IN HET woensdag Voltige demonstratie tijdens open dag in ..Bornrit" ,,The Outlaw Josey Wales" Mededelingen van B. en VERVOLG VAN PAG. 1 Bezoek Georgië Fotokring Texel start winter activiteiten Diefstal auto? „Nest" uit de Noordzee Repetities Musica Texla beginnen Diefstal en vernieling Bibliotheek De Cocksdorp Ampullen gevonden Verboden „bandiet" Geld ontvreemd in bejaardenhuis Kop-staart- botsingen Van het Raadhuis „Groene routes' opengesteld Aanrijding bij oversteken Rijden onder invloed Mevrouw Zoete naf; afscheid van Patiëntenraad Opgave van cursussen PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS i van de dodenherdenking van vorig jaar en een reportage van de onthulling van het door Georgie geschonken beeld bij de lagere school van De Koog. Ook de recente kranten met verslagen en foto's van het bezoek van Artemidze aan Texel werden gegeven. Duif De meest indruk maakte echter de door de Texelse Courant gemaakte foto van het Georgische beeld in De Koog waarop een duif zijn nest had gemaakt. Op Texel werd het al opmerkelijk toe vallig gevonden dat een echte duif was gaan broeden temidden van de bronzen vredesduifjes waarmee het jongetje was uitgebeeld, in Georgië sloeg het hele maal in als-een bom De symboliek was voor ieder zo duidelijk dat menige Georgiër bij het zien van de plaat zijn tranen niet kon bedwingen. Journalis ten van Tass (speciaal overgekomen uit Moskou) wilden de foto zien en ook werd er melding van gemaakt in twee radiouitzendingen en 3 tv-opnamen. In gezelschap van onder meer Tiblisi's burgemeester en de stadsarchitect bracht het echtpaar Engelvaart een bezoek aan de binnenstad die zeer rijk is aan cultuurhistorische objecten. Ook een poppentheater werd bezocht als mede het museum dat geheel is gewijd aan kindertekeningen uit de hele we reld. In dit museum liggen ook de teke ningen die scholieren van De Koog vorig jaar hebben gemaakt. Op dit moment werden ze echter niet getoond omdat de collecties telkens worden gewisseld. Bijzonder was de ontmoeting met een neef van de opstandelingenleider Sjalwa Loladze: Guram Loladze. Hij had in de krant over de komst van de Texelse burgemeester gelezen en wilde kennis maken. Nog spontaner was de ont moeting met een vrouw die vanaf haar balkon het gezelschap zag naderen en aanbood haar huis te laten zien. 's Avonds ging men op bezoek bij de broer van de kunstenaar die de „levens boom" op de algemene begraafplaats in Den Burg heeft gemaakt. De familie Engelvaart raakte betrokken bij een discussie over wat onder het begrip „kunst" moet worden volstaan.... Voetballers Donderdag was er in het raadhuis van Tiblisi een officiële ontvangst door de burgemeester van de hoofdstad en een delegatie van de gemeenteraad. De bei de burgemeesters vertelden over be- staansbronnen en organisatie van hun gemeente en hier kwam ook het ge wenste bezoek van een elftal van Dynamo Tiblisi aan Texel ter sprake, ledereen was zeer opgetogen over het idee om de Georgische voetballers aan het Gamma kersttoernooi in december te laten deelnemen, maar het kon niet worden toegezegd omdat nog moet □lijken of zo'n uitje in het trainings schema van de voetballers is in te pas sen Er werden geschenken uitgewis seld (Engelvaart gaf onder meer een glasraampje met het wapen van Texel en de Texelse vlag) en er werd gesproken over de mogelijkheid om de contacten met Texel een officiële status te geven waardoor herhaaldelijke wederzijdse bezoeken tot de mogelijkheid zullen be horen. Dergelijke contacten heeft Tiblisi reeds met enkele grotere Europese ste den zoals Edinburg, Nantes en Saar- brücken. Engelvaart sprak zich uit voor cultu rele contacten en bracht naar voren dat uitwisseling van wetenschap, cultuur en sport op grote en wereldwijde schaal de beste manier is om de vrede te bewaren. De symboliek waarvan hij zich bij deze en volgende gelegenheiden bediende deed het goed bij het dichterlijk en romantisch ingestelde Georgische ge hoor. Leliezaad Van 12.00 tot 13.00 uur werd een bezoek gebracht aan het Georgische parlement waar gesproken werd met de vice-president van Georgië. Van zijn kant werd alle medewerking toegezegd bij het organiseren van 't voetbalbezoek aan Texel, maar er werd nog niets definitiefs toegezegd. Als geschenk overhandigde de heer Engelvaart een hoeveelheid leliezaad die hij had gekre gen van leliekweker Jacques Dijt. Het is zaad van een leliesoort die op het bedrijf van Dijt is ontwikkeld maar waarmee geen handel wordt gedreven. Het zaad J dient als relatiegeschenk. De lelie is een Martagon hybride, een Europese lelie die vader Dijt destijds kruiste met de Koreaanse soort Hansoni. Het maakte indruk dat deze lelie's zijn gegroeid in hetzelfde gebied waar de 500 Georgiërs begraven liggen. Het leliezaad is inmiddels beschikbaar gesteld van de grote botanische tuin van Tiblisi. Tijdens een bijeenkomst in een tele visiestudio werd een film gedraaid die de Georgiërs enkele jaren geleden in Ne derland en op Texel hebben opge nomen. Destijds is een nog niet gemon teerde en geluidloze versie van deze film op Texel vertoond. Het nu gerede pro- dukt bleek van schitterende muziek te zijn voorzien en wordt vaak in allerlei gezelschappen gedraaid om te informe ren over de Texels-Georgische betrek kingen. Beeldhouwer Naast deze min of meer officiële ont moetingen en gesprekken was er volop gelegenheid om objecten naar eigen wens in de omgeving te bekijken, zoals een klooster uit de vijfde eeuw en een nog in functie zijnde Grieks orthodoxe kerk. Donderdagavond werd een be zoek gebracht aan Rezo Tabukasvili de Georgische cineast die herhaaldelijk op1 Texel is geweest. Bij dezelfde gele genheid werden oud-strijders ontmoet. Onder hen was David Sadjveladze die vertelde dat hij in april 1945 door de familie Commandeur is geholpen. Ver der was de kunstenaar die het beeld in De Koog heeft gemaakt (en op de dag van de onthulling vijf mei ter plaatse zijn verjaardag vierde) van de partij. Deze man is in Georgië beroemd. Hij heeft tal van openbare kunstwerken vervaardigd. Maar iedereen vindt dat hij er trots op mag zijn dat er van hem ook een beeld staat in het land van Rem brandt, Zadkine en Van Gogh... Kranslegging Vrijdag legde de burgemeester een krant (met het van Texel meegebrachte groen-zwarte lint) bij het graf van de onbekende soldaat, dat in Tiblisi een indrukwekkend monument is. Er waren zeer veel mensen, waaronder enige oud- strijders die aan de opstand op Texel hebben deelgenomen bij aanwezig. Ze hadden in de krant over de komst van de burgemeester gelezen. Het bezoek aan Tiblisi werd afge sloten met een afscheidsdiner in een restaurant, een gebeurtenis die onver-' wacht werd opgeluisterd door een fol kloristische groep. Met de nachttrein werd vervolgens door de Kaukasus naar de kust van de Zwarte Zee gereisd, een elf uur durende tocht waarbij twee loco motieven de trein tegen de steile berg helling moest optrekken. In de 160.000 inwoners tellende badplaats Batumi was opnieuw sprake van hartelijke ontvangsten en ontmoetingen en veel mogelijkheden om de sub tropische omgeving te bekijken met onder meer een dolfinarium, bamboe plantage, citruskwekerij. 's Avonds was er in het openluchttheater een voor stelling die speciaal ter gelegenheid van het Texelse bezoek snel werd geor ganiseerd. Het bleek dat onder de Georgische oud-strijders nog niet algemeen bekend is dat mevrouw C. C. Boon-Verberg, „moeder der Georgiërs" dit jaar is over leden. Een van de partisanen die een foto toonde waarop hij samen met mevrouw Boon stond, raakte volkomen overstuur toen Engelvaart vertelde dat mevrouw Boon was overleden. Vrijdagavond 10 september houdt de Fotokring Texel haar eerste vereni gingsavond van het nieuwe seizoen. Zoals gebruikelijk heeft deze avond de vorm van een jaarvergadering, waarin de bestuursverkiezing plaats vindt. Ver der wordt op deze avond het acti viteitenprogramma voor het komend seizoen besproken, waarbij suggesties welkom zijn. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de secretaris: Gerard Witte, Gasthuisstraat 12, Den Burg, telefoon 4261 De verenigingsavonden worden één keer per 14 dagen gehouden telkens op vrijdag vanaf 20.00 uur in het dorps huis te Den Burg. De Fotokring heeft daar haar eigen dokaruimte, waar leden gebruik van kunnen maken. Na de jaar vergadering zal de eerstvolgende ver enigingsavond worden gehouden op 24 september. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd nabij een camping een Chrevrolet Blazer gestolen met een waarde van negentig mille. In de auto lagen artike len met een gezamenlijke waarde van achtduizend gulden. De Chevrolet, eigendom van een 36-jarige inwoner van Enkhuizen, stond bij de camping geparkeerd en enkele kampeerders hebben 's nachts omstreeks half vijf zwaar motorgeluid gehoord. Bij onder zoek bleek dat de auto met de eerste boot is vertrokken, waarbij een uur op het haventerrein op de boot werd ge wacht. De politie houdt rekening met het doen van een valse aangifte door de eigenaar. Een wel heel vreemde vangst deed vorige week de TX 41 „Broedertrouw" (schipper Anne de Vries) die een van touw vervaardigde holle kluwen in het net kreeg. In de kieuwen zaten vijf ei-vormige kamferballen. Het geheel deed sterk aan een vogelnestje denken. Het vreemde geval waarvan de her komst een raadsel is (een grap moet niet worden uitgesloten!) heeft een plaatsje gekregen in het Maritiem Museum. Diploma Het „diploma van Neptunes" dat het Maritiem Museum uitreikt aan mensen die bijzondere aangespoelde of opge viste voorwerpen in het museum be- Ruitercentrum Bornrif houdt zondag open dag ter inleiding van het winter seizoen. Het terrein aan het Mienterglop in De Koog is de hele dag geopend voor belangstellenden. Naast het paardrijden kan men kennis maken met de verzor ging van het paard en andere zaken die met de paardensport te maken hebben,. Kinderen kunnen bij Bornrif zondag een ritje op een pony maken en vanaf 14.00 uur vinden verschillende demonstraties plaats. Enkele van de gevorderde en half gevorderde ruiters en amazones van het ruitercentrum zullen een caroussel to nen. Naast individuele rijkunst is sa menwerking bij deze figuur erg belang rijk. Aan de caroussel wordt door negen ruiters meegedaan. Beginnende ruiters en ruitertjes met soms maar enkele maanden rijervaring zullen in een open les iets van hun kunnen tonen en daarna zal door de meer gevorderde ruiters een pas de deux worden getoond, waarbij verschillende figuren worden gemaakt. Een apart onderdeel van de open dag bij Bornrif vormt de demonstratie van de voltige-groep „II Cavallero" uit Den Helder. Bij de voltige-demonstratie stapt draaft of galoppeert het paard voort durend, terwijl de leden van de groep met z'n tweeën of drieéen het paard in volle vaart bestijgen. Op het paard wor den acrobatische toeren gemaakt. Een week later doet deze groep mee aan de Nederlandse kampioenschappen die in Apeldoorn worden gehouden. Het is de eerste maal dat een dergelijke bekende voltigegroep naar Texel komt. Binnen kort worden op Bornrif ook voltige- lessen gestart met het paard Alex dat onlangs op de manege aangekomen is. De open dag bij Bornrif wordt door ver schillende bedrijven gesponsord. Het symfonie-orkest Musica Texla start dinsdag (heden) om 19.30 uur weer met de wekelijkse repetities in de voor speelruimte van de muziekschool, in gang Wilhelminalaan. leder die een instrument bespeelt dat enigszins past in de bezetting is welkom. Het blokfluitensemble speelt m.i.v. dit seizoen zelfstandig. Blokfluiters die in een ensemble willen spelen kunnen contact opnemen met mej. Ans Star- kenburg, telefoon 3231Voor verdere vragen en inlichtingen kan men contact opnemen met het secretariaat van Mu sica Texla, telefoon 02220-3357. zorgen, is echter niet aan Anne de Vries uitgereikt doch aan de heer P. de Jager uit Putten. Deze vond op het strand bij paal 17 een hydraufoon, dit is een onderwatermicrofoon die verbonden is met een drijvende zender. Het apparaat, afkomstig van de Franse marine, speelt waarschijnlijk een rol bij onderzeeboot- bestrijding. De eigenlijke microfoon ontbrak maar de drijvende zeker met batterij was nog compleet en intact. Hoewel het voorwerp sterk aan munitie deed denken, bezorgde de heer Jager (sedert 15 jaar trouw Texel-bezoeker) het bij Cor Ellen, aldus (volgens de tekst op het diploma „het bewijs leverend zich waardig aan de kust te kunnen op houden." In de nacht van woensdag op don derdag werd een autoruit van een ge parkeerde auto in de Dorpsstraat in De Koog vernield en het dashboardkastje leeggehaald. De auto was eigendom van een Texelaar. De antenne van een auto van een toerist uit Friesland, die donderdag in de Duinroosstraat stond geparkeerd, werd afgebroken en ook werd de fiets van de toerist meegenomen. Het rijwiel werd later door de eigenaar in De Koog teruggevonden. Bij de sluis van De Cocksdorp werd, vermoedelijk in de nacht van woensdag op donderdag, een Yamaha buiten boordmotor ontvreemd, die eigendom was van een Texelaar. De motor was slechts drie maanden oud. Met ingang van deze week zijn de openingsuren van de bibliotheek in De Cocksdorp, naast de Ned. Flerv. kerk, weer volgens winterrooster. De afgelo pen maanden was de bibliotheek als service voor de toeristen langer geopend. De openingstijden zijn nu weer elke donderdag van 15.30-16.30 uur en van 19.00-20.00 uur. Woensdag werden bij de Apotheek in Den Burg medicijnen afgeleverd die op het strand tussen Paal 9 en 11 waren gevonden. Het betrof zeer giftige Amil Nitrit am pullen in een bruin flesje. De ampul len zijn waarschijnlijk afkomstig van een schip die dit tegengif als ver plicht medicijn aan boord heeft. De Rijkspolitie wijst erop dat deze vondst een waarschuwing moet zijn voor anderen om dergelijke zaken direct naar een apotheker, arts of de politie te brengen. Tegen de eigenaar van een kantine- bar werd woensdag proces verbaal op gemaakt wegens vertreding van de wet op de kansspelen. In de camping kantine kon men gokken op een zoge naamde „eenarmige bandiet" die direct uitbetaalde. De gemeente Texel geeft geen vergunning voor dergelijke machi nes, ook niet voor fruitautomaten e.d. Door een kast open te breken en een afgesloten geldkistje en een portemon nee mee te nemen heeft een nog onbe kend persoon ongeveer 2500 gulden buitgemaakt in het C. E. Gollards Rust oord. Het geld werd vrijdag wegge haald uit de kamer van een bewoner. De kamerdeur was niet op slot en de eigenaar van het geld ontdekte de dief stal 's middags na de lunch toen zijn dochter op bezoek kwam. Ook werden een trouwboekje en garantiebewijzen ontvreemd. De politie heeft de diefstal in onderzoek. Zowel zaterdag als zondag deden zich op de Pontweg kop-staart-botsin- gen voor. Zondag waren daarbij twee motorrijders betrokken. De twee maak-" ten deel uit van een groep van acht die in colonne over de Pontweg reed en bij de Californiëweg wilde afslaan Daarbij vloog de motor van een 29-jarige toe rist uit Den Haag op de machine van zijn voorganger, een Hagenaar van 46 jaar. De eerste moest zich met rug klachten onder doktersbehandeling stellen en beide motoren werden flink beschadigd. Zaterdag reed een automobilist uit Oudeschild door nog onbekende oorzaak van achteren tegen de auto van een Duitse toerist op de Pontweg. De botsing veroorzaakte alleen mate riele schade. „The outlaw Josey Wales" is het verhaal van een man die door soldaten en premiejagers wordt achtervolgd, ter wijl hij zelf de bloedige moord op zijn gezin wil wreken. Het spannende avon tuur speelt zich af in het grensgebied tussen Kansas en Missouri en de tijd- situering is vlak na de burgeroorlog toen ex-soldaten, revolverhelden, premieja gers en vogelvrijen gezamenlijk op het moordpad gingen Een groep wrede guerilla's doodt de vrouw en het zoontje van Josey Wales (Clint Eastwood) die zelf ook zwaar gewond raakt en door de bende als „dood" wordt achtergelaten. Josey leeft echter, koopt wapens en gaat op het wraakpad. Voor Eastwood betekende deze film de terugkeer naar het westerngenre dat hem in de eerste plaast internationale roem heeft ge bracht. De film werd in het prachtige ruige gebied van Arinoza en Utah opgenomen. Naast Eastwood zien we de 76-jarige Indiaan Dan George. „The outlaw Josey Wales" is een film ge worden waarin de eenzame ruiter Wales zijn snelschietende revolvers hard nodig heeft om de talloze onverlaten die het op hem hebben gemunt op nog bloe diger wjjze uit de weg te ruimen en waar nodig over de kling te jagen. Kortom: actie van de bovenste (wes tern) plank. „The outlaw Josey Wales" is te zien als woensdag western. Toe gang vanaf 12 jaar. Loslopen van rammen. Ingevolge artikel 4 van de Veel ordening is het in de periode van september tot 25 oktober verboi rammen van een jaar of ouder in de te laten lopen zonder dat zij zijn voor; van 2 spannen, bevestigd aan tenmii drie poten; rammen jonger dan één dienen in die periode te worden voor; van één span, bevestigd aan twee ten. Bovenstaande is niet van toepas; ten aanzien van rammen die zodanig bevestigd aan een spil, paal of bor dat zij zich niet kunnen losrukken over terreinafscheidingen kunnen s| gen. Burgemeester en wethouders kum in buitengewone gevallen van het bod schriftelijk ontheffing verlenen Evenals vorig jaar worden van 'Kj september tot 1 maart de zogena er de „groene routes" in de dui voor wandelaars opengesteld, gaat om paden die door de rus bieden lopen, zoals langs Muyplas, de Buitenmuy en aan achterkant van de Geulpias. worden in de terreinen aangege door paaltjes met groene kopi Tevens is in de periode van 1 tember tot 1 maart het hele Sluf gebied vrij toegankelijk. De regel „honden aan de lijn' met ingang van heden alleen nog ir >oi Muy en de Slufter van kracht, dit het oog op de schapen in deze ge e den. In de Muy zitten momenteel enkele lepelaars op de broedpla ji. Waarschijnlijk zullen ze binnenkort trekken en kan het terrein woitij opengesteld om er bramen te zoel la; Het publiek zal hiervan tijdig op hoogte worden gesteld. ei el Bij de T-splitsing Oosterenden iei Vliestraat gebeurde vrijdag aanrijding waarbij een 14-jarige Telai fietser zich onder doktersbehand moest stellen. De fietser reed op fietspad en wilde oversteken ricl Vliestraat, waarbij hij verzuimde v rang te verlenen aan een 21 -j< Texelse automobilist, die v; Oosterend kwam. Beide voertuiger pen schade op. Vrijdagavond werd een 35-j< Duitse toerist geverbaliseerd, die teveel drank op een auto bestuurde man werd aangehouden op de Act tune in Oosterend en de politie m na het afnemen van twee blaasprof en een bloedproef een rijverbod opl 3r< gen van acht uur Ze Mevrouw A. Zoete-Blom (die kan laten gelden op de titel strijdbare vrouw van Texel") is giste 2' tachtig jaar geworden. In verband deze gevorderde leeftijd heeft zij vo week afscheid genomen van de tiëntenraad van dokter R. R. Siebir waarin zij zitting had namens de Oi renbond. Als zodanig is zij opgevc door mevrouw M. Dros. Op de donderdagavond gehou bijeenkomst van de patiëntenraad in aula van de Sint Jozefschool werd vrouw Zoete met een officieel ti uitgeluid. Mevrouw Visser-Spaans zelfs een speciaal lied gemaakt (wijze wat zijn we heden blij) dat door a werd gezongen. Mevrouw Zoete keert in goede gezondheid en heeft dus hersteld van een lichte attack haar enkele maanden geleden trof. vrouwen van de patiëntenraad heb haar tijdens haar ziekte de nodige h houdelijke hulp geboden. Degenen, die van plan zijn komende winterseizoen een cursu organiseren, worden verzocht dit 0 geven bij de afdeling culturele zakei het gemeentehuis, telefoon (02 3041. Tezijnertijd zal deze afdeling voor zorgen dat een totaaloverzicht de te houden cursussen wordt g< bliceerd. da die '9 Hc str do bi| m> M en tin vo 7

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 6