Gemeentewerken blijft op nullijn UIM4 „Je telt die pilsjes niet" a i wwivn i muk-i Lucky Luke" Texelaars voor de balie Begroting 1983 VERVOLG VAN PAG. 2 Schapenfokdag Texelaars voor de balie PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER 19 Overeenkomstig de eis van het colle ge mag de dienst gemeentewerken, evenals alle andere afdelingen in 1983 niet meer geld uitgeven dan in het lopende jaar. De commissie openbare werken kreeg donderdagavond dan ook een begroting van gemeentewerken voorgeschoteld die weinig afweek van die van dit jaar. Het totaalbedrag is praktisch hetzelfde en alleen in de onderlinge uitgaven is wat geschoven. Het tot vanavond zelfstandige raadslid Cor Dros had haar moeite mee. ..Jullie hebben vanachter af gerekendaldus Dros die zei dat deze manier (kijken wat je uit mag geven en niet wat je nodig hebt) ongetwijfeld voor onverwachte financiële verrassingen zal zorgen. Wethouder Gerard van der Kooi, die zijn laatste commissie vergadering met de nodige vaart voorzat, ontkende niet dat constant op het totaalbedrag was gelet, maar daarbij was de noodzake lijkheid van de verschillende uitgaven niet uit het oog verloren. „Eerst kijk je waar sowieso geld voor moet komen. Als we echt willen bezuinigen kan dat bij ons eigenlijk alleen op het onderhoud van wegen" aldus de wethouder, die aanvulde dat op Texel in „rijkere tijden" veel nieuwe asfaltlagen op wegen zijn aangebracht en dat ook de meest her- bestratingsplannen zijn uitgevoerd. „Daar gaan we nu in de post onderhoud wegen de vruchten van plukken." Om tot een duidelijk beleid te komen bij het opknappen van wegen is door de Stevin-groep een onderzoek uitgevoerd naar de gesteldheid van wegfunderin- gen en het oppervlak. De uitkomsten van dat onderzoek zullen ook aangeven hoe lang een weg nog meekan voordat ernstige gebreken optreden. De man die het meeste moeite had met de nieuwe begroting was Dros, die moest adviseren over 1983 terwijl de cijfers van dit jaar nog niet bekend zijn. „Eigenlijk kun je er niets van zeggen", meende het raadslid. Van der Kooi was dit gedeeltelijk met hem eens. Hij zei dat halverwege het jaar wèl gezegd kan worden of er bij bepaalde uitgaven van een stijgende lijn sprake is, wat in de nieuwe begroting verwerkt kan worden. Veel verwondering wekte de post van „voorbereidende werken en adviezen die niet tot uitvoering zijn gebracht" met een geraamd bedrag van 55 mille. „Dat is toch weggegooid geld", aldus de CDA-er P. Zegers die niet begreep waarom er zoveel geld en tijd in plannen wordt gestoken die toch niet uitgevoerd worden. Van der Kooi vond het niet verwonderlijk dat er een halve ton „tussen was en schip blijft hangen". Laatste woord „De gemeenteraad heeft altijd het laatste woord en soms wordt er veel werk verzet voor iets dat later onder tafel wordt geveegd", zei de wethouder die de raadsleden ook herinnerde aan de adviezen die aan henzelf gegeven moe ten worden na raads- of commissie- vooistellen of tips die moeten worden onderzocht. Als voorbeeld noemde hij de vraag van Dros in een raadsver gadering of de aula van het Gollard Rustoord bij sloop van de rustoord kan blijven staan. „Een dergelijke vraag moet onderzocht worden en dat kost al gauw een uurtje." Dros reageerde ver ontwaardigd: „Jullie duiken er dan véél te diep in. Dat kan je zó op een bouw tekening zien." Van der Kooi zei zeker te weten dat Pros geen genoegen zou hebben geno- Na twaalf westerns met een behoor lijke dosis geweld waarin namen als Charles Bronson, Clint Eastwood, Hen ry Fonda, Terence Hill, Bud Spencer, Lee van Cleef en Gian Maria Volonté grotendeels de hoofdrollen vertolkten sluit het City theater de woensdag westernserie af met Lucky Luke Luckey Lke is de onverzettelijke cowboy men met een afwijzing zonder onder zoek. B en W en raadsleden vragen vaak adviezen en dat is hun goed recht, redeneerde de wethouder, maar niet alle adviezen leveren iets op. Potjes' Dros leverde later zelf onbedoeld een duidelijk voorbeeld door te vragen om een gespecificeerde kostenvergelijking tussen het onderhoud van de openbare verlichting door gemeentewerken zelf en uitbesteding aan anderen. Dat laatste is volgens Dros duurder. Van der Kooi voelde niets voor een dergelijk onder zoek. Dros wilde een vast jaarlijks bedrag voor de kosten van sneeuw ruimen zodat gespaard kan worden voor strenge winters. Barendregt vond dat onzin. „Dergelijke zaken zijn onvoorzien dus maakt het niet uit of je allemaal potjes met geld maakt." Dros had nog meer aanmerkingen. Een bedrag van /65.000,voor de exploitatie en afschrijving van de veeg- machine vond hij rijkelijk hoog. Hij vroeg om een specificatie van dit bedrag en ook kwam de discussie over het schoonhouden van de openbare toilet ten in Den Burg weer terug. Dat kost jaarlijks 25 mille en wordt door de huis- De Texelaar gaf er zonder schijn heiligheid blijk van zijn fouten in te zien en voerde (in tegenstelling tot veel andere verdachten die dag) geen ver zachtende omstandigheden aan. ,,Het was gewoon stom". Mede om die reden en om het feit dat de Texelse werkloze voor de eerste maal werd veroordeeld voor het rijden onder invloed, besloot mr. Udo de Haas tot de genoemde geldboete. De eis van de officier van justitie mr. Jansen was honderd gulden hoger maar nadat de verdachte had uitgelegd dat hij van een WW-uitkering moest leven en onlangs samen met een vriendin een huis had gekocht, wilde de rechter iets milder zijn. ,,U komt er goed vanaf, maar denk in het vervolg wel na. De gevolgen zijn niet te overzien als u met drank op een ongeluk veroorzaakt, zelfs al zou datzelfde ongeval zonder drank achter het stuur ook zijn gebeurd. De verzekering keert dan niet uit en u en anderen zitten dan diep in de zor gen." Een andere Texelaar werd bij verstek veroordeeld. Hij was zeevarend en de zaak was al enkele keren uitgesteld omdat de verdachte niet op de zitting kon verschijnen. Vrijdag was hij er weer niet, maar zijn raadsman Mr. Van de Bijl verdedigde de verdachte bij zijn af wezigheid. De stuurman was na een examenfeestje naar huis gereden waar bij hij, volgens eigen zeggen, onver wachts moest uitwijken voor een konijn dat de weg overstak. De bestuurder uit de vele stripverhalen met het eeuwige sigaretje aan zijn onderlip, zin gend.. ,,1'm a poor lonesome cowboy and a long way from home." Maar het is ook de Lucky Luke die sneller schiet dan zijn schaduw. Samen met zijn hond Rataplan huppelt hij in deze geheel Nederlands gesproken tekenfilm in ste vig galop dwars door zijn avontuurlijke ontmoetingen met de gebroeders Dal ton heen. Lucky Luke" als woensdag western. Alle leeftijden. houdelijke dienst van het raadhuis uit gevoerd. Dros zei dat het goedkoper was in particuliere handen, maar Van der Kooi wilde geen oude koeien uit de sloot halen. ,,De dienst doet het „erbij" en dat blijkt in de praktijk te kunnen. Die arbeidsuren moeten we anders ook betalen." Energie P Zegers gaf een compliment aan de School met de Bijbel in Oosterend waar vele duizenden guldens op energiekos ten was bezuinigd. Hij vroeg of der gelijke bezuiningsoperaties ook in open bare scholen uitgevoerd kunnen wor den. Van der Kooi zei dat het hier niet om een bouwkundige verandering gaat maar om mentaliteitsverandering. „Ze zijn er in Oosterend zeer positief en intensief mee bezig." Een dergelijke houding had de wethouder bij andere scholen nog niet bespeurd. Zegers was ook verwonderd over het feit dat de post onderhoud voor de Beatrixschool voor volgend jaar drastisch omlaag is gebracht. „Hoe is dat mogelijk", aldus de CDA-er die er niet van uitgaat dat de schoollokalen leeg zullen blijven. De administrateur van gemeentewerken Van Es zei dat het onderhoudsbedrag verloor de macht over het stuur en sloeg met de auto over de kop. Die auto was van zijn vader en moest total loss worden verklaard. Zelf gebeld Toen de politie arriveerde werd na het afnemen van de blaas- en bloedproef een promillage van 0,99 alcohol in het bloed aangetroffen. In het proces ver baal werd de stuurman omschreven als „onvast ter been." De officier mr. Jansen wilde in dit geval ook het feit in aanmerking nemen dat het voor de ver dachte de eerste keer was en daarom leek een geldboete hem voldoende. Hij vroeg f600,— boete of 12 dagen hech tenis. De advocaat voerde tegen de eis van de officier aan dat verschillende zaken niet waren genoemd. Belangrijk vond hij dat de verdachte na het ongeval zelf naar huis was gewandeld en daar de politie had gebeld. Ook had bij de auto van zijn vader met een waarde van vier mille inmiddels geheel vergoed, „Dat zijn toch tekenen van goede wil", aldus de advocaat. Politierechter mr. Udo de Haas wilde met dit „positieve hande len" rekening houden en veroordeelde tot een geldboete van vierhonderd gul den of acht dagen gevangenisstraf. Geen geld Altijd als u hier staat, zegt u dat u de schade graag wil betalen, maar geld daarvoor hebt u niet. Dat moet u zich eens realiseren vóórdat u iets uithaalt", zei mr. Jansen tegen een 34-jarige Texelaar die op 29 augustus vorig jaar een groot aantal dakpannen van zijn woning had vernield door ze op straat te gooien en op dezelfde datum op een Teso-boot een sigarettenautomaat had vernield en rookwaren had gestolen. De Texelaar stond ook terecht omdat hij op 18 februari van dit jaar in Alkmaar een ruit van een hotel-restaurant had inge gooid. Wat betreft de ruit in Alkmaar had de verdachte geen verklaring. „Ik pakte in een opwelling een steen en gooide. Een moment later had ik spijt." Het stelen van sigaretten en het vernielen van de dakpannen was voor was verlaagd op advies van de afdeling financiën en onderwijs. Zegers: „Ik kom er op terug." Ideeën Aan het einde van de vergadering vroeg Van der Kooi of de commis sieleden nog ideeen voor zaken hadden die in 1983 op het investeringsplan gezet zouden moeten worden. Concrete plan nen werden niet naar voren gebracht. Alleen H. Beumkes vroeg wanneer de reconstructie van het pleintje voor su permarkt Goënga in Den Hoorn uitge voerd wordt. Een plan is met de om wonenden besproken maar die hebben de gemeentelijke ideeën afgekeurd, zo dat nu een nieuwe tekening voor een gezelliger Hoornder plein wordt ge maakt, zo kon Van der Kooi meedelen. P.Zegers zei dat het CDA voorstellen voor 1983 pas in de begrotingsverga dering van december zal doen. De dienst gemeentewerken wil zelf graag de Stenenplaats opknappen. Dat zou de zoveelste keer zijn dat gepoogd wordt van dit pleintje een fleuriger geheel te maken Het voorstel van enkele commissieleden om de zand (voorheen bloemen) bak te verwijderen en het geheel te bestraten, lijkt on haalbaar. Het zou de dood kunnen betekenen van de oude kastanjeboom omdat door het plaveisel de zuurstof- toevoer naar de wortels wordt belem merd. Er moet dus iets anders worden bedacht. hem wel verklaarbaar. Het gezin huisde in een gebrekkige gemeentewoning en volgens de verdachte was hij ten einde raad geweest omdat er nog geen zicht was op een beter huis. „Ik had toen jaren met de gemeente zitten praten. Het huis lekte als een mandje. De kin deren hadden longontsteking en als een soort noodkreet wilde ik aangeven dat wij er niet meer tegen konden." Doelloos Ook sprak de Texelaar over zijn huwelijksproblemen en de ruzie die volgde nadat hij vele tientallen dak pannen op straat had gegooid. „Ik durfde toen ook niet meer naar huis en zwierf wat doelloos rond, waarbij ik op de Teso boot belandde." Niet zonder trots vertelde hij daarna dat hij in middels een andere woning had gekre gen. („Een schitterend huis. Echt waar".) en dat hij ook werk had. Als tuinier werkt hij bij de sociale werkplaats Oosterend, eig. C. A. en C. J. Com mandeur, Texel: 2A fokker Fa. K. Mantje en Zn., Oudeschild, eig. H. Tjepkema, De Waal; 2B fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig. H. Tjepkema, De Waal; 2C fokker/eigenaar J. Lap, Den Hoorn; 2D fokker gebr. Kooiman, Oos terend,eig. H. Tjepkema, De Waal. Rubriek 4A 2-tallen ramlammeren van 1 vader: 1C Inzendingen van A. J. Goeman, De Waal en J. Zuidewind, Oudeschild, 1E inzendingen van: C. J. Hin, Oudeschild, Gebr Kooiman, Oosterend, J. Lap, Den Hoorn, J. Mantje, Oudeschild. Rubriek 4B, 3-tallen ramlammeren van 1 vader: (alleen eerste prijzen I Eerste prijzen voor: 2 inzendingen C. J. Hin, Oudeschild, 2 inzendingen Gebr. Kooiman, Oosterend, 3 inzendingen J. Mantje, Oudeschild, 4 inzendingen P. Verberne, Oosterend. Rubriek 5 schaap en 2-ramlammeren: 1A, fokker/eigenaar P Verberne, Oos- en dat bevalt hem uitstekend. „Ik vind het fijn werk en het contact met collega's en mijn bazen is ook goed. Ik word daar goed opgevangen." De officier toonde zich verheugd over deze ontwikkeling en vroeg of de moeilijkheden thuis ook tot het verleden behoorden. De verdachte vertelde daarop dat een medewerker van de kinderbescherming wekelijks een ge sprek met hem en zijn vrouw had en dat er zichtbaar vooruitgang werd geboekt. „Op Texel wordt er nogal veel gepraat en zo was aan de kinderbescherming doorgeseind dat wij problemen hadden. Nu blijkt het echter wel te helpen." Desgevraagd kon de verdachte verkla ren dat hij zijn eerdere veroordeling had uitgezeten maar dat hem nog wel een voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd boven het hoofd hing als hij weer met justitie in aanraking kwam. Dat was dus vrijdag het geval, maar de officier wilde deze straf niet uitvoeren. Mr. Jansen was verwonderd over het feit dat, ondanks het nieuwe huis, de verdachte in Alkmaar toch weer een ruit had vernield. De „Texelse" overtre dingen vond hij begrijpelijker maar wa ren ook niet goed te praten. „Het is zo jammer dat u uw frustraties in dergelijke onzinnge dingen afregageert want de schade is altijd voor anderen." Regeling De schade wordt niet betaald omdat de verdachte met zijn geringe salaris en een groot gezin daar geen geld voor heeft. De 34-jarige Texelaar zei hierop dat hij de eigenaar van het hotel-res taurant had opgezocht om te vertellen dat hij bereid was de ruit met een waarde van bij de vijfhonderd gulden te vergoeden. Mr. Jansen vond dat „leuk geprobeerd". „Bereidheid is leuk, maar wel erg makkelijk als je het toch niet kunt." Met de eigenaar van de siga rettenautomaat, P. Evers, had de ver dachte geen contact gezocht. Het op leggen van een geldboete vond de officier geen zin hebben maar wel vond hij dat de schade betaald moet worden. Hij eiste dat met Evers en de eigenaar van het hotel-restaurant een schade regeling getroffen wordt en dat de ver dachte de vergoeding binnen een half jaar betaalt. Goede wil „U gaat de schade zelf regelen en over zes maanden krijg ik de beta lingsbewijzen." Daarbij eiste de officier een maand voorwaardelijke gevange nisstraf als de schade niet op tijd wordt betaalt. De verdachte noemde de eis een „voorwaarde die hij graag wilde terend; 1B fokker, eig. J. Mantje, Oudeschild; 1C fokker, eig. P. Verber ne, Oosterend; ID fokker, eig. H. Tjep kema, De Waal; 2A fokker, eig. C. J. Hin, Oudeschild; 2B fokker, eig. P. Verberne, Oosterend; 2C fokker, eig. P. Verberne, Oosterend; 3. fokker, eig. P. A, Bakker, 't Horntje, fokker, eig. H. Kikkert, Den Burg; fokker, eig. H. Kikkert, Den Burg; fokker, eig. J. Lap Den Hoorn; fokker, eig. H. Tjepkema, De Waal. Rubriek 6A schaap en ooi-en ramlam: 1A fokker, eig. J. Mantje, Oudeschild; 1B fokker, eig. J. Mantje, Oudeschild; 1C fokker, eig. P. Verberne, Oosterend; 2A fokker, eig. J. Mantje, Oudeschild; 2B fokker, eig. H. Kikkert, Den Burg; 2C fokker, eig. J. Lap, Den Hoorn; 3. fokker, eig. C. J. Hin, Oudeschild; fokker eig. j. Lap Den Hoorn. Rubriek 6B schaap en ooi- en ramlam: 1A fokker eig. J. Mantje, Oudeschild; IB fokker eig. P. A. Bakker, 't Horntje; 1C fokker eig. J. Mantje, Oudeschild; 2A fokker eig. H. Tjepkema, De Waal; 2B fokker eig. H. Tjepkema, De Waal, 2C fokker eig. H. Kikkert, Den Burg; 3E fokker eig. P. A. Bakker, 't Horntje. Rubriek 7 schaap en 2 ooilammeren. 1A fokker eig. H. Tjepkema, De Waal; nakomen" en de rechter vonniste co form de eis. „Mochten er nu specia problemen optreden, belt u dan evi met de officier dan kunnen we h oplossen. Maar probeer dat geld betalen. Laat nu zien dat u van goei wil bent", aldus mr. Udo de Haas. Dinsdag 7 september De nieuwe gemeenteraad komt voi het eerst bijeen, aanvang 19.30 uur. VASTE DATA Het politiebureau in De Koog aan i Brink is elke dinsdag- en donderda middag van 16.00-18.00 uur vo publiek geopend. Begeleidingsgroep borstamputatie Di Helder en omstreken. Wie belangsti ling heeft voor individuele of groep gesprekken kan kontakt opnemen m de kruisvereniging Den Helder, Ar woordnummer 10, 1780 AM D( Helder, telefoon (02230) 14375, Elke zondagmorgen is er op h sportveld bij De Waal hondentrainii van 10.00 tot 12.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochte van 10.00-12.00 uur houdt bejaardi werker Nico Nagtegaal spreekuur in I dienstencentrum De Hollebol, Burgv 32. Ruyterstraat 62 in Oudeschild wo iedere zondag en woensdag meditt gehouden. Aanvang 20.15 uur. Elke maandagavond worden door club Groot Slam bridgedrives gehout in hotel De Lindeboom-Texel, aanva 20.00 uur. Toeristen mogen ook m doen. Kosten f 10,— per paar. Internationale volksdansen: Vol), dansgroep Texel, woensdagavond 8.i uur in het dorpshuis van De Waal. Aanvragen en inlichtingen voor wi me maaltijdvoorziening: Maanda woensdag en vrijdag van 9.00 tot 10. uur in de Hollebol, Burgwal 32, telefO' 02220-2696. In Oudeschild wordt iedere dinsd middag van drie tot vier bejaardeng gegeven. Iedere maandag- en woensdagavC.' aanvang 19.00 uur, wordt een fie toertocht voor de jeugd gehouden; sl bij Taxi 2000 in de Warmoesstraat. 1B fokker eig. C. J. Hin, Oudeschild; fokker eig. P. Verberne, Oosterend; fokker eig W. Bakker MCzn, D Hoorn; 2B fokker eig. J. Lap, D Hoorn; 3 fokker eig. C. J, Hin, Ou( schild. Rubriek 8 schaap en 3 of mi lammeren: IE fokker eig. C. J. Hin, Oudeschild. Rubriek 9 4-tallen oudere fok-ooiei 1A C. A. en C. J. Commandeur, Oui schild; 1B P. Verberne, Oosterend; C. J. Hin, Oudeschild; ID C. A. en C Commandeur, Oudeschild; 1E J. Man Oudeschild. Rubriek 10 4-tallen eenjarige ooi van 1 vader: 1A P Verberne, Oosterend; 1B Verberne, Oosterend; 1C H. Tjepken De Waal; ID C J. Hin, Oudeschi 1E C. J. Hin, Oudeschild, 2A J. Mant Oudeschild; 2B J. Mantje, Oudeschi 2C Gebr. Kooiman, Oosterend. Rubriek 11 4-tallen ooi-lammeren v 1 vader: 1A P. Verberne, Oosterend; 1B P. V berne. Oosterend; 1C J. Mantje, Oui schild; 1D C. J. Hin, Oudeschild, Mevr. Du Porto, Oosterend. ««L v Vk" 'Ir. Het kampioensviertal ooien van C. A. en C. J. Commandeur. Politierechter mr. Udo de Haas veroordeelde vrijdag in Den Helder een 23-jarige Cocksdorper tot een boete van ƒ400,— of acht dagen hechtenis wegens het onder invloed besturen van een auto. Hij had een alcoholpromillage van 0,88 in het bloed. De Texelaar werd op 4 maart van dit jaar aangehouden en gaf meteen toe op een verjaardag een aantal pilsjes te hebben gedronken. „Het exacte aantal weet ik niet meer. Je telt die pilsjes niet", aldus de verdachte tot de rechter. Deze vond dat iemand die zijn alcoholconsumpties niet telt, zeker niet moet gaan rijden. De jongen gaf voor de rechtbank eerlijk toe wel eens vaker een pilsje teveel te drinken. „U weet hoe dat gaat", zei hij tot de rechter, die zich best kon voorstellen dat op een verjaardag gedronken wordt. „Maar u moet wel onthouden dat het besturen van een auto daarna onmogelijk is."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 6