Groen '^wartsjexels in het harL, Gebroeders Van Dijk vissen anders Kat terroriseert buurt Partijtop PvdA naar Texel Aan de dood ontsnapt Nieuwe „Johannes Jan" in gebruik genomen vernielingen GRATIS ULI 11% DRUKKER )AN VORIG JAAR 0.000e bezoeker in Ylaritiem Museum ONVREDEOVER WETHOUDERSKEUS Jongetjes staken duinen in brand De nieuwe Johannes Jen loopt na de officiële proefvaart de haven van Oudeschild binnen met aan bpord vele genodigden. Straks, in de dage lijkse praktijk, zijn er vier opvarenden: schipper Bram van Dijk, stuurman Kees van Dijk en de matrozen Jans Grit en Erik Poortman. 98; NSDAG 10 AUGUSTUS 1982 lactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel (02228) 266, 'rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208. is Oosterhof is tot 30 augustus met vakantie >r advertenties, abonnementen, etc.: geveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, foon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 96e JAARGANG Nr. 9702 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34 60 398. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Aktie Tankslag Texel .aat uw oude olietank onscha Jelijk maken. 3lie uit uw tank maar in de grond rost u wèl geld. Verontreinigdeg jrond weghalen loopt nu eenmaal n de papieren. Rust roest Vul dus ingevoegde= antwoordkaart in, en stuur deze in= naar het Gemeentebestuur vang Texel. Geen folder met antwoordkaart ins deze krant gevonden? Haal deze op het gemeentehuis, ofg bel even (02220) 3041, toestel 145 g lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3at de toeristische drukte in de af lopen maand aanmerkelijk groter was n in juli 1981 blijkt ook uit de ver- erscijfers van TESO en de daaruit af eiden aantallen .vreemde'' auto's op I eiland. Het aantal overnachtingen niet- Texelse auto's bedroeg 2.648 tegen 191.637 in juli 1981. Uit- ande van een gemiddelde bezetting n drie personen per auto betekent dit 7 944 toeristische overnachtingen te- n 574.911 in juli vorig jaar, een stijging a bijna 11%. Ondanks deze groei in de afgelopen iker. is het vervoer bij TESO over de ■ste zeven maanden van 1982 achter bleven bij 1981. Van januari tot en )t juli werden 368.677 auto's (per- nenauto-equivalenten) vervoerd te- n 381.025 in 1981, een teruggang rhalve van 3,24%. Deze cijfers be- stigen de mening van de TESO- ectie dat de teruggang van het ver- ar meer wordt veroorzaakt door de lemene economische amlaise dan or het wegblijven van toeristen. Het Maritiem Museum te Oudeschild tving woensdag de 20.000e bezoeker n dit jaar. Deze mijlpaal werd enkele gen later bereikt dan vorig jaar. Het zonder fraaie strandweer van de gelopen seizoenweken in aanmerking mende, mag worden geconcludeerd t het met de belangstelling voor deze •xelse bezienswaardigheid nog steeds ied zit. De 20.000e was Frans Put uit Heeren en, die samen met zijn vriendin Anke, t museum bezocht. Als geschenk itving het tweetal het boek ,,Wad- njutters" en reproducties van enkele ide Texelse landkaarten. Wat betreft de jongste aanwinsten n het museum kan worden gemeld t de nagemaakte orca-rugvin waar- ee onlangs voor de Texelse kust een ap werd uitgehaald, aan de collectie is egevoegd als ludiek element. Het diploma dat het Maritiem Mu- um heeft ontworpen om mensen te ildigen die meewerken aan de uitbrei- ig van de collectie, is onlangs uitge- ikt aan een bemanningslid van het :ht ,,Thalassa" die op de Waddenzee in radiosonde oppikte en dit apparaat s geschenk aan het museum aanbood. Een zwarte kat is momenteel de schrik en vijand van kattenliefheb bers in de omgeving van de Bins- bergenstraat in Den Burg Het dier is vrij agressief en heeft al enkele malen brave huiskatten tijdens hun ommetje aangevallen en verwond. In drie gevallen waren de verwon dingen zelfs zo erg dat de dieren naar de dierenarts gebracht moes ten worden. De bewoners van de Binsbergenstraat hebben de zwarte kat die met een opvallend korte staart is uitgerust al op diverse manieren proberen te vangen, maar niets lukte. Zelfs een kooi met daarin verleidelijk geurende stukjes gerookte paling liet het dier links liggen. Voor de kattenliefhebbers uit de Binsbergenstraat is het bin nenhouden van hun huisdier voor lopig dan ook aan te bevelen. Zoals kon worden verwacht heerst in verschillende politieke partijen nogal wat onvrede over de gang van zaken bij de onderhandelingen voor de samen stelling van een nieuw college van B en W. Dat minstens één partij teleurgesteld zou worden stond vast op het moment dat VVD en Texels Belang elkaar had- der> gevonden en daardoor de vrijheid hadden om te bepalen of zij het Pakt dan wel het CDA zouden laten meere- geren. onderhandelingen is het CDA dus uit de boot gevallen, wat vooral een gevolg was van de houding die Daan Schilling van Texels Belang heeft inge nomen. De VVD heeft zich hierbij neergelegd omdat Schilling anders als wethouderskandidaat zou afhaken. Aangezien hij de enige Texels Belang kandidaat was, zou dat betekenen dat de grote Texels Belangfractie in de op positie zou komen. Dat vond de VVD ongewenst; bovendien had men al in een vroeg stadium verklaard alleen een wethouder te willen leveren als Texels Belang dat ook zou doen. In CDA Kringen heerst teleurstelling, maar opmerkelijker is dat dit in haast even sterke mate ook het geval is bij Texels Belang en VVD. Veel mensen in die partijen vinden dat Daan Schilling zijn weerzin jegens het CDA had moeten overwinnen en met Zegers pf een andere CDA werhouderskandidaat in zee had moeten gaan omdat bij het op lossen van de belangrijkste Texelse vraagstukken van Pakt-invloed alleen maar last kan worden ondervonden. Vanuit Texels Belang kring wordt de VVD-ers die aan de onderhandelingen hebben deeelgenomen verweten dat zij zich niet door Schilling voor het blok hadden moeten zetten. ,,Als hij niet met Zegers wil regeren had hij moeten ver trekken en had Texels Belang als groot ste fractie voor een andere wethouders kandidaat moeten zorgen." In de kringen van ontevredenen ziet men in de rancuneus lijkende opstelling van Schilling een aanwijzing dat hij voor het wethouderschap niet geschikt is. ,,Het is hoog tijd dat we een college krijgen dat zich strikt zakelijk opstelt en zich niet door emotie laat leiden." Zelfs in de achterban van het Pakt wordt hier en daar met gemengde ge voelens tegen het resultaat van de onderhandelingen aangekeken. De in druk is gewekt dat Welboren wel heel Twee Duitse jongetjes van negen en dertien jaar oud hebben zondagavond brand gesticht in de Eierlandse duinen. De jongste van de twee had een aan steker weggenomen bij zijn moeder en daarna waren ze op pad gegaan. Nadat ze op verschillende plaatsen brand had den gemaakt, holden ze weg, maar werden door omstanders herkend. Eer de brandweer het vuur kon blussen ging circa honderd vierkante meter duin vegetatie in vlammen op. Na een pittige schrobbering werd het tweetal weer aan hun moeder overhandigd. erg zijn best heett gedaan om bij zijn rechtse tegenspelers in een goed blaadje te komen, wat schril afsteekt bij zijn anders nogal principiële opstelling. Met belangstelling ziet men daar een verant woording van Welboren tegemoet. Veel Pakt-kiezers bewaren aan de raadsverkiezingen toch ai een kater omdat Fridt Blanken waarop zij hun stem hadden uitgebracht, is opgestapt. Deze week wordt door enkele betrok kenen opnieuw over de thans ontstane situatie gesproken. Men vindt dat nog niet van voldongen feiten sprake is en dat er voor de collegesamenstelling als nog andere oplossingen moeten worden gezocht. De spanning blijft er dus nog even in Op donderdag 26 augustus brengen negen prominente PvdA-politici een bezoek aan Texel. Het zijn Joop den Uyl, Ed van Thijn, Andre van der Louw, Marcel van Dam, Max van den Berg, Hedy d'Ancona, Aad Kosto, Henk Vos en Dirk Duinker, Het gezelschap arriveert om twee uur 's middags op het eiland, waar men zich van allerlei plaatselijke problemen op de hoogte zal stellen. Het programma (waarover nog nadere berichten volgen) vermeldt onder meer een ontvangst in het raadhuis door het gemeentebestuur, een openbare discussiebijeenkomst in De Lindeboom-Texel, gesprekken met vertegenwoordigers van agrariërs en visserij en een bezoek aan de door kust- afslag bedreigde camping Kogerstrand Om negen uur 's avonds wordt het bezoek afgesloten. Twee twintigjarige jongens uit het Groningse Marem zijn donder dagmiddag om kwart over zes op het nippertje aan de dood ontsnapt bij een aanrijding die plaats vond op de Redoute bij Oudeschild. De twee reden op hun fiets naast nog een derde jongen over de Redoute toen van achteren een vrachtauto na derde die bestuurd werd door een 44-jarige inwoner van Schagerbrug. Aanvankelijk gingen de fietsers aan de kant, maar toen de vrachtauto zeer dicht genaderd was, gingen ze door onbekende oorzaak naar het midden van de weg. De vracht wagenbestuurder remde uit alle macht en probeerde de fietsende jongens te ontwijken maar het mocht niet baten. De fietsers wer den van achteren aangereden en door de klap van het zadel geslin gerd. Dat heeft hen het leven gered, want even later werden de fietsen die gehuurd waren op de veerhaven vermorzeld onder de dubbele wielen van de remmende vrachtwagen. De twee fietsers zijn na de aanrijding naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder gebracht met verschillende schaafwonden en een hersenschudding. Zaterdag heeft de officiële proefvaart plaatsgehad van de TX 52 Johannes Jan" van de gebroeders Kees en Bram van Dijk uit Oosterend. Een groot aantal familieleden en andere genodigden was er getuige van hoe op de Waddenzee de vlag van de werf werd vervangen door de naamvlag van de kotter als teken dat de overdracht een feit was. Voor de gebroeders Van Dijk was het een historisch moment. Het was de eerste keer dat zij een kotter lieten bouwen; tot dusver werkte dit nog niet zo oude visserijbedrijf met tweedehands materiaal. Uit wat mede-eigenaar schipper Bram van Dijk vertelde bleek dat de Van Dijken de Noordzeevisserij op een andere wijze bedrijven dan de meeste van hun Texelse collega's. Van „altijd maar groter en sterker" willen zij niet weten. Al geruime tijd geleden hebben zij gekozen voor een energievriendelijke wijze van rondvisserij volgens de zg. spanzegentechniek. Hun nieuwe schip is ontworpen om deze methode met uiterste efficiency te kunnen toepassen. De gebroeders Van Dijk hebben op Texel maar enkele collega's die de zaken op soortgelijke manier aanpakken. Maar bijv. op Wieringen heeft de spanzegen- visserij al veel beoefenaars. De firma Van Dijk is geen oud Texels visserijgeslacht. Het bedrijf begon in 1961 als de firma J. J. van Dijk en Zn. met de TX 25, de vroegere UK 2. Dit schip werd vier jaar later gerenoveerd en onder meer voorzien van een motor van 300 pk. In de herfst van 1966 begonnen de Van Dijken met de haringvisserij samen met de gebroeders Betsema. De resultaten waren redelijk zodat men daarmee voortging. In 1972 werd een groter schip gekocht, de voormalige Wr.33, die werd verlengd en opge knapt. Klap Maar de klap voor de haringvisserij en daarmee voor de firma Van Dijk kwam in 1977 toen de haringvisserij in de Noord zee werd verboden. Noodgedwongen werd toen overgeschakeld naar de ka- beljauwvisserij. Aanvankelijk gebeurde dat traditioneel: met trawlnet en bor den, later werd enkele jaren experi menteel gevist, samen met Urkers, Wieringers en het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. Het betrof hier de toen voor Nederland nieuwe methode van de spanzegenvisserij. Vooral dank zij het geringe motorvermogen dat hier voor nodig is (300 pk is meer dan voldoende) werd dit een succes. Op dit succes wordt nu voortgebouwd met de nieuwe Johannes Jan (genoemd naar de vader van de gebroeders Van Dijk). De kotter is bescheiden van formaat: 22,50 meter lang, 6.50 meter breed en 3.20 meter diep. Het vaartuig wordt voortgestuwd door twee identieke 300 pk Volvo Penta motoren waarvan er één kan draaien maar desgewenst ook beiden tegelijk. Een Texelse primeur is het niet, want de nieuwe kotter TX 56 van Van der Slikke die onlangs in gebruik werd genomen heeft ook twee motoren. Eén motor wordt gebruikt bij de spanzegenvisserij op kabeljauw en twee motoren bij de haringvisserij. Verstelbare schroef Het bijzondere van de Johannes Jan is dat dit schip is uitgerust met een verstelbare schroef wat in het belang is van het rendement. Het is de bedoeling dat de gebroeders Van Dijk de visserij zullen uitoefenen samen met de in aanbouw zijnde TX 32 van de gebroe ders Van der Vis, die precies dezelfde eigenschappen zal hebben als de Jo hannes Jan. Overigens is de nieuwe kotter ook ge schikt en uitgerust voor een bescheiden vorm van boomkorvisserij: binnen de 12 mijl waar maximaal 300 pk gebruikt mag worden. Een van de motoren zou dan van overheidswege verzegeld moeten worden. Het kasko van de Johannes Jan werd gemaakt op de werf Macron te Win- De auto van een inwoner uit Schin op Geul is in de nacht van vrijdag op zater dag ernstig beschadigd door baldadige jongelui. De auto stond op de Groene- plaats geparkeerd, waar enkele jongens er overheen gingen lopen en de anten ne afbraken. Eveneens prooi van vernieling was afgelopen weekend de grote tent van het bouwdorp aan de Beatrixlaan. Scheerlijnen werden doorgesneden en ook het tentdoek werd op verschillende plaatsen met messen bewerkt. In de nacht van zondag op maandag moest een groot aantal verkeersborden en haltepaaltjes langs de Pontweg het ontgelden. Tussen kruispunt 12 en 14 werden de borden verbogen en afge broken. schoten. De afbouw had plaats bij Hoekman te Urk. Met de bouw werd in januari begonnen. Het ontwerp was ongeveer hetzelfde als dat voor de kotter van de gebroeders Van der Slikke met voor de leek als meest opvallende kenmerk de voor op het schip geplaatste brug; de werkruimte bevindt zich op het gedeeltelijk overdekte achterdek. De Johannes Jan is verder uitgerust met alle gebruikelijke hulpapparatuur en an dere voorzieningen. Typerend voor de „bekeken" manier van vissen is onder andere het kleurenecholood, waarover men naast een gewone „schrijver" beschikt. Dit apparaat geeft in kleur extra informatie over het onderwater- gebeuren op een beeldscherm. Ook de netsonde, waarmee nauwkeurig kan worden vastgesteld of het net zich op de juiste hoogte bevindt, zodat de vis erin zwemt inplaats van er onder- of boven- door, is van belang. Tijdens de overdrachtsplechtigheid tussen 't Horntje en Oudeschild waar voor het schip even werd stilgelegd, werd namens de opdrachtgevende firma gesproken door schipper Bram van Dijk en door de heer L. Hijlkema namens de werf. Laatstgenoemde hoopte dat dit type schip spoedig meer opvolgers zou krijgen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1