„46"-winkel wordt „Massamarkt" VAN BET j RAADHUIS Onderscheiding voor Daan van Wilsum Helft van het geld is nog niet binnen I Folklore start op 14 juli i Mededelingen ran B. en J J.J Auto uit verkeer Diefstallen Snoep gestolen JONGEN IN COMA NA SLIKKEN VAN GESTOLEN PILLEN Plat dak bij stal mag Geslaagd 25 JAAR BIJ DE BRANDWEER Slotavond van Musica Texla groot succes Geen tapvergunnii PAGINA 2 TEXELSE COURANTDINSDAG 6 JULI 19l Zo ziet de door het Sperwer Bouwburo ontworpen nieuwe gevel van Maas' Massamarkt eruit De tekening toont het gedeelte aan de Gravenstraat Rechts is dus de bocht met de Weststraat De 4 6 supermarkt van de heer J. Maas in Den Burg wordt ingrijpend verbouwd en tegelijk veranderd in een „Massamarkt' Blijvende deelname aan de 4 6 organisatie wordt onvoldoende aantrekkelijk gevonden, zodat aansluiting is gezocht bij de tot het Schuitemaconcern behorende Massamarkt-winkelketen. Volgens Maas kan op deze wijze met nog aanmerkelijk scherpere prijzen worden gewerkt. Het is de bedoeling direct na het zomerseizoen met de verbouwing te starten en de winkel met Pasen 1983 in gebruik te nemen. Als gevolg van die verbouwing zal het huidige, nogal rom melig ogende winkelcomplex aan de Gravenstraat er totaal anders gaan uit zien. De drie verschillende gevels (het hoekpand, de vroegere Beekman-zaak en het deel waarin Meubelhuis Texel vroeger was gevestigd) zullen een uni form geheel worden. In de gevel zal veel hout worden verwerkt en de ramen daarin zullen harmonisch en „klein schalig" worden geplaatst. Ook aan de Weststraat-zijde wordt de gevel in deze stijl uitgevoerd. Vijf woningen In de bovenverdieping zijn vijf premie A-woningen geprojecteerd. Het worden Van Dam-eenheden die te koop zijn maar ook kunnen worden gehuurd. Alle woningen zijn bereikbaar via een cen trale trapopgang vanaf de Gravenstraat. De winkelruimte zelf wordt anders inge deeld en met ongeveer 100 m2 uitge breid. Nadeel van deze vestigingsplaats was het gebrek aan parkeerruimte. Bij de nieuwbouw wordt daarin enigzins voorzien: er komt aan de Gravenstraat een parkeerterrein waar tien auto's kun nen staan. De slagerij wordt vergroot, maar nog belangrijker is dat aan de supermarkt een ambachtelijke bakkerij wordt toegevoegd, waardoor Maas een vakbekwame bakker zal aanwerven. De Aniiwaw hwwiwi j—wm— Noordzeebeleid Tot en met 15 oktober 1982 ligt op het gemeentehuis, kamer 205, de nota Harmonisatie Noordzeebeleid ter inza ge. In deze nota wordt uiteengezet op welke wijze de regering een samen hangende en evenwichtige ontwikkeling van activiteiten met betrekking tot de Noordzee wil bevorderen. De minister van Verkeer en Water staat heeft de Raad van de Waterstaat om advies gevraagd. Voor de advisering stelt de Raad van de Waterstaat een ieder in de gelegenheid zijn of haar mening op het in de nota vervatte beleidsvoornemen te geven. Degenen, die hun mening kenbaar willen maken, dienen dit schriftelijk te doen en hun brieven uiterlijk vóór vrijdag 29 oktober 1982 te richten aan het secretariaat van de Raad van de Waterstaat, Postbus 20906, 2500 EX Den Haag. De Noordzeecommissie van de Raad van de Waterstaat zal, indien de in spraakresultaten daartoe aanleiding ge ven, hen die zich vóór 29 oktober 1982 schriftelijk tot de Raad hebben gewend en daartoe in hun brief de wens te kennen hebben gegeven, in de gele genheid stellen hun standpunt monde ling toe te (doen) lichten in een open bare hoorzitting. Tijdstip en plaats van eventuele hoorzittingen zullen nog na der bekend worden gemaakt. Een samenvatting van de nota wordt op aanvraag bij de hoofdafdeling Voor lichting van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat gratis toegezonden (Postbus 20901, 2500 EX Den Haag). De nota is tegen betalen van 10, te verkrijgen bij de Staatsuitgeverij, Post bus 20014, 2500 EA Den Haag, telefoon 070-789911 Woensdagmiddag om kwart voor drie werd door de politie een auto uit het verkeer gehaald wegens diverse technische mankementen. De auto behoorde toe aan een Texelaar. bouw zal in fasen worden uitgevoerd en wel zodanig dat het bedrijf niet behoeft te worden gesloten. Een probleem dat door deze verande ring niet wordt opgeheven is het laden en lossen van auto's in de Gravenstraat waardoor herhaaldelijk verkeersopstop pingen ontstaan. Mede met het oog op de ook straks nog altijd beperkte par- keermogelijkheden, zou Maas liever naar het geplande Jarino winkelcomplex aan de Hogerstraat-Gasthuisstraat zijn gegaan, maar het probleem was dat er geen koper voor de oude winkel was. Mocht die koper er toch nog blijken te zijn, dan zou Maas alsnog van zijn verbouwplannen afzien en verhuizen. De heer D. van Wilsum uit Den Burg heeft gisteravond uit handen van bur gemeester J. A. Engelvaart de onder scheiding ontvangen die de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Nederlandse Vereniging van Brand weercommandanten heeft ingesteld voor 25 jaar brandweerdienst. De plechtigheid had plaats in de kantine van de dienst gemeentewerken en werd bijgewoond door het vrijwel voltallige brandweerkorps. Zeldzaam De burgemeester sprak van een zeld zaam jubileum. Het komt niet vaak voor dat iemand 25 jaar bij de vrijwillige brandweer is. Doorgaans worden on derscheidingen ter gelegenheid van langdurig dienstbetoon in de jaarverga dering uitgereikt. Maar in dit bijzondere geval was een aparte bijeenkomst be legd. De burgemeester ging in op de ingrijpende veranderingen die zich de afgelopen jaren met betrekking tot het functioneren van de brandweer hebben voorgedaan op het gebied van oplei ding, materieel en uitbreiding van taken. Wat dat laatste betreft wees hij op de rampenwagen waarmee de Texelse brandweer tegenwoordig hulp verleent bij o.a. ernstige verkeersongelukken waardoor de mensen al een paar keer met schokkende situaties zijn gecon fronteerd. Van Wilsum is in de af gelopen 25 jaar met hart en ziel brand weerman geweest en vervulde aldus een voor de gemeenschap zeer belang rijke functie. Van Wilsum is thans nog ondercom- Een 31-jarige Duitse vrouw werd donderdag in De Koog betrapt bij het stelen van een broek in een textielzaak in de Dorpsstraat. Toen de vrouw de zaak had verlaten, waarschuwde de eigenaar de politie die haar staande hield waarna de bekentenis volgde. Ze had de broek onder haar eigen kleding aangetrokken in een pasruimte. Bij een bakkerij in De Koog werden vrijdag twee reclamevlaggen gestolen. Met het aanhouden van een jonge Texelaar heeft de politie een einde ge maakt aan een serie kleine diefstallen uit het huisje bij de tennisbaan aan de Elemert in Den Burg. Regelmatig ver dwenen enkele guldens uit de koffie- kas. Aanvankelijk werd niet eens aan diefstal gedacht, tot de jongen donder dagnacht in het tennishuisje werd be trapt. Twee Duitse jongetjes van 11 en 14 jaar werden bij de AEfO winkel in De Koog betrapt bij het stelen van een zak snoep. De leider van de groep waartoe ze hoorden, heeft de zaak met de be drijfsleiding weten te schikken. mandant van de Texelse brandweer. Per 1 januari a.s. volgt hij de heer J. van Hoorn als commandant op. Brandweervrouw De heer Van Hoorn feliciteerde Van Wilsum met zijn lintje en betrok met bloemen ook mevrouw Van Wilsum in de hulde. Want het heeft voor de echt genote duidelijke gevolgen dat zij met een brandweerman is getrouwd, die op de meest onverwachte en ongelegen momenten in actie moet komen. Als de vrouw niet brandweerminnend is, komt er weinig van terecht. Van Hoorn zei 17 jaar op prettige wijze met Van Wilsum te hebben samengewerkt. De Texelse brandweer houdt zich niet alleen bezig met brandblussing en hulpverlening maar maakt ook anderen daarin wegwijs Personeel van bejaardenhuizen, Teso en binnenkort ook de Noordzeevissers ma ken daarvan gebruik. Van Hoorn had uitgerekend van Van Wilsum in die 25 jaar zo'n 750 keer is uitgerukt voor grote en kleine branden maar ook wel voor vals alarm. Er waren wel eens droeve zaken bij, zoals de drie gevallen waarbij een dode was te betreuren. Van Wilsum toonde zich erkentelijk voor zijn lintje maar vond dat het ereblijk toekwam aan allen die de afgelopen 25 jaar lid waren van het Texelse brandweerkorps. Van Wilsum zei graag met vrijwilligers te werken en was vol lof over de inzet waarop hij altijd kan rekenen. Vrij dagavond j.l. bleek dat weer eens bij het noodweer toen de brandweer ook in actie moest komen. Twee vijftienjarige jongens uit Den Burg moesten in de nacht van woensdag op donderdag met grote spoed naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder worden gebracht, nadat ze verdovende middelen hadden geslikt. De door hen geslikte pillen waren afkomstig uit een apotheek op Texel. De dochter van de apo theker had de pillen op verzoek van de jongens uit haar vaders winkel gehaald en uitgedeeld. Het ging om zware valium tabletten, Seresta 50 en hennep. De ontvreemde midde len hoeven in een apotheek niet in een afgesloten afdeling te worden bewaard, zodat de dochter er vrij over kon beschikken. De twee Texelse jongens hadden verschil lende pillen door elkaar geslikt en daarbij bier gedronken. Eén van de twee was in coma geraakt zodat sprake was van een levensgevaar lijke situatie. Om de jongens naar het ziekenhuis te vervoeren, waar hun maag werd leeggepompt, moest een extra boot worden inge zet. Het vermoeden bestaat dat nog meer Texelse jongeren over derge lijke pillen beschikken. Er wordt op gewezen dat het gebruik van deze pillen bijzonder gevaarlijk is. Door de politie en de afdeling jeugdzaken zal een onderzoek naar de gebeur tenissen worden ingesteld. De heer H. J. Smit wil zijn nieuwe ligboxenstal aan de Pontweg door middel van een „tussenlid" met plat dak in verbinding brengen met het oude bedrijfsgedeelte, waaronder een stolp. Volgens het bestemmingsplan mag dat niet, want het dak van het tussenlid zou een helling van minstens 20 graden moeten hebben. De afdeling bouw- en woningtoezicht vindt het bouwplan van Smit echter prima en zo denkt ook de welstandscommissie er over. Het college vindt dat deze advise rende instanties eigenlijk wel gelijk hebben want zo'n klein stukje tussen- dak ziet er goed uit als het plat is uitge voerd. Een ander „dakprobleem" betrteft het bedrijf van de heer W. S. Keijser aan de Spangerweg. Die wil een stal bouwen met een dakhelling van slechts 11 graden, terwijl volgens het bestem mingsplan 20 graden is vereist, terwijl hij een kleiner ander dakgedeelte plat wil uitvoeren. B. en W. willen nu het bestemmings plan wijzigen, waardoor aan dergelijke problemen kan worden tegemoet gekomen. Wat betreft daken die het betreffende gebouw grotendeels beheersen, komt er geen verandering, zodat de Keijser-stal in ieder geval 20 graden moet worden. Maar bij vrij stelling mag een kleiner dakgedeelte eventueel plat worden uitgevoerd. Ook het uitbreiden van een bestaand ge bouw met dezelfde dakhelling van dat gebouw (ook als deze volgens het be stemmingsplan niet juist is) zou dan ook mogelijk zijn als daarmee de har monie van het geheel is gediend. In het geval Keijser kan het kleine platte dak al direkt „bij gedogen" worden toege laten maar bij H. J. Smit moet dat via een voorbereidingsbesluit en een arti kel 19-procedure, die hem 71875,— zal kosten. Aan het Nautisch College in Den Helder slaagden een groot aantal Texe laars voor verschillende diploma's. Voor het diploma stuurman Hogere Zeevaartschool: Cees Boekei, Marcel Siemeling en Jan ten Wolde. Stuurman en machinist: Rien Brou wer, Johan van Dijk, Siep van der Vis en Fred Wiering. Stuurman: Ingrid Eelman en Joop Stoer. Machinist: Wim Piet Eelman. Radiotelefonie: Erwin Kleinveld en Jan Bruin. Diploma Wet op Uitwijken: Jacob Boersen, Charles Douma, Piet Mosk, Martin Vermeulen, Bert Visser, Tony van der Vis en Stefan de Wit. De burgemeester speMt Vee Wilsum de onderscheiding op. Enkele leden van de Franse dansgroep „La brise d'Anjou" die op 11 augustus in Den Burg c treedt De slotavond van dit speelseizoen van het amateur muziekgezelschap Musica Texla is dinsdag een groot succes ge worden. Er waren in de Hervormde kerk in Den Burg voor deze open-speelavond niet alleen een honderdtal toehoorders, maar tevens een onverwacht groot aantal actieve deelnemers. Naast de leden van het blokfluitensemble en de symphonie-afdeling hadden maar liefst zo'n dertig, voornamelijk jonge mensen het gewaagd hun muziekinstrument mee te nemen, om als gastmusici het orkest te completeren tot een bijna volwaardig orkest van zestig mensen. Alleen de heel bijzondere instrumen tensamenstelling (van gitaar en citer tot pauken en van blokfluit tot trombone en tuba) veroorzaakte dat het gehele en semble zich niet als een „echt" sym- phonie-orkest kon laten horen. Dat deed echter niets af van het enthousiasme en de inzet waarmee gemusiceerd werd onder enthousiaste leiding van dirigent Dyo Wassink. Ingestudeerd werden ook voor de vaste leden onbekende werkjes van Haydn en Brahms en een aantal Amerikaanse volksliedjes in bewerkin- 'gen van S. Applebaum en J. Poyhar. Van deze laatste werd tenslotte nog een tango gespeeld. Het resultaat was verrassend: na een aantal keren repe teren klonk de muziek erg aardig. Ong twijfeld zullen er gastmusici zijn volgend seizoen als orkestlid hun pai mee strijken of blazen. Een dergelij open-speelavond is van groot belar voor het stimuleren van jongeren, die hebben op de muziekschool en v ouderen die vroeger een instrume bespeeld hebben en dat weer will opvatten. Door de grote opkomst ei het enthousiasme van de gastspelf werd ook na de pauze nog gezamenl gemusiceerd, waardoor twee onderc len van het programma van zowel h blokfluitensemble als het symfoni orkest kwamen te vervallen. Een klei teleurstelling, mogelijk niet alleen vo de toehoorders, maar vast ook voor vaste leden van Musica Texla. Zodoe de konden de aanwezigen, waaronc aspirant orkestleden geen goed be; krijgen van het repertoire van Musi Texla en van het niveau waarop gem siceerd wordt. Wat tenslotte ten geho werd gebracht was van goede kwalite in ieder geval van zodanig niveau dat toehoorders tevreden huiswaarts ko den keren. Tegen een Texelse hotelhouder i donderdagavond proces verbaal opcj maakt omdat hij drank verkocht in bedrijf zonder over een tapvergunnij te beschikken. Woensdag 14 juli beginnen de zomer se activiteiten van de Stichting Folklore Texel. Dat gebeurt op een wankele financiële basis want de bijdragen voor 1982 zijn nog maar voor ongeveer de helft binnen. Het bestuur hoopt dat de rest spoedig wordt overgemaakt, want het geld is dringend nodig. De programmaopzet is ongeveer ge lijk aan die van vorige seizoenen. Van 14.00 tot ongeveer 17.00 uur zijn in het centrum van Den Burg oude kleder drachten te zien en worden demonstra ties gegeven van oude ambachten zoals schapen scheren, spinnen, stroppen, kaasmaken, aardewerk schilderen, kaarsen maken etc. Men kan zich laten wegen op de wolweegschaal op de Vismarkt of zich daar in het schandblok laten zetten. Speciaal voor kinderen is er koekversieren, ponyrijden en poppen kastvoorstellingen om 14.15 en 15.00 uur. Op de Groeneplaats wordt een schapenvacht verloot. Om 19.30 uur wordt de Pinksterbruid ingehaald met muziek van het Koninklijk Texels Fan fare—DEK. Vervolgens wordt opgetre den door de boerenkapel, de groep Oude Dansen en de kinderdansgroep. Aansluitend (om ongeveer 21.00 uur) is er een dansavond in De Lindeboom- Texel met levende muziek, afgewisseld door optredens van de groep Oude Dansen. Voor woensdag 21 juli is het middag programma ongeveer hetzelfde, echter met als extra evenement een spin- demonstratie waaraan ook toeristen mogen meedoen. Deelnemers moeten zich aanmelden bii mevrouw D. van Sambeek-Schrama, telefoon 0222( 3839. Het avondprogramma is gelijk aa dat van 14 juli, maar een extraatje is da het optreden van de drumband Mar; retha Sinclair. Op woensdag 28 juli wordt E middags een draaiorgeldemonstratie g( houden waarbij acht orgels zijn opg< steld. Het avondprogramma vermer een optreden van de drumband Exce sior naast de eerder genoemde vast bijdragen. Het extra evenement va woensdag 4 augustus is de kantklos demonstratie die 's middags wordt g< houden. Wie daaraan wil meedoen ka zich nu al opgeven bij mevrouw Va Sambeek-Schrama, telefoon 0222( 3839. 's Avonds is er een ringrijder verzorgd door de Vereniging voo f Vrienden van het Paard. Franse groep Iets bijzonders wordt het optrede van de Franse dansgroep „La bris e d'Anjou" die met ongeveer veertig pen sonen naar Texel komt. Niet alleen doe hun dans maar ook door hun kledin zullen ze de aandacht trekken. 3 Woensdag 18 augustus bestaat h<u extra evenement uit een boerenbruilofc waarbij een echt bruidspaar in onde trouw zal gaan en op woensdag 2n augustus wordt de hoofdschotel g;n vormd door een dansmiddag met ond; l' meer medewerking van de Schag; Dansgroep. Het avondprogramma b< staat dan uit een drumbandshow m< medewerking van diverse Texels j drumbands en „Turnlust" uit Den He- der.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2