Cjroen '2wartsJ~exels in het harL, „Andersoortig" onderwijs moei IJska-school redden Kompas-dependance met drie leerkrachten Wellicht nieuwe slachtplaats bij Georgiëweg Commissie ziet geen bezwaren Gunstig advies voor dienstencentrum Texelse koe kampioen op fokveedag LET OP! Uw HEMA GESLOTEN. Voor een piek op de kiek j. nauta, uw vakfotograaf VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 TEXELSE 96e JAARGANG Nr. 9707 COURANT Redactie- Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Hans Oosterhof is tot 30 augustus met vakantie Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg. telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr 36 25 01 742 NMB nr. 67.34.60.398. Als het aantal leerlingen van de Redmer IJska-school in De Waal niet belangrijk stijgt, zal deze school binnen enkele jaren zijn ver dwenen. Om die reden zullen pogingen worden ondernomen om in de school „andersoortig" onderwijs te gaan geven zodat ook leerlingen uit andere delen van Texel naar De Waal zullen komen. De raadscom missie voor Welzijnszaken heeft zich dinsdagavond akkoord verklaard met verdere uitwerking van dit vernieuwingsplan, hoewel de thans beschikbare informatie te gebrekking werd geacht voor een definitief oordeel. De tweeklassi^e Waalder school wordt op dit moment bezocht door 22 leerlingen en draait al jaren met dis pensatie. Volgens de prognose zouden er in augustus 1983 24 leerlingen zijn waardoor volgens de huidige ministe riële richtlijnen een tweede leerkracht nog juist gehandhaafd zou kunnen worden. Maar als gevolg van de plannen tot integratie van kleuter- en lager onderwijs wordt de situatie waarin de school zich bevindt veel gevaarlijker. Het minimum aantal leerlingen voor zo'n school voor 4 tot 12 jarigen (waar voor zeker drie leerkrachten nodig zijn om te voorkomen dat kinderen van zeer uiteenlopende leeftijd in één groep zitten) is zo hoog dat deze nooit door De Waal en directe omgeving kunnen wor den „geleverd." Als het niet lukt leer lingen van elders aan te trekken is de school ten dode opgeschreven. Het waarschijnlijk unieke idee om de school te redden door er „andersoortig" onderwijs te geven is afkomstig van Goos Westerlaken, een onderwijskun dige die in De Waal zelf woonachtig is. Er is inmiddels uitvoerig over gesproken met ouders, leerkrachten, vertegen woordigers van het gemeentebestuur en de schoolbegeleidingsdienst. Daarbij Op de provinciale fokveedag die woensdag in Schoorl werd gehouden is de koe Betty 36 van J. D. Roeper van „Plassendaal" tot kampioen uitgeroe pen. Betty 36 werd 23 maart 1978 ge boren. Haar vader was Keendale Logde Searchief en haar moeder Betty 19. Het is de eerste maal dat een Texelse koe als kampioen op een fokveedag eindigt. De Texelse inzending bestond uit zestien dieren, waarvan elf een eerste prijs kregen, vier een tweede prijs en één een derde prijs. De dag in Schoorl was georganiseerd door de Provinciale Rundveefokvereniging in Noordholland. De kampioenskoe van Roeper is vol gende week vrijdag te zien op de 4-jaarlijkse fokveedag bij hoeve „Bloemwijk" in Gerritsland. is op dinsdag, 31 augustus wegens inventarisatie Donderdag, vrijdag en zaterdag a.s. kunt u van u zelf of van de kinderen een schitterende kleuren foto laten maken voor maar één gulden. Dat is natuurlijk geen geld. Leuk en ongedwongen met een kleurige achtergrond. Kom dus één van die dagen even langs. Profiteer van deze geweldige aktie. voor een piek op de kiek. bleek dat nog niet alle Waalders staan te juichen, maar men is het er in ieder geval over eens dat de school behouden moet blijven omdat deze een onmisbare plaats in de kleine samenleving van het dorp inneemt. Als de plannen doorgaan zal men moeten beschikken over krach ten die dit andersoortige" onderwijs kunnen geven. Problemen met het bestaande onderwijsteam levert dat niet op, want zowel het hoofd, W. Albers als mej. K. Beekenkamp stappen per 1 februari tegelijk op. Bij voorbaat staat vast dat de plannen voor de nieuwe school op dat moment nog niet rond zijn, zodat er een overgangsfase is waarbij met tijdelijke krachten moet worden gewerkt. Onduidelijk Wat onder andersoortig" onderwijs moet worden volstaan, kan nog niet worden gezegd. Het zou mogelijk zijn van de Waalder school een Montesorie- school te maken, een Jenaplan-school of een Dalton-school. Gebleken is dat voor andere systemen van lager onder wijs op Texel wel belangstelling bestaat. Het is denkbaar dat in De Waal een onderwijsvorm tot stand komt met ele menten die uit meerdere van de ge noemde schoolsoorten zijn overgeno men, iets eigens dus. Voorwaarde is wel dat zo'n nieuwe school voor het over grote deel van de mensen in De Waal acceptabel moet zijn. Het moet ook een openbare school blijven onder gemeen telijke verantwoordelijkheid. Geen vrije school Om die reden staat al bij voorbaat vast dat de Waalder school geen zg. Vrije school kan worden omdat deze is geba seerd op de antroposofische levens beschouwing. Uit het gegeven dat op Texel belangstelling is gebleken voor een vrije school wordt door B en W af geleid dat er wel eens animo zou kunnen zijn voor iets anders dan een gewone basisschool. Ook het feit dat van allerlei plaatsen van Texel leerlingen stroomden naar de Sint Jozefschool toen men daar nogal voortuitstrevend bezig was met het doorvoeren van onderwijsvernieu wing, sterkt het gemeentebestuur in de mening dat er op Texel „markt" is voor wat anders. Nadrukkelijk is echter ge steld dat het nieuwe onderwijsinstituut het karakter van de Waalder dorps school moet behouden. Als het effect zou zijn dat de Waalders van hun eigen school worden vervreemd, spant men het paard achter de wagen. Op dit moment ontbreekt het aan informatie om tot een behoorlijke me ningsvorming te komen. Weinig men sen weten in welk opzicht een Monte- sorie-school, Jenaplanschool e.d. ver schillen van een „gewone" school. Dat gebrek aan voorlichting deed zich ook voelen tijdens de commissievergadering van dinsdagavond. Niet overhaast Daan Schilling zei moeilijk advies te De Redmer IJska-school in De Waal. Hoopvolle toekomst? kunnen uitbrengen omdat niet bekend is met wat voor soort school men in De Waal te maken zal krijgen. Hij voelde weinig voor overhaaste stappen en vond de door B en W voor deze vergadering op het laatste moment geproduceerde gegevens nogal overrompelend. Hij was het er echter mee eens dat alles moet worden gedaan om een voor de Waal der bëvolking aanvaardbare school in stand te houden. Dat vond ook Piet Zegers, maar ook hij stelde zich gereserveerd op. Volgens hem kun je andersoortig onderwijs niet van de ene op de andere dag invoeren. Hij waarschuwde voor problemen die Op het terrein aan de Georgiëweg dat de gemeente door grondruil met de heer Kaczor heeft verworven, is een stuk van 2400 vierkante meter gereserveerd voor de Stichting Het Texelsche Schaap. Door de gestegen vraag naar Texels lamsvlees wordt momenteel door de stichting overwogen de slachtcapaci- teit uit te breiden door het bouwen van een nieuw, modern slachthuis. Mo menteel wordt gebruik gemaakt van de noodslachtplaats in Den Burg. Het stre ven is erop gericht dat dit gebouw binnen afzienbare tijd verdwijnt, het staat te dicht bij woonbebouwing en biedt onvoldoende faciliteiten. De nieuwe slachtplaats op het terrein aan de Georhiëweg zou toegankelijk ge maakt moeten worden door een vijf meter brede oprit vanaf de Maricoweg. Het slachthuis zal moeten voldoen aan EEG normen waarna export van het lamsvlees via de stichting, dus onder garantie van herkomst en met kwali teitswaarborg, mogelijk moet zijn. Sa men met de schapenboeren hoopt men snel tot realisering te komen. Stichting Het Texelsche Schaap heeft inmiddels overeenkomsten gesloten met twee bedrijven die het lamsvlees naar slagers en restaurateurs in Nederland gaan verzorgen. Voor de horeca is dit Hochtenbag-Wever b.v. in Maastricht en voor de slagers Lamvleesbedrijf Texel in Den Burg. mogelijk ontstaan als de van de „nieu we" school afkomstige leerlingen naar het vervolgonderwijs gaan. Zegers zei dat het onmogelijk is om tijdig te bepalen of de andersoortige school voor de Waalders acceptabel is; dat blijkt pas in de praktijk en dan is het misschien te laat om de zaak terug te draaien. Het leek hem daarom het beste om in de school te starten met „een beperkt vernieuwd programma." Zegers wilde dat er ook rekening mee wordt gehouden dat het werven van leerlingen van geheel Texel bedreigend kan zijn voor scholen in andere dorpen, waarvan sommige ook in de gevaren zone zitten, zoals die van Oosterend en Eierland. Hij wilde niet dat de Waalder school in stand zou worden gehouden ten koste van een andere school. „Als je niet zeker weet of het slaagt en of je er de goede mensen voor krijgt, moet je er niet aan beginnen." Daan Welboren vroeg zich af hoe groot de kans is dat men een behoorlijk aantal leerlingen van buiten De Waal werft. Hij maande tot voorzichtigheid. Hij wilde dat handhaving van de Waal der school niet uitsluitend afhankelijk wordt gesteld van het stichten van andersoortig onderwijs. Strijdig? Cor Dros zag strijdigheid in de ar gumentatie van B en W. Handhaven van de school van De Waal wordt belangrijk gevonden omdat deze een centrale plaats in het dorpsleven in neemt, maar die functie zou wel eens voor een groot deel teniet worden ge daan als de school straks voor driekwart wordt bevolkt door leerlingen van buiten De Waal waarvan de ouders helemaal niet bij het dorpsleven zijn betrokken. Klaas Barendregt vond de informatie te summier en de gegevens met be trekking tot het andersoortige onderwijs nog te vaag om een oordeel te kunnen geven. Voorzitter wethouder Fridt Blanken was er tevreden over dat de commissie leden in ieder geval steun geven aan verder onderzoek en unaniem van me ning zijn dat de Waalder school moet blijven bestaan als het maar enigszins mogelijk is. Erg veel ruimte zit er overigens niet in de discussie. Als de Waalder school niet aantrekkelijk wordt gemaakt voor mensen buiten De Waal verdwijnt deze school absoluut. Desgevraagd zei Andrew Albers (van de schoolbegeleidingsdienst) die ook aan de discussie deelnam, dat sommige ouders in De Waal nog wel voorbehoud maken. Unaniem was men daar echter van mening dat verdere actie moet wor den gevoerd voor het behoud van de school. Volgens Peter Smit (die samen met mevrouw M. Elzinga in de voor lopige medezeggenschapsraad van de Waalder school zit) staan de meeste Waalders ouders open voor een andere vorm van onderwijs. Dat was de avond tevoren tijdens een drukbezochte ver gadering in fde school gebleken. Beetje laat Het commissielid Piet Zegers vond het wel jammer dat de voorgestelde actie tot behoud van de school niet eerder aan de orde is gesteld. De school zit al lang in de gevarenzone en dat meester Albers en juf Beekenkamp in februari opstappen, is ook al lang bekend. Tenslotte werd meegedeeld dat bij de discussie over de toekomst van de Waalder school ook de ouders van zeer jonge kinderen zullen worden betrok ken. Het is de bedoeling avonden te beleggen, waardoor de ideeën verder kunnen worden uitgewerkt. Getracht wordt deze fase voor 1 december af te ronden. Het raamplan dat hieruit voort komt moet voldoende aanknopings punten bieden om de benodigde on derwijskrachten te kunnen aanwerven. De details zullen worden geregeld in overleg met het nieuwe schoolhoofd en de onderwijzer(es). Een adviseur van het ministerie van CRM heeft laten weten dat hij akkoord gaat met het plan voor het diensten centrum voor ouderen in het voormalige bejaardenhuis Sint Jan. Het ziet er dus naar uit dat het project kan doorgaan. Door gemeentewerken zal het bouwplan (een combinatie van het plan Duin en het oude plan van ge- meentewerken)nu verder worden uit gewerkt zodat zo snel mogelijk met de bouw kan worden begonnen. Het is vrijwel zeker dat de gemeente Texel geld beschikbaar zal stellen voor een extra leerkracht aan de dependance van de Helderse Kompas-school. Dat betekent dat de dependance per 1 oktober met drie leerkrachten gaat draaien want de tweede leerkracht is reeds van Rijkswege toegestaan. Drie leerkrachten zijn noodzakelijk om meer leerlingen te kunnen toelaten; tevens is het dan mogelijk om bij de groepsindeling rekening te houden met het niveau van de leerlingen. In de drieklassige LOM-depen- dane zullen alle leerlingen van de huidige eenklassige dependance worden opgenomen alsmede de kinderen van de Beatrixschool met een LOM-indicatie. Ook de „echte" MLK-kinderen van de Beatrixschool zijn voorlopig welkom in de nieuwe school. Zij worden verdeeld over de twee nieuw te vormen groepen voor een zg. observatiejaar. Na afloop daarvan wordt bekeken wat er verder met deze categorie moet gebeuren. In principe zouden twee leerkrachten voldoende zijn voor de 31 leerlingen van de dependance. De derde zg. bo ventallige leerkracht wordt daarom niet door het rijk betaald. Als de derde man of vrouw er daarom niet zou komen, zou dat om onderwijskundige, organi satorische en emotionele redenen zeer te betreuren zijnDe leerlingen van de van de Beatrixschool afkomstige 2de groep zouden nl. een combinatie zijn van jon gere en oudere MLK- èn LOM-kinde- lingen. De niveaus van deze kinderen lopen zeer uiteen, waardoor het voor de leerkracht haast onmogelijk is om goed te werken. Uitbouw mogelijk Omdat op een LOM-school wordt gewerkt met groepen van niet meer dan 15 leerlingen zouden op een twee- mansschool geen nieuwe leerlingen meer kunnen worden aangenomen, wat onderwijskundig een slechte zaak is. Bovendien zou de uitbouw naar drie wettelijke leerkrachten erdoor worden belemmerd. Ook het streven naar „ver zelfstandiging" van de dependance tot een eigen Texelse LOM-school, later om te vormen tot een school voor spe ciaal onderwijs, is ermee gediend De kans dat de minister akkoord gaat met een zelfstandige school voor Buitenge woon Onderwijs met ontheffing van het stichtingsgetal is groter als blijkt dat er „groei" inzit. Een' zo goed mogelijke aanpak van het Buitengewoon Onderwijs op Texel is ook dringend gewenst na de langdu rige onrust over deze zaak bij ouders, leerkrachten en kinderen. Het verzoek van de Kompas-school heeft bij B. en W. en bij de commissie voor welzijnszaken geen enkele weer stand opgeroepen. Dat was te ver wachten want in het verleden heeft de gemeenteraad herhaaldelijk laten blijken veel over te hebben voor de instand houding van het buitengewoon onder wijs op Texel. Rijk Met het salaris van de derde leer kracht is per jaar f34.420,— gemoeid, inclusief sociale lasten. De gemeente draagt ook de kosten van de zg. taak verlichting (twee schooltijden per week) waarbij inclusief sociale lasten f6.860,— is gemoeid. Het gaat dus totaal om f41.280,-. Als het leerlin genaantal van de dependance blijft groeien zal deze post mogelijk volgend jaar augustus door het rijk worden betaald. De derde leerkracht zal worden be noemd door het bestuur van de Kom- passchool, deelde wethouder Blanken dinsdagavond mee. Maar wie betaalt, heeft ook wat te zeggen, zodat deze benoeming wel in nauw overleg met het gemeentebestuur zal geschieden. Het gemeentebestuur zal aandringen op benoeming van een Texelse onder wijskracht die werkloos is of werkloos wordt en de kans is daarom groot dat de keus zal vallen op mevrouw Stoer- Jipping uit De Koog, die over de ver eiste bevoegdheden beschikt en nu nog aan de 8eatrixschool is verbonden. Eigen De commissieleden toonden zich dinsdagavond tevreden over de ontwik kelingen met betrekking tot het buiten gewoon onderwijs. Daan Welboren vond het zeer verheugend dat het stre ven is gericht op een „eigen" Texelse school en dat de inspecteur op de vor ming daarvan heeft aangedrongen. Piet Zegers dacht er ook zo over. Hij vroeg zich af of de gemeente het geld voor de derde leerkracht van Rijks wege vergoed kan krijgen als onmiddel lijk tot oprichting van een zelfstandige Texelse school wordt overgegaan. Want de normen voor een op te richten school zijn anders dan bij uitbreiding van een bestaande school. Daan Schilling voelde ook voor een onderzoek naar de mogelijkheid. Cor Dros wees erop dat de gemeente de vervoerskosten niet meer hoeft te betalen voor leerlingen die naar de LOM-school in Den Helder reizen, zodat de recente ontwikkelin gen naast de kosten, ook besparingen veroorzaken. Daan Schilling vond dat de inspecteur de „bedelbrief" van de gemeente aan het rijk moet ondersteu nen. Blanken had bezwaar tegen pogin gen om de dependance al direkt zelf standig te krijgen. Ook op langere ter mijn moet blijken dat de school levens vatbaar is, anders loopt men al weer gauw het risico van opheffing. Als onderdeel van de grote Kompasschool is er in ieder geval bestaanszekerheid. Reintjes B. en W. hebben uitvoerig geant woord op de brief die de heer G. J. M Reintjes onlangs aan de raad heeft ge schreven over de problemen rond de Beatrixschool Hij had daarin gepleit voor handhaving van een -zelfstandige groep MLK-leerlingen en voor de vor ming van een soort scholengemeen schap voor buitengewoon onderwijs, waarbij ook bepaalde vormen van gewoon lager onderwijs zouden moeten worden betrokken. In het ant woord (waarvan een afschrift aan de gemeenteraad is gestuurd) komt naar voren, dat het gemeentebestuur wel degelijk begrip heeft voor de zorg van de leerkrachten en ouders over het lot van de Beatrixschool. Om die reden houdt men zich al een paar jaar met de problemen bezig en is nu een oplos sing gevonden die aan alle betrokkenen recht doet. Het handhaven van een zelfstandige MLK-groep is organisato risch bezwaarlijk en is strijdig met de in tegratiegedachte die het gemeentebe stuur huldigt en die de heer Reintjes zelf ook voorstaat. Het uiteindelijke doel is namelijk: een school waar verschillende „soorten" kinderen met leerproblemen terecht kunnen. Het idee om een vrije school, Jenaplanschool e.d. bij het Bui tengewoon Onderwijs te betrekken, werd niet reeel gevonden In de vergadering van dinsdag liet Reintjes blijken tevreden te zijn over de gemeentelijke aanpak. Hij zei zijn brief niet te hebben geschreven naar aanlei ding van gemeentelijke stukken (hij had zelfs het gemeentelijke BUO-rap- port nooit gezien!) maar had uit artike len in de Texelse Courant de conclusie getrokken dat MLK- en LOM-onder- wijs niet te verenigen zouden zijn. Wet houder Fridt Blanken zei daarop dat de pers geen enkele blaam treft. De publi citeit over de problemen rond het bui tengewoon onderwijs is altijd korrekt en strikt objektief geweest, Uiteraard werd in de verslaggeving wel melding gemaakt van de veelal botsende menin gen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1