gezin waarop een beroep was gedaan. De viering begon 's morgens met een plechtige Eucharistieviering in de kerk in Den Burg. Het (recentelijk opgeknapte) De belangstelling voor het wandel evenement avondvierdaagse neemt af. Dat is een landelijke trend en ook op Texel werden vorige week maandag minder deelnemers ingeschreven dan het jaar daarvoor: 700 tegen 874. In 7980 liepen nog ruim negenhonderd mensen de tien of vijftien kilometer per avond. De voorzitter van de organiserende wandelvereniging 't Gouden Boltje, C. de Grave, wijt de forse daling van deel nemers dit iaar toch vooral aan het weer. Zondag en maandag waren zeer broeierige dagen. Mogelijk heeft het vooruitzicht van een strijd tegen de zon inplaats van tegen de kilometers veel mensen doen besluiten thuis te blijven. De tanende belangstelling deed aan het In de toeristische sector op Texel gaat het mis als niet snel maat- igelen worden genomen om het aantal overnachtingen buiten de )merperiode op te voeren. Per jaar ïVi miljoen overnachtingen bij 3.000 bedden is veel te weinig. Door het scheppen van slechtweer- Dorzieningen en grootscheepse promotie moet daar verandering in Dmen. Allen die bij de recreatie zijn betrokken moeten daarbij jndrachtig samenwerken. De individuele ondernemer staat in deze lachteloos. Dat zei directeur R. Veenstra van de ibobank Texel tijdens de jaarverga- iring van zijn bank in een beschouwing in de drie bestaansbronnen van Texel, indbouw en visserij blijken stabiel te nctioneren en kunnen ook de toe- >mst met vertrouwen tegemoet zien, aar in de recreatie gaat het helemaal et zo goed. Welliswaar is het aantal lernachtingen op Texel het afgelopen ar nog iets toegenomen maar de be- edingen van de toeristen op het eiland n gekelderd. Uit alle cijfers blijkt dat de gasten nnig zijn geworden. Ze kopen minder ibruiksartikelen en gaan veel minder lak uit eten. Dat laatste blijkt uit de vrij armerende situatie in de Texelse hore- ibedrijven. Er zijn hier forse omzet- >rlagingen. In de detailhandel is sprake in een achteruitgang van 8 tot 12 ocent maar de omzet in de bakkers- inkels (brood) is met eenzelfde per- ïntage toegenomen. Mede door de legenomen kosten is lang niet overal et vereiste rendement gehaald. Texel is Dor de helft van zijn bestaan afhankelijk in het toerisme. Als het met het ierisme slecht gaat, werkt dat zeer rnstig door in vrijwel de hele eiland- conomie. Dit feit rechtvaardigt on- liddellijk de actie om deze bestaans- Nico CortJover flinks) en Leo Ellermeijer uit Amstelveen trokken zaterdagmiddag even na drie uur de champagnefles open om te vieren dat zij zojuist als eerste hun catamaran op het strand van paal 17 hadden gezet na een rondje om Texel dat het uiterste van hun zeilcapaciteiten had gevraagd. Meer over de catamaranrace, die dit jaar voor de vijfde keer werd gehouden elders in deze krant. (Foto A. Nijkamp) bron voor de toekomst veilig te stellen. Volgens directeur Veenstra moet dit door allen die direct of indirect van het toerisme profiteren worden ingezien en er moet in volledige eendracht actie worden gevoerd. De Rabo-directeur vond dat de kosten van de veerboot weer acceptabel moeten worden en dat Texel buiten de zomerperiode aantrek kelijk moet worden voor een grote groep toeristen. Snelle uitvoering van de plan nen voor het artikel 11 gebied in De Koog kan een enorme stimulans zijn, evenals het Krimplan bij De Cocksdorp. Thans wordt 72% van het totale aantal overnachtingen per jaar geboekt in juli en augustus en 20% in mei, juni en sep tember, dus slechts enkele procenten in de overige maanden van het jaar. Dit is onverantwoord. Zowel voor de logies- verstrekkers zelf als voor de midden stand is een beter rendement van on schatbaar belang. Koppen bij elkaar Veenstra benadrukte dat individuele acties van ondernemers vrijwel zinloos zijn. De promotie van Texel moet collectief worden aangepakt. ,,We moeten de koppen bij elkaar steken om tot seizoenverbreding te komen. Het is de enige kans voor Texel om te over leven, anders vallen er rake klappen!" De Rabo-directeur merkte op dat tal van middenstandsbedrijven nu al ,,ziek" zijn. Het eigen vermogen is ontoerei kend voor behoorlijke investeringen ter verbetering en vernieuwing. Toch is ook dat laatste van groot belang. Veenstra zei dat de banken een stimulerende en leidende rol kunnen spelen in dit proces, al blijft de eerste verantwoordelijkheid uiteraard bij de ondernemer zelf liggen. Om op hulp te kunnen rekenen zal die ondernemer er blijk van moeten geven zijn tijd te verstaan. Als hij zelf de know how niet heeft, moet hij adviseurs in schakelen. Recessie De algemene economische recessie gaat ook aan de Rabobank Texel niet voorbij, maar naar verhouding gaat het op het eiland nog tamelijk goed. Elders verliezen de banken nogal wat geld door faillissementen maar op het eiland doet dit verschijnsel zich (nog) niet in ern stige mate voor. Overigens houdt Texel gelijke tred met de ontwikkelingen el ders. Ook hier is het balanstotaal van de bank belangrijk minder snel gegroeid: van 106 naar 114 miljoen gulden (8%). In 1980 was de groei nog 10% en in de vier jaar daarvoor jaarlijks 13 - 14%. Er was een flinke groei van deposito's en andere spaargelden. Als gevolg van de hoge rente brachten de prijsbewuste spaarders hun geld voor een flink deel over naar de termijnmarkt. Het omge keerde verschijnsel doet zich de laatste tijd voor als gevolg van het zakken van de rente, hoewel de belangstelling voor een hogere rente (waarbij het spaargeld een tijdje vast staat) groot blijft. De bank wijst de relaties op eigen initiatief op de voor hen gunstige mogelijkheden. Veel leningen In 1981 heeft de Rabobank Texel voor 33 miljoen gulden aan leningen en an dere kredieten uitgezet en aan aflossing is voor f23,5 miljoen terugontvangen. Daaruit blijkt met bepaald een recessie. Volgens directeur Veenstra is dat een gevolg van incidentele maar nog aan merkelijke bouwactiviteit. De helft van de 56 Bouwfondswoningen in het plan Den 8urg Noord-west is door de Rabo gefinancierd en ook in de visserijsector is vrij veel nieuwbouwactiviteit. Wat betreft de renteontwikkeling werd meegedeeld dat de Rabo nooit de toprente van 13% heeft doorberekend; het is gebleven bij maximaal 12 Vi Per 1 april j.l. is de basisrente gedaald tot het meer redelijke peil van 11%. Ver wacht wordt dat daar nog wel een half procent zal afgaan. De rente voor re kening courant-krediet is in 1981 niet minder dan 13 keer aangepast. De top werd bereikt met 15% maar ook hier is de daling na 1 oktober fors geweest. De stand was per 1 mei j.l. 1014%. Overigens kan de Rabobank van de rente alleen niet leven. Steeds belang rijker worden de provisies van ver zekeringen, reisverkoop e.d. De Rabo bank is momenteel waarschijnlijk de grootste assurantiebemiddelaar van Texel, wat volgens directeur Veenstra te danken is aan de vakmensen die de bank daarvoor in dienst heeft genomen en Lees verder PAGINA 7 Telefoon 02220-2346 wandelevenement op zich weinig af. De organisatie had toch de handen vol om alles in goede banen te leiden en de sfeer was mede door het uitstekende wandelweer op dinsdag, woensdag en donderdag uitstekend. Bij de 700 deel nemers moesten vijf uitvallers worden genoteerd. 25 mensen liepen de 15 kilo meter. De Rode Kruis-ploeg zat als vanouds weer langs de routes maar had het dit jaar bijzonder rustig:slechts enkele blaren moesten worden door geprikt. Een nieuwfenomeen" bij deze wandeltochten is het hardlopen. Mara thonlopers, waaronder dit jaar erg veel jongeren, zien de vier keer tien of vijftien kilometer als een uitstekende training waarmee ook nog een medaille te ver dienen valt. De Wandelsportvereniging is niet blij met deze vorm van meedoen omdat de avondvierdaagse is bedoeld voor wandelaars. ,,Je houdt dat hard lopen niet tegen, maar wij houden er geen rekening mee aldus C. de Grave. De laatste avond, met finish op de Groeneplaats was weer bijzonder fees telijk. Donderdag ging de route via Oudeschild over de Hogeberg en daar hadden kennissen, ouders en andere familie zich al met bloemen opgesteld om de stevige stappers te feliciteren. Op het terras van hotel De Lindeboom speelde het KTFI DEK mars muziek en jong en oud kon zo op vrolijke wijze de laatste meters afleggen. Tradi tie was ook dat de deelnemers een gratis flesje frisdrank aangeboden kregen. Deze taak was nu in handen van de Drankencentrale Texel. De avondvier daagse werd op Texel voor de 22-ste keer gehouden. Annie Bakker, Corrie Visser en Joop Kramer zijn degenen die alle jaren hebben meegedaan. De oud ste deelneemster was de 69-jarige me vrouw Van Vooren. Goede tweede was de heer Kieft. Hij is een jaar jonger en Hep ook zonder moeite de tocht uit. Brandkast In deze Royal safe zijn uw kostbaarheden veilig opge borgen tegen brand en diefstal. Met precisie-cilinderslot. van 430, voor 349,- Katholiek Texel heeft ervoor gezorgd dat het 25-jarig priester jubileum van pastor P. M. Kolkman zondag niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Dat is zwak uitgedrukt want er was sprake van een welhaast ongekende hulde, waaraan maandenlange voorbereiding vooraf is gegaan. Alleen de receptie trok al meer dan duizend bezoekers. interieur van het kerkgebouw was schit terend versierd door oud-politieman Schuurman die bloemsierkunst als hob by beoefent. Hij had vooral gebruik gemaakt van rechtstreeks uit Aalsmeer aangevoerde gerbra's. De mis werd opgedragen door de jubilaris zelf, ge assisteerd door pater Oudejans (die af en toe bij de zielzorg op Texel assisteert) en emeritus pastoor C. P. Persoon uit Den Burg, de voorganger van pastor Kolkman. Dank zij welwillendheid van de Doopsgezinde gemeente (die de haar toegemeten „zendtijd" beschikbaar stelde) kon de mis via De Lichtboei wor den uitgezonden. Een welkomstwoord werd uitgesproken door de heer P. Th. Luijckx die later ook de receptie leidde. Een culturele bijdrage werd geleverd door het mannenkoor en het jongeren koor die onder leiding van de heer P. A. Zegers de „Missa Pontificalis" van Perosi hadden ingestudeerd. Ondanks het gemis van twee tenoren werd het een uitstekende vertolking. Voor een muzikale hulde van heel andere aard zorgde aan het eind van de plechtigheid de Margaretha Sinclairband die de stampvolle kerk binnenmarcheerde. Voorafgegaan door dezelfde Sinclair band trok men naar hotel De Linde- boom-Texel waar de jubilaris met familie en andere relaties aan de koffietafel ging. De drukte voor de receptie die om twee uur 's middags begon was over stelpend. Op dringend verzoek van de jubilaris waren er geen officiële spre kers waardoor de bijeenkomst een spontaan en persoonlijk karakter kreeg. Na een half uur volgde een optreden van diverse r.k. kerkkoren van Texel: het dameskoor uit Den Burg, Oosterend, Oudeschild en Den Hoorn en de gemengde koren van De Koog en De Cocksdorp. Onder leiding van de heer Luijckx werd gezamenlijk het Ave Maria, een Zegelied en het Priesterlied ten gehore gebracht. Het gezamenlijk oefenen en optreden is zo goed bevallen dat het combinatiekoor waarschijnlijk nog wel eens zal optreden. Pastor Kolkman De heer Luijckx bood de zeer verraste pastor het parochiecadeau aan, be staande uit verschillende onderdelen een door de firma Nauta vervaardigde fotoreportage van de hele jubileum viering, geluidsapparatuur en een videorecorder met toebehoren. Hoewel de jubilaris had laten weten helemaal geen geschenk te willen hebben, was hij achteraf toch wel blij. Vooral de video recorder geeft hem de mogelijkheid om van tv programma's te genieten die hij als gevolg van zijn werkzaamheden niet op de normale uitzenduren te zien krijgt. De avond tevoren had de heer Kolkman al een geschenk ontvangen van het kerkbestuur: een tuinambeublement.Tij dens de receptie zelf werden nog tal van persoonlijke geschenken overhandigd ter onderstreping van de gelukwensen. De receptie werd afgesloten op ludieke wijze. In de vorm van een soort kruis weg (waarvoor fraaie tekeningen waren vervaardigd) werden allerlei momenten uit het leven van de jubilaris in her innering gebracht. Het priesterfeest werd afgesloten door een diner waaraan onder meer de familie en het kerk bestuur aanzaten en een gezellig sa menzijn met familie, buren, het jubi leumcomité (mevrouw Huitema en de heren Van Tunen, Van der Geest en Luijckx) en leden en oud-leden van het Texels theologenconvent.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1