Museumnota ligt ter inzage Agrarisch Museum nog niet onder „paraplu" van de gemeente Supertroepen" UI KMI MIMI Gemeente mengt zich niet in burenruzie Nog geen beslissing over samenwerking var Jeugdwerk met MZW Koersen vreemd geld Extra leerkracht J. Daalder-school College wil geen woningbedrijf Vernielingen leidden tot vondst van gestolen spullen Diefstallen uit tent Plaats voor vuilverwerking nog onzeker PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTUS 11 y Om op Texel een evenwichtig museumbeleid te kunnen voeren en ook om financiële redenen is het belangrijk dat alle Texelse musea worden samengebracht in één stichting: de stichting Texels Museum. Dat ideaal is nog niet bereikt want het Agrarisch Museum (wagen museum) in De Waal is nog zelfstandig en de onderhandelingen zijn nog niet zover gevorderd dat ook dit museum de gemeentelijke paraplu, die de stichting Texels Museum in feite is, heeft aanvaard. Vrees voor verlies van de eigen identiteit blijkt een rol te spelen, maar daaraan wil men van gemeentewege vergaand tegemoet komen. Het voornemen om tot overeenstem ming te komen blijkt uit de gemeente lijke museumnota die thans voor ieder ter inzage ligt en die dinsdagavond door de commissie voor recreatie—natuur behoud en door de commissie voor wel zijnszaken werd besproken. In de nota wordt het beleid voor de Texelse musea uiteengezet. Er blijkt onder andere uit dat he' standpunt om zoveel mogelijk dorpen hun „eigen" museum te laten behouden, definitief is verlaten. Het Scheepvaartsmuseum in Den Hoorn zal worden opgeheven en de collectie zal worden overgebracht naar het Maritiem Museum in Oudeschild maar in laatstgenoemd museum moet dan wel eerst een inbraak- en brand beveiligingsinstallatie komen. De nota pleit voor overleg met de Doopsgezinde kerk om voor de Vermanign in Den Hoorn een nieuwe bestemming te vin den, waarbij wordt gedacht aan een expositieruimte voor Texelse kunste naars. Russenexpositie Volgens de nota zou de permanente expositie over de „Russenoorlog" die nu onderdeel is van het Maritiem Mu seum in Oudeschild moeten worden overgebracht naar de Oudheidkamer waarvoor dan wel een aangrenzend huis moet worden aangekocht. Verder wordt in de nota oner meer gepleit voor verdere uitbouw van het Maritiem Mu- Omdat de Jacob Daalderschool in Oosterend dit jaar 51 leerlingen telt, is de heer P. Kries als extra leerkracht voor deze school aangetrokken. Kries werkte vorig jaar op de Thijsseschool, maar moest daar weg wegens het teruglopen van het aantal leerlingen en werkhervatting van de heer Hagedoorn. Het hoofd van de Thijsseschool ziet Kries met lede ogen naar Oosterend vertrekken, omdat hij een uitstekende vervanger was voor de heer A. Hoven, die als plaatsvervangend hoofd op de openbare lagere school in Oosterend is gedetacheerd. Gepoogd zal worden de heer Jansma in te schakelen als plaats vervanger op de Thijsseschool. Hij fun geerde vorig jaar als plaatsvervanger op de openbare lagere school in De Koog. Het college voelt vooralsnog niets voor een gemeentelijk woningbedrijf op Texel. Wel dient gelijkvormigheid nage streefd te worden bij het beheer van gemeentelijke eigendommen Dit be sluit heeft het college genomen naar aanleiding van adviezen van het Grondbedrijf en de afdeling financiën. Door het grondbedrijf was vastgesteld dat er weinig gelijkvormigheid bestaat in het beheren van de gemeentelijke eigendommen. Dit zou onduidelijheid in de hand werken en zich vooral wreken bij onderhoud en kostenbewaking. Dit zou op te lossen zijn door de gemeen- terlijke eigendommen onder te brengen in een exploitatiecomplex. Hierin zouden allereerst de woningen van het grondbedrijf moeten worden onderge bracht die de gemeente destijds aan kocht, omdat ze in verband met het bestemmingsplan moesten worden gesloopt, maar later toch konden blij ven staan. Ook de woningen van de al gemene dienst zouden in het exploita tiecomplex moeten worden ondergebracht. Het zou hier totaal om zo'n 25 woningen gaan. In een later stadium zou ook gedacht kunnen worden aan gemeentelijke eigendom men als scholen, sportvoorzieningen, kerktorens, dienstwoningen en musea. De afdeling financiën wilde een exploitatiecomplex in de vorm van een woonbedrijf, waarin alleen de gemeen telijke woningen en later misschien sportvelden zijn opgenomen. Het woonbedrijf zou moeten functioneren onder de dienst gemeentewerken. Het college is van plan één en ander nader te bespreken met de betrokken dienst hoofden op het gemeentehuis. seum, handhaving van het huidige sub sidiesysteem voor het Natuurrecreatie- centrum en voor maatregelen om het museumbezoek op Texel aan te moedi gen. Verder zou volgens de nota een historischEarcheologische tentoonstel ling moeten worden opgebouwd en voor elk der musea zou een aankoop- of verwervingsplan moeten worden opge steld. Wethouder Nauta, voorzitter van de commissie voor recreatie en natuur behoud, legde uit dat het niet ver antwoord is om alle kleine musea op Texel in stand te houden. Het is on doelmatig en naar verhouding duur. Het Natuurrecreatiecentrum trekt per jaar 150.000 bezoekers, het Maritiem Mu seum 40.000 en de drie overige musea blijven ver beneden de tienduizend be zoekers zodat deze niet allemaal in stand kunnen worden gehouden omdat de kosten per bezoeker buiten verhou ding hoog zijn. Het scheepvaartmuseum gaat naar het Maritiem Museum, wat voor de hand liggend is en wat ook de duidelijkheid tegenover het publiek be vordert. In tegenstelling tot vroegere ideëen blijft de oudheidkamer in Den Burg bestaan maar zal dan wel uitge bouwd moeten worden zodat een nog betere indruk kan worden gegeven van het wonen en werken op Texel in de loop der eeuwen. Zorg Commissielid J. W. Dekker, tevens bestuurslid van het Agrarisch Museum, toonde zich bezorgd over de toekomst van „zijn" museum. De provinciaal museumconsulent heeft laten weten voorrang te willen geven aan de af ronding van het Maritiem Museum in Oudeschild en Dekker wilde ook graag uitbouwmogelijkheden voor het Agra risch Museum. Dekker ging echter akkoord met de hoofdlijnen van de nota. Nauta zei het jammer te vinden dat het bestuur van het Agrarisch Museum tot dusver niet schriftelijk heeft gereageerd op de museumnota. Volgens hem moet dit museum in het gemeentelijke totaal plan worden opgenomen omdat er anders geen schijn van kans is op financiële medewerking bij de uitbrei ding. Zondag Daan Welboren bereed zijn stok paardje toen hij zich uitsprak voor open stelling van het Natuurrecreatiecentrum en eventuele andere musea op zondag. Volgens hem zou dat met een beetje goede wil best geregeld kunnen wor den. Nauta liet blijken dat voor open stelling op zondag niet hoeft te worden gerekend op steun van B en W omdat dit onevenredig kostbaar zou worden. Welboren wees op de mogelijkheid om met vrijwilligers te werken en vond het ook de moeite waard om openstelling op zondag als werkverruimende maat regel te zien. Klaas Barendregt had waardering voor het streven om de kosten van de musea op Texel beperkt te houden maar hij miste suggesties om de inkomsten te vergroten. Zijn vraag of het toegangs kaartje wat duurder zou kunnen, werd door Nauta ontkennend beantwoord. Het is overduidelijk dat men aan het maximum zit. Voor wat geboden wordt kan beslist niet meer worden gevraagd. Texel zit in vergelijking met de landelijke musea al in de top. Het is beter naar meer inkomsten te streven door het museumbezoek aan te wakkeren, bij voorbeeld door te werken met gezins- kaarten en met een kaart die voor de prijs van drie musea toegang geeft tot vier musea. Andere mening Daan Schilling merkte op dat de wet houder ooit eens heeft gezegd dat het niet de bedoeling was dat het Maritiem Museum uit Den Hoorn zou verdwijnen. Hij is dus van gedachten veranderd. Nauta erkende dat. „De feitelijke ont wikkelingen dwingen ons tot een andere visie." Adriaan Dijksen vroeg zich af of het gunstig is de expositie over de Rus senoorlog naar Den Burg over te bren gen. Uitgangspunt moet zijn dat zoveel mogelijk mensen deze tentoonstelling te zien krijgen. Hij moet dus staan waar het meeste publiek komt. Welboren onder schreef deze mening, maar wethouder Nauta hield vast aan verplaatsing omdat de expositie over de opstand niet thuis hoort in het Maritiem Museum en er daar een beetje wezensvreemd bijhangt. Nauta zei blij te zijn dat de museumnota over het algemeen in goede aarde is gevallen en er dus zonder ingrijpende veranderingen wel zal doorkomen bij de gemeenteraad. „Leuk dat ik dat nog heb mogen meemaken." In de nacht van dinsdag op woensdag werden vernielingen aangericht in de volkstuintjes bij de Bernhardlaan in Den Burg. Toen door de politie een onder zoek werd ingesteld, werden in de tuintjes diverse artikelen gevonden die afkomstig waren van winkeldiefstallen. De spullen waren bij verschillende win- <els in Den Burg gestolen en vertegen woordigden een geringe waarde. Naar later bleek waren de diefstallen ge pleegd door een zevental jongens van acht tot twaalf jaar. Bij het opsporen van de jeugdige winkeldieven onder vond de politie veel steun van de vader van één van hen. De jongens bleken echter niets te maken te hebben met de vernielingen. Uit een tent op een camping in De Koog werden een slaapzak, een radio, cassetterecorder, een gitaar, een kook- toestel met pannen en bestek gestolen. De spullen waren meer dan zevenhon derd gulden waard en behoorden toe aan een 24-jarige Duitser. De diefstal vond maandag plaats. Eveneens uit een tent op een camping in De Koog werden in de nacht van dinsdag op woensdag een slaapzak en ee fototoestel gestolen. Dit keer was een 19-jarige Duitser het slachtoffer. De gemeente heeft geen taak bij het oplossen van burenruzie. Deze stelling- name heeft het college van B en W ingenomen naar aanleiding van onenig heid die bestaat tussen de heer G. J. J. Weijers van Loodssingel 6 in Oudeschild en zijn buren, de families Hemelrijk, Krijnen en Huisman. De heer Weijers is eigenaar van een stuk grond dat in het bestemmingsplan Oudeschild staat aangeduid als achterpad ten behoeve van aan de Loodssingel gelegen huizen en de ijsbaan. De heer Weijers wil als grondeigenaar uitmaken wie onder wel ke condities van het achterpad gebruik maakt, en zijn buren vinden dat niet juist. Deze zijn van mening dat de gemeente dient in te grijpen. Door de ruzie is in de buurt rond de Loodssingel inmiddels een bijzonder slechte sfeer ontstaan die het best wordt geïllustreerd door de houding van Weijers. Hij is slechts bereid de betreffende grond aan de gemeente te verkopen wanneer de gemeente zijn hele eigendom overneemt en hij dus ergens anders kan gaan wonen. Door het gemeentebestuur wordt ge steld dat de bestemming van achterpad wel is verwezenlijkt, maar dat het gebruik van het pad veel te selectief en te willekeurig geschied. Om het pad voor iedereen open te stellen zou de gemeente de grond vla een onteige ningsprocedure in bezit kunnen krijgen, maar dat is kostbaar en levert veel amb telijke rompslomp op. Een onteige ningsprocedure moet in verband staan met de baat dien men ervan denkt te hebben en dat verband is in dit geval ver te zoeken. Overigens zal wel de juri dische haalbaarheid van een onteige ningsprocedure worden nagegaan als een actie van een door de betrokkenen ingeschakelde advocaat daartoe noopt. „Supertroepen" of zoals de Engelse titel luidt „Megaforce" is een nieuw avontuur van de maker van „The can- nonball run" die in Nederland onder de titel „Op de snelweg breekt de hel los" verscheen. Ergens in de woestijn, mid den in een berg bevindt zich het hoofd kwartier van Megaforce. Megaforce is een leger van vrijwilligers dat overal ter wereld waar de vrijheid bedreigd wordt ingezet kan worden. Het is uitgerust met de allermodernste wapens en de vele snufjes maken het mogelijk de vijand te snel af te zijn. Een vroegere vriend van Hunter (de leider van Mega force) leidt een leger huurlingen dat overal een spoor van vernietiging ach terlaat. Teneinde raad wordt de hulp van Megaforce ingeroepen. Hunter be raamt een aanvalsplan en slaagt erin zijn vijand tijdelijk te verslaan. Maar als hij en zijn mannen weer terugwillen naar hun basis blijkt de weg afgesloten. De situatie lijkt hopeloosSupertroe pen" een film met een behoorlijke portie actie is te zien van donderdag tot en met dinsdag. De toegang is alle leeftijden. Frank en Frey In de zondagse matinee voor de tweede week de geheel Nederlands gesproken Walt Disney tekenfilm „Frank en Frey". Een film over twee vrienden die niet wisten dat ze vijanden moesten zijn. Westduitse marken Belgische franken Franse franken Zweedse kronen Zwitserse franken Deense kronen Amerikaanse dollar Engelse ponden Oostenrijkse schilling 100= 108,25 100= f 5,28 100= f 37,75 100= f 42,50 100= f 128,75 100= f 30,- 1 f 2,63 1 f 4,54 100= f 15,51 Het college wil dat nader onderzoe plaatsvindt inzake de beste locatie voo de vuiiverwerkingsinstallatie van de fir ma Van Tatenhove. De installatie wa eerst in bedrijf bij de Nieuwlanderweg In de gemeenteraad werd daar door ee raadslid de aandacht op gevestigi waarna bleek dat het verwerken van vu niet past in de agrarische bestemmin; De firma Van Tatenhove had hiervoo begrip en noemde als alternatieve plaat voor het verwerken van vuil het terrei van de oude rioolzuivering in Den Burg Op dit terrein geldt echter de bester ming rioolzuivering wat betekent dat slechts milieuhygiënische voorzieninge in de vorm van een reinigingsinrichtin of nutsvoorzieningen mogen komei Weliswaar is op het terrein ook gasopslag van de firma Bruining ma, dat is slechts tijdelijk. De gasopslag va dit bedrijf was levensgevaarlijk in De Hoorn en moest daar weg. Over enig tijd zal de gastank naar het terrein bij d Rode Zee verhuizen. Industrieterrein Een andere mogelijke locatie is bij h( bedrijf van Van Tatenhove in Den Burj Het probleem was hier dat de aanvoi van het vuil via de Maricoweg zou mo< ten plaatsvinden, wat zou leiden t< verkeerstechnische problemen. Ook h gebied naast Polygas op het industrn terrein is bekeken. De gemeente vi Polygas daar echter weghebben en a dat lukt, dient de grond in zijn geheel worden verkocht als industrieterrein, enige mogelijkheid die overbleef was c vuilstortplaats bij 't Horntje. Een pre bleem is dat daar geen aansluiting c het electriciteitsnet mogelijk is. Verder het college allesbehalve blij met de: locatie voor de verwerking van huisvu Wanneer de milieutechnische kant a ceptabel is, wil het college toch er mogelijkheid zoeken de vuilverwerkir op een industrieterrein te laten plaat vinden. Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft woensdagavond niet kunnen be slissen over het samenwerkingsverband tussen met MZW-project en het jeugd werk. Op de vergadering waren ver tegenwoordigers van zowel het MZW- project als het jeugdwerk aanwezig om toelichting te verschaffen. Voornaamste struikelblokken bij het bestuur van de Welzijnsstichting waren het feit dat de beheerscommissie van het dorpshuis nog niet heeft vergaderd over de huis vestingsproblemen die door de samen werking ontstaan en dat met de mu ziekschool nog geen overleg heeft plaatsgevonden over mede-gebruik van de voorspeelruimte. Volgens de op de vergadering aanwezige vertegenwoor digers was dat echter niet relevant. Het ging volgens hen om een uitspraak over de samenwerkingsmogelijkheden. Zelfs wanneer er geen behoorlijke huisvesting voor de verschillende activiteiten zou worden gevonden, zou de samenwer king toch doorgaan. Daarbij werd de beheerscommissie van het dorpshuis gehekeld, die kort geleden in staat was over de huisvestingsproblematiek te praten. Op de vergadering verschenen toen echter niet genoeg leden om een beslissing te kunnen nemen. Contacten tussen het MZW-project en het jeugdwerk bestaan al geruime tijd in verschillende verbanden. Bij het MZW-project is dringend behoefte aan een tweede beroepskracht Door on voldoende begeleidingsmogelijkheden zijn er het afgelopen jaar problemen ge weest tussen vrijwilligers en de be roepskracht. Door de onderbezetting is de administratie van het MZW-project regelmatig een probleem geweest. Door samenwerking met het jongerenwerk zouden bij het MZW-project meer be roepskrachten betrokken raken. Ten aanzien van het jongerenwerk ligt'de aantrekkelijkheid van het samengaan met het MZW-project erin dat bij het jongerenwerk al geruime tijd de wens bestaat meer aandacht te schenken aan de aanpak van problemen rond jeugd werkloosheid. De verwachting bij beide partijen is dat door samenwerking nieu we impulsen gegeven worden aan di verse activiteiten en daardoor zowel het jeugdwerk als het MZW-project verder uitgebouwd kunnen worden. Zelfstandig Bij de samenwerking geldt als uit gangspunt dat de verschillende organi saties zelfstandig blijven functioneren. Door de samenwerking wordt echter verwacht dat een efficiënter gebruik van diverse ruimtes mogelijk is en verder de beschikbare arbeidstijd beter benut kan worden. Doordat samengewerkt wordt kan vervanging bij ziekte en vakantie van de beroepskrachten makkelijk wor den geregeld. Financieel zou de nieuwe situatie geen gevolgen hebben. Wel is het zo dat door het opheffen van een mansposten bij het MZW en bij het jeugdwerk verschillende ideëen beter getoetst kunnen worden en ondersteu ning bij het werk beter gewaarborgd is. Overigens had de voorzitter van het bestuur van de Welzijnsstichting, de heer C. Hoogerheide, 't er moeilijk mee dat de stichting als formele werkgever van de betrokkenen pas in een laat stadium over de plannen werd ingelicht. Hij vond dat dit al veel eerder had moeten gebeuren. Omdat het wenselijk is dat de ver schillende organisaties zelfstandig blij ven functioneren blijven een aantal specifieke taken van de functionarissen buiten het samenwerkingsverband. MZW-functionaris Jan Brandenburg blijft specifieke taken vervullen ten aan zien van belangenbehartiging en pro bleembehandeling van de niet-actieven op Texel. Verder is hij exclusief betrok ken bij de klussenafdeling en de werk plaats en de drukkerij van het MZW- project. Andries Huberts van jongeren centrum 't Asiel verzorgt de ,,huis- kamerfunctie" van het centrum en blijft actief in hulpverlening aan jongeren. Jan Kramer zal zich bezig blijven hou den met de jeugdclubs in de buiten dorpen, enkele specifieke jeugdorgani saties en vakantiewerk voor de Texelse jeugd. Voor gezamenlijke activiteiten zal Jan Brandenburg door het wegvallen van een aantal administratieve taken ongeveer tien uur per week overhou den. Voor Andries Huberts is dat 20 uur en voor Jan Kramer ongeveer 10 uur. Vuilverwerkingsproject Bij het gezamenlijk uitvoeren van be paalde zaken wordt in eerste instantie gedacht aan alternatieve werkgelegen heidsprojecten. In dit kader is al eens gedacht aan een vuilverwerkingsproject waarin bepaalde afvalstoffen zoals hout voor recycling geschikt gemaakt wor den. Ook zouden projecten op het strand of in de duinen of de bossen kunnen worden aangepakt. Verder wordt ge dacht aan het opzetten van bedrijfjes die na enkele jaren dusdanig lopen dat de werknemers normaal loon kunnen ont vangen. Men wil samenwerken in de op te richten gemeentelijke commissie voor de aanpak van jeugdwerkloosheid. Ook op het gebied van cursussen wil men samengaan. In samenwerking met de muziekschool zou een muziek workshop" opgericht kunnen worden waarbij de voorspeelruimte van de muziekschool dienst zou kunnen doen. Voorts denkt men aan beroepsgerichte cursussen. Projecten die al door het MZWproji zijn gerealiseerd zouden goed in sami werking met het jongerenwerk kunn plaatsvinden. Het gaat hier om oppascentrale, de vrijwilligersvacatu bank en het schoolverlatersproje Verder dienen evenementen als fil theater en popgroepen, vakantieacti teiten voor de Texelse jeugd en kad vormdende activiteiten als basis v< samenwerking. Administratie Om de administratie van één en an< te kunnen voeren zou een kracht a< gesteld moeten worden in het kader v de werkverruimende maatregel. E dergelijke kracht wordt gedurende eerste jaar geheel gesubsidieerd en li dus geen extra claim op de financ van de gemeente. In dit kader is contact gezocht met Erwin Wit Samenwerking heeft tot gevolg op den duur alle activiteiten zullen w den gecentraliseerd in het dorpshuis Den Burg en dat het Struikelblok gestoten zal worden als dependance, centralisatie van het werk worden v voordelen gezien. De afgesloten do gang tussen het Asiel en het dorpsh zou moeten worden hersteld, waardi iedereen van de hoofdingang van dorpshuis gebruik zou moeten mak< De huidige ingang van het Asiel wo dan nooduitgang. In het dorpshuis een deel van het Asiel ingericht word als werkplaats. Eén van de voorwaard van het MZW om naar het dorpshuis verhuizen is verder dat de drukkerij m een lokaal beneden in het dorpsh gaat. Deze ruimte is momenteel gebruik bij de muziekschool. Ver< moet er een spreekkamer komen wa bij gedacht wordt aan het kantooi van de beheerder van het dorpshuis zolder van het Asiel dient cursusruin en vergaderruimte te worden, ten hoeve van de drukkerij is een gede telijk gebruik van de donkere kan nodig en voor het oefenen van p< groepen was de enige mogelijkheid voorspeelruimte in het dorpshuis. I waren met name deze punten waaroi het bestuur van de Welzijnsstichting verschillende betrokkenen eerst wii horen, eer men verder op de plann wilde ingaan. Voor het optreden popgroepen bestaat voorkeur voor grote zaal van hotel De Lindeboom. Het bestuur van de Welzijnsstichti zal zich in een volgende vergaden nader over de plannen beraden. Bij sectie jeugd- en jongerenwerk nam heer E. Vermeulen het minderheidssta' punt in dat door de samenwerking I werk van de sectie teveel afwijkt van gestelde jeugd werktaken. Verder vil hij dat het jeugdwerk te veel in het M2 project opgaat.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2