Texels lamsvlees vertegenwoordigd op Landbouw '82 Boete voor verboden vuurwapenbezit Texelpop voor derde maal in Wezentuin jp LAND f BOUW Texelaars voor de balie Suikerbietenafvoer blijft per schip Beatrix-zaal wordt opgeknapt Jaargangen Humo Batikken in de Scho/erie ostduivenuitslagen Aanrijdingen Quarantaine in Den Helder Crossloop De Koog Kampioenschappen schapenscheren Proef tarrabeperking komt op Texel Op de subkringvergadering van de Coöperatieve Vereniging Suiker Unie is medegedeeld, dat de suikerbietenafvoer vanaf Texel de eerste vijf jaar nog per schip zal plaatsvinden. Uit onderzoek en berekeningen is vast komen te staan dat dit de goedkoopste afvoermogelijkheid is. Voorts zal er in het seizoen 82 gestart worden met tarra beperking van suiker bieten. Met het vervoeren van de suikerbieten wordt zand en andere verontreinigingen meegevoerd naar de suikerfabriek. Door de problemen die ontstaan met deze verontreinigingen en de hoge transportkosten is men in 1981 begonnen met de suikerbieten te reini gen op de bedrijven. Voor 1982 wordt ook deze proef genomen bij alle bieten telers op Texel. De afvoer vanaf de bedrijven op Texel vindt op dezelfde wijze plaats als in voor gaande jaren. Dezelfde ondernemers blijven dit verzorgen. In Oudeschild komt een verandering doordat de heer W. J. Bakker uit Den Hoorn daar een weegbrug plaatst. Voordien vond het wegen plaats op het bedrijf van de firma Rab. De heer Bakker heeft een geschikt terrein kunnen verkrijgen van de ge meente Texel dat gelegen is aan de Laagwaalderweg. Naast dat hier de weegbrug komt te staan wordt ook het tareerapparaat daar geplaatst. Van iedere wagen suikerbieten die er aange voerd wordt, neemt het rupro-apparaat een monster suikerbieten waaruit het tarrapercentage en het suikergehalte worden bepaald. Door deze verandering blijven de auto's met suikerbieten buiten het dorp Oudeschild. Bietenreiniging Voor het oogstseizoen 1982 worden de suikerbieten op de bedrijven voor- gereinigd. De Suiker Unie zet zes reini gingsmachines in waarvan er één op Texel komt. Met de shovel of kraan wordt deze reinigingsmachine meege nomen naar de te laden suikerbieten. De bieten gaan eerst op de reinigings machine en worden nadat ze door de machine gegaan zijn via een transport band op de auto gebracht. Te ver wachten valt dat alle losse grond op het erf blijft en dat er homogenere suiker bieten afgevoerd woroen. Uit de geno men proeven van 1981 blijkt dat de tarra vrachtbeperking van 5 tot 17% kan be dragen. Voor de telers van suikerbieten heeft het reinigen vanuit de hoop voordelen maar ook nadelen. De voordelen bestaan uit: Lagere tarra als gevolg van uitschonen en hiermee een lagere tarrabijdrage. Er komen homogene vrachten bieten met minder schommelingen binnen de tarrapercen- tages. Als nadelen worden gevonden: Meer ruimte nodig bij de hoop voor het goed op kunnen stellen van de reinigings machine. Afvoeren van de uitge- schoonde grond waarbij ook bieten puntjes aanwezig zullen zijn. De grond zal door de verlader worden opgeruimd door het op een hoop te schuiven of op een gereedstaande wagen te laden. Uit onderzoek blijkt dat ongeveer 725,— per ha aan bietenverlies optreedt. Uitbetaling naar kwaliteit Er is reeds veel aandacht besteed aan mogelijkheden tot verbetering van de kwaliteit van suikerbieten. Deze kwali teit wordt bepaald door een drietal eigenschappen. 1. Tarrapercentage; 2. Suikergehalte; 3. Win-baarheid van de suiker. Thans worden tarrapercentage en suikergehalte al betrokken in de betaling naar kwaliteit. Voor de toe komst krijgt ook de winbaarheid de nodige aandacht bij de uitbetaling. Dit alles om de kosten zo laag mogelijk te houden en de uitbetalingsprijs naar de bietenteler zo gunstig mogelijk te ma ken. De exploitatie van de reinigingsma- SDAG 6 JUL11982 TEXELSE COURANT PAGIWA 5 over het functioneren, Maandelijks worden honderden lammeren verkocht en binnenkort zal een persmap worden uitgebracht die de verschillende lande lijke media op de hoogte brengt van de bijzondere kwaliteiten van het lamsvlees. In deze map bevindt zich een artikel over de oorsprong en geschiedenis van het Texelse schaap, het Texels Schapenstamboek en kruisingen met Engelse rassen Verder bevat de map informatie over de stichting en een artikel waarin wordt ingegaan op de kwaliteiten van het Texelse lamsvlees. Dit laatste artikel bevat bijzonderheden over klassifica- ties, gewichten van zuiglam, weidelam en overhouders, de „pré salé"-smaak en recepten. Journalisten kunnen deze map, die over ongeveer een maand verschijnt, bestellen. De stand op de manifestatie in de Flevohof werd bemand door Mar jolein Stam van de VVV en Cees Com mandeur, voorzitter van de Stichting. Stichting Hot Texelsche Schaap heeft vorige week de bekendheid van de nsument met Texels lamsvlees vergroot. Dat gebeurde op de nationale idbotiwmanifestatie Landbouw '82, die van dinsdag tot en met zaterdag de terreinen van de Flevohof bij Dronten werd gehouden. De Texelse chting had daar een eigen stand, waar folders over Texel en het Texelse kapenras werden uitgereikt, maar waar ook aandacht werd besteed aan toeristische waarde van het eiland. De vier dagen durende manifestatie ird door zo'n zeventigduizend mensen bezocht. Degenen, die de Texelse ind bekeken, reageerden volgens J. Nauta. secretaris van de stichting thousiast. „De naam Texel blijkt het nog steeds goed te doen", conclu- ert hij. Vrijdag was een topdag voor de xelaars. Deze dag stond in het teken schapenkeuringen en verder rden er karkassen- en scheerwed- ijden gehouden. Vrijdag was ïapendag in de Flevohof en door de xelaars werd daarop ingehaakt door ikjes schapevlees van de barbecue te bieden. Overigens heeft de ;hting op het moment geen klagen en W gaan akkoord met een ovatie en verbetering van het gymna- klokaal aan de Beatrixlaan. De dakbe- Ikking zal worden vernieuwd, het [staande enkel glas zal door dubbel- is worden vervangen, het tegelwerk rdt opgeknapt, voetenwasbakken (die oit worden gebruikt! worden verwij fd en een moeilijk te onderhouden, niet afschot liggende tegelvloer wordt ver- igen. Er is totaal 738.304,— mee ge- ieid. Er blijven overigens nog wensen lar de gemeente heeft geen geld om k deze in te willigen. Wel zal volgend ir spouwisolatie worden aangebracht eigenhandig zal door de beheerders de zaal nog het een en ander worden daan. chine brengt kosten met zich mee. Een deel van deze kosten moet opgebracht worden door de telers die ook de voor delen van het reinigen hebben. Onder de algemene tarrabijdrageregeling van Suiker Unie wordt 710,— per ton mee geleverde tarra berekend. Voor gerei nigde bieten gelden afhankelijk van het tarrapercentage de volgende bedragen: Tarrapercentage na reiniging: 8 of lager- bijdrage per ton tarra 76, Tarraper centage na reiniging 9 of lager-bijdrage per ton tarra 76,60. Bij iedere procent tarra meer wordt er 60 cent ingerekend als bijdrage per ton tarra. Is het tarra percentage na reiniging 15% dan wordt 710,20 per ton tarra gerekend. Is dit 23% of hoger dan blijft de bijdrage 715,-. Ons bericht over het zoekraken van twee jaargangen uit het archief van de Texelse Courant heeft bij sommige lezers de indruk gewekt dat het toege staan is om deze jaargangen te lenen en mee naar huis te nemen. Al zeer geruime tijd is dat NIET meer mogelijk. Als gevolg van slechte ervaringen in het verleden, hebben wij moeten bepalen dat jaargangen aan niemand worden uitgeleend en dat op die regel geen enkele uitzondering wordt gemaakt. Wel is het mogelijk dat jaargangen op ons bureau worden ingezien. Wie van deze mogelijkheid gebruik wil maken, moet een afspraak maken. In het bericht in de vorige krant over de pogingen om de Gamma-zaak in Oudeschild te verplaatsen naar de Mari- coweg in Den Burg waar het pand Humo Holland B.V. kan worden over genomen, vermeldden wij tussen haak jes achter de naam Humo ,,Jac. W. Lut", daarmee aangevend dat het feite lijk eigendom van Humo bij Jac" W. Lut berust. Dit was fout. Lut heeft de zaak destijds overgedaan en heeft met Humo niets meer te maken. The Mess foto Cees Hin) Vrijdagavond wordt voor het derde jaar de Texelpop manifestatie gehouden waarbij alle popgroepen die Texel momenteel telt zich gratis aan het publiek zullen presenteren. Texelpop gaat om 19.00 uur in de Wezentuin van start en duurt tot 23.30 uur. Door organisator Ben Haak is een professionele geluids installatie gehuurd waarvan alle groepen gebruik zullen maken en die betaald moet worden uit de verkoop van drank en etenswaren in het park. Ook worden bij de Twee Baardjes, 't Asiel en vrijdag avond in het park speciale T-shirts verkocht om de kosten te bestrij den. Elke groep zal ongeveer vijftig minuten spelen en door het gebruik van één installatie is slechts enkele minuten pauze tussen de optredens mogelijk. Om 19.00 uur wordt begonnen met het trio The Mess die met moderne rock en veel nieuwe eigen composities een stevige partij dansmuziek zal brengen. The Peas- sants bestaat uit Texelse jongeren die in Amsterdam studeren en zij brengen onder de noemer wad denpunk" een korte show. Een band die borg zal staan voor een klein uur ouderwetse rock en roll is Bloedgroep. De band is nieuw maar de musici lo.a. Jaap Dros, Bram de Visser en Menno Keijzer] hebben al veel plankenervaring. The Age mag momenteel een van de betere new wave bands genoemd worden. Het geluid wordt voor een belangrijk deel bepaald door een minuscuul electronisch orgeltje en uitstekende baspartijen. Evenals het eerste Texelpop presentatie zal de Red band met doorgewinterde blues werkjes de avond afsluiten. In De Scholerie te Zuid Eierland rzorgt Heieen Sieders een kleine cur- s batikken, een oude Indonesische ctielversieringstechniek. Deze twee of - 5r dagen durende cursus start op ïsdag 13 juli van 10.00 tot 15.00 uur. Heen Sieders heeft vorige zomer eigen tikwerken in de Scholerie geëxpo- erd en is docente textiele werkvormen algemeen beeldende technieken te aneker en Leeuwarden. Bijenwas Batik is een uitsparingstechniek aarbij warme bijenwas wordt aange- acht op katoen of zijde. De stof wordt arna in een verfbad gedompeld. Waar was is opgebracht behoudt de stof n oorspronkelijke kleur. Door ver- hillende kleuren en vormen kunnen ooie motieven ontstaan. Belangstellenden kunnen zich aan- elden bij De Scholerie, Postweg 72, nd Eierland, telefoon 02225-214. De irsuskosten bedragen f 50,— of 00,— per persoon, inclusief basis- ateriaal en kleine lunches. Afgelopen weekend stonden twee nvenvluchten op het programma, de ide duiven gingen naar St. Quentin 75 km). Dit werd een zeer langzame ucht, er werden zelfs duiven geklokt n half één in de nacht. De jonge ilven gingen naar Bergen op Zoom 80 km). itslagen St. Quention: A. Daalder 1; K. 'uining 2; A. Keijzer 3, 4, 8; G. van ngen 5; Sj. Feenstra 6; H. P. Kooger 9, 10. itslag Bergen op Zoom: A. Daalder 1, A. Keijzer 3, 4, 5; H. Kooger 6; Sj. lenstra 7, 8; M. van Dalen 9, 10. maar toen ze later bij de palen kwamen bleken deze inderdaad te zijn omge zaagd. Om de palen heen bevonden zich afdrukken van hondepoten. Door het omzagen ontstond voor 755,— schade. Wraak Toen de politie bij het huis van de Cocksdorper palenzager arriveerde be kende deze snel. Hij zei dat hij heel kwaad was geworden op de reservaat bewakers en de palen uit wraak had omgezaagd. Hij zei verder van het pierensteken te moeten leven en daar voor door de verbodsbepalingen niet genoeg ruimte te hebben. Een aantal malen had hij een verzoek ingediend om Een 56-jarige inwoner van Eierland kreeg vrijdagmorgen door de Helderse politierechter mr. Doedens een boete van 7150,— opgelegd wegens verboden vuurwapenbezit. Op 15 november was hij door een jachtopziener aangetroffen in het bezit van een enkelloops jacht geweer, zonder over de benodigde ver gunning te beschikken. Ter zitting bleek dat de verdachte het geweer gebruikte om schadelijke vogels af te schieten en dat hij vroeger wél een vergunning had gehad. Die vergunning was echter 1 juli 1977 verlopen. De verdachte zei dat hij wel een nieuwe machtiging had willen aanvragen maar dat het er door drukke werkzaamheden niet van was gekomen. Een apart probleem was dat het num mer op de vorige machtiging niet in over eenstemming was met het nummer van zijn wapen. Op het gemeentehuis was destijds een fout gemaakt. Officier van justitie mr. Jansen achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen. Hij zei dat de landelijke richtlijnen voor verboden vuurwapenbezit vrij stringent zijn en dat forse straffen voor overtreding worden uitgedeeld. Hij vond dat de Texelaar het wapen naar het politiebureau of het gemeentehuis had moeten brengen na het verlopen van de machtiging. De officier eiste een boete van 7300, of zes dagen hechtenis, maar vond wel dat het geweer terug moest naar de eige naar. Van het politiebureau waar het zich momenteel bevindt, moet het naar het raadhuis worden gebracht, zodat het de Texelaar weer ter hand gesteld kan worden als hij een nieuwe mach tiging krijgt. De rechter was het met de officier eens dat het geweer terug moet naar de eigenaar als een nieuwe machtiging is afgegeven. De boete vond hij echter aan de hoge kant en werd door hem op 7150,— bepaald. I Palen omgezaagd Een 39-jarige man uit De Cocksdorp was niet voor de zitting van afgelopen virijdag komen opdagen. Hij moest terecht staan omdat hij zes palen met verbodsborden had omgezaagd nabij het natuurgebied De Schorren. Op 8 november hadden reservaatbewakers de verdachte met zijn auto in de buurt van De Schorren gezien. Behalve zijn hond lag in de auto ook een stevige zaag. Politierechter mr. Doedens las het proces verbaal voor waarin stond dat de reservaatwachters hem hadden ge vraagd wat hij met de zaag van plan was. „Daarmee ga ik de palen omzagen waarop de bordjes met Verboden toe gang zitten" zou de verdachte hebben geantwoord. „Als die palen door krui end ijs verdwenen zijn, mag ik daar pierensteken, dus ik zal zorgen dat die borden nu op een andere manier ver dwijnen." De reservaatwachters dach ten eerst dat de man een grapje maakte, nogal eens met tractoren en gras maaiers de weg op en dat zou door de rijontzegging niet kunnen. „Dan moet u maar kijken of er niet iemand anders is die dat zolang van u kan overnemen" zei de rechter en vonniste conform de eis van de officier. Twee auto's raakten donderdag licht beschadigd bij een aanrijding die op de Pontweg plaatsvond. Een 39-jarige Duitser die in de richting van Den Burg reed, wilde linksaf naar een benzine station. Bij het afslaan hield hij geen rekening met het feit dat hij gepas seerd werd door een 27-jarige inwoner van Enschede. Op het haventerrein van Oudeschild botsten vrijdag twee auto's frontaal toen één van de bestuurders, een 32- jarige Texelaar in de bocht bij restaurant het Pakhuis links van de weg reed. De auto waar hij tegenaan botste werd bestuurd door een 22-jarige Texelaar die geen rijbewijs had. Hij was wel in het bezit van een oefenvergun ning, maar bevond zich buiten het gebied waarvoor de vergunning gold. Er werd proces verbaal opgemaakt. Op het parkeerterrein bij de veerha ven gebeurde zondag een aanrijding. De auto van een 38-jarige Duitser bot ste tegen de flank van een auto, die door een veertigjarige Texelaar werd bestuurd. Aan de auto van de Texe laar ontstond veel schade. Omdat het voorkomt dat honden en katten in quarantaine moeten worden gehouden, dient de gemeente te zorgen voor een voor dit doel geschikte op- vanggelegenheid. Het was de bedoeling een quarantainehok te bouwen op het terrein van het dierenpension Ellen, maar hiervan is afgezien omdat het voordeliger is quarantainedieren onder te brengen bij het dierentehuis 't Schutshok aan de Rijksweg bij Den Helder. De kosten bedragen niet meer dan 5 cent per inwoner van Texel. Bij de vijfde crossloop in De Koog verschenen zondag 97 deelnemers aan de start. Leider in het totaalklassement over vijf wedstrijden blijft A. Hoven met 17 seconden voorsprong op C. Timmer. Wedstrijdloop: 1 J. Brouwer 26.50; 2. A. Hoven 28.35; 3. A. Brouwer 28.37. Veteranen: 1. E, van der Heide 28.45; 2. A: Kemps 30.36; 3. N. Welboren 30.55. Dames: 1 J. van der Heide 18.32; 2. E. Veeger 19.47; 3. C. Bakelaar 19.48. Jeugd: 1. E. van der heide 17.00; 2? R. van de Wetering 17.28; 3. E. Dijker 17.35. Totaalklassement over 5 crosslopen Wedstrijdlopers: 1. A. Hoven 2.23.59; 2. C. Timmer 2.24 16; 3. A. Brouwer 2.25.36. Veteranen: 1. P. Bakelaar 2.37.47; 2. P. Schuyl 2.40.22; 3. H. Bakker 2.46.53. Dames: 1. T. Eelman 2.21.38. Jeugd: 1. R. van de Wetering 1.29.02 2. E. Dijker 1.30.57; 3. J. Boekei 1.33.29. Ondanks de W.K. finale voetbal op tv is de start a.s. zondag normaal om 19.30 uur. In de SVK kantine is een tv aanwe zig. Tijdens de eerste Hoornder feest- markt die donderdag wordt gehouden zijn er Texelse kampioenschappen schapenscheren, die evenals de markt om 19.30 uur van start gaan. Inschrijving voorde wedstrijd is niet meer mogelijk. Donderdagavond zullen vijftien deelnemers strijden om de beker. Dit zomerseizoen worden in totaal acht „Hoornder donderdagen" gehouden waarbij op 15, 22 en 29 juli een demon stratie schapenscheren op het program ma staat. Verder heeft elke feestmarkt een sportief onderdeel zoals ringsteken voor paarden en ponys, strijd om de man en de vrouw en op 22 juli de Texelse kampioenschappen schapen- melken. ook achter de bordjes met verboden toegang pieren te mogen steken. Dit werd echter steeds geweigerd. De Cocksdorper overhandigde aan de poli tie ook een bordje met het opschrift „Verboden toegang" dat hij als souve nir had meegenomen. In zijn requisitoir sprak officier van justitie mr. Jansen van een vreemde manier van gebiedsuitbreiding. Hij had begrip voor de moeilijke situatie waarin de pierenstekers verkeren maar achtte toch een boete van ƒ300,— op zijn plaats. Zover wilde de rechter niet gaan. Hij stelde de boete op driemaal de schade die was ontstaan en kwam zo op ƒ150,-. Op de zitting van vrijdag was ook weer een Texelaar die met teveel drank op achter het stuur had gezeten. Op 17 januari reed hij slingerend over de Pont- weg en toen de politie hem aan twee blaasproeven en een bloedproef had onderworpen bleek hij een promillage van 1.72 te hebben: meer dan driemaal het maximaal toegestane. In 1978 was deze Texelaar voor een soortgelijk feit al eens veroordeeld. De verdachte zei dat op 17 januari zijn moeder jarig was en dat hij daardoor met teveel drank op achter het stuur was gestapt. De officier van justitie zag daar geen reden in om zich te matigen in zijn eis en vond een boete van ƒ750,— en acht maanden rij ontzegging op zijn plaats. De verdachte had het wat moeilijk met de rijont zegging. Voor zijn beroep moest hij

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5