„Eis om schuur te slopen is onredelijk Aanleg wielercircuit volgens oude plan Antieke kastenwand uit doktershuis naar De Lindeboom Open brief aan gemeente Texel MM WAT IK ZEGGEN WOU.." ollege vindt schuur te groot voor buitengebied Toch subsidie voor Texels Museum Angst voor valwinden ongegrond Zwemclub doet mee aan driekamp Zonder rijbewijs IJDAG 27 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 loods van Mek Dros zoals deze er op het ogenblik nog bijstaat Het pijltje geeft het punt aan waar de bestaande oude loods overgaat in het illegaal gebouwde nieuwe gedeelte. REVEN «N LEZERS-BUTEN VÏRANT WOOftOtLLj* Mt tO «HOE BEO** Tg Afgelopen voorjaar zijn we de voor- iadschuur kwijtgeraakt die we van de »er P. Kuip (Tienhoven, De Waal) uurden. De jaren daarvóór had met ame de opslag van hooi en stro aldaar j tijd en wijle tot wrijving geleid met de rhuurder. De laatstgenoemde name- k ervoer het gemanoeuvreer met grote Doiwagens op zijn erf als hinderlijk. Het «am zover dat de heer Kuip in de lente m dit afgelopen jaar, toen wij bezig 'aren de laatste opgeslagen hooivrach- n van het oogstjaar 1981 naar bedrij- ;n op Texel en het vasteland te trans- Drteren. ons te kennen gaf de overlast m de hooiopslag/transport niet langer eer te dulden in de betreffende schuur e wij voor die bestemming van hem adden gehuurd. erstoken van een voorraadruimte ont- ond het plan om een soortgelijke :huur op ons eigen erf te bouwen. Op ie plaats mag gebouwd worden omdat e in het bezit zijn van een zogeheten A-blok". Het meest voor de hand lag e verlenging van een bestaande ma- lineloods, welke in 1974 is gebouwd, it voorjaar werd door ons bij de emeente Texel een bouwaanvraag met keningen ingediend. Wij vroegen om en snelle afhandeling van de pro- ïdure. Er kon met de hooioogst in het abije verschiet en die van pootaard- ppelen enz. enige maanden later niet al zeer gedraald worden. Het plan was e nieuwe schuur, aanbouwsel van een estaande loods, door te trekken in ezelfde lijn met exact dezelfde af metingen. Wi| verwachtten weinig problemen met deze beoogde uitbreiding. In de af- elopen jaren zijn op Texel meerdere mosden op eenzelfde wijze vergroot of /orden dat in deze tijd. Sterk over- enkomstige voorbeelden van in aan- ouw zijnde schuren zijn die van de heer Duinker (Nieuwenschild) en W. Gris- igt (nabij Den Burg), waarmee de ge- oemde heren overigens gelukgewenst /orden. Toen de welstandscommissie aar goedkeuring dan ook gaf aan de itbreiding en er van de gemeentelijke mstanties aanvankelijk geen principiële lezwaren naar voren werden gebracht, ebben we de spanten besteld. Het ringende tijdstip (er was geen opslag- jimte voor de op stapel staande hooi- ogst) noodzaakte ons terstond met de ouw te beginnen. De hooioogst van de erste zomermaanden (weidehooi, 1e nede) kon toen al niet meer worden •pgeslagen, omdat toen met de bouw log maar een bescheiden aanvang was |emaakt. Het graszaadhooi dat later vordt geoogst kon wel voor een deel vorden opgeslagen in de nieuwe schuur vaarvan de spanten inmiddels met ver ende krachten overeind waren gezet, erwijl de dakbeplating intussen ook was angebracht Bureaucratisch treuren doch hiervan willen wij achteraf niet de dupe worden. Daarnaast is het een goede gewoonte om bij de uit breiding van een bestaande loods de zelfde formaten te hanteren. Het zou anders een lelijke hokkentroep worden; dat laten we over aan de experimentele architectuur in de nieuwbouwwijken el ders in het land. Belangrijker is het gegeven dat de conventionele laadhoogte van hooi wagens die in de schuur gelost/geladen worden ongeveer 4 meter moet zijn wil het transport rendabel zijn. (De laad hoogte van ongeveer 4 meter is alge meen gebruikelijk in het Nederlandse hooitransport). De dakhelling was een volgend be zwaar. De bestaande loods heeft een dakhelling van 15 graden. Het lag ons inziens voor de hand deze met eenzelfde hoek door te trekken, doch van ge meentelijke zijde wordt nu een helling van 20 graden voorgeschreven. Dan de lengte. De oppervlakte van het nieuwe schuurperceel is kleiner dan de schuur die we voordien in gebruik hadden. De 25 meter lengte, 20 meter breedte en 4 6,5 meter hoogte mogen geen bijzondere luxe worden genoemd. De opslag van hooi en stro is een volumineuze aangelegenheid. Een ge middeld hooi -of stropak is 1 meter lang, 50 centimeter breed en 45 centimeter hoog. De opslag van een normalev ver handelbare hoeveelheid hooi of stro vereist een aanzienlijk volume. Hooi- pakken zijn nu eenmaal geen eieren- doosjes. Die schuur moest komen. De opslag van hooi en pootaardappelen kan geen jaar worden overgeslagen. We kunnen de hele oogst wel buiten neerzetten maar dan verrot de hele boel, zoals ook de niet-agrarische bevolkingsgroepen allicht zullen begrijpen. Daarbij kunnen we niet leveren aan onze klanten als we geen opslag hebben voor de wintertijd. terwijl juist in die maanden vele boe renbedrijven op Texel en het vasteland afhankelijk zijn van onze fouragelevering omdat ze zelf geen hooilanden of geen opslagruimte genoeg hebben. Als we dan niet kunnen leveren, hoeven we het jaar daarop ook niet meer bij die adres sen aan te komen. De betrekkingen tussen ons bedrijf en de gemeente Texel zijn sterk bekoeld sinds gebleken is dat de nieuwe voor raadschuur niet alleen op papier bestaat maar zelfs voor een belangrijk deel reeds uit de grond verrezen is. Wij kunnen er begrip voor opbrengen dat de betrokken instanties zich gepasseerd voelen en hierdoor nogal gepikeerd zijn. Er zullen ons hoogstwaarschijnlijk vele procedu refouten in de schoenen kunnen worden geschoven. Niettemin is het ons inziens niet verantwoord om de ontstane situa tie alleen vanuit een strikt bureau cratisch oogpunt te beoordelen. Wij hebben de bouwprocedure niet opzet telijk gebruskeerd, wij hebben de ge meente Texel niet willen provoceren met de bouw van een schuur zonder vergunning. Het waren bedrijfsecono mische redenen, zoals hierboven uit eengezet, die ons noodzaakten op een vervroegd tijdstip met de bouw te be ginnen. De nieuwe schuur, die door een hechte en fiere bomensingel geheel aan het oog van de buitenwereld is ont trokken, hebben we reeds in gebruik. Er staat graszaadhooi en erwtenstro in opgeslagen. Binnenkort komen de pootaardappelen. Ons bedrijf heeft er alle belang bij dat de schuur in gebruik blijft en de noodzakelijke vergunning krijgt. De eis van de gemeente dat de schuur zo snel mogelijk door ons moet worden gesloopt omdat ze het anders op 1 september aanstaande zelf komen doen (eventueel met politiedwang) vin den wij in hoge mate onredelijk. Wij willen weer in overleg over de ontstane situatie met de gemeentelijke „College vindt schuur te groot voor buitengebied", schreven we in j de krant van vorige week vrijdag over de bouwplannen van de heer N. Dros van Harkebuurt. Dros wil.: een landbouwschuur uitbreiden maar het probleem is dat noch de dakhelling, noch de goothoogte in overeenstemming is met de bepa lingen in het bestemmingsplan bui tengebied. Los daarvan vraagt de gemeente zich af of het wenselijk is dat in het betreffende gebied een schuur komt te staan" met een lengte van 55 meter. Blijkens het besluit van het college zou dan ook in ieder geval overleg plaats moeten vinden over de omvang van de schuur, wanneer zou blijken dat de provincie geen bezwaar heeft tegen de schuur met afwijkende dakhel lingen en goothoogte. Inmiddels is de relatie tussen de gemeente en de firma Dros aanzienlijk bekoeld om dat is gebleken dat Dros een deel van de uitbreiding al gerealiseerd heeft. Er werd dan ook een brief aan Dros verzonden waarin hem gesommeerd werd de uitbreiding voor 1 september ongedaan te maken. Laat hij dit na, dan wordt de schuur op 1 september door de gemeente zelf afgebroken. Dros wil graag begrip voor zijn positie. Over het waarom van het eerder bouwen dan was toegestaan, over de nood zaak van de nieuwe schuur en over de problemen waarin het bedrijf zou komen te verkeren als de nieuwe schuur gesloopt wordt gaat bij gaande brief. Een open brief aan het gemeentebstuur van Texel. instanties. Wij zijn van mening dat óók de nieuwe gemeenteraad (die in sep tember wordt geïnstalleerd) zich over deze zaak moet buiten en uitspreken. Uitstel Wij vragen uitstel van de sloopdatum van 1 september en zelfs heroverweging van dit besluit via een openbaar overleg. De gemeente Texel heeft er geen on middellijk belang bij dat onze schuur op een zo korte termijn wordt gesloopt. Ons bedrijf heeft er wel belang bij dat de schuur vooralsnog blijft staan en dienst doet. Opschorting van de sloopdatum en een gegronde heroverweging van de eis tot sloop, lijken ons alleszins redelijk. Drieste besluiten dient men niet over haast te nemen. Immers, tussen de aanvraag en verstrekking van een bouwvergunning zit een ruime tijds- marge. Van bestuurszijde kunnen zin nige redenen worden gegeven voor het feit dat ambtelijke molens langzaam draaien. Evenwel was het bevel tot sloop van onze schuur binnen drie dagen rond. Ambtelijke molens malen toch niet alleen vliegensvlug wanneer ze de verkeerde kant opdraaien? Wij zijn er van overtuigd dat een verantwoorde bestuursvoering zich deze verdenking toch nooit op de hals zal laten halen en wij hebben er dan ook vertrouwen in dat ons het uitstel zal worden verleend, zodat wij opnieuw in opbouwend overleg met de betrokken overheids instanties zullen kunnen treden. De familie Dros van Harkebuurt. Naschrift redactie: Het college heeft kennis genomen van de inhoud van deze brief, maar ziet geen aanleiding zijn mening te wijzigen. Er is gebouwd zonder vergunning en er zal afgebroken moeten worden Wel krijgt Dros een nieuwe aanschrijving, waarin de termijn waarin de sloop moet zijn gerealiseerd, verlengd wordt tot 15 september Hiertoe werd besloten omdat het fysiek onmogelijk is de schuur voor 1 september gesloopt te hebben. De Stichting Texels Museum krijgt toch een extra gemeentesubsidie van tienduizend gulden. De afdeling financiën van het raadhuis was hier niet voor, maar volgens de afdeling culturele zaken heeft de stichting deze extra subsidie dringend nodig. Het college van B. en W. heeft het advies van culturele zaken in zijn besluit gevolgd. Wethouder Van der Kooi nam een minderheidsstand punt in en was tegen. Bij het samenstellen van de begroting voor dit jaar was de Stich ting Texels Museum uitgegaan van een subsidie van f45.700, Door bezuini gingen op het ministerie van CRM werd uiteindelijk slechts 720.497,— gesubsi dieerd. Wegens personeelslasten en energiekosten leidde dat tot problemen. Loonkosten en sociale lasten maken 55% uit van de museumbegroting. De afdeling culturele zaken vindt dat het museumbestuur een „grandioze" prestatie levert door de extra subsidie aanvraag tot 710.000,— te beperken Er wordt 715.205,— mindet ontvangen dan eerst het geval zou zijn en daarom moet die 710.000,— er volgens cultu rele zaken gewoon komen. Vastgesteld wordt dat nu al een minimum beleid gevoerd wordt dat strijdig is met de wensen van de Werkgroep Maritiem Museum. De heer C. Ellen van het Ma ritiem Museum wordt ontslagen in no vember en in april weer in dienst geno men. Dat houdt in dat het museum met kerst en in het voorjaar gesloten is. Als de extra subsidie van 710.000,— niet gegeven zou worden, zou dat inhouden dat ook andere personeelsleden 's win ters op non-actief moeten worden gesteld. Niet goed voor de ontwikke ling van de Texelse musea en de moti vatie van het personeel, concludeerde culturele zaken en het college was het daar blijkens zijn besluit mee eens Het college van B. en W. zal aan de Stichting Texels Museum toe stemming vragen een antieke kas tenwand in de eetzaal van Hotel De Lindeboom-Texel te mogen plaatsen. De kastenwand was afkomstig van het huis van dokter Schalkwijk, die in het huis Weverstraat 15 woonde. Het betreffende huis maakte plaats voor het nieuwe deel van Bakkers Ijzerhandel en door de heer G. Bakker werden de panelen van de kastwand destijds aan het Texels Museum geschonken. Nadat de panelen geruime tijd in een pakhuis in Oudeschild hadden gelegen, werd de mogelijkheid bezien ze in een passend gebouw te plaatsen. Beslo ten werd dat De Lindeboom zich hier het beste voor leende. Overigens worden deze plannen niet toege- Het college van B. en W. vindt dat het aanleggen van het Wieler circuit rond de sportvelden van Texelse Boys moet geschieden vol gens het oorspronkelijke gemeentelijke plan. Dat betekent dat be zwaren van de Texelse Boys met betrekking tot het feit dat de baan dwars door boomsingels komt te lopen, ongegrond worden verklaard. De voetbalvereniging wilde niet dat deze boomsingels zouden worden aangetast, omdat valwinden werden gevreesd, die het voetballen zouden kunnen belemmeren. Wel zal langs de noord en oostzijde van het trainingsveld een afscheiding moeten worden aangebracht die bescherming van de wielrenners moet waarborgen. Door over de wielerbaan vliegende ballen, zou immers een gevaar lijke situatie kunnen ontstaan. Ook wordt tegemoet gekomen aan bezwaren van de Werkgroep Landschapszorg. Tussen de wielerbaan en het Hogeberggebied zal beplanting worden aangelegd. Bij hun besluit hebben burgemeester en wethouders zich laten leiden door een advies van de afdeling culturele zaken. De heer G. Praamstra van deze afdeling had samen met het bestuurslid van de wielersportvereniging D Dros en E. Momberg van de dienst gemeente werken een gesprek met adviseurs van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU). In dit gesprek werd ge steld dat een wielrenbaan dicht bij voetbalvelden onveilig is. Een traject dat vlak langs de velden en dus binnen de boomsingels door zou lopen werd dan ook sterk afgeraden. Een permanent parcours dient zo veilig mogelijk te zijn, vonden de KNWU leden. De praktijk heeft geleerd dat niet afgeschermde banen langs sportvelden irritatie op roepen en het door de gemeente ont worpen plan verdient dan ook de voor keur. Als voorbeeld werd door de KNWU nog de baan „Varkenoord" bij Rotterdam genoemd die in de vijftiger jaren werd aangelegd, maar die door de ongunstige ligging ten opzichte van sportvelden, nooit meer wordt gebruikt. Wanneer de baan verder van de velden af komt te liggen en wordt uitgevoerd volgens gemeentelijk ontwerp ziet de KNWU als enige probleem dat bij de ingang van het sportcomplex een ge vaarlijke kruising ontstaat. Daar zou een tunneltje voor voetgangers en fietsers moeten komen. Op grond van de ver wachtingen van de Wielren Unie con cludeert de gemeente dat tegemoet koming aan de bezwaren van de Texelse Boys vergaande consequenties heeft voor het gebruik van het wielercircuit. Uiteraard houdt het feit dat de wieler vereniging van een goede baan moet kunnen profiteren niet in dat daar de mogelijkheden van de Texelse Boys voor moeten worden opgeofferd. De afdeling culturele zaken verwacht niet dat op dit terrein bezwaren zullen ont staan. De angst voor valwinden op het voetbalterrein is volgens de afdeling niet gegrond, omdat de breedte van de groenstroken ruim voldoende is. In het blad Technische Mededelingen van de Nederlandse Sport Federatie wordt een minimum breedte van de beplanting van vijf meter wenselijk geacht. Daaraan blijken de velden ruim schoots te voldoen. Aan de westzijde is de beplanting zelfs twintig dertig meter breed. Veel meer dus, dan de tien meter die de NSF als minimum aangeeft voor beplantingen op het westen. „De Texelse Boys verwachten dat door het leggen van een baan in de beplan- tingsstrook valwinden zullen ontstaan. Het tegendeel zal eerder waar zijn. Door het realiseren van het wielercircuit zal de doorlatendheid van de beplanting alleen maar vergroot worden en zal het gevaar van het ontstaan van turbulente lucht stromen alleen maar af kunnen nemen", aldus het advies van culturele zaken aan B en W. Speerwerpbaan Door de dienst gemeentewerken werd bij de plannen aangetekend dat de pas gerealiseerde speerwerpbaan zal moeten worden opgeheven en dat het bijveld op het sportcomplex geen hoofdveld meer kan worden. Ook zullen werkzaamheden aan de noordelijke en zuidelijke boomsingels plaats moeten vinden. Met het handhaven van het oor spronkelijke plan wordt niet voldaan aan de wens van de werkgroep Land schapszorg om zoveel mogelijk tegen te gaan dat Den Burg in zuidelijke richting wordt uitgebreid. De werkgroep was dan ook voor een noordelijker traject van het wielercircuit. Overigens was de werkgroep niet tegen het circuit op zich. Het verplaatsen van wieleractiviteiten van de Hogeberg, waar nu regelmatig wordt gereden, naar het circuit werd alleen maar toegejuichd. De noordelijke route die de werkgroep voorstond zou hebben ingehouden dat op het complex geen atletiekbaan gerealiseerd kan wor den. Het weekend staat voor de zwemclub weer in het teken van de jaarlijks terug kerende zwem- en polodriekamp tussen de verenigingen uit Brummen, Gieten en Texel. Werd vorig jaar het evene ment hier in zwembad Molenkoog ge houden, dit jaar speelt zich het gebeu ren af in het fraai gelegen openluchtbad in het Drentse Gieten. Een evenement waar zo'n 120 sporters hun beste zwem en polobeen voor zetten De 55 Texelse deelnemers worden bij gastgezinnen in Gieten ondergebracht. De Texelaars zijn er natuurlijk op gebrand om de vorig jaar gewonnen wisselbeker bij het zwemmen weer terug te winnen. Deelnemers moeten zaterdagmorgen om 9.15 uur bij zwembad Molenkoog aanwezig zijn. Vertrek boot om 10.05 uur. Zondag om 17.30 uur hoopt de ZPC TX '71 weer te arriveren bij Molenkoog. juicht door de heer Berkhout van Monumentenzorg. Hij vreest bescha diging van de kastpanelen in een openbare ruimte als de eetzaal. Met het plaatsen van de kastenwanden zal ongeveer 780.000,— gemoeid zijn. Een beroep wordt gedaan op het ministerie van CRM voor subsisië- ring. Gezien het feit dat dit ministe rie slechts bij kas zit, overweegt de gemeente wanneer geen subsidie loskomt, geld beschikbaar te stellen uit de zogenaamde woonhuispot. Het geld van deze pot wordt dit jaar nergens anders voor benut. De grote zaal van Hotel De Linde boom is dezer dagen opgesierd met schilderijen die vermoedelijk uit het be gin van deze eeuw dateren. De drie schilderijen van landschappen werden bij de restauratie van De Lindeboom aangetroffen onder behang in de voor zaal en werden in de Bolder gerestau reerd en van een lijst voorzien. Gevelstenen De stenen van het in 1611 gebouw de en in 1896 gesloopte raadhuis in Den Burg zullen in de gevel van het Schoutshuis worden aangebracht tussen de drie ramen op de eerste ver dieping. Nadat het oude raadhuis was gesloopt werden de stenen jarenlang gebruikt om de toegangspoort van het park te markeren. Later werden ze in de achtergevel van het nieuwe raad huis gemetseld. Voor de restauratie van het Schouts huis is door CRM een subsidiebedrag vastgesteld van 7338.772, Het minis terie heeft echter geen geld in kas om deze subsidie uit te keren. Ondanks het feit dat CRM dus met betaalt, heeft de gemeente geen probleem met het betalen van haar aandeel. Als kriterium wordt het subsidiebedrag gebruikt dat door CRM is vastgesteld. De gemeen te betaalt daarvan 30% hetgeen dus neerkomt op ruim een ton Door de provincie is een subsidiebedrag van 724.323,— toegezegd, waarvan inmiddels 715.000,— is betaald. Bij de eindafrekening van de restauratie, bleek dat het oorspronkelijke bedrag met 7250.000,— was overschreden. Getracht zal worden hiervoor nog sub sidie te krijgen. Een inwoner van Den Burg werd dinsdag door de politie staande gehou den omdat hij in een auto reed waarvan de banden tot op de draad versleten waren. Toen de politie hem om zijn rijbewijs vroeg zei hij dat hij dit thuis had laten liggen. Daarna gaf hij een valse naam op. Omdat dit de naam van zijn broer was, kon de politie de auto bestuurder die zelf geen rijbewijs bleek te hebben, makkelijk opsporen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7