Rioolzuivering bij Nieuweschild is enige mogelijkheid Herbie ACHT TEXELAARS ZWEMMEr MEE OVER MARSDIEP Wedstrijdprogrammf Texla-honköal Buitenlandse valuta Indeling Texelse bekerwedstrijden Verlies vliegveld lager dan was verwacht Kleinere kantine toegestaan Brandpreventie scholen wordt onderzocht Rodeo in De Koog Oosterenderweg afgesloten Miss-verkiezing College heeft geen bezwaar tegen wijzigingen in Kasko-bouw I Postduiven- uitslagen Training van S.V. Oosterend 'I 1972 Martin Tromp JUBILEUMAKTIE 1982 PAGINA 2 TEXELSE COURANT Het college zal een verzoek om een verklaring van geen bezwaar in dienen bij gedeputeerde staten voor het vestigen van een rioolwaterzui veringsinstallatie bij Nieuweschild. Het is de bedoeling dat beplanting om de installatie zal plaatsvinden om ontsiering van het landschap zoveel mogelijk te beperken en hiervoor zal advies gevraagd worden aan de landschapsconsulent van Staatsbosbeheer. Begin dit jaar is al een artikel 19 procedure gestart om de bouw van de installatie mogelijk te maken. Overigens ontmoetten de plannen nogal wat weerstand van omwonenden. Door de heren Manse, Bloem, de familie Duinker en mevrouw Duijvené de Wit-van Mun ster werden bezwaren ingediend. Gesteld werd door hen dat bij het vaststellen van het bestemmingsplan buitengebied al bekend was dat er een nieuwe rioolzuivering moest komen en dat deze daarom ten onrechte niet in het plan werd opgenomen. Er zou daar om nu misbruik van de mogelijkheid tot het invoeren van een artikel 19 proce dure worden gemaakt. Door de gemeente wordt beaamd dat het bestemmingsplan buitengebied van 1977 niet voorziet in een rioolzuivering- installatie. In 1975 werd door het Hoog heemraadschap Uitwaterende Sluizen een rapport gemaakt waarin werd gesteld dat uitbreiding van de zuive ringscapaciteit ten behoeve van Oosterend in de toekomst nodig zol zijn. Deze opmerking was volgens de gemeente echter nog geen aanleidinc om een rioolzuivering in het bestem mingsplan buitengebied op te nemen Men ging toen nog uit van twee alter natieven. Het afvoeren van het onge zuiverde water naar de installatie bij Everstekoog of vergroting van de bestaande zuiveringsinstallatie bij Oos terend. Pas in het in 1980 verschenen rapport van de werkgroep sanering riolering en verspreide lozingen op Texel kwam naar voren dat uit milieu hygiënische overwegingen verplaatsing van de installatie voor de hand lag. Los van dat vindt het gemeentebestuur dat aan een bestemmingsplan niet zo'n star karakter mag worden toegekend, dat voor iets als het plaatsen van een zuive ringsinstallatie geen ruimte meer is. Naar de huidige inzichten is een zuive ringsinstallatie iets dat in het buiten gebied thuishoort. Spoed Omdat er spoed bestaat bij het tot stand brengen van de zuiveringsinstal latie wordt een artikel 19 procedure ge voerd en is geen klein bestemmings plan gemaakt voor het betreffende gebied. De huidige installatie in Ooster end is technisch aan vervanging toe en in feite had de nieuwe installatie bij Nieuweschild deze zomer al in werking moeten zijn. Daar komt bij dat de huidige installatie het uitvoeren van het bestemmingsplan bedrijventerrein Oos terend verhindert. Door deze installatie kunnen op het betreffende terrein geen dienstwoningen worden gebouwd. Zorgvuldig Het college is van mening dat de plaats waar de installatie komt, zorg vuldig is overwogen. Rekening hou dend met de randvoorwaarden die essentieel zijn voor een dergelijke in stallatie was een andere oplossing niet mogelijk. In ieder geval moet er een lo zingsmogelijkheid zijn voor het effluent en verder dient een dergelijke installatie verder dan 150 meter van de dichtst bijzijnde woning te liggen. Deze grens is vastgesteld door de Inspectie Volks gezondheid in Noord-Holland. De om wonenden hadden bij hun bezwaren een artikel aangehaald van Ir. Schel- tinga dat in 1977 in het blad H2O ver scheen. Volgens dit artikel is bij een installatie voor 20.000 mensen een bebouwingsgrens van 250 meter het minimum. De installatie die bij Nieuwe schild komt, wordt slechts voor 3000 inwoners gebruikt. Een 250 meter grens wordt ook door de Inspectie Volksgezondheid in Noord-Holland te ruim geacht. Bij het kiezen van de lokatie gold verder de overweging dat het verwerven van grond niet ten koste mocht gaan van kleine agrariërs en dat de grond niet te duur mocht zijn. Milieu Overigens is het college niet inge gaan op bezwaren op het gebied van milieu. Deze kunnen aan de orde komen bij een hinderwetprocedure. Het gaat nu slechts om planologische argumenten. Poule 1: Oosterend, De Koog, Oosterend (zat.) en Tex. Boys Poule 2: Texel 3, Oosterend (zat.) 2, De Koog (zat.) en Tex. Boys 2. Poule 3: Texel 4, Oosterend 2, ZDH 2 en SVC (zat.). VRIJDAG 30 JULI 191 1 Over 1981 heeft vliegveld Texel een verlies geleden van 797.607, Dit ver lies zal worden bijgepast door de aan deelhouders. Het rijk heeft 40% van de aandelen van het luchtvaartterrein in handen, de provincie 25% en de gemeente Texel 35%. De provincie heeft zijn aansprakelijkheid beperkt tot 719.000, Daarom dienen het rijk en de gemeente respectievelijk 739.043,— en 739.564,— bij te dragen in het tekort. Voor 1981 was oorspronkelijk een tekort van 799.722,— begroot. De gemeente had reeds 90% van het bedrag dat voor haar rekening kwam gesubsidiëerd, zodat er nu nog 78.164,13 moet worden bijgepast. De gebr. Lap krijgen van het College geen toestemming om in een bedrijfs- schuur aan de Hemmerkooi een kantoor met kantine te maken met een oppervlakte van 65 vierkante meter. De betreffende schuur werd door Lap eerst illegaal tot tweede bedrijfswoning ver bouwd, waarna een aanschrijving van de gemeente volgde dit weer ongedaan te maken. In deze aanschrijving werd meegedeeld dat niet alsnog een bouw vergunning zou worden afgegeven. Bij het behandelen van deze zaak wordt door de gemeente een parallel getrokken met een eerder geval van het klandestien verbouwen tot woning van een schuur. Daar werd uiteindelijk toe gestaan om 20 vierkante meter in te richten als kantine en kantoor. Ook in dit geval wil het college twintig vier kante meter toestaan. De gebr. Lap zullen daarom worden uitgenodigd een nieuw bouwplan in te dienen voor een ruimte van 20 vierkante meter. De dienst gemeentewerken zal on derzoek verrichten naar de mogelijk heid op scholen brandpreventieve maatregelen te treffen. Daardoor zou het betalen van 50% toeslag op de brandverzekeringspremie kunnen worden beëindigd. Overigens heeft de gemeente onlangs in samenwerking met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar hele verzekerings pakket, dat bij één maatschappij is ondergebracht, financieel doorgelicht. Het bleek dat Texelse gemeente-eigen dommen nog steeds op de goedkoop ste manier zijn verzekerd. Omdat alles bij één maatschappij is verzekerd, kon 20% korting op de premie worden be dongen. Incidenteel is het mogelijk sommige onderdelen goedkoper te ver zekeren, maar dan vervalt de 20% korting, zodat de gemeente uiteindelijk duurder uit is. „Herbie" is de naam voor een naar Amerikaanse begrippen vreemd autoo tje. Herbie is een klein, gedrongen wagentje, maar zijn bescheiden uiterlijk verbergt grootse eigenschappen, ook als Herbie tweedehands in het bezit komt van Jim Douglas, een jongeman die graag een vermaard coureur wil worden maar tot nu toe slechts tegen slag op zijn weg heeft ontmoet. Herbie voelt direct sympathie voor Jim en besluit zijn uiterste best voor hem te doen, waardoor Jim bij enkele races waaraan hij met Herbie meedoet op merkelijke resultaten boekt. Dit trekt de aandacht van de snobbistische rijke autohandelaar en coureur Thorndyke die besluit een poging te doen om Herbie in handen te krijgen. Hiertoe stuurt hij zijn secretaresse Carole Ben net op Jim Douglas af, maar Carole volgt al spoedig Herbie's voorbeeld en raakt ook op Jim gesteld. Dit wekt de woede van Thorndyke die nu allerlei unfaire pogingen doet om Herbie, die een geduchte concurrent op de races wordt, uit te schakelen. Herbie is echter buitengewoon taai en weet zich van alle aanslagen te herstellen. Thorndyke lijdt op deze races een paar nederlagen en besluit dan tijdens de belangrijke Eldo rado-race een definitief einde aan Herbie en Jim Douglas te maken. Het wordt bijna een strijd op leven en dood, maar Herbie slaat zich met Jim Douglas door alle moeilijkheden heen, zodat Thorn dyke tenslotte een smadelijke nederlaag moet slikken. ,,The love bug" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Alle leeftijden. ,,The love bug" is ook te zien als zondagmatinee. De prijs van een matineekaartje bedraagt 76, - per per soon. Aanvang 14.30 uur. Texelse porno In de nachtvoorstelling van City draait vandaag (Vrijdag) een sexfilm van een Texelse cineast die onder het pseudo niem Willem van Batenburg als eerste een Nederlandstalige sexfilm afleverde onder de titel ,,Pruimenbloesem". In de reclamecampagne rond de film (die overal bomvolle zalen trekt) wordt het produkt aangeprezen als Nederlands eerste volwassen sexfilm" en dat vol wassen ligt dan vooral aan het feit dat men in eigen land in staat is een rolprent af te leveren, die langer duurt dan de gebruikelijke tien minuten hard-core" sexvermaak. De Texelse regisseur en schrijver van het verhaal (eerder won hij een scenariowedstrijd uitgeschreven door de Volkskrant) zocht ook zelf zijn Hollandse acteurs en actrices uit en volgens zijn zeggen heeft Pruimenbloe- sem meer om het lijf dan een aaneen schakeling van standjes die in dit genre gebruikelijk zijn. In de landelijke pers werd ,,Van Batenburg" (ondanks het pseudoniem) geprezen om zijn durf een dergelijke film af te leveren maar verder waren de beoordelingen over het ver haal zeer uiteenlopend. Van Batenburg voert de Haarlemse actrice Diana de Koning op het witte doek als een sexlustige dame die in een huwelijk met vrije opvattingen met vogels van diverse pluimage aanpapt. Het betreft echter niet alleen sex wat de klok slaat. De echtgenote van Diana is niet altijd begrijpend en zo is ook een wilde achtervolging met auto's in Pruimen- bloesem te zien. De Texelse regisseur heeft in diverse opiniebladen verklaard geen boodschap te hebben aan de overwegens feministische stelling dat vrouwen in pornofilms worden ge dwongen tot handelingen waar ze niet achter staan. „De mensen in mijn film zijn voor een belangrijk deel zichzelf en hebben er overduidelijk lol in." De lief hebber kan het vrijdagavond vanaf 23.00 uur beoordelen in de nachtvoor stelling. De Dorpsstraat in De Koog be gint steeds meer het karakter van een permanente kermis te krijgen. Eerst was er een gigantisch lucht kussen, toen kwamen er bots autootjes bij en voor die botsautoo tjes bevindt zich nu een mechanisch paard dat door adspirant cowboys getemd kan worden. Met de meest wilde sprongen en manoeuvres probeert het paard zijn berijder van zich af te werpen en dinsdagmiddag hielden weinig jongens het dan ook niet langer uit dan enkele minuten op het woest steigerende dier. Tijdens de braderie was er over belangstelling niet te klagen, hoe wel sommigen duidelijk hun schroom moesten overwinnen voordat ze op het mechanische dier plaats durfden nemen. Getrainde leden van de Texelse zwemclub ZPC TX 71 zullen zaterd bewijzen dat er goedkopere, maar ook meer inspanning vergende method )r zijn om het Marsdiep over te steken, dan de reis met de TESO-boot. Zaterdag wordt weer de traditionele zwemtocht van Den Helder met Texel gehouden, die georganiseerd wordt door de Helderse zwemvere ging. Een zware tocht over vijf kilometer die alleen is weggelegd vc ervaren zwemmers die niet opzien tegen het zwemmen in water van graden en niet bang zijn voor kwallen. Verder dienen deze zwemmers stromingen in het Marsdiep de baas te kunnen. De Oosterenderweg is zaterdag (mor gen) van twaalf uur 's middags tot ongeveer twaalf uur 's nachts voor alle verkeer afgesloten vanaf de kruising Laagwaalderweg-Oosterenderweg tot de afslag Spangerweg. Dit in verband met het Wad-Rock popfestival dat op het sportveld van De Waal wordt ge houden. Het verkeer wordt door de organisatie verzocht om te rijden door Bargen, Spang of polder het Noorden. Verder dient men alle aanwijzingen van politie en festivalmedewerkers op te volgen. Het muziekprogramma begint zaterdag om 15.00 uur en het terrein gaat om 14.00 uur open. De kaartvoorverkoop voor de Miss verkiezing die donderdag 5 augustus in een grote tent aan de Nikadel wordt gehouden is van start gegaan. Toe gangskaarten kosten een tientje en zijn verkrijgbaar bij Cocky's Kapsalon, Mantje Mode, Drogisterij Mets en Bad- boetiek in De Koog en bij Stomerij Quickynette en Mantje in Den Burg. Alle bezoekers krijgen bij de ingang een kleine attentie uitgereikt. Zeventien meisjes, waarvan acht Texelse, hebben zich opgegeven voor de verkiezing en naast een bontshow krijgt het publiek ook een „mystery guest" te zien, waar van de naam pas op de avond zelf wordt prijsgegeven. De organisatie van het missenspektakel is van mening dat het een avond voor vooral de oudere luis teraar en kijker zal worden. Jeugd is uiteraard welkom maar het programma is wel degelijk ook op ouderen afge stemd. Voor de terugtocht van de deel neemsters van de vaste wal en mede werkers van het blad Panorama (de Miss Texel show maakt deel uit van de Miss Panorama Beach verkiezing) varen 's nachts twee kotters naar Den Helder Voor de deelneemsters wordt het overi gens een drukke dag want ze zullen naast het optreden in de tent bijna de hele dag in touw zijn met een ploeg foto-journalisten die zullen pogen de mooiste meisjes op de mooiste plekjes van Texel op de gevoelige plaat vast te leggen. Logisch dus dat niet alle leden van ZPC TX '71 mee zullen doen aan deze tocht. Er zijn acht leden, die een gede gen buitentraining hebben gehad in de Waddenzee en samen met vijftig andere zwemmers hopen ze na vijf kwartier zwemmen op de Hors aan te komen Het vertrek is om 10.25 uur bij Lands End, dus de eerste zwemmers mogen tussen half twaalf en kwart voor twaalf op de Hors worden verwacht. In tegenstelling tot het vertrek bij Den Helder, waar altijd veel publiek aanwezig is, gaven in voorgaande jaren weinig mensen blijk van belangstelling bij de aankomst op de Hors. Door de Texelse zwemclub wordt gehoopt dat die belangstelling dit jaar groter is. Veiligheidsmaatregelen Uiteraard zijn ook dit jaar de nodige veiligheidsmaatregelen genomen. Er varen kleine boten mee die elk bemand Het college is voornemens mede werking te verlenen aan een artikel 19 procedure in verband met enkele kleine wijzigingen in de bouwplan nen van de Kaskovereniging. Het gaat om enkele wijzigingen in typen huizen en veranderingen in de groot ten van de kavels. Over het alge meen zal minder grond worden gekocht door Kasko, maar op advies van het Grondbedrijf blijft de grond prijs op 7103,— per vierkante meter gehandhaafd. Willen de Kasko- plannen slagen dan is het noodzake lijk dat de huizen in de premie-A sfeer worden gerealiseerd. Een hogere grondprijs is daarbij niet mo gelijk. Door de Kaskovereniging zullen 43 woningen worden gebouwd, hoewel er op het ogenblik maar 37 kopers zijn. Het college vindt het te prijzen dat men toch 43 woningen wil bouwen, omdat op deze manier een betere stedebouw- kundige eenheid ontstaat. Mocht het niet lukken voor de resterende zes woningen kopers te vinden, dan zal als nog moeten worden besloten slechts 37 huizen te bouwen. Het kavelplan blijft daarbij gehandhaafd. zijn door een schipper en een lid van Koninklijke Nederlandse Bond tot I Redden van Drenkelingen. Verder sta de boten in radiocontact met de wal. Een week later, op zaterdag 7 augi tus vindt de prestatietocht van D Helder naar de Razende Bol plaa Ook aan deze tocht zal door Texe deelnemers worden meegedaan. In v band met vakanties vervallen de o< tendtrainingen van 31 juli en 7 augi tus. rt U Afgelopen zondag kwamen de Texe oude en jonge duiven met redelijk w ,'a terug uit Moescron (280 km). De uis was als volgt. Oude duiven: Sj. Feenstra 1, 3, 4; Daalder 2; A. M. Keijzer 5. Jonge duiven: Sj. Feenstra 1, 2, 4, M. Daalder 3, A. M. Keijzer 5, 7. g Zondag 1 augustus speelt Texla eerste honkbalwedstrijd na de zor en stop. Tegenstander is Odin 2 Heemskerk. Het zal geen eenvoudc opgave worden voor Texel. Het ee team van Odin is namelijk opgehever sindsdien is Odin 2 aan een opvalle jc opmars begonnen. De wedstrijd bein om 14.30 uur op het terrein van Texi e Boys aan de Haffelderweg. la Op 3 augustus begint training voor SVO senioren weer. A >v vang 19.00 uur. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse shilling Italiaanse lires Spaanse peseta 100= 7109 100= 7 100= 7 38 100= 7 42 aa 100= 7129 100 1 1 100 10.000 100 3d 15 ij 1£ (Advertentie I.M.) - Kranten, tijdschriften en ander oud papier hoort NIET in de vuilniszak. Bewaar het voor de verenigingen! Gouden oorknopjes, van 39,50 voor24,50 Zilveren slavenarmbanden, 4 mm breed, van 29,50 voor18,50 6 mm breed, van 45,— voor29,50 Jongens- of meisjeshorloge, volanker, 15-steens, van 49,50 voor34,50 Casio Quartz jongenshorloge, van 49,50 voor39,50 Horloger Juwelier Weverstraat 34 Oen Burg (02220) 2912 2;

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2