<rimplan eindelijk definitief vastgesteld Polsstokwedstrijd blijft verboden Rondje Texel met de pony Liedje uit achttiende eeuw gezocht Avondschool HAVO/MAVO Vernielingen Vergeefs beroep op raad Veel begrotingen te laat ingediend Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! Brandbeveiliging voor bedrijven aan Maricoweg College heeft geen bezwaar tegen muur Antenne van arts gestolen Auto tegen boom rUDAG 20 AUGUSTUS 1982 TEXELM COURANT PAGINA 7 Zonder veel discussie heett de gemeenteraad dinsdagavond het estemmingsplan De Krim vastgesteld en het enige bezwaarschrift at er tegen was ingebracht, ongegrond verklaard. Wethouder Jook Nauta sprak zijn ildoening uit over het bereiken van :ze mijlpaal na een geschiedenis van mige jaren." Daarmee drukte hij zich vak uit want over de recreatieve ont- ikkelingen in het Krimgebied wordt al eer dan twintig jaar gepraat. Het nu vastgestelde plan is geheel in /ereenstemming met de inzichten die gemeente met betrekking tot het leristisch beleid heeft" ontwikkeld, wat houdt dat het aan hoge kwaliteits armen beantwoordt. Meer dan tien jaar geleden stelde de meenteraad ook al een bestemmings voor De Krim vast, maar de uit- jering werd geblokkeerd door een be vaar van de Jonge Ondernemers rganisatie Texel, die een kwalitatief ster plan wilde. Dat is er uiteindelijk komen en intussen werd geregeld dat het oude plan geen uitvoering kon 'orden gegeven. Het nieuwe plan ïoest dan wel voor 1 september 1976 de gemeenteraad ter vaststelling orden aangeboden. Die datum werd iet gehaald en de Exploitatiemaat- happij De Krim en de Newomij zouden et oude plan dus hebben kunnen uit- aeren. Dat gebeurde echter niet mdat van die kant dezelfde kwaliteits- isen werden gesteld. Beter Er is nu een recreatiegebied ont- rorpen dat grotendeels in de eigen icreatiebehoefte voorziet, waardoor de ruk op de kwestbare natuurgebieden in e omgeving beperkt blijft. Het nieuwe lan is wel 30 ha groter dan het plan van 971 maar dat is vooral ten gunste egaan van dagrecreatieve mogelijk- eden. Ongeveer twintig hectare van eze extra oppervlakte is bestemd als os. Het aantal slaapplaatsen is ook leiner dan het oude plan bood: 5170 :gen 5535. Belangrijk is dat harde fspraken zijn gemaakt tussen gemeen- en EMK-Newomij inzake uitvoering n exploitatie van het gebied. De EMK rijgt het totale gebied in beheer wat etreft de verhuur van de zomerhuisjes n de exploitatie van de centrale voor- ieningen. De Newomij betaalt de ge- teente 7750.000, - voor de infrastruc- urele voorzieningen op het terrein zoals Ie verbetering van de Krimweg, aanleg an het fietspad Krimweg en de ont- luiting van het gebied vanaf de Post- vegDeze bijdrage wordt betaald als via rtikel 19 vergunning is gegeven voor de iouw van de eerste 196 huisjes. openbare discussie gestaan. Naar aan leiding daarvan werden nog diverse ver beteringen aangebracht. Vooral de hoorzittingen die in De Cocksdorp werden gehouden waren vruchtbaar. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat de uitvoering van het Krimplan een goede uitwerking zal hebben op de werkgelegenheid, vooral op noordelijk Texel. De Werkgroep Landschapszorg was niet erg blij met dit „nieuwe stadje" in noordelijk Texel maar maakte in het be zwaarschrift geen bezwaar tegen de geplande accommodaties. Wel werd gevraagd om een gefaseerde uitvoering. De zomerhuisjes zouden met eerder ge bouwd mogen worden dan nadat de centrale voorzieningen en de recreatieve opvanggebieden gebruikt kunnen wor den De wens tot fasering kon door het gemeentebestuur wel worden onder schreven maar geconstateerd werd dat het bestemmingsplan daarin al voorziet en dat de waarborgen voor een tijdige uitvoering van kwaliteitsbepalende De Amsterdammer Charles Ferd. Jause is op zoek naar een liedje dat op Texel nog gezongen zou worden en dat zijn oorsprong vindt in de achttiende eeuw. Volgens Jause kwam aan het eind van deze eeuw het Amerikaanse mari- neschop „Paul Jones" naar Texel. „Het schip had slag geleverd met een aantal schepen van de Royal Navy, overwon en dreef vervolgens af naar de Rede van Texel. De eilanders zagen op zekere dag de Stars en Stripes en de Union Jack boven elkaar aan de westelijke horizon verschijnen. Naar aanleiding daarvan is ook een liedje ontstaan dat nog heden ten dage op Texel zou worden gezon gen", schreef Jause in een brief aan de VVV. De Amsterdammer is vooral ge ïnteresseerd in de eerste regels of de eerste strofe van het lied. Omdat bij de VVV een dergelijk lied niet bekend is, wordt een beroep gedaan op eiland bewoners die mogelijk weten welk lied bedoeld wordt. Degenen die er meer van weten worden verzocht contact op te nemen met Charles Ferd. Jause, Nachtwachtlaan 168, 1058 EG Amster dam of het VVV kantoor in Den Burg. voorzieningen aanwezig zijn. Bovendien zijn de belangrijkste structuurbepalende voorzieningen er al, zodat het bezwaar schrift om formele redenen ongegrond kon worden verklaard. Tijdens de korte discussie in de raad deelde wethouder Nauta naar aanleiding van opmerkingen van Sieme de Waard nog mee dat de toekomstige huisjes in het plan zodanig zijn ontworpen dat zij feitelijk niet geschikt zijn om te ver kopen. Als de exploitatie van de huisjes naar wens verloopt zal de eigenaresse ook weinig voor verkoop voelen. Fietsenberging De voorgenomen uitbreiding van de rijwielstalling bij het raadhuis ten koste van 720.500,— werd niet gesteund door de heren Van Asselt en Barendregt. Laatstgenoemde vond een dergelijke overdekte stalling overbodig en meende dat best kon worden volstaan met wat fietsenrekken. Van Asselt vond het bedrag dat ermee was gemoeid veel te hoog. Wethouder Van der Kooi erkende dat het goedkoper had gekund, maar het gemeentebestuur wilde een nette voorziening scheppen die goed aansluit bij de bestaande bebouwing. Tankslag Al meer dan honderd Texelaars heb ben zich aangemeld voor de Actie Tankslag waardoor het mogelijk is olie resten te laten verwijderen uit niet meer in gebruik zijn de ondergrondse stook olietanks. Dit deelde wethouder Van der Kooi mee naar aanleiding van een op merking van Daan Welboren die meen de dat in het informatiemateriaal de indruk is gewekt dat het alleen de i.v.m. waterwinning kwetsbare gebieden nabij Den Hoorn en de Hogeberg in aan merking komen. Van der Kooi zei dat er kennelijk géén misverstanden zijn, want de honderd gegadigden zijn uit alle delen van Texel afkomstig. Klaas Barendregt van de VVD kreeg desgevraagd te horen dat de electro- statische offsetplatenmaker die de ge meente voor 74130,— aanschaft niet wordt geleverd door een plaatselijk bedrijf maar door het Rijksinkoopbu- reau. Dat is het goedkoopst. Jan van Asselt drong er op aan dat de huidige pachter van de Raadskelder mag blijven zolang de afschrijving van de nieuwe afzuiginstallatie en de geschei den cv-installatie duurt. Dat werd niet hard toegezegd maar volgens Nauta is niet'te verwachten dat de gemeente de pacht spoedig zal beëindigen. Exploitatie Het is de bedoeling dat de huisjes op iet terrein worden verhuurd, dus niet vorden verkocht. Verkoop kan echter, jezien de oude rechten, niet worden itgesloten, maar als het zover mocht omen, zal een voorkeursrecht van loop worden gegeven aan Texelaars en nensen die economisch aan Texel zijn jebonden. Het Krimplan heeft herhaaldelijk in Bij de leiding van de Texelse avond- chool voor Havo en Mavo wordt vaak levraagd een cursus voor het Praktijk- liploma Boekhouden te beginnen. Dit al echter met gebeuren omdat het iverbodig is. Aan de avondschool van )en Helder wordt nl een dergelijke pleidmg gegeven van 18.30 tot 21 00 lur zodat cursisten van Texel altijd met Ie laatste boot terug naar huis kunnen, /oor inlichtingen en opgave dient men ich te vervoegen bij de administratie /an de Helderse avondschool, telefoon 12230 13432. Duits en geschiedenis De vakken Nederlands, Engels en rans mogen zich nog steeds verheugen in een voldoende aantal cursisten. De itgelopen vier jaar was de belangstelling /oor Mavo Duits en geschiedenis echter te gering om een cursus te kunnen aeginnen. Het ziet er naar uit echter fat er nu meer animo is. Wie belang stelling heeft voor deze vakken kan ach voor nadere informatie en opgave /ervoegen in het RSG gebouw op dins dag 24, woensdag 25 of donderdag 26 lugustus, aanvang 19.30 uur. C ibekenden heboen in de nacht van zondag op maandag vernielingen aan gericht bij een strandpaviljoen bij De Koog. Stoelen, tafels en twee afzuig installaties van Paviljoen 3" werden <apot gemaakt. In de nacht van maandag op dins- dag werden langs de Lancasterdijk diverse bordjes met het opschrift „Ver boden Toegang, eigen weg" gestolen. Piet Vroegop van de Polsstokvereni ging West Friesland heeft dinsdagavond een vergeefse poging gedaan om alsnog vergunning te krijgen voor de kampi oenschappen polstokverspringen die hij in Waalenburg wilde houden. B en W hadden de wedstrijd verboden omdat ze een dergelijk publiektrekkend evene ment in het buitengebied ongewenst vinden. Vroegop overhandigde dinsdagavond tijdens een toevallige schorsing van de raadsvergadering aan alle raadsleden een brief met het verzoek de vergunning alsnog te geven. Hij schreef dat hij overal elders in Noordholland mede werking ondervindt van de gemeen tebesturen en was daarom erg geschokt toen hij in de Texelse Courant las dat de vergunning was geweigerd. Vroegop voerde verder aan dat dergelijke wed strijden door een zeer groot publiek worden gewaardeerd, dat het toernooi zou worden gehouden op particulier terrein dat de polsstoksport zeer milieu vriendelijk is, dat de inschrijfgelden zouden worden overgemaakt aan het Emma kinderziekenhuis in Amsterdam en dat hij reeds veel druk- en andere kosten had gemaakt voor het evene ment op Texel. Geen krimp In de rondvraag van de raadsverga dering brak Gelein Jansen nog een lans voor Vroegop en informeerde waarom het college niet had meegewerkt. In het algemeen wilde hij wel eens weten welke evenementen wel en welke niet op Texel gewenst zijn. De burgemeester liet duidelijk blijken met te willen peinzen over een alsnog welwillende houding. Het gemeente bestuur wil publieke evenementen ge concentreerd houden in de gebruikelijke centra. Afgezien daarvan heeft Vroegop getracht de gemeente voor het blok te zetten door eerst allerlei voorbereidin gen te treffen (o.a. door het verspreiden van affiches waarop het evenement werd aangekondigd) en pas daarna in een veel te laat stadium om een ver- Naast de bekende rondjes te voet en per catamaran zou je ook een ronde om Texel te paard kunnen organiseren. Eliza Schuil en Marit de Porto, beide 13 jaar, hebben vrijdag laten zien dat het mogelijk is. Om acht uur gingen ze met hun respectievelijke pony's Hans en Tornado van start bij hotel Taten- hove. Vandaar ging het naar paal 19, Westerslag, Loodsmansduin, 't Horntje. Omdat het niet mogelijk was langs de waddendijk richting Oudeschi/d te rijden, gingen de meisjes naar Den Burg en vandaar via de Hogeberg naar Oudeschi/d en verder langs de dijk tot aan De Eendracht waar de koers opnieuw landinwaarts moest worden ver legd. Bij Wim van der Linde in De Cocksdorp werden de hoeven van de pony's gekapt. Vervolgens werd via de Postweg richting Slufter ge reden en werd de rest van de tocht aan de landzijde van de duinen af gelegd. Gedurende de rit werd regelmatig gerust en gedronken. Vijf keer werd bij boeren aangebeld om water en drie keer werd afge zadeld. Op de foto de twee ama zones na aankomst in De Koog. Het behandelen van de gemeente begroting door de gemeenteraad kan op z'n vroegst half december plaatsvinden. Dat is het gevolg van het feit dat ver schillende gemeentelijke diensten hun begroting veel te laat hebben ingeleverd bij de afdeling financiën. „Het is een utopie te denken dat de gemeente begroting nu nog in september aange boden kan worden, waarna in oktober de behandeling door de raad volgt", aldus de afdeling financiën in een brief aan het college. Volgens de afdeling waren De Bolder en de Sociale Dienst keurig op tijd met het indienen van hun begroting. De af deling gemeentewerken was echter veel te laat. Op 1 juni had de begroting klaar moeten zijn, maar na herhaaldelijk aan dringen lukte het pas op 22 juli. De begroting van het grondbedrijf is er nog niet en het ziet er ook niet naar uit dat deze binnen afzienbare tijd wél komt. Nalatig bleef ook de Welzijnsstichting, die pas op 27 juli met de begroting kwam. gunning te vragen. Men was Vroegop in zoverre ter wille geweest dat men de af wijzende beslissing nog vóór de B en W vergadering van dinsdag had genomen, zodat hij in een zo vroeg mogelijk stadium wist waaraan hij toe was. Een nogal boze Vroegop vertelde ons er sterk aan te twijfelen of het gemeen tebestuur wel het juridische recht heeft om een dergelijk evenement op parti culier terrein te weigeren. Hij zei een kort geding tegen de gemeente te overwegen. Bestrating In de rondvraag klaagde Jan van Asselt over de slechte staat waarin de bestratina bii het Dostkantoor van De Koog zich bevindt. Toegezegd was dat herstel voor het zomerseizoen zou plaatsvinden. Wethouder Van der Kooi antwoordde dat het niet was gelukt het karwei op de toegezegde termijn aan te pakken. Het zal nu wel in het komende najaar gebeuren. Bouwdorp Cor Ellen was onlangs in het bouw dorp geweest en was vol bewondering voor wat daar door de jeugd wordt ge daan. Men kampt echter met gebrek aan hout en ander materiaal waarmee de kinderen hun hutten kunnen bou wen. Dat wordt steeds erger want af valhout verdwijnt tegenwoordig bij veel mensen („niet alleen bij mij") door de schoorsteen. Ellen wilde dat een beroep op strandvonderij en gemeentewerken wordt gedaan om wat hout op zij te leggen zodat men in het bouwdorp van volgend jaar niet met materiaalgebrek zit. De burgemeester wilde het graag bij gemeentewerken onder de aandacht brengen. „En de strandvonder spreek ik ook wel eensl" Gelein Jansen klaagde over de onge lukkige plaats van een brievenbus in De Koog: aan de Badweg, waar deze veelal door kramen e.d. aan het oog wordt onttrokken. Jansen wilde de brievenbus in de Dorpsstraat hebben. De sociale werkplaats De Bolder mag van de gemeenteraad een meerbladige cirkelzaagmachine aanschaffen waar door het mogelijk wordt dunne tent haringen op snelle en efficiënte wijze te vervaardigen. Er zullen zo'n 100.000 haringen per jaar worden gemaakt. Henk Beumkes vond het prima dat De Bolder de ruim 712000, kostende ma chine krijgt, maar was bezorgd over het lawaai dat hierdoor in de omgeving zal worden veroorzaakt. Bij de tot dusver in gebruik zijnde eenbladige machine wa ren er al klachten. De burgemeester zei dat dit lawaai buiten hoorbaar was omdat met open deuren werd gewerkt. Na het vernemen van de klachten wer den de deuren gesloten en was het pro bleem opgelost. Het lawaai van de meerbladige machine zal op dezelfde wijze binnen de muren gehouden kun nen worden. Blanken meende een ma nier te weten om het lawaai op een betere manier (bij de machine zelf) af te schermen en zou naar De Bolder gaan om daarover te praten. Jellema De gemeenteraad stelde een drietal voorbereidingsbesluiten vast waardoor bouwplannen met toepassing van artikel 19 kunnen worden uitgevoerd. Onder andere betrof het plannen van de firma Jellema en Prins op het Kerckeland bij De Koog. Daar is nu een beter plan gemaakt dat samenhang heeft met de bestaande tennisbanen. Jan van Asselt had met de plannen nog wel moeite, maar stemde niet tegen. De woning bij het bedrijf is weliswaar volgens de huidige bestemmingsregels niet toege staan maar de gemeente heeft er geen bezwaar tegen omdat permanent toe zicht gewenst is. De firma wil de woning „semie-permanent" uitvoeren. Jan van Asselt dacht dat dit betekende dat het huis niet permanent bewoond zou wor den, maar de term bleek betrekking te hebben op het bouwsysteem. Recrea tief gebruik van het huis zal niet worden toegestaan. Cor Ellen was nog steeds niet blij met het horecabedrijf op deze plaats, maar ook hij onthield zijn stem niet aan het voorstel. Crossbaan Akkoord ging de raad ook met het voorbereidingsbesluit waardoor het mogelijk wordt met toepassing van artikel 19 de veelbesrpoken motorcross baan bij het vliegveld aan te leggen. De enige die bedenkingen had was Gelein Jansen, die veronderstelde dat er elders op Texel misschien nog wel betere plaatsen te vinden zouden zijn geweest. Hij dacht aan een locatie nabij een binnendijk waardoor tevens het geluid beter zou zijn afgeschermd. Jansen waarschuwde dat Eierland geen „op eenhoping" mag worden van „dingen die elders niet kunnen." Hij hechtte waarde aan het huidige open karakter van de polder en achtte dit aangetast door beplantingen en geluidswallen. Maar als het niet anders kan, dan moet het maar." De burgemeester zei dat een plek voor een crossterrein waartegen nie mand bezwaar heeft niet bestaat. „Nergens kan 't zonder pijn." Men heeft derhalve gezocht naar een terrein met zo weinig mogelijk kans op hinder en heeft zich veel moeite getroost om waarborgen te treffen waardoor de hinder zo gering mogelijk wordt De burgemeester zei bewondering te hebben voor bestuur en leden van de MAB-club die geduldig de besprekingen en onderzoekingen met betrekking tot het crossterrein hebben afgewacht en intussen niet of nauwelijks illegaal aan het crossen zijn geweest. Langdurig is zowel door de gemeente als door de club gezocht naar geschikte terreinen. Het vliegveld is er als enige oplossing uitgekomen. Mede omdat de NV. Luchtvaartterrein (dus de overheid) daarvan eigenaresse is, kon men tot zaken komen. Ook de Rijksluchtvaart dienst ging akkoorrd. Zeer zorgvuldig is men te werk gegaan bij het betrekken van omwonenden bij de plannen. De bewoners zelf speelden daar ook posi tief op in, wat leidde tot een proefcross die nogal geruststellend verliep wat de gevreesde geluidsoverlast betreft. Of er echt geen bezwaren zijn tegen de cross baan zal overigens pas blijken als de artikel 19 procedure is gestart. De heer A. van der Vis van de Maricoweg in Den Burg heeft aan de gemeente medewerking gevraagd voor het leveren van een brandslanghaspel met 100 meter slang, een opzetstuk, een sleutel en een straalpijp als extra brandbeveiliging voor de bedrijven die aan de Maricoweg gevestigd zijn. Van der Vis is lid van de Texelse brand weer en de betreffende materialen zouden in zijn bedrijf opgeslagen kunnen worden. Het treffen van deze voorzieningen levert een voordeel op' bij het betalen van de premie van de brandverzekering. De totale kosten van de voorziening zouden 72740,— bedra gen, welk bedrag de aan de Marico weg gevestigde bedrijven gezamenlijk bijeen zouden moeten brengen. Blijkens het advies van de gemeente wordt weinig heil gezien in het aan schaffen van losse materialen. Eer men de spullen paraat zou hebben, zou de brandweer uit Den Burg al gearri veerd zijn Beter zou het zijn centraal op het industrieterrein achter de firma Barhorst een vaste standpijp te instal leren met 225 meter slang die direct bedrijfsklaar is. Waar nodig zouden de verschillende bedrijfsterreinen door brandhekken of poorten onderling toe gankelijk moeten worden gemaakt, zodat het hele industrieterrein van de voorziening kan meeprofiteren. De kosten zouden rond de 76350, bedragen. Wanneer men aanneemt dat het totale bedrijfskapitaal op de Marico weg een bedrag van die miljoen verte genwoordigt dan zou het een besparing op de brandverzekeringspremie inhouden van 715.000,— per jaar. De gemeente is dan ook van mening dat de brandveiligheidsvoorzieningen zelf bekostigd moeten worden door de bedrijven omdat er voldoende besparin gen tegenover staan. Er zou een goed samenwerkingsverband van de grond moeten komen om de apparatuur bedrijfsklaar te houden. Het college van B. en W. heeft besloten dat de heer H. Broekman van de Sommeltjesweg 7 in De Waal een tuinmuur rond het terrein achter zijn zomerwoning mag bouwen met een hoogte van 1.80 meter, mits omwonen den daar geen bezwaar tegen hebben. Broekman wilde de tuinmuur bouwen om meer privacy te verkrijgen ten op zichte van de achterliggende bejaarden woningen en het zomerhuis van de achterburen. Omdat de bejaardenwo ningen een meter hoger liggen dan het maaiveld van Broekman zal het uitzicht uit deze woningen niet door de muur worden verstoord. Anders is dat met het zomerverblijf van de achter buren van Broekman. De muur komt op twee meter van dit zomerhuis te staan en ofschoon dit wettelijk geen probleem is, zou dat wel een versto ring van het uitzicht kunnen betekenen. Maandagmorgen werd de mobilo foonantenne van een op het Schilderend geparkeerde auto van een arts gestolen. De antenne was met een magneetvoet aan het dak van de auto bevestigd. In een jeugdherberg werd zondag een kleinbeeldcamera van het merk Konica gestolen van een 16-jarige Duit ser. Van Staatsbosbeheer werden dinsdag tien groene bordjes met het opschrift „Geen toegang, natuurreser vaat" gestolen. De bordjes stonden langs het fietspad tussen de Oor- sprongweg en de Krimweg. Uit de garderobe van een discotheek in Den Burg werd dinsdagavond een lichtblauw windjack gestolen dat toebe hoorde aan een Duitse toerist. Uit een tent op camping Kogerstrand van een 17-jarige toerist 'uit Utrecht werden een horloge en een radio-cas setterecorder ontvreemd. De spullen hadden een waarde van 7330, Op de Bemhardlaan in Den Burg botste in de nacht van maandag op dinsdag een auto die werd bestuurd door een Texelaar tegen een boomp je dat daarbij afbrak. De bestuurder werd later door de politie loj>end aangetroffen. Omdat twee blaas proeven aantoonden dat hij drank had gebruikt, werd ook de bloed proef afgenomen. Bij technisch onderzoek bleek dat de stuurinrich ting van de auto defect was. Een Duitse toerist heeft dinsdag bij de politie aangifte gedaan dat hij bij het wegrijden van de parkeerplaats aan de Nikadel een andere auto had bescha digd. Deze auto behoorde toe aan een Nederlander. Getuigen van de aanrij ding dachten dat de Duitser doorreed zonder gegevens achter te laten en stelden eveneens de politie van het gebeurde in kennis.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11