=estival kenmerkte zich door gevarieerd aanbod s. T VTt'WTfM»^ Farmhouse Jazzband in aktie in Hotel De Lindeboom. Hetzelfde orkest gaf zondagmorgen een sfeervol koffieconcert. H >DAG 15 JUN11982 Bakaro Rosenberg (Romanes]) Ger Timmer (New Dixie Dawn) Pauo/o Be Ho (Masquerade) Jan de Bas (Teso Windkracht 11)t Oude thema's TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dirk Remeling (Teso Windkracht 11) Het Texelse Jazzfestival kan niet meer stuk. Dat mag de conlusie na dit voor de derde keer georganiseerde swingende gebeuren een grote verscheidenheid aan orkesten en meer publiek dan ig jaar. „Voor elck wat wils" was dit jaar overduidelijk het motto, t een combinatie van bands die eerder op het eiland waren en iele groepen die iets nieuws aan het aanbod toevoegden, heeft de anisatie, meer nog dan vorig jaar, in de roos geschoten. De eniging Texel Jazz kent nu het klappen van de organisatiezweep en publiek kent het festival waarover zondag tijdens het slot- fieconcert in de Twaalf Balcken louter positieve geluiden te horen ren. Werd het eerste jaar een financieel fiasco door een te hoog grepen programma, na een meer bescheiden opzet vorig jaar zit er or de komende jaren nog enige rek in. Vooral veel Texelaars hebben zmuziek in allerlei variaties leren waarderen en de uitspraken als „ik nd er vroeger niets aan" die wij regelmatig optekenden uit ngende of intens luisterende toeschouwers geven aan dat Texel zijn eigen jazzpubliek heeft dat niet uitsluitend om de café- zelligheid een drie dagen kaart had gekocht. ie gezelligheid was wel de hoofd- Dt van het buitenprogramma dat op lei plaatsen vele luisteraars trok. >r het eerst was dat vrijdag het geval de Teso-boten. De Little Town Jazz- d en de One Evening Jazzband elden vanaf 16.00 uur. Er waren tien en Texelaars die een keer „heen en ir" gingen (uiteraard bleef men in Den der aan boord) om de twee stevig roviserende groepen binnen te ha- Avonds op de Groeneplaats werd in een officieel jasje nog eens metjes overgedaan. De Silverleaf ssband trok als vanouds weer dei- id door het centrum van Den Burg t als grote showmaster de besnorde Adams die met paraplu de maat igaf. Ook de drumband Voorwaarts rs en de Margaretha Sinclairband ren met vele honderden toeschou- s present. Het festival werd weder om 20.00 uur officieel geopend door gemeester J. Engelvaart die in de ord van Jan Geus met zijn vrouw veerde en het startsein gaf door alle deren die meededen aan de ballon- iwedstrijd te vragen hun ballon los laten. Velen hadden dat al vóór achten gedaan maar toch ging een indrukwekkende hoeveelheid de lucht in. Enkele honderden mensen genoten daarna van New Dixie Dawn die met stevige „koper-invloeden" populaire wijsjes ten gehore bracht. Deze band arriveerde door wachttijden bij de boot net op tijd maar was desondanks in staat met behulp van een uitstekende geluidsinstallatie sfeer op de met regen bedreigde Groeneplaats te brengen. Dat lukte de Teso Windkracht 11 groep minstens zo goed. Dick Remeling was de „swinger" in dit orkest die met zijn sax terecht een eigen aanhang heeft en, ondersteund door een uitstekende ach terban en met Dé Kaart op trompet, stevige jazz met popinvloeden bracht. Ruimteprobleem Deze groep was ook twee avonden zeer actief in café De Karseboom, dat eigenlijk als de meest sfeervolle am biance mag gelden. Dit kleinste deel nemende café lost het ruimteprobleem op door de ramen er uit te halen en een houten hok tegen de gevel te bouwen waar het orkest geheel ingebouwd kan spelen. Een belangrijke verbetering ishet spelen in de twee zalen van hotel De Lindeboom en restaurant Aziè. Hier geen problemen met een overvolle zaal en wachttijden voor de ingang Vrij dagavond raakten beide zalen echter lang niet voi en trok het publiek vooral naar de kleinere cafés. Zaterdag werd er in De Lindeboom in beide volle zalen wel volop gedanst en dat was naast de grote zaal van Question een belangrijke ver betering ten opzichte van vorig jaar. Naast het traditionele „wat minder bezoekers" van vrijdagavond (de zeilers gaan dan in ieder geval vroeg naar bed) kampte de organisatie met enkele pro blemen die, gezien de omstandigheden, snel werden opgelost. Pech Het zigeunerorkest Ronianesj had dit weekend wel de meeste pech. In de Twaalf Balcken werd de gehuurde ge luidsinstallatie „opgeblazen" en kon in het geheel niet meer gebruikt worden. Een reserve installatie was snel aan wezig maar het geluid bleek toch dui delijk minder. Niettemin wist men beide avonden een uitstekend stukje muziek te presenteren waarvoor een geheel eigen „rustiger" publiek bleek te be staan. De „zigeunerjazz" werd gedra gen door het vloeiende spel van de violist Bakaro Rosenberg die ook een „zwervend" familielid had meegebracht die overdag in Den Burg o.a. met de Silverleaf Brassband en tijdens de prijs uitreiking van het Rondje Texel met Circus Square meespeelde. Andere klank Ook de piano van Jaap Dekker begaf het vrijdagavond in De Grooten Slock, althans een essentiële toets was niet meer te gebruiken. Dekker vroeg om een andere piano en kreeg deze meteen maar dit instrument bleek niet geschikt voor de pianist. De piano had een heel andere klank en derhalve moest er ter plekke gerepareerd worden. De Grooten Slock was overvol en een medewerker van Baldwin piano's was gedwongen Een grote vaste aanhang had ook De Onderlinge van 1975 dat beide avonden in Question op de planken stond en zich uitstekend wist aan te passen aan het merendeels jongere publiek dat trouw bezoeker is van deze discotheek. Met een gigantisch arsenaal aan instrumen ten en met de zangeres Conny van Bergen wist „De Onderlinge" een veel zijdig programma te brengen dat vari eerde van swingende improvisatie op oude thema's tot het spelen van roek- songs in jazzstijl. De Circus Squarer Jazzband die twee avonden in de grote zaal van De Lindeboom actief was, be schikte voor deze gelegenheid ook over een zangeres en wist met populaire nummers uit de oude doos afgewisseld met een blues vooral de wat ouderen tot dansen te bewegen. Vrijdagavond bleef het droog en kon men ook buiten Café De Karseboom van jazxkianken genieten. Zaterdagavond was dit door regen onmogelijk. Burgemeester Engelvaart verrichtte vrijdagavo een minuscuul veertje onder lantaarn licht op straat uit het instrument te halen. Na een flinke demontage lukte dit en Jaap Dekker was in staat met een uur oponthoud verder te spelen. De meester van de boogie woogie had, evenals vorig jaar weer een vaste flinke aanhang en wist zich met onder andere het vloeiende spel van de solo-gitarist Ad van den Berg door populaire popsongs en meeslepende bluesnummers heen te werken. De sfeer was erg goed in de Slock en met handgeklap en lang applaus werd er lustig op los ge ïmproviseerd. de opening van het jazzfestival. Foto A. Nijkam. Goede wijn Dat gold ook voor de „oude rotten in het vak" zoals de Herringtown en Har bour Jazzband die respectievelijk speel den in 't Tesselaartje en Azië. In het geval van Harbour behoeft goede wijn geen krans. De heren bewegen zich moeiteloos door de jazz oude stijl en spelen la The Dutch Swing College Band dat het een lieve lust is. Eigenlijk was het jammer dat deze groep slechts één avond te horen en te zien was, want het sextet had meer publiek verdiend dan vrijdagavond. beuren was zoals gezegd vooral een kwestie van improviseren en gezellig heid waarbii wel eens een muzieksteekje viel. Alleen al de St. Tropeters dwongen al respect af door op een brandweer wagen uit 1920 spelend van Den Burg naar De Koog te rijden en ook de Farm- house Jazzband verdient zeker een pluim. Na een intensief optreden in De Lindeboom zaterdagavond was men zondagmorgen om 10.00 uur al weer Lees verder PAGINA 6 Luistermuziek Van heel andere aard was het optre den van de L en H Band vrijdagavond in de kleine zaal van de Lindeboom. De jonge musici brachten luistermuziek maar bleken hiermee een flinke groep te kunnen boeien. Het virtuose dwars- fluitspel van Ellen Helmus mag in dit verband zeker genoemd worden en met de L en H Band toonde de organisatie aan niet te schromen moderne jazz- stromingen te presenteren. Dat gold ook voor Masquerade die zaterdag avond in De Twaalf Balcken met funk en latin doorspekte jazz en uitstekend per cussie, bas- en drum-werk een flitsende avond verzorgden voor een merendeels jonger publiek. Opvallend was dat het houden van een „kroegentocht" om alles te beluisteren, veel minder in trek was dan in voorgaande jaren. Mede door het programmablad dat de or ganisatie had verspreid kon men vooraf een keuze maken uit verschillende stijlen en vaak bleef men praktisch de hele avond bij één favoriete groep. Noodstop Tekenend voor het enthousiasme waarmee Herringtown speelde was het feit dat een bezoek aan het toilet van een der leden, geen onderbreking be tekende; de saxofonist ging spelend naar het kleinste kamertje en kwam ook spelend terug. Een dergelijke sfeer had ook de La Vida New Orleans Band in De Zwaan vrijdagavond. Zeer ongedwongen zat een zevental heren op klapstoeltjes te musiceren, waarbij de nodige lolbroe kerij niet werd geschuwd. Brandweerwagen Het voert te ver om hier alle orkesten te noemen, want naast het cafépro gramma was er nog veel meer dat er voor zorgde dat Texel voor enkele dagen jazzeiland werd Het buitenge- „Wia heeft de langste adem"-wedstrijd. zaterdagmiddag in de Weverstraat gepresen teerd door Fred Winkel (rechts). Gedeeltelijk zichtbaar achter de tuba Sjaak Schroma, die niet in de prijzen viel. (foto A. Nijkamp)

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5