Cjrocn c2jwartsjexels in het hart-, Texels Belang en VVD kiezen voor het Pakt Niet meer,spelen beneden 16jaar Georgisch team in Gamma kersttoernooi? Le vensge vaarlijke Orka bleek grap Gokverslaving wordt probleem Georgische oud-strijders naar Texel Verleden verbrand Politie vond drugs bij inwoner Den Burg JAARGANG Nr. 9700 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 ictie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266. its Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg. tel. (02220) 4988 Oosterhof is tot 30 augustus met vakantie advertenties, abonnementen, etc. eveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, x>n (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34 60.398 Klaas Barendregt (VVD) Daan We/boren (Pakt) Daan Schilling (Texels Belang) tie. Het Pakt zal geen medewerking geven aan de aanpassing van de veer havens waardoor het volledig gebruiken van de dubbeldekker Molengat wordt mogelijk gemaakt. Bij voorbaat legt het Pakt er zich echter bij neer dat de Piet Zagers .ongewenst..... Jij de onderhandelingen over de samenstelling van het nieuwe lege van B en W heeft zich gisteravond een verrassende ont- tkeling voorgedaan: Texels Belang en WD hebben hun voorkeur gesproken voor het Pakt en hebben daarmee het CDA laten vallen, t staat daardoor vrijwel vast dat het nieuwe college zal bestaan uit an Schilling (Texels Belang), Klaas Barendregt (VVD) en Daan ilboren (Pakt). eze ontwikkeling is verrassend om- de bij de onderhandelingen betrok- partijen op puur programmatische nden hun voorkeur zouden hebben leven aan het CDA. Dat het Pakt h een wethouder kan leveren is dan het gevolg van het feit dat Texels ang zeer verbeten is op het CDA en irom geen wethouder van die partij in college wil hebben. Het CDA wordt een onbetrouwbare partner be- ouwd. De VVD was het hiermee niet s en wilde wél met een CDA-man :ee gaan. maar moest Texels Belang zijn zin geven omdat Texels Belang Iers zou afhaken en in de oppositie komen, wat zeer ongewenst werd icht. Al in een vroeg stadium had de D verklaard alleen in het college ing te willen nemen als ook Texels ang een wethouder zou leveren. )e harde weerstand van Texels Be- 3 jegens het CDA bepaalde daarom WD/Texels Belang overleg dat gis- ivond ten huize van VVD onderhan- aar Gerbrand Poster werd gehouden. meerderheid van de aanwezigen ak zich uit voor het Pakt als partner in dagelijks bestuur van de gemeente, afkeer van Texels Belang jegens het A was nog niet eerder duidelijk leken. Anders zou nooit ernstig met CDA zijn onderhandeld. meerderheid die aanpassing wél wil. De veerdienstkwestie wordt daarom in het programma van het college open ge houden. Voor de rest staan er vrij harde afspraken in, onder andere met betrek king tot het financieel beleid, het beleid op het gebied van de ruimtelijke orde ning en het personeelsbeleid. Het finan cieel beleid houdt onder meer in dat geen enkele belasting meer dan trend matig zal worden verhoogd, het per soneelsbeleid voorziet in een perso neelsstop en het R O beleid houdt onder meer in dat overleg met het rijk inzake de landschappelijke toekomst van Texel alsnog wordt afgewezen. Slotoverleg VVD en Texel Belang hebben ge constateerd dat het Pakt bereid is met deze zaken akkoord te gaan en willen op hun beurt graag een aantal Pakt-ver- langens aan het programma toevoegen Voor zover er nog plooien zijn glad te strijken zal dat de komende dagen ge beuren in overleg tussen Schilling, Ba rendregt en Welboren. Verwacht wordt dat het programma over een week defi nitief zal vast staan, waarna de hand tekeningen er onder kunnen worden gezet. Het spreekt vanzelf dat de Eenstemmig !oals bekend zal het nieuwe college programcollege zijn. De drie wet- jders moeten het eens worden over i aantal voor het gemeentelijk beleid angrijke punten. De laatste weken is )leken dat het Pakt bijna alle punten door VVD en Texels Belang zijn igevoerd kan onderschrijven. Een zondering vormt de veerdienstkwes- Burgemeester J. A. Engelvaart zal waarschijnlijk besluiten tot het instellen van een leeftijdsgrens voor het gebruik van speelautomaten in speelautoma- tenhallen. Jongeren onder de 16 jaar zullen zich met ingang van een nader te bepalen datum niet meer met de auto maten mogen bezig houden; wat bete kent dat Texel zal vooruitlopen op een in aantocht zijnde wettelijke regeling. :r is een kans dat aan het jaarlijkse mma zaalvoetbaitoernooi dat in de stperiode wordt gehouden, zal wor- i deelgenomen door een team van de reldberoemde voetbalvereniging Dy- no uit Tiblisi, de hoofdstad van de wjetrepubliek Georgië. Via de Rus- he ambassade is een uitnodiging ir Tiblisi gestuurd. Deze uitnodiging door burgemeester J. A. Engelvaart plaatse mondeling worden bekrach- d waarbij hopelijk direct duidelijk zal rden of de Georgiërs in december ir Texel zullen komen. iurgemeester Engelvaart en zijn uw gaan tegen het eind van deze and een week naar Georhië, op uit- iiging van de voorzitter van de ver ging die zich bezig houdt met cultu- contacten tussen deze Sowjet- lubliek en het buitenland. Russen en orgiërs hebben meerdere malen laten ken in het bijzonder contacten met tel op prijs te stellen. Als gevolg van opstand van de Georgiërs in april 15 is in Georgië vrij veel over Texel en Texelaars bekend. Dat bleek onder er toen Dynamo Tiblisi vorig jaar naar 3 Hand kwam om tegen Feijenoord te itballen. Toen al rees het idee om ook Texel een wedstrijd te spelen, maar dat was toen niet te organiseren. Wel kwamen enkele bussen met Georgische supporters naar Texel voor een bezoek waarbij kennis werd gemaakt met de burgemeester. Dat leidde tot een uit nodiging aan het burgemeestersecht paar om naar Georgië te komen, waarbij de burgemeester zelfs te kennen mocht geven waar zijn belangstelling in het bijzonder naar uitging. Engelvaart heeft laten weten vooral in de Georgische cultuur geïnteresseerd te zijn. Het ziet ernaar uit dat het bezoek een enigszins officieel karakter zal krijgen met onder andere een kranslegging. Dat laatste kan worden geconcludeerd uit het feit dat de burgemeester het verzoek heeft gehad een graflint in de Texelse kleuren mee te brengen. De heer Engelvaart zal in ieder geval de Nos-documentaire ,,Sondermeldung Texel" (die Dick van Reeuwijk maakte over de opstand) meenemen om deze in Georgië te ver tonen. Verwacht mag worden dat ook een ontmoeting met oud-strijders op het programma zal staan. De burgemeester die via Moskou naar Tiblisi reist, zal het cultureel verdrag dat Nederland en de Sowjetunie hebben gesloten bestuderen om na te gaan in hoeverre de contacten tussen Texel en Georgië kunnen worden uitgebouwd. De exploitant van de automaten is verantwoordelijk voor de naleving van deze voorlopige regeling; hij alleen is strafbaar als zich toch kinderen in de automatenhal bevinden. Als de wette lijke regeling van kracht wordt, zijn zowel de exploitant als de betrokken jeugdige overtreder strafbaar. Alvorens een definitief besluit te nemen wil burgemeester Engelvaart weten hoe de raadscommissie algemene zaken over de leeftijdsgrens denkt. De commissie vergadert hierover woensdag (morgen) aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Verslavend Om een leeftijdsgrens van 16 jaar is gevraagd door de sectie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstichting. Daar is men bezorgd over het grote aantal jeugdigen dat in speelautoma- tenhallen rondhangt. Gebleken is dat verschillende jongeren in financiële moeilijkheden raken door de verslaven de werking van speelautomaten. Het zakgeld is vaak niet toereikend voor dit vermaak. Zolang de leeftijd van 16 jaar niet is opgenomen in de herziene Wet op de Kansspelen staat het de gemeente vrij zo'n leeftijdsgrens zelf te stellen. Dat kan gebeuren door het opnemen van een voorwaarde in de exploitatiever gunning. Een leeftijdsgrens stellen voor de toegang tot horecabedrijven, waarin de speelautomaten zijn geplaatst, is geen haalbare kaart. Controle op de na leving van de nieuwe maatregel is overi gens niet eenvoudig. De politie heeft al laten weten zich daarmee niet te kunnen bezig houden: de exploitant zelf zal ver antwoordelijk zijn voor de controle op de leeftijd. De leeftijdsgrens geeft de politie wel de mogelijkheid tot optreden als zich met jongeren problemen voor doen, terwijl een incidentele gerichte controle-actie door de politie ook niet is uitgesloten. gemeenteraad uiteindelijk zal bepalen hoe het college er uit zal zien. Er moeten zich echter wel heel bijzondere ver wikkelingen voordoen, wil er nog ver andering komen in de collegesamen stelling zoals deze zich nu laat aanzien. Twee Georgiërs die in april 1945 op Texel hebben deelgenomen aan de op stand tegen de Duitsers, brengen vol gende week een bezoek aan Texel. Het zijn Eugeni Artemidze (destijds de po litieke commissaris in het Georgische bataljon) en Micha Mozerelia. Ze lo geren bij een relatie in Purmerend en gaan vandaar voor enkele dagen naar Texel. In het niet openbaar toegankelijk deel van de Slufter werd door vogel wachters van Staatsbosbeheer zondagmiddag een 27-jarige Engels man aangetroffen die zich niet kon legitimeren. Ofschoon later zou blij ken dat de papieren van de man in orde waren en hij beschikte over een paspoort en een verblijfsvergun ning, kon de man deze papieren niet tonen omdat hij ze verbrand had. Tegenover de politie verklaarde hij deze daad met het argument dat hij een nieuw leven wilde beginnen. De man verbleef al enige tijd op Texel en had geen geld meer over. Hij leefde van water en bramen en zag er onverzorgd uit. De Engelsman is overgedragen aan de vreemdelin genpolitie te Amsterdam. Twee bemanningsleden van de strandpost bij Paal28met de houten orka- vin Vreemde verschijningen voor de Nederlandse kust die voor een groot landelijk ochtendblad al spoedig aanleiding waren om te schrijven over ,,een Orka die ge- De Texelse politie heeft don derdag een grote hoeveelheid drugs gevonden in het huis van een 24- jarige inwoner uit Den Burg. Er werden uitsluitend soft drugs aan getroffen die voor een deel door de man zelf waren vervaardigd van hennepplanten die hij in zijn tuin kweekte. Verder werd een aantal hasjblokjes in de woning aange troffen. De Texelaar had de drugs voor een deel voor eigen gebruik in huis, maar ook beschikte hij over een vaste kern van Texelse af nemers. waaronder enkele zeer jeugdigen. Om alle hasj en hennep op te sporen, maakte de politie gebruik van een hasjhond uit Breda. Dergelijke honden zijn dermate ge traind op de geur van verdovende middelen dat ze zonder probleem de plekken aangeven waar drugs verstopt zijn. De politie heeft de indruk dat veel recente gevallen waarin door jeugdigen drugs wer den gebruikt, met het aanhouden van deze Texelaar zijn opgelost. De hasjhond is met zijn begeleiders donderdagavond door een boot van de rijkspolitie terug naar de vaste- wal gebracht. Op grond van de goede ervaringen is de politie van plan vaker met zo'n hond opspo ringswerkzaamheden te verrichten. Door het combineren van verschil lende jeugdzaken is de politie op het spoor gekomen van de drugsverko per. Het onderzoek werd verricht onder leiding van groepsrecher- cheur L. Nijhuis. vaar/ijk kan zijn voor mensen", hebben de Texelaar Kees Klaassen [20) en zijn vrienden Berry BriHe- mans [22) uit Woerden en Theo Verstappen (23) uit Maashees het idee geleverd voor een grap. Op een vlot monteerden ze een houten vin van een meter hoog die daarna zwart geverfd werd. Het vlot werd van onderen met zandzakken ver zwaard zodat het geheel recht overeind zou blijven drijven en daarna werd de ,,Orka" donder dagochtend om vijf uur te water gelaten. Dat gebeurde door Kees Klaas sen, niet te ver van zijn woonplaats De Cocksdorp. Terwijl zijn vrienden aan een lange lijn contact met hem hieldenzwom Klaassen 150 meter in zee, terwijl hij de vin voor zich uit duwde. Eerst was het de bedoeling de vin te verankeren maar toen dit met lukte werd besloten het ver vaarlijk uitziende vlot los in zee te laten dobberen. De actie werd gedageslagen door enkele vroege sportvissers die het een geslaagde grap vonden en dus in het complot werden betrokken. Nog dezelfde dag zorgde de houten Orka voor veel consternatie, het vlot dreef eerst in zuidelijke richting langs de Slufter en De Koog waar veel mensen plotseling verstard met een verrekijker in de richting van de horizon keken, elkaar aanstootten en wat giechelig besloten verder maar van zwem- plannen af te zien. Ook de bad- meesterspost bij paal 20 zag de vin in de verte langskomen. De heer Sluis van deze post zegt geen ogenblik aan een Orka te hebben gedacht. Daarvoor waren de be wegingen te onnatuurlijk. Boven dien, als er een Orka of een dolfijn zwemt dan verwacht je af en toe iets te zien spuiten, maar dat was hier niet zo.Na zijn eerste om zwerving dreef de houten Orka weer in noordelijke richting, alwaar de bemanning van strandpost 28 de stoute schoenen aantrok en met een vlet in de richting van het monster" koerste. Voorbereid op een situatie zoals die regelmatig te zien was in de bloedstollende film „Jaws" voeren ze op de vin af, tot ze zagen dat het geheel niets anders dan een vlot was. Op dat moment bestond nog onduidelijkheid over de vraag hoelang het vlot in zee lag en of het misschien toch de ,,Orka" was die onder meer voor het strand van Wassenaar en Callantsoog was waargenomen. Gezien het feit dat het vlot dezelfde dag te water was gelaten, moeten zich bij Callants oog en Wassenaar dus andere ver schijnselen hebben voorgedaan. Vermoedelijk was daar sprake van een uit de koers geraakte witsnuit- dolfijn zoals die onlangs ook op het Texelse strand aanspoelde. Een andere dolfijn die enkele dagen terug op het Noordhollandse strand aanspoelde is naar het dolfinarium in Harderwijk gebracht. Do drugsvangst van de Texelse politie. Behalve zakjes met hash, verschillende soorten hashpijpen en een weegschaaltje voor het afwegen ven de juiste hoeveelheden, werden ook de gedroogde hennepplanten door de politie in beslag genomen. Op de foto de polidemensen P. van der Heide en A. Rorije die onder leiding van groepsrecherceur fiijenhuis de drugsverkoper wisten aan te houden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1