Filmgangerprogramma 1982-'83 Kies zelf uw film FILM gongar QQQ OOOOOOOOOOOQ ID AG 27 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Voor de negende keer zal het City Theater dit seizoen zijn deuren jen stellen voor films in de serie „Filmganger". Het filmgangerteam esenteert onderstaand een lijst met maar liefst veertig films waaruit 26 gekozen kunnen worden. Men wordt verzocht op bijgaand rmulier veertien films te schrappen en het in te leveren op de ngegeven adressen. Om deelname te stimuleren is aan het kiezen n de films een wedstrijd verbonden. Het filmgangerteam heeft zelf een selectie .van 26 films gemaakt en de vijf personen die dezelfde us maken, of de selectie het dichtst benaderen worden verblijd met in gratis filmgangerlidmaatschap dat recht geeft op reductie van de itreeprijs. Onderstaande lijst laat zien dat bij het g nenstellen van de keuzelijst getracht voor elk wal wils te vinden. Er zijn imische, realistische en historische ns. Niet alleen oudere, maar ook meer cente films zitten in het pakket. Henk n Leeuwen en Jan Pijlman die samen L t filmgangerteam vormen, hopen dat films in deze serie naast het schouw- rgprogramma in Den Helder en het eatergebeuren op Texel, een bijdrage irmen aan het culturele leven op ixel. Degenen die lid willen worden van mganger dienen zich voor 13 septem- ir op te geven bij het loket van het City ieater. Het lidmaatschap kost dan ,50. Na 13 september kost het lid- aatschap een tientje. Voorintekenaars n verzekerd van het bekende boeje et filmbeschrijvingen. Leden betalen voorstelling f5, entree. Voor et-leden is dat f5, De voorstellin- m worden vanaf 7 oktober iedere mderdagavond gehouden. Uit de volgende films kan men een luze maken: Bye Bye Brasil; regie Carlos Diegues vochtige hitte van het klimaat is elbaar in de Braziliaanse film ,,Bye e Brasil" die de troosteloze rondreis ont van een armzalig groepje kermis- mten. De regisseur schildert het leven n de kermisgasten en legt hun treu- ie derde wereld bestaan als een auwdruk over de al even armoedige nstandigheden van de onderontwik- Idc bevolking. De artieste is zodoende vens een hoer en de goochelaar func- meert als haar doortastende pooier. droom van een maatschappelijke ijheid wordt in het stof vertrapt en een de misdaad geeft enige hoop op n betere financiële toekomst. „American Pop"; regie Ralph Bakshi e rolprent van tekenfilmer Ralph Bak- li geeft een beeld van de geschiedenis in de populaire muziek in de Verenigde aten. Het verhaal is simpel: van raatarme immigrant via revue-artiest lar popster anno 1981. „American )p" is hiermee een mooi en knap imaakte film met herkenbare muziek iworden. „Escape from New York"; regie John arpenter igst voor de groeiende macht van de isdaad vormt het uitgangspunt van de benauwende thriller „Escape from New York". Carpenter toverde Manhattan om tot een reusachtige schroothoop waarop menselijke monsters in het grauwe licht van een onderwereld door elkaar krioelen. Om deze gruwelijke beelden valt naar hartelust te griezelen en met zijn altijd op directe emoties aansturende regie jaagt Carpenter zijn publiek wederom de stuipen op het lijf. „Time Bandits"; regie Terry Gilliam Monthy Python-regisseur Gilliam blijft zijn inspiratie halen uit vervlogen tijden. Samen met een klein Brits schooljon getje, dat ontvoerd wordt door een dat het hun goed gaat en dat het spook van de echtscheiding dat overal wild om zich heen slaat hen nog met rust heeft gelaten. Daar hadden ze natuurlijk niet op moeten drinken. Een film met feiten en feitjes, rampen en rampjes, vreugden en vreugdetjes. Een film waar we maar al te vaak ons zelf in kunnen herkennen. „Passione d'Amore"; regie Ettora Scola De Italiaanse regisseur Scola die in zijn film „Una giornata particolare" de liefde laat zien tussen een homosexueel en een wat aandacht betreft verwaarloosde huisvrouw, toont in deze film de betrek kelijkheid van schoonheid. Het verhaal speelt in 1862 en gaat over een duistere relatie tussen een knappe officier en een zwaar gefrustreerde oerlelijke en af stotelijke vrouw. Uit deze twee mensen schept Scola schoonheid uit lelijkheid. „History of the World, part I"; regie Mel Brooks In deze film geeft Mel Brooks zijn komische visie op de wereldgeschie denis van het stenen tijdperk tot en met de Franse revolutie. Eén lange aaneen schakeling van grappen over Joden, Romeinen, Franse adel, op sex beluste „True confessions" vreemdsoortige verzameling lilliput- rovers mogen we ditmaal Napoleon, Agamemnon en Robin Hood een handje geven. Achtervolgd door het opper wezen van wie ze een kaart met „ga ten" in de tijd gestolen hebben, door kruist het bonte gezelschap de eeuwen. „Time bandits" is een opgewekt, vaak fraai gefilmd sprookje, waarin slechts een enkel cynisch prikje de betaamde Python-humor toont. „The Four Seasons"; regie Alan Alda In deze film gaat het om drie stellen die al jaren goede vrienden van elkaar zijn en alle zes ogenschijnlijk goed en lang en gelukkig getrouwd. Ze gaan er elk jaargetijde een weekend met elkaar op uit en toosten onder andere op het feit Belangstellenden voor de Filmgangerserie worden verzocht uit onder staande lijst titels te schrappen. Deze uitgeknipte lijst kan ingeleverd worden voor woensdag bij: het City Theater, (Henk van Leeuwen), Gravenstraat 21, Den Burg: Jan Pijlman, Vloedlijn 21, Den Burg of in de brievenbus van het gemeentehuis aan de Groeneplaats. Bye Bye Brasil Carlos Diegues American Pop Ralph Bakshi Escape from New York John Carpenter Time Bandits Terry Gilliam The Four Seasons Alan Alda Passione d'Amore Ettora Scola History of the World, part I Mel Brooks Eyewitness Peter Yates Possession Andrzej Zulawski Raging Bull Martin Scorsese Arthur Steve Gordon Schwestern Margaretha von Trotta De stilte rond Christine M. Marleen Gorris Singing in the Rain Gene Kelly, Stanley Donen True Confessions Ulu Grosbard The Hound of the Baskervilles Paul Morissen Papillon Franklin J. Schaffner Chariots of Fire Hugh Hudson A Clockwork Orange Stanley Kubrick Evil under the Sun Guy Hamilton Funny America Bradley R. Swirnoff Blow Out Brain de Palma Le Chouix des Armes Alain Corneau Les Uns et les Autres Claude Lelouch The French Lieutenant's Women Karei fieisz Body Heat Lawrence Kasdan S.O.B. Blake Edwards Montenegro Dusdan Makavejev On Golden Pond Mark Rydell Heavy Metal Gerald Potterton Missing Costa Gauras Reds Warren Beatty No Nukes Slossberg, Goldberg, Potenza Absence of Malice Sydnet Pollack Shoot the Moon Alan Parker Prince of the City Sidnet Lumet Neighbours John G. Avildsen Die Falschung Volker Schlöndorff Lola R. W. Fassbinder Making Love Arthur Hiller vrouwen, homofielen en junkies. Al met al een simpele, opgewekte film die goed is voor een avondje Filmgangerplezier. „Eyewitness": regie Peter Yates „Eyewitness" is een liefdes- en mis daadfilm in een. Maar dan wel één van een behoorlijk kaliber. De film is geen moment overdreven en heel menselijk. William Hurt speelt een meesterlijke hoofdrol als Daryll Deever die als schoonmaker in een kantoorgebouw werkt. Als op zekere dag in het gebouw een Vietnamese zakenman wordt ver moord trekt hij niet alleen de aandacht van de vrouwelijke reporter maar ook van de mensen die de moord op hun geweten hebben. „Possession": regie Andrzej Zulawski Tegen de achtergrond van een grauw Berlijn speelt het verhaal van een man en zijn bezeten geliefde zich af. Een film vol symboliek en vaak griezelig, zoals in de scene waarin Aftna (Isabelle Adjani) wat speelt met een electrisch mes. Of gruwelijk, als in de barings- scene in de Berlijnse U-Bahn. Zeker een aanrader voor de liefhebbers: anderen kunnen misschien beter naar een wat opgewektere film gaan. „Raging Buil"; regie Martin Scorsese „Raging bull" is in feite de levensge schiedenis van Jack la Motta die in 1941 bekendheid kreeg als bokser. Ook dringt de camera door in het boksers wereldje in de jaren '40 en '50 in de Verenigde Staten, waarin het niet al te zachtzinnig toegaat. Voor de bokslief- hebber een film om van te smullen. Zeker met het fantastische acteertalent van Robert de Niro die in 1981 een Oscar ontving voor deze rol. „Arthur"; regie Steve Gordon Terecht verwierf deze pittige komedie van scenarioschrijver-regisseur Gordon vier gouden Globes van de Hollywoodse pers. In die roem delen Dudley Moore die een schilderachtige dronken rijkaard neerzet en John Gielgud als zijn nobele en wijze privébediende. Liza Minnelli speelt het arme meisje met een gouden hart. „A Clockwork Orangeregie Stan ley Kubrick De film geeft een niet zo optimistische visie op het maatschappelijk leven in een misschien niet zo heel verre toekomst. Begeleid door Beethovens negende komt Malcolm McDowell zijn vrije tijd wel door. Dat daardoor onschuldige passanten het slachtoffer worden van zijn jeugdbende zal hem een zorg zijn. Ook hier komt de perfectie van Kubrick weer sterk tot uiting. „Evil under the Sun": regie Gat Hamilton Voor de tweede maal in zijn lange en wereldvermaarde loopbaan wandelt Pe ter Ustinov in de gedaante van een Belgische detective Hercule Poirot over het doek. Ditmaal in de bioscoopversie van een speurdersroman van Agatha Chrsitie die zich afspeelt aan de kust van de Middellandse Zee in de nog zo schone jaren '20. In het gezelschap voorts onder anderen Maggie Smith, Jane Birkin en James Mason. „Funny America"; regie Bradley R. Swirnoff „Funny America" is te vergelijken met „The Kentucky fried movie" met het verschil dat het hier om een parodie gaat over de Amerikaanse tv-commercials. De film is een aaneenschakeling van ko mische sketches waarin de televisie op de korrel wordt genomen. „Bow Out"; regie Brian de Palma Telegraaf: spannende Bow Out, op nieuw een bewijs van de grote kwali teiten van De Palma N.R.C.: uitstekend spel, met Blow out heeft De Palma zich overtroffen. Trouw: De Palma: een geraffineerd vakman. Volkskrant een stuk razend- knap entertainment met enorme flair gemaakt, zonder inzinkingen. „Le choix des armes"; regie Alain Corneau Yves Montand vormt het middelpunt in deze thriller in de figuur van een voor malige voorman uit de onderwereld die tijdens het verzet in de tweede wereld oorlog met de wapens leerde omgaan. Als een schatrijke fokker van renpaar den worden hij en zijn echtgenote Catharine Deneuve plotseling hardhan dig geconfronteerd met het grauwe ver leden. „Les uns et les autres"; regie Claude Lelouch De film is bijna niet in woorden te vatten omdat deze film bijna alles vertoont wat je voor en met een camera en een microfoon kunt doen. Het duurt ruim drie uur maar het is een voortdurende springvloed van scenes, gebeurtenis sen, muziek, ballet, showbusiness, kitsch en harde historie, tragedie en ko medie, drama en geluk, en vooral van heftige emoties in allerlei varianten. Een hoogtepunt in Filmganger. „The French lieutenant's women"; regie Karei Reisz De film is gemaakt naar het gelijknamige boek van de schrijver John Fowles. De roman verscheen 12 jaar geleden en verkocht vier miljoen exemplaren in achttien talen. „The French lieutenant's women" is het verhaal van een vrijge vochten, onafhankelijke vrouw uit het Victoriaanse tijdperk, toen de vrouw nog vooral een dienende rol mocht spelen en zeker niet werd geacht erotische ge voelens te hebben. Dat de gaaf in scene gezette film bovendien iets adembene mends heeft, komt door de vorstelijke aanwezigheid van Meryl Streep. „Schwestern"; regie Margaretha von Trotta Gevoelige en subtiele film van de Duitse regisseuse Von Trotta over twee van elkaar afhankelijke zusters die elkaar desondanks in de weg staan. Hetgeen uitloopt op de zelfmoord van een van hen. Een nieuwe vriendin van de over gebleven zuster kan de gestorvene niet vervangen. „De stilte rond Christine M."; regie Marleen Gorris Met dit regiedebuut ontpopt Marleen Gorris zich als een speelfilmmaakster die de begane paden zoveel mogelijk mijdt. Haar streven het feminisme gestalte te geven in een thriller over vier vrouwen is prima gelukt. Het onbehagen van een drietal vrouwen komt tot een uitbarsting op een volstrekt willekeurig ogenblik. Een boektiekhouder, een gewone keuri ge man staat opeens model voor het wezen van de man en wordt op een gruwelijke manier vermoord. De vierde vrouw (Cox Habbema) beeldt heel mooi een zielsdeskundige uit, die voor de rechtbank rapport moet uitbrengen over het geestelijke evenwicht van de drie vrouwen. „Singing in the Rain"; regie Gene Kelly en Stanley Donen Jonge vaudeville artiesten zoeken in Hollywood naar mogelijkheden om een carriere te kunnen beginnen. Samen vormen Kelly en O'Connor in dit eeuwige verhaal over de harde weg naar de roem een zang- en dansduo. Hun sprankelende activiteiten gaven het swingende ritme aan in deze in 1952 geregisseerde film. „Papillon"; regie Franklin J. Schaff ner „Papillon" is een degelijke verfilming van de gelijknamige bestseller van de Franse ex-gevangene en schrijver Char- riere Met Steve McQueen als de taaie doorzetter die na 14 jaar van het be ruchte Duivelseiland weet te ontvluch ten. Daarbij danig geassisteerd door zijn intelligente en tot levenslang veroor deelde lotgenoot Dustin Hoffman. „Chariots of fire"; regie Huhg Hud son „Chariots of fire" (bekroond met een Oscarl is een sfeervolle terugblik op de prestaties van twee topateleten die namens hun geliefde Albion goud halen op de Olympische Spelen van 1924 in Parijs. Op de achtergrond is een stem ming voelbaar vol ironie en onder veel mensen blijkt een duidelijk racisme te leven. „Body heat"; regie Lawrence Kasdan Zijn naam is William Hurt. Volgens velen één van de meest belovende acteurs van dit moment. Samen met Kathleen Tur ner vertolkt hij de hoofdrol in „Body heat." De titel licht reeds een tipje van de sluier op, handelt over een on stuimige liefdesrelatie. Binnen het ka der van de film-noir, een felrealistische en zwaarmoedige stroming uit de jaren veertig, monden elementen als liefde, haat, erotiek en geweld uit in een klas siek noodlotsdrama. „S.O.B.";regie Blake Edwards De titel slaat op een militaire term die zoveel wil zeggen als: waarom zou je iets goed doen, wanneer het ook fout kan? De film is een satire op het Amerikaanse filmwereldje, een lekker uitgevallen komedie bedoeld als spot prent op wat zich achter de schermen van het Hollywoodse filmbedrijf de neuroses, de lafheid en het gif pleegt voor te doen. „Montenegro"; regie Dusdan Maka vejev De film is een ludiek ogende ballade waarin de regisseur het verschijnsel gastarbeiders schetst, enerzijds als een noodzakelijk economisch kwaad, an derzijds als een dreigende maar mis plaatste vorm van discriminatie. Hij laat de twee werelden botsen c.q. elkaar ontmoeten doordat Susan Anspach als de verveelde vrouw van een rijke indus trieel uit haar saaie omgeving breekt en terecht komt tussen de schilderachtige vertegenwoordigers van wat zij noemt „de nieuwe Europese natie van elf miljoen gastarbeiders". „On golden pond"; regie Mark Rydell Vader Henry en dochter Jane Fonda spelen hun werkelijke familierelatie waarbij de 72-jarige Katharine Hepburn de moederrol op een schitterende ma nier vertolkt. In dit verhaal gaat het om de ouderdom van het echtpaar waarvan de man voorvoelt in de schaduw van de dood te leven. Aan de vader-dochter verhouding moet nog een hoop gesleu teld worden. teert „Reds" de figuur van de Ameri kaanse journalist John Reed in de relatie met zijn vrouw Louise Bryand tegen de achtergrond van de Russische revolutie in 1917. In deze met drie Oscars be kroonde film zijn o.a. te zien: Warren Beatty, Diane Keaton, Jack Nicholson, Maureen Stapleton en Gene Hackman. „No nukes"; regie Slossberg, Gold berg, Potenza „No nukes" geeft een verslag te zien van een indrukwekkende verzameling musici ooit bijeen gekomen in Madison Square Garden. Te zien zijn o.a Bruce Springsteen, James Taylor, The Doobie Brothers, Carly Simon, Crosby, Stills en Nash e.v.a. Al deze artiesten verkoch ten samen meer dan 60 miljoen platen en werken nu belangeloos zodat de op brengsten van de voorstellingen aan alternatieve energie groepen geschon ken kon worden. „Absence of Malice"; regie Sydney Pollack Een gewetenloze verslaggeefster van een Amerikaans dagblad (Sally Fields) en een van een ontvoering beschuldigde groothandelaar in alcoholische dranken komen in deze film grimmig tegenover elkaar te staan. De regisseur benadrukt in zijn pakkende film: in hoeverre is voor een sensatie-journalist nieuws echt nieuws? en mag er voorbij worden gegaan aan de privacy en persoonlijke belangen van een burger van wie nog geen schuld vaststaat? Shoot the moon"; regie Alan Parker Een boeiende film met vooral schitte rende acteerprestaties van Diana Kea ton en Albert Finney. De twee vormen een scheidend echtpaar dat niet met en niet zonder elkaar blijkt te kunnen leven. Als uitgangspunt schetste Parker dat een huwelijk in de loop der jaren in hechtheid moet groeien. Stilstand be tekent verslechtering die tot een breuk kan leiden. „Prince of the city"; regie Sidney Lumet De film is het schokkende corruptie schandaal bij de narcoticabrigade van de New Yorkse politie enkele jaren gele den. Slechts de namen zijn veranderd, maar verder heeft de regisseur alle details van de ware geschiedenis tot in de puntjes verfilmd. Treat Williams is de verdachte smeris die bij overvallen op narcoticanesten de aanwezige drugs en geld in beslag neemt maar doorgaans de helft in eigen zak laat verdwijnen. Een lonend misdrijf ware het niet dat deze illegale handelswijze toch uitlekt. „Neighbours";regie John G. Avildsen John Belushi is een brave burgerman wiens gezapige bestaantje onderuit wordt gehaald door twee opdringerige maar levensgenietende nieuwe buren: Dan Aykroyd en Cathy Moriarty. Het echtpaar Belushi bewoont een vrij staand pand aan het eind van een dood lopende weg. De onverwachte komst van de nieuwe buren haalt alle verwor ven zekerheden omver. Hun vrijpostig heden kent geen grenzen en al gauw slaan alle stoppen door bij het over donderde echtpaar. Een prima kome die vol bizarre grappen „Die Falschung"; regie Volker Schlöndorf Onder levensgevaarlijke omstandighe den verfilmde de Westduitse regisseur „True confessions"; regie Ulu Gros bard De film „True confessions" leverde het meest indrukwekkende acteursduo van 1981 op: Robert de Niro in de rol van 'n door ambities opgezweepte priester in de rang van hulpbisschop en Robert Duvall als zijn broer met de functie van chef van de recherche afdeling moord zaken. Ook schuimt er een duister figuur rond in de gedaante van Charles Dur- ning. Deze brengt monseigneur De Niro op een zeker moment in een penibele situatie, nota bene door het speurwerk van zijn wereldse broer „The hound of the Baskervilles"; regie Paul Morrissey De film is een door en door Engels produkt vol spitse dialogen waarin op Monty Python-achtige wijze wordt ge sold met de hoofdpersonen. Halverwe ge de film wordt alles steeds absurder en ronduit briljant is de scene waarin de eenbenige mister Spiggot solliciteert naar de functie van koerier. Missing „Heavy metal"; regie Gerald Potter ton „Heavy metal" is een bijna twee uur durende tekenfilm voor volwassenen gemaakt door vele tekenaars uit 17 ver schillende landen. De prachtig geteken de avonturen staan bol van de science fiction-achtige oorlogen waarvan vele taferelen geladen zijn met erotiek. De film is vernoemd naar het gelijknamige Amerikaanse tijdschrift. „Missing"; regie Costa Gauvras Jack Lemmon geeft de diep doorleefde emoties weer die in een Zuidamerikaans land zijn verdwenen zoon zoekt nadat militairen daar de macht hebben over genomen. Sissy Spacek geeft een ont roerend portret van de jonge echtgenote van de plotseling onvindbare journalist. De film is een felle aanklacht tegen de manier waarop Amerika de diplomatieke betrekkingen met dictatoriale landen behoedzaam in stand houdt. „Reds"; Regie Warren Beatty Als een indrukwekkend epos portret- het gelijknamige boek van Nicholas Born. Bruno Ganz verblijft in Libanon als journalist, Hanna Schygulla als een jonge weduwe. Beiden zijn op hun eigen wijze op zoek naar het geluk onder bizarre omstandigheden die uiteindelijk nauwelijks of geen invloed hebben op hun levensloop. „Lola"; regie R. W. Fassbinder Als een bijzondere variant op het in 1930 met Mariene Dietrich verfilmde verhaal van de blauwe engel maakte Fassbinder zijn „Lola". De enscenering ligt twintig jaar later en hoewel politieke omstan digheden het maatschappijbeeld anders tekenen dan in de vooroorlogse jaren, vertoont het milieu dezelfde kenmerken van hebzucht, wellust en bedrog. „Making love"; regie Arthur Hiller Na acht jaar huwelijk heeft Claire alles. Een lieve man en een opwindende baan. Plotseling echter wordt haar wereld be dreigd wanneer zij er achter komt dat haar man een andere relatie heeft, maar niet met een andere vrouw.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9