Welke kansen geven we de natuur? Maralhon-wielertochl Vaals-Texel LIEVER TWEE DAN DRIE MONUMENTENLIJSTEN Blanken nam afscheid van Welzijnsstichting Zon, maan en hoog water Nieuwe leden welkom bij blokfluitensemble Programma zwemvierdaagse Laatste keer Hoornder Revue ,Crossloop De Koog Texelse Boys Doopsgezinde gemeentedag Geslaagden voor zwemdiploma Trimgroep in de Dennen Autocrossers naar Medemblik Extra zaalvoetbal wedstrijden tegen Sport Promotions Geen bezwaar tegen opslagloods Nostalgie-rit Geslaagd VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 Waar denken Texelaars aan als ze het woord „natuur" horen? Misschien dwalen hun gedachten al snel naar natuurgebieden waar je geen stap buiten de paden mag zetten en de hond steeds aan de lijn moet blijven. Je kunt er niet lekker je gang gaan, terwijl dat toch eigenlijk zou moeten in de „vrije" natuur. Het publiek klaagt er wel eens over en komt met verhalen over vrijheid die er vroeger wel was. En zelfs de meest doorgewinterde natuurliefhebber heeft wel eens moeite met allerlei regels, al was het maar wegens alle bordjes die er in een terrein voor nodig zijn. Tijdens de vakantie heb ik de afge- I lopen weken veel in het Gooi rondge fietst. Daarbij heb ik heel wat natuur gezien, want fietspaden kom je op de mooiste plekjes tegen. Het viel me herhaaldelijk op wat er gebeurt als het publiek alle vrijheid heeft. Men loopt er soms letterlijk alles onder de voet en overal slingert rommel rond. Zulke vrij heid brengt nogal wat nadelen met zich mee en genieten van de natuur maakt plaats voor ergernis. Jammer. Als je eens met mensen van de vaste- wal praat en vertelt dat je van Texel komt, blijkt dat velen hier al eens zijn geweest. Begrippen als „mooie natuur" en „afwisselend landschap" komen nogal eens naar voren tijdens zulke ge sprekken. Het aardige van vakantie is dat je fris thuiskomt en met andere ogen tegen het vertrouwde om je heen aan kijkt. Dan valt het inderdaad op hoe rijk de natuur hier is in vergelijking met andere gebieden. Hoewel de duizenden vakantiegangers op Texel beslist niet allemaal gewapend met verrekijker en vogelgids de natuur intrekken, blijkt toch steeds opnieuw dat ze het eiland op dit punt weten te waarderen. Heel duidelijk komt dit naar voren in de enorme aantallen bezoekers die een kijkje nemen in de Slufter. Hoeveel duizenden zullen dat er in de loop van een zomerseizoen niet zijn? Ook een terrein als de Geul en omgeving trekt veel publieke belangstelling. Ondanks de grote aantallen bezoekers consta teren de bewakers dat ze er minder inlopers aantreffen dan in het verleden. Het lijkt erop dat men meer begrip fietsen is een ideelo manier om van Texel te genieten. Hoe meer afwisseling, des te meer valt er onderweg te genieten. Eén van de redenen om zuinig met natuur en landschap van het eiland om te gaan. De laatste jaren ontstaat bij veel mensen een groeiende behoefte mee te helpen bij het onderhouden van natuurgebieden. Deze week hielp een Duitse groep in tie Muy een handje bij het afvoeren van hooi op enkele gemaaide stukken. Omdat de bodem het inzetten van zware landbouw werktuigen onmogelijk maakt, komt deze hulp goed van pas. begint te krijgen voor de noodzaak om voorzichtig met de natuur om te gaan. Uiteindelijk komt het ons allemaal ten goede. Dat bewijzen de talloze foto's die men ieder jaar weer maakt van vogels die vlak langs de wegen en paden nes telen. Ook de konijnen die zich van dichtbij laten bekijken trekken de aan dacht. Kans Natuur is overigens met iets dat we alleen achter de bordjes verboden toe gang" aantreffen. De laatste jaren be gint steeds meer het besef te groeien dat we een natuurlijke ontwikkeling op zoveel mogelijk plaatsen een kans moe ten geven omdat het onze samenleving ten goede komt. Een mooi voorbeeld zijn de wegbermen die op veel plaatsen zijn veranderd in kleurige bloemenvel den. Sommige smerig stinkende sloten hebben een ware gedaantewisseling ondergaan en krioelen weer van leven, zoals het hoort. Zulke vefanderingen komen niet vanzelf, maar de inspanning is de moeite waard: de stank verdwijnt en na verloop van tijd zien we kinderen die er enthousiast bezig zijn omdat ze ontdekken dat helder water vol zit met verrassingen zoals kikkerdril en stekel baarsjes. Zo kan er in onze samen leving nog veel veranderen, in de plant soenen en de tuinen bijvoorbeeld, maar dat vraagt tijd. De meeste mensen willen wel, want juist met déze natuur komen ze dagelijks in aanraking. Een broedend mezenpaartje in de eigen tuin zegt de meesten van ons misschien wel meer dan de lepelaars in de Muy.... Keerzijde Toerisme en natuur op Texel lijken tegenstellingen. Als we denken aan de enorme stromen auto's die af en toe op het eiland worden losgelaten is dat ook zo. Maar de medaille heeft een keer zijde. Ook toeristen stellen prijs op schone stranden, een rijke natuur en een aantrekkelijk landschap. Het fietsen dat de laatste jaren zo'n opgang maakt is in dit opzicht een ideale vakantie besteding. Het is milieuvriendelijk en stelt ons in staat intens van de omge ving te genieten. Ik kijk altijd met plezier naar fietsers en zo viel me onlangs een groepje op dat in de buurt van de Slufter naar een langsvliegende velduil stond te kijken. Op zo'n moment blijkt hoe goed recreatie en natuurbescherming bij el kaar kunnen passen. Velduilen broeden op de meest afgelegen plekjes in de natuurgebieden. Daar kunnen ze onge stoord hun jongen grootbrengen en als die uitvliegen krijgt ieder die goed om zich heen kijkt ze wel eens ergens te zien. Dat zijn de extraatjes van een vakantie op Texel... Landbouw De afgelopen periode is er veel ge sproken over het behoud van een aan trekkelijk landschap op het eiland. Per soonlijk zou ik niet graag de afwisseling, waarvoor boeren ieder jaar weer zorgen, willen missen. Vooral een graanveld waar de wind doorspeelt is een lust voor het oog, net als een pas geploegde akker. De minder prettige nasmaak vormt het feit dat men in de landbouw gebruik maakt van middelen die tegen de natuur indruisen. Het gaat hier niet om kritiek op de boeren, maar op de samenleving waarin dit nodig is. Geluk kig kan er veel veranderen. In de zestiger jaren liep door het gebruik van bepaalde landbouwvergiften de stand van de roofvogels enorm terug. Als gevolg van intensief onderzoek kwamen er nieuwe middelen op de markt en nu deze al weer jaren in gebruik zijn is de stand van vogels als torenvalk en havik weer goed te noemen. De ontwikke lingen in de landbouw en andere onder delen van de samenleving gaan onder tussen door. Welke kant gaat het op? Dat zullen we met elkaar moeten bepalen. Anders dan veel mensen denken, kunnen we door duidelijk te maken wat we willen, veel veranderen. Hopelijk zullen we de natuur de kansen geven die het nodig heeft. Het gaat niet om luxe, het is de spil waar de wereld om draait. En bo vendien, het leeft zoveel prettiger met natuur om je heen J. van Groenigen. De organisatoren van de zwemvier daagse (die van 30 augustus tot en met 3 september in en rond zwembad Molenkoog wordt gehouden) hebben het programma voor deze periode be kend gemaakt. Maandag 30 augustus is de brandweer op het zwembadterrein aanwezig en zal behulpzaam zijn bij het spuitvoetbal. Op deze dag wordt het kleuterbad veranderd in een poederbad. Op dinsdag 31 augustus bestaat de mogelijkheid om te surfen en te kanoën in het ondiepe bad. De zwemvierdaagse wordt donderdag voortgezet met een kleine kermis op het zwembadterrein. Vrijdag 3 september is de laatste dag van de vierdaagse. Er vindt dan een demonstratie parachutespringen plaats en ook wordt een recreatieloop over vijf en tien kilometer gehouden. Het vijf kilometer parcours is ingedeeld in drie klassementen, namelijk jeugd, dames en veteranen. De start van de veldloop is om 19.00 uur en de kosten bedragen f3,50. Ook vrijdag wordt kermis gehou den bij Molenkoog. Verder is er een demonstratie met radiografisch be stuurbare boten en wordt een rommel- tjesmarkt voor kinderen gehouden, waarvoor ze zich bij de kassa kunnen opgeven. Ook wordt vrijdag een de monstratie jazzgymnastiek gegegven onder leiding van Ina Platte van de MST. Deze activiteiten staan uiteraard naast de eigenlijke zwemvierdaagse waarvan de deelnemers elke dag tussen de vijf honderd en duizend meter in het bad dienen af te leggen. Wie een dergelijke afstand vier maal heeft gezwommen krijgt een medaille. Ook opgave voor de zwemvierdaagse is mogelijk aan de kas sa van het bad. Maandagavond, aanvang 21.00 uur wordt de laatste voorstelling van de Hoornder revuegroep „Op de Bonne fooi" gegeven in de Waldhoorn. Wie hiervoor nog kaarten wil bestellen kan bellen naar Klif 23, telefoon 02226-515. Gemeente Texel wil proberen met de provincie tot een gezamenlijke beleids doelstelling te komen wat betreft het maken van een monumentenlijst. Op deze wijze wordt voorkomen dat er drie monumentenlijst ontstaan: één van het rijk, één van de provincie en één van de gemeente. Door ervoor te zorgen dat de provincie dezelfde huizen als monu ment beschouwt als de gemeente, zou de gemeentelijke monumentenlijst kun nen vervallen. Dat voorkomt ambtelijke rompslomp en is een stuk duidelijker voorde betrokken bewoners. Door de provincie is inmiddels een selectie gemaakt van de gemeentelijke panden die aan de provinciale criteria voldoen. Het bleek dat 72 van de 83 panden op de gemeentelijke monumen tenlijst aan de provinciale criteria vol deden. Daar komen nog zo'n tien pan den bij die nu nog op geen enkele lijst staan, maar door de provincie worden aangemerkt als toekomstig monument. Na inventarisatie van alle dorpen zullen vermoedelijk 163 panden op de monu mentenlijst komen. Ofschoon het officiële afscheid van wethouders en niet terugkerende raads leden in een bijzondere bijeenkomst op 31 augustus geschiedt nam wethouder Blanken woensdagavond de gelegen heid te baat afscheid te nemen van de bestuursleden van de Welzijnsstichting. Hij stelde veel respect te hebben voor het werk van deze mensen die wel bijzonder veel gemeenschapszin tonen. In de afgelopen jaren is veel verant woordelijkheid naar de Welzijnsstichting gedelegeerd. Blanken zei te hopen dat de rijksoverheid de financiële middelen zal blijven verstrekken en vond dat de bestuursleden moeten blijven vechten om de Welzijnsstichting overeind te houden. Door de provincie is de Texelse lijst kwalitatief goed beoordeeld. Alleen zou een wat nauwkeuriger omschrijving van de objecten en hun onderlinge samen hang wenselijk zijn. Verder zou meer historisch onderzoek in het bouwarchief plaats moeten vinden en dient een foto archief van de monumenten te worden aangelegd. In september komt een pro vinciale delegatie naar Texel en dan zullen de mogelijkheden voor een pro vinciale monumentenlijst verder worden besproken. De zon komt 1 september op om 6.50 uur en gaat onder om 20.27 uur. Maan: 3 sept V.M.; 10 sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 augustus 1.53 en 14.08 Zaterdag 28 augustus 2 47 en 14.59 Zondag 29 augustus 4.01 en 16.16 Maandag 30 augustus 5.25 en 17.51 Dinsdag 31 augustus 6.48 en 19.21 Woensdag 1 september 7.58 en 20.31 Donderdag 2 september 8 49 en 21.19 Vrijdag 3 september 9.32 en 21 52 Zaterdag 4 septémber 10.18 en 22.27 Doodtij: 28 aug.; springtij: 5 sept. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zondag werd in De Koog de laatste crossloop van dit seizoen gehouden. Er kwamen 85 lopers door de finish. De Koog had voor deze laatste keer een crossloop van 12 kilometer ingelast. Deze werd gewonnen door Cees Tim mer. De uitslagen waren als volgt: Recreanten 4 km: 1. B. Bakker 17.09; 2. L. F. van der Vis 18.50; 3. T. Kramers 19.09. Jeugd 4 km: 1. E. van der Heide 17.22; 2 L. Weiland 17 38; 3. E. Dijker 18.09. Dames 4 km: 1. E. Veeger 19.05; 2. S. Pohl 23.35; 3. S. Henstra 25.47. Veteranen 8 km: 1. N. Ridder 31.28; 2. M Peters 32.51; 3. J. F. Velterop 33.02. Heren 8 km: 1. A. Brouwer 29.21; 2. H. Bergmann 33.17; 3. J. Sukopp 33.44. Dames 8 km: 1. J. van der Heide 38.07; 2 C. Bakelaar 38.55. Veteranen 12 km: 1. E. van der Heide 44.07; 2, D. Welboren 46.41; 3. P. Bakelaar 46.51 Heren 12 km: 1. C. Timmer 42.47; 2. A. Brouwer 44.12; 3. T. Franchimon 44.55. Degenen die nog geen algemeen klassement in hun bezit hebben, kunnen dit afhalen bij A. C. Eelman, Wage- makerstraat 6, Den Burg. Zaterdag speelt de jeugd onderlinge oefenwedstrijden. Om 11.00 uur de E- pupillen tegen de meisjes pupillen. 11.45 uur D1 tegen D2; 13.30 uur C1 tegen C2; 14.30 uur B1 tegen B2. Zondagmiddag 3 uur worden de dames verwacht, dus ook de 14-jarige junioren. Boys 1 en 2 heren gaan met de boot van half 10 naar een toernooi van Sint Boys. Vanaf dinsdag a.s. worden om zeven uur de jeugdleiders verwacht voor hun wekelijkse bijeenkomst. Op de Noordhollandse gemeentedag van de Doopsgezinde gemeente die op 12 september wordt gehouden worden veel deelnemers van de overkant ver wacht, maar de voorbereidingscommis sie rekent ook op een behoorlijke deel name van Texelse gemeenteleden. Ook zij dienen, als zij de gehele dag willen meemaken, zich dit weekend op te geven bij mevrouw Van der Kooi-Koorn aan dê Binnenburg. De kosten voor vol wassenen zijn ƒ15,— p.p.; kinderen die aan het programma meewerken, gratis. PAGINA 5 Het bestuur en enkele leden van de toerclub Taxi 2000 organiseren voor de vierde maal de monsterfietstocht van Vaals (Limburg) naar Texel. De afstand is ongeveer 340 kilometer en zal in één dag gereden worden. De start is om 4.00 uur zaterdagochtend nabij het drie landen punt bij Vaals. Er rijden zeven renners mee, plus een chauffeur en een begeleider. De tocht voert door de provincies Limburg, Noord-Brabant, Gelderland, Utrecht, Noordholland en er zijn ver schillende rustpauzes opgenomen. De volgwagen en aanhanger worden door de sponsor Taxi 2000 beschikbaar ge steld. Deze tocht wordt ook weer door een aantal andere sponsors mogelijk gemaakt. De uiteindelijke finish zal zijn in de Warmoesstraat bij de garage van Taxi 2000 waar hopelijk veel familie en fans de rijders verwelkomen. De orga nisatoren hopen op goed weer en een voorspoedige reis. De zesentwintig deelnemers die vrij dag afzwommen voor het diploma A zijn allen geslaagd. Het zijn: André Bakker, Stephan Kalis, Mare Peter Bakker, Elja van de Hoek, Esther Huisman, Irmin Reydon, Suzanne van Leersum, Moni que van de Hoek, Chris Commandeur, Elza Huisman, Erik Jan Vermeulen, Mette Gieskes, Hielko Inia, Arthur Kloosterman, Henk Jan Ramaker, Remco Ran, Lianne Terpstra, Esther Klipper, Sandra Terpstra, Maarten El- zinga, Selma de Koning, Pascal Spigt, Marcel Witte, Kristel Wiegman, Yvonne Eelman en René Kooiman. Voor het B diploma slaagden 18 deel nemers. Dit zijn: Anita van de Star, Justine Kikkert, Eveline Dekker, Diana Ooievaar, Jacco Kager, Marco Hop man, Barry Zegel, Alfons Witte, Mare Hessel Huizinga, Elmar R. Keijser, Ma- riska Buren, Brigitte van Sweeden, Mieke Steenbruggen, Edwin van Lubek, Mirjam Pansier, Marike Westerlaken, Liana Vonk en Peter Boonstra. Dinsdag wordt weer gestart met de trimgroep in de Dennen. De plaats waar de verschillende oefeningen, sporten en spelletjes zullen beginnen is zoals ge woonlijk de parkeerplaats na de trim baan aan de Nattevlakweg. ledereen is welkom van 14.00 tot 15.00 uur, en kan tegen betaling van f 1,— p.p. meedoen. Zondag wordt in Medemblik weder om „het officieus Nederlands kam pioenschap" autocross gehouden. De laatste jaren was de animo op Texel niet zo groot en waren er slechts twee of drie coureurs die de strijd aandurfden. Voor zondag hebben zich zeven Texelaars ingeschreven, te weten: Piet Koning, Freek van der Wal, Slem du Porto, Theo Veeger, Fer Halsema, Nico Blonk en Maarten Koorn Czn (vorig jaar tweedel. Het wedstrijdreglement is na genoeg gelijk aan dat van de MABclub zodat er van uitgegaan mag worden dat de Texelse coureurs zich kunnen meten aan gelijkwaardige concurrenten. De cross begint om half twee. Komend weekeinde zullen extra zaal voetbalwedstrijden worden gespeeld tegen het Sport Promotions team uit Nijmegen, dat voor een trainingsweek end op Texel verblijft. Sport Promo tions geldt als een erg sterk team en is dan ook een regelrechte uitdaging voor de Texelse zaalvoetballers. In de sport hal vindt zaterdag van 19.00 tot 20.00 uur de wedstrijd Gamma 2-Sport Pro motions plaats Van 20.00 tot 21.00 uur speelt Oosterend 1 tegen Sport Promo tions. Zondagochtend van 10.30 tot 11.30 uur speelt Gamma 1 tegen Sport Promotions Scouting Texel haalt zaterdag vanaf 10.00 uur oud papier op in de Beatrix- laan en de Kogerstraat. Men wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten Ook oude schoe nen zijn welkom. Het college heeft geen bezwaar tegen de bouw van een opslagloods van de PEN aan de IJsdijk bij de centrale. De welstandscommissie had aanvankelijk voorkeur uitgesproken voor een locatie naast de olietanks en wilde bovendien een loods met een plat dak. Dit advies heeft het college naast zich neergelegd. Overwogen werd dat de loods beter een schuin dak kan hebben omdat hij vlakbij agrarisch gebied komt te liggen, waar immers steeds kappen worden geëist. De bewoners van de bejaardenwo ningen Starkenburg en de Bakker-stich ting rijden zaterdag a.s. mee met de „Nostalgierit" van De Blijde Rijders. Óm 13.30 uur kan worden ingestapt, zowel bij Starkenburg als bij de wonin gen van de Bakker-stichting Het blokfluitensemble onder leiding van Ans Starkenburg kan nieuwe leden gebruiken. Naast blokfluiters zijn ook enkele gitaristen welkom. Ingaand dins dag a.s. heeft het ensemble eens per 14 dagen oefenavond, aanvang 19.45 uur in de Muziekschool. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde Coby Bremer uit Ooster end voor het diploma lerares textiele werkvormen en huishoudkunde. Zij heeft inmiddels met succes gesollici teerd bij de Prinses Marijkeschool te Emmen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5