Zuidema-race op zaterdag 7 augustus 02220 - 2066 Weinig respons op schouwburgenquête Toertocht over Texel Klaverjasdrive op maandag Het toilet als schuilplaats Orgelconcert van Jaap Kroonenburg Auto uit verkeer Aanrijding op Nikadel Auto weggesleept Aanrijding met lichte schade Uit de bocht gevlogen Apotheek langer open Het nieuwe alarmnummer van brandweer en ambulance is Recreatieterrein wordt uitgebreid Doorgereden na aanrijding Doorgereden en gepakt Gemeente koopt schilderij van Blok van de Velden Diefstallen Lichte schade bij aanrijding IJDAG 30 JULI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De enquete die de Welzijnsstichting heeft gehouden over de animo voor schouwburgbezoek in Den Helder en op Texel en waar ook in deze krant een enquêteformulier voor is gepubliceerd heeft niet zoveel respons gehad. De stichting heeft 111 ingevulde formulie ren ontvangen waarbij 102 mensen (die soms ook namens gezinnen spraken) te kennen gaven theater of muziekactivi- teiten op Texel op prijs te stellen. Bij de voorkeuren voor voorstellingen in Den Helder scoorde cabaret en ope rette het hoogste met 67 gegadigden. Ook blijkt er vrij veel belangstelling voor musicals (62) en beroepstoneel (40). Ook wat betreft Texelse voorstellingen scoorde cabaret, toneel en operette hoog. Wat betreft het bezoeken van tentoonstellingen gaven 36 geënquê teerden te kennen geïnteresseerd te zijn in kunsttentoonstellingen en 30 in infor matieve exposities. Twintig personen vonden de mogelijkheid tot exposeren op Texel voldoende en 36 wilden graag een uitbreiding. Genoeg Toerclub Taxi 2000 organiseert zon dag een toertocht over de afstanden 30 en 60 kilometer die voert langs vele mooie plekjes op Texel. Er kan gestart worden om 12,00 uur en de laatste controle sluit om 17.00 uur. De startplaats is in de Warmoes straat in de garage bij Taxi 2000. Het inschrijfgeld bedraagt voor volwassenen 75,— en kinderen tot 16 jaar betalen 73, De organisatie hoopt op vele deelnemers en goed weer. Vrijdag (vandaag) wordt in Chinees restaurant Azië de laatste klaverjasdrive gehouden. Vanaf 2 augustus zal er elke maandagavond klaverjas gespeeld wor den in Azië. De drives die om 20.00 uur van start gaan staan ook open voor toeristen en er zijn elke avond diverse prijzen te winnen Een 36-jarige Texelse automobilist werd woensdagmorgen om half vijf aangehouden wegens het rijden onder invloed. Na het afnemen van twee blaasproeven was er aanleiding ook een bloedproef af te nemen. De bestuurder stemde hiermee in maar bij een arts aangekomen weigerde hij alsnog deze proef. Daarop moest de bloedproef .bevolen" worden waarvoor de hulpofficier van justitie van het bureau moest komen, moest komen. De Texelaar sloot zich echter op in het toilet en weigerde pertinent om deze ruimte te veriaten, waar na de toiletdeur uit de scharnieren werd gehaald. Na het voorlezen van het wettelijk bevel bleef de automobilist bij zijn weigering wat betekent dat de Texe laar voor de rechter zal moeten ver schijnen om zijn daden te verklaren. Wel werd op basis van de blaasproef een rijontzegging van acht uur opge legd. Volgende week woensdag vanaf 20.15 uur zal het orgel van de N.H. kerk te Oosterend worden bespeeld door de Maassluise organist Jaap Kroonenburg. Medewerking geeft de bas-bariton Hen ry Blackmon. Jaap Kroonenburg ont ving zijn opleiding van o.a. Kees Borne- wasser, Jan J. van de Berg en Feike Asma. In mei 1981 behaalde hij het solistendiploma Orgel C aan het Rotter dams Conservatorium bij André Ver woerd. Hij was organist in St. Pancras en Heiloo en is nu, naast Feike Asma als eerste organist, tweede organist van het monumentale orgel van de Grote Kerk te Maassluis. Hij is regelmarig via de radio te beluis teren en geeft even regelmatig concer ten aoor net neie iana. z.ijn eerste soio LP kwam in 1979 uit bij Cantilene te Zwanenburg met koraalbewerkingen van Nederlandse componisten uit de 19e en 20e eeuw. In april 1980 ver scheen zijn tweede LP. Deze orgelplaat, met variaties op Valerius' Gedenck- klanken" kwam uit ter gelegenheid van de troonswisseling. Jaap Kroonenburg is vast begeleider van het Henry Black mon koor te Maassluis. Henry Blackmon, conertzanger en dirigent, behaalde zijn graad aan de Howard University van Washington D.C. in 1951 Eerder bezocht hij de Shaw University van Raleigh, North Carolina. Hier werd hij na zijn studie aangesteld als docent. Met de uitvoe ring van ,,Porgy en Bess" door een Amerikaans gezelschap kwam hij, op wereldtournee, voor het eerst in Ne derland. Zijn stem maakte diepe indruk in heel Europa. Dit resulteerde in een officiële uitnodiging van de ,,Unioin Internationale des Amis du Bel Canto". Henry Blackmon debuteerde op ver schillende plaatsen in Europa, o.a. in Diligentia te Den Haag in 1957. Spoedig daarna werd hij benoemd tot Director of Music van de Amerikaanse Protestantse kerk van Den Haag. Reeds tien jaar is hij dirigent van het toen nog Maassluis Jongerenkoor" waarvan de naam bij het tienjarig jubileum werd omgedoopt in het Henry Blackmon koor" Het programma van het concert luidt als volgt: Orgel: 1. Variaties over ,,Wie maar de Goede God laat zorgen" G. Böhm. Zang: 2a. ,,Ja, Ja, ich kann die Feinde schalgen" (Kantate 57 ,,Selig ist der Mann"); 2b. ,,Dignare, O Domine" (,,Dettinger te Deum") G. F. Handel: 2c. ,,The Lord worketh wonders" (Ju das Maccabeus) G. F. Handel Orgel: 3a. Adagio in Es, G. F. Handel; 3b Gavotte in a, M. Camidge; 3c. Le Coucou, Cl Daquin Zang: 4a. Busslied, L. van Beethoven; 4b. ,,Es ist genug", F. Mendelssohn Orgel: 5a, Méditation, C. Franck; 5b. Grand Choeur, C. J. Grey Zang: 6a. De Blin' man stood on de road an' cried, bew. A. Johnson; 6b. Po' mo'er got a home at las', bew. H. Johnson; 6c. City called Heaven, Tradi tioneel; 6d On ma journey, bew. E. Boatner Orgel: 7. Simphome Concertante, G. Lasceux. Op de vraag of nog andere evene menten op Texel georganiseerd moeten worden kwamen vrij veel reacties waar bij veelal een artiest of gezelschap werd genoemd. Gevraagd werd verder o.a. om open speeldagen voor muzieklief hebbers (een speelavond van Musica Texla was onlangs een groot succes), een ouderwets toneel-blijspel, lezingen zonder dia's, poezie-avonden door Texelaars, dansavonden voor gehuw den met levende muziek, kindermid dagen met een beroepsgezelschap, popconcerten, poppentheater, straat toneel, voordrachtkunstenaars, optre den militaire kapel en iemand die kenne lijk geen uitbreiding van culturele uit gaansmogelijkheden wenste had inge vuld ,,geef eigen verenigingen een kans. We hebben genoeg." Dinsdag nam de politie een auto uit het verkeer die eigendom was van een Texelaar. De wagen vertoonde allerlei gebreken en is voor technisch onder zoek in bewaring genomen. Dinsdag deden zich op de Nikadel twee lichte aanrijdingen voor met mate riële schade. Een 19-jarige toerist uit Badhoevedorp botste bij het achteruit rijden op de Nikadel tegen een perso nenauto van een Duitser. Beide wagens hadden lichte schade. Door een uitwijkmanoeuvre voor een tegenligger op de verbindingsweg tussen de Nikadel en het parkeerterrein reed een 24-jarige automobilist uit Utrecht tegen een geparkeerde auto. Ook hier ontstond lichte schade. De politie heeft maandag een auto weggesleept die al enige tijd hinderlijk stond geparkeerd in de Parnassiastraat in De Koog. De personenauto was zo-, danig geparkeerd dat de bevoorradings auto van de A O supermarkt er niet langs kon. De auto moest tegen beta ling van sleep- en stallingskosten (7250, door de eigenaar worden teruggehaald. Het is dit seizoen de vierde maal dat de politie een auto laat wegslepen. Maandag deed zich op de parkeer plaats van Paal 21 bij De Koog een lichte aanrijding voor. Een 51-jarige automobilist uit Surhuisterveen wilde de parkeerplaats afrijden en werd niet gezien door een 25-jarige automobilist uit Gorredijk die op hetzelfde moment een parkeervak uitreed. Woensdagmorgen om twintig voor vijf vloog een 42-jarige Texelaar met zijn auto uit een flauwe bocht van de Pontweg ter hoogte van de afslag Gasthuisstraat. De auto belandde links van de weg in de berm en velde enige bomen. Toen de politie en ambulance bij de auto arriveerde, lag de bestuurder zwaar gewond naast de auto die total loss was. De Texelaar werd meteen naar het Gemini-ziekenhuis vervoerd. De poli tie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeval en er is een bloedproef afgenomen. De Texelse Apotheek, Weverstraat 95, Den Burg, is vn maandag tot en met vrijdag nu geopend van 8.30 - 21.00 uur. Jaap Kroonenburg Burgemeester en wethouders staan niet onwelwillend tegenover een verzoek van architectenbureau Texel namens mevrouw Kranenburg-Eelman te Den Burg om medewerking te verle nen aan de uitbreiding van recreatie terrein Bregkoog bij De Koog met bijna twee hectare. Het terrein Bregkoog heeft in het bestemmingsplan Buiten gebied de bestemming Kampeer- en caravanterrein. Het is mogelijk dit soort terreinen met twee hectare uit te breiden, wanneer bepaalde in het be stemmingsplan genoemde bezettingen worden overschreden. Op het recreatie terrein Bregkoog staan twee keer zoveel caravans als in het bestem mingsplan is aangegeven en daarom is er alle reden voor uitbreiding. De uit breiding vindt plaats op grond met een agrarische bestemming en daarom is een wijziging van het bestemmings plan noodzakelijk. In september zal het terrein door de gemeente worden ge ïnventariseerd, zodat dan een opzet van het terrein kan worden gemaakt. Een personenauto van een 49-jarige Duitse toerist, die op het Achterom stond geparkeerd, werd maandagmid dag aangereden. De dader reed door en de eigenaar ontdekte, nadat hij een uurtje in Den Burg had gewinkeld, een fikse deuk in het rechterportier. Maandag kreeg de politie melding van een aanrijding, die zaterdag plaats vond en waarbij de dader eveneens was doorgereden. Het betrof een per sonenauto die op de parkeerplaats bij het Westerslag stond. Een toerist uit Hagen deed aangifte van schade aan de rechtervoorzijde van de auto. Een vijftienjarige inwoner uit Utrecht reed op een fiets en kreeg geen voor rang van een bromfiets waardoor de fietser viel. Bij de politie kon het slacht offer een duidelijke omschrijving van de dader op de bromfiets geven. Na on derzoek bleek het een 16-jarige jongen uit Haastrecht te zijn die op Texel kampeerde. Er werd proces verbaal opgemaakt. De gezelligste en meest historische ielerronde van Texel, de Zuidemarace, ordt dit jaar op zaterdag 7 augustus ïrreden. Dit evenement dat in de vijf- ger jaren ontstaan is rond de verjaar- ag van Cees Zuidema kreeg na een irugval in de zeventiger jaren (toen de inde niet werd gehouden) enkele jaren sleden weer een nieuwe start en dat an natuurlijk nergens anders dan in De ocksdorp. Vorig jaar had de race wer- ilijk weer zijn oude glorie en sfeer te akken en het ziet er naar uit dat het 7 agustus niet anders zal zijn. De wissel- ofee wordt verdedigd door Hans oorn die gezien zijn resultaten van dit rielerseizoen zeker weer een grote anshebber is. Daarbij krijgt hij, meer dan in voor- aande jaren, te maken met concur- intie van de vaste wal want de or- anisatie, de dorpscommissie De Cocksdorp en de Wielervereniging Texel houdt de race dit jaar al om 19.00 uur zodat deelnemers van de overkant nog dezelfde avond met de boot naar huis kunnen. De grote" race voor racefietsen speelt zich af op het 2,5 kilometer lange parcours Kikkertstraat, Langeveldstraat, Vuurtorenweg en het Molenbos. Er worden 20 ronden gereden zodat 50 kilometer moet worden afgelegd. De damesrace start even na 19.00 uur en deze groep rijdt tien ronden. Het ge zelligst is natuurlijk de dikke banden race waaraan een ieder met een beetje longinhoud en doorzettingsvermogen aan mee kan doen. Deze wielerstrijd voor ,,toerders" en „eendagsvliegen" start om 20.30 uur en er moet 7,5 kilometer gefietst worden. Inschrijven voor de wedstrijden is op 7 augustus mogelijk in het Eierlandsche Huis vanaf 17.00 uur. Het college heeft besloten voor 72200,— een schilderij te kopen van de Texelse schilder Blok van de Velden. Het gaat om een gezicht op de Slufter dat in 1951 werd geschil derd en dat 90 bij 120 centimeter groot is. De vraagprijs voor dit schilderij bedraagt 72800,—, maar zonder de Heijdenrijklijst is de prijs zeshonderd gulden lager. Het college besloot het kunstwerk zonder lijst te kopen. Het schilderij wordt gekocht van kunsthandel René Smithuis uit Castricum. De aankoop werd vooral warm aanbevolen door wethouder Blanken, die vindt dat het schilderij in de raadzaal moet komen te hangen. Minder enthousiast is het college over een wandkleed van de Schotse kunstenares Jennifer Clarke, dat even eens de Slufter als onderwerp heeft. De commissie kunstaankopen was niet onder de indruk van het geheel; saai van kleur, somber, technisch zwak en een slechte afwerking, waren enkelen van de opmerkingen over dit werk. De gemeente heeft er dan ook geen 71650,— voor over. Het wandkleed werd met Texelse materialen gemaakt: juthout en Texelse wol en is 180 bij 120 centimeter groot. Hat „comitee" dat de race jureerde en het aantal ronden bijhield. Tegenwoordig geschiedt dot vanuit een wagen en de hoge hoeden zijn verdwenen, maar verder is er niets veranderd. Ook de afgelopen dagen mocht Texel zich „verheugen" in een groot aantal diefstallen. Een meisje uit Stedebroek, die hier op vakantie was, raakte maandag al haar vakan tiegeld, zevenhonderd gulden, kwijt toen ze haar schoudertas met porte monnee in een horecagelegenheid in Da Koog „twee tellen" onbeheerd achter liet. Een toerist uit Utrecht mocht na een etentje in een restaurant in DenBurg constateren dat zijn jasje met auto sleutels was verdwenen en dinsdag miste een jongen uit Apeldoorn een fototoestel uit zijn tent. Deze stond op een camping bij De Koog. In de nacht van zondag op maandag werd uit een tent op een camping bij De Koog een leren jasje, een Sony walk-man en een fles jenever gestolen. De spullen waren eigendom van een 17-jarige vakantieganger uit Loenen. Uit een strandhuisje op het strand bij De Koog werden in de nacht van zaterdag op zondag een blauwe trui, drie badhanddoeken en een deken gestolen. Deze badartikelen waren eigendom van een Duitse toerist. Woensdag werd een auto die in Den Burg stond geparkeerd, opengebroken met een scherp voorwerp. De inbre kers namen twee helmen, een foto camera en een jasje mee. Een auto van een vakantieganger uit Rheden die op de Brink in De Koog stond geparkeerd liep schade aan een portier en slot op bij een poging tot braak. Met eveneens een scherp voor werp is getracht het portier open te breken maar dit leverde alleen een kapot autoslot op. Scouting haalt zaterdagmorgen vanaf 10.00 uur oud papier en oude schoenen op in heel de wijk Noord-West. Een ieder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Zaterdag wordt in De Waal oud papier opgehaald vanaf 13.30 uur. Een ieder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Op de kruising Laagwaalderweg- Hogereind bij De Waal deed zich maan dag een aanrijding voor. Een 72-jarige Texjlse automobilist reed vanaf het Hogereind de kruising op en zag daarbij een auto die bestuurd werd door een 38-jarige toerist uit Emmeloord niet. Deze wilde rechtsaf slaan en verkeerde in de veronderstelling dat de Texelaar bleef staan. Een botsing was het gevolg waarbij beide auto's enige schade op liepen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9