Cfroen </v/artsJ~exels in het Nog geen eigen gebouw voor De Nieuwe Skuul Negatief advies Provinciale Raad Jeugdige zwemmers in veiligheid gebracht MUNITIE DE LUCHT IN Dansschool Stebehng Aanrijdingen Kerk Den Hoorn ook in september te bezichtigen Gestolen auto bleek vergeten Inbrekers hadden het makkelijk PvdA-top komt zonder Den Uyl Snelheidsrecord 96a JAARGANG Nr. 9706 TEXELSE DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 COURANT Redactie Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Hans Oosterhof is tot 30 augustus met vakantie. Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy B.V Postbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01 742 NMB nr. 67,34.60 398 De Texelse vestiging van het Amster damse Jellinekcentrum, de Nieuwe Skuul bij 't Horntje, heeft een teleur stelling te incasseren gehad. De plannen om het gebouw (de voormalige appar tementen „Mokbaai") te kopen om ver volgens tot een ingrijpende verbouwing over te kunnen gaan hebben geen steun gekregen van de provinciale raad voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne is dan ook negatief advies uitgebracht. De Provinciale Raad vindt dat het Texelse project nog in 'n experimenteel stadium is en dat eerst moet worden nagegaan in hoeverre de opvang van ex-alcohol verslaafden geslaagd is. Ook is aan voorwaarden die indertijd door het ministerie zijn gesteld om de Nieuwe Skuul verder te mogen exploi teren nog niet voldaan en verder wil de Raad dat het Jellinekcentrum een be leidsplan maakt, waarin prioriteiten worden aangegeven. Zoals bekend verblijven in de Nieuwe Skuul ex-verslaafden die na behandeling elders hier worden getraind voor terug keer in de maatschappij. Het werk begon destijds in de voormalige burge meesterswoning De Skuul aan de Ro- zendijk en werd voortgezet in de voor malige Mokbaai-appartementen die sindsdien De Nieuwe Skuul heten. De Jellinekkliniek heeft dit gebouw gekocht voor ƒ370.000, met de bedoeling het intern te verbouwen ten koste van ongeveer ƒ450.000, Ontbindende voorwaarde in de koopakte was echter dat de rijksoverheid uiterlijk 1 september a.s. akkoord zou gaan met de aankoop. Nu de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid hierover negatief advies aan de minister heeft uitgebracht, moet worden aangenomen dat die rijksver goeding er niet komt. Uit de over wegingen en argumenten van de Raad blijkt echter dat de toekomst niet hopeloos is en dat de leiding van het Jellinekcentrum daar zelf veel aan kan doen. Gunstig Het experiment met de Skuul op Texel begon in 1978, op kosten van een particulier fonds. Het jaar daarop ver zocht het bestuur van de Stichting Jellinekkliniek, naar aanleiding van gun stige ervaringen, met deze vorm van begeleiding van ex-verslaafden door te mogen gaan. Gebleken was dat de opvang in een behoefte voorzag. Ver slaafden vallen vaak in hun oude kwaal terug als zij na de gebruikelijke be handeling (,,ontgifting") direct weer in de gewone maatschappij in moeten. Er is een overgangsfase nodig onder goede begeleiding. De behandeling in de Skuul op Texel (capaciteit 8 bedden) is bedoeld door patiënten die lichamelijk redelijk gezond zijn en ook geestelijk niet al te ernstige stoornissen hebben. Over het algemeen is het wenselijk een dergelijke behandeling te geven dichtbij de woonomgeving van de betrokkenen, maar gebleken is dat in dit geval de De Nieuwe Skuul: nog even geduld... kansen op succes groter zijn als de con frontatie met de eigen omgeving en het eigen milieu nog een tijdtje wordt uitgesteld. In De Skuul leven gasten en docenten samen als een gezin" en houden zich bezig met een educatief programma met Nederlandse taal, maatschappijleer, yoga, muziek, etc. Opnieuw leren omgaan met anderen en het dragen van verantwoordelijkheid is het doel van deze begeleiding. Onpraktisch De indeling van het gebouw bij 't Horntje (vroeger de boerderij „Remem ber", later verbouwd tot zes recreatie- appartementen met de naam ,,Mok- baai") is niet erg praktisch. Vandaar de wens om de zaak inwendig ingrijpend te verbouwen. Conform het advies van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid besloot het ministerie op 30 maart 1981 toe te staan dat het experiment op Texel voor onbepaalde tijd werd voortgezet, echter onder een aantal voorwaarden. Het project moest zo spoedig mogelijk organisatorisch één geheel gaan vormen met het consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) te Alkmaar. Er moest een beleidsplan komen waarin samen werking tussen CAD en De Nieuwe Skuul zou worden vastgelegd. De pa tiënten van De Nieuwe Skuul zouden afkomstig moeten zijn uit de regio Alk maar (in verband met het regionali- satiebeleid), de patiënten zouden niet langer dan zes maanden in De Nieuwe Skuul mogen verblijven, het opnemen van partners van patiënten werd onge wenst geacht, voor aankoop van het Skuul-pand zou ministeriële vergunning nodig zijn en uiterlijk juni 1984 zou een evaluatierapport moeten worden over legd met gegevens over aantallen, her komst en verblijfsduur van patiënten, alsmede behandelingsresultaten, perso neelsbezetting en financiële resultaten. Thans is aan deze voorwaarden slechts gedeeltelijke voldaan. Het CAD Alkmaar heeft nog niet duidelijk laten blijken de' Nieuwe Skuul te willen over nemen en er is ook nog geen beleids plan. Verder blijkt een groot deel van de patiënten afkomstig te zijn uit de ge- zondsheidsregio Amsterdam. Voor de rest zit het goed. De termijn waarbinnen het evaluatierapport verschenen moest zijn is nog niet verstreken, maar het is duidelijk dat De Nieuwe Skuul nog in een experimenteel stadium verkeert en het is daarom nog te vroeg om tot aankoop en verbouwing over te gaan. Twee meisjes moesten zich zater dag onder doktersbehandeling stel len na een aanrijding die op de Westerweg had plaatsgevonden. Een 28-jarige inwoonster uit Utrecht pas seerde op haar bromfiets een groep fietsers. Ze ging hierna te snel weer naar rechts en botste tegen een 27- jarige Amsterdamse, die met haar fiets ten val kwam. Een 35-jarige vrouw uit Rotterdam die ook in de groep meefietste, botste op de Amsterdamse en kwam eveneens ten val. De berijdster van de brom fiets raakte licht gewond aan haar rechterhand. Het Amsterdamse meisje liep verschillende schaafwonden en een lichte hersen schudding op. In de Gasthuisstraat te Den Burg vond woensdag een aanrijding plaats toen een inwoner van Ambt-Delden met zijn auto uitweek voor een tegen ligger en een geparkeerd staande auto van iemand uit Lisse raakte. De auto's werden in de flank beschadigd. Een inwoner van Groningen reed vrij dag op een parkeerterrein bij De Koog een auto van een Duitser aan. Hij liet naam en adres achter en ging later met de Duitser naar een autospuitbedrijf om de zeer geringe schade te laten taxeren. Het bedrijf schatte de schade op tweehonderd gulden. De Duitser ging er niet mee akkoord dat het Texelse bedrijf de reparatie zou verrich ten. Naar zijn zeggen zou men daar alleen in Duitsland maar bekwaam voor zijn. Elf leden van de KNBRD-strandred- dingsbrigade hebben zondagmiddag bij een omvangrijke reddingsoperatie drie jeugdige Duitse toeristen in veiligheid gebracht. Van twee drenkelingen was de toestand zodanig dat opname in het Gemini ziekenhuis te Den Helder nood zakelijk werd geacht. Tegen vier uur 's middags werd door de strandbewakers bij paal 21 geconsta teerd dat de zwemmers als gevolg van een sterke muistroming snel afdreven en daardoor in levensgevaar verkeerden. Drie van hen (de 16-jarige Monica Fuhr- man, de 13-jarige Brigit Fuhrmann en de 15-jarige Harold Gross) waren niet meer in staat gevolg te geven aan het signaal van de strandbewakers om onmiddellijk terug te keren. De bewa kers van de posten paal 19 en 20 werden naar het betreffende strandgedeelte ge roepen zodat men over voldoende men sen beschikte om een lijnredding uit te voeren. Het lukte om de twee meisjes met de lijn in veiligheid te brengen. Op het strand werd geconstateerd dat zij vrij veel water binnen hadden gekregen en dat zij shock- en onderkoelings- verschijnselen vertoonde. Per ambulan ce met politiebegeleiding werd het tweetal naar het ziekenhuis vervoerd. Omgeslagen Harold Gross bevond zich niet meer in direct gevaar omdat hij zic^i had weten Gisteren was de duik- en denionteerploeg van de Konklijke Marine weer eens op Texel om in opdracht van de Explosieven Opruimings Dienst een hoeveelheid explosieven onschadelijk te maken. De munitie, afkomstig van verschillende plaatsen van de Texelse kust werd op de Hors met behulp van anderhalve kg TNT tot ontploffing gebracht. Er was onder andere een nog in gave staat verkerende fosforgranaat bij. Na de explosie bleef de fosfor nog geruime tijd branden in de krater die door de explosie was veroorzaakt. vastklampen aan een meetpaal van Rijkswaterstaat die ongeveer 100 meter uit de kust staat. Hem werd toegeroe pen dat hij daar moest blijven in af wachting van redding per vlet. Deze reddingspoging werd in eerste instantie een mislukking omdat de vlet bij het manoevreren rond de meetpaal in de vrij sterke branding omsloeg. Volgens de strandbewakers was dat voornamelijk te wijten aan het geringe motorvermogen van de vlet: 7 Zi pk. Later werd Harold Gross van de paal afgehaald door strandbewaker Roland Dekker die er heen zwom en hem in zg. vervoersgreep en met behulp van de lijn naar het droge bracht. Dokter Siebinga constateerde dat de jongen niets ernstigs mankeerde zodat medische behandeling niet nodig was. De reddingsoperatie die door hon derden mensen werd gadegeslagen werd uitgevoerd door de KNBRD leden Angelique Beekhuis (van Texel), Rob Rietveld, Mathieu Crooijmans, Rudie Storms, Roland Dekker, Adco van Bennekum, Jan Bas, André Bus, Ingrid Schimmel, Chantal van de Weerden en Aart Evenaarts. Welkome assistentie op het strand werd verkregen van de strandexploitanten Bart Elzendoorn en Fred Böhm die hielpen bij het in zee brengen van de vlet en met hun ter reinvoertuigen zorgden voor snel trans port van redders en drenkelingen. De drenkelingen hoorden tot een uit So lingen afkomstige kerkelijke jeugdgroep. De Provinciale Raad heeft haar advies met betrekking tot de Nieuwe Skuul uitgebracht in haar vergadering van vrijdag. Maatschappelijk werker André Del- sing van de Nieuwe Skuul vertelde ons ervan uit te gaan dat het negatieve advies van de Provinciale Raad door de minister zal worden overgenomen en dat de goedkeuring van de aankoop van het gebouw (thans eigendom van de heer E. Löcherbach) er dus niet zal komen. Overigens laat de minsiter zich ook nog adviseren door de Inspectie van de Volksgezondheid en dat advies is nog niet binnen. Het werk in De Nieuwe Skuul (waar in de praktijk steeds twaalf mensen worden begeleid) loopt echter geen gevaar. Wel heerst de vrees dat het uitstel tot afstel zal leiden omdat de toestand van 's Rijks financiën er alleen maar slechter op wordt. Gedurende de hele maand september zal het kerkje van Den Hoorn elke dins dag van 14.00-16.00 uur zijn te bezich tigen. Ook de toren kan worden be klommen. Dat laatste kost f\,— per persoon; de bezichtiging van het kerk gebouw is gratis. Voor groepen is het mogelijk om de kerk ook op andere tijden te bekijken. Daarvoor moet een afspraak worden gemaakt met A. Vla ming, telefoon (02226) 236. Een inwoner van Huizen deed vrijdag bij de politie aangifte van het feit dat zijn auto van de Groeneplaats was ge stolen. Door de politie werd een onder zoek ingesteld, maar het vervoermiddel werd nergens gevonden. De eigenaar ging daarom met de trein naar huis, terwijl het kenteken van de auto via de opsporingstelex werd verspreid. Door een patrouillewagen van de politie werd de betreffende auto zondagmiddag op de Wilhelminalaan aangetroffen. Uit onderzoek kwam naar voren dat de auto niet was gestolen en dat er niet aan was geknoeid. De kennelijk erg verstrooide eigenaar had hem vrijdag geparkeerd en was de plek vergeten. Inbrekers die in de nacht van don derdag op vrijdag hun slag sloegen in een horecabedrijf in de Dorpsstraat te De Koog. hadden het wel heel makke lijk. Het bleek dat de voordeur van het bedrijf gewoon open was. zodat ze zonder klimpartijen naar binnen konden wandelen. Er werden drie serveersters portemonnees gestolen met elk f50,— en verder een tiental flessen sterke drank. Uit een kassa werd nog eens f40,— gestolen, terwijl de inbrekers ook de sleutels meenamen. Uit een tent op een camping in de Dennen werd in de nacht van dinsdag op woensdag een portemonee met f200,— gestolen. Het geld behoorde toe aan een Amsterdamse. Dezelfde nacht werd op deze camping f25, uit een tent van iemancfüit Hoogeveen en f25, uit een tent van een inwoner van Overveen gestolen. Van een schip in de jachthaven van Oudeschild werd in de nacht van don derdag op vrijdag een Seafaer diepte meter ter waarde van f250,— gestolen. Het schip was eigendom van een inwoner van De Koog. Van een Duitser werd in de nacht van donderdag op vrijdag een tentzak met schoenen en verschillende kledingstuk ken gestolen. Deze diefstal vond plaats op een camping in De Koog. Uit een krantenverkoopbak die in een bungalowpark bij De Koog stond, werd f30,— aan kleingeld gestolen. De bak met kranten was door de eigenaar enige Wegens dringende andere (verkie- zings) verplichtingen zal Joop den Uyl geen deel uit maken van de PvdA- delegatie die donderdag een bezoek brengt aan Texel. Ook Ed van Thijn komt niet mee. Wat overblijft is echter nog impo nerend en invloedrijk genoeg om het bezoek tot een succes te maken, zo ver wacht de plaatselijke PvdA-afdeling. Zoals het er nu uitziet zal het gezelschap bestaan uit André van der Louw, Marcel van Dam, Max van den Berg, Hedy D'Ancona, Aad Kosto, Henk Vos, Dirk Duinker en misschien Jos van Keme- nade. De PvdA-top arriveert om half twee op Texel, waar de toernee begonnen wordt met een bezoek aan het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee. Een der directeuren zal een inleiding houden over het functioneren van het instituut en over de wenselijkheid dat het NIOZ ook in de toekomst voldoende financiële armslag blijft houden om hel wetenschappelijk onderzoek te kunner voortzetten. Om twee uur wordt het gezelschap door loco-burgemeester J. Nauta ontvangen in het raadhuis (de burgemeester is op reis). Een half uui later begint in De Lindeboom-Texel eer voor ieder vrij toegankelijke discussie bijeenkomst, na een welkomstwoorc door wethouder Fridt Blanken. Vooi ieder bestaat gelegenheid met de PvdA prominenten van gedachten te wisse: len. Enkele leden van de delegatie be zoeken om drie uur het Verpleeghui: Texel. In de recreatiezaal (waar word gesproken over het ouderenbeleid) zijr alle ouderen van Texel welkom. Juttersmuseum Om vier uur bezichtigt de groep he Maritiem Museum in Oudeschild. Ber Weijdt van de Vissersvereniging DET\ zal daar praten over de visserijproble men. Cor Ellen zal het hebben over di verontrustende kustafslag en ook za een agrarische vertegenwoordiger iet- vertellen over de boerenproblematiek 0| Texel. Het is de bedoeling dat de PvdA bezoekers direct hun visie geven op wa naar voren wordt gebracht: de bijeen komst in het Maritiem Museum word geleid door wethouder Blanken. Vanaf 17.00 uur speelt de PvdA juisband op de camping Kogerstrand c bij slecht weer in de kantine D Kaaps-nol. Evenals bij de andere onder delen van het bezoek is publiek oo hierbij welkom. Om ongeveer zes uu arriveert de PvdA-top in De Koog e wandelt via de Dorpsstraat naar de me opheffing bedreigde camping Kogei strand. De dag wordt om half ach afgesloten met een eenvoudig etentje i- het strandpaviljoen paal 9 van P. C Vlaming en Zn. waar het effect van d kustafslag zeer duidelijk is te zien. tijd in een telefooncel gezet in verban met een regenbui. Door bewoners va het bungalowpark werden jongens va een jaar of veertien gezien die zie verdacht in de cel ophielden. Na d regenbui bleek het geld verdwenen t zijn. In de nacht van zondag op maanda werden drie witte terrasstoelen voc hotel Het Vogelhuis in De Koog gestr len. Een inwoner van De Koog werd vri dagavond door de politie geverbaliseer omdat hij met een snelheid van 14 kilometer over de Pontweg reed. Tt plaatse is slechts 80 toegestaan. Te tijde van de overtreding was de Pon weg nat en daardoor slipgevaarlijk. Javastraat 92 94 96. telefoon (02230) 12681, Den Helder Woensdag 25 augustus a.s. inschrijving voor het nieuwe seizoen van 16 00 tot 20 00 uur in Hotel ,.De Lindeboom te Den Burg Aanvang van de cursussen Jeugd: woensdag 8 september Ouderen: woensdag 27 oktober. Het is een goed ding, dansen bij Siebe/ingl

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1