Cjroen ^wartr jexels in het NIOZ bestudeert gevolg van afvaldumpingen Opheffing Beatrixschooi nu per 1 oktober Raad toch akkoord met gemeentearts Gemeenteraad vergaderde voor het laatst Schapenfokdag in bescheiden vorm Woningbouw De Mars spoedig van start Bejaarden met de Blijde Rijders op pad DECLARATIES ZOUDEN DUURDER ZIJN SLOOPVERBOD NIET WATERDICHT? Tweemaal doorgereden Boze restaurant houder ruïneert tuin buurman Geld beschikbaar gesteld voor luchtfoto's VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1982 TEXELSE 96e JAARGANG Nr. 9705 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 I Hans Oosterhof is tot 30 augustus met vakantie. Voor advertenties, abonnementen, etc.. Langeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652 Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. De Texelse schapenfokdag die op maandag 6 september in Den Burg wordt gehouden, zal deze keer aan merkelijk minder groot van opzet zijn dan in de afgelopen jaren. Er zijn niet meer dan 117 inschrijvingen, wat ver band houdt met het feit dat veel fokkers bezig zijn met de bestrijding van de beruchte zwoegerziekte. Dieren die zwoegervrij zijn mogen niet in contact komen met verdachte of positieve scha pen zodat veel inzenders thuisblijven. Veel fokkers hebben inmiddels succes geboekt met de bestrijding van zwoe gerziekte. Zij hebben van de gezond heidsdienst het gezondheidscertificaat gehad. De leiding van de Texelse Schapenstamboek heeft er nog even aan gedacht de Texelse schapenfokdag voor een keer niet te laten doorgaan maar men wil deze traditie toch liever niet onderbreken. Wel zullen veel Texelaars meedoen aan de zwoegerziektevrije tentoonstelling die donderdag 9 september wordt ge houden in Purmerend. Texelse deel name is door het Texels Schapenstam boek in Noordholland gestimuleerd door geen inschrijfgeld te vragen. De ten toonstelling in Purmerend wordt onge veer even groot als die van Texel. Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van 97 woningen in het plan De Mars. De bouwvergunning kan daarom worden afgegeven. Aldus werd door burge meester Engelvaart in de raadsvergade ring van dinsdag meegedeeld. Zaterdag 28 augustus gaan de Blijde Rijders met de bewoners van Starken- burg op de ouderwetse manier aan de rij. Het belooft weer een mooie rit te worden met volop gelegenheid om van de Texelse natuur te genieten. Er zijn nog ±20 plaatsen „over", zodat zich nog bejaarde liefhebbers kunnen aan melden. Opgave tot en met zaterdag 21 augustus bij mevrouw J. Wassenaar- Wilmink, Willem van Beierenstraat 34, tel. 2181. Nadere inlichtingen over tijd en plaats van vertrek e.d. volgen in de Texelse Courant van donderdag 26 augustus. Voor hot NtOZ-ondenook naar do govolgon van radio-actieve dumping in do oceaan zijn enkele speciale hulpmiddelen ontworpen en gecon strueerd. Op de foto ziet men een voor de diepzee ontworpen echolood dat uniek is in de wereld. In verband met de kilometers dikke waterlaag is het nodig met een lage frequentie f3500 herz) te werken, waarmee men veel verder kan doordringen dan met een gewoon hoogfrequent echolood, zoals dat onder andere in viskotters zit. Het is aldus mogelijk een nauwkeurig profiel van de zeebodem te krijgen alsmede een beeld van de zich in de bodem bevindende lagen. Om geen last te hebben van storing die door het schip wordt veroorzaakt wordt de installatie op 15 meter diepte achter het schip voortgesleept In opdracht van het Energie Centrum Nederland (ECN) gaat het NIOZ onderzoeken wat de gevolgen zijn van het dumpen van radio actieve afval in de Atlantische Oceaan. Gisteren zijn de NIOZ- onderzoekers met het ms „Tyro" vanuit Den Helder vertrokken naar een zeegebied van 4000 vierkante kilometer, op 700 kilometer ten noordwesten van Spanje waar al sedert jaren betonnen vaten met radio-actieve afval worden afgezonken door meerdere landen. Het water in het genoemde zeegebied is 3700 tot 4700 meter diep, wat speciale eisen stelt aan de apparatuur die het NIOZ bij het onderzoek gaat gebruiken. De opdracht van het ECN aan het NIOZ is een uitvloeisel van de ver plichting die Nederland op zich heeft genomen om in internationaal overleg een bijdrage te leveren aan het onder zoek naar de effecten van de dumpin gen in zee. Het onderzoek op zee duurt biina een maand, met de uitwerking van de gevonden gegevens is een veel langere tijd gemoeid. De totale kosten worden geraamd op 1,3 miljoen gulden. Bij het project zijn 12 NlOZ-mede- werkers betrokken. Aan boord van de ,,ryro bevinden zich ook nog een vijftal Zwitsers en twee Belgen die tege lijkertijd een eigen onderzoek uitvoeren. Isotopen De expeditie staat onder leiding van de NlüZ-chemicus Michiel van der Loeft die zelf het zg. geochemische gedeelte van het onderzoek voor zijn rekening neemt Dit geochemisch onderzoek be gint met een algemene karakterisering van het bodemmateriaal. Ook worden gegevens verzameld die van belang zijn met vertikale verplaatsing van stoffen in de bodem, waardoor eens begraven stoffen weer uit de bodem en in het water kunnen komen. ,,Die gegevens hebben betrekking op de fysisch-che- mische toestand in de bovenste bodem laag en op de verdeling van belangrijke elementen tussen het sedement en het water dat in de poriën zit", aldus Michiel van der Loeff, die verder vertelt dat met natuurlijk voorkomende isotopen, sedimentatiesnelheid en de diepte van omwoeling door bodem- Met uitzondering van Jan van Asselt van Texels Belang is de gemeenteraad dinsdag akkoord gegaan met de instel ling van de functie van gemeentearts. Dat betekent dat de heer J. P. van Ros- sum voor vijftien uur per week in vaste dienst komt van de gemeente, waarmee jaarlijks een bedrag van f45.175,— is gemoeid. Van Rossum liet zich tot dusver ,,per verrichting" betalen, evenals mevrouw Hoekstra, die voordien deze taak vervul de. Het gemeentebestuur achtte een arts in vaste dienst echter noodzakelijk vooral omdat een gezagsverhouding wenselijk is. Tot voor kort zag het er naar uit dat dieren zal worden bepaald Het onder zoek heeft ook een biologische tak. Deze omvat onderzoek naar de in, op en vlakbij de bodem levende dieren. Deze zullen worden gevangen met diepzee- netten en met bodemhappers van groot type. Dichtheid en verspreiding van soorten zal worden onderzocht en door chemische analyse wordt getracht na te gaan in hoeverre bepaalde stoffen in de dierlijke organismen worden opge hoopt. De Zwitsers aan boord van de ,,Tyro" zullen zich vooral bezig houden met de zg. troebele bodemlaag. Hiermee wordt een ongeveer 100 meter dikke laag water boven de zeebodem bedoeld waarin naar verhouding veel zwevende deeltjes voorkomen. Verwacht wordt dat deze deeltjes vele uit het afval vrijkomende stoffen zullen binden. De Zwitsers zullen de deeltjes onderzoeken en nagaan of er aanwijzingen zijn dat eenmaal bezonken deeltjes door bo demstromingen weer worden opgewer- veld. De Belgische onderzoekers zullen monsters nemen van de bodem en van de bodemfauna om daarin het gehalte aan radio-actieve isotopen te bepalen. Risico's De afgelopen vijftien jaar zijn in het genoemde zeegebied van 40 x 100 kilo meter tienduizenden vaten met afval neergelaten Het betreft hier laag- en middenradio-actieve afval die tijdens de dumping goed zat opgesloten. Er wordt echter rekening mee gehouden dat de vaten op den duur kapot kunnen raken, waarbij de inhoud in het water komt. Zo nauwkeurig mogelijk wil men vaststellen wat er dan gebeurt. Wethouder Fridt Blanken heeft in de raadsvergadering van dinsdag meegedeeld dat de Beatrixschooi in Den Burg per 1 oktober dicht gaat. Aanvankelijk zou dat al gebeuren met ingang van het nieuwe schooljaar, maar naar aanleiding van bezwaren van de gemeente heeft de minister nog wat respijt gegeven om de zaken behoorlijk te kunnen afhandelen. Leerlingen en leerkrachten van zowel Beatrixschooi als de LOM-dependance komen na afloop van de vakantie naar hun eigen gebouw. In de daarop vol gende weken kan de herverdeling van de leerlingen in alle rust worden gere geld door de leiding van beide scholen, geholpen door mensen van de gemeen te. Per 1 oktober kan de LOM-depen dance dan met twee groepen (totaal 30 of 31 leerlingen) van start gaan en zal worden bepaald hoe de leerlingen zullen worden opgevangen die niet voor opname in de LOM-dependance in aan merking komen. Blanken antwoordde op vragen die Piet Zegers (CDA) en Daan Welboren (Pakt) stelden over het lot van het bui tengewoon onderwijs, naar aanleiding van de brief die de heer G. J. M. Reintjes uit De Koog had geschreven aan de raad. Reintjes had zich daarin uitgesproken voor het instandhouden van de zelfstandige groep MLK-kinde- ren en de vorming van een soort scholengemeenschap voor buitenge woon onderwijs, waarbij niet alleen de Kompasschool-dependance maar ook andere vormen van gewoon lager on- derwijs zouden moeten worden betrok ken. Zegers zag wel wat in deze sug gestie. Blanken zei de brief „bijzonder aardig" te vinden, maar ging er niet op in en liet blijken voorlopig meer te zien in een ontwikkeling die inmiddels reëel en haalbaar is gebleken: laten uitgroeien van de LOM-dependance die op den duur zelfstandig kan worden en kan worden uitgebouwd tot een school voor speciaal onderwijs. Dit is thans de enige manier om een zo groot mogelijk aantal kinderen met leermoeilijkheden op Texel zelf op te vangen. Piet Zegers twijfelde er nog steeds sterk aan of Blanken wel alles in het werk heeft gesteld om de Beatrixschooi voor Texel te behouden. ,,ln de vorige vergadering hebt u gezegd dat u geen genoegen nam met sluiting van de Bea trixschooi. Wat hebt u toen onder nomen om die sluiting te voorkomen?" Blanken antwoordde dat het gemeen tebestuur had geprotesteerd en dat het resultaat hiervan was dat de school nog tot 1 oktober mag doordraaien. Maar dan stopt de rijkssubsidiëring absoluut en moet de school ophouden te be staan. Het was duidelijk dat Zegers door dit antwoord niet overtuigd was, maar hij wilde er geen woorden meer aan vuil maken. Het was de laatste keer dat de zit tende gemeenteraad voor een „zakelij ke" vergadering bijeen kwam. In sep tember treedt de nieuwe raad op en zullen de wethouders worden gekozen. Tussentijds, op dinsdagmiddag 31 augustus, zal een buitengewone raads vergadering worden belegd waarin af scheid zal worden genomen van de raadsleden en wethouders die niet meer terugkeren. Deze bijeenkomst begint om 16.00 uur en zal een uur duren. Na afloop wordt een receptie gehouden waarbij ook de burgerij in de gelegenheid zal worden gesteld om afscheid te nemen, gevolgd door een informeel samenzijn. Aan het begin van de raadsvergadering werd Dirk Terpstra tot de gemeenteraad toegelaten nadat zijn geloofsbrieven door een commissie (bestaande uit me vrouw Huitema en de heren Ellen en De Waard) in orde waren bevonden. Terp stra is besteller bij de PTT. Al eens eerder is er een postbesteller gemeen teraadslid geweest (oud-wethouder Jan Daalder uit Oosterend) en daaraan be waart men goede herinneringen. De brief waarin CRM de gemeente raad had laten weten dat De Schorren en de Vlakte van Kerken worden aange wezen als beschermd natuurmonument was voor Cor Ellen aanleiding voor op merkingen. Cor Ellen wilde niet dat de brief voor kennisgeving zou worden aangenomen maar dat de nieuwe ge meenteraad er zich over zou buigen. Hij pleitte voor een beheersovereenkomst voor de betreffende gebieden waarbij niet alleen Rijkswaterstaat, Waterschap en Natuurmonumenten betrokken zou den worden maar ook de gemeente. Ellen wilde dat in de gebieden in ieder geval geen surfplanken zouden worden geduld. Jan van Asselt meende dat zo'n surfverbod overbodig zou zijn. Volgens de gemeentelijke verordening is het sur fen hier toch al verboden? Sloopverordening De raad ging unaniem akkoord met het sloopverbod dat B en W willen opnemen in de gemeentelijke bouwver ordening. Verschillende raadsleden twijfelden er echter aan of deze bepaling wel waterdicht is. Uiteindelijk werd besloten af te wachten hoe de nieuwe bepaling in de praktijk werkt. Piet Zegers vroeg zich met name af of de bepaling dat geen sloopvergunning nodig is als een gebouw weg moet om plaats te maken voor een nieuw gebouw wel zo gelukkig is. Want het is denkbaar dat iemand sloopt en afziet van de nieuwbouw. Er zou dus ook een bouw- plicht moeten zijn. Zegers wilde ook weten welke sancties er zijn als in strijd met de verordening wordt gehandeld, dus als zonder vergunning wordt ge sloopt. Klaas Barendregt had ook zijn twijfels. Hij wilde meer sancties en stelde voor iemand die een huis sloopt te verplichten het vrijgekomen terrein te bestraten. Beumkes wilde een termijn opgenomen zien waarbinnen na het slopen moet worden gebouwd, in die gevallen waarin zonder vergunning mag worden gesloopt ten behoeve van nieuwbouw. Verder vroeg hij of het sloopverbod ook geldt voor tweede wo ningen en voor woningen die niet kun nen worden gevorderd. De burgemees ter vond het niet zo leuk dat de raadsleden met deze voorstellen kwa men, omdat zij dat in de commissie vergadering hadden moeten doen. Daar was iedereen echter akkoord gegaan. Voor sleutelen aan de nu ter tafel lig gende regeling voelde hij niet veel, omdat dit wellicht juridische problemen zou opleveren en de gewijzigde bouw verordening door de provincie zou wor den afgekeurd. Wat nu aan de orde was, is gemaakt naar landelijk model en is dus juridisch niet aanvechtbaar. Overtreding van de verordening kan een maximum straf opleveren van 74000, of vier maanden hechtenis. Eventueel kan het gemeentebestuur opnieuw op bouwen afdwingen als een pand zonder vergunning wordt gesloopt, een rege ling die ook voor monumenten geldt. Verder kan zekerheid worden geëist in zake de bouwtermijn als zou worden gevreesd dat een pand wordt gesloopt zondat dat er nieuwbouw voor inplaats komt. Ook het intrekken van de bouw vergunning (na een half jaar) waardoor sloop achteraf illegaal wordt, is wellicht een middel. De burgemeester zei dat het gemeentebestuur de nieuwe regeling in elk geval „actief" gaat toepassen. Hij betreurde het dat het onlangs nog mogelijk is geweest dat in de Koger- straat een woning is gesloopt. Henk Beumkes had gevraagd of Texel bij Koninklijk Besluit kan worden ingedeeld bij de gebieden in Nederland waar de woningnood argument mag zijn om een sloopvergunning te weigeren. De bur gemeester wilde dat onderzoeken en deelde tenslotte mee dat het sloopver bod ook van toepassing is op tweede woningen en op woningen die niet gevorderd kunnen worden. de gemeenteraad weinig vielde voor een arts in vaste dienst. Een van de argu menten was dat de oude regeling veel goedkoper was. Dat was althans af te leiden uit het feit dat aan mevrouw Hoekstra een jaarlijks bedrag is uitbe taald dat veel lager was dan de nu geraamde salarispost voor een dokter in vaste dienst. Verrassend Het was nogal verrassend dat burge meester Engelvaart dinsdagavond mee deelde dat mevrouw Hoekstra in feite veel te weinig voor haar verrichtin gen heeft gevraagd. Zou de volledige taak van de gemeentearts op verrich tingsbasis worden vergoed dan zou er volgens de gebruikelijke tarieven maar liefst 761.000,— per jaar mee zijn gemoeid. Een arts in vaste dienst was dus juist goedkoper inplaats van duur der, Met name voor het CDA was dat doorslaggevend, alsnog ging men met het voorstel van het college akkoord. Voor het college en enkele raadsleden was de gezagsverhouding echter be langrijker argument om een arts in vaste dienst te nemen. Een gemeente als Texel heeft een medicus nodig waarop men kan rekenen en die men op drachten kan geven. Een 17-jarige inwoner van Den Burg is door de politie dinsdag verhoord over het feit dat hij met zijn bromfiets twee maal een aanrijding veroorzaakte en daarna doorreed. Maandagmiddag botste hij met zijn brommer tegen een jongeman uit Arnhem die met zijn fiets bij de Albert Heijn winkel in Den Burg stond. Er ontstond geringe schade en de Texelse bromfietser werd herkend door getuigen. Dinsdagmiddag om vier uur was het weer raak. Een vrouw uit Den Burg die in de Weverstraat bij haar fiets stond, werd door dezelfde bromfietser omver gereden, waarna hij wederom doorreed. Ook nu werd de veroorzaker van de aanrijding door omstanders herkend. In dit tweede geval ontstond aanzienlijke schade aan de fiets. Door de politie is proces verbaal tegen de bromfietsers opgemaakt. Een overspannen restauranthou der uit De Koog heeft zondagmiddag de tuin van zijn buurman aan de Nikadel in De Koog met zijn auto ge ruïneerd. De Horecaman wilde met zijn auto wegrijden, liep daarbij een aantal lekke banden op, omdat er glas voor zijn wielen lag. Het was niet de eerste keer dat dit gebeurde. De restaurant houder verdacht zijn buurman ervan telkens glas voor de wielen van zijn auto te leggen, en ontstak hierop in woede. Met zijn auto reed hij dwars door een hek voor het huis van zijn buurman en gebruikte zijn tuin enige tijd als crossterrein. Toen de auto vast kwam te zitten, klom hij eruit en ging op de vuist met zijn inmiddels gearri veerde rivaal. Door de politie werd de kwestie gesust. De restauranthouder moest zich onder doktersbehandeling stellen. Het college heeft besloten 71200,— i uit te trekken voor het uit de lucht laten fotograferen van recreatieterreinen in het bestemmingsplan buitengebied, door de Topografische Dienst in Delft. Volgens de voorschriften in het be stemmingsplan dienen van de verschil lende recreatieterreinen uitwerkingen gemaakt te worden, hetgeen alleen mo gelijk is na grondige inventarisatie. Wanneer men dat op het veld zou doen, zouden daar 630 uren mee gemoeid zijn. Met luchtfoto's gaat het sneller en goedkoper. Wel zal na de foto's nog een na-inventarisatie op de grond plaats vinden maar dat kan betrekkelijk snel gebeuren.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1