Groen c2wartsJ~exeU in het harG verdracht ambulancedienst levert problemen op Restantstoom" is ie gebruiken voor kassen Verbouwing Rabobank Texel 'H WzfcW vji - L JÉpHn ;i Geen overeenstemming met begeleidsters Tasjesrovers op bromfiets Baldadigheid Gemeente inventariseert milieuhinderlijke bedrijven Parkeerterrein Hoornderslag wordt verplaatst Franse folklore op Groeneplaats IJDAG 13 AUGUSTUS 1982 actie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 5 Oosterhof is tot 30 augustus met vakantie radvertenties, abonnementen, etc.: jeveld De Rooy B V. Postbus 11 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. 96e JAARGANG Nr. 9703 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36 25.01.742 NMB nr. 67.34 60.398 3 en W willen het ziekenvervoer per 1 januari a.s. overdragen aan - vrouw N. Smidt-Ellen in Den Burg, maar deze operatie, waarover :eer lang wordt gepraat, ondervindt moeilijkheden. In de onlangs louden vergadering van de commissie algemene zaken bleek dat er dsleden zijn die vinden dat de ambulancedienst in handen van de Aneente moet blijven omdat het een zeer belangrijke voorziening is larop de plaatselijke overheid de volle greep moet houden. Ook zijn raadsleden die vinden dat de gemeente het ziekenvervoer pas mag erdragen als de begeleidende verpleegsters met mevrouw Smidt ereenstemming hebben bereikt over hun salariëring en andere leidsvoorwaarden. 'ooral dat laatste is een probleem jrvan de oplossing niet in zicht lijkt, begeleidende verpleegsters willen i betaling die (gerekend per trans- t) enorm veel hoger uitkomt dat wat iu krijgen. De begeleidsters zijn thans t in vaste dienst en krijgen per rit 1,50 uitbetaald ongeacht de bestem ig en de tijdsduur van de reis. Thans en zij om een vast dienstverband basis van CAO met een zodanig ris dat de begeleidingskosten per sport meer dan twee keer zo hoog den. Het aantal transporten is nl. hoger dan ongeveer 400 per jaar. vrouw Smidt vindt dat te veel en zegt deze bedragen ver uit gaan boven de men die zijn bepaald door het Cen- Overleg Tarieven Gezondheids- Ze zouden daarom niet kunnen rden doorberekend. Aanhouden )e Vervoersbond FNV heeft zich met kwestie bezig gehouden en heeft B VV en de gemeenteraad verzocht het b cenvervoer met eerder aan Taxi ndt over te dragen dan nadat over de eidsvoorwaarden van de begeleiden- verpleegsters overeenstemming is eikt. Van die kant wordt erkend dat toegezegde gelden van het COTZ jikelblok zijn bij de onderhandelingen de bond heeft er op aangedrongen zowel Taxi Smidt als de gemeente het COTZ zullen aandringen op ver ging van de regels voor financiële ichikbaarstelling. 3e gemeente is er tot dusver echter in geslaagd de rol van bemiddelaar sen mevrouw Smidt en de begelei- tde verpleegsters met succes te len. Te verwachten is daarom dat college de raad zal vragen ermee ,oord te gaan de ambulancedienst :h maar over te dragen en de kwestie de arbeidsvoorwaarden van de jeleidsters door de betrokkenen zelf laten uitvechten, al wil de gemeente wel met deze zaak blijven be- leien. begeleidende verpleegsters had- Het stelen van tassen met behulp van n bromfiets is een methode waar in de ote steden veel tegen wordt gewaar- huwd. Thans blijkt dit roofsysteem k op Texel te worden toegepast. Een /voner van Rijssen fietste dinsdag- ddag over het Gerritslanderdijkje met de bagagedrager een tas. Hij werd n achteren genaderd door twee jon- ns op een brommer die de tas onder snelbinder vandaan gristen en ijlings de richting van de Dennen wegreden, ïze tasjesroof vond plaats ter hoogte camping De Bontekoe. Omdat de tser bijna het evenwicht verloor en de igens het verzekeringsplaatje van hun ommer hadden afgedekt, zijn de ders onbekend. De politie verzoekt tuigen van het voorval zich met haar verbinding te stellen. De tas bevatte kele kledingstukken en kleinere arti- len met een totale waarde van 80.-. den al in een veel vroeger stadium te kennen gegeven niet in dienst te willen bij mevrouw Smidt maar bij de ge meente Texel. B en W voelen daar echter niets voor. Als mevrouw Smidt volledig verantwoordelijk is voor de ambulancedienst, moeten de verpleeg sters ook bij haar in dienst zijn. Alles moet in één hand komen." Al sinds 1965 is de gemeente ver antwoordelijk voor het ziekenvervoer. Deze taak werd toen overgenomen van Teso. De gemeente heeft het zieken vervoer nooit met eigen mensen gerund maar deze taak uitbesteed aan het bedrijf Smidt waarmee een overeen komst werd aangegaan. Overdracht aan het bedrijf Smidt betekent dat de over eenkomst van 1965 wordt ontbonden. Volgens deze overeenkomst stelde de gemeente twee ziekenwagens ter be schikking (die werden dus door de ge meente gekocht en betaald); het onder houd e.d. kwam voor rekening van de exploitant. Er was een garantie voor een minimum aantal ritten per jaar; voor elke rit werd een bepaald bedrag betaald. De gemeente zorgde voor de inning van de vervoerskosten. Wet Toen deze regeling werd aangegaan waren er geen wettelijke bepalingen ten aanzien van ambulancevervoer. Die Wouter Otten Don Heldor, P.B. 265 gaan. In de commissievergadering van vorige week werden nogal wat kritische vragen gesteld, waarbij opmerkingen van Klaas Barendregt en Jan van Asselt het meest principieel waren. Barendregt (VVD) vond dat een ambulancedienst zonder winstoogmerk moet werken en over bekwaam personeel moet beschik ken. ,,De gemeente moet daarvoor garant staan en niet een particulier." Deze voor een liberaal opmerkelijke stellingname werd niet onderschreven door S. de Waard van het Pakt die het logisch" vond dat alle verantwoor delijkheden bij de vergunninghoudster worden gelegd. Hij wilde wel duidelijk heid over de stand van zaken met be trekking tot de arbeidsvoorwaarden van de begeleidsters voordat de raad een beslissing neemt. Jan van Asselt (Tex.Belang) merkte op dat de ambulancedienst uitstekend functioneert. Vroeger was dat anders. Hij vond dat de gemeente de greep op het ziekenvervoer niet mag verliezen. Mevrouw Huitema-Vos van het CDA was wel voor overdracht aan Taxi Smidt maar wilde de kwestie met de bege leidsters geregeld zien. Ze vroeg zich af door wie de begeleidsters worden op- Tegen twee jongens uit De Bilt is door de politie proces verbaal opgemaakt wegens vernieling en baldadigheid. Het tweetal liep in de nacht van dinsdag op woensdag over de Badweg, onder tussen verkeersborden en hekjes kapot- trappend. Door bewakers van camping Kogerstrand werd ingegrepen en deze hielden de jongens vast tot de politie arriveerde. Bij de schermutseling die hieraan vooraf ging, sneuvelde de bril van één der bewakers. Het tweetal verklaarde tot zijn daden te zijn geko men, omdat ze hun laatste avond op Texel wilden vieren. -t^bulince Texelse ambulancedienst: niet veilig in particuliere handen? kwamen pas bij de inwerkingtreding (tussen 1973 en 1979) van de Wet Ambulancevervoer en de daarbij beho rende uitvoeringsbesluiten. Volgens die wet is het zonder vergunning van de provincie verboden ambulancevervoer te verrichten en mag dit vervoer alleen worden uitgevoerd in opdracht van een centrale post ambulancevervoer. Me vrouw Smidt heeft de genoemde ver gunning en ook de andere verplichting is geregeld toen de gemeente per 1 januari j.l. toetrad tot de gemeenschappelijke Regeling Regionale Ambulancedienst kop van Noordholland. B en W vinden nu dat de verantwoordelijkheden moe ten komen te liggen waar zij behoren: bij de vergunninghoudster mevrouw Smidt. De overdracht betekent dat de zie kenauto's en bijbehorende zaken naar mevrouw Smidt zullen overgaan. Het gaat om de nieuwe ambulance (boek waarde 759.200, een hartdefibrilator (711.280, vier alarmontvangers piepers" 75400, en de uit 1975 daterende reserve ambulance (75000, Voorgesteld wordt dit ma teriaal voor totaal 780.800,— aan me vrouw Smidt over te dragen. Zoals gezegd: het zal nog moeten blijken of de gemeenteraad dinsdag avond met een en ander akkoord kan gevolgd als zij als gevolg van het mislukken van de onderhandelingen zouden worden ontslagen. Burgemeester Engelvaart merkte op dat de gemeente het wat betreft de arbeidsvoorwaarden voor de verpleeg sters helemaal niet zo goed heeft gedaan. Men deed niets anders dan een vergoeding per rit betalen. Er was niet eens een beschikbaarheidsvergoeding. Mevrouw Smidt wil dat met als basis de CAO - wél regelen. De burgemeester vond een vol salaris (gezien het beperkte aantal ritten) te dol en sprak zich uit voor een vast dienstverband dat zou neerkomen op een redelijk bedrag per rit en iets extra's als vergoeding voor het paraat moeten zijn gedurende een be langrijk deel van het jaar. De vakbond eiste aanvankelijk dat de begeleidsters full time in dienst zouden zijn, maar het ziet er nu naar uit dat de bond redelijk over dit probleem wil praten. Het gemeentebestuur moet voor 1 september een lijst van milieuhinderlijke bedrijven samenstellen en deze overleg gen aan het provinciaal bestuur. Dit in verband met het streven om de door deze bedrijven veroorzaakte hinder te doen ophouden of verminderen door sanerende maatregelen. Hiervoor zal van rijkswege geld beschikbaar wor den gesteld. Het gaat in dit geval vooral om be drijven die in de buurt van woningen zijn gevestigd. De komende weken zullen deze bedrijven worden bezocht door een technisch ambtenaar van de ge meente die een inventarisatierapport zal opmaken aan de hand waarvan kan worden nagegaan welke maatregelen in overleg met de eigenaars kunnen wor den genomen en welke vergoedingen hier tegenover staan. In de PEN centrale te Oudeschild gaat warmte verloren die gebruikt zou kun nen worden voor bijv. tuinbouwkassen. Het PEN zou deze energie kunnen le veren tegen ongeveer de helft van de aardgasprijs. aldus blijkt uit mededelin gen van PEN technici jegens de ge meente. Het gaat hier om stoom die beschik baar komt nadat deze de turbines van de centrale heeft aangedreven. B en W hadden een eerste oriënte rend onderzoek laten instellen naar de mogelijkheid om restwarmte van de centrale te benutten, naar aanleiding van de nota werkgelegenheid van de Federatie PvdA-Noordkop en een brief van de raadsfractie van Texels Belang en J. C. Dros. In het gebruik van het afgewerkte koelwater dat nu bij de centrale in de Waddenzee wordt gepompt, ziet men bij het PEN weinig heil. Een van de pro blemen is dat dit water niet het hele jaar wordt geloosd; bij koud weer (tempe- Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat gaan ermee akkoord dat het parkeer terrein bij het strand van paal 9 (Hoorn derslag) een stuk landinwaarts wordt verplaatst. Zoals bekend wordt het huidige parkeerterrein door kustafslag bedreigd Dat laatste geldt ook voor het strand paviljoen, zodat het de bedoeling is ook verplaatsing daarvan mogelijk te maken. Omdat de bestaande parkeerplaats op zomerse stranddagen te klein is, zal het nieuwe terrein een wat grotere opper vlakte krijgen. De gemeenteraad zal worden ge vraagd planologische medewerking aan de verplaatsing te geven door het nemen van een zg. voorbereidings- besluit. Daardoor kan met toepassing van artikel 19 de aanleg van de nieuwe plaats (thans nog met de bestemming .duinen") worden geregeld. Of ook daadwerkelijk en op korte termijn met de aanleg zal worden begonnen, hangt af van de financiën. Woensdag zorgde de Franse dansgroepLa Brise d'Anjou" voor de hoofdschotel van het wekelijkse fo/k/oreprogramma op de Groene plaats. De 41 leden tellende groep (uit An joumaakt een toer nee door Nederland en was onder meer uit genodigd voor de Juttersmarkt in Den Helder. In samenwerking met de organisatoren in Den Helder kon de groep tegen dragelijke kosten ook voor een optreden op Texel worden gestrikt. Het gezelschap arriveerde reeds dinsdag op Texel en is onder gebracht in het verblijf van Scouting Texel aan de Bernhard- laan. De Fransen hebben veel waar voor het geld gegeven Lange tijd waren ze actief op het podium waarbij tientallen verschillende dansen werden uitgevoerd. Mede door de bijzondere klederdrachten was er vrij veel belangstelling voor. Het was alleen jammer dat er geen tolk aanwezig was om de inleidende praatjes van de leiding van de groep te vertalen. ratuur beneden 6 graden) wordt het warme water in het mlaatmeer gepompt zodat deze watervoorraad die als grondstof dient voor drinkwaterfabrica- ge en als koeling voor de turbines, op temperatuur wordt gehouden. Boven dien zou benutting van het afgewerkte koelwater problemen geven omdat het extra zout is en zuurstofrijk en daardoor zeer agressief voor pijpleidingen e.d. De restwarmte van de uitlaten van de dieselmotor en de turbines wordt reeds gebruikt om de zware stookolie waarop de centrale draait op temperatuur te brengen Wat aan warmte overblijft is zo weinig dat deze niet goed is te benutten. Op Vlieland, waar onder meer een bejaardenhuis wordt verwarmd met restwarmte van de electriciteitscentrale, is dat wel het geval. De enige mogelijkheid die overblijft wordt dus gevormd door de 'eststoom van de turbines. B en W zullen de PEN directie vragen dit verder te onder zoeken. AAN ONZE RELATIES, Ongetwijfeld zult u ontdekt hebben dat het ,,gat" achter ons bankgebouw in de Warmoesstraat inmiddels is gevuld. Een forse uitbreiding van onze bankhal welke noodzakelijk is om U met alle bankzaken nog beter dan nu reeds het geval is van dienst te zi/n. Zo zal er bijvoorbeeld meer ruimte ontstaan om u in alle rust over de meest uiteenlopende bankdiensten te informeren. Tot nu toe hebben U en wij nog niet veel ongemak van de verbouwing ondervonden. Dat gaat nu echter spoedig ver anderen. Op maandag 16 augustus a.s. wordt een begin gemaakt met het slopen van de achterwand van ons kantoor. Buiten eventueel wat lawaai zult U daar nog niet al te veel hinder van ondervinden. Vanaf maandag 6 september a.s. zal er echter door U en ons flink geïmproviseerd moeten worden. Dan zullen in de bestaande bankhal allerlei werkzaamheden aan o.a. de balies en plafonds moeten worden verricht. Wij zullen U dan van achter tijdelijke balies van dienst zijn. Eind september a.s. hopen wij U dan in onze verbouwde en uitgebreide bankhal een nog betere service te bieden dan tot nu toe het geval was. Het spreekt vanzelf dat wij al het mogelijke zullen doen om de werkzaamheden zo ongestoord mogelijk te laten verlopen. Voor het ongemak en een eventuele tijdelijkeI verminderde service bieden wij U reeds nu onze welgemeende verontschul digingen aan. RABOBANK TEXEL

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1