Record aantal deelnemers Ronde om Texel H. Geis/er winnaar overall-klassement Marsdiep voor veel zeilers te zwaar D. Pool snelste Texelaar 36239 Het Eisrlondse Gat was zaterdag vrij rustig. Er kenterden s/echts weinig catamarans, hoewel sommigen het knap moeilijk hadden op dit anders jto gevreesde water. PAGINA 8TEXELSE COURANT DINSDAG 15 JUNI ISdP Zowel op het water als op het strand was het bij de aanvang van de race bijzonder druk. varing bevonden. Warnaar met zijn fokkemaat Wob Rienks kwamen vorig jaar als derde met hun boot over de finish. In het overall klassement werden ze toen 29e en waren daarmee de beste Texelaars. Tornado die als eerste over de finish kwam en dat was dit jaar weer het geval. De Tornado die dit jaar eerste was werd gezeild door Cortlever en Ellermeijer, het duo dat vorig jaar met een Dart winnaar van het overall klas sement werd. Dirk Pool, vorig jaar eerste bij de Prindle 15, eindigde nu als beste Texelaar. Duidelijk is dat bepaalde zeilers en ook bepaalde typen boten de beste kansen maken de Ronde om Texel zo snel mogelijk te varen. Maar ver rassingen en pech blijven natuurlijk mogelijk. De Tornado van Duindam en De Tombe die geruimte tijd op één lijn lag met Cortlever en Ellermeijer, zeilde ten zuiden van De Hors zijn mast over boord en moest de race opgeven. Toeschouwers Niet alleen het aantal deelnemers aan deze lustrum-ronde was een record, maar ook het aantal toeschouwers. Bij paal 17 waar de start en finish plaats vond, maar ook bij de vuurtoren, de haven van Oudeschild en op de veer haven zag het zwart van de mensen. Velen waren met de auto gekomen en dat leidde vooral bij De Cocksdorp tot Buiswater spat hoog op bij het nemen van aan gotf op het Marsdiep. Niet gevaarlijk, maar wel van invloed op het wedstrijdverloop was een aanva ring die bij de start plaatsvond. De Texelaar Martin Warnaar lag met zijn Supercat 20 in een bijzonder goede startpositie. Naast zijn schip bevond zich een Prindle 18 die tien seconden vóór de start over de startlijn dreigde te varen.,De bemanning wilde dit voorko men door een snel rondje te varen. Door de sterke wind verloren deze zeilers de controle over hun schip en de Prindle boorde zich met een drijver dwars door een drijver van de boot van Warnaar. De mogelijkheden om de Ronde om Texel uit te zeilen waren met deze aanvaring voor Warnaar verkeken. Wel probeerde hij zijn schip naar De Cocksdorp te varen Met een record aantal deelnemers (503) ging zaterdagochtend om elf uur de vijfde Ronde om Texel van start. Door de vrij sterke wind, maar vooral ook door flinke stroming en hoge golven in het Marsdiep is het een zware tocht geweest. Van de 503 ingeschreven schepen kwamen er 430 door de finish. De omstandigheden in het Marsdiep waren voor veel zeilers net iets teveel. Na al een aantal uren gezeild te hebben, durfde men de strijd met de metershoge golven niet meer aan en voer terug naar Oudeschild. Ongeveer dertig schepen kwamen om deze reden in de vluchthaven terecht. Wegens de zware laatste loodjes tijdens deze zeilrace zijn dit jaar geen snelheidsrecords gebroken. De eerste boot die binnenkwam was de Tornado 97 van N. Cortlever en L. Ellermeyer. Dit duo had er drie uur, twee minuten en 35 seconden over gevaren. Het officële ronderecord is twee uur, 53 minuten en 58 seconden en werd ooit gevestigd door de Amerikaan B. Roberts. Dat record blijft dus overeind. Winnaars in het overall klassement werden de Engelsman H. Geisler met zijn Nederlandse fokkemaat J. Haakman. Ze zeilden in een G-Cat 570 en maakten een tijd van drie uur, 17 minuten en 52 seconden. In het overall klassement zijnde snelheidsverschillen tussen de typen boten „weggerekend" en tellen slechts de echte zeilprestaties. Ondanks de vele veiligheidsmaatre gelen zijn tijdens de Ronde van af gelopen zaterdag enkele ongelukken gebeurd, waarbij het soms maar net goed afliep. Twee zeilers uit Deventer raakten met hun catamaran op de Wad denzee steeds verder van de kust ver wijderd. Rond twee uur sloeg hun boot om. Nadat de catamaran weer overeind was gebracht, lag de stuurman nog in het water, terwijl de fokkemaat aan boord was. Deze fokkemaat beheerste de zeilkunst niet voldoende om de cata maran terug te varen en de stuurman op te pikken. Steeds verder dreef het schip weg. terwijl de stuurman in het water achterbleef. Gelukkig was deze een ge oefend zwemmer die na vier uur de haven van Oudeschild wist te bereiken en alarm sloeg. Er kwam een zoekactie op gang en rond zeven uur benaderde de rijkspolitie het vliegveld Texel voor assistentie uit de lucht. Piloot Henk Pol van Tessel Air trof rond acht uur 's avonds de catamaran met de fokkenist op een zandbank bij het Scheurrak nabij de Afsluitdijk aan. Hij markeerde de plek met enkele rookpotten en wist daarna met zijn vliegtuig de aandacht van een Duits zeiljacht te trekken. Dit schip zette koers naar de onfortuinlijke catamaran- vaarder, die hierop aan boord werd genomen. opstoppingen. Bij paal 17 hadden de organisatoren van de Ronde een tent opgezet waarin de film die Tom Poeder- bach vorig jaar over de Ronde maakte was te zien en waar werd opgetreden door een jazzorkest. Verder waren er hapjes en drankjes te koop. In de tent heerste tijdens de wedstrijd een gezel lige sfeer. Overigens heeft de Ronde het pre dikaat van internationale zeilrace weer dubbel en dwars waargemaakt. De Duitsers waren de sterkst vertegen woordigde groep buitenlanders met 42 boten. Verder deden vijf Fransen, twee Amerikanen, twee Engelsen, vijf Zwe den en een Italiaan mee. Ideaal Voor ervaren zeilers waren de om standigheden afgelopen zaterdag ide aal. De wind kwam onveranderlijk met een kracht van vijf zes uit het zuid westen. Voor zwaardere tweemansbo- ten lekker zeilweer. Het water van de start tot aan de vuurtoren was vrij kalm en men kon hier dan ook lekker weg lopen. Het Eierlandse Gat een water dat in het verleden voor veel uitvallers heeft gezorgd, was zaterdag erg rustig. Wie een beetje kon zeilen had hier geen problemen met zijn boot. Na het ronden van de VC-boei die werd gemarkeerd door de betonnen botter ,,Van Steen" van Meijert Boon, ging men verder in zuid-westelijke richting naar de IJzeren Kaap. Hier hadden de goede zeilers in snelle boten de grote massa al een heel stuk achter zich gelaten. Voorbij de IJzeren Kaap kregen de catamarans te maken met een sterke getijdestroom die een aantal voor grote moeilijkheden plaatste. De toeschouwers in de haven van Oudeschild zagen hoe sommige zeilers de controle over hun boot kwijt raakten. Door de stroom kreeg men bij het laveren zijn schip niet door de wind. In enkele gevallen kwamen zelfs cata marans tegen de stenen beschoeiing van de dijk bij Oudeschild terecht. Tussen Oudeschild en de veerhaven werd het water steeds wilder, tot uiteindelijk de zeer zware beproeving in het Marsdiep begon. Eenmaal voorbij de zuidpunt van Texel werd het rustiger en het laatste deel van de tocht kon men betrekkelijk dl makkelijk voor de wind weglopen. Nievi alleen de zeilers, maar ook het groticl aantal journalisten van verschillend rr dagbladen en watersporttijdschrifteidi hadden het moeilijk door het ruigi pl water. Het was haast onmogelijk scher d, pe foto's te maken vanaf de klein h polyester speedbootjes die als eierdop d jes over de golven sprongen. Niet alleen de schrijvende pers maa .r ook de televisie had dit jaar belang n stelling voor de Ronde om Texel. In diw late televisiejournaals van zaterdag wa n vrij veel tijd ingeruimd voor een aardig d reportage van het Texels gebeuren k Aanvankelijk had de NOS laten weteid dat er geen aandacht aan zou wordei R besteed omdat de wereldkampioen zi schappen voetbal belangrijker waren r( Later veranderde de leiding van de NOi - van mening en werd toch een camera ploeg naar het zeilevenement gestuurd Tom Poederbach, die vorig jaar een filn - maakte over het evenement, heeft di jaar een videoreportage gemaakt. Wel licht dat deze in een later stadium z< L worden uitgezonden. In ieder gev< I heeft de Duitse televisie al belangstellini I getoond voor de reportage. •I Veiligheid Net als vorig jaar had de Marine ee belangrijk aandeel in de veiligheid bij d Ronde om Texel. De race werd gevolgi i met rubberboten en de bemannin daarvan verleende waar nodig assisten tie. Ook jachten van de Texelse Watei sportvereniging waren op zee en vana die schepen werd ook een oogje in ht zeil gehouden. Op het strand warei leden van de motorcrossclub aanwezii om assistentie te verlenen bij gestrand' catamarans en gedurende de race wa een motorzwever van de Texelsi zweefvliegclub in de lucht. Toch hebbei deze veiligheidsmaatregelen niet kun nen voorkomen dat een aantal gevaar lijke situaties is ontstaan, zoals het af drijven van de boot naar het Scheurrak Een probleem is dat iemand die in zei drijft bijna niet op te merken is vanaf eer schip of uit een vliegtuig. Vandaar da de overboord geslagen stuurman van d< betreffende catamaran onopgemerk vier uur moest zwemmen voor hij bi Oudeschild was. Verder bestond zater waar het een ligplaats heeft. Dit leek mogelijk omdat de drijver die geraakt was, de bovenwindse drijver was. Bij de Slufter was de boot echter zover vol gelopen dat verder gaan niet mogelijk was. De Supercat werd op een zand bank gezet en later met behulp van een lier van de rampenwagen van de brand weer naar het strand getakeld. De schade aan het schip bedraagt enkele duizenden guldens. Door de protest commissie is de bemanning van de Prindle 18 officieel schuldig aan de aan- Beste Texelaar Veel deelnemers brachten de nacht van vrijdag op zaterdag door in een tentje op het strand of een camper op de parkeerplaats. Een aantasting van de kampeerverordening waar wijselijk niet tegen werd opgetreden. De Tornado H 97 van Cortlever en Ellermeyer in het Marsdiep nabij de Texelse boot Juist dit stuk was voor vee! zeilers een zware opgave. De beste Texelaar van dit jaar was D. Pool die op de 44e plaats in het eind klassement eindigde. Aanvankelijk ver keerde Th. Eilander uit De Cocksdorp in de veronderstelling dat hij de beste Texelaar was. Hij zeilde als fokkemaat op de Supercat 17 van de Amerikaan B. Roberts die op de tiende plaats in het overall klassement eindigde. De prijs voor de beste Texelaar was echter bestemd voor de beste stuurman en dat was Eilander niet. Overigens is het inte ressant dat bepaalde uitslagen zich jaar na jaar herhalen. Vorig jaar was het een

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 8