DE WITTE LIEUWfi Zeldzame kranswieren in Texels brak water Jazzweekend Gevonden en verloren voorwerpen iVEHVOLG VAN PAG. 5 „WAT IK ZEGGEN WOU.." De zak van Max Geslaagd Streekwedstrijd paarden en pony's Weer Texelpop in Wezentuin present in de Twaalf Balcken voor het geven van een (drukbezocht) koffiecon cert. De heren stonden aangekondigd voor 11.00 uur maar dat was geen reden om niet veel vroeger te beginnen en een set te spelen van anderhalf uur met evergreens, prachtige soli en uitgekiend samenspel. Een dergelijk „artiesten" enthousiasme komt men nog weinig tegen, maar het zorgt wel voor een vonk die overspringt op het publiek. In feite bepaalt deze houding het succes van het festival. In mei werden de volgende gevonden voorwerpen bij het politiebureau in Den Burg afgegeven: wijnrood centuurtje; sleutel met mapje caravancentrum Texel"; 200 gulden; Datsun autosleutels; portemonnee aan koordje inh. 1 gld.; gouden damesring inscriptie Harry Geneses 8-4-81"; paar blauwe pantoffels; poëzie-album; foto camera Minolta; tankdop; bruin jack met geruite pet in binnenzak; beige herenvest; rijbewijs en kentekenbewijs 00-DH-28, bruine map, bankpasje e.d. tnv. H. Banssen; donkerblauwe schoen met klitband en linker sok; goudkleurige zonnebril met groene glazen; automatic horloge „Aortrana"; bruin leren mexi- caans portemonnee inh. 45 gld, knip- kaart e.d.; giropas tnv. Regter; blauw tricot jack met capuchon; bruin knijp- portemonneetje inh. 25 gld., briefje en kaart; fototoestel merk Rollei 35, nr. 3264955; donkerrode portemonnee tnv. Klinkenberg; Renault autosleutels; Vol vo autosleutels; groen regenjack; sleutel met ring nr. 45; blauw jasje; verrekijker in leren tas en fietstas en electradraad; plastic tasje met gele regenkleding; bruine knipportemonnee met 2 sleutels; verrekijker zwart met koper; sleutelbos met 23 sleutels; jute tas met gym- spullen; bankbiljet 100 gld.; herenbril met sterke glazen, merk Boris W 182 in groen etui; paars vest met knoop- sluiting, maat 46; bril met zilverkleurig montuur, sterke glazen; 2 Lips sleutels aan ring, huissleutels. In mei werden de volgende voorwer pen bij de politie als vermist opgegeven: pukkeltas met 4 6 folders; 15 giro kaarten tnv. Hoogenbosch; zwart speelbeestje, aap; bruine Amrobank- enveloppen met 16 vakantiezegels twv. 200 gld.; zwemabonnement; knippor temonnee donkerblauw met zwem- kaart; bromfietsverzekeringsplaatje JJR 909; gouden speld met 3 knopjes; 1 huissleutel; bruine schooltas met witte strepen inh. schoolboeken; dun gouden armbandketting met losse bolletjes; por tefeuille, kentekenbewijs 04-JT-38, rij bewijs, bootkaart en verz. papieren; plastic tas inh. zwembroek en bad handdoek; jongenspet, gestreept rood- blauw-ecru met kep, binnenkant initi alen MH en balpen; 2 fietspompjes ..Brielgestone"; 4 sleutels aan een ring; zilveren gevlochten "ketting armband; blauw sportbroekje, blauw badlaken, emmertje met knijpers; goudkleurig da meshorloge; schakelarmband; bril met stalen montuur en zwarte brillekoker; giropas tnv. Trampè, bruine herenpor temonnee inh. 25 gld. en giropas; zonnebril met metalen montuur en brui ne glazen; gouden dameshorloge met zwart linnen bandje merk Pontiac; plas- tich 4 6 tas met blauwe schoenen; bruine leren portefeuille inh. rijbewijs, kentekenbewijs en groene kaart; double dameshorloge Prisma, rond model; groene herenfiets; oranje-rode wieldop van Mercedes Benz; portefeuille inh. 2000 B.fr. en 120 Dm.; olijfgroen da mesjack, gewatteerd, zonder kraag met leren knopen; zwarte verrekijkertas; verzekeringsplaatje voor Yamaha FDG 645; zilverkleurig ziekenfondsbrilletje; portemonnee, zwart-rood van binnen, inh. 150 gld., bankpas Rabo en bi bliotheekkaart; linnen boodschappentas inh. jongensbroek en 2 pakken blaadjes; biljet 100; verzekeringsbromfietsbewijs RGJ 922; zwarte portemonnee inh. 400 gld.; gouden armband schakelketting; schoudertas inh. toilettas, portemon nee, oogschaduw, pillendoosje aan ket ting, zwart mapje inh. rijbewijs en per- sonalsausweiss; bruine portefeuille inh. rijbewijs, leg. marine, girocheuques en pas; kentekenplaat CYR 295; geruite fietstas inh. kettingslot en plakspul; portemonnee inh. 50 gld. en 130 DM.; bruine portemonnee inh. 10 gld. en 10 dubbeltjes; zwarte portemonnee inh. 110 gld, 3 girobetaalkaarten, giropas etc.; bril in zwart lederen knip; ge kleurde toilettas inh. poederdoosje en lippenstift; blauwe kinderbril in licht blauwe brillendoos; double armband met gekleurde stenen; mapje met 8 giro betaalkaarten tnv Wichers; digital herenhorloge merk Seico; donker bruine leren heren portemonnee inh. 30 gld., pasfoto's, eurocheuques en pas; maandkaart bus 65 jaarabonnement BR* VEN VOX LEZERS - BUTEN VERANTWOOROELUXMElO «N OE RE OA* TH Nu we alles zes weer veilig terug zijn op ons eiland wilde ik u graag laten weten hoe fijn we het weer gehad hebben, dank zij Max Taileur. Ik geloof dat ik dat namens ons allemaal wel mag zeggen. Er werd fijn voor ons gezorgd en de kuur zal best weer een goede uitwerking hebben. Bij ervaring kan ik dat gerust wel zo stellen. Er is heel veel voor ons gedaan, ook wat recreatie betreft. Veel mooie tochtjes zijn er voor ons georganiseerd. De chauffeurs van die bussen weten raad met de ergste patiënten. Kun je niet in de bus komen, geen probleem. Dan dragen ze je de bus in. En daar genieten toch de meeste mensen wel heel erg van. Want de omgeving is prachtig, 't is daarom dat we er èn geestelijk èn lichamelijk zo'n oppepper van krijgen. Het is alleen jammer dat het zo ver weg is. Maar door de actie op ons eiland is het toch maar mogelijk. Ik heb het verslag van de actie dat in de krant stond met foto keurig opgeprikt. Ze mogen in Nederland best weten dat men met een kleine be volking toch groot kan zijn. Wat dat betreft steken we er met kop en schouders boven uit en daar ben ik trots op. Daarom wilde ik ook namens alle mede patiënten u hartelijk danken voor uw hulp aan de Max Taileurinstelling geboden. En ik zeg nog even gauw, blijf de zak'voor Max maar trouw. Mevr. Buisman-Woestenburg, Den Burg. Anneriet Witte slaagde te Utrecht voor het diploma Bediende dameskap per". Ze is werkzaam bij Salon Henri in Den Burg. AOT in blauwe map tnv Smidt; blauw witte sportschoen merk Dunlop; zeil, giek, mast, kleur blauw-wit-paars met reclame; goud op zilveren dubbele schakelarmband; gouden oorknopje; huissleutel merk Silca; ,,oud" biljet 100 gulden. Vrijdagavond en zaterdag werd do de Wiron ruiters een B-streekwedstr georganiseerd in Westerland. Vrijda avond was een wedstrijd voor de pa: den en zaterdag voor de ponys, wa: aan de Kleppertjes en de Waddenruite deelnamen. De Waddenruiters startten met vi mensen, waarvan Jennie Kikkert m Raspoetin een tweede prijs met 1 punten behaalden en Jeannette Zuid wind met Darwin een vierde prijs m 125 punten. De Kleppertjes deden m met 22 ruiters en amazones, daarvi waren de resultaten als volgt: Hanni de Wit met Isabel een tweede prijs m 122 punten; Rimko Vosjan met Dixy ei vierde prijs met 123 punten; Brigit Zegel met Flyka een eerste prijs met 11 punten; Eliza Schuijl met Hans een vi de prijs met 114 punten; Inge Keijz met King een vijfde prijs met 1 punten. Dédé Kikkert haalde met Da: wel een winstpunt, maar viel niet in prijzen. Op vrijdag 9 juli wordt voor de der< maal een Texelpop festival gehoudei Dit jaar kan de organisatie rekenen c de medewerking van zes Texelse ban: die vanaf 19.00 uur tot ongeveer 11.3 uur muziek ten gehore zullen brengen de Wezentuin in Den Burg. De medewerkende Texelse ban: zijn: Redband, New Injection, Peasant De Vlinder, Age en The Mess. De to gang is gratis. Mensen die een kraamp neer willen zetten in het park tijdens optredens worden verzocht contact o te nemen met Ben Haak, P. v: Cuyckstraat4, Den Burg, telefoon 495 Voor diegene die de Texelse pop-scer een warm hart toedraagt bestaat mogelijkheid een bijdrage te storten de organisatiekosten op gironumm 3820844 t.n.v. Texelpop. DINSDAG 15 JUNI 19DIP het water nu erg vervuild is. Op Texelj er gelukkig nog een behoorlijke kans in het veld kennis te maken met de planten. Wie nu een plantje uit water plukt dat met de beschrijving c ik gaf, overeenkomt en er nog a; twijfelt of het inderdaad een kranswi is, moet er maar even aan ruiken. Di merk je meteen dat het een mer waardige, indringende, geur versprei: Daaraan hebben de kranswieren Noord Amerika de bijnaam van ,,skui grass" (skunk stinkdier) te dank: |i gehad. Kees Bru PAGINA 8TEXELSE COURANT Kranswieren vormen een groep water-, planten waar ik mij uit liefhebbetij nogal eens mee bezighoud. Kranswieren zijn niet direct een alledaags onderwerp, de meeste mensen hebben er waarschijnlijk nog nooit van gehoord, maar misschien is het daarom juist interessant er eens iets over te schrijven. Zoals de naam al zegt is kranswier een wier waaraan ergens een krans te bekennen zal zijn. Dat is op zich vrij vaag. Velen stellen zich bij het woord „wier" één of andere groene massa voor die op het water drijft of onder water op stenen langs de dijk groeit. Er zijn natuurlijk heel veel soorten wier die er zo uitzien, o.a. het bekende „flap" dat je in allerlei slootjes kunt vinden. Maar met kranswieren ligt dat wat anders. Die hebben namelijk een heel speciale bouw, waardoor ze er eigenlijk helemaal niet als een wier uitzien. Wat hun uiterlijk betreft lijken ze veel meer op „gewone" waterplanten zoals die in slootjes of misschien bij u thuis in het aquarium groeien. Zoals op de af- - beelding te zien is bestaan de planten uit een soort stengel waaraan op regel matige afstanden kransen van takjes zitten. Dit zijn de zgn. kranstakken die bij sommige soorten zelf ook weer ver takt zijn, waardoor de planten een heel sierlijk uiterlijk krijgen. Hieraan hebben ze hun oude Duitse naam „Armleuchter Gewachse", kandelaar planten, te dan ken. Nog toepasselijker is de Franse naam „Girandole d'eau", wat water kandelaar betekent. Op de kranstakken zitten in de zomer de voortplantingsorganen, de „bloem pjes" om ze zo maar eens te noemen. Op de kleine afbeelding is een detail van een kranstak met voortplantingsorga-' nen te zien. Onderaan zit het mannelijke bloempje, een helder oranje bolletje, daarboven is het vrouwelijke bloempje zichtbaar. Na de bevruchting ontstaan hieruit zaden, die officieel oösporen heten want wieren hebben geen echte zaden. Dit zijn kleine zwarte langwerpi ge dingetjes waaruit weer nieuwe plan ten kunnen ontstaan. Ze kunnen blijven kleven aan de poten van eenden en waadvogels en ook zonder problemen het spijsverteringskanaal van een vogel passeren, waardoor ze weer verspreid worden. Wanneer je een afbeelding van een vreemde plant of een onbekend dier ziet is het vaak onmogelijk te schatten hoe Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. een nieuwe sloot of vijver, de eerste zomer nadat ze gegraven zijn al volop bevolken. Vaak moeten ze het later dan weer afleggen tegen andere waterplan ten vooral tegen soorten met drijvende bladen die veel licht tegenhouden. Maar in andere gevallen kunnen ze toch stand houden, dat verschilt van geval tot geval. Vroeger werden de kranswieren wel door boeren als meststof gebruikt. Ze onttrekken namelijk veel kalk aan het water dat in de planten opgeslagen zit, er kunnen zelfs hele kalkkorsten op oudere planten zitten. Ze werden dan massaal uit het water gevist en als kalk- bemesting over het land uitgespreid. Dat gebeurde o.a. in Denemarken en groot zoiets nu in werkelijkheid is. Het plantje van Chara canescens (Neder landse namen hebben de planten nooit gekregen) dat ik hier getekend heb, was in werkelijkheid 12 centimeter hoog. De meeste soorten worden wel iets hoger, sommige worden zelfs ruim een meter hoog. Over de hele wereld verspreid komen nog zo'n 300 soorten kranswier voor die samen één familie, die van de Chara- ceae, vormen. Uit onderzoek van fos sielen is gebleken dat er in een ver verleden wel tien families met vele hon derden soorten bestonden. In Neder land zijn in de naoorlogse jaren 20 soorten gevonden. Bij een inventarisatie die ik vorig jaar op Texel uitvoerde trof ik 10 soorten aan. Groeiplaatsen De vraag waar kranswier te vinden is, is niet in een keer te beantwoorden. De groeiplaatsen kunnen erg verschillend zijn, ze kunnen in het laagland liggen maar evengoed in de bergen. Ze kunnen zowel benoorden de poolcirkel als in de tropen liggen. In ieder geval is het water ter plaatse meestal heel helder. De planten groeien ondergedoken op diep tes die kunnen varieren van enkele centi meters tot 40 meter. Dat laatste is het geval in bergmeren met buitengewoon helder water. Ook op Texel is het water waarin ze groeien erg helder. Ze zijn hier vooral goed vertegenwoordigd in de duinen maar daarnaast kunnen ze ook in slootjes in de polders massaal voor komen. Het zijn meestal planten die niet op zichzelf groeien, ze vormen als regel juist hele dichte matten op de bodem van het water. Vaak is het zo dat water waar ze voorkomen kalkrijk is; aan dat water hebben we ook op Texel geen gebrek. Verder kan het water van een kranswiervegetatie zowel zoet als brak zijn. Er bestaan soorten die wat dit betreft onverschillig zijn, maar je hebt er ook die uitsluitend in brak dan wel zoet water kunnen leven. Op Texel komen enkele zeldzame soorten voor die alleen in brak water te vinden zijn, de af gebeelde Chara canescens is er één van. Pionierplanten Opvallend is ook het feit dat krans wieren vaak optreden als pionierplanten die nieuwgevormde waterpartijen, zoals met 18 seconden en de derde plaats veroverde Edwin Vink met 16 seconden. Voor deze winnaars waren er platen- bonnen. Enkele anderen die niet in de officiéle prijzen vielen maar wel enorm hun best deden, kregen ook een plaat. Quitte De organisatie had bewust een uit gebreid buitenprogramma opgezet om een nieuw publiek kennis te laten maken met jazz. Dat was ook wel nodig want door de uitbreiding met drie grote zalen, moest meer publiek getrokken worden dan vorig jaar. Hoewel de exacte cijfers nog niet bekend zijn, is het voor negen tig procent zeker dat Texel Jazz '82 financieel minstens quitte heeft ge draaid. Er zijn 850 passé partouts verkocht en ook de individuele kaart verkoop aan de zaal was beter dan verwacht. „Er zal niet veel geld over blijven, maar we springen uit de kos ten", aldus Joop Groen van de jazz- vereniging. De tegenvallers zoals de defecte muziekinstallatie en de piano reparatie kunnen worden weggestreept tegen de goede kaartverkoop en een idee dat niet is uitgevoerd. Voor de muzikanten was een speciale busdienst opgezet, maar dit plan is te elfder ure komen te vervallen. De „swing" was vrijdag en zaterdag overal. Boven de St Tropeters na een bezoekje aan de AH-supermarkt en onder jazz-mede werking op het strand bij Paal 17. Langste adem De streetparade van zaterdagmiddag mag ook een succes genoemd worden. Twee straatorkesten schroomden niet winkels binnen te gaan en een kleine show te geven. Onderdeel van de streetparade was de langste adem wed- stijd voor de winkel van Expert aan de Stenenplaats waaraan veertig mensen meededen. In tegenstelling tot vorig jaar toen men op een trompet de longinhoud kon testen, moest nu een veel grotere tuba bespeeld worden. De langste adem was dit jaar van Ina Zijm met twintig seconden. Tweede werd Dennis Loes Chara canescens, een Kranswier dat alleen in brak water voorkomt Engeland, terwijl het ook hier in Neder land bijvoorbeeld in de omgeving van Nieuwkoop toegepast werd. Vervuild Over het algemeen kun je veilig aan nemen dat het water waarin veel krans wier te vinden is van een redelijke kwali teit is. In sterk vervuild water kunnen deze planten beslist niet gedijen. Daar om zijn ze bijvoorbeeld ook verdwenen uit de Vinkeveense plassen en de grote plassen in Overijssel, waar ze vroeger honderden hectaren bedekten en waar Detail van een kranstak met „bloempjes"

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 6