Groen c£wartsJ~exels in het harG Verweer naar Gedeputeerde Staten ST corrigeert onjuiste eweringen van Horecaf VVD wil mei Texels Belang in college ELLEMA EIM PRINS KOCHTEN TENNISBANEN DE KOOG VOOR RUIM TWEEHONDERD GULDEN BOODSCHAPPEN IN ANDERHALVE MINUUT Steun aan TV-reclame past niet in gemeentebeleid Van der Kwaak moet slopen NlOZ-schuuris „vernietigende aanslag" Provincie akkoord met Texelse aanspraken op Waddenzee Gamma mag niet naar industrieterrein VRIJDAG 2 JULI 1982 IAARGANG Nr. 9690 :tieHarry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266: leutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 advertenties, abonnementen, etc iveld Et De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25 01.742: NMB nr. 67.34.60 398 let bestuur van de Recreatiestichting heeft gereageerd op het Jet van de plaatselijke Horecafafdeling tegen de recentelijk jnbaar gemaakte RST plannen voor het artikel 11 gebied in De en mede daarmee samenhangende plannen om werkmaat- appijen met een holding op te richten. als bekend greep Horecaf het be- van de VVD statenleden aan om n de RST plannen te waarschuwen, rzitter Harry Wuis van Horecaf handigde tijdens de politieke dis- iiebijeenkomst die in .Rebecca" in Waal werd gehouden een brief in de handel en wandel van de RST uiteengezet met het verzoek aan puteerde Staten om de jongste nen niet goed te keuren. Dezelfde werd verstuurd naar de Horecaf- genwoordiger in de Kamer van phandel te Alkmaar, het VVD- erlid Evenhuis lid van de ,,com- ie Paracommercie") en de Horecaf- caat Boekhof te Amsterdam. Dk het RST bestuur kreeg de brief in ien en stelde vast dat in de Hore- rief tal van onjuistheden stonden door een totaal verkeerd beeld gepresenteerd. ,,ln dat stuk ston- zo ongeveer alle klachten en voor- heer J. van der Kwaak uit Den n heeft bij zijn pand Stolpweg 14 Ier vergunning een tweede berging uwd en moet deze daarom af- en. Achteraf vergunning krijgen is mogelijk omdat de berging een plat moet hebben terwijl Van der Kwaak ien lessenaarsdak van heeft ge kt. en W hadden wel eens te kennen ven in principe aan de bouw van de Van der Kwaak gewenste berging te willen werken, maar dan zou een el 19 procedure gevoerd moeten den. Van der Kwaak heeft die weg bewandeld en heeft het gebouw Ier toestemming neergezet. Een edure voeren voor een strijdig ge- w dat er reeds staat, is onmogelijk, den B en W goed vinden dat het Duwde niet wordt afgebroken dan kent dat voor Van der Kwaak een taring van (o.a.) het bedrag van '5,— dat hij bij een legale gang van in aan procedurekosten had moe- betalen. Het college voelt er weinig een dergelijke beloning" toe te nen aan mensen die illegaal bouwen I daarom dat tot sloop wordt over- aan. Een vernietigende aanslag op het ivuldig vormgegeven nieuwe ouw". Aldus hebben ambtenaren de uur genoemd die het NIOZ bij zijn fdgebouw in 't Horntje wil neerzet- Wat betreft vorm en materiaal loet de schuur niet aan welstands- n en daarom wordt er geen bouw- lunning voor gegeven Aan de eisen het bestemmingsplan voldoet de uur wei. Het NIOZ heeft inmiddels een vijzigd ontwerp ingediend dat moge- wel genade zal vinden bij het college. oordelen die op Texel met betrekking tot, de RST zijn te vernemen. Halve waar heden, onvolledigheden, maar ook gro ve en aperte onjuistheden", aldus direc teur C. Koorn van de Recreatiestichting. Het RST bestuur hield er echter reke ning mee dat Horecaf met deze brief de RST plannen toch ernstig kon vertragen of dwarsbomen zodat besloten werd letterlijk elke passage van het geschrift onder de loep te nemen en er een reactie op te geven om de eventueel gewekte twijfel of argwaan uit de weg te ruimen. Aldus ontstond een maar liefst elf kantjes in beslag nemend gedetailleerd verweerschrift, dat aan dezelfde instan ties is gestuurd die ook de Horecaf- klacht hebben gehad. Openbaar Omdat de Horecaf opvattingen ook in andere kringen op Texel leven waardoor kritiek op de RST altijd kan rekenen op een voedingsbodem, is het verweer schrift tevens aan B en W en aan de gemeenteraad gestuurd en werd er aldus een openbaar stuk van gemaakt. Horecaf schreef dat de RST een door de gemeente Texel in de jaren vijftig opgerichte stichting is die tot doel heeft de sociale verblijfsrecreatie te be vorderen onder toezicht van GS en met financiële garantie van de gemeente. De RST reageert daarop door erop te wijzen dat de RST een aangelegenheid is van bedrijfsleven en gemeente sénten. Het zou aanvankelijk een zaak zijn van ondernemers alleen, maar Staatsbosbe heer, toen nog eigenaar van de twee duincampings, wilde gemeentelijke deelname. Van de zeven bestuursleden Wat betreft de gemeentelijke indeling van de Waddenzee verschillen Gedepu teerde Staten nauwelijks van mening met de gemeente Texel. Het deel van de Waddenzee waar Texel aanspraak op maakt, kan Texel wat betreft GS krij gen. Alleen wil men de grens tussen Den Helder en Texel iets verleggen zodat het gehele Marsdiep aan Den Helder wordt toegekend. B en W hebben daartegen geen bezwaar. Aanspraken van Den Helder op de Razende Bol worden door het provinciebestuur niet ondersteund. Den Helder heeft vrij veel argumenten aangevoerd om de Bol aan haar grond gebied toegevoegd te krijgen, maar deze zijn door GS allemaal van de tafel geveegd. Het ziet er dus naar uit dat de Razende Bol straks definitief tot de gemeente Texel kan worden gerekend. De kans dat het onbewoonde eiland een rol kan spelen bij de recreatie is groter geworden nadat de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening het „onnodig" heeft genoemd dat het gebied als militair oefenterrein wordt gebruikt. 9 firma Jellema Prins te Den heeft de B.V. Tennispark De g overgenomen en daarmee de tennisbanen op het dagrecreatie sin 't Kerckeland. e overname Is een uitvloeisel van het takt dat de firma opnam met de B.V. nispark in verband met een andere tie voor het horecabedrijf dat Jellema rins op 't Kerckeland willen stichten, bedrijf is nu gepland op korte afstand de tennisbanen. Ook in andere op- van de RST zijn er slechts drie gemeen telijk. De anderen zijn vertegenwoor digers van het Texels Verbond van Ondernemers, de VVV en de vakbond. Horecaf schreef dat de RST exploi tant is van twee campings in de duinen met een totale opvangcapaciteit van ongeveer 8000 slaapplaatsen op ca. 100 ha. De RST voegt daar in zijn reactie nog het een en ander aan toe: exploitatie van het zwembad Molenkoog dat hoofd zakelijk door de plaatselijke bevolking wordt gebruikt en waarvan het ex ploitatietekort door de gemeente wordt gedekt en het familiekampeerterrein Om de Noord dat in 1980 voor f 1,4 miljoen werd aangekocht. Erfpacht Verder wordt naar aanleiding van Horecaf-mededelingen nadere informa tie gegeven inzake de erfpachtsover eenkomst met Staatsbosbeheer. Hore caf noemde de erfpachtscanon van on geveer f200,— per ha een bescheiden bedrag voor zo'n uniek gelegen terrein vlak bij zee. De RST rekent nu voor dat de erfpacht in werkelijkheid f350,— per ha is en dat dit niet zo extreem laag is als in aanmerking wordt genomen dat de bezetting met tenten in verband met de terreingesteldheid maar ongeveer de helft kan zijn van wat gebruikelijk is op niet in de duinen gelegen kampeer terreinen. De onderhoudskosten van het kwetsbare duinterrein zijn bovendien hoog, mede door het verbod van Staatsbosbeheer om allerlei „tegenna tuurlijke" vastleggingsmiddelen te ge bruiken zoals bemesting, zoden, etc. In de Horecaf-brief stond dat de RST-statuten in 1978 zodanig zijn ge wijzigd dat de doelstelling veel breder is geworden. De RST corrigeert: „Niet in 1978 maar in 1966 en daarvoor in 1963 werd via statutenwijziging en naamsveran dering reeds de bredere doelstelling ge formuleerd. Artikel 2 luidt: De stichting stelt zich ten doel, zonodig in samen werking met anderen, het behartigen van de belangen van de recreatie, waaronder het sociaal toerisme, binnen de gemeente Texel." In artikel 3 staat onder meer: „Zij tracht haar doel te bereiken door het oprichten, beheren en exploiteren van kampeer- en andere recreatiecentra." Daarna zijn de statu ten veranderd op punten van minder principieel belang: dat gebeurde naar aanleiding van frauduleuze handelingen en mogelijke fiscale aanspraken. Niets mee te maken Horecaf beweerde dat de statuten wijziging voornamelijk werd veroorzaakt omdat de gemeente de RST opdracht gaf na te gaan of het door de gemeente gekochte hotel De Lindeboom-Texel door de RST geëxploiteerd zou kunnen worden. De RST reageert hierop door te schrijven dat de statutenwijzigingen van 1963 en 1966 niets te maken kunnen hebben met de Lindeboom. De RST kocht dit hotel in 1977 op verzoek van de gemeente omdat dit voor de ge meenschap belangrijke bedrijf failliet dreigde te gaan en zou worden verkocht aan een bank of supermarkt. De RST is nu eigenaresse van de ondergrond die in erfpacht is uitgegeven aan De Linde boom Beheer B.V. waarin de RST en Jarinö elk voor de helft participeren. Horecaf schreef dat vooral de ge meente het Lindeboom-plan wilde rea liseren met diverse algemene voorzie ningen. De RST reageert: „Aanvankelijk is getracht naast de horecabestemming een aantal multifunctionele voorzienin gen toe te voegen, waardoor allerlei dorpshuisactiviteiten konden plaatsvin den. De ruimtelijke mogelijkheden (grondverwerving) waren echter onvol doende om deze plannen te kunnen realiseren. Uiteindelijk is besloten die extra voorzieningen onder te brengen in de voormalige ULO-school. Horecaf schreef dat De Lindeboom Lees verder pagina 2 De VVD heeft te kennen gegeven voor het nieuwe college van B en W een wethouder te willen leveren onder voorwaarde dat Texels Belang dat ook doet. Hoewel Texels Belang zich nog niet heeft uitgesproken is het waarschijnlijk dat op dit „huwelijksaanzoek" zal worden ingegaan, waardoor de kans dat Texel opnieuw een „afspiegelingscollege" krijgt van de baan is. zichten is het bouwplan gewijzigd (er komt o.a. een aparte dienstwoning bij) zodat de firma bij de gemeente een nieuw ontwerp moet indienen. Als de gemeen teraad in augustus een voorbereidings- besluit neemt, kan de artikel 19 proce durevan start gaan en is de kans groot dat de bouw in oktober begint en dus ruim schoots voor het nieuwe seizoen voltooid zal zijn. De firma Jellema Prins zal de exploitatie van de tennisbanen zelf ter hand nemen. Hoewel het theorethisch denkbaar is dat de derde wethouder door het Pakt wordt geleverd, ligt het meer voor de hand dat er een CDA-wethouder komt. Dat feit ligt nagenoeg vast omdat zowel WD, Texels Belang als CDA voelen voor een programma of regeerakkoord waarin de drie wethouders zich zullen moeten kunnen vinden. Hoewel dat programma nog niet is opgesteld zullen er waarschijnlijk dingen in komen die voor het Pakt onaanvaardbaar zijn (zoals het planologisch mogelijk maken dat dubbeldeks aanleginrichtingen worden aangelegd) zodat deze partij dan zou afvallen. Kandidaten Op initiatief van Texels Belang (als grootste partij) zijn de besprekingen over de collegevorming dinsdagavond jl. begonnen ten huize van het Texels Belang-raadslid Jan van Asselt. Er werd aan deelgenomen door Van Asselt, Gerbrand Poster namens de VVD, Ge- lein Jansen namens het CDA, Peter Bakker namens de PSP en Daan Wei- boren namens het Pakt. Als kandidaten voor het wethouderschap zijn thans vier raadsliden beschikbaar: Fridt Blanken voor het Pakt, Piet Zegers (met als eerste reserve B. Daalder) voor het k ondernemers-aktiviteiten J Mevrouw M. W. Kroaneveld-van Kleef (98) trok als oudste Inwoonster van Texel de prijs winnaars. het oog op een op handen zijnde verjaardag. Helaas kwamen die taarten in de haast op de bodem van haar wagentje terecht, zodat ze wel enigszins geplet zullen zijn De trekking in de loterij werd 's ochtends in het verpleeghuis Texel verricht door de oudste inwoner van Texel, mevrouw M. W. Kraa- neveld-Van Kleef. Zij hoopt II november de leeftijd van 99 jaar te bereiken. Als tweede prijswinnaar trok zij mevrouw J. Daalder uit Oosterend die een gratis rondvlucht voor twee personen krijgt aange boden. Derde werd mevrouw Van Beek uit De Cocksdorp die twee gratis kaartjes voor de bioscoop krijgt. Mevrouw C. Vaars uit Den Burg heeft de hoofdprijs gewonnen in de loterij die door stomerij Quickynette uit de Waalderstraat werd gehou den. Die prijs was anderhalve mi nuut gratis winkelen in de Albert Heijn winkel. Woensdagavond om zes uur verscheen mevrouw Vaars met een boodschappenwagentje aan de.start" en in de tijd die haar gegund was, wist ze voor f225, boodschappen bijeen te grabbelen. Bij die boodschappen zaten maar liefst acht pakken chocoladevlok ken en twee diepvriestaarten met CDA, Klaas darenoregt voor oe VVD en Daan Schilling voor Texels Belang. Samen sterk Reden voor de VVD om samen met Texels Belang in B en W te willen zitten is dat men liever geen oppositie voert tegen een college waarin Texels Belang zit. Men vindt dat beide groeperingen er vrijwel dezelfde politieke opvattingen op na houden zodat het in beider belang is een krachtige samenwerkingspositie in te nemen. Niet voldongen Voor Pakt-onderhandelaar Daan Welboten staat het nog helemaal niet vast dat zijn partij bij voorbaat uit de boot valt. De kwestie van de aanpassing van de dubbeldekker hoeft geen breek punt te zijn omdat door het stellen van nadere voorwaarden de gevolgen van de fuikaanpassing wellicht in de hand zijn te houden. Binnen het Pakt wordt daarover verschillend gedacht. In ieder geval is de fuikaanpassing in het laatste verkiezingsprogramma niet uitgesloten. Het Pakt houdt voorlopig vast aan een afspiegelingscollege waarbij Texels Be lang/VVD, het CDA en Pakt/PSP als de drie te vertegenwoordigen blokken worden beschouwd. De heer B. Rab wil zijn Gamma Boi'wmarkt in Oudeschild verplaatsen naar de Maricoweg in Den Burg. Hij kan beschikken over het pand Maricoweg 3 dat Humo Holland B.V. (Jac. W. Lut) wil af stoten. Het ziet er echter naar uit dat deze verplaatsing niet kan doorgaan, want B. en W. beschouwen de Gamma Bouwmarkt als een detail handel die op het industrieterrein niet thuishoort. Een detailhandel zou wel mogelijk zijn als deze ter plaatse onderdeel zou uitmaken van een toeleveringsbedrijf dat wel als „industrie" kan worden aangemerkt. Hier betreft het echter een op zichzelf staande winkel waarvoor het bedrijventerrein aan de Maricoweg niet is bedoeld. Rab heeft al eens eerder een vergeefse poging gedaan om zijn Gamma hierheen te krijgen. Deze, keer waren enkele extra argumenten aangevoerd. De woning van Humo zou beschikbaar komen voor verhuur en de verplaatsing zou ook het behoud van arbeidsplaatsen betekenen. Het college vindt deze argumenten echter niet vol doende zwaar wegen en houdt het poot stijf. Gamma hoort als normale winkel in het centrum van Den Burg thuis, waar B. en W. nog wel mogelijk heden zien. Er is ook wel eens sprake van geweest dat de Gamma Bouw markt in het door Jarino te stichten winkelcomplex aan de Hogerstraat- Gasthuisstraat zou komen. Dat ging niet door maar het college zou willen dat Gamma zich alsnog over een derge lijke mogelijkheid beraadt. B en W hebben besloten het verzoek van Teso om met f50.000.— bij te dragen in de kosten van voortgezette uitzending van het Ster-reclamespotje voor Texel, van de hand te wijzen Argument is dat dit bedrag niet is geraamd in de gemeentebegroting of het investeringsplan. Bovendien past deze vorm van subsidiëring niet in het gemeentebeleid. Verder geldt de overweging dat de gemeente al genoeg financiële steun geeft aan de bevordering van het toerisme: door subsidiëring van de VVV, Ook draagt de gemeente volledig de kosten die zij moet maken ten behoeve van het toerisme, waarmee een bedrag van f2 miljoen per jaar is gemoeid. „De gemeente heeft haar promotietaak, zo zij deze al geeft, afgekocht door sub sidie te geven aan de VVV", aldus het ambtelijk advies waarop B en W zijn beslissing baseert. Waaraan wordt toegevoegd dat bij het toch verstrekken van het gevraagde bedrag dit ten koste zou moeten gaan van de VVV subsidie. De WV heeft het verzoek van Teso overigens wel onder steund.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1