PvdA partijtop werd goed geïnformeerd jover Texelse problemen f NSDAG 31 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Als de Partij van de Arbeid bij de komende kamerverkiezingen grote vinst boekt, dan hebben we alvast een troost voor de Texelaars die laarover bedroefd zijn. Bij een grote winst is er namelijk kans dat de >vdA in de regering komt en als dat gebeurt is er ook kans dat die iocialistische minister uitstekend van de problemen van Texel op de loogte zijn. De PvdAHjetrokkenheid met Texelse vraagstukken was al liet slecht te noemen. Mensen als Dirk Duinker en Aad Kosto zijn hier neerdere malen geweest en legden telkens een meer dan gewone lelangstelling aan de dag. Donderdag echter heeft de Texelkennis :ich uitgebreid tot het grootste deel van de top van de partij. Die dag kreeg ons lang niet pro- deemloze waddeneiland bezoek van ^ndré van der Louw, Max van den Jerg, Hedy D'Ancona, Aad Kosto, Dirk )uinker, Marcel van Dam en Henk Vos. let was uiteraard een propa- jandabezoek met de bedoeling de 'exelaars op te roepen om straks PvdA ■e stemmen, maar van de „partijtop- jiag" werd meer gemaakt dan wat "Cebruikelijk is tijdens zo'n verkiezings- oernee. Er waren namelijk niet alleen rijblijvende contacten met „gewone" nensen maar voormannen van onder neer landbouw, visserij en van de ge- neente zorgden ervoor dat het gezel- chap op uitstekende wijze werd ge- nformeerd over de problemen die Texel jezighouden. Om half twee, direct na aankomst van ie boot, begaf het gezelschap zich naar ie kantine van het NIOZ in 't Horntje waar professor H. Postma vertelde over iet zee-onderzoek en de belangen die fijn gemoeid met de uitbouw van deze :ak van wetenschap. Postma, die er )nder meer de nadruk op legde dat het onderzoek van het NIOZ van veel belang s voor de bewaking van het leefmilieu, vertelde dat het zee-onderzoek van fun damentele aard (zuiver wetenschappe- ijk) is maar dat de resultaten gebruikt runnen worden voor het voor ons land Delangrijke toegepaste onderzoek. Zo noudt het NIOZ zich bezig met onder zoek naar vervuiling met organisch ïnateriaal van de Waddenzee (de orga nische belasting is tussen 1950 en 1980 verdubbeld) en heeft belangrijke gege vens geleverd inzake zware metalen en gechloreerde koolwaterstoffen. Verder werd melding gemaakt van de begelei ding door het NIOZ van het onderzoek naar de invloed van veenkoloniaal af valwater in het Eems-Dollard estuarium, het biologisch onderzoek in de Noord zee, waaruit gegevens komen die be langrijk zijn voor een goed gebruik van dit zeegebied en het onderzoek van het dumpingsgebied van radioactieve afval de Atlantische Oceaan. Broeikas Het NIOZ houdt zich sinds kort ook bezig met een onderzoek naar de stij ging van het C02 gehalte van de atmosfeer als gevolg van het wereldwijd verbranden van fossiele brandstoffen. De oceanen absorberen ongeveer de helft van dit koolzuurgas. C02 veroor zaakt in de atmosfeer een broeikas effect: de gemiddelde temperatuur op aarde zal op den duur enkele graden stijgen. Door nauwkeurige metingen wil men voorspellen wanneer dit merkbaar wordt: waarschijnlijk begin volgende eeuw. Het NIOZ beschikt over 31 onderzoekersen 84 man ondersteunend personeel. Daarnaast zijn 30 tot 40 mensen in tijdelijke dienst, nog afgezien van de ca. 25 studenten. Het ge bouwencomplex biedt faciliteiten voor ongeveer anderhalf keer zoveel per soneel, wat de meest efficiënte bezet ting zou zijn. ,,Het is onze voortdurende zorg dat deze optimale bezetting door bezuinigingen niet kan worden gereali seerd." Er werken nogal wat Texelaars in het instituut. Postma zei daarover: ,Om allerlei redenen ligt het voor de hand dat veel nieuw aan te stellen per soneel afkomstig is van het eiland Texel, met in de laatste plaats wegens de vakbekwaamheid van de plaatselijke bevolking. Een belangrijke eigenschap van Texelaars is dat zij kunnen impro viseren wat voortkomt uit het betrekke lijke isolement van het eiland. Een ander voordeel is dat in een kleinschalige gemeenschap contacten met over- heidsinstaties gemakkelijker lopen. Dat is onder andere van voordeel gebleken bij het plaatsen van tijdelijke krachten." Dumping De PvdA prominenten stelden ver schillende vragen waaruit bleek dat zij niet alleen uit beleefdheid hadden ge luisterd. Van der Louw informeerde naar de coördinatie van het zee-onderzoek dat in Nederland door diverse instituten wordt uitgevoerd en Kosto ging in op het gevaar dat is verbonden aan het wegspoelen van zand rond de zg. bui zenstraten in zee. Naar aanleiding van opmerkingen van Kosto gaf Postma ook zijn persoonlijke mening over de om streden dumpingen van radioactief afval in zee. Postma' „Dumpen op deze wijze is niet verstandig. Want je kunt niets terughalen als zou blijken dat het on verantwoord is. Je moet deze afval zodanig opbergen dat je er altijd bij kunt als het nodig is." Drukkende lawine In het raadhuis werd de PvdA delegatie ontvangen door loco-burge meester Jook Nau'ta die een korte ken schets gaf van Texel en wees op de verantwoordelijkheid van de rijksover heid om behoud en vergroting van de landschappelijke en toeristische kwali teiten in stand te helpen houden. Waarbij hij er wel op wees dat de bemoeienis van de rijksoverheid niet nodig is in zaken die Texel zelf al heeft geregeld. Hij sprak van de „onnodige grote druk van het vasteland" in de vorm van een lawine van structuursche ma's, onderzoeksnota's en beleidsno ta's die worden ervaren als een „aan slag op de economische vitaliteit" van Texel. „Bij voldoende morele en finan ciële steun kunnen wij over het alge meen onze eigen boontjes uitstekend zelf doppen. U zult op Texel dat ook een lieflijk en verzorgd landschap aantreffen waarbij de toeristische voorzieningen zorgvuldig zijn ingepast. Rust en ruimte in overvloed! Als ook de regering Texel als een gaaf eiland wil behouden, is de meest doelmatige en praktisch weg Texel hiertoe zelf in staat te stellen. Ziet en overtuigt u. Dan ziet u de resultaten van een vooruitstrevend planologisch beleid waarbij de belangen van toeris me, agrariërs en natuur/landschap op elkaar zijn afgestemd en in een zo goed mogelijke harmonie zijn gebracht." Nauta merkte verder op dat de Texelse economie hoofdzakelijk op het toerisme stoelt: voor meer dan de helft. Daarnaast is de agrarische bedrijfstak van zeer groot belang en als derde de visserij. Vooral het toerisme drukt zijn stempel op het eiland zowel in negatieve als in positieve zin. Een nadeel is de structurele seizoenwerkloosheid die al tot 20%is opgelopen. Verdere ontwik keling van het toerisme buiten de zomermaanden is daarom van groot belang. Dat belang loopt parallel met het streven van het rijk om het bin nenlands toerisme te bevorderen en het is duidelijk dat Texel graag bereid is gebruik te maken van rijkshulp bij de enorme investeringen die op Texel nodig zijn om het toerisme buiten de zomer tot ontwikkeling te brengen. Nauta vroeg ook om rijkshulp bij het be strijden van de desastreuze kustafslag aan de westkust van het eiland, waar al honderden meters kostbaar natuurge bied in zee zijn verdwenen. „Thans worden wezenlijke belangen van toeris me, natuur en landschap bedreigd. Als er niet snel wat gebeurt gaat het echt mis. We vertrouwen erop dat u ons niet in de steek laat." Tenslotte vroeg Nauta om hulp van rijk en provincie bij het oplossen van de problemen met de veerverbinding. Er is zowel een capaciteits- als een tariefs probleem. De tarieven moeten omlaag en de „ellendig lange" wachttijden eveneens. De leden van de PvdA dele gatie kregen daarom een exemplaar van de zojuist gereed gekomen gemeen telijke rapportage waarin de problemen van de Texelse veerverbinding worden geanaliseerd in relatie tot andere „zoute" veren. Verbaasd Marcel van Dam (die cynisch op merkte dat het rijk zich nergens mee mag bemoeien als het goed gaat, maar direct helpen moet als het slecht gaat) zei zich verbaasd te hebben over de buitengewoon felle wijze waarop op Texel actie is gevoerd tegen de aanwij zing tot nationaal landschap. Volgens hem had men zich in andere gebieden die in aanmerking komen voor deze status, lang zo druk niet gemaakt. Van Dam zei te menen dat de belangen van boeren en landschapsbeschermers in deze helemaal nie zover uiteen lopen. „Stelt men zich verkeerde dingen voor?" Nauta antwoordde dat „bij bepaalde groepen" zich inderdaad een verkeerd beeld heeft gevormd, maar liet tevens uitkomen dat ook het gemeentebestuur geïrriteerd is door de houding van het rijk. „Texel beheert zijn landschap goed en men bemoeit er zich tóch mee." Hij veroordeelde echter het volgens hem zeer overtrokken verzet, waar niet meer doorheen is te breken. Zelfs het over deze problematiek willen praten, wordt al bedreigend gevonden. Nauta legde uit dat het gemeentebestuur zich nogal in de steek gelaten voelt door het name Wethouder Nauta 0n keurig streepjespak) in gesprek met Hedy d'Ancona. Max van den Berg, Andró van der Louw. Rechts gemeentesecretaris Johan van Dijk. Aan de houding van de PvdA-prominenten (Van Dam, Duinker, Van den Berg en Kosto) zou je het niet zeggen, maar de liederen van pertijmuzikante Jannie Craanen vielen in goede aarde. Aan de maaltijd in het door de zee bedreigde strandpaviljoen Paal 9. Aan tafel onder meer Marcel van Dam, André van der Louw, IAad Kosto, Hedy d'Ancona. het ministerie van CRM. B en W zijn daar wezen praten en hebben gevraagd de fabels over het nationale landschap de wereld uit te helpen. Er is nooit antwoord gekomen. Van der Louw verzocht de correspondentie die de gemeente over dit onderwerp heeft gevoerd ter inzage te krijgen. Dat werd toegezegd. Tijdens de daarop volgende discussie werd nog nader ingegaan op de diverse redenen waarom de boeren een natio naal park vrezen en ging Dirk Duinker in op de kustafslag. Volgens hem hebben zowel minister Tuinman als Zeevalking gezegd dat de kustafslag een natuurlijk proces is dat niet moet worden tegen gegaan. Dezelfde woordvoerder liet zich niet optimistisch uit over de kans dat de aanlegbruggen voor de boot konden worden aangepast zodat de dubbeldekker volop gebruikt kan wor den. De eerste jaren is er geen geld voor en volgens de regering is het ook niet nodig. Duinker zei dat Texel over deze kwestie „op zijn zachtst gezegd" zeer verdeeld is. Nauta ontkende dat laatste niet maar stelde vast dat de meerderheid voor aanpassing van de fuikbruggen is. Dat hoeft niet het einde te betekenen van TESO als particuliere onderneming. Verder verwees hij naar het zojuist uit gereikte gemeentelijke rapport. De contacten tussen de PvdA men sen en plaatselijke voormannen waren vruchtbaar. Vraagtekens kan met zet ten bij het electorale van zo'n bezoek. De publieke belangstelling voor de PvdA Icaravaan was met indrukwekkend en bleef beperkt tot mensen die toch al van plan waren om PvdA te stemmen. Dat bleek onder andere in hotel De Linde- boom-Texel waar een openbare discus siebijeenkomst werd gehouden. Deze stond onder leiding van Fridt Blanken („de regenten leven onder ons") die ook bij de andere onderdelen van het bezoek de leiding had. Marcel van Dam hield een algemeen politiek praatje waarin hij de beschuldigingen weer legde dat de PvdA voor zijn verant woordelijkheid is gevlucht door uit de regering te stappen en hij ging in op het conflict dat de aanstaande verkiezingen noodzakelijk heeft gemaakt. „Ons ge schilpunt was de verdeling van de ellende." Verschillende aanwezigen stelden vragen, die echter vooral op hun eigen situatie betrekking hadden. Ge klaagd werd over het feit dat iemand met een AOW-uitkering plus een klein pensioen naar verhouding slechter af is dan iemand met alléén AOW. Max van den Berg erkende de klacht en vond dat er wat aan gedaan moest worden. De hoogte van de AOW is tegenwoordig ook in gevaar. De PvdA zou liever de premie optrekken (om het toenemend aantal bejaarden zekerheid te geven) dan de uitkering omlaag brengen. Ook c Professor Henk Postma ven het NIOZ meekte duidelijk det voortzetting en uitbouw ven het zeeonderzoek ven groot belang Is en op tal ven manieren meetscheppelljk nut afwerpt vooral bij de bestrijding van de vervuiling ven het leefmilieu. werd gediscussieerd over de WAO en de mogelijk op handen zijnde opslag van atoomwapens in Den Helder. Gesprek stof bood ook de opmerking dat het CDA steeds meer door de KVP wordt overheerst en het probleem dat de PvdA graag regeringsverantwoordelijkheid wil nemen en dus met het CDA tot over eenstemming moet komen, tenzij de verkiezingswinst zo groot is dat de PvdA het CDA kan dicteren inplaats van andersom. Geen bevredigend ant woord kwam op het voorstel van mevrouw Koning-Bruin om de moge lijkheid open te stellen dat mensen op hun zestigste met pensioen gaan, zodat werkloze jongeren hun taak kunnen overnemen. Muzikale luister aan de bij eenkomst werd gezet door mevrouw Craanen-Hemelrijk die het door oud burgemeester Sprenger gemaakte Texel lied ten gehore bracht en tot slot een lied over TESO op de melodie van een bekende meezinger van André Hazes. Tegelijk met de bijeenkomst in De Lindeboom was er in de recreatiezaal van het Verpleeghuis ook een samen komst, waarbij André van der Louw en Aad Kosto aanwezig waren. Van der Louw kreeg uit handen van mevrouw Westdorp een rode roos en werd hier voor beloond met een stevige om helzing-met-kus. Gediscussieerd werd over het bejaardenbeleid en het woord werd gevoerd door de heren Nagtegaal, Brinks en De Waard. Duidelijk werd gemaakt dat Texel veel meer vergrijst dan overig Nederland, waardoor het aantal plaatsen in verzorgingstehuizen veel hoger moet zijn dan de landelijke norm Tot 1990 zou het aantal rust huisbedden zelfs met 25 moeten groeien een feit waar rekening mee moet wor den gehouden bij de renovatie van „Irene." Ook de plannen om het Ver pleeghuis uit te breiden van 36 naar 50 bedden kwam ter sprake. Volgend programmapunt was het bezoek aan het Maritiem Museum in Oudeschild, waar voorzitter L. J. Weijdt van de Vissersvereniging DETV een uit voerige verhandeling hield over de situ atie waarin de visserij zich bevindt. Hij legde uit hoe de Texelse visserij is georganiseerd en hoe wordt gewerkt volgens het maatschapscontract. Voor de toekomst zijn de tongvissers aller minst gerust. Met name de maaswijdte- bepalingen kunnen een strop beteke nen. Als de in EEG-verband bepleite wijdte van 11 cm verplicht wordt, ont snappen ook de grootste tongen en zijn de dure kotters niet meer waard dan schroot. Kritiek uitte Weijdt ook op het feit dat enerzijds allerlei maatregelen (quotering en grote mazenl worden ge nomen om jonge vis een opgroeikans te geven, terwijl anderzijds de industrie visserij in Denemarken alles mag weg vangen met fijnmazige netten Weijdt zei de indruk te hebben dat de visse- rijbelangen er in Nederland bekaaid af komen, mede door het feit dat dit belang tegelijk met het landbouwbelang door één ministerie wordt behartigd. Een staatssecretaris voor visserijzaken leek hem een mogelijkheid tot verbe tering. Tenslotte brak Weijdt een lans voor een bredere ingang voor de haven van Oudeschild en een langere kade. Dat zou moeten gebeuren voordat de rijksoverheid de havens overdraagt aan de gemeente want de gemeente heeft geen geld voor dergelijke investeringen. Elet was jammer dat het betoog van Weijdt en dat van Gerard Schraag (die een verhandeling hield over de beteke nis van de Texelse landbouw) maar door enkele PvdAprommenten werd aange hoord. Een deel van het gezelschap werkte nl. op hetzelfde moment mee aan een rechtstreekse radiouitzending en anderen trokken Oudeschild in om met de mensen te praten. Het was onvermijdelijk dat ook conservator Cor Ellen van het juttersmuseum op zijn eigen wijze een betoog hield, met als gespreksuitgangspunten enkele aange spoelde en opgedoken curiositeiten. Daar was een leren riem bij uit de tijd van de Oostindische Compagnie en ook deze riem was er op gemaakt om in slechte tijden te kunnen worden aange haald.... Aan de hand van een van de Vliehors afkomstige parachute waarmee oefenbommen worden afgeworpen maakte Ellen een vergelijking met een Middeleeuws projectiel. Overeenkomst tussen beide wapens is dat je ze beiden kunt zien aankomen. Het verschil is echter dat je voor het Middeleeuwse wapen kunt wegduiken en voor het kernwapen niet. Gerard Schraag reikte aan het gezel schap stencils uit met cijfers over de Texelse landbouw. Daaruit bleek de grote economische betekenis voor deze bedrijfstak (bruto 66 miljoen omzet) en ook de betekenis voor de directe en af geleide werkgelegenheid,. Aantasting van het beschikbare areaal door het aanwijzen van beheersgronden waar met natuurbelangen rekening moet worden gehouden, is in vooral de Texelse situatie bedreigend. De agra riërs hebben al moeite genoeg met de eisen die het gemeentelijke buitenge biedplan stelt (,,We zijn er dus niet blij mee, zoals wethouder Blanken wel eens heeft gezegd.") en dulden geen verdere kostenverhogende bemoeienis. Op vra gen van Marcel van Dam lichtte Schraag een en ander nog nader toe. Volgens Blanken was er tussen ge meentebestuur en boeren niet zoveel verschil van inzicht op dit punt. ,,Men verschilt slechts van mening over de te volgen strategie." De Koog Het gezelschap zette vervolgens koers naar De Koog waar in de Dorps straat en rond camping Kogerstrand verkiezingsactiviteit werd bedreven. Voor de PvdA-huisband die rock muziek speelde in de RST kantine bestond weinig belangstelling. RST directeur C. Koorn zorgde dat de PvdA mensen een exemplaar kregen van de Texelse Cou rant waarin werd geschreven over de artikel 11 plannen in De Koog en de betekenis daarvan voor de plaatselijke werkgelegenheid. Verwezenlijking van deze plannen is waarschijnlijk niet mo gelijk zonder rijksgarantie. De dag werd afgesloten in het strand paviljoen van Piet Vlaming en Zonen. Men kreeg daar een goede indruk van de snelheid waarmee de kust afslaat. Het strandpaviljoen wordt zeer binnen kort verplaatst want er zijn nog maar enkele stormen nodig om het door de zee te verzwelgen. Hetzelfde geldt voor de parkeerplaats. Vlaming en zijn mede werkers hadden voor een uitstekende maaltijd gezorgd en leverden daarmee een knap staaltje kookkunst en or ganisatie.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5