Groen cZwartscJexeU in het harL, Collegebesprekingen nog niet afgerond Texel is drukker dan vorig jaar Blanken stapt uit politiek Campings zijn vol Stoelendans Knokpartij Illegale buitenlander Verdovende middelen Dronken bestuurder Schoorsteenbrandje Nep-agenten Parachutist gewond Auto beschadigd Zwaar gewond door aanrijding Zwemmer verdronken Geslaagd Me JAARGANG Nr. 9696 Vanwege de grote drukte werd de noodcamping bij Den Burg ingeschakeld. Economische recessie of niet, met vakantie gaan is iets dat niet veel mensen zich willen ontzeggen en Texel vormt voor velen nog steeds een aantrekkelijke vakantie bestemming. Dat is de conclusie die getrokken mag worden uit de drukte bij de start van het hoogseizoen afgelopen weekeinde. De grote vakantiecaravaan naar het eiland kwam vrijdag op gang, bereikte zaterdag een hoogtepunt en zorgde ook zondag nog voor flink wat drukte bij de boot. Zaterdag liepen de wachttijden op tot negen uur. Reeds om zes uur 's ochtends bij de afvaart van de eerste boot hadden zich op het haventerrein zeshonderd auto's verzameld en dat betekende al meteen een wachttijd van vier uur. De vroege vakantiegangers waren hoofdzakelijk Duitsers die bij voorkeur 's nachts rijden. Omdat het vervoersaanbod zaterdagochtend zijn piek bereikte hoefde TESO zaterdagavond niet langer door te varen dan de dienst regeling aangeeft. Langer doorvaren moest wel op vrij dagavond. Toen vertrok de laatste boot om half twaalf uit Den Helder. Kennelijk waren veel Nederlandse vakantiegan gers na het beëindigen van hun werk zaamheden vrijdag in de auto gestapt om nog voor het losbreken van de wer kelijke drukte op hun vakantieadres te zijn. Kamperen Het kamperen neemt weer een be langrijke plaats in bij degenen die Texel bezoeken. De meeste campings zijn vol en de noodcamping draait op volle toeren. Afgelopen zaterdag stonden er zo'n vijftig zestig tenten. Vaak waren het mensen die door de lange wacht tijden geen tijd of zin meer hadden een plaats op een gewone camping te zoeken en daarom hun eerste nacht maar op de noodcamping sleten. Zon dag werd dan naar een plaatsje op een echte camping gezocht en in een aantal gevallen zag men inderdaad kans zo'n plaatsje te bemachtigen. De drukte van afgelopen zaterdag werd veroorzaakt Agenten in burger, die vrijdag avond door De Koog aan het pa trouilleren waren, troffen in de Dorpsstraat een groepje jongens aan, die caféstoelen bij zich hadden. Het bleek dat de jon gens de stoelen van een terras hadden meegenomen en ze wilden gebruiken om de zitmo- gelijkheden rond hun tent wat rianter te maken. Tegen de jon gens, wier daad mede te wijten was aan het gebruik van alcohol werd proces verbaal opgemaakt wegens diefstal. Zondagavond raakten een Duitser en een Texelaar met elkaar in gevecht in de Dorpsstraat te De Koog. Door de politie werden de twee vechtersbazen gescheiden, maar even later was hun optreden alweer vereist. De Duitser maakte toen aanstalten om met zijn uit werpselen een hotel te bevuilen. Gezien het feit dat de man in verregaande staat van dronkenschap verkeerde, werd hij ter ontnuchtering ingesloten. Eveneens zondagavond werd een jongeman uit De Koog met diverse ver wondingen aangetroffen in de Dorps straat. Door andere jongens werd hij naar de politie gebracht die hem thuis afleverden. Over de oorzaak van de verwondingen is niets bekend. door het feit dat op die dag veel vakanties in het onderwijs begonnen en in het bedrijfsleven en dat bovendien de vakantieperiode in Nordrhein Westfalen begon. Volgens Hans Bakker van de VVV is er in de hotel- en logies met ontbijt sector nog spaarzaam ruimte be schikbaar, maar in de omgeving van De Koog zit alles vol. Ook de kans op het nu nog bespreken van een vakantiehuisje of appartement is minimaal. Slechts waar arrangementen geannuleerd zijn is nog ruimte over. Net zo druk Ondanks de drukte heeft de VVV nog niemand terug hoeven te sturen. Dat zal volgende week misschien wel moeten, wanneer het goede weer nog meer mensen naar Texel lokt, en anderen vanwege datzelfde goede weer beslui ten langer te blijven. Volgende week beginnen ook de vakanties in Bremen, Niedersachsen en Berlijn en dat heeft ook altijd enigszins invloed op het aantal vakantiegangers op Texel. Hans Bakker heeft de indruk dat het momenteel net zo druk is op Texel als vorig jaar met het begin van het hoogseizoen. Meer bezoekers Teso cijfers tonen duidelijk dat Texel dit jaar een grotere toeristische belang stelling geniet dan vorig jaar. Er zijn nu 8174 vreemde auto's op het eiland en vorig jaar waren dat er in dezelfde tijd 6837. Een verschil van ruim 1300. Vooral de laatste week is het aantal auto's flink gegroeid. Vorige week waren er nog maar 5762 vreemde auto's op het eiland. Verwacht mag worden dat de grote stijging ten opzichte van vorig jaar zich niet in deze lijn zal voortzetten, maar voorlopig is er voor degenen die op Texel van het toerisme moeten leven geen reden tot klagen. Ook de vervoerscijfers van TESO la ten zien dat er dit jaar meer auto's naar het eiland werden vervoerd. Deze cijfers zijn, met tussen haakjes de getallen van vorig jaar: vrijdag 2041 (1730), zaterdag 2036 (1923) en zondag 1222 (1111). Een 29-jarige Turkse jongeman, die illegaal in ons land verbleef, werd woensdag door de politie ter onder vraging meegenomen naar het bureau. De Turk was met een Nederlandse vriend met vakantie op Texel, maar kreeg ruzie met hem. Hij raakte hier van zo in de war, dat Texelaars de politie belden. Volkomen overstuur werd hij van het Gerritslanderdijkje naar het bureau gebracht Van daar is hij inmiddels naar Beverwijk overgebracht alwaar hem een meldingsplicht werd opgelegd. De Turk kon het land niet uitgezet worden, omdat hij politiek asiel had aangevraagd In de Dorpsstraat te De Koog werd woensdagavond door de politie een twintigjarige man uit Blokker aangetroffen, die dermate zwaar onder invloed van verdovende middelen verkeerde, dat hij ingeslo ten moest worden. Bij controle door een arts bleek dat hij bij lange na geen dodelijke hoeveelheid had geslikt, maar toch werd verdere begeleiding nodig geacht. Daarom werd de man naar een vertrek in De Mok gebracht alwaar hij de nacht doorbracht. Het is niet ongebruikelijk dat de politie in dit soort gevallen een beroep doet op het marinekamp. De volgende dag ging de man terug naar De Koog waar hij een auto en 7350,— van zijn vroegere werknemer stal. De auto werd later in Den Helder terugge vonden en de man kon bij een vrien din in Nijmegen worden aangehou den. Omdat hij daar wederom veel kalmerende middelen had geslikt, kon hij niet meteen door de politie worden verhoord. Een 21-jarige student medicijnen uit Utrecht werd in de nacht van zondag op maandag geverbaliseerd omdat hij met drank op achter het stuur van een auto zat. De politie liet hem stoppen omdat een achterlicht van het busje waarin hij reed, niet brandde Naar aan leiding van de dranklucht die de adem van de bestuurder kenmerkte, werden twee blaasproeven en een bloedproef genomen. In een woonhuis aan het Wintergroen in De Koog woedde zaterdagmiddag rond vijf uur een schoorsteenbrandje. Het brandje ontstond omdat in een nieuwe open haard papier en hout wer den verbrand. Hierdoor ging een be paalde aanslag in de stalen schoor steenpijp meebranden. De brandweer die ter plaatse was hoefde het brandje niet te blussen maar heeft de pijp nadat deze was afgekoeld schoongemaakt en asresten verwijderd. Twee jongens die donderdag avond tegen vrouwelijke strand- wachters van de post in De Koog zeiden, dat ze van de politie waren en de vrouwen gezelschap kwamen houden om hen te beschermen, gin gen er als een haas vandoor toen de strand bewaaksters aanstalten maakten om de politie te bellen. Ze vonden het vreemd dat de zoge naamde agenten plotseling 's avonds zonder voorafgaand overleg binnen kwamen en bovendien naar drank roken. Een 19-jarige parachutist uit Eindho ven raakte zondag gewond toen hij na een sprong te hard op de grond neer kwam. Met een onderbeenfractuur moest hij naar het ziekenhuis vervoerd worden. Zaterdag werd een auto van een Zwitser beschadigd die op een parkeer terrein bij de Nederlanden geparkeerd stond. De auto was aan beide zijden met een scherp voorwerp bewerkt. T E X E LS E'S'COU RANT RedactieFrits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg. tel (022201 2208 Verschijnt dinsdags en vrijdags en Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel 10222014988 Postgiro 652. Abonnementsprijs 716,15 per kwartaal Harry de Graaf is tot 2 augustus met vakantie S 1 C a M a -M- - .X. 70 cent incasso; los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99 17.636 Voor advertenties, abonnementen, etc.: T'Lllfiii IJ/IJi fj .X tfsl/A LÈL VtJLjV ViF Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. Langeveld Et De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg telefoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Gisteravond vergaderden Texels Be lang en de VVD over de vorming van het toekomstige college waarbij men een keuze wil maken tussen het Pakt of het CDA. Tegen middernacht was men er bij beide partijen nog niet uit mede omdat men bij het Pakt niet meer de keuze heeft tussen de wethouderskan didaten Fridt Blanken en Daan Wei- boren. Blanken heeft te kennen gege ven met de politiek te willen stoppen. Hij heeft zich teruggetrokken als wethou derskandidaat en als gegadigde voor een raadszetel. Hierdoor zal de derde Pakt zetel ingenomen worden door Dirk Terpstra. VVD en Texels Belang willen na een eerste gespreksronde met het CDA en het Pakt deze week nog verga deren met de laatste partij omdat Wei- boren nu de enige kandidaat is en vooral duidelijkheid gevraagd zal worden over de mogelijkheid tot aanpassing van de fuiken bij TESO. ,,Er heeft een formatiewisseling plaatsgevonden bij het Pakt en wij willen o.a. de Teso-fuiken kwestie nogmaals bespreken met de enig overgebleven Pakt-kandidaat", zo verwoordde Nico Barendregt gisteravond de reden om verder te praten over een collegepro gram. De kansen voor beide partijen worden nog steeds omschreven als .fifty-fifty" en Texels Belang en VVD sluiten niet uit dat ook een nieuwe ge spreksronde zal plaatsvinden met het CDA. De bereidheid van het Pakt om de fuiken aan te passen blijft een heet hangijzer bij de mogelijke collegepart ners al is het Pakt eerder al duidelijk geweest over haar standpunt. Met Texels Belang en de VVD is het Pakt van mening dat er een goedkoop jaarabon- Een 70-jarige Texelaar werd maan dagochtend rond half tien zeer zwaar gewond bij een aanrijding die plaatsvond op de hoek van Hoofd weg en de Slufterweg. De man reed met zijn auto in de richting van De Cocksdorp en kreeg op de kruising geen voorrang van een 28-jarige Texelaar die over de Slufterweg was genaderd. Na de aanrijding kwam de auto van de 70-jarige Texelaar omge keerd in de sloot. Door de andere bij de aanrijding betrokken automobilist werd hij uit zijn benarde positie bevrijd, maar hij was toen al buiten kennis. Met hersenletsel en in een coma werd hij naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. De aanrijding ontstond doordat het zicht ter plaat se door begroeiing slecht was. Beide auto's werden totaal vernield. nement moet komen en ook is er geen strijd over het feit dat een overheid hiervoor subsidie zal moeten geven. Volgens het Pakt-programma is de Teso in principe openbaar vervoer en ook de aanpassing van de fuiken om beide dekken van de Molengat te kunnen gebruiken staat het Pakt programma niet toe. ,,Dat is het enige punt waar over we het niet eens zijn", aldus Daan Welboren. De 26-jarige F. Commandeur uit Den Burg is zaterdag verdronken nadat hij met vrienden was gaan zwemmen bij paal 17. Het strand ter plaatse wordt bewaakt door badmeesters van het Ut rechts Studentencorps die niets van het gebeuren hebben gemerkt. Het is dan ook niet bekend waar Commandeur precies in zee is gegaan. Ook de drie vrienden met wie hij naar het strand was gegaan vermoedden niets ernstigs. Ze gingen steeds om de beurt zwemmen en toen Commandeur langere tijd wegbleef werd vermoed dat hij ergens vrienden of bekenden was tegengekomen met wie hij aan de praat was geraakt. Ofschoon hij al om één uur was gaan zwemmen werd hierdoor pas om vijf uur alarm geslagen. Diverse malen werd omge roepen of Commandeur zich bij de bad- meesterspost wilde melden. Toen dit niet hielp werd om zeven uur 's avonds de politie ingeseind. Door de politie werd het lichaam vrijwel onmiddellijk gevonden bij één der strekdammetjes bij paal 17. Volgens de politie waren de omstan digheden om in zee te zwemmen af gelopen zaterdag bijzonder gevaarlijk. Een 25-jarige Belg raakte in moeilijk heden bij paal 27 en wist door wild te gebaren de aandacht te trekken van mensen op het strand. Door een zwem mer en mensen van de reddingsbrigade werd hij aan land gebracht. Het bleek dat hij dermate uitgeput was en zoveel water had binnengekregen dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Vermissing Door de bemanning van een red- dingsvlet werd bij paal 21 rond half twaalf zaterdagochtend een lichaam waargenomen dat levenloos in het water dreef. Ze konden het niet pakken, maar wel kwam op grond van de melding een zoekactie op gang waar behoudens beide strandbewakingsdien- sten ook de rijkspolitie bij was betrok ken. Het lichaam werd echter niet meer gezien. Ook zijn er bij de politie geen gevallen van vermissing bekend. Het Pakt voorstel is daarom om dit verschil van mening open te laten zoals landelijk bij regeringspartners is gebeurd over de plaatsing van kernraketten in Nederland. „Wordt de aanpassing van de fuiken in de raad toch aangenomen dan zijn wij democratisch genoeg om verder aan dit besluit mee te werken" is de stellingname van Welboren die zich met zijn partij realiseert dat er met de huidige raadssamenstelling grote kans is dat een dergelijk voorstel wordt aange nomen. Over deze houding zal in de volgende gespreksronde gepraat wor den maar ook willen Texels Belang en VVD nader bekijken hoe Welboren tegen het wethouderschap aankijkt. Onvoldoende Fridt Blanken stapt uit de gemeen teraad wegens onvoldoende steun in de eigen achterban. De problemen met zijn Dirk Terps tra partij die zich voor de verkiezingen ruim manifesteerden en waarbij een deel van de ploeg twijfelde aan het beleid van Blanken of het geheel afkeurde kwamen na de verkiezingen weer terug. Dat bleek onder andere uit een stemming voor wethouderskandidaat waaruit Welboren met één stem meer naar voren kwam. „Dat vond ik onvoldoende en daarom zijn we beiden als kandidaat naar voren geschoven", aldus Welbo ren. Blanken ziet de problemen over zijn beleid en visie echter als motie van wantrouwen wat de komende jaren re gelmatig tot meningsverschillen zal lei den en dat is de reden dat hij een punt zet achter zijn politieke carrière. Peter Reij uit Den Burg slaagde in Apeldoorn voor het diploma HTS-auto- techniek. Da auto van da ravandgjariga Taxa/aar kwam na da aanrijding in da sloot DINSDAG 20 JULI 1982

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1