Groen c2wartsjexels in het hart- René Giljou sterkste man van Texel „Toeristen niet airaden naar Texel te gaan" «tab Polsen doorgesneden 349,- Steekpartij Verkeersslachtoffer overleden Veertienjarige met alcoholvergiftiging WV-directeur J. Dekker: Brandkast BARKER'S IJZERHANDEL JAARGANG Nr. 9698 DINSDAG 27 JULI 1982 Ie eigenaar van het Fitnesscentrum Texel, René Giljou, mag zich jaar de sterkste man van Texel noemen. Deze titel behaalde hij dagmiddag op de door De Koog Promotion voor de tweede maal rganiseerde krachtwedstrijden. De sterkste man van Texel ipetitie was in organisatorisch opzicht stukken beter dan vorig Het publiek kon de verrichtingen van de acht sterke Texelaars lal op een podium gadeslaan en er was gekozen voor een snelle lerking van de programmaonderdelen waardoor het schouwspel gespannen spieren, rooie koppen en tanden op elkaar, trekkelijk bleef. nancieel is De Koog Promotion ook ischoots uit de kosten want ruim mensen kochten een kaartje om de <e mannen op het sportterrein aan Jikadel te kunnen volgen en gezien luidkeelse aanmoedigingen of het en van het liedje ,,Ja dat is Peter" fe in De Koog befaamde barkeeper r Franssen zijn spieren mocht bun- n, was het gebeuren spectaculair oeg om te blijven boeien, andgamiddag werd ook overduide- let bewijs geleverd dat iemand met flink lichaamsgewicht en super- fe schouders niet automatisch de kste is, althans niet wat betreft een al pakket aan onderdelen in kracht- ing. Het zogenaamde power liften is heel anders dan het optrekken aan een rekstok. Bij het eerste onderdeel zijn de armspieren zeer belangrijk, maar bij het optrekken telt ook het lichaams gewicht in belangrijke mate mee. Lich tere deelnemers zijn dan in het voordeel. Daarnaast bleek dat ook een goede conditie van veel belang was. Het ging zondagmiddag, na een demonstratie parachutespringen, alle maal van een leien dakje. De acht nog wat zenuwachtige deelnemers mochten starten met accu tillen en dat leverde meteen al verkrampte gezichten op. Het ging erom een accu die aan een ketting met handvat hing zolang mogelijk met de armen gestrekt vooruit in de lucht te houden. Onbetwist winnaar op dit on derdeel was Jan Vlier die het één minuut en 14 seconden volhield. De deelnemers Het aan een hoge rekstok optrekken zonder de grond te raken zorgde zoals te verwachten was voor trillende armen en spieren en hier waren zwaargewichten als Hans Mosk en Guus Hoep met in staat het lang vol te houden. Guus wist zich één keer boven de ijzeren stang te heffen en Hans lukte het achtmaal. René Giljou was bij dit onderdeel als laatste aan bod en hij moest Rien Mosk voorbij streven (18 keer) om op dit onderdeel eerste te worden. René had geen moeite om zich twintig keer op te trekken en bleef toen even hangen waarbij hij vroeg of het ,,zo genoeg" was. Giljou stopte bij 22 keer. Proberen Scheidsrechter was, evenals vorig jaar, Gerard du Prie die in 1981 de titel sterkste man van Nederland behaalde en dit jaar met een derde plaats in deze competitie genoegen moest nemen. Naast het scheidsrechter zijn zorgde Du Prie ook voor enkele stunts waarvan er één niet slaagde maar dat was eigenlijk te verwachten. De meester van het ijzerbuigen zei dan ook in zijn aankon diging dat ,,hij het eens zou proberen". De bedoeling was dat Du Prie de acht ton zware showtruck van De Koog Pro- starkstm Texelaars. Geheel links scheidsrechter Gerard du Prie. dearneest Kent Giljou leerste prijs). Hans Mosk Itvveadal en Peter rrenssen Een jongeman uit Utrecht werd za- dagavond gewond bij een steekpartij een broodjeswinkel in de Dorpsstraat De Koog. De Utrechtenaar behoor- tot een groep die in deze zaak jodjes met warm vlees had besteld. de kok ontstond verschil van ning over de hoeveelheid vlees die betreffende broodjes dienden te be ten. De ruzie liep zo hoog op dat de met zijn mes uithaalde en de igen in de arm trof. De wond moest or een dokter worden gehecht. Een 21-jarige jongen uit Wieringer- rf is in de nacht van donderdag op idag om twee uur door de politie van noodcamping gehaald, omdat hij polsen had doorgesneden. De jon- n kwam tot zijn daad na het gebruik a alcoholhoudende drank. Met een tra boot moest hij naar het kenhuis in Den Helder worden bracht. De 45-jarige heer Buys uit Gouda is het ziekenhuis te Amsterdam erleden aan verwondingen, die hij iliep toen hij vorige week werd aan beden op de Ijsdijk bij Oudeschild. werden wel aan een steigerpaal vastge zet omdat ze door de concentratie ongemerkt voorover zouden kunnen vallen. Het lukte niemand om Jan Vlier ook maar op enkele seconden te na deren en de tijden varieerden bij de overige deelnemers van twintig tot veertig seconden. René Giljou had bij het onderdeel bankdrukken, oftewel op. de rug liggend een gewicht heffen een „thuiswedstrijd". Dit onderdeel is een trainingsmethode in het fitnesscentrum en Giljou wist het gewicht van 55 kilo maar liefst 33 keer vanaf de borst om hoog te drukken. Het meetellende pu bliek beloonde deze prestatie met een hartelijk applaus. Jan Vlier was bij het bankdrukken een goede tweede met 22 keer en ook Guus Hoep wist met 20 keer te bewijzen over flinke spierballen te be schikken. Trucje Het banden gooien was ook een aardig onderdeel vooral omdat werp- kracht hierbij niet automatisch arm- kracht betekende. Het meest ver kan men gooien door vaart te maken voor de worp dus moet de band een keer om de eigen as draaien. De autoband heeft dan al een behoorlijke snelheid en men behoeft dan niet vanuit stilstand kracht te zetten. Slechts enkelen hadden dit trucje door en dat is mogelijk de reden dat de resultaten niet zo indrukwekkend waren. Hans Mosk wist wel de respec tabele afstand van 18.51 meter te gooien maar Jan Vlier zat daar bijna vier meter onder. Rien Mosk draaide vooc de worp wel eenmaal rond en gooide als lichtgewicht 14.82 meter. De drukte is goed merkbaar. Niet alleen aan de vele mensen, meer ook aan hun vervoermiddelen. De omgeving van het Esperanto monument aan de Kogerstraat lijkt soms wel een fietsenstalling. motion vooruit zou trekken. In een sleeptuig gehangen en met voetensteun van enkele helpers kreeg hij het vehikel niet van zijn plaats en dit werd geweten aan het gras waarop de „sterke man" inderdaad enkele keren uitgleed. Het starten en even laten rijden van de truck, waarbij Du Prie meteen begon te trekken leverde ook geen centimeter op, waarna webd aangekondigd dat hij het na afloop van het programma op het parkeerterrein van de Nikadel nog eens zou proberen (Lees verder pagina 2) Een veertienjarige jongen uit Aken is vrijdagavond ijlings naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht wegens alcoholvergiftiging. De jon gen was 's avonds rond half negen neergevallen op de Badweg nadat hij, volgens een vriendje, tussen de twintig en veertig glazen jenever zou hebben gedronken. Aanvankelijk werd de jongen door zijn vader mee genomen naar hun vakantieverblijf, maar een half uur later leek het raad zamer da dokter te waarschuwen. In levensgevaarlijke toestand werd de jongen naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht, alwaar zijn maag werd leeggepompt. Het levensgevaar is inmiddels geweken, maar wel zal de Duitser nog enige dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Texel beleeft momenteel de top van het toeristisch hoogseizoen. Incidenteel zijn er nog wel hotelkamers, huisjes of logies adressen vrij, maar over het algemeen is de meeste akkommodatie volgeboekt. Wat betreft kampeerplaatsen is er weer wat ruimte vrijgekomen. De noodcamping wordt niet gebruikt en dat betekent dat alle kampeerders momenteel op de gewone kampeerplaatsen onderdak geholpen konden worden. Op de campings Loodsmansduin en Kogerstrand zijn zelfs mog enkele plaatsen vrij. Wie deze weken door De Koog of Den Burg loopt zal de drukte geenszins ontgaan. Beide plaatsen worden met hun markt, braderie of folkloremiddagen zeer goed bezocht. Dat is niet alleen te zien aan het aantal mensen dat rond loopt maar ook aan het grote aantal auto's. In Den Burg je auto kwijtraken als er markt is, is een ware heksentoer geworden. Maar niet alleen mensen die met de auto komen hebben het moeilijk kun vervoermiddel kwijt te raken. Ook fietsers moeten echt zoeken naar een plekje. De Kogerstraat begint er meer en meer als een grote fietsenstalling uit te zien en vooral rond het Esperanto- monument nabij de Texelse Rede kun je soms over de zadels lopen. Duidelijk is dat de Texelse fietsenverhuurders dit jaar beste zaken doen. VW-directeur Jaap Dekker beaamt dat het momenteel druk is op het eiland, maar hij is niet blij met de publiciteit die de landelijke pers en de televisie hieraan gegeven hebben. De traditionele berich ten over de wachttijden voor de boot waren dit jaar aangevuld met berichten over het feit dat Texel geheel vol zou zijn Inderdaad zag het ernaar uit dat Texel tjokvol zat, toen de toeristische karavaan begin vorige week op gang kwam. Meer dan 700 mensen op de noodcamping is niet niks, maar deze situatie heeft zich inmiddels al weer gewijzigd. Het gevaar van op grote schaal rondvertellen dat Texel 'vol' is, is dat dit beeld lange tijd bij mensen blijft leven. Zelfs wanneer er weer ruimte in overvloed is, zou men kunnen denken dat er geen akkommodatie te boeken is op het eiland. De grote aandacht die landelijk is besteed aan de drukte op Texel is te wijten aan een persbericht dat het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft laten uitgaan. Dit bureau krijgt de overzichten van de bezettingsgraden van de verschillende VVV's en maakt op grond daarvan persinformatie. Het is de bedoeling dat de NBT volgende week weer een persbericht uit zal laten gaan, waarin de Texelse situatie genuanceer der wordt uiteengezet. Wisselen Volgens Dekker kan de situatie van dag tot dag wisselen. Een enkele regen bui kan betekenen dat veel mensen naar huis gaan. Mooi weer betekent dat ze langer blijven. Maar ook, zonder veran deringen in het weertype treden fluc- tuaties in drukte op. Afgelopen week einde gingen veel mensen naar huis, terwijl in Den Helder ook veel mensen stonden om naar Texel toe te gaan. Toch werden op dat moment in Den Helder stencils uitgedeeld waarin men sen die geen akkommodatie hadden geboekt werd aangeraden maar af te zien van een verblijf op Texel. Deze stencils, die donderdag en vrijdag door ambtenaren van de dienst algemene zaken en werkloze vrijwilligers werden uitgedeeld, hadden overigens weinig effect. Niet veel mensen lieten zich van hun vakantieplannen afbrengen. De stencils richtten zich vooral op kampeer ders die geen plaats besproken hadden en waren zowel in het Nederlands als in het Duits gesteld. Het advies luidde om een plaatsje te zoeken op een terrein in de omgeving van Den Helder en pas later de oversteek naar Texel te wagen. Men zou dan eerst telefonisch kunnen informeren naar ruimte bij de VVV in Den Burg. Zomaar roepen dat alles vol is geeft volgens Dekker een zeer negatief beeld van de situatie op Texel. Hij vindt het beter dat mensen wordt geadviseerd voordat ze van huis vertrekken eerst even de VVV op Texel te bellen. Ze krijgen dan het nieuws over de drukte 'heet van de naald' en kunnen beslissen of het loont de reis te ondernemen of niet. Ook de stencils bij de boot zouden genuanceerder van toon moeten zijn. Niet een bot afwijzen, maar eerder een aanmoediging om de VVV te bellen en te vragen hoe het ervoor staat. ,,De noodcamping is nu leeg. Er is geen centje pijn om kampeerders te ontvan gen". zegt Dekker. Overigens is hij van plan na het seizoen één en ander goed met de gemeente en verdere betrokke nen te evalueren. ,,Het gevaar is dat er wat paniek is ontstaan bij de eerste drukte. Men zat tegen die 700 mensen op de noodcamping aan te kijken. Maar de situatie wisselt zeer snel. Mensen komen en gaan door de week. Degenen die nog komen moeten we niet afschrik ken. Er is geen enkele reden voor zulke paniek aldus Dekker. In^Jeze y Royal safe zijn uw kostbaarheden veilig opgeborgen tegen brand en diefstal. Met precisie- cilinderslot. van 430,- VOOR Telefoon 02220 2346 Donderdag en vrijdag kregen kampeerders die geen akkommodatie hadden geboekt, in Den Helder een stencil waarin hen werd geadviseerd maar even te wachten met naar Texel komen. N WINKELVOLIDEEEN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1